DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS Belg en Ouwerkerker veroordeeld vanwege jagen in verboden gebied Vurig pleidooi Bruse burgemeester voor behoud schelpdierensector 0 1 r ZIERIKZEESCHE 1 j NIEUWSBODE -32 rr«e Kantonrechter legt 300 gulden boete op Man kapt illegaal liguster Vissers lijnrecht tegenover natuurbeschermers Bruse burgemeester voorzitter Zeeuwse Kruis 5 Tientallen bekeuringen voor auto's op fietstrook Auto in de sloot TAXA TIE? j dé krant van schouwen - duiveland! j RIKZEESCHE IEUWSBODE I VRIJDAG 15 NOVEMBER 1991 148e JAARGANG NR 25052 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 5 fc ^kpllOok voor isolerend -cMII ondertapijt naar Zonnemaire? Jazeker!! ZIERIKZEE - „Een onder ede afgelegde verklaring van een opsporingsambte naar weegt voor mij vreselijk zwaar. Dat is een sterk bewijs". Met die woorden doorbrak kantonrechter mr W. F. van Solinge de elkaar tegensprekende verkla ringen van de jagers L. J. de K. uit het Belgische Essen en C. J. van D. uit Ouwer- kerk en een boswachter van Staatsbosbeheer M. A. van L. uit Ouwerkerk. Hij veroordeelde de jagers tot een boete van elk 150 gulden vanwege het schieten van houtduiven in een gebied, waarvoor zij geen vergunnig hadden. De overtreding speelde zich af op 11 november 1989 in een bos van Staatsbosbeheer aan de Groenevveg te Ouwerkerk. De K. vertelde op die dag en in die omgeving inderdaad te hebben gejaagd op houtduiven. ,,Maar wel in het gebied naast dat van Staatsbosbeheer. Samen met C. J. van D. die vergunning had om in dat gebied te jagen". Beide jagers verklaarden dat ze even het bos van Staatsbos beheer in gelopen waren om de houtduiven op te halen die ze - hadden geschoten. „Daarbij kun je je geweer toch niet ach terlaten. Dat neem je gewoon mee. En als je dan nog even blijft staan in het bos krijg je dit aan je broek". Boswachter Van L., die door de kantonrechter als getuige was opgeroepen, vertelde (onder ede) een heel ander verhaal. „Ik deed mijn ronde door het bos en zag toen beide heren houtduiven uit de lucht schie ten terwijl ze op het terrein van Staatsbosbeheer stonden. Ik heb ze ongeveer vijf minuten geobserveerd. In die tijd scho ten ze elk twee keer. Tben ben ik naar ze toe gelopen om ze te arresteren. Zodra ze mij zagen aankomen liepen ze naar hun eigen terrein. Daar heb ik proces-verbaal opgemaakt en de geschoten houtduiven in be slag genomen". Met een plattegrond van het ge bied op de tafel voor de kan tonrechter wezen de drie heren aan waar een en ander had plaatsgevonden. Waarbij de ja gers volhielden dat zij in een droge sloot tussen beide gebie den stonden en de boswachter volhardde in zijn verklaring dat ze zich ongeveer tien meter buiten die sloot op het terrein van Staatsbosbeheer bevonden tijdens het schieten. „Ik heb het met een meetlint nageme ten". Behalve op de onder ede afge legde verklaring van de bos wachter ging de kantonrechter bij zijn oordeel ook af op de al lereerste verklaring die de heer De K. aflegde bij het op maken van het proces-verbaal op 11 november: 'Ik weet dat ik hier niet mag jagen'. Later kwam hij op die verklaring te rug. „Er is bij mij geen twijfel over uw schuld", aldus mr Van Solinge. Hij veroordeelde bei de jagers conform de eis die of ficier van justitie mr A. de Lan ge stelde: 150 gulden of drie da gen vervangende hechtenis. „Ik heb heel voorzichtig inge haald en die auto's stonden al lemaal stil". Dat zei de heer J. H. I. B. uit Zierikzee. Op 17 augustus 1990 haalde hij op een voorsorteerstrook voor de stoplichten bij de kruising Rijksweg N-59/Weg naar de Val bij Zierikzee met zijn motor fiets een rij auto's rechts in. „Gevaarlijk verkeersgedrag", oordeelde officier van justitie De Lange en hij eist een boete van 130 gulden. Maar kanton rechter Van Solinge hield het op 80 gulden. „Vanwege het ge harrewar dat daarna plaats vond. Het intrekken en daarna toch weer opleggen van een proces-verbaal". „Het zijn appels of peren, twee kentekens op een voertuig is niet mogelijk", zei de kanton rechter tegen de heer J. C. B. uit Zierikzee. Hij werd op 21 september 1990 door de politie aangehouden omdat hij met een auto plus aanhangwagen reed die elk een ander kente ken hadden. „Ik had die aan hangwagen geleend en er niet aan gedacht om het kenteken te veranderen", aldus de Zie- rikzeeënaar. Het hielp hem weinig. Hij kreeg een boete van 75 gulden of twee dagen. De heer P. M. O. uit Gorinchem kwam er beter af. Hij reed over de Rijksweg N-59 met een auto waarop helemaal geen kente kenplaat zat omdat die er was afgevallen. Maar in het proces verbaal was sprake van een aanhangwagen waarop geen kentekenplaat zat. Foutje van justitie en dat betekende vrij spraak. Op eenzelfde manier werd L. M. B. uit Renesse vrijgespro ken. In het proces-verbaal waarin melding werd gemaakt van een bedrijfsauto die niet APK was gekeurd was ver zuimd de datum te vermelden tot wanneer de auto wel was goedgekeurd. „Een onvolledig proces-verbaal dus vrij spraak", aldus de officier van justitie. „Die auto was al zat gecontro leerd. Daar was niks mis mee", aldus de heer H. P. L. uit Elle- meet. Maar de kantonrechter legde hem desondanks een boe te van 130 gulden op omdat op de voorruit van de auto geen kenteken deel 3 zat. Vier mensen kwamen voor om dat zij tijdens een 'gerichte ver- keers toezicht actie' van de po litie werden bekeurd voor te hard rijden. Omdat de wegge bruikers in het kader van een dergelijke actie via borden aan de kant van ide weg tevoren worden gewaarschuwd dat ze te hard rijden, krijgen ze geen schikking aangeboden wan neer ze dan alsnog worden be keurd omdat ze hun snelheid niet hebben geminderd. Al die gevallen worden 'model' afge handeld. Via de kantonrechter dus. De boetes die mr Van So linge de hardrijders oplegde varieërden, al naar gelang het aantal te hard gerden kilome ters van 90 tot 180 gulden. BURGH-HAAMSTEDE - Don derdagmiddag werd de heer Van D. uit Ossendrecht op he terdaad betrapt bij het kappen van ligustertakken in een be schermd natuurgebied in Haamstede. De Brabander was zijn ver koopwaar aan het verzamelen in het gebied langs de Strand weg. Hij werd gesignaleerd door een opzichter van Staats bosheer. Die ging samen met de rijkspolitie tot actie over. Daarbij werden 90 ligustertak ken en snoeigereedschap in be slag genomen. Tegen de ver dachte werd proces-verbaal op gemaakt. GOES - „Zaadvisserij op droge banken in de Wad denzee moet worden verboden. Verzinnen jullie maar een andere manier van mossels kweken. We moeten streven naar een duurzame visserij." Dit zijn zomaar enkele uitspraken uit de mond van natuur beschermers. Ze werden aangehoord door een volle zaal met natuurbeschermers en vissermannen tij dens een pittige discussie-avond onlangs in Goes. Burgemeester A. Vogelaar uit Bruinisse reageerde na de uiteenzetting van verschillende stellingen door enkele sprekers ernstig ontdaan over alle aan gehoorde aantijgingen tegen de visserij. „Deze zaak wordt veel te eenzijdig voorgesteld. De hele sector wordt hier aan de schandpaal genageld. Dit is niet terecht." Vogelaar maakte de bijna 200 aanwezigen duidelijk dat de mosselsector op een bonafide wijze probeert het hoofd boven water te houden. Vogelaar: „Met het oog op de toekomst van de sector is een goede zake lijke oplossing voor de ontsta ne kloof tussen beide partijen dringend noodzakelijk." Voge laar is bang dat bij het om zeep helpen van de visserijsector de gevolgen niet te overzien zijn. Boven de oude Zeeuwse mos seldorpen pakkpn steeds meer donkere wolken samen die bij doorgang van alle plannen vol gens de Bruse burgervader tot grote werkloosheid zullen lei den. Vogelaar had overigens goede hoop en vertrouwen op constructief overleg tussen de verschillende belanghebben den. Sluiting van 75 procent Bij het aanhoren van de voor stellen die Waddenbioloog Hans Revier naar voren bracht rezen de haren van veel vissers te berge. Revier pleitte in Goes voor het sluiten van 75 procent van de Waddenzee en'een totaal verbod op mosselzaadvisserij op droge banken. De visserij weet volgens Revier niet om te gaan met natuurwaarden en faalt om adequaat te reageren. Hij stelde dat de visserij maar eens recht moet doen aan na- tuurbelangen. Door sommigen werden de uit spraken van Revier namens de Waddenclub met in woede overgaande verbijstering aan gehoord. Produktschapsvoor- zitter voor Vis en Visproduk- ten Dick Langstraat reageerde zeer geschokt op het naar zijn zeggen eenzijdig betoog van Revier. Langstraat: „Vissers le ven dichtbij en in de natuur. Dit maakt het vissersvolk kleurrijker. De maatregelen die natuur en milieu voorstelt zijn ingegeven door vrees. Ik constateer hier een tendens. De milieugroepen worden inge huurd voor lobby en meer grondgebied en anders niets. U begrijpt toch wel dat de visse rij deze gebieden voor de conti nuïteit niet kan missen", zo spiegelde Langstraat de gevol gen voor de visserij aan de mi lieubeschermers voor. De balans slaat naar de mening van Langstraat teveel door naar de tegenovergestelde kant van de visserij. De een alles, de ander niets. Het stoort Langstraat enorm dat alle voorgestelde maatregelen zijn genomen zonder structureel overleg met de visserij. Daar bij wijzend op de Esbjerg-con- .ferentie die onlangs werd ge houden maakte Langstraat de aanwezigen duidelijk dat hij de stukken hiervoor via een Duitse collega in handen moest krijgen. „Tegen dit soort prak tijken verzet ik mij hevig", al dus een strijdbare voorzitter. Bij alle voorgestelde sluitin gen wordt totaal geen rekening met de Visserij gehouden. Wij mochten nooit meepraten, er is helemaal geen gebruik ge maakt van het RIVO (Rijksin stituut voor Visserij onder zoek). Dit instituut is een on partijdige instelling die men .-Ai'? 31 Burgemeester A. Vogelaar: ..Hele sector wordt aan de schand paal genageld en dat is niet terecht". (Archieffoto). bij de onderzoeken geheel links liet liggen. Langstraat wil in een genuan ceerde diècussie best aan tafel met de biologen maar dan niet met het zwaard boven het hoofd, we moeten verder op ba sis van leven en laten leven. In tegenstelling tot de toehoor ders uit de milieuhoek werd vanuit de visserij heftig gerea geerd tegen de plannen van de tegenpolen. Enkele reacties: Kokkelwoordvoerder Hol- stein: de Waddenvereniging zegt met ons te willen praten en stapte onlangs achter onze rug om naar de rechter. Geding Hij doelde hiermee op het kort geding dat de vereniging tij dens de mosselzaadvisserij heeft aangespannen om de zaadvisserij met onmiddellij ke ingang te verbieden. Geluk kig voor de mosselkwekers werd de Waddenvereniging in het ongelijk gesteld. En als jul lie dit kort geding nu eens had den gewonnen? zo vroeg mos selkweker Van den Berg de Waddenbeschermers op de man af. Zomaar 89 mosselschepen voorde kant leggen. Wie zou de schuld hiervan op zich nemen? De kwekers kregen geen duide lijk antwoord. Vanuit de zaal kreeg Van den Berg veel bijval toen hij daarop zelf het ant woord aangaf. „Natuurlijk zou Hans Revier de grote schuldige zijn." De mosselsector was als één front. Mosselkweker Verschuure stel de met nadruk dat de biologen binnenkort niet moeten gaan verkondigen dat mosselzaad dat nu op het oostelijk wad is verdwenen werd weggevist door de Zeeuwse kwekers. Wij weten overduidelijk waar de oorzaak ligt. De stormen van de afgelopen maanden hebben in dit vangstgebied enorm veel schade aangericht. Mosselkwe ker Schot bracht de liefde van veel vissers voor natuur en de vogels onder de aandacht. Schot: „Weten jullie wel dat Ze- vibel de voorloper is van de Waddenvereniging? Wij hebben in de achterliggende jaren een kolonie eidereenden ge kweekt, daar nies je van." De vogelbevolking heeft de mos selsector nu jammer genoeg een groot tekort aan het pro- dukt bezorgd. Schot: „Er zijn op het Wad nu veel meer kost gangers met het gevolg dat de Belgen, de eenden en wij als sector met een tekort aan mos selen zitten." BRUINISSE - De burgemees ter van Bruinisse A. Vogelaar is voorgedragen als de nieuwe voorzitter van de provinciale vereniging Het Zeeuwse Kruis. De huidige voorzitter van het overkoepelend orgaan van de Zeeuwse kruisverenigingen J. Marcks neemt op zaterdag 23 november afscheid. Dat gebeurt tijdens een alge mene vergadering van het Zeeuwse Kruis in het gezond heidscentrum Magnolia in Goes. Tijdens die vergadering wordt de heer Vogelaar ook voor gesteld als nieuwe voorzit ter. Advertentie De jacht is een beeld van de oorlog. Machiavelli Koude nacht HET WEER In de nacht enkele mistbanken en minimumtemp. van 5 graden aan zee tot rond het vriespunt in het bin nenland. Overdag wolkenvelden en op enkele plaatsen een bui. Mid- dagtemp. rond 7 graden. Zwakke veranderlijke wind, kracht 3. SLUITINGSTIJDEN De sluitingstijden van de horeca in Zierikzee blijven in 1992 hetzelfde. BEUSJE Nieuwerkerk krijgt een beusje aan de Burgemeester van Veenstraat. POSTERWEDSTRIJD Jaco Bolle uit Oosterland won een posterwedstrijd over huiswerk maken. FAVORIET Het eerste korfbalteam van All-Ready is favoriet bij de nieuwe zaalhandbalcompetitie. Dit nummer bestaat uit 10 pagina.'s Bij postkantoor in Zierikzee ZIERIKZEE - De Rijkspolitie Schouwen-Duiveland zegt de laatste weken enige tientallen bekeuringen te hebben uitgedeeld aan mensen die hun auto had den neergezet op een van de fietstroken die in de straten van Zierikzee zijn aangebracht. Volgens de politie bleek daar bij dat veel mensen niet weten of willen weten dat men met een auto niet mag stoppen of parkeren op of naast een OOSTERLAND - In de nacht van donderdag op vrijdag reed de heer A. V. uit de gemeente Duiveland met zijn auto in de sloot. Het ongeluk gebeurde om on geveer 03.15 uur op de Lage Maireweg te Oosterland. Van wege modder op de weg kwam A. V. met zijn auto in een slip te. Hij kwam rechts in de berm terecht en belandde vervolgens in de sloot. Het voertuig werd aan de rechterzijde zwaar be schadigd. A. V. kwam er zon der noemenswaardige verwon dingen af. fietsstrook op de rijbaan. Voor al bij het postkantoor in de Poststraat zetten veel mensen hun auto verkeerd neer. Daar werd het overgrote deel van de bekeuringen uitgedeeld. Na de tariefswijziging die per een no vember inging is dat een dure aangelegenheid geworden. Voor stilstaan met een auto op een fietsstrook moet men hon derd gulden betalen, voor stilstaan of parkeren op de rij baan naast een fietsstrook moet men 50 gulden boete beta len. Advertentie BEVEILIG ZEKER met ING. BURO VISSER ELLEMEET 01117-1875 Erkend Lid V.E.B. Advertentie Makelaarskantoor HANSE VERBEEK ZIERIKZEE. TELEFOON 01110-16888 Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 45.— jaarabonnement f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~l naam adres postcode telefoon plaats. handtekening: !Z Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1