'Als landbouwer in hoek gedrukt waarin ik zeker niet wil zitten' Bollenactie groot succes 'Wij hebben hier nog nooit voor een lege zaal gespeeld' Nieuwe Duitse kotter De kaarten van dijkbaas Boot Ook dit jaar weer kerstmarkt in de Nieuwe Kerk Zierikzee Landbouwer Hanse in de clinch met provincie Zeeland over onteigening grond: Goede belangstelling voor amateurtoneel Het land van Schouwen Van ivoensdag 11 tot en met zaterdag 14 december DINSDAG 19 NOVEMBER 1991 NR 25054 5 ZIERIKZEE - Zaken doen met de provincie? Ak koord, maar dan wel op basis van gelijkheid. Dat is de strekking van verschillende brieven die landbou wer L. N. Hanse uit Zierikzee aan de provincie heeft gestuurd. Hij ligt in de clinch met de provincie. Inzet van het conflict is het plan voor verbetering van de provinciale weg S7 van Zierikzee naar De Val. HAAMSTEDE - ,,We waren er zo doorheen. Het liep als een treinDat is het commentaar van me vrouw Stout van de CJV-Haamstede op het verloop van de afgelopen zaterdag gehouden amaryllis- bollenactie. Netto levert de actie de vereniging zo'n 2000,- op. Het was voor de CJV de vijfde keer dat een dergelijke actie werd gehouden. De opbrengst van de amaryllis-bollenactie is dit jaar be stemd voor d' Antilopen, een vereniging die zich bezig houdt met gehandicaptensport op Schouwen-Duiveland. Eén keer per week wordt door de zestien leden van de vereniging gesport in gemeenschapscentrum De Putmeet in Scharendijke. Om te kunnen blijven sporten en bijvoor beeld ook aan toernooien mee te kunnen doen heeft de gehandicaptensportvereniging goede mate rialen nodig. De opbrengst van de amaryllisbollenactie wordt gebruikt voor de aanschaf van mate rialen. Alles bij elkaar ongeveer 40 kinderen werkten mee aan de amaryllisbollenactie. Er werden in totaal 900 amaryllisbollen verkocht. (Foto: Joop van Houdt). Om dat plan uit te kunnen voe ren is grond, van Hanse, nodig. De manier waarop de provincie zaken wil doen met de Zierik- zeese landbouwer bevalt de laatste allerminst. In één van zijn brieven stelt Hanse aller eerst zeker niet tegen verbete ring van de weg te zijn. Hij vindt echter dat zijn belangen daarbij volledig over het hoofd worden gezien. Omrijden Onderdeel van het verbete ringsplan van de provincie is het afsluiten van de Platteweg voor gemotoriseerd verkeer. Voor Hanse, wiens bedrijf aan de Platteweg gevestigd is, zou dat inhouden dat deze niet lan ger vanaf de Platteweg de S7 over zou kunnen steken om bij zijn andere percelen land bouwgrond te kunnen komen. ,,U wilt mij vanuit een stille Platteweg met tractor, combine en andere brede werktuigen over een zeer drukke Juliana- straat laten rijden", aldus Han se. Hij koppelt daar de opmer king aan vast dat de Juliana- straat in het toeristenseizoen dikwijls 'helemaal vol' staat met auto's. 'Geestelijk vader' van de kerst markt, die dit jaar voor de tweede keer wordt gehouden, is L. M. van der Zwan uit Zie rikzee, die namens de Stichting Oude Zeeuwse Kerken (de or ganisator van de markt) zitting heeft in de orgelcommissie. De stichting probeert aan de kerstmarkt nog een centje over te houden voor het onderhoud van de kerk en de restauratie van het orgel. Voor de inkomsten is de stich ting volledig afhankelijk van de deelnemende organisaties Tien weken ,,We beginnen altijd zo'n tien weken voor de uitvoering met de repetities', aldus Van Burg. Op de vraag of het dan niet moeilijk is om de mensen bij elkaar te krijgen en weer in het 'toneelritme' te komen ant woordt Van Burg ontkennend. „Voor ons is het puur hobby en we hebben een heel goede on derlinge band". De goede belangstelling voor de jaarlijkse uitvoering van de toneelvereniging is ook zo'n beetje een traditie in Ellemeet. Bovendien, zo voert Hanse aan, moet hij nu om genoemde percelen te kunnen bereiken, omrijden via Julianastraat en S7 en dat levert niet alleen tijd verlies voor Hanse op maar is ook niet bevorderlijk voor de verkeersveiligheid. Een paral lelweg voor langzaam verkeer ontbreekt langs de S7 naar De Val Eenzijdig diktaat Verder tekent Hanse protest aan tegen de financiële afwik keling. Hij vindt dat de provin cie veel te weinig wil betalen voor zijn grond. „Deze is in fei te de helft te laag", aldus Han se. Grond die geschikt is en ge bruikt wordt voor vollegrond- groenteteelt én beschikt over zoet water is volgens hem veel meer waard dan de provincie er voor wil geven. Verder maakt Hanse bezwaar tegen de manier waarop met hem onderhandeld wordt. ,,U legt mij eenzijdig een diktaat op, zonder enigerlei rechten. Ik wil met u als provincie op een normale manier zaken doen. Op een manier waarbij zowel koper als verkoper dezelfde rechten hebben". en bedrijven. Subsidie aan de gemeente is er niet gevraagd en ook de bezoekers hoeven niets te betalen om de markt te be zoeken. „Dat doen we bewust niet om de drempel zo laag mo gelijk te houden", legt Van der Zwan uit. Hij sluit overigens niet uit, dat er op termijn mis schien wel bij de gemeente aan geklopt gaat worden voor een bijdrage. Voorlopig is dat niet het geval. Dit jaar wordt er voor de eerste keer ruimte geboden aan het bedrijfsleven. Vorig jaar werd die ruimte geboden aan de ex- Een ander punt van kritiek van Hanse op de provincie betreft het milieu. Aan de ene kant, zo betoogt Hanse, wordt de boer gedwongen milieu-vriendelijk te produceren en bijvoorbeeld zo min mogelijk chemische on kruidbestrijdingsmiddelen te gebruiken maar aan de andere kant houdt men zijns inziens te weinig rêkening met de finan ciële gevolgen van een milieu vriendelijker produktie voor het boerenbedrijf. Hanse beschuldigt de provin cie van een slecht beheer van de berm langs de S7. ,,U hebt als wegbeheerder tien jaar lang onkruidzaken gekweekt die op de naastgelegen lande rijen terecht komen", aldus Hanse. Hij stelt dat een en an der voor hem betekent dat hij extra inspanningen moet doen om zijn land vrij van onkruid te houden. Hetgeen volgens Hanse ook weer een extra be lasting van het milieu met zich meebrengt. Als de provincie, zo redeneert Hanse, natuurgebieden aan wil kopen moet men dat zelf we ten. Mits het maar niet over de rug van de boer gaat. „Bedenk wel dat beheer veel duurder is dan aankoop van grond", aldus Hanse. „De landbouw heeft ve le honderden jaren Nederland gratis onderhouden en is nog steeds genegen dit te doen, maar het moet wel mogelijk zijn. Ook een boer moet drie keer per dag eten", aldus Han se. Hij trekt fel van leer tegen mi lieubeschermers. „Als deze positie over 25 jaar Zeeland- brug. De bedrijven, die inmid dels hebben toegezegd acte de présence te geven zijn Braber Groenvoorziening (Europa- tuin), Sporthuis Zierikzee (wintersport), Van Fraassen reisburo en Vlieto Zelfmaak- mode. Er wordt nog met enkele andere bedrijven gesproken. Probleem „Het probleem voor de deelne mers is meestal de bezetting van de stands. De deelnemers moeten immers vier dagen lang iemand beschikbaar heb ben", aldus Van der Zwan. Maar de volgende instellingen met een goed doel zijn er toch weer in geslaagd: Amnesty In ternational, CJV, SOS Kinder dorpen, Stichting Oude Zeeuw se Kerken, Terres des Hommes, Unicef, UW, Wereld Natuur Fonds en de Wereldwinkel. Af- aldus Van Burg. „Maar wij hebben onze vaste klanten". Dit jaar werd gekozen Paul Coppens' 'Schat, je bent een schat', een blijspel in twee be drijven. Het verhaal handelt over een echtpaar wiens huis opgeschilderd wordt. Eén van de schilders blijkt de ex-man van de vrouw des huizes en de verstandhouding tussen de twee ex-partners is niet gewel dig te noemen. Deuren Het is derhalve zaak dat de 'V mensen het voor het zeggen krijgen kunnen wij als land bouwers wel, uit Nederland vertrekken", aldus de Zierik- zeese landbouwer. „We krijgen van alle kanten de Zwarte Piet toegespeeld en krijgen tevens het label opgespeld van uit schot van de maatschappij". Voor wat betreft de ontsluiting van zijn bedrijf draagt Hanse een alternatief aan. Hij wil ge bruik blijven maken van de Platteweg als route naar de door hem aangekochte perce len grond ten noorden van Zie rikzee om deze op een veilige manier te kunnen bereiken. Hanse doet de suggestie om het einde van de Platteweg, waar deze uitmondt op de S7, te voorzien van verkeersdrempels waardoor deze weg alleen toe gankelijk blijft voor land- bouwverkeer. Hetzelfde zou volgens Hanse moeten gebeuren daar waar de Gouweveerseweg uitkomt op de S7. Van de Gouweveerseweg naar de Platteweg zou dan een parallelweg langs de S7 aange legd moeten worden. Verder ••zou volgens Hanse de moge lijkheid moeten blijven be staan voor het landbouwver- keer om de S7 rechtstreeks te kruisen. „Ondergetekende zou hierdoor voor het verkeer geen gevaar kunnen opleveren, al thans niet meer dan als hij de weg kruist bij het Shell- station". Hanse voegt daaraan toe dat een dergelijke voorzie ning hem in staat zou stellen meerdere gronden ten oosten van de Weg naar de Val te ko pen. gehaakt zijn het Leger des Heils en de Novib. De Stichting Oude Zeeuwse Kerken hoopt ook geld binnen te krijgen via de verkoop van CD's van de eilandelijke ko ren. lévens is er een gezellig koffiecafé. Dat de stichting nu ook bedrijven binnenlaten, wil volgens Van der Zwan nadruk kelijk niet zeggen, dat de ideë le instellingen .ruimte gaan in leveren. Het accent blijft op de deze organisaties liggen. Donderdagavond 12 december vertrekt Amnesty Internatio nal vanaf de Nieuwe Kerk met haar traditionele fakkelop tocht door het centrum van Zie rikzee. De groep komt er ook weer aan, waarna de deelne mers evenals vorig jaar gedich- ten gaan voorlezen. Volgens Van der Zwan staan er nog meer speciale activiteiten op stapel, maar de precieze infor matie daarover kan hij nog niet geven. Gedacht moet worden aan demonstraties. De openingstijden van de beurs zijn alsvolgt: Op woens dag van 13.00-17.00 uur, donder dag 10.00-17.00 uur en van 19.00-21.00 uur, vrijdag van 13.00-17.00 uur en van 19.00- 21.00 uur en zaterdag van 10.00- 16.00 uur. vrouw des huizes tijdelijk el ders een heenkomen zoekt voordat haar ex haar tegen het lijf loopt. De heer des huizes weet daar niets van maar hij ziet zijn kans schoon en nodigt tijdens de afwezigheid van zijn vrouw een vriendinnetje uit. Zij mag weer niet weten dat hij niet langer vrijgezel maar ge trouwd is. Ingewikkelder Om het