Opnieuw klachten Havenwegbewoners Gelderse boeren protesteren tegen aanscherping mestbeleid Produktschap: Overheid verkwanselt belangen van de visserij Recreatie vaart toegenomen op Nederlandse vaarwegen Wadden vereniging hevig verbaasd over opstappen voorzitter Vogel bescherming dreigt met klacht AID-ambtenaren uit protest in crisis-beraad 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DEN HAAG - De overheid verkwanselt de belangen van de Nederlandse visserij door allerlei natuur- en milieubeschermende maatregelen voor te stellen, zonder dat vast staat of deze ook vruchten zullen af werpen. Dat stelt voorzitter D. Langstraat van het produktschap voor Vis- en Visprodukten (PVV). Tijdens een persconferentie in Den Haag klaagde Langstraat zijn nood over de tegenwoordi ge handelwijze van de over heid. Zonder wetenschappelij ke onderbouwing wordt voor gesteld gebieden te sluiten voor de visserij, terwijl vooraf niet eens wordt overlegd met het bedrijfsleven. In de diverse overheidsrapporten slaat de balans door ten gunste van on gefundeerde argumenten van de milieu-organisaties, aldus Langstraat. Door zonder we tenschappelijke onderbouwing maatregelen voor te bereiden, neemt de overheid een gok, waarbij de visserij als inzet dient. Daardoor is er altijd sprake van een verliezer, maar moeten we nog maar afwach ten of er een winnaar is, stelt Langstraat. Als voorbeeld noemt Langstraat de Wadden zee-conferentie in het Deense Esbjerg die woensdag wordt gehouden. Staatssecretaris Ga- bor (landbouw, natuurbeheer en visserij) gaat daar voorstel len delen van de Waddenzee te sluiten voor kokkel- en mossel- vissers. Volgens Langstraat heeft Gabor daarover nooit overleg gepleegd met de sector. De plannen voor de sluiting moesten we vernemen van onze Duitse collega's, aldus de PVV- voorzitter. ,,Dat is op zijn minst toch vreemd te noemen. Het is voor ons volstrekt onbe grijpelijk waarom we daar niet bij worden betrokken. Mis schien durft Gabor daarover niet met ons te praten. Maar het getuigt wat ons betreft niet van democratie." AMSTERDAM - Na Utrecht lijkt het erop dat ook in Am sterdam wordt afgestevend op een crisis binnen het college van b en w en net als in Utrecht zijn het de twee D66-wethou- ders die een afwijkend stand punt innemen. Dat bleek maandagavond in het Amster damse stadhuis duidelijk tij dens de onderhandelingen tus sen PvdA, WD, Groen Links en D66 over een nieuw progra makkoord. BRUINISSE - De recreatie vaart op de Nederlandse vaar wegen is in de zomer van 1991 sterk toegenomen in vergelij king met vorig jaar. Het aantal passages dat tussen mei en september bij de bruggen en sluizen werd geregistreerd, lag 5,1 procent hoger dan in de zelfde periode in 1990. Dat blijkt uit cijfers die de Dienst Verkeerskunde van het minis terie van verkeer en water staat dinsdag heeft bekend ge maakt. De Grevelingensluis bij Bruinisse is de derde drukste sluis van Nederland. De recreatievaart werd afgelo pen zomer op 25 relevante pun ten gemeten. Dat waren acht meetpunten meer dan vorig jaar. De grootste groei, zowel relatief als absoluut, werd ge noteerd bij de Prinses Mar- grietsluis in Lemmer. Het aan tal passages werd daar meer dan verdubbeld: 100,6 procent. Het drukste punt op de Neder landse vaarwegen met betrek king tot de recreatievaart bleef de Krabbersgatsluis in de dijk Enkhuizen-Lelystad. Hoewel er sprake was van een lichte daling (1,8 procent) passeerden nog altijd 56.572 boten. De Oranjesluis (53.957) en de Gre velingensluis (50.384) volgen op afstand. Volgens de Dienst Verkeerskunde komt de groei voor een aanzienlijk deel uit de autonome toename van de re creatievaart, 2 procent. Er wer den niet alleen meer maar ook grotere boten gekocht. Het weer had een kleinere invloed dan verwacht. HARLINGEN - De Waddenver eniging heeft met grote verba zing gereageerd op het plotse linge aftreden van voorzitter Geerling Visch. Volgens voor lichter Paul de Cock heerst er ongeloof binnen de vereniging. Het tijdstip om juist nu op te stappen, kwam wel heel erg ongelukkig. ,,Het bestuur ver werpt de aantijgingen van Geerling Visch en staat geheel achter haar beleidsmedewer kers", aldus voorlichter Paul de Cock van de Waddenvereni ging. Zondag bracht Geerling Visch de vereniging van zijn besluit op de hoogte. In 'zijn gefaxte brief verwijt hij de Waddenver eniging onvoldoende naar hem te luisteren. De vereniging zou te weinig gebruik maken van zijn specifieke ervaringen en kwaliteiten. Dit, terwijl hij het zijn persoonlijke verdienste acht dat de vereniging door zijn optreden in de NCRV Wad denshow maar liefst 30.000 nieuwe leden wist te werven. „Er kan dus niet gezegd wor den dat ik niemand vertegen woordig", aldus Visch in zijn open brief. Paul de Cock, voor lichter van de Waddenvere- ning, hoorde, zoals vele mede werkers met hem, het besluit van Visch op de radio. „Er hing een fax op kantoor, maar nie mand die daar zondag naar omkijkt. Het viel ons dan ook koud op het dak. Natuurlijk heeft hij ons wel eens verteld dat er het een en ander anders moest; daar hebben we, net als bij anderen, altijd naar ge luisterd." THORN - Het midden- en kleinbedrijf staat nog altijd in de belangstelling van de poli tiek, maar deze sector is niet langer meer een zorgenkind voor de overheid. Dit zei maan dagavond de PvdA-fractievoor- zitter in de Tweede Kamer Wöltgens op een door de Lim burgse Organisatie van Zelf standige Ondernemers (LOZO) in Thorn belegde vergadering. Tijden en standen volgens getijdelafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 13 november 07.00 134 00.55 -100 19.35 138 13.25 -132 14 november 07.40 123 01.35 - 92 20.25 126 14.15 -125 ROOMPOT BUITEN 13 november 05.50 130 12.25 - 94 18.25 131 00.45 -122 14 november 06.50 116 00.45 - 83 19.30 118 14.00 -116 BRUINISSE 13 november 07.05 144 00.55 -107 19.50 149 13.15 -137 14 november 07.55 132 01.35 - 97 20.40 138 14.00 -129 WEMELDINGE 13 november 07.05 152 01.00 -113 19.40 155 13.25 -143 14 november 07.50 138 01.40 -102 20.35 140 14.10 -135 Springtij 8 november Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 BURGHSLUIS - De bewoners van de Nieuwe Havenweg in Burghsluis hebben zich opnieuw in een brief tot de gemeenteraad van Westerschouwen gericht. In oktober '90 klaagden de bewoners al over het naar hun smaak te snel rijdende autoverkeer. Het college kondigde in reactie daarop aan dat bekeken zou worden welke snelheidsremmende maatrgelen getroffen zouden kunnen worden. Tot op heden zijn echter volgens de bewoners van de Nieuwe Havenweg geen afdoende maatregelen genomen. Men klaagt met name over het vrachtverkeer dat aanzienlijk toegenomen zou zijn. ,,Als dit vrachtverkeer van bovendijks naar benedendijks de te brede rijbaan van de Nieuwe Havenweg oprijdt verhoogt men vaak de snelheid, kennelijk met de bedoeling om zonder verlies van snelheid weer naar boven te kunnen rijden. Men maakt als het ware vaart. Een levensgevaarlijke situatie", aldus de bewoners. Zij stellen in hun brief dat automobilisten die met snelheden van meer dan 100 kilometer per uur over de Nieuwe Havenweg razen geen uizonde- ring zijn. „Wij verzoeken u nogmaals binnen afzienbare tijd afdoende snelheidsbeperkende maatregelen te nemen, bijvoorbeeld door het aanbrengen van wegversmallingen, waarbij de vele toerfietsers (in verband met een over de Nieuwe Havenweg leidende landelij ke fietsroute) rechts kunnen blijven rijden", aldus de bewoners. De brief staat op de lijst van ingekomen stukken die tijdens de ge meenteraadsvergadering van maandag 18 november aan de orde wordt gesteld. Die gemeenteraadsvergadering wordt gehouden in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede en begint pm 19.30 uur. BARNEVELD - Ruim vierduizend Gelderse boeren hebben maandagavond in Barneveld geprotesteerd tegen de regeringsvoorstellen om het- mestbeleid aan te scherpen. Volgens de boeren komen de kabi netsplannen erop neer dat de bedrijven die de afge lopen jaren minder mest zijn gaan produceren nu ex tra gekort zullen worden, terwijl degenen die nog evenveel mest produceren als in 1986 niets hoeven in te leveren. N. Groot, voorzitter van de Gelderse Maatschappij van Landbouw (GMvL) maakte voor de aanvang van de bijeen komst duidelijk dat boeren die nu al onder hun mestquotum van december 1986 zitten, in de toekomst niet meer terug mo gen naar hun oorspronkelijke mestproduktie. ,,Dit leidt er toe dat boeren die in de afgelo pen jaren hun best hebben ge daan hun mestproduktie om laag te krijgen daarvoor wor den gestraft. De agrariërs die sinds 1986 nog niets hebben veranderd aqn hun bedrijfs voering blijven daarentegen buiten schot. Dat is een on rechtvaardige zaak". Strafkorting Boeren van de GMvL, de Aarts- diocesanen Boeren- en Tuin- dersbond (ABTB) en de Chris telijke Boeren- en Tuinders- bond (CBTB) legden hun be zwaren tegen de voorgenomen wetgeving voor aan de Kamer leden Blauw (WD), Huys (PvdA) en Van Noord (CDA). Ook werd een witboek over handigd aan de Kamerleden waarin de boeren aangeven hoe zij de laatste jaren met succes hebben getracht de mestpro duktie te verminderen. Een strafkorting op mestproduktie vinden de agrariërs onrecht vaardig, de regering zou veel beter boeren die hun mestpro duktie verminderen kunnen belonen, zo stelden de boeren maandagavond. Huys stelde dat het pakket maatregelen van het kabinet is bedoeld als preventie. ,,Het ziet er namelijk naar uit dat we de gemaakte afspraken voor vermindering van de mestpro duktie voor het jaar 2000 niet "halen. Dool-, nu voorzorgsmaat regelen te nemen, voorkomen we dat we straks een veel pijn lijker situatie krijgen". Drie sporen Van Noord vertelde dat de oplossing van het mestpro bleem is gezocht langs drie spo ren: het verminderen van mi neralen, het uitbreiden van het mesttransport en de grootscha lige mestverwerking. „Met de eerste doelstellingen gaat het goed, soms zelfs boven ver wachting, maar de grootschali ge mestverwerking blijft ver achter. Dat betekent dat er een groot overschot ontstaat en dat de doelstellingen voor het jaar 2000 in gevaar komen. De CDA'er ging ook in op de me ning van het Landbouwschap over alternatieve maatregelen om het mestoverschot verder terug te dringen. „Als blijkt dat deze voorstellen beter zijn dan de maatregelen die de mi nisters op tafel hebben gelegd, zullen wij onsv daarvoor sterk maken", aldus Van Noord. De boeren waren weinig onder de indruk van de woorden van de politici. „De nieuwe maatrege len zullen averechts werken. Het milieu is beter af zonder die maatregelen", zo stelde één van hen. „Hoe kun je iemand die zijn mestproduktie vermin dert straffen, terwijl de boeren die doodleuk hebben vastge houden aan hun aantallen van 1986 gewoon verder kunnen gaan." Papieren regels Een andere agrariër stelde voor „Den Haag" naar het platteland te laten komen. „U schiet een kanon met papieren regels op ons af, waaruit blijkt dat u er weinig van begrijpt. Kom eerst maar eens kijken hoe het toegaat op het platte land." Bijval kreeg de boer die de kamerleden voorhield eerst maar eens „de eigen zaakjes aan te pakken, voordat U bij de boeren de laatste centen wegschept". Behalve het witboek werd de kamerleden ook een petitie aangeboden, waarin aangege ven wordt dat de huidige regels voldoende zijn voor een effec tieve aanpak van de mineralen- en mestproblematiek. Wel moet, zo erkennen de Gelderse landbouworganisaties, de grootschalige mestverwerking zo snel mogelijk van de grond komen. ZEIST - De kokkel- en mossel zaadvisserij in de Waddenze moet onmiddellijk worden stopgezet. Zo niet, dan dient de Vogelbescherming een klacht in bij de Europese Com missie en de zogeheten Ramsar-conferentie over de be scherming van internationale „wetlands". Samen met de Landelijke Ver eniging tot Behoud van de Waddenzee en het Wereld Na- tuurfonds dreigt de Vogelbe scherming daarmee in een brief aan staatssecretaris Ga bor (Natuurbeheer).Het kabi net heeft vorige week vrijdag besloten dat visserij in 15 pro cent van de Waddenzee toe gestaan blijft. Volgens de ge noemde organisaties staat daarmee de voedselvoorzie ning voor eidereenden, schol eksters en toppereendep op het spel en zullen deze vogels mas saal sterven. DEN HAAG - Minister D'Anco- na (Cultuur) staat zeer kritisch tegenover het plan van het Haags Gemeentemuseum om twee Picasso's te verkopen. KERKRADE - Personeel van het hoofdkantoor van de Algemene Inspectiedienst in Kerkrade (AID) is maandag in crisisberaad gegaan en zal dat („tussen 9 en 5") voorlopig blijven. Met dit protest proberen de Limburgse ambtenaren de verhuizing van het kantoor naar een meer centrale plaats in het westen van Nederland te voorkomen. „Het overgrote deel van de mensen wil niet verhuizen en kón dat ook niet," verklaart Hub Vromen namens de actie voerders. De ambtenaren heb ben minister Bukman (Land bouw en Visserij en op dit mo ment in Rome) uitgenodigd om „met spoed" naar Kerkrade te komen en te overleggen met het personeel. Verder zijn ook de leden van de Kamercommis sie voor landbouw, de burge meester van Kerkrade en het provinciebestuur benaderd. Het voeren van crisisberaad betekent dat de ambtenaren slechts het hoogstnodige doen als het beveiligen van het pand en het verstrekken van infor matie. Volgens een advies vorige week vrijdag van de stuur groep AID aan de minister zou een deel van de problemen bin nen de dienst worden opgelost met de verhuizing van het hoofdkantoor naar een centra lere plek. Kerkrade zou te ver van Den Haag liggen om een fatsoenlijke communicatie tus sen het ministerie en het hoofd kantoor mogelijk te maken. „Wij beschikken hier over de modernste communicatiemid delen," zegt Hub Vromen. „Er is niets mis met de communica tie. De geografische ligging wordt nu opgevoerd als pro bleem terwijl dat helemaal niet speelt. Het hoofdkantoor zit hier sinds 1973 en het is nooit een probleem geweest." Al ruim een half jaar hangt de mogelijke verhuizing als een zwaard van Damocles boven de ongeveer 90 medewerkers van de dienst. „Een handjevol men sen zou eventueel bereid zijn om mee te verhuizen. Voor de rest van de mensen ziet het er in geval van een verhuizing zeer somber uit," meent Vro men. „Zij kunnen eenvoudig weg niet mee. Zij hebben wer kende partners, familie, noem maar op. Gezien de situatie op de arbeidsmarkt rest hen slechts werkeloosheid." De me dewerkers van het hoofdkan toor menen dat de verhuizing slechts dient als afleidingsma noeuvre voor problemen die el ders binnen de AID spelen. „Het is een gebaar," zegt Hub Vromen die als controleur werkzaam is. „Er is de afgelo pen periode forse kritiek ge weest op het werken van de AID. Met de overplaatsing van het hoofdkantoor los je dat niet op." De woede van de ambtena ren richt zich ook op de manier waarop binnen de stuurgroep is gestemd over het te geven ad vies. Er waren volgens de actie voerder zeven voorstanders en vijf tegenstanders van verhui zing. Een van de voorstanders was de secretaresse van de stuurgroep die volgens de ac tievoerders niet mag worden meegeteld. Verder heeft ook professor Bekke vóór de ver huizing gestemd maar was hij slechts een adviserend lid van de stuurgroep. De actievoer ders verwachten dat minister Bukman binnen week een be sluit over de verhuizing neemt. DEN HAAG - Surinaamse on derwijzers die illegaal in ons land verblijven, mogen aan de slag in het basisonderwijs. Als zij met de baan in hun eigen on derhoud kunnen voorzien, krijgen zij een verblijfsvergun ning. Tot 15 december Zierikzee Fototentoonstelling Aruba en Nederlandse Antillen in De Stolpe. Tijdens openingstij den. Tot en met 16 november Burgh-Haamstede Expositie aquarellistenkring Waterkrinkel. Bewaerschole. Van maandag tot en met zater dag van 13.30 tot 16.30 uur. Woensdag 13 november Zierikzee CJV mini-instuif voor kinde ren van 5 tot 7 jaar. De Drie hoek. 14.00 tot 16.00 uur. Vergadering internationale uitwisselingen. Stadhuis. 16.30 uur. Bijeenkomst -NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Bijeenkomst In Perspektief in Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Bezoek NBvP-Brouwershaven aan expo Het sterke geslacht in Zeeuwse Bibliotheek Middel burg. Nieuwerkerk Commissievergadering alge mene zaken gemeente Duive- land. 19.30 uur. Donderdag 14 november Zierikzee Verkoping Welfare-artikelen. Bejaardenoord De Wieken. Van 14.00 tot 16.00 uur. Commissievergadering alge mene en bestuurlijke zaken in stadhuis. 19.30 uur. Borstvoedingsinformatie avond La Leche League. Schou- wenbank 111. 20.00 uur. Nieuwerkerk Commissie financiën en onder wijs. Gemeentehuis. 16.30 uur. Vrijdag 15 november Zierikzee Jan Rot solo. Brogum. 21.00 uur. Ouwerkerk Bazar in Nederlandse Her vormde kerk. Van 19.00 tot 21.00 uur. Dreischor Najaarsvergadering Stad en Lande. Concertzaal. 19.30 uur. Zaterdag 16 november Zierikzee Anton Geesinkband. Brogum. 21.00 uur. Dreischor Reünie en tentoonstelling har monie Crescendo. Dorpshuis. 14.30 uur. Ellemeet Toneeluitvoering door toneel club in 't Durpsuus. 19.30 uur. Ouwerkerk Bazar in Nederlandse Her vormde kerk. Van 10.00 tot 13.00 uur. Bruinisse Verkoping zendingskrans Try- fosa. Nederlands Hervormd Verenigingsgebouw, Deestraat. Van 10.30 tot 16.00 uur. Maandag 18 november Zierikzee Vergadering Philatelica in Huis van Nassau. 20.00 uur. Dinsdag 19 november Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Woensdag 20 november Burgh-Haamstede VVD-bijeenkomst met gedepu teerde Hennekeij. Hotel res taurant Haamstede. 20.15 uur. Vrijdag 22 november Zierikzee Gemeentereiniging. Brogum. 21.00 uur. Ouwerkerk Intocht Sinterklaas. Ring. 14.00 uur. Oostcrland Verkoping en rommelmarkt Nederlandse Hervormde kerk (Voorkerk). 13.30-17.00 en 19.00- 21.00 uur. Zaterdag 23 november Zierikzee Intocht Sint Nicolaas. Oude Haven. 14.00 uur. Afscheid postbode F. Rogge band. Voorsorteercentrum PTT Post Haringvlictstraat. 15.00 tot 17.00 uur. Maandag 25 november Burgh-Haamstede Bijeenkomst De Brouwersdam en west Schouwen. De Schutse. 20.00 uur. Woensdag 27 november Zierikzee Bijeenkomst NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2