Gratis busabonnement gemeente-ambtenaren? DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS Dr Van Hoorn gehuldigd bij uitgave twee medisch historische studies Speelvoorziening in Scharendijke van de baan Keuken avond- 4-daagse rZIERIKZEESCHE Bi j NIEUWSBODE Vakgenoten roemen rusteloze historicusuit Zierikzee Idee van RPF/SGP/GPV-fractie: Miserabele bedrijfs voering bij Zekatel Aanrijding Julianastraat 3 ALGEMENE BESCHOUWINGEN 3 PRINSENHOEVE 5 SAMENVOEGING 7 CLUBKAMPIOEN dé krant van schouwen - duiveland! J ÜÖrjjgSft IERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 12 NOVEMBER 1991 148e JAARGANG NR 25050 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEE - Over één zaak zijn alle vakgenoten het volkomen eens; de Zierik- zeese medicus-historicus dr C. M. van Hoorn (82) is voor alles een nauwgezet en doortastend man. Iemand, die zich in zijn historische speurtocht door de diverse archieven in Nederland door niets laat afleiden. En het (zoveelste) resultaat - twee studies over de medici in deze regio - werd in de trouwzaal van het Zierik- zeese stadhuis onder grote belangstelling gepresenteerd. V.l.n.r.: burgemeester Asselbergs, het echtpaar Van Hoorn en dr. Kool-Blokland. (Foto: Joop van Houdt). Na een kort openingswoord door burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs en archivaris H. Uil werd het woord gegeven aan prof. dr. M. J. van Lieburg, hoogleraar aan de Vrije Uni- .versiteit van Amsterdam. Van Lieburg schetste de meer dan respectabele positie, die dr Van Hoorn in de Nederlandse medi sche geschiedschrijving in neemt. Hij roemde Van Hoorn's bio grafische benadering van me dici uit vervlogen tijden. Daar bij weet Van Hoorn de handel en wandel van die medici in hun juiste context te plaatsen. Een fout, die volgens professor Van Lieburg vaak door recen senten gemaakt wordt is het beoordelen van het verleden vanuit de hedendaagse levens opvattingen en wijsheden. Van Hoorn prikt daar doorheen. In de medische wereld zijn met name Van Hoorns verhandelin gen over de Zierikzeese medi cus van weleer, Levinus Lemni- us, bekend. Met een uiterste precisie heeft Van Hoorn het werk van en de persoon Lemni- us beschreven, geanalyseerd. En daarbij stuitte Van Hoorn nogaleens op praktische pro blemen. Hij verrichtte zijn stu die immers vanuit het Zierik zeese, terwijl veel relevante bronnen in de universiteiten el ders in den lande zijn te vin den. Antwoorden Werden er in het verleden nog uitvoerige antwoorden ge stuurd op vragen van dr Van Hoorn, tegenwoordig worden zijn vragen niet eens meer beantwoord of puntsgewijs. Van Lieburg noemde maandag middag de zich alom opdrin gende bezuinigingen. Ook zijn vakgenoot, prof. dr. P. A. Hendrikx, eindredacteur van het Archief Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen, roemde Van Hoorn om diens vastberaden heid. De aan Van Hoorn meege geven titel 'huisarts in ruste' zag hij liever vervangen in 'rusteloos historicus'. Mevrouw dr J. L. Kool-Blok land, bezig met de bewerking van een van Van Hoorn's stu dies, zei veel plezier te beleven aan diens geschriften. ,,We heb ben elkaar pas twee keer ge zien, maar door het lezen van uw werk heb ik het idee u al veel langer te kennen en daar ben ik erg blij mee", sprak ze. Hij spreekt haar aan, dat Van Hoorn naast zijn gedetailleer de beschrijvingen het „klein menselijk drama" niet uit het oog verliest. Dat maakt zijn werk leesbaar voor een groter publiek. ,,En in uw beschrij vingen bent u een typische arts. U laat de feiten voor zich spreken en hecht minder be lang aan uw eigen mening". Luis Dr Kool-Blokland haalde nog een aardig detail boven water uit Van Hoorn's studies. Het scheldwoord luis bijvoorbeeld. Dat was in de achttiende en ne gentiende eeuw het meest af schuwelijke scheldwoord, dat er bestond. Maar met het ver dwijnen van de luis is ook het scheldwoord verdwenen. Nu is het ondenkbaar, dat het scheld woord lüis enige indruk zou maken. Als dr Kool-Blokland Zierik zee komt binnenrijden is ze ge fascineerd door het straat naambordje P. D. de Vosstraat, een oud historicus uit Zierik zee. Wat haar betreft denkt de gemeente Zierikzee eens se rieus na over een Dr C. M. van Hoorn-straat. De nieuwe voorzitter van Stad en Lande en zelf dokterszoon, H. Doeleman Hz. (Stad en Lan de heeft naast de gemeente Zie rikzee en de Slavenkas in de buidel getast voor de totstand koming van de studies - red.) vroeg met name aandacht voor de vrijwilligers van Stad en Lande achter de schermen. Aan drs T. Brandenbarg overhan digde hij een bos bloemen en daarmee symbolisch ook aan de andere vrijwilligers. H. Uil sprak als stadsarchiva ris ook de genodigden toe. Het detail wil, dat dr Van Hoorn zo'n 38 jaar geleden 's nachts wakker moest blijven om de toekomstige archivaris van Zierikzee op de wereld te zet ten. ,,Dat schept een band", liet Uil lachend weten. Uil was vol lof over de nauwge zetheid, waarmee Van Hoorn zijn taken volbrengt. Hij roem de hem om zijn karaktereigen schappen als doorzettingsver mogen, geduld en zelfdiscipli ne. Uil, dié zelf bekend staat als een bijzonder nauwgezet persoon, is ook weieens mop perend de archieven ingedoken om Van Hoorn aan het zoveel ste stuk te helpen. Zich daarbij afvragend of het wel zin had ook dat nog te willen raadple gen. Uil: „Maar daarna besef je meteen; hij wil zekerheid, hij wil zo volledig mogelijk zijn". Grootheden Wat Uil betreft heeft Van Hoorn zich een plaats verwor ven in het rijtje van Zierikzee se grootheden als Johan de Kanter, Olivier Groeneyk, P. D. de Vos en dr J. J. Westendorp Boerma. „Zij hebben één ding gemeen gehad: hun liefde voor Zierikzee, die hen allen heeft geïnspireerd", aldus de archi varis. Ook dr Van Hoorn stapte nog kort achter het spreekgestoelte om iedereen te bedanken. Dat zelfde deed gastheer Assel bergs, die met name archivaris Uil bedankte voor het organi seren van de bijeenkomst van Van Hoorn's echtgenote, die het haar man mede mogelijk heeft gemaakt zoveel uren te steken in zijn werk; voor en na diens pensionering. Asselbergs over handigde Van Hoorn „bij wijze van grote uitzondering „een glas in lood" van de stad Zie rikzee. De twee studies van dr Van Hoorn (waarover op een later tijdstip ongetwijfeld meer) zijn Overzicht van doctores me- dicinae, heelmeesters en artsen in Zierikzee en op Schouwen- Duiveland gedurende de ne gentiende eeuw (uitgave Stad en Lande) en een studie, ver woord in 'Archief 1990' van het Koninklijk Zeeuws Genoot schap der Wetenschappen. Het streekarchief heeft tevens een bibliografie uitgegeven van dr C. M. van Hoorn, die tegen een vergoeding verkrijgbaar is bij het archivariaat. ZIERIKZEE - Is het gratis gebruik mogen maken van openbaar vervoer wellicht een goede reden voor gemeente-ambtenaren om hun auto thuis te laten staan? Deze vraag stelt de RPF/GPV/SGP-fractie zichzelf en het Zierikzeese college in haar algemene beschouwingen bij de begroting voor volgend jaar. De RPF/SGP/GPV-fraetie is overigens niet de enige die de verkeersproblematiek in de binