Zierikzee wil basisscholen beveiligen tegen vandalen 0 1 Raad komt niet tot vaststelling van bestemmingsplan Lagezoom DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS Al meer dan duizend reacties actie tankslag ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE j§» Wat dacht u van Fischbacher of Jab? Juist! ZonnemaireH Verdeeldheid over wijzigingsvoorstel: stemmen staken Kosten ruim 42.000 gulden Zierikzee wil middelen stads vernieuwing behouden Drie jarige peuter ernstig gewond PvdA wil rijksdaalder vervangen 2 ONDERZOEK 3 TARIEVEN 5 IN DE HOEK 7 DOMINEREN f-; 1 dé krant van schouwen - duiveland! S ^b8-32.bO| ERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 19 NOVEMBER 1991 148e JAARGANG NR 25054 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 rs O BURGH-HAAMSTEDE - Vaststelling: van het be stemmingsplan Lagezoom is uitgesteld tot een vol gende gemeenteraadsvergadering. Tijdens de verga dering van de gemeenteraad van Westerschouwen gisteravond, maandag, in het gemeentehuis in Haamstede kwam een verdeelde raad niet tot een besluit. Bij de stemming over het bestemmingsplan staakten de stemmen. Over het bestemmingsplan La- gezoom is al heel wat afgedis- cussieerd in Westerschouwen. In totaal 12 bezwaarschriften werden ingediend tegen het be stemmingsplan en de gemeente heeft herhaaldelijk de degens moeten kruisen met onder meer de directie Landbouw, Natuur en Openluchtrecreatie van het ministerie en de Zeeuwse Milieu Federatie. Wijzigingsvoorstel Uiteindelijke uitkomst van de onderhandelingen was een voorstel tot vaststelling van het bestemmingsplan aan de gemeenteraad. Daarbij werd tegemoet gekomen aan een aantal bezwaarschriften en werd een aantal andere be zwaarschriften ongegrond ver klaard. Er bleef echter één struikelblok over: de verplaat sing van het bedrijf van de heer Koorhan. Natuur- en Vogelwacht Schou- wen-Duiveland en de directie LNO tekenden bezwaar aan te gen die verplaatsing. Beide vinden dat verplaatsing van het bedrijf niet voldoet aan de eis van behoud van land schapswaarden zoals die ge steld worden in de fruitgaard- regeling. Om dat bezwaar te ondervangen stelde het college de raad in eerste instantie voor het terrein in kwestie een vol ledig recreatieve bestemming te geven. Later werd echter een punt toe- aan de agenda en daarin komt het college terug op dat eerder ingenomen standpunt. Aanvankelijk leek een oplossing te zijn gevonden voor de problemen. Het bedrijf van Kooman zou verplaatst kunnen worden naar een ande re lokatie, een perceel grond van N. Beije. Mondeling was er al overeenstemming tusen Kooman en Beije: Nader over leg tussen beide partijen leerde dat er toch nog onoverbrugbare bezwaren bestonden. Onaanvaardbaar „Wij vinden dat met name voor de heer Kooman, die zich zeer soepel in deze heeft opgesteld een vervelende zaak. Wij zien echter op dit moment geen aan vaardbare alternatieve loka tie", aldus het college in haar toelichting op het wijzigings voorstel. Kort samengevat: Kooman krijgt geen mogelijk heid tot uitbreiding van zijn bedrijf. Dat zorgde, zo bleek gister avond, tot grote verdeeldheid, ook binnen de raadsfracties. PvdA-woordvoerder J. C. Hen- drikse was kort in zijn com mentaar. Hij zei zich wel te kunnen vinden in het bestem mingsplan én het wijzigings voorstel. Een heel ander geluid kwam van SGP/RPF/GPV- woordvoerder J. van den Ber ge. „Kooman mag hier niet de dupe van worden", aldus Van den 1 CDA-voorman A. J. Padmos: ,,Geen diktaat op laten leggen door ZMF". Hij stelde dat het wellicht mo gelijk is om in goed overleg als nog een aanvaardbare oplos sing voor Kooman te vinden. Van