'Schouwen-Duiveland is een echt paddestoelen-eiland' DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS Weer auto over rotonde-talud Poging bankoverval op een ABN-Amro-filiaal Haamstede 57 overtredingen maximum-snelheid SAMAN BV ZIERIKZEESCHE ~9| NIEUWSBODE abS-^bcj Ook Zevenslaper in Zonnemaire? Absolute top' matrassen? Jazeker!! De heer Kuijs inventariseerde paddestoelen in de regio Politie houdt weer radarcontrole Diefstal uit auto Poging auto-inbraak Politie zoekt contact met mensen die de overvallers hebben gezien 5 9 Diefstal 60 CD's dé krant van schouwen - duivehnd! RIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 21 NOVEMBER 1991 148e JAARGANG NR 25055 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 O IJ1 BURGH-HAAMSTEDE - De anijschampignon, de kleine aardster, de dennekegelzwam, de ko ningsmantel. Het zijn slechts enkele van ruim 780 verschillende paddestoelsoorten die de heer W. D. J. Kuijs uit Goes de afgelopen negen jaar op Schouwen-Duiveland aantrof. Als lid van de Ko ninklijke Nederlandse Natuurhistorische .Vereni ging maakte de 70-jarige Goesenaar een inventarisa tie van de paddestoelen die op Schouwen-Duiveland werden aangetroffen in de periode 1950-1990. Dins dagmiddag werd in de Ridderzaal van Slot Haam stede het boekwerk gepresenteerd waarin de heer Kuijs zijn bevindingen vastlegde. Daaruit blijkt dat Schouwen- Duiveland een vruchtbaar ge bied is voor paddestoelen. „Schouwen-Duiveland is een echt paddestoelen-eiland. Dat komt doordat hier zo'n grote verscheidenheid van land schappen is. Duingebied, bos sen, vroongronden, graslanden en het krekengebied". Daar komt volgens de Goesenaar bij dat de bodem op Schouwen- Duiveland zo kalkrijk is dat daardoor het effect van de zure regen minder groot is. Met de ruim 780 verschillende soorten die de heer Kuys er aantrof staat Schouwen- Duiveland nu genoteerd als een gebied waar drie keer zo veel paddestoelensoorten voor komen als gemiddeld in Neder land. In het boek De pad destoelen van Schouwen- Duiveland heeft de Goese my- ZIERIKZEE/RENESSE Woensdag heeft de politie op drie plaatsen op Schouwen- Duiveland de snelheid van voertuigen gecontroleerd. Daarbij werden 24 overtredin gen gecontateerd. De controle werd uitgevoerd met behulp van radarappara- tuur. Men stond langs de Weg naar de Val bij Zierikzee en Stoofweg en Vroonweg nabij Renesse en controleerde daar bij in totaal 499 voertuigen. Daarvan reden er 24 te hard. Tegen de bestuurders van die voertuigen is proces-verbaal opgemaakt. coloog precies opgetekend wel ke dat zijn en waar ze werden aangetroffen. De heer Kuijs begon met het onderzoeken van het pad destoelenbestand in verschil lende gebieden van Zeeland na dat hij in 1977 gebruik maakte van de VUT. Vroeger werkte hij als douaneambtenaar en bij de belastingdienst. „Ik foto grafeerde altijd al graag pad destoelen. Dan koop je eens een boekje om op te zoeken welke paddestoelen je hebt ge vonden en gefotografeerd. En nog eens een boek over pad destoelen en zo is het begon nen". De heer Kuijs werd lid van de KNNV en nam in 1981 het ini tiatief om te onderzoeken wel ke paddestoelen voorkomen op Zuid-Beveland. Na 6V2 jaar kon hij daarvan een boekje uitge ven. „Terwijl ik op Zuid- Beveland bezig was, week ik ook al af en toe uit naar Schouwen-Duiveland omdat het hier zo'n interessant gebied is voor paddestoelen. Het was fascinerend om te merken hoe veel verschillende soorten hier voorkomen". Zo trof de Goesenaar in het bosgebied rond de kreken van Ouwerkerk de anthracobia me- lamoma aan. Een als zeldzaam bekend staande paddestoel die op brandplekken groeit. Vaak waren de paddestoelen die de heer Kuijs aantrof niet groter dan een paar millimeter. „Je kunt aan paddestoelen precies zien wat voor biotloop ze heb ben, op wat voor ondergrond ze groeien. Berketakken, eiketak- ken, loofhoutstobben, in duin zand met mos of diep in het zand bij de bosrand. Veel pad destoelen heb ik op de vroon- gronden gevonden. De diverse soorten zijn sterk verbonden met de biotoop waarin ze voor komen". Behalve zijn eigen waarnemin gen gebruikte de heer Kuijs bij het samenstellen van zijn boek De paddestoelen van Schou wen-Duiveland ook gebruik van gegevens van de heer J. Viergever