traditie Een rijmwoordenboek biedt een goede uitkomst Het heerlijk avondje Puzzel gezellig mee en maak kans op een leuke waardebon! Puzzel mee en win! Handige hulp bij onze Sinterklaasgedichten WOENSDAG 20 NOVEMBER 1991 NIEUWSBODE EXTRA Een van de lichtpunten van on ze tijd is dat de legende nog niet is gestorven. Zie hier de blijde achtergrond van Sinter klaas.. In een periode, die de af stand van ver van elkaar gele gen werelddelen tot enkele uren terugbrengt. Huppelt het paardje van Sinterklaas nog braaf op en neer en hoewel een luchtvaartmaatschappij aan de goede Heilige een veilige over tocht kan bieden in een luttel aantal uren, staan wij nog al tijd aan de kade, om de stoom boot uit Spanje te zien aanko men. De geschenken, waarmee de bisschop onze kinderen blij maakt, worden niet uit vlieg tuigen 'gedropt', nee zij glijden behoedzaam door de schoor steen in het schoentje, dat in de nacht der verwachting niet sluit om kleine voetjes, maar door een beschikking van het jonge hart aan het brave paard is afgestaan. Niet de halogeen lampen schijnen op Sinter klaasavond doorde bomen, maar de oude maan, met haar betoverend licht. Sint Nicolaas betekent kinder vreugde en kindervreugde be tekent mensengeluk. Het woord 'geluk' is een machtig woord in een tijd dat de groot machten zich bereid tonen tot ontwapening over te gaan, ter wijl in andere landen burger oorlogen woeden. Je durft het niet aan te raken. Maar Sinter klaas legt het als een stralende waarde op onze tafel. Zorgen en angsten worden weggezon- gen door het koor van heldere kinderstemmen en op die avond leven wij in een ver kwikkende onbekommerd heid. Is het, ondanks de klacht over een toenemende vervlak king geen zegen, dat enige hardnekkige legenden zich handhaven, die zijn geworteld in de spontane, menselijke na tuur? Niet altijd nemen wij deel aan een jachtig leven. Er zijn een paar ogenblikken in de jaargang, waarop wij tot rust komen, waarop wij ons verdiepen in het sprookje, dat vele geslachten lang door de ouderen aan de jongeren is overgedragen en dat de glans van een ver verleden in zich heeft, het sprookje dat dan niet meer een droom is, maar een doorleefde werkelijkheid. Sinterklaas is de blijmoedigste van alle overlevingen. De 'goedheilige' man is de expo nent van het gelukkige ge zinsleven en daarmede de ver tegenwoordiger van een waar de, waaraan Nederland nog al tijd gehecht is. Hij beweegt ons tot meer dan genieten van zijn levensverhaal en van zijn avon turen. Hij roept ons op, om ac tief bezig te zijn, om deel te ne men aan zijn feest, dat ieder jaar weer een nieuwe schake ling heeft en nieuwe verrassin gen in petto heeft. Het is geen rozig sprookje, waarin hij is geplaatst. Het strenge, bestraffende element is in hem aanwezig, maar ook de jolijt, je zou haast zeggen, het onbesuisde. Want het is en blijft een gevaarlijk werk, op een paard over de daken te rij den. Sinterklaasavond is de avond van het gereinigd ge voelsleven. Een Sinterklaas feest kan nooit uitlopen in een sentimentele stemming, omdat de daden van de Sint en van de mensen die hem omringen, al tijd met humor zijn doorspekt. En dan is er dat prachtige aan Sinterklaas, dat op zijn avond de mensen elkaar de waarheid mogen zeggen. We zullen de kinderen met de gard niet te lastig vallen, maar wij hopen, dat zij tussen volwassenen he vig zal worden gezwaaid. Sinterklaas is een veelzijdig man. Hij is de straffer en de strooier, hij is de ruiter-te- paard en hij is de zachtzinnige grootvader, die in de leunstoel aan de kinderen zijn verhalen vertelt. Hij doorbreekt de mo derne levensstijl met de herin nering aan de 'goede oude tijd'. Wij weten wel dat die oude tijd niet altijd zo goed geweest is, als hij ons op pakjesavond te gemoet komt, maar wij bele ven dan toch een illusie, die heilzaam is voor de gezondheid van onze ziel, die een afleiding nodig heeft van de actuele beslommeringen. En daarom, laten wij doorgaan met voor de handhaving van sinterklaasa vond propagande te maken. De krant zal altijd weer deelne men aan het vrolijke feest. Er is geen enkele volksgemeente, die zo verkwikkend en bekoor lijk is, als de bestendiging van het feest der traditie. Wie kan ons zeggen, hoeveel uren, ja hoeveel dagen er al besteed zijn aan het maken van Sinterklaasge dichten? Jong en oud waagt zich dan aan de rijmela rij. De ouders moeten wel, gedwongen door jaren lange traditie in hun familiekring. De jongeren ne men het over als ze hun vrienden en geliefden willen verrassen. Er zijn schitterende sonnetten gewrocht in luttele kwartiertjes, maar ook afschuwelijke kreupelrijmen van onafzienbare lengte. En toch zou niemand die romantische, vaak zeer persoonlijke en veelal 'opvoedkundige' rijmelarij willen missen als het weer 5 december is... Je kunt er je beste vriend mee op zijn feiten wijzen, maar ook je baas een hak mee zetten. En het middel wordt geregeld aangegre pen om er een verborgen liefde mee te uiten. Helaas druft dan menig verliefd hart niet anders te onderte kenen dan met 'Sint' of 'Stoute Piet'. Het dichten heeft zulke vor men aangenomen in ons land, dat menige uitgever zich al eens waagde aan een rijmwoor denboek. Het aardige van zo'n boek is de overzichtelijkheid van de rijkdom aan rijmmoge- lijkheden in onze taal. Zelfs opa die van zijn AOW alleen maar een stukje vlakgom voor zijn kleinzon kan kopen, vindt er een overdaad aan toepasse lijke woorden in, om de scho lier toch een prachtig gedicht te kunnen sturen. Hij kan bij voorbeeld diens 'gestuf' laten rijmen op zijn gebluf, geput, gesnuf, gesuf, gesuf op school, of zijn gesuf op de brommer en mogelijk is de jongen zodra hij heeft gesuft wel verbluft of versuft. Kiest hij dan nog het woordje gom, dan kan hij drie kolom men bijpassende rijmmoge- lijkheden zoeken, waaronder onder meer ik bekom, anders om, 't draait erom, mensdom, ouderdom, buigt om en thuis kom. Zegt u nu nog eens, dat u geen sinterklaasgedichtje kunt maken! Met een klein, prak tisch rijmwoordenboekje draait u daar uw hand niet meer voor om. De dichtregels vloeien uit uw de pen met de snelheid van het omslaan van enkele bladzijden. U kunt met zo'n nuttige hand leiding beslist het peil van uw poëtische ontboezemingen ver hogen. U hoeft niet meer te vervallen in een cadeau 'voor 't wijf', 'vandaar dit geschrijf' met een 'hand al stijf', de 'vin gers alle vijf', want dat heeft 'niet veel om 't lijf' en voor komt geen nieuwe 'gekijf'. Een rijmwoordenboek stelt u straks in staat de goedheilig man een ode te laten richten aan uw 'gade', nadat hij zich be raadde over een tirade. Die gaf hem wel te raden of zij niet wordt overladen met zoveel sie raden, maar uiteraard heeft Sint zijn schip beladen met de begeerde voorraden... En dan kunt u naar verkiezing nog iets invoegen over haar heldenda den of haar gruwelijkdaden (doorhalen wat niet verlangd wordt) en uw'ballade staat di- recht op hoger plan. Iemand die wil smullen laat u z'n buik niet vullen met vette spullen, maar voor de binnen- vreter brengt Sint de banket letter van de letterzetter, dat klinkt netter, zelfs temidden van geschetter en gespetter, gekAetter (van radio-amateur) en gekwetter (van vogellief hebber). Aanduidingen vol doende voor de soorten ontvan gers van de geschenken. Help uzelf Mogen wij nog enkele vond sten aan de hand voor een aan tal veelgegeven gebruiksvoor werpen in deze tijd van 't jaar? Koffie zetten - korte metten - aanbevolgen - koffiemolen. Rijbewijs - lijkt niet wijs - ei genwijs - hoge prijs - sleegewie- gel - autospiegel. Als 't lukte - kouwe u-rukte - opgesmukt - hart verrukt - zeepprodukt. Ijdeltuiten - mooie kuiten - zich bespuiten - odeurkanon - zo'n geurlotion. Man ontstemd - borst beklemd - voelt geremd - verkeer gestremd - nieuw overhemd. Camera - kijk eens na - ja, die dia - alle stadia - optima forma - linea recta - naar C&A - voor een beha. Sneeuw en ijs - hoge prijs - roest en pekel - grote hekel - geen autodrama - een autopy jama. Barmeubelstuk - met hoge kruk - goed humeur - te kust en te keur - de charmeur - bij dit interieur - past deze fles likeur. Wintermaanden - ogen traan den - uw aanstaande - verre gaande - weg gebaand - zeer meegaand - bedoel niets kwaads - rijdt scheve schaats - iets desolaats - snel verplaat sen - nieuwe schaatsen. Hartversterking - samenwer king - plichtsbetrachting - in verwachting - 300 dagen lang gedragen - hinderlagen - kin derwagen. Tblevisie- wereld visie - veel be koring - maar vaak storing - beeld verduisterd - vloek ge fluisterd (afgeluisterd) - voet balwedstrijd - geen bal - wel spijt - zeur niet langer - kleu- renontvanger. U maakt het zelf Maar.... is een rijmwoorden boek werkelijk onmisbaar? Ach nee, als u verstandig te werk gaat en niet meteen in het net schrijft, kunt u wel een vloet sinterklaasgedichten ma ken zonder zo'n woordenlijst. Wat u dan wel moet doen, is zelf rijtjes woorden opschrij ven met dezelfde uitgang als de sleutelwoorden van het ge schenk en die van degene die het krijgt. Stelt, u wilt handschoenen schenken aan uw geliefde. Dan schrijft u eerst alle woorden op die u maar kunt bedenken met de uitgang -oenen. Bijvoor beeld zoenen, seizoenen, mil joenen, visioenen, bedsermoe nen, legioenen, verzoenen. Dan een rij woorden de rijmen op handschoen: fatsoen, aandoen, wat doen, katoen, weldoen, meedoen enz. U ziet, er zijn al veel bruikbare woorden bij. Zo gaat u voort met rijtjes woorden over het karakter van uw geliefde. Als die te zuinig is om zelf handschoenen te ko pen, dan kunt u een keus ma ken uit: vrek, gek, cheque, ge brek, schandvlek, uitrek, over trek, bedek, maar ook uit zui nig, gierig, zwierig, zielig, wraakgierig, vernietig, ver drietig, plezierig, nieuwsgie rig, vrijwillig, onverschillig, moedwillig, (on-)willig, eigen zinnig, waanzinnig, zachtzin nig, aanminning, stompzinnig, pinnig, vinnig en innig. Om maar een greep te doen uit de mogelijkheden. En dan zult u eens zien, hoe gemakkelijk opeens het dichten wordt. Als u dan een regel opschrijft met aan het einde één van de geno teerde woorden, kunt u er zo twee, drie op laten volgen met prachtig toepasselijke vond sten erin verwerkt. Het succes is verzekerd. Probeert u het maar. Met uw eigengemaakte rijmwoordenlijstjes. Sinterklaas nadert weer met rasse schreden, of moe ten we zeggen: Met rappe slagen van de stoommachi ne van zijn traditionele schip? ledereen is druk in de weer met surprises terwijl de motregen de dagen en speculaas de magen vult. De beschermheilige van kinderen en zeelieden gaat er weer op uit om - ter ge legenheid van zijn verjaardag - zich te wijden aan het geven in plaats van het ontvangen van geschen ken. Het is dan ook niet de verjaardag van zijn ge boorte, maar van zijn sterven en dat maakt wel enig verschil. Waar komen onze Sint Nicolaasgebruiken vandaan, is er een 'link' met de oudheid? Bijna tweeduizend jaar gele den vormde het zuiden van ons land de rand van het Romeinse Rijk. De goede bisschop van Myra moest toen nog geboren worden, de christenen vorm den nog maar een splinter groepje. Keizer Nero, die van 54 tot 68 regeerde, had zijn keuze op de christenen laten vallen om de volkswoede na de grote brand van Rome af te koelen. Veel christenen kwamen om in de arena of in het park van de alleenheerser, dat speciaal voor het publiek was open gesteld om getuige te kunnen zijn van de wrede maatregelen van Nero tegen de nieuwe ge meente. Bisschop Nicolaas leefde ech ter driehonderd jaar na de eer ste vervolgingen van de chris tenen. Hoewel hij in het oosten van het Imperium Romanum leefde, werd zijn gebeente uit eindelijk begraven in het zuid- Italiaanse stadje Bari. Vandaar dat San Nicola di Bari niet al leen een belangrijk feest heeft in de Lage Landen maar ook in het zuiden van Italië. De Romeinen vierden in de cember natuurlijk geen Sinter klaasfeest. De goedheiligman lag nog in het verschiet en de Romeinen waren nog lang niet rijp voor het christendom. Toch is het opmerkelijk, dat ook zij in december een groot feest vol gezelligheid hadden. Dit feest werd gevierd ter ere van de god Saturnus, het duurde trouwens een aantal dagen. Men besteed de heel veel tijd aan de voorbe reidingen. „Hoewel het decem ber is loopt iedereen te zweten" merkt Seneca op. Slaven moch ten tijdens de Saturnalia hun meesters voor de gek houden - al kon een al te grote vrijheid hun na afloop van de feeste lijkheden natuurlijk wel wor den ingepeperd. Men zette al les een tijdje op zijn kop. Eén van de daarbij horende gebrui ken was het geven van fop-ge- schenken. Het is zeer waar schijnlijk dat onze Sinter klaas-surprises zijn overgeno men van de Romeinen In het Sinterklaasfeest worden veel niet-christelijke elemen ten aangetroffen. Misschien is het goed de schijnwerper even te richten op twee opmerkelij ke aspecten van de bejaarde heilige en zijn knecht: Het rij den op een paard over de daken en het afdalen van Zwarte Piet in schoorstenen teneinde ge schenken te brengen. Er zijn geen Romeinse goden die voor hun vervoer uitslui tend van paarden gebruik ma ken, wat dat betreft heeft de Sint geen antieke voorganger. Hij heeft echter wel enige rij dende collegae: Ook Sint Joris en Sint Maarten bewegen zich voort te paard. De eerste deed dat met het doel een draak te verslaan, de tweede was van oorsprong een ruiter in de Ro meinse cavalerie. Het is dus zeer logisch dat deze beide hei ligen te paard zijn gezeten. Van Sint Nicolaas is echter geen en kele ban met het edele ros be kend. Waar komt zijn paard - nota be ne een schimmel - dan van daan? Het antwoord zal aan veel lezers wel bekend zijn. De Germanen in onze streken ge loofden in de windgod Wodan, die op een wit paard met maar liefst acht poten - het goddelij ke ros Sleipnir - langs de hemel stormde. Bij de vervanging van het Germaanse geloof door het christelijke lag het voor de hand Wodan te laten overgaan in een goede heilige met een wit paard, zij het met het nor male aantal poten. Bovendien was Wodan een doodsgod - en hier komen wij misschien op een enigszins moeilijk terrein. Wat heeft een god, die de doden', naar het hiernamaals begeleidt te maken met schoorstenen en het geven van geschenken? De primitieve mens had het idee, dat de adem de ziel bevat te. Wie niet meer leeft, ademt niet meer. De adem ging op in de wind, het is dus duidelijk dat de god van de wind iets te maken heeft met de bestem ming van de ziel. Men was er vroeger van overtuigd dat de doden zich bleven bekomme ren om het wel en wee van hun nakomelingen. Als het even kon bezorgden zij hun na- bestaanden allerlei onverwach te en wonderlijke