allemaal nog een graadje ingewikkelder te ma ken speelt een vriendin van een van de schilders voor de vrouw des huizes. Zij op haar beurt weet niet van de komst van het vriendinnetje van de man. Kortom: er lopen in het huis allerlei mensen rond die van eikaars bestaan niet afwe ten. Geheel in de stijl van de klucht gaat het elke keer maar net goed. Als de een uit de kamer verdwijnt naar de keuken komt de ander uit de slaapka mer de kamer binnen. De hoofdrol in Schat, je bent een schat was dan ook weggelegd voor de deuren in het overigens goed verzorgde decor. Na het toneelstuk was er bal-na met medewerking van The Mark Tbwn Three. Feestavond In Serooskerke werd in het dorpshuis de jaarlijkse feest avond gehouden. De plaatselij ke toneelclub Lere, lere bracht de klucht Wie is Henry Jones van Tino Gosll op de planken. Lina de Groot tekende voor de regie van het stuk. In de pauze werd een verloting gehouden en na afloop was er gelegen heid tot dansen. BRUINISSE - In de reparatie haven van Bruinisse wordt mo menteel bij Maaskant hard ge werkt om de Duitse nieuw- bouwkotter SC 10 gereed te maken voor vertrek. Direct daarna zal de ligplaats worden ingenomen door een zuster schip van dezelfde rederij Hecht, namelijk de SC 20. Dit nieuwe casco wordt bij Maaskant in Stellendam in een dok gereed gemaakt, voor ver trek naar Bruinisse voor ver der afbouw. Verder arriveer den bij deze werf enkele mos- selkotters zoals de YE 16, BRU 27 en YE 157 voor uiteenlopen de kleine karweitjes. Voor de kant bij Padmos wordt tie Z93 gereed 'gemaakt vóór vertrek naar België. De Eurokotter is bij Padmos voorzien van een nieuwe hoofd motor van Mitsubishi. Door sportvisserijbedrijf Bouman uit Burgh-Haamstede wordt de voormalige boomkorkotter GO 27 hoofdzakelijk in eigen be heer voor de wal bij Padmos gereed gemaakt voor de sport- visserij op de Noordzee. De mosselkotter Janneke Adriana van firma Jumelet-Otte kwam voor de wal voor kleine kar weitjes. St. Jumelet liet aan boord van de BRU 43 door Pad mos een nieuwe kachel plaat sen. Op de helling van scheepswerf Van Duivendijk werden, de, BRU 6 en de BRU 62 droogge- zet. Deze mosselaars gingen onder meer voor knippen .«n scheren op deze Bruse milieu vriendelijke helling. Gereformeerde Kerken Beroepen te 's-Gravenmoer: Th. van Staalduine, kandidaat aldaar die dit beroep heeft aan genomen. Beroepbaarstelling: dhr. Th. van Staalduine, kandidaat te 's-Gravenmoer. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te 's-Gravenhage- West: H. de Bruijne, Pur- merend. f Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland Z^EÉrKZEE - Vrijdag '22 no vember, 14.15 uur ds. A. D. Muilwijk, huwelijksbevesti ging. ELLEMEET/SEROOSKERKE - Al sinds mensen heugenis wordt in Ellemeet één keer per jaar een to neelstuk opgevoerd door de plaatselijke toneelver eniging en dat was zaterdagavond weer het geval. Voor een volle zaal speelde toneelvereniging Elle meet in het dorpshuis het blijspel Schat, je bent een schat. In Serooskerke hield de Dorpsgemeenschap Serooskerke haar jaarlijkse feestavond. Hier werd de klucht 'Wie is Henry Jones' opgevoerd. „Het is eigenlijk gewoon een traditie", stelt J. van Burg van toneelvereniging Ellemeet. Hij tekende voor de regie van Schat, je bent een schat. „Hoe lang we dit al doen? Ik heb geen idee, maar al heel lang", aldus Van Burg. De toneelvere- ning Ellemeet leidt voor het grootste deel van het jaar een slapend bestaan. „We hebben hier nog nooit voor een lege zaal gespeeld. Dat zou trouwens niet leuk zijn ook. Dat werkt niet inspirerend", Een scene uit Schat, je bent een schat. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Om de situatie van een land of eiland zoals deze eeuwen geleden was goed te leren kennen werkt niets zo verhelderend als een getekende of ge schilderde kaart. Hoe verder men terug wil gaan in de tijd des te schaarser is het kaartmateriaal dat voorhanden is. ressant „wegens het net van in- laagdijken en geabandonneer de dijken aan de Zuidzijde en de Noordsluis in het Dijk wa ter". (Fokker). Verzameling Deze kaart is opgenomen als bijl. G. Als belangwekkende bijzonderheid wordt de her komst van deze eeuwenoude Zowel in het gebouw van het Waterschap Schouwen-Duive- land ('s Lands Kamer) als in het Zierikzeese stadhuis hangen zeer grote geschilderde kaarten van Schouwen; een lust voor het oog en in veel opzichten uitermate instructief. Deze ge schilderde kaarten geven de toestand van Schouwen weer zoals deze was respectievelijk in 1540 en 1682. Tben A. J. F. Fokker met steun van het waterschap zijn lijvig boekwerk over Schouwen voor 1600 uitgaf had hij er voor ge zorgd dat de enorme hoeveel heid tekst hier en daar met kaarten was verlevendigd. Bijstand Fokker had zich bij zijn om vangrijke arbeid, die zowel het schrijven en kopiëren van tek sten betreffende de geschiede nis van Schouwen alsook het samenstellen en kopiëren van oude kaarten omvatte, van ver schillende kanten laten bij staan. De auteur heeft in zijn boek, dat in 1909 verscheen, uitdrukkelijk dank gebracht aan enkele ter zake deskundi gen in zijn omgeving zoals de commies-griffier P. D. de Vos te Zierikzee en G. Alings Seven- huijsen, stadssecretaris van Brouwershaven. Fokker vermeldt voorts dat een aantal antieke kaarten, dat niet bij iedereen bekend was, op zijn verzoek zo zorgvuldig mogelijk werden nagetekend door dijkbaas J. Boot. Ook het exemplaar uit 1540 werd door hem gekopieerd. Zeer zeldzame kaart De diverse kaarten die in bo vengenoemd boek als bijlagen werden opgenomen waren ter onderscheiding van letters voorzien. Een zeer zeldzame kaart uit 1540, in zijn privé- bezit en oorspronkelijk afkom stig uit de boedel van Jac. Er- merins te Veere, toonde een ge detailleerd overzicht van Schouwen. Zij was mede inte- kaart vermeld. Deze bleek na melijk een tijdlang te hebben behoord tot de verzameling van de aanzienlijke mr. Rochus Hoffer (1541-1606), achtmaal burgemeester van Zierikzee en zijn zoon mr. Adriaan Hoffer (1589-1644), destijds rentmees ter-generaal Beoosten Schelde of zoals het onder op de kaart omstreeks 1540 werd ge formuleerd: „deze Caerte van den Lande van Schouwen met de annexe Polders so als hetsel- ve is geweest anno 1540, is geco- men uyt de antiquiteiten van de heer mr. Adr. Rochus Hoffe- rus in sijn leven rentmeester Generael beoosterschelt van Zeelandt" Wiebe Keikes Kaart van Schouwen 1540kopie omstreeks 1909 door J. Boot. (Fragment). Zierikzee met omgeving. ZIERIKZEE - Wie zijn of haar naaste met de kerst eens een alternatief cadeautje wil geven, doet er ver standig aan om een bezoekje te brengen aan de twee de kerstmarkt, die van woensdag 11 tot en met zater dag 14 december in de Nieuwe Kerk te Zierikzee wordt gehouden. Dan presenteren zich weer negen ideële instellingen naast een vijftal bedrijven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 5