Sfeer, gevoelens en fantasie omgezet in textielschilderijen Tarieven Brouwse jachthaven gaan met 3,4 procent omhoog GRATIS ADVERTENTIE Zal 't wennen? Expositie wandkleden van Janneke Wessels in de Bewaerschole Als gemeenteraad akkoord gaat Continu dienst DINSDAG 19 NOVEMBER 1991 NR 25054 3 Zal t ooit wennen, dat vanda lisme een onuitroeibaar gege ven is in de (lokale) samenle ving? Hoeveel mensen staan vandaag stil bij het bericht, dat de gemeente Zierikzee 42.000 gulden gaat uittrekken om het vandalisme rond en in scholen tegen te gaan? Hoge hekken, elektronische beveili ging en flinke sloten...het kost de samenleving even 42.000 gulden. Dat steekt in schril contrast af tegen die vele subsidie-aanvragen van ver enigingen. De ene club wil vijfhonderd gulden voor een cursus, de andere honderd piek voor een 35-jarig jubi leum. Maar voor het vanda lisme moet bijna een halve ton uitgetrokken worden. En dan nog niet te spreken over wat het vandalisme de samenle ving werkelijk kost. Het vandalisme registratie project van de politie moet mensen bewust maken over het feit, dat vandalisme nooit als gemeengoed geaccepteerd moet worden. Maar laten we eens eerlijk zijn....schrikt u nog op van een met verf bespo ten garagedeur? Staat u nog stil bij een auto, waarvan de buitenspiegel is afgebroken? Hort u nog op van een 'helden daad', waarbij een aantal rui ten sneuvelt? De meesten zullen die vragen met nee beantwoorden en daarin ligt het gevaar van het venijn. Terecht overigens, dat de gemeente zoveel geld uit trekt om het kwaad te bestrij den. Maar laten de scholen (en zeker het voortgezet onder wijs) dan ook eens extra aan dacht besteden aan de conse quenties van dat vandalisme. Trek daar ook eens wat geld voor uit. Wie weet wat het pre ventieve karakter daarvan kan zijn. AvdW BURGH-HAAMSTEDE - „Soms zie ik een landschap dat ik zo vreselijk inooi vind dat ik wil proberen het om te zetten in een werkstuk. Zo zag ik vorige week toen ik naar mijn werk ging een hele mooie regenboog. Daar kan ik dan een hele tijd mee bezig zijn in mijn hoofd". De 43-jarige Janneke Wessels uit Goes zet ge dachten, gevoelens en bepaalde sferen die door een landschap worden opgeroe pen 0111 in textielschilderijen; wandkleden. Daarbij speelt ook haar fantasie een grote rol. „Al doende groeit onder je handen toch iets heel anders uit. Soms ont staat een idee ook gewoon in mijn hoofd". In de Bewaerschole te Burgh- Haamstede is vanaf zaterdag 23 november onder de titel Groei, fantasieën in textiel een expositie te zien van bijzondere wandkleden. jiï'.y- '■<3* Y \v T% 'Zoekende' is de titel van het wandkleed waarbij Janneke Wessels poseert. Het doek is uitgevoerd in grijsblauw en lila tinten. (Foto: Joop van Houdt). Wandkleden die voor het eerst op Schouwen-Duiveland zijn te zien. Want hoewel de Goese kunstenares diverse keren in allerlei delen van Zeeland ex poseerde is het de eerste keer dat zij met haar werk naar deze regio kwam. „Het leek me wel leuk om ook eens een stukje verderop in Zeeland te expose ren". Van jongs af aan speelde teke nen en schilderen een belang rijke rol in het leven van Jan neke Wessels die momenteel bij een activiteitencentrum in Goes werkt. Op de middelbare school had zij textiele werk vormen in haar examenpakket en daarna maakte zij zich via cursussen allerlei schildertech nieken eigen. Zich creatief uit en via verf en textiel was es sentieel voor de Goese. „Een zeer intensieve vrijetijdsbeste ding waar ik uren en dagen mee bezig kon zijn". De afgelopen tien jaar uitte ze ze zich vooral via textiele werkvormen. Aanvankelijk werkte Janneke Wessels vooral in lila en andere paarstinten. Dat evolueerde tot groen- en bruintinten. Volgens de kun stenares heeft dat alles met stemmingen te maken. „Dat heeft zeker invloed". Bij het maken van e.en wand kleed begint de kunstenares met het beschilderen van een lap katoen of zijde. Soms blijft het daarbij, vooral bij schilde ringen op zijde. Bij het maken van een katoenen wandkleed zoekt zij stoffen die qua kleur bij de ondergrond passen. Of beschildert zelf stof als dat niet lukt. Via een schetsje op het achtergronddoek wordt een compositie gemaakt waarmee ZIERIKZEE Tentoonstelling Zang en Kleur De afdeling Schouwen-Duive land van de vogelvereniging Zang en Kleur houdt dit jaar op vrijdag 22 en zaterdag 23 no vember haar jaarlijkse vogel tentoonstelling in het Huis van Nassau te Zierikzee. Tientallen leden van de vereniging zorgen voor honderden tropische vo gels in diverse kleuren. Ook wordt een aantal droogboeket- ten tentoongesteld. Verder om vat het evenement een rad van avontuur met fraaie prijzen. De vogeltentoonstelling is op vrijdag geopend van 19.30 tot 22.30 uur en op zaterdag van 13.00 tot 22.30 uur. Iedere be langstellende kan het evene ment bezoeken. De toegang is gratis. Zangdienst Gasthuiskerk In de Gasthuiskerk te Zierik zee wordt op zondag 24 novem ber een zangdienst gehouden. Tijdens de bijeenkomst wor den liederen gezongen uit de oude gezangenbundel Johan nes de Heer, het Liedboek en de opwekkingsbundel. Ds N. de Boo houdt een meditatie rond het thema de schepping tweede dag. De muzikale bege leiding van de dienst wordt verzorgd door Mar van der Veer en Maurits van Wijck uit Middelharnis verzorgt solo zang. De zangdienst begint om 18.20 uur. Themamiddag PCOB Op initiatief van de afdeling Schouwen-Duiveland van de PCOB (Protestants Christelij ke Ouderen Bond) wordt op 26 november een themamiddag gehouden over verantwoord medicijngebruik. Het thema wordt behandeld door me vrouw U. van Dalen uit Goes. De bijeenkomst vindt plaats in De Driehoek en begint om 14.00 uur. Behalve leden van de PCOB zijn ook andere belang stellenden welkom. Kerstpotten Leger des Heils Op zaterdag 7 en 14 december en op donderdag 12 en 19 de cember staat het Leger des Heils met haar kerstpotten in het centrum van Zierikzee. Het is de bedoeling daarmee geld bijeen te brengen om een aan tal kerstactiviteiten voor oud en jong te organiseren. Voor datzelfde doel wordt tussen 25 en 30 november ook een huis- aan-huis collecte gehouden. Men kan ook geld storten op gi ro 378335 ten name van het Le- Op maandag de elfde van .de elfde is het besluit genomen ook volgend jaar weer een Re- nessedag te houden en wel op zaterdag 30 mei. De Commissie Renessedag hoopt dan weer verschillende nieuwe evene menten te kunnen presenteren. De Nederlandse Hervormde Kerk, de sv Renesse en de mu ziekvereniging Luctor et Emer- go die dit evenement via de commissie organiseren, heb ben vorig jaar elk 8000,- met deze dag verdiend. De Neder landse Hervormde Kerk ge bruikte het geld voor bliksem beveiliging aan de kerken van Noordwelle en Renesse, terwijl de muziekvereniging het totale bedrag stopte in de aanschaf van drie nieuwe instrumenten. De voetbalvereniging besteed de voor 6000,- aan haar ac commodatie en materialen en besteedde 2000,- voor haar jeugdleden. Toernooien en speeldagen werden ervan be kostigd. De Renessedag is dus niet al leen voor de toeristen, maar ook voor de verenigingen niet meer weg te denken. Het is ook daarom, dat er dit jaar een nog grotere oproep aan de leden zal komen om zich voor de Renes sedag in te zetten. Ook al om dat voor volgend jaar de be hoeften van de kerk en de twee verenigingen nu al op tafel lig gen. Zo zal de kerk veel geld nodig hebben voor de bestrij ding van 1 de knaagkever, de muziekvereniging heeft steeds nieuwe instrumenten nodig en de sv Renesse wil een geluids installatie aanschaffen, terwijl ook activiteiten voor de jeugd en de accommodatie veel geld vergen. Behalve de braderie zal ook in 1992 weer een grote rommel markt worden opgezet. Vorig jaar had de bevolking van Re nesse veel spullen tot de op haaldagen in april vastgehou den. Ook dit jaar hoopt het co mité dat men dit zal doen om dat er tot april geen opslagmo gelijkheden zijn. In april zullen twee ophaalda gen worden gehouden. In die tijd zal ook de verloting van start zijn gegaan en zal het co mité voor een groot deel klaar zijn met de organisatie van weer een totaal nieuwe Renes sedag. KERKWERVE Verkoping Adullam Vandaag, dinsdag 19 november, is er verkoop van lingerie, keu- BROUWERSHAVEN - Wanneer de Brouwse ge meenteraad daarmee akkoord gaat gaan de tarieven voor het gebruik van de jachthaven in Brouwersha ven omhoog met 3,4 procent. Het is zes jaar geleden dat prijzen voor watersporttoeristen en andere ge bruikers van de jachthaven zijn verhoogd. Maar h^t Brouwse college van burgemeester en wethouders vindt dat het nu weer moet ge beuren. „Het is thans noodza kelijk voor een goede exploita tie van de haven en het in stand r houden van het onderhouds- en saneringsfonds voor de jacht haven". De tariefsverhoging is gebaseerd op de gemiddelde verhoging van de prijzen in Ne derland in het afgelopen jaar. De tariefsverhoging geldt al leen voor de liggelden. Het col lege stelt de raadsleden voor de tarieven voor het gebuik van de hellingbaan (in de nieuwe jachthaven), de elektrische stroom, de douches en de was serette niet te verhogen. Men is van mening dat deze tarieven nog reëel zijn. Uiteraard heeft de Brouwse gemeenteraad het laatste woord. De politieke fracties daarin be slissen definitief over het al Na zes jaar wil het Brouwse college van b en w de tarieven voor de Brouwse jachthaven verhogen met 3,4 procent. (Archieffoto). dan niet verhogen van de tarie ven. Dat gebeurt tijdens de openbare gemeenteraadsverga dering die op maandag 25 no vember plaatsvindt in het Brouwse stadhuis. Op de agenda staat ook het voorstel om de lijkbezorgings- rechten in de gemeente Brou wershaven te verhogen met vier procent. Dat is volgens het Brouwse college van b en w no dig omdat voor 1992 een exploi tatietekort dreigt van 145.000 gulden. Bij het nieuwe tarief worden de bedragen onder 50 gulden afgerond op een gulden en bedragen boven 50 gulden op vijf gulden. Meer evenwicht Om de onderlinge verhoudin gen tussen de tarieven voor de diverse gymnastieklokalen in de gemeente recht te trekken wil men ook dit jaar de tarie ven zodanig aanpassen dat daar meer evenwicht in komt. Men stelt daarom een verho ging van 4 procent voor. Met dien verstande dat het- minimum-tarief tien gulden per klokuur wordt en het maximum-tarief 35 gulden per klokuur. Voor A. P. G. van der Sluijs is het ook een belangrijke ge meenteraadsvergadering. Hij wordt daarin officieel beëdigd als de nieuwe gemeentesecreta ris van de gemeente Brouwers haven. De heer Van der Sluijs is al drie maanden werkzaam in het Brouwse stadhuis om zich in te werken. Hij volgt C. M. Padmos op van wie vrijdag 29 november officieel afscheid wordt genomen via een bijzon dere gemeenteraadsvergade ring in het Tbnnenmagazijn te Brouwershaven. de kunstenares lang bezig kan zijn. „Soms lukt het gelijk maar het kan opk uren duren. Het kan dan heel goed zijn om even te stoppen en het werk weg te zetten. Als je het dan op nieuw pakt kun je het beter be oordelen". Janneke Wessels gebruikt bij het bewerken van haar wand kleden tule, nylon, heel fijn zil verdraad, andere draden, kraaltjes en stiksels. In de Be waerschole zijn onder meer surrealistische winterland schappen, op de Dordogne ge ïnspireerde landschappen en landschappen met vlinders te zien. Ook wandkleden in de vorm van een sneeuwkristal waarin een landschap of een mensenfiguur is verwerkt. De expositie is tot en met 7 decem ber te zien. De Bewaerschole is elke dag (behalve zondags) ge opend van 13.30 tot 16.30 uur. kentextiel, nachtkleding en dergelijke ten bate van de Stichting Adullam Gehandi captenzorg in de zaal van de Christelijke Gereformeerde kerk te Kerkwerve, van 19.30- 21.00 uur. ZONNEMAIRE Creatieve avond NBvP Op dinsdag 26 november ko men de leden van afdeling Noordgouwe en omstreken van de NBvP (Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen) bij een in het Dorpshuis voor een creatieve avond. Onder leiding van mevrouw Van Lange uit Bruinisse gaat men wenskaar ten maken. Het gaat om kerst en menukaarten, felicitatie- of geboortekaarten. Men kan plakken, borduren of schilde ren. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. NIEUWERKERK Verkoping Adullam Woensdag 20 november, is er verkoop van lingerie, keuken- textiel, nachtkleding en derge lijke ten bate van de Stichting Adullam Gehandicaptenzorg in de zaal van de kerk van de Gereformeerde Gemeente in Nederland, Stationsstraat in Nieuwerkerk, van 19.30-21.00 Bingo-avond postduivenverenging Op initiatief van de postdui venvereniging Duiveland wordt op zaterdag 23 november een bingo-avond gehouden in het dorpshuis te Nieuwerkerk. Het evenement begint om 20.00 uur en kan behalve door leden ook door andere belangstellen den worden bijgewoond. GOES Kerstconcerten Zeeuwse Koorschool In vervolg op een 37 jaar oude traditie verzorgt de Zeeuwse Koorschool in december twee Kerstconcerten. Op 22 decem ber treedt het koor op in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Op 26 december wordt een kerstconcert verzorgd in de Heilige Maria Magdalenakerk te Goes. Beide concerten begin nen om 15.00 uur. Behalve het Jongenskoor van de Zeeuwse Koorschool nemen De Bellrin- gers, het Mannenkoor van de Heilige Maria Magdalena Kerk, de organist Bram Beek man en de gitarist Frenk Casteleyn deel. Advertentie BIJ HUWELIJKSKAARTEN Maak dan nu je keuze uit onze grote kollektie originele en moderne trouwkaarten, en... wij plaatsen je huwelijksaankondiging gratis* bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. Je trouwdag is pas kompleet met trouwkaarten van: drukkerij lakenman ochtman Jannewekken 11 Zierikzee Tel. 01110-16551 aanbod geldt tol 31 december 1991 Verwachtinq t/m zaterdaq 23 nov. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 30% Min.temp. -3 graden Mid.temp. 3 graden Windkracht n.oost 4 Vrijdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 40% Min.temp. -1 graad Mid.temp. 4 graden Windkracht n.oost 3 Zaterdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 30% Min.temp. 1 graad Mid.temp. 5 graden Windkracht variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 20 nov. Zon op 08.07, onder 16.42 Maan op 15.22, onder 06.20 21 nov. Zon op 08.09, onder 16.41 Maan op 15.56, onder 07.43 Volle Maan: 21 nov. (23.57) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het blijft koud deze week. Noordoostenwinden brengen iets van de Scandinavische winter naar ons land. In de noordelijke provin cies kwam vandaag al de aanvoer van koude lucht op gang. Vannacht en morgenochtend wordt het restant zachte oceaanlucht uit ons land ver dreven en dat gaat gepaard met re gen of natte sneeuw. Donderdag wordt een vrij zonnige dag die met lichte vorst begint. Ook in de nacht van donderdag op vrijdag kan het licht vriezen. BRUINISSE - Mosselen kwe ken in de Waddenzee is een ar beidsintensieve bezigheid ge worden. De massale vogelbe volking die boven de percelen is neergestreken vergt veel ex tra inzet in de mossel wereld. Net zoals in het vorige winter seizoen is in overleg met colle ga's op zes verschillende loka- ties in de Waddenzee een geza menlijke wachtdienst inge steld. Het uitvoeren van wekelijkse toerbeurten bewaren de perce len onder het eiland Terschel ling, in den Omdraai, het Scheer en in het Kabelgat nog enigzins tegen de vraatzucht van de diepduikende eidereen- den. Opvallend is dat de een den bij stil weer zich boven de mosselpercelen praktisch niet laten zien. Gisteren (maandag) waren de vogels met wind kracht zes weer in groten geta le aanwezig. „Het ziet zwart van de eenden", aldus een op eenden wakende mosselkwe ker desgevraagd. De Zeeuwse kwekers trotseren in een klein polyester bootje de koude wind en de vochtige golven om de vo gels van de percelen naar el ders te verdrijven. ZIERIKZEESCHESS3 nieuwsbode^ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-15071, 01110-12449 (niet voor bezorging). Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling 1 45,00 per jaar f 169,00 losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm, ..succesjes" (t/m 4 regels) 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3