voordeeltjes. De schoorsteen als communica tiekanaal tussen de doden en hun nog levende verwanten is daarmee ook praktisch ver klaard. De haard is het cen trum van een primitief huis houden, hier verdwijnt de rook, (het zichtbare deel van de substantie, waaruit ook ziel en adem bestaan) door het rook gat (de schoorsteen). De schoor steen is de weg naar de hemel, waar de Windgod wacht. Waar de rook uit de haard heengaat daarheen gaat ook de ziel. Wel ke weg zou er voor een overle dene openstaan als hij zou kun nen (en willen) terugkeren? Na- tuurlijk de schoorsteen, want' dat is ook de weg, waarlangs! de ziel. de aarde verlaat. Als een Romeins soldaat, ver mist op één van de vele veld tochten, tegen alle verwachtin gen in toch terugkeerde, ter wijl hij reeds was geregi streerd als overleden, kon hij nog maar één ding doen om weer toegang te krijgen tot de wereld der levenden. Op zijn eigen dak klimmen en door het impluvium, het daarin aange brachte rechthoekige gat (oor spronkelijk bedoeld als rook kanaal) naar binnen klimmen. Dezelfde weg die de knecht van Sint Nicolaas pleegt te nemen als hij een huis bezoekt om er zijn goede gaven af te leverén. Zoek het rijm door eerst het grote diagram in te vullen en daarna het kleine. HORIZONTAAL: 1. schenken; 6. vroegere koningin; 9. heili ge; 12. eestkomend; 14. toe spraak; 17. op de wijze van; 20. mannen van stand; 22. smal; 24. voegwoord; 25. kle dingstuk; 27. bergplaats; 28. halfzout; 29. spijker; 31. egaal; 32. plaats in N.-Brabant; 33. noot; 34. schaal; 35. aanspo ring; 37. deel Frans ontk.; 38. vruchtbare plek; 40. boom; 42. oude maat; 43. oude maat; 44. water in Utrecht; 45. pers. vnw.; 46. open plek; 48. noot; 50. nors; 52. daar; 53. sleep; 55. op grote afstand; 56. bijb. fi guur; 58. roem; 60. vr. munt; 61. vis; 63. bijb. figuur; 64. niet ge noemde; 65. web; 66. vinter- kost; 68. kwaad; 69. vogel; 70. weten; 72. verdragen; 74. water in N.-Brabant; 75. waterdiepte; 77. pan; 78. wigvormige strook; 79. Chin, maat; 81. verslagen; 82. water in Friesland; 84. de onbekende; 85. godin; 86. op geld; 89. ruilmiddel; 91. wate ring; 93. kleur; 95. eiland in In donesië; 97. langs; 99. rund; 101. uitroep; 102. zintuig; 104. gevangenis; 105. aankomend; 109. klaar; 110. voertuig; 112. soort; 114. overgeven; 115. zon der vocht; 116. leed; 117. om roepvereniging; 118. water in Drente; 120. maanstand; 121. reeks; 124. dat is; 125. noot; 128. gemalen eikenschors; 130. Europeaan; 131. weekdier; 133. nevel; 137. geldvoorraad; 138. dierenverblijf; 141. roemen; 143. boom; 145. voorzetsel; 146. dun; 148. niet even; 150. godin; 152. voorzetsel; 154. kle dingstuk; 155. watering; 157. metselspecie; 158. vogel; 159. maalinrichting; 161. lidwoord; 163. kloosterhoofd; 166. ziekte; 168. jong dier; 170. deel van het oor; 171. portaal; 172. munt; 174. Europeaan; 176. Sociaal Econ. Raad; 177. heilige; 179. geestelijke; 180. plaats in Dren te; 181. Chin, maat; 182. land in Azië; 184. voorzetsel; 186. vet maken; 189. plaats in de N.-O.- polder; 191. voegwoord; 192. dieregeluid; 193. ter gedachte nis; 194. ik; 196. noot; 198. nu mero; 199. ongebonden; 201. heilige; 202. scheik. verb.; 204. knevel; 205. koper; 207. name lijk; 209. snelle loop; 211. noot; 212. bedorven; 213. noot; 215. vloerbedekking; 216. mondwa ter; 218. luchtig verblijf; 220. vlaktemaat; 222. koeiemaag; 223. uitdrukking; 225. bijb. fi guur; 227. gast; 229. watering; 230. kledingstuk; 232. deel Van Azië; 234. boom; 236. slank; 237. Kerstmis; 238. een weinig; 239. kanon; 240. huid; 241. roof- diertje; 244. vogel; 245. familie lid; 246. open plek; 248. lied; 250. myth, figuur; 252. onder andere; 254. titel; 255. deel van de keel; 257. lengtegraad; 258. déél van een schip; 260. voor zetsel; 261. open plek; 263. bloeiwijze; 266. hoofddeksel; 267. stand; 269. rijksoverheid; 271. schel geluid; 272. oude maat; 273. achter; 274. jongen; 275. Zuid-Amerikaanse vorstentitel. VERTICAAL: 1. spooksel; 2. uitgave; 3. heidemeer; 4. vuur; 5. Afrikaan; 7. deel Franse ontk.; 8. vrees; 10. elkeen; 11. de onbekende; 12. wondvocht; 13. fris; 14. familielid; 15. bijb. figuur; 16. en andere; 17. be hoeftig; 18. bergplaats; 19. bouwland; 21. deel Franse ontk.; 23. spleet; 25. heilige; 26. lumen; 28. projectiel; 30. soort onderwijs; 32. eerstkomend; 33. groente; 34. paardje; 36. strijdperk; 39. bijb. figuur; 41. rivier in Oostenrijk; 43. strandmeer; 44. bar; 45. stem pel; 47. groet; 49. water in Friesland; 51. bijb. plaats; 52. oude maat; 53. Chin, munt; 54. plaats in Drente; 55. ondér- gang; 57. woonschip; 59. dwars hout; 62. water in N.-Brabant; 63. vochtdoorlatend; 65. inte rest; 66. bijb. figuur; 67. lichte klap; 70. vee; 71. vogel; 73. muurholte; 76. bestemming; 77. bron; 80. schaakstuk; 83. Spaanse voetbalclub; 85. hou ding; 87. gewicht; 88. militair; 89. geheime informant; 90. briefaanhef; 92. kleur; 94. noot; 95. heden; 96. myth, figuur; 97. lokaal; 98. scheepstouw; 100. peilstift; 101. reptiel; 102. voeg woord; 103. begroten; 106. om roepvereniging; 107. grote bijl; 108. bestemming; 109. vreemde titel; 111. recht stuk water; 113. noodsein; 119. voertuig; 122. land in Azië; 123. geestdrift; 124. pers. vnw.; 126. rustend; 127. bijb. figuur; 129. bijb. plaats; 131. heilige; 132. tel woord; 134. dat is; 135. voorzet sel; 136. groente; 138. sprake loos; 139. vaaktwerk; 140. rasp; 142. regel; 144. streng; 145. kloosterlinge; 147. bloem; 149. voorzetsel; 151. kledingstuk; 153. Europees land; 154. schil; 156. kunstprodukt; 157. in de verte kijken; 158. kring; 160. onderricht; 161. uitroep; 162. bijb. plaats; 164. Europeaan; 165. school; 167. belemmering; 169. vlaktemaat; 171. uitroep; 172. dagblad; 173. dwarshout; 175. tegenover; 178. kort ogen blik; 180. gelijk; 181. smalle plank; 183. voordien; 185. op schik; 187. plaats in Friesland; 188. gevangenis; 190. porren; 192. rivier in Oostenrijk; 193. titel; 195. in orde; 197. verede len; 200. sportterm; 203. voed sel; 204. eenvoudig; 206. lumen; 208. bestemming; 210. speel kaart; 212. noot; 214. bidt; 217. gesteente; 219. deel van de hals; 220. aankomend; 221. insekte- neter; 222. bergplaats; 224. met name; 226. alg. ontwikkeling; 228. noot; 231. rund; 233. aard.aand.; 235. sportterm; 240. waterdier; 241. noot; 242. zetel; 243. omroepvereniging; 244. vaas; 245. rivier in Italië; 247. scheik. aand.; 251. bevel; 254. noot; 256. kant; 258. vogel; 259. stuk stof; 262. het Rom. rijk; 264. ontspannen; 265. woonschip; 266. gevogelte; 267. zeevogel; 268. voegwoord; 270. niet even; 271. bevel; 272. voeg woord. Vandaag in deze speciale Sinterklaas krant van de Zierikzeesche Nieuwsbo de een gezellige decemberpuzzel. De puzzelaars kunnen weer aan de slag en hun goede oplossing insturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1 4300 AA te Zierikzee. U kunt de puzzel natuurlijk ook in de brievenbus gooien aan het Jannewekken. Onder de goede inzendingen verloot de krant drie waardebonnen van 25, 15 en 10 gulden. Let wel op, de inzendingen moeten vóór vrijdag 29 november in het bezit van de redactie zijn. Vanzelfsprekend fran keert u de enveloppe voldoende en ver meldt u op de enveloppe 'ZOC-puzzel'. Alleen op die manier maakt u kans op één van de waardebonnen. Veel succes.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 25