en van het Rijksin stituut voor Natuurbeheer. Zo ontstond een overzicht van het paddestoelenbestand van 1950 tot 1990. Tbch is het vol gens de Goesenaar niet moge lijk om vast te stellen of het paddenstoelenbestand op Schouwen-Duiveland de afge lopen jaren is veranderd. „Er is vroeger te weinig onderzoek gedaan om goed te kunnen ver gelijken". De voorzitter van de Koninklij ke Nederlandse Natuurhistori sche Vereniging (KNNV), Rob Peele complimenteerde de heer Kuijs met zijn onderzoeks werk. „Het is een liefhebberij die is uitgemond in een fraai rapport. Hiermee is nieuw my- cologisch stukje wit op de kaart van Nederland inge kleurd". De heer Kuijs is van plan om nog meer van die witte stukjes te gaan invullen. Na zijn onderzoeken op Zuid- Beveland en Schouwen- Duiveland is hij al enige tijd bezig met het inventariseren van het paddestoelenbestand op Noord-Beveland. „Daarna hoop ik ook Walcheren te kun nen doen. Maar het hangt voor al ook af van mijn gezond heidstoestand. Zo lang die goed blijft ga ik door". RENESSE - Aan de Rampweg bij Renesse werd dinsdagmid dag ingebroken in de auto van een Duitse toerist, T. H. uit Langenfeld. De auto werd tussen 13.00 en 15.00 uur opengebroken. De dieven namen een autoradio- cassetterecorder, een cassette bandje en een pocketcamera mee. De omvang van de schade is niet bekend. KERKWERVE - Tussen dins dag 19.00 uur en woensdag 05.15 uur werd geprobeerd in te breken in de auto van A. E. uit Voorburg. De auto stond geparkeerd aan de Thayersweg. De inbrekers hielden het bij een poging tot inbraak. Het voertuig werd daarbij wel beschadigd maar er werd niets uit ontvreemd. ZIERIKZEE - Nadat de heer B. uit Dordrecht zaterdagmorgen in dichte mist over het talud van de rotonde bij Zierikzee het grasveld in het midden van de rotonde opreedis dinsdagmorgen opnieuw een dergelijk ongeluk gebeurd. Deze keer was het de heer J. J. uit Bruinisse die met zijn personen auto bij de rotonde rechtdoor reed. Om ongeveer 10.30 uur naderde hij het verkeersplein komende vanuit de richting Nieuwerkerk. Volgens de politie was het door onoplettendheid dat de Bruenaar bij de rotonde rechtdoor reed. Zijn auto werd gelanceerd door het stenen talud aan de binnenzijde van het verkeersplein en kwam met een klap neer. Het voertuig werd daarbij zwaar beschadigd. Ook een verkeersbord, het talud en het grasveld liepen schade op. De Bruenaar overleefde de on verwachte sprong met zijn auto zonder noemenswaardige verwondingen. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - „Ook al is het niet tot een echte bankoverval gekomen, ook een poging tot het plegen van een bankoverval is een ernstig feit. Een in breuk op de openbare orde, die een extra g.evoel van onveiligheid te weeg kan brengen bij de inwoners van Schouwen-Duiveland". Met die woorden motiveer de een woordvoerder van de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland de moeite die de politie doet om achter de identiteit te komen van twee personen die dinsdag morgen een poging wilden doen om een filiaal van de ABN-Amro-bank in Haamstede te overvallen. De ABN-Amrobank die het dbelwit was van de overvallers. (Foto: Joop van Houdt). Het betreft het bankfiliaal dat is gevestigd aan het parkeer terrein achter het VW-kantoor aan de Noordstraat. Dinsdag om ongeveer 10.00 uur zag een getuige daar twee mannen die zich verdacht ophielden bij een raam van de bank. Ze hadden beiden een integrale helm met donker vizier op en een van hen hield vermoedelijk een moker met een lange steel on der zijn jas verborgen. Toen de mannen in de gaten kregen dat zij gezien werden liepen ze weg in de richting van een personenauto die gepar keerd stond op het voetpad langs de Kloosterweg, aan de kant van het parkeerterrein. Vervolgens reed men weg over de Kloosterwet in de richting Nieuw-Haamstede en sloeg vervolgens linksaf de Vertons- weg in. Verzoek om inlichtingen Van de auto is alleen bekend dat het een model was met een kofferbak. De politie verzoekt iedereen die inlichtingen be treffende de overvalpoging kan verstrekken contact op te ne men met het politiebureau te Zierikzee, telefoon 01110-14055 of de meldkamer in Middel burg, telefoon 01180-33333. Ook wil de politie in contact komen met de mensen die op of om streeks 10.00 uur ('s morgens) aanwezig waren bij het bankfi liaal, het VVV-kantoor of om geving. Identiteit Volgens de politiewoordvoer der probeert men achter de identiteit van de mannen te ko men en uit te zoeken of ze in derdaad met de uitvoering van een overval bezig waren. „Als dat zo blijkt te zijn kunnen ze voor de rechter worden ge bracht". Ook wanneer een po ging tot het plegen van een bankoverval wordt belem merd, door getuigen of door andere omstandigheden, is de dader namelijk strafbaar. Mo menteel is een wetsvoorstel in gediend om ook de voorberei dingshandelingen voor een overval strafbaar te stellen. Grensgeval De politiewoordvoerder om schreef de poging dinsdag in Haamstede als een grensgeval. „Uit het onderzoek zal moeten blijken hoe het precies zit. Het is belangrijk dat het wordt uit gezocht. Er zijn tegenwoordig maar weinig bankovervallers die zonder wapens op stap zijn. Als we dit soort situaties ook op Schouwen-Duiveland en in Zeeland krijgen zijn we weer een stapje verder van huis". Op Schouwen-Duiveland kwam een keer eerder een overval voor. Dat was ongeveer drie jaar geleden op het postkan toor in Scharendijke. Groepsrecherche Het onderzoek naar de gebeur tenissen in Haamstede wordt uitgevoerd door de groepsre cherche van de Rijkspolitie. Bij het bureau externe voor lichting van het centrale kan toor ABN-Amro in Amsterdam was men woensdagmiddag nog niet op de hoogte van de ver moedelijke overvalpoging in Haamstede. In het belang van de bedrijfsbeveiliging wilde men niet zeggen op welke ma nier het personeel van de bank filialen wordt voorbereid op mogelijke bankovervallen. De minachting voor de natuur is een dwaling van ons verstand. Vauvenargues Bewolking HET WEER Nu en dan regen. Minimumtemp. van 3 graden in het noordwesten tot min 1 graad in het zuidoosten. Middagtemp. van 7 graden op de Waddeneilanden tot 3 graden in Limburg. Zuidwestenwind, zwak tot matig, kracht 3. GABOR De CBTB is niet te spreken over de houding van staatssecretaris Gabor. koopochtend Koud en winderig was het tijdens de koopochtend voor slecht ter been zijnde mensen. beschouwingen De raadsfracties van de gemeente Westerschouwen geven hun visie op de begroting '92. korfbal All-Ready start competitie met een glasheldere zege op Olympia. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Politie houdt weer controles met radar- apparatuur ZIERIKZEE/SEROOSKERKE - Dinsdag heeft de politie bij controles met radarapparatuur 57 overte- dingen van de maximum-snelheid vastgesteld. De controles' vonden plaats langs de Nieuwe Kooiweg bij Zierikzee en de Serooskerkse weg bij Serooskerke. Beide we gen zijn onderdeél van de pro vinciale weg tussen Zierikzee en Haamstede. Er geldt een snelheidslimiet van 80 kilome ter per uur. Van 10.30 tot 12.00 uur ston^ de politie langs de Nieuwe Kool- weg. Daar passeerden 274 voer tuigen waarvan er 24 te hard bleken te rijden. De hoogste snelheid die de radarappara tuur daarbij registreerde was 114 kilometer per uur. Van 14.00 tot 16.00 uur meette men de snelheid van de voer tuigen die over de Serooskerk- seweg reden. Dat waren er in totaal 290. Daarvan reden er 33 SCHARENDIJKE - Afgelopen dinsdag werd uit een woning aan de Dijkstraat te Scharen dijke een opbergbox met daar- n ongeveer 60 CD's gestolen. De diefstal werd gemeld door de heer B. uit Scharendijke. De otale waarde van de CD's is niet bekend. harder dan de maximumsnel heid. Ook hier was de hoogst gemeten snelheid 114 kilome ter per uur. De meeste overtreders krijgen binnen enkele weken een proces-verbaal plus accept-giro voor betaling van de boete in de brievenbus. Enkele van hen overtraden de maximum-snel heid met zoveel kilometer dat zij geen 'schikking' krijgen toegestuurd. Zij moeten zich voor de kantonrechter verant woorden voor de snelheid waarmee zij reden. Advertentie Voor: Dakbedekkking Goten in koper en zink naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 45,— jaarabonnement f 169. en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode telefoon plaats: handtekening: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche. Nieuwsbode abonnementenadministratie. CO Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1