Regionale samenwerking moet meer doelgericht Neeltje Jans als lokatie milieu-educatief centrum? Bestuur gemeente niet levendig en overtuigend Moeilijk Afscheids bijeenkomst Zierikzeese raadsfracties: Milieu-educatiemilieuzorgplan en gescheiden inzameling afval! Brandbrief Prinsenhoeve aan Westerschouwse raad Zierikzeese PvdA-fractie: Diefstal uit auto's DINSDAG 12 NOVEMBER 1991 NR 25050 3 A. Ruytenberg van camping de Prinsenhoeve in Renesse heeft de gemeente Westerschouwen een bijzonder moeilijke vraag voorgelegd. Ruytenberg zit met een volgens eigen zeggen onrendabel bedrijf in zijn maag en uitbreidingsplannen liepen in het verleden stuk. Maar nu er een ander bedrijf in de verkoop komt, ziet hij mo gelijkheden voor de toekomst. Hij doet een beroep op de ge meente om met hem te praten over een eventuele overname van dat bedrijf. Tot zover is het allemaal begrijpelijk. Maar dat praten heeft een re den. Ruytenberg heeft geld no dig. Hij wil met de gemeente de financiële mogelijkhe den" bekijken. Vanuit Ruytenberg's positie een best wel te begrijpen ver zoek, maar waar staat de ge meente als ze op dit verzoek ingaat. Er zijn meerdere on rendabele bedrijven in de ge meente. Bedrijven, die door het Verblijfsrecreatief Ont- wikkelings Plan in het nauw gekomen zijn. Natuurlijk moet de gemeente Ruytenberg aanhoren en na tuurlijk mag hulp niet uitge sloten worden. Maar het is zeer de vraag of die hulp gebo den moet worden in guldens. Dan treedt er een precedent werking op, waarmee de ge meente zichzelf een moeilijke toekomst baant. De eventuele besprekingen tussen Ruyten berg en de gemeente zullen wel achter gesloten deuren plaats vinden in het belang van de ondernemer. Tot op zekere hoogte wel te begrijpen, maar de uiteindelijke besluitvor ming (en dat is meer dan een simpele uitspraak tijdens de 'mededelingen' van de ge meenteraad) hoort in de open baarheid te geschieden. Zeker in dit geval, want de 'zaak Ruytenberg' staat niet op zich. AvdW BROUWERSHAVEN - Op vrij dag 29 november vindt in het Tonnenmagazijn te Brouwers haven een bijeenkomst plaats waarbij officieel afscheid wordt genomen van gemeente secretaris C. M. Padmos. De heer Padmos was 41 jaar in overheidsdienst waarvan onge veer 14 jaar als gemeentesecre taris van Brouwershaven. Hij maakt gebruik van de VUT. De officiële afscheidsbijeenkomst begint om 15.00 uur. ZIERIKZEE - De Zierikzeese fracties van CDA, PvdA, RPF/GPV/SGP en VVD zijn het met elkaar eens dat de regionale of zo men wil intergemeente lijke samenwerking beter kan. Die wens om tot een meer doelgerichte samenwerking in de regio te ko men blijkt uit de algemene beschouwingen van alle vier de fracties. VVD en CDA gaan op dit punt al een beetje in de richting van samenvoeging van de zes ge meenten tot een gemeente. Sla gen de gemeenten er niet in om efficiënt samen te werken dan achten WD en CDA het niet uitgesloten dat deze gemeente lijke samenvoeging te zijner tijd weieens van bovenaf gesti muleerd dan wel opgelegd zou kunnen worden. De WD noemt in zijn visie op het komende begrotingsjaar een aantal voorbeelden van za ken die intergemeentelijk voortvarend zijn opgepakt. In geval van het protest tegen de verlenging van de tolheffing op de Zeelandbrug, het hameren op een structurele uitbreiding van de groepssterkte van de politie en het opzetten van de Stichting Werkgelegenheid Zeeland Noord zijn probleem loos opgepikt door de geza menlijke gemeenten. Het regelen van kinderopvang op Schouwen-Duiveland en de samenwerking op milieuge bied zijn echter heel wat moei zamer tot stand gekomen. Voor die samenwerking op milieur gebied heeft het één jaar ge duurd voordat de gemeenten (vermoedelijk) allemaal zo ver zijn dat ze de intentie hebben uitgesproken om op dit gebied tot een bundeling van de krachten te komen. Op dit punt verdient Schouwen-Duiveland geen schoonheidsprijs oordeelt het CDA en ook de VVD vindt dat dit zo niet door kan gaan. Wil men op Schouwen-Duive land een gemeentelijke samen voeging voorkomen dan moet doelgericht en minder vrijblij vend worden samengewerkt, oordeelt de VVD. Ook op het gebied van de auto matisering moeten gemeenten en instellingen meer samen werken vindt klein rechts. Wel iswaar is het een goede zaak dat er stappen worden onder nomen om de samenwerking tussen gemeenten en water schap van de grond te krijgen. Maar dit is voor de RPF/GPV/ SGP niet voldoende: er moet en kan nog meer worden sa mengewerkt. Regioraad Nu Nederland Europees gaat denken moeten we ditzelfde toch wel regionaal kunnen spe culeert het CDA op de gemeen schapszin in de regio. Om dit te verwezenlijken moet, zo plei ten de christendemocraten worden gestreefd naar een re gioraad. Hierin zouden de frac tievoorzitters van de verschil- lene gemeenten zitting moeten hebben om aangelegenheden waarvoor men een gemeen schappelijke beslissing moet nemen te bespreken. Het voor deel hiervan is dat elke ge meente zijn eigen identiteit be houdt terwijl hiermee tevens de mogelijkheid wordt gescha pen om op regionaal niveau snel en doeltreffend te kunnen handelen. Hoewel de RPF/SGP/GPV- fractie ook vindt dat de doel matigheid en slagvaardigheid op het gebied van de interge meentelijke samenwerking te wensen overlaat wil klein rechts wel binnen het huidige wettelijke kader van regionale samenwerking blijven. Hier door wordt de eigen gemeente lijke inbreng immers gegaran deerd. Een grotere openheid door de vereniging van burge meesters wethouders en secre tarissen is echter wel gewenst vindt deze orthodox confessio nele fractie. De sociaaldemocraten begrij pen waarom het college van b en w in zijn toelichting bij de begroting pleit voor een min der vrijblijvende regionale sa menwerking dan nu binnen B, W en S. het geval is. Het is de PvdA-fractie niet geheel duide lijk in welke richting b en w denken als ze over een minder vrijblijvende samenwerking spreken. Wordt daarmee een regio-raad bedoeld of wellicht de totstandkoming van één ge meente of een intergemeente lijk orgaan met bevoegdheden. Overzichtsexpositie Om het regionale denken een duwtje in de rug te geven oppe ren de sociaaldemocraten het idee van een overzichtsten toonstelling van alle kunste naars op Schouwen-Duiveland. Kwaliteit is immers voldoende aanwezig. Het organiseren van wisselende kunstexposities vormt samen met allerlei meer cultuurhistorisch getinte mani festaties een ruimer cultureel aanbod. Fietspaden Een andere zaak die volgens de PvdA best regionaal kan wor den opgepikt is het verbeteren en uitbreiden van het netwerk van fietspaden op Schouwen- Duiveland. Dit draagt volgens de PvdA bij tot het terugdrin gen van de auto-overlast. Een suggestie hiervoor is het aan leggen (door Zierikzee) van een dijkroute voor fietsers vanaf Borrendamme naar de Heeren keet. Momenteel is het traject Zierikzee-Heerenkeet per fiets uitsluitend langs de provincia le weg te maken. ZIERIKZEE - De Neeltje Jans zou wellicht een aar dige lokatie voor een milieu-educatief centrum kun nen zijn. Dit omdat hier al enkele natuurbouwplan- nen zijn uitgevoerd. Dit idee opperen de Zierikzeese liberalen in hun algemene beschouwingen op de ge meentebegroting voor '92. Dit milieu-educatief centrum wordt niet alleen door de WD aangeroerd. Ook het CDA noemt zo'n centrum in zijn al gemene beschouwingen, ter wijl de PvdA een vurig plei dooi houdt voor milieu-educa tie in het algemeen zijnde de basis van een echt milieube leid. Nu duidelijk is dat zo'n centrum voor alleen Schou wen-Duiveland niet haalbaar is moeten andere wegen wor den gewandeld. Met name de WD noemt expliciet de moge lijkheid om voor Walcheren, Noord-Beveland, Schouwen- Duiveland en Sint Philipsland zo'n milieu-educatief centrum in te richten. Dit gebied komt overeen met de regio waarbin nen de milieutaken in de toe komst meer worden gebun deld. CDA en PvdA besteden in hun visie op de begroting voor '92 ruim aandacht aan zaken als het afvalbeleid en composte- ring. Volgens de sociaaldemo craten laat de reinigingsdienst en dus ook de gemeente Zierik zee mogelijkheden liggen om tot een verantwoord afvalbe leid te komen. Als voorbeelden daarvoor wordt het instellen van afgiftepunten voor oud pa pier, afgewerkte olie en vet ge- 'Snel om tafel gaan zitten om knelpunt op te lossen' RENESSE - A. Ruytenberg, eigenaar/exploitant van camping Prinsenhoeve in Renesse wil zo snel moge lijk met de gemeente om tafel gaan zitten om wat hij noemt 'het voor u zo grote knelpunt Prinsenhoeve' op te lossen. Dat blijkt uit een brief van Ruytenberg aan de gemeenteraad van Westerschouwen. De brief staat op de lijst van ingekomen stukken van de ge meenteraadsvergadering van maandag 18 november. De Prinsenhoeve ligt in de Vroongronden bij Renesse, middenin het beschermd na tuurmonument Kop van Schouwen. Ruytenberg zou om het recreatiebedrijf rendabeler te maken het liefst uit willen breiden. Tegen uitbreiding wordt echter op voorhand al bezwaar gemaakt door natuur beschermingsorganisaties. Een andere manier om de ren tabiliteit van de Prinsenhoeve te verhogen zou zijn het ver dichten: meer standplaatsen verhuren binnen de bestaande ruimte. Bezwaar daarvan is weer dat die verdichting mogelijk strij dig zou kunnen zijn met het Verblijfsrecreatief Iingsplan (VOP). Ontwikke- De Prinsenhoeve: midden in beschermd natuurmonument Kop van Schouwen. (Foto: Joop van Houdt). Alles bij elkaar blijven er voor Ruytenberg maar bar weinig mogelijkheden over. „Reeds 15 jaar wordt door de overheid en diverse instanties gesproken over en 'gezocht' naar een mo gelijkheid om ons bedrijf te verplaatsen cq te saneren. Er is echter nog nooit door één van u allen een aanvaardbaar alter natief geboden", aldus Ruyten berg. Ruytenberg diende bij de ge meente eerder een inrich tingsplan voor de compensatie- lokatie in. De gemeente echter geeft vooralsnog de voorkeur aan het door Noordzeecamping Duinoord ingediende inrich tingsplan. „Ook daar dus geen ruimte voor ons", concludeert Ruytenberg in zijn brief. Nieuwe kans In zijn brief maakt Ruytenberg gewag van een nieuwe kans voor de Prinsenhoeve. Hem is ter ore gekomen dat een be staand recreatiebedrijf ter ver koop wordt aangeboden. Hij stelt dat het bedrijf in kwestie voor hem, zij het met moeite, acceptabel is als compensatie- bedrijf. Ruytenberg tekent er wel met een bij aan dat het hier om een kans gaat die men niet voorbij dient te laten gaan. „Dit is een unieke mogelijkheid maar de ze zal wel op de manier van het bedrijfsleven behandeld die nen te worden, dus binnen één maand wel of geen toezegging. Je kunt bijna zeggen 'Nu of nooit', aldus Ruytenberg. Het desbetreffende bedrijf komt, zo laat Ruytenberg we ten, binnenkort op de markt. „Willen wij met elkaar dat voor u zo grote knelpunt Prin senhoeve oplossen dan moeten wij binnenkort om de tafel gaan zitten met de diverse in stanties en kijken of we het met elkaar eens kunnen wor den en of er financiële moge lijkheden zijn". AMSTERDAM - De Italiaanse pianist Maurizio Pollini ver zorgt op 24 november een reci tal in het Amsterdamse Con certgebouw. noemd. Deze bestaan reeds in verschillende gemeenten maar zijn in Zierikzee onbekend. Het CDA merkt op dat een mentaliteitsverandering nodig is om de afvalproduktie te ver minderen. In de toekomst moet een groter hergebruik van af val nodig zijn. Daarbij wijzen de christendemocraten op de uitgangspunten van de provin cie voor '97. In dat jaar moet de afvalproduktie met vier pro cent zijn gedaald en moet meer dan de helft van de afval (54%) worden gerecycled. Dit is nu slechts voor 20% het geval. Gescheiden Belangrijk in dit geval is het gescheiden inzamelen van groente-, fruit- en tuinafval. Volgens de PvdA is het hoog tijd dat dit snel wordt gereali seerd. De Zierikzeese CDA- fractie is het eens met de opvat ting van milieuminister Alders dat in '94 in alle gemeenten dit groente-, fruit- en tuinafval ge scheiden moet worden ingeza meld. Kan de reinigingsdienst dit realiseren vragen de CDA- ers aan b en w? Milieuzorg Als het aan de sociaaldemocra ten ligt wordt het milieu de ba sis voor andere beleidsterrei nen, onder meer openbare wer ken. Hiervoor zou een milieu- Volgend jaar wordt de gemeentewerkplaats in de Korte Nobel- straat*verplaatst naar de Boerenweg. Volgens de PvdA zijn er in de binnenstad meer bedrijven die voor verplaatsing in aanmer king komen. (Archieffoto). zorgplan als uitgangspunt kun nen dienen. Verplaatsing CDA, RPF/SGP/GPV en PvdA tonen zich verheugd over het feit dat de verplaatsing van de dienst gemeentewerken vanuit de Korte Nobelstraat naar de Boerenweg volgend jaar reali teit wordt. Enkele jaren reeds heeft het CDA reeds op deze verplaatsing aangedrongen. Een jaar geleden toen enkele bezwaarden door de Raad in State in het gelijk werden ge steld geraakte de zaak in een stroomversnelling en werd ver plaatsing een actueel pro bleem. Het CDA is daar even als de twee andere fracties blij mee. De PvdA tempert het opti misme door erop te wijzen dat de verplaatsing van de gemeen tewerkplaats uit meerdere fa sen bestaat. Bovendien zijn er meer (milieuhinderlijke) be drijven in de binnenstad die voor verplaatsing in aanmer king komen. Daarom ook mag er best een beetje meer geld in de pot milieubeleid worden ge stopt. Een standpunt dat ook door het CDA wordt gedeeld. Het geld dat gereserveerd! wordt voor een kunstgrasveld mag van de sociaaldemocraten overigens best aan de reserve milieubeleid worden toege voegd. Borrendamme De christendemocraten vesti gen de aandacht op een con creet „mi lieu-geval", het strandje bij Borrendamme. Dit strandje wordt in de zomer maanden vaak gebruikt door Zierikzeeënaren. Echt prettig is dat recreëren niet omdat er veel teer, veel modder en wei nig zand zou zijn. Hierover zijn bij de fractie klachten binnen gekomen. De confessionele fractie vraagt zich af of in over leg met het waterschap naar een oplossing voor dit smerige probleem kan worden gezocht. ZIERIKZEE - Een wat saaie bedoening waarin de standpunten al bij voorbaat vastliggen, waardoor een wat kleurloos geheel dreigt te ontstaan. Zo ka rakteriseert de Zierikzeese PvdA-fractie in haar al gemene beschouwingen de wijze waarop het ge meentebeleid tot stand komt. Bij het voorbereiden en nader uitwerken van beleidsvoorne mens worden procedures angstvallig bewaakt en bestaat er de vrees om minder zorgvul dig te werk te gaan. Dit alles zorgt ervoor dat het tot stand komen van het beleid lang wordt opgehouden door aller lei ambtelijke en bestuurlijke procedures. Is een zaak dusda nig voorbereid dat deze in de commissie(s) en raad kan wor den besproken dan ligt de zaak al dusdanig vast dat verande ringen volgens de PvdA niet of nauwelijks meer mogelijk zijn. Bovendien vindt er volgens de sociaaldemocraten ook nooit een inhoudelijke discussie plaats. Standpunten liggen al voor de discussie vast en zijn nauwelijks meer te beïnvloe den. Ook niet door steekhou dende argumenten. Een en an der zorgt ervoor dat het be stuur van de gemeente daar door volgens de PvdA de in druk wekt van een betrekke lijk kleurloos en levenloos geheel dat naar de burgers toe de overtuiging mist. Op dit punt wil de PvdA ook de hand in eigen boezem steken. Ook vinden de sociaaldemo craten dat de voorbereiding op de begroting voor 1992 romme lig is verlopen. De raadsleden hadden maar weinig tijd om de stukken te bestuderen en van een reactie te voorzien. Een an der nadeel was dat de bezuini gingsvoorstellen stukje bij beetje werden gepresenteerd. Hierdoor was het moeilijk om de zaak te beïnvloeden, het ontbrak immers aan overzicht. Het totale pakket bezuinigin gen kon niet eerder dan eind oktober worden besproken en toen lag alles min of meer al vast. De PvdA vindt dat hier door het gevoel ontstaat voor een voldongen feit te worden geplaatst. Met zijn andere frac ties en college moet maar eens worden nagegaan of het niet anders, inspirerender kan. Voorlichting Over voorlichting, althans de omvang ervan wordt door de verschillende fracties verschil lend gedacht. Voor de liberalen is het verminderen van de kos ten van voorlichting van 30 mille naar 20 mille (een van de voorgenomen bezuinigingen van de gemeente) zonder meer verantwoord en zelfs gewenst. Dit ook omdat de WD zo zijn bedenkingen had tegen de om vang en de inhoud van het ge meentelijke nieuws. Min of meer in dezelfde rich ting denkt ook de reformatori sche fractie Deze pleit ervoor om meer de nadruk te leggen op puur Zierikzeese aangele genheden dan op algemene be richten. De RPF/SGP/GPV kan zich bovendien vinden in het plan van het college om het gemeentenieuws alleen nog in deze krant te plaatsen. De opvattingen van de sociaal democraten druisen daar lijn recht tegen in. Niet alleen is het verminderen van het be drag voor voorlichting één van de bezuinigingen die de PvdA- fractie afwijst maar ook wil deze het gemeentenieuws bij voorkeur via een (gratis) huis- aan-huis-blad verspreiden. Ook al worden dergelijke bla den niet in het buitengebied verspreid. Informatie moet kosteloos voor iedereen be schikbaar zijn luidt het soci aaldemocratische devies. Verwachting t/m zaterdag 9 nov. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht zuidw. 7 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 80% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht noordw. 6 Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 13 nov. Zon op 07.55, onder 16.52 Maan op 13.19, onder 22.55 14 nov. Zon op 07.57, onder 16.50 Maan op 13.37, onder Eerste Kwartier: 13 nov. (15.00) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Ten westen van Schotland ontwikkelt een diepe stormdepres- sie, die in de richting van Engeland trekt. Een bijbehorend regengebied passeert vanavond en vannacht ons land. Daarachter klaart het morgen ochtend vanuit het westen iets op. Morgenmiddag en avond kunnen er enkele buien vallen, mogelijk met onweer en hagel. De minimumtem peratuur ligt rond de 7 graden, de middagtemperatuur wordt ongeveer 9 graden. De wind is zuid tot zuid west en krachtig. ZIERIKZEE - Maandagmor gen werden in Zierikzee vier auto's opengebroken. In twee gevallen werden vervolgens ook spullen uit de auto ont vreemd. Om ongeveer 08.15 uur werd een poging tot diefstal gedaan uit de auto van de heer G. J. uit Zierikzee. Het voertuig stond in een parkeerhaven aan de Krabstraat. De inbrekers be schadigden de auto bij een po ging tot inbraak maar namen niets mee. Een kwartier later werd in de Vlakestraat de auto van mevrouw H. F. uit Zierik zee opengebroken. De dieven namen een autoradiocassette recorder mee. Om ongeveer 10.00 uur'werd geprobeerd om de auto van de heer D. S. uit Zierikzee open te breken. Het voertuig stond in de i Krabstraat. De inbrekers na men niets mee. Het vierde slachtoffer was de heer-M. S. uit Zierikzee. Zijn auto stond geparkeerd op 't Luitje. De in brekers braken het voertuig om ongeveer 10.30 uur open en namen de booster mee. ZIERIKZEESCHEÜ NIEUWSBODEÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-15071, 01110-12449 (niet voor bezorging). Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling f 45,00 per jaar f 169.00 losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn incfusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm. ..succesjes" (t/m 4 regeJs) 1 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3