Rode Kruis vraagt meer donoren om aan vraag bloed te voldoen boussac P DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS Geslaagd sporttoernooi validen en minder-validen in De Gooye PANDORA HAARMODE B ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Gaixiisette deur/oo Bloeddonor-avond in Burgh-Haamstede >V - Wv i? -lp i rirf Ondanks weinig toeschouwers GAAT VANAF 19 NOVEMBER VERBOUWEN Welfare verkoping in De Wieken Bazar in Scharendijke LINGERIE DIANE I Fl FOTO VERSCHOORE I— -I NIEUWSBODE WOENSDAG 13 NOVEMBER 1991 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN DUIVELAND VITRAGE VRAAGT DE AANDACHT DECORATION ■DECORATION BURGH HAAMSTEDE - Via een indringend bericht dat was opgesteld door Rode Kruis Schouwen-West- hoek werden de inwoners van Schouwen-Duiveland opgeroepen om bloed te gaan geven in het brand weercomplex in Burgh-Haamstede. Aan de slogan: Bloedgeven een noodzaak. Bent u gezond? Geef het dan, werd door zo'n honderdvijftig mensen gehoor gegeven. Honderdvijftig keer een halve liter bloed, het Rode Kruis team was dik tevreden. Coördi nator van de avond in Burgh- Haamstede was Martin Pieter man, hij besloot tot het over gaan naar een indringender op roep naar het publiek. Wan neer je de mensen vrijblijvend iets vraagt denken ze er vaak te gemakkelijk over. Ze zien er dan de noodzaak niet van in. Het gebeurt dan maar al te vaak dat ze op een bloeddonor avond op het laatste ogenblik besluiten om 'deze keer maar over te slaan' omdat er een mooie film op televisie is of omdat ze denken 'dat halve li tertje bloed van mij maakt ook geen verschil'. Terwijl het dat wel degëlijk doet", aldus Pie terman. Behoefte groter Pieterman vertelt dat het aan tal bloeddonoren dat eenmaal een keer is wezen geven niet daalt. ,,De behoefte naar bloed neemt echter steeds meer toe en het aantal donoren blijft ge lijk. Daar ontstaat dus een pro bleem". Rode Kruis afdeling Schouwen-Westhoek hoopt enigszins aan de oplossing van dit probleem mee te werken. ,,We hebben gekozen om vanaf nu twee keer per jaar bloeddonor-avonden te gaan organiseren", zo vertelt de coördinator. ,,Het is bekend dat een gezonde man vier keer per jaar bloed kan geven en een gezonde vrouw drie keer. Twee keer moet dus zeker te doen zijn". Tijdens de donor-avond in het brandweercomplex stond het Rode Kruis team onder leiding van J. Emous. Deze legt één en ander uit over de houding van de Nederlandse bevolking te genover het geven van bloed. „Mensen die geen bloed willen geven hebben nog nooit wat meegemaakt. Zodra er wat ge beurt in het huisgezin staan ze met z'n allen klaar om bloed te geven. Dat is natuurlijk een beetje droevig. Er moet eerst iets dicht bij ons gebeuren voordat we besluiten om bloed te geven. Tbrwijl het zo hard nodig is. Er worden steeds meer grote operaties verricht, als open-hart operaties, en dat vraagt veel bloed". Emous vertelt verder dat het excuus dat mensen aanvoeren dat het gevaar met aids en an dere ziekten te veel aanwezig is, sterk overtrokken is. „Sinds 1983 wordt al het bloed zorg vuldig getest voordat het wordt afgenomen. Sinds die tijd ook, is er geen ongetest bloed meer in omloop geweest. Het is in Nederland dus onmo gelijk om via een transfusie aids of een andere ziekte te krijgen. Dat mensen bang zijn om aids te krijgen tijdens het geven van bloed is helemaal onzin, want de donoren komen helemaal niet in aanraking met ander bloed dan dat van henzelf". Voordat een donor, oud of nieuw, bloed mag geven wordt hij of zij van te voren getest. Zo moet men een uitgebreide lijst met vragen invullen om te voorkomen dat bepaalde pun ten aan het oog ontsnappen. Nadat deze door een verpleeg kundige zijn nagekeken wordt gekeken of het nodig is dat de donor naar de huisarts gaat of dat deze door mag naar de vol gende 'controle-post'. Deze be staat uit het opnemen van de bloeddruk, het opnemen van de temperatuur en het nemen van een bloedmonster van de vinger. Komt men door deze tests, dan kan het bloed wor den afgenomen. Bij leden van het Rode Kruis team wordt dan een bakje met bloedzakje opgehaald en kan men naar de prikkers. In Burgh-Haamstede waren er ook de nodige prikkers. Zodra één van de brancards leeg was werd deze weer ingenomen door de volgende. Lopende band werk. Ook mevrouw E. J. van de Vaate-Bom uft Haam stede was van de partij in het brandweercomplex. Zij was hier voor de tiende keer. Doen! „Het is voor de eerste keer dat ze het twee keer per jaar doen, dus ik ben nu zo'n negen jaar donor. Ik doe het graag, want je helpt er andere mensen mee. Ik ben er mee begonnen omdat mijn man het ook deed. Het is jammer dat niet meer mensen besluiten om bloed te geven. Ik zou mensen niet willen overre den, hoor. Als iemand niet wil, schiet je met dwingen ook niets op. Als ze echter aan mij zouden vragen wel of niet doen, zou ik volmondig zeggen: Doen! Het is niet eng en binnen vijftien minuten sta je weer buiten". Het valt op dat er zich weinig jongeren onder de groep in Haamstede bevinden. Dat weerhoudt de achttienjarige Jaenet Leeuwe uit Noordwelle et gelukkig niet van om toch te komen. „Natuurlijk, ik kom hier nu voor de tweede keer. Mijn ou ders komen hier ook al jaren en dus leek het mij niet meer dan normaal dat ik ook mee zou gaan zodra het- mocht. En ook al is het maar een beetje, je redt er misschien iemands le ven uiee". Dat leeftijdgenoten het maar griezelig vinden kan Jaenet wel begrijpen, maar zelf geeft ze er niet aan toe. „Het is echt niet griezelig, ik kijk zelf ook niet wanneer ze de naald er in steken, maar Jong en oud kwam naar de brandweergarage om aan de oproep van het Rode Kruis om meer bloed tegemoet te komen. (Foto: Marijke Folkertsma). DIRKSLAND/ZIERIKZEE - Gehandicaptensport op recreatieve basis. Dat was te zien tijdens het afge lopen zaterdag gehouden gecombineerde toernooi voor valide en minder-valide sporters. Dit toernooi was georganiseerd door de vereniging Sport Gehan dicapten d'Antilopen van Schouwen-Duiveland, en werd gehouden in sporthal De Gooye in Dirksland. Valide en minder-valide spor ters speelden in teamverband rolstoelbasket- en rolstoelbal. Helaas was er weinig publiek, maar zij die er waren konden geen verschil zien tussen de va lide en minder-valide sporters. Alle deelnemers hadden een gezamelijke handicap, ieder een maakte gebruik van een rolstoel. De valide teams heb ben vooraf de gelegenheid ge kregen zich te trainen in het rolstoelgebruik. De vereniging Sport Gehandi capten d'Antilopen is vier jaar geleden opgericht. Hun doel stelling is dat elke deelnemer moet kunnen sporten. Door het organiseren van gecombineer de toernooien wil de vereni ging bewerkstelligen dat de mogelijkheden van rolstoel- sporten meef bekendheid krij gen en geïntegreerd raken in de maatschappij van de validen. In gesprek met Dirk Groenen dijk, een van de organisatoren van dit toernooi blijkt dat sport een middel is voor veel meer. „Voor veel minder-validen is het beoefenen van een sport, naast de noodzakelijke bewe ging, goed voor de sociale con tacten. Vandaar dat er gesport wordt op recreatieve basis. Het spel, het samen bezig zijn is veel belangrijker dan wel of niet winnen. Nog steeds drei gen veel minder-validen geïso leerd te raken. Omdat hun fy sieke mogelijkheden beperkt zijn, blijft een aantal van hen in huis zitten en kijkt van ach ter het raam naar de wereld", zo vertelt Groenendijk. Isolement voorkomen „Lid worden van onze vereni- Er werd met hart en ziel deelgenomen aan het basketbal- en baltoemooi. (Foto: Joop van Houdt). ging en binnen je mogelijkhe den actief bezig zijn, kan een dergelijk isolement voorko men of doorbreken. Nu zijn wij nog een kleine vereniging, maar wanneer alle minder-va liden zich bij ons aansluiten, zijn wij nog beter in staat onze doelstellingen te realiseren", aldus Dirk Groenendijk. Lichaamsbeweging is zeker voor de minder-validen ontzet tend belangrijk. Als de spieren werken hebben ze meer zuur stof nodig. Tijdens lichamelijke inspan ning moet men dieper ademha len om meer zuurstof in de lon gen te krijgen en het hart moet krachtiger en sneller kloppen. Deze toenemende eisen die aan hart en longen gesteld worden vormen de sleutel tot een licha melijke fitheid. Gebrek aan li chaamsbeweging kan bijdra gen tot het ontstaan van ver schillende ziekten. Het is dan ook van groot belang dat ook minder-validen dit voorko men. Aan het beoefenen van sport zijn ook psychische voordelen verbonden. Veel mensen slapen na lichamelijke inspanning be ter, worden uitgeruster wakker en kunnen zich beter concen treren dan mensen die niet fit zijn. Lichaamsbeweging en sport helpt bovendien mee om een gezond gewicht te behou den. Gerrit Bakker, die ander half jaar lid is van d'Antilopen kan het bovenstaande onder schrijven. Sinds zestien jaar is hij minder-valide, of hoe hij het zelf noemt gewoon invali de. Een woord dat steeds minder gebruikt wordt omdat het erg beladen is. Het woord invalide roept bij veel mensen het beeld op dat die dus niets meer kan en altijd is aangewezen op de hulp van anderen. Gerrit is door een ongeval invalide ge worden en tijdens zijn revali datie is hij een enthousiast sporter gebleven en wil dit ook in verenigingsverband blijven doen. Omdat op Gocree-Over- flakkee daar geen gelegenheid voor is, is Gerrit Bakker lid ge worden van d'Antilopen op Schouwen-Duiveland. Voorzieningen Hij reageert enthousiast op de vraag of Hernesseroord geen mogelijkheden biedt. Hoewel er vanuit Hernesseroord 2elf nog niets is uitgegaan op dit gebied. „Zelfs tijdens dit sporttoernooi ontbreekt een team van Hernesseroord en heb ik ook nog geen publiek van Hernesseroord gezien." Gerrit Bakker is als minder- valide sporter ook enigszins te leurgesteld over de beperkte voorzieningen voor minder- validen. Zo is in sporthal De Gooye, die wel toegankelijk is voor rolstoelgebruikers geen aangepaste douche-ruimte. Het is een detail maar geeft wel aan dat de integratie van minder-validen nog niet opti maal is. Voor Gerrit Bakker is sporten op wedstrijdniveau een vorm van revalidatie. „Ik heb altijd gesport en ik zie niet in waarom ik als minder-vali de dit niet meer zou doen", zo licht Bakker toe. Tijdens het toernooi bleken alle deelne mers zo enthousiast dat de ver eniging Sport Gehandicapten d'Antilopen heeft besloten in het vervolg twee gecombineer de toernooien per jaar te orga niseren. Bekers In het voorjaar op Schouwen- Duiveland en in het najaar op Goeree-Overflakkee. Aan het eind van het toernooi konden de wedstrijdbekers die zijn ge schonken door autobedrijf Stellendam in de volgende volgorde worden uitgereikt: 1. De Snelle Wieltjes uit Tbrneu- zen; 2. Rolstoel Basketbalvere niging uit Middelburg: 3. Bas ketbalvereniging Mevo '80 uit Zierikzee; 4. Thxi Lemsom uit Kerkwerve; 5. Gehandicapten Sportvereniging Ridderkerk; 6. d'Antilopen van Schou wen-Duiveland; 7. Sport Ge handicapten Beveland; 8. Het Binnenhof, Sommelsdijk; 9. Vriendenkring, Middelburg en 10. Radio Flakkee. Dit toernooi is mede mogelijk gemaakt door de financiële steun van de Extra Markt uit Burgh-Haamstede; de Tbgelhal uit Middelhamis; Assurantie kantoor P. J. van Loo uit Dirks land; Garage Doorn uit Dirks land en assurantiekantoor de Vogel uit Ouddorp. Voor meer informatie over de vereniging Sport Gehandicapten d'Antilo pen kan contact worden opge nomen met Gerrit Bakker, tele foon 01877-2542, of met Dirk Groenendijk, telefoon 01110r 15739. verder heb ik er weinig last van", zo vertelt zij. Laatste punt Als het zakje het gewicht van een halve liter heeft bereikt zakt het zakje dat aan de ande re kant van een gewichtje hangt naar beneden. Dat is voor de controlerende vrijwil ligers teken dat de analist het bloedzakje af kan sluiten. Tij dens het bloed geven wordt ook constant, op elektronische wij ze, gecontroleerd hoe snel het bloed doorloopt. Zodra er een vermindering van de stroom snelheid optreedt wordt dit aangegeven met een roodknip- perend lampje. Zodra het lampje rood wordt is er iets mis en wordt het zakje meestal afgekoppeld in verband met het stollingsproces dat zich dan gaat inzetten. Dan wordt het naar het laatste controle-punt gebracht. „Van iedere donorzakje wordt een monster bloed afgetapt en dit wordt de volgende morgen in het laboratorium nagekeken op eventuele afwijkingen", zo vertelt Liesbeth Viergever, analiste uit Walcheren. „De zakjes bloed worden tot na de test in quarantaine gezet. Zo dat bij een eventuele positieve uitslag het betreffende bloed direkt kan worden vernietigd". Tot voor kort werd iedere bloeddonatie getest op drie ziekten: syfilis, Hepatitis B en aids. Sinds kort is een nieuwe bloedtest toegevoegd, de test op Hepatitis C. Dit is evenals Hepatitis B een vorm van geel zucht die via een bloedtransfu sie kan worden overgebracht. Het is een ziekte die wordt ver oorzaakt door een virus dat pas kort geleden is ontdekt. Het heeft echter niets te maken met de ziekte aids. Arts Hoewel er altijd leden van het plaatselijke Rode Kruis team aanwezig zijn om iemand die niet lekker wordt bij te staan is er voor de ergere gevallen ook altijd een arts aanwezig. In Burgh-Haamstede werden ook enkele mensen onwel na het ge ven van bloed. „Meestal zijn het gevallen van flauwvallen. In de kantine waar iedereen te recht kan voor een kopje koffie of iets sterkers na het geven van het bloed werd echter ge rookt en met de warmte liep het aantal gevallen van flauw vallen wel op deze keer. Toch hoefde de arts niet bij te sprin gen voor ernstiger gevallen. De arts in Burgh-Haamstede was P. Jansen. Haar taak hield deze keer voornamelijk in het wel of niet geven van groen licht voor de bloeddonatie. „Meestal komen mensen hier wanneer hun bloeddruk ver hoogd is. Dan moet ik toestem ming geven of het wel of niet verantwoord is. Het gevaar van het geven van bloed bij een te hoge druk is dat het hart nog harder moet werken om het bloed rond te pompen als er minder volume in de aderen is doordat je een halve liter af neemt. Dat kan een infarct op wekken. Je moet in zo'n situa tie de omstandigheden afwe gen". Tevreden Rode Kruis Schouwen West hoek is alleszins tevreden met de opkomst van het aantal do noren. „We hadden maar gere kend op een opkomst van zo'n zeventig mensen omdat de avond viel op dankdag en ook op een tijdstip dat er drie voet balwedstrijden waren op tele visie", zo vertelt Martin Pieter man. Gelukkig lieten veel mensen zich door het laatste niet tegenhouden. De volgende avond is gepland op 23 mei, maar die datum staat nog niet vast. „We moeten nog een paar dingen uitzoeken of er weer niet iets is dat ik deze keer over het hoofd heb gezien. We willen het de volgende keer aan de grens van het gebied houden zodat mensen uit die omgeving ook dichtbij bloed kunnen ge ven. Hoe en waar we dat gaan doen maken we ruim van tevo ren bekend". Advertentie Advertentie Advertentie Meubelen, tapijt, gordijnen, birtnen- zonwering. Dc juiste produktcn tegen de juiste prijs. Kom nu naar onze zaken en overtuig uzelf. MO<pl EN BETAALBAAR EENPUZZEL 9P ZICH! ZIERIKZEE - De vrijwillige Welfare van het Rode Kruis te Zierikzee is donderdag 14 no vember van 14.00-16.00 uur me* een verkoping in De Wieken. Een goede gelegenheid om de Sinterklaas-inkopen te doen of alvast naar de kerst te kijken. Ook zijn er oliebollen. SCHARENDIJKE - In het Ver enigingsgebouw te Scharendij ke is er zaterdag 16 november een bazar van 10.00-16.00 uur. De opbrengst komt ten goede aan het Dorkaswerk, speciaal voor de gaarkeuken in Mos kou. De organisatie is in han den van de eilandelijke Dorkas-werkgroepen. Advertentie UIT ONZE FOLDER Onze gehele kollektie nachtkleding pyama's en dusters is nu binnen komt u gerust kijken en overtuig u zelf Dam 21 - Zierikzee Tel. 01110-12471 Advertentie FOTO KLAAR Hl KL (uÜRl winkelt! q ■■Lil ■■L'r 1 AM I I tt fotografie'video foto's in 1 uur klaar ZIERIKZEE - DAM 5 - TELEFOON 01110-12796 Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 45.— jaarabonnement a f 169. en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet. maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcodeplaats: telefoon handtekening: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1