den Berge vond CDA- woordvoerder A. J. Padmos aan zijn zijde. Hij stelde aller eerst niet erg gelukkig te zijn met bepaalde onderdelen van het bestemmingsplan maar te kende daar meteen bij aan daar wel mee te kunnen leven. Slachtoffer Voor wat betreft Padmos lag dat wat anders voor wat betreft het wijzigingsvoorstel van het college. Padmos opende de aan val op Natuur- en Vogelwacht en de directie LNO. „Je kunt je afvragen hoever een kleine on dernemer moet gaan om tege moet te komen aan de wensen van de natuurbeschermers". Padmos noemde Kooman 'een slachtoffer van het bestem mingsplan' „Een persoonlijk belang sneuvelt nu voor het al gemeen belang". Padmos be sloot zijn vrij felle betoog met de opmerking dat de gemeente raad zich geen diktaat op moet laten leggen door LNO en 2MF. VVD-ivóordvoerder dr. H. J. van Zuylen: ..Vertrouwen in objectiviteit protesterende milieu- organnisaties nihil". „We hebben diverse keren A ge zegd, nu moeten we samen B zeggen", aldus Padmos. Ook VVD-woordvoerder dr. H. J. van Zuylen bleek onoverko melijke bezwaren te hebben te gen het wijzigingsvoorstel van het college en ook hij haalde uit naar de natuurbescher mers. „De gehele fractie twij felt, ondanks mondelinge toe zeggingen van ZMF, Natuur- en Vogelwacht en LNO dat zij het plan zoals het in de laatste ver sie voor ons ligt zullen aan vaarden en geen verdere proce dures meer tegen delen van het plan zullen aanspannen". Geen verti-ouwen Desondanks*, zo stelde Van Zuylen, wil een deel van de VVD-fractie zich achter het voorstel tot vaststelling van het bestemmingsplan en het wijzigingsvoorstel scharen. „Persoonlijk kan ik het niet. Na een verblijf van 15 jaar in Uw raad is mijn vertrouwen in de objectiviteit van de pro testerende milieu-organisaties ZIERIKZEE - Het Zierikzeese college van burge meester en wethouders wil het vandalisme op de ter reinen van de bijzondere basisscholen in de stad te rugdringen. Daarom stelt men tijdens de raadsver gadering op maandag 25 november aan de raad voor om ruim 42.000 gulden ter beschikking te stellen. Dat geld is nodig om de terrei nen van de Rooms Katholieke basisschool Sint Willibrordus en van de protestants christe lijke basisschool Johan Louis de Jonge via een spijlenhek werk van twee a 2Vi meter hoog af te scheiden van het parkeer terrein Mosselboomgaard. Het terrein van waaruit jeugdige vandalen het terrein van de scholen op blijken te komen en daar vernielingen aanrichtep. Ook rondom het terrein van de protestants christelijke basis school Jan Wouter van den Doel aan de Kabbelaarsbank wordt een spijlenhekwerk (van 1,25 meter hoog) aangebracht. Aan de armaturen van alle hekwerken worden armaturen aangebracht met daarin een elektronische lichtcel die sig naleert wanneer zich onge wenste bezoekers op het schoolterrein bevinden. Verder wil het Zierikzeese col lege van b en w de fietsenber ging van diverse scholen aan passen door het dicht bouwen en afsluitbaar maken van de gebouwen. Tbnslotte is het geld bedoeld om de beplanting rondom de diverse scholen zo danig aan te passen dat vanaf de openbare weg beter is te zien wat zich rondom de schoolgebouwen afspeelt. Tijdens de gemeenteraadsver gadering wordt ook de nota ou derenbeleid Zierikzee 1991 de finitief vastgesteld. Een stuk dat als leidraad gaat dienen bij beslissingen die de voorzienin gen voor ouderen betreffen. Een van die voorzieningen, de warme maaltijdverstrekking Tafeltje Dekje komt tijdens de gemeenteraadsvergadering ge lijk aan de orde. Het betreft een subsidie van 4000 gulden voor de aanschaf van tien extra thermocaters, geïsoleerde pan nen waarin de warme maaltij den worden vervoerd. De aan schaf is nodig vanwege een toe name van het aantal gebrui kers van Taf eitje Dekje. Op de agenda staat ook de ver-, huur van het pand Schelde- straat 7 aan de stichting Kin deropvang Schouwen-Duive- land. Het betreft het voormali ge kleuterschoolgebouw 't Mie- renest dat via verbouwingen geschikt is gemaakt voor ge bruik als kinderdagverblijf. In het gebouw is ook een peuter speelzaal gevestigd. Het colle ge van b en w stelt aan de raad voor om een huur van 10.000 gulden per jaar te vragen van de stichting kinderopvang. De gemeenteraadsvergadering begint om 20.00 uur en volgt op een gemeenteraadsvergadering waarin de begroting 1992 wordt behandeld. Daarbij wordt gereageerd op de alge mene beschouwingen van de politieke fracties in de gemeen teraad en de schriftelijke ant woorden daarop van het colle ge van b en w. Verder wordt be slist over de voorgestelde ver hoging van de gemeentelijke belastingen en de gemeentelij ke tarieven. uiterst gering, om niet te zeg gen nihil". Van Zuylen vervolgde: „Men schijnt in die kringen niet te willen inzien dat ook de mens een onderdeel van 's werelds leefgemeenschap vormt". Van Zuylen koppelde daar de op merking aan vast dat ook zij die buiten de dorpskernen wo nen dezelfde rechten hebben als diegenen die wel in de ker nen wonen. „Ook zij moeten met hun tijd mee kunnen gaan en hun bedrijven en bedrijfjes kunnen uitbreiden en aanpas sen aan de tijd". Uiteindelijk werd het voorstel tot vaststelling van het bestem mingsplan, inclusief het wijzi gingsvoorstel, in stemming ge bracht. Voor het voorstel stem den: J. C. Hendrikse en C. Ver ton (PvdA), wethouder G. J. W. van der Salm, C. A. Hoorweg en A. M. Verseput (VVD). Tégen het voorstel stemden H. J. ■Klatter, A. J. Padmos en J. W. Geleijnse (CDA), J. van den Berge (SGP/RPF/ GPV) en dr. H. J. van Zuylen (VVD). ZIERIKZEE - Door aanpassing van de verdeelsleutel binnen het fonds stads- en dorpsver nieuwing is de gemeente Zie rikzee, als enige gemeente in Zeeland, per 1 januari 1990 overgegaan van een fondsge meente naar een niet-fondsge- meente. Dit betekent dat Zierikzee de jaarlijkse stadsvernieuwings- gelden niet meer rechtstreeks van het rijk, maar vah*de pro vincie ontvangt. De provincie houdt echter 20 procent van de middelen in om een knelpun- tenpot aan te leggen. Hoewel Zierikzee enkele keren een bij drage uit deze knelpuntenpot heeft ontvangen, kon de stads vernieuwing slechts met grote gemeentelijke bijdragen op een aanvaardbaar niveau wor den gehouden. Nu de provincie voorgenomen heeft geen middelen meer be schikbaar te stellen voor stads vernieuwing, dringen burge meester en wethouders er bij provinciale staten en de staten fracties van de politieke partij en op aan bij de begrotingsbe handeling te pleiten de provin ciale bijdrage voor de stadsver nieuwing in stand te houden. Wanneer dit niet gebeurt zal dit voor het stadsvernieu wingsbeleid in Zierikzee de sastreuze gevolgen hebben. BRUINISSE - De driejarige A. B. uit Bruinisse kwam zondag morgen in een woning in de Prinses Wilhelminalaan zo on gelukkig ten val dat hij in het ziekenhuis moest worden op genomen. De peuter kwam met zijn ge zicht op een goudviskom te recht waarna de glazen kom in stukken brak. Met ernstige verwondingen aan een van de ogen en het gelaat werd het jongetje met spoed in het Oog ziekenhuis in Rotterdam opge nomen. Via een hekwerk, het dichtbouwen van het fietsenhok en het aanpassen van de beplanting wil het Zierikzeese college van b en w de bijzondere basisscholen in Zierikzee beschermen tegen vanda lisme. (Archieffoto Willibrordusschool). DEN HAAG - Dc PvdA-fractic wil op korte termijn de rijks daalder vervangen door de ECU, dc Europese munt die momenteel ongeveer 2 gulden en 30 cent waard is. Dit is één van de suggesties die de PvdA deze week in de Twee de Kamer zal doen bij de begro tingsbehandeling Financiën. De PvdA vindt het nodig om de Nederlandse burger alvast ver trouwd te maken met de ECU als wettig betaalmiddel, voor uitlopend op de vorming van de Europese Monetaire Unie (EMU) en de invoering van één Europese munt. Het kwaad verontschuldigen wil zeggen het vermenigvuldigen. Gustave Ie Bon Koud HET WEER Koude wind. In het noorden zonni ge perioden, in het zuiden bewolkt en vooral in de ochtend nog enige tijd regen of natte sneeuw. Min.temp. van 0 in het noorden tot 4 graden in het zuiden. Middag- temp. 5 gr. NO-wind, kracht 4-7. Er wordt elf miljoen gulden besteed aan onderzoek aantasting schuiven kering. De tarieven in de Brouwse jachthaven worden aanzien- lijk verhoogd. Zierikzeese landbouwer voelt zich door politiek in de hoek gedrukt. Kim Reynierse domineert in Domeinengebied in.de Westhoek. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Ruim 170 mensen willen oude olietank via actie onschadelijk maken ZIERIKZEE - Op dit moment hebben ruim duizend mensen op Schouwen-Duiveland het formulier terug gestuurd dat in het kader van de actie tankslag huis- aan-huis werd verspreid. Ruim 170 van hen gaven daarbij aan een oude olietank op hun terrein via de actie tankslag onschadelijk te willen laten maken. De actie tankslag is een grote schoonmaakactie die is opgezet door de zes gemeenten op Schouwen-Duiveland. Een schoonmaakactie waarmee men een groot aantal onder grondse olie- of andere brand stoftanks onschadelijk wil ma ken voor het milieu. De tanks, die vroeger toen er nog geen gasleidingen waren gelegd op Schouwen-Duiveland, als op slag dienden voor brandstof, vormen nu een gevaar voor bo demverontreiniging. Via de actie tankslag kunnen de eigenaren, met subsidie van de gemeenten, de resten olie uit de oude tanks laten verwij deren. Vervolgens worden de tanks verwijderd of volgespo ten met zand. Hoewel een der gelijke operatie niet goedkoop is, vormen de kosten slechts een schijntje van het bedrag dat door de eigenaar van de tank moet worden betaald wanneer over enkele jaren bij controle blijkt dat de bodem met olie is verontreinigd. Dat kan gebeuren doordat de tanks gaan roesten en daardoor lek ken. De gemeenten op Schouwen- Duiveland betalen 25 procent van de kosten die nodig zijn voor het onschadelijk maken van een olietank. Dit tot een maximum bedrag van 250 gul den per tank. De actie is begonnen met een inventarisatie van de tanks die nog op Schouwen-Duiveland aanwezig zijn. Daarna wordt contact gezocht met enkele er kende bedrijven die op een mi lieuverantwoorde wijze de tanks kunnen schoonmaken of verwijderen. Er wordt een of ferte gevraagd waarna de per sonen die zich hebben aange meld voor verwijdering van hun tank, kunnen aangeven of ze voor die prijs mee willen doen. DEN HAAG - Een onder zoeksteam van de politie heeft met de arrestatie van drie per sonen een omvangrijke fraude praktijk van een automobiel bedrijf in Nieuwerkerk aan den IJssel opgelost. Het bedrijf verkocht auto's voor nieuw ter wijl deze dat niet waren. Door deze praktijken zijn tientallen personen benadeeld, waarbij het schadebedrag is opgelopen tot ongeveer twee miljoen gul den. Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 45,— G jaarabonnement f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~1 naam adres postcode telefoon plaats: handtekening: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1