Aandacht voor verkeersproblemen in beschouwingen raadsfracties Veel smal vlieszaad op Neeltje Jans Onderzoek aantasting van Stormvloedkering Nieuwe inrichting dorpsplein PvdA-Westerschouwen ziet niets in totaal weren van auto en bus uit kernen Mogelijk toch MER chloorfabriek Jury op pad voor Jeugdstad van het jaar Agenten krijgen vijfhonderd gulden s ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Begroeiing kaal landschap begint vorm te krijgen NEELTJE JANS - Op het kale woestijnlandschap van Neeltje Jans heeft zich in enkele jaren tijd op na tuurlijke wijze een grote verscheidenheid van plan tensoorten uitgezaaid. Vooral het smal vlieszaad is in ruime mate aanwezig. Dat kwam naar voren tijdens een bezoek van tien natuurgid- sen van het Instituut voor Natuur- en milieubescher mingseducatie uit Voorne aan Neeltje Jans. Zij bekeken de flora en fauna op het voormali ge werkeiland op uitnodiging van Schouwse- en Bevelandse natuurgidsen. Daarbij bleek dat de zogenaamde steppenrol- lers goed zijn vertegenwoor digd. De gidsen waren verrast over de ruime mate waarin het smal vlieszaad op Neeltje Jans groeit. Het smal vlieszaad is een plantje waarvan de zaden vermoedelijk in de negentien de eeuw in de Rijn terecht kwa men. Dat gebeurde tijdens de veldtocht van de Russen, Prui sen, Sileziërs, Saksen en Oostenrijkers in de winter van 1814, In die tijd van Napoleon verplaatsten de legers zich vooral te paard, Bij het overste ken van de Rijn bij Kaub en Bazel is het vlieszaad, dat als paardenvoer diende, waar schijnlijk in het water terecht gekomen. Omstreeks 1820 werd in de buurt van Haarlem breed vlieszaad ontdekt. In de loop van de negentiende eeuw breidde het zich uit over de Noord- en Zuid Hollandse duinstreek, vooral op aardap pelakkers en langs spoorwe gen. Maar in de twintigste eeuw verdween het breed vlies zaad weer. Het is volgens de na tuurgidsen twijfelachtig of het nu nog voorkomt in Neder land. Maar tijdens de teruggang van het breed vlieszaad, verscheen op bovengenoemde plaatsen het smal vlieszaad. Het is vol gens de natuurgidsen niet uit gesloten dat beide soorten met elkaar zijn gaan kruisen, waar bij de eerste soort is opgegaan in de tweede. Het smal vlieszaad is een lage tot middelhoge, breedvertakte en bossige eenjarige zomer- bloeier. Aanvankelijk is de plant dofgroen, later dikwijls rood aangelopen. Tijdens het rijpen van het zaad verbleekt zij spoedig. Het smal vlieszaad kan zich op Neeltje Jans hand haven omdat de vegetatie in de stofduinen zich voorlopig niet kan sluiten. De plant heeft de bouw van een steppenroller. Bij nat weer in de herfst ster ven en vergaan de planten zo snel dat ze de kans niet krijgen om te gaan rollen. Door het open karakter is het volgens de gidsen een fascinerend gezicht om de planten in de open stuif- duinen van Neeltje Jans te zien rollen achtervolgd door de har de wind. UTRECHT - De Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) heeft richtlijnen opgesteld waarmee nationale overheden wetgeving kunnen bevorderen op het ter rein van plantaardige genees middelen. Dat heeft de Neder landse Vereniging voor Fyto- therapie dinsdag meegedeeld. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 20 november 01.40 164 07.40 -114 13.55 152 20.00 -140 21 november 02.30 170 08.20 - 121 14.45 163 20.40 -141 ROOMPOT BUITEN 20 november 00.20 169 06.30 -113 12.30 161 18.45 - 140 21 november 00.55 182 07.05 -123 13.10 178 19.30 - 146 BRUINISSE 20 november 01.45 174 07.45 -124 13.50 164 20.05 -149 21 november 02.20 179 08.25 -131 14.30 174 20.45 -152 WEMELD1NGE 20 november 01.50 186 07.50 -130 14.05 176 20.05 -155 21 november 02.30 195 08.30 -138 14.50 190 20.50 -158 BURGH-HAAMSTEDE - De verschillende politieke fracties binnen de gemeenteraad van Westerschou- wen besteden in hun algemene beschouwingen op de begroting van de gemeente voor 1992 zonder uitzon dering de nodige aandacht aan de verkeersproble men in de gemeente. Over hoe die problemen opge lost moeten worden lopen de meningen echter nogal uiteen. Niet iedereen, zo blijkt uit de beschouwingen, is gechar meerd van betaald parkeren. Twee fracties, VVD en SGP/RPF/ GPV spreken zich onomwonden voor verdere uit breiding van het betaald par keren in de gemeente Wester- schouwen uit. ,,We moeten ge bruik maken van de mogelijk heid ook de dagtoerist mee te laten betalen voor de voorzie ningen binnen onze gemeente", aldus de VVD. De SGP/RPF/GPV- spreekt zich in haar algemene beschou wingen ook uit voor uitbrei ding van het betaald parkeren maar tekent daar wel bij aan dat het dan ook op alle par keerterreinen bij strandover- gangen ingevoerd dient te wor den. „Als men het bijvoorbeeld wel doet bij de Jan van Renes- seweg en niet bij de Laone loopt men het risico dat de mensen van de ene kant van het dorp naar de andere kant rijden om daar gratis te kun nen parkeren. Dat is ons in ziens niet de bedoeling van be taald parkeren". Een ander geluid komt van de kant van het CDA. Dat de ver keersstromen gestuurd zullen moeten worden onderkent men, maar of het betaald par keren daarin een voorname rol dient te spelen wordt betwij feld. „In dit kader kan betaald parkeren (in de kernen, red.) geen doel op zich zijn". Het CDA voegt daar aan toe dat het gebruik van parkeerterreinen bij voorkeur niet belemmerd mag worden. „Overmaat aan regelgeving leidt tot irritaties en is ongastvrij". Niet autovrij Over de wenselijkheid van uit breiding van betaald parkeren laat de PvdA zich in haar alge mene beschouwingen niet uit. Wel spreekt de fractie zich op voorhand uit tegen voorstellen in de richting van het weren van auto en bus uit de kernen. ,,Dat is zeker geen doelstelling welke onze fractie nastreeft". Hoewel het automobiliteitssce nario het levenslicht nog moet zien zegt de PvdA daar op voor hand van 'daar geen wonderen van te verwachten'. Dat auto mobiliteitsscenario kan vol gens de sociaal-democraten wellicht wel dienen als lei draad bij de aanpak van de ver keersproblemen. ,,Dat vermin dering van het autoverkeer op diverse plaatsen mogelijk en wenselijk is achten wij juist". Het CDA spreekt in haar alge mene beschouwingen haar te leurstelling uit over het uitblij ven van het automobiliteitssce nario. ,,Wij vragen ons dan ook af welke financiële consequen ties dat heeft voor de langere termijn. Daarin hebben wij geen inzicht. Wij hebben de in druk dat het college wat we reldvreemd bezig is. Het CDA betreurt het in hoge mate dat een duidelijke beleidsvisie ontbreekt". De SGP/RPF/GPV is wat voor zichtiger: ,,We zien met belang stelling het door wethouder Veerhoek veel geprezen mobili teitsscenario tegemoet. Het lijkt ons niet zinvol er nu wat van te zeggen". De VVD laat zich in dergelijke bewoordin gen uit en haalt uit naar het CDA. ,,In het beleidsprogram ma van VVD en PvdA voor 1990-1994 was dit mobiliteits scenario reeds aangekondigd. De CDA-fractie heeft in mei vo rig jaar geweigerd hier inhou delijk op in te gaan maar heeft het laatste halfjaar wel te pas en te onpas kritische opmer kingen gemaakt hierover". Rondweg Ook de rondweg rond Renesse duikt weer op in de algemene beschouwingen van de fracties. Hier komt het meest resolute commentaar van SGP/RPF/ GPV: ,,Het alternatieve tracé voor de rondweg Renesse, via de Lagezoom, heeft onze fractie al enkele jaren geleden aange dragen. Als men toen naar onze mening geluisterd had dan had deze weg er al gelegen". De VVD geeft in haar algeme ne beschouwingen te kennen dat wat haar betreft het college zich in de eerste plaats mag richten op reconstructie van de Maireweg. Men voegt daar wel meteen aan toe dat gehoopt wordt dat het college alles op alles zal zetten om de realise ring van de rondweg bij Renes se middels een nieuw tracé vol gend jaar voor elkaar te krij gen. Ook het CDA zegt hoge priori teit toe te willen kennen aan reconstructie van de Maireweg en eenzelfde geluid komt van de PvdA. Voor wat betreft de Hogeweg spreekt het CDA zich uit tegen het treffen van snel- heidsremmende maatregelen. „Die belemmeren, vooral bij veel verkeersaanbod, de door stroming". Springtij 24 november Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 ROTTERDAM - De Raad van State heeft een beschikking van minister Alders (milieu) geschorst, waarin de bewinds man wèigerde een milieu ef fect rapportage (MER) ver plicht te stellen voor de bouw van een nieuwe chloorfabriek van Akzo in Rotterdam. Dit heeft de Zuidhollandse Milieu federatie maandag meege deeld. De Zuidhollandse Milieufede ratie, Stichting Natuur en Mi lieu, Waddenvereniging en Ver eniging Milieudefensie waren tegen de beslissing van Alders in beroep gegaan bij de Raad van State. De milieuorganisa ties voerden aan dat de uitbrei ding van de chloorproduktie bij Akzo MER-plichtig is krachtens het Europees recht. Zij zijn door de Raad van State in het gelijk gesteld. De pro vincie Zuid-Holland die over de vergunning voor de nieuwe fabriek beslist, moet nu bepa len of er alsnog een Milieu Ef fect Rapport moet worden op gesteld. De vergunningaan vraag is al ingediend. Volgens een woordvoerder van de pro vincie zal over het instellen van een MER op korte termijn een besluit worden genomen. Volgens de milieu-organisaties is de kans groot dat de vergun ning zal worden vernietigd als de provincie besluit dat er geen MER nodig is. Dit gezien het standpunt dat de Raad van Sta te heeft ingenomen. De milieu organisaties vinden dat de uit breiding van de chloorproduk tie bij Akzo met 100.000 ton per jaar (nu 250.000 ton) zorgvuldig moet worden afgewogen. Zij wijzen op het gevaar van chloor en chloorverbindingen voor mens en milieu. ZWIJNDRECHT - Een zeskop- pige jury is maandag begon nen met het bezoeken van zes Nederlandse gemeenten die in aanmerking kunnen komen voor het predikaat „Jeugdstad van het jaar". Dit predikaat is een initiatief van Lans, het landelijk centrum voor gebou wen, speelruimte en expressie voor de jeugd in Utrecht. Volgend jaar februari wordt de winnende gemeente bekendge maakt. Het initiatief van Lans wordt ondersteund door het ministerie van WVC, organisa ties als Stop de Kindermoord, Veilig Verkeer Nederland, Jon geren bouwen voor Jongeren, de Stichting Kinderpostzegels Nederland en enkele fabrikan ten van kinderspeelwerktui- gen. Tevens is er een commissie van aanbeveling onder voorzit terschap van Jan Tbrlouw, com missaris van de koningin in Gelderland en jeugdboeken schrijver. Schuiven NEELTJE JANS - Rijkswaterstaat onderzoekt mo menteel door middel van drie proefinstallaties of de invloed van zout en zuurstofrijk water aantasting van de geleidingsinstallatie van de schuiven in de Oosterschelde kan voorkomen. Peilingen hebben uitgewezemdat de geleidingen gevaar lopen te gaan roesten, hoewel uit eerdere onderzoeken naar voren kwam dat hier tegen geen'hescherming nodig was. Een woordvoerder van de Dienst Kring Deltakust van Rijkswaterstaat zei desge vraagd dat de nadelige gevol gen mogelijk een oorzaak vin den in het snelstromende wa ter. Besloten is proeven te ne men met kathodische bescher ming. Door op bepaalde plaat sen elektrische spanning te zetten zouden de gevolgen van het zoute zuurstofrijke water opgeheven en corrosie voorko men kunnen worden. De drie proefinstallaties moe ten uitwijzen of dit systeem goed werkt. Binnen twee jaar zouden alle geleidingen van de ruim zestig schijven in de Stormvloedkering deze katho dische bescherming moeten krijgen. Volgens de woordvoer der van Rijkswaterstaat gaat het om een kostenpost van en kele miljoenen guldens. Deze komen bovenop de 22 a 25 mil joen gulden die jaarlijks voor onderhoud aan de Stormvloed kering in de Oosterschelde zijn voorzien. Het onderzoek kost zo'n elf miljoen gulden. DEN HAAG - Het ministerie van justitie heeft voor een deel overeenstemming bereikt met de vakbonden over reorganisa ties binnen het gevangeniswe zen. Het grote pijnpunt, de oplossing voor het overtallige personeel in het noorden van het land, is niet uit de wereld geholpen. DEN HAAG - De hoeveelheid reclamedrukwerk, met en zon der adres, stijgt in Nederland vrijwel met de dag. De irritatie bij de ontvangers bijna nave nant. Steeds meer mensen zou den graag een halt zien toege roepen aan de kilo's folders die ongevraagd in hun brievenbus worden gestopt. AMSTERDAM - Beknotting van het onderzoek op het ter rein van veiligheid, gezond heid en welzijn in de arbeid zal tot gevolg hebben dat het voor komen van ziekte en arbeids ongeschiktheid in de knel ko men. Dat spreken 21 hooglera ren en directeuren van onder zoeksinstituten uit in een dins dag verschenen brief aan mi nister De Vries (Sociale Zaken). UTRECHT - Familieraden in psychiatrische ziekenhuizen gaan zich landelijk verenigen. Deze landelijke ktoepel gaat de belangen van de familieraden behartigen en hen ondersteu nen. Dat is nodig omdat de ra den veel behoefte blijken te hebben aan uitwisseling van ervaring. ALKMAAR - De politiemen sen die vorige week in de nacht van dinsdag op woensdag in actie kwamen toen bij het huis van staatssecretaris Kosto (justitie) een bomaanslag werd gepleegd, hebben maandag een attentie gekregen. Tijdens een speciale bijeen komst, waarbij ook de echtge note van de staatssecretaris aanwezig was, kregen de agen ten een enveloppe, met daarin een bedrag van vijfhonderd gulden, en een oorkonde. RENESSE - De plannen voor herinrichting van het dorpsplein, het gebied rondom de Nederlandse Hervormde kerk te Renesse. Dat staat centraal tijdens een bijeenkomst in het dorpshuis waarbij de inwoners van Renesse en andere belangstellenden worden geïnformeerd over de plannen van het Westerschouwse gemeentebestuur. De bijeenkomst vindt plaats op dinsdag 26 november en be gint om 19.30 uur. Iedereen kan tijdens de bijeenkomst vragen stellen en suggesties doen betreffen de de manier waarop het centrumgebied rondom de kerk een beter aanzien zou kunnen krijgen. (A rchieffoto). Tot 15 december Zierikzee Fototentoonstelling Aruba en Nederlandse Antillen in De Stolpe. Tijdens openingstij den. Dinsdag 19 november Zierikzee Lezing over mystiek. Her vormd Kerkcentrum. 21.00 uur. Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Scharendijke Kringvergadering CBTB. In De Putmeet. 20.00 uur. Bruinisse Vergadering Marktcommissie. Gemeentehuis. 20.00 uur. Woensdag 20 november Zierikzee Koopochtend voor slecht ter been zijnde mensen. Centrum. Bijeenkomst NCVB. Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Kerkwerve Bijeenkomst NCVB. Dorpshuis 't Zuudènde. 19.45 uur. Burgh-Haamstede VVD-bijeenkomst met gedepu teerde Hennekeij. Hotel res taurant Haamstede. 20.15 uur. Scharendijke Vergadering ANBO- Middenschouwen in De Put meet. 14.00 uur. Donderdag 21 november Burgh-Haamstede Commissie openbare werken. Gemeentehuis. 19.00 uur. Vrijdag 22 november Zierikzee Vogeltentoonstelling Zang en Kleur. Huis van Nassau. 19.30 tot 22.30 uur. Blijspel Partnerkuil in Con certzaal. 20.00 uur. Gemeentereiniging. Brogum. 21.00 uur. Ouwerkerk Intocht Sinterklaas. Ring. 14.00 uur. Oosterland Verkoping en rommelmarkt Nederlandse Hervormde kerk (Voorkerk). 13.30-17.00 en 19.00- 21.00 uur. Zaterdag 23 november Zierikzee Vogeltentoonstelling Zang en Kleur. Huis van Nassau. 13.00 tot 22.30 uur. Intocht Sint Nicolaas. Oude Haven. 14.00 uur. Afscheid postbode F. Rogge band. Voorsorteercentrum PTT Post Haringvlietstraat. 15.00 tot 17.00 uur. Van 23 november tot en met 7 december Burgh-Haamstede Expositie Groei, fantasieën in textiel van Janneke Wessels. De Bewaerschole. Dagelijks behalve zondags van 13.30 tot 16.30 uur. Maandag 25 november Zierikzee Begrotingsvergadering in het stadhuis. 14.00 uur. Gemeenteraadsvergadering in het stadhuis. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Bijeenkomst De Brouwersdam en west Schouwen. De Schutse. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 26 november Zierikzee Themamiddag PCOB. De Drie hoek. 14.00 uur. Woensdag 27 november Zierikzee Bijeenkomst NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Jubileumviering bejaarden- soos Burgh. De Schutse. 14.30 uur. Brouwershaven Demonstratie gefingeerde ver keersslachtoffers o.l.v. Tj. Heij- boer in het Tbnnenmagazijn. 20.00 uur. Donderdag 28 november Zierikzee ANBO-dansmiddagbij Dans school Kramer. 14.00 uur. Informatiemiddag Woon- en leefgemeenschappen van oude ren. Informatiecentrum Beter Wonen. Van 14.00 tot 17.00 uur. Informatie- en schrijfavond. Amnesty International. Prin ses Julianaschool. 19.00 tot 20.30 uur. Vrijdag 29 november Burgh-IIaamstcdc Commissie ABZ. Gemeente huis. 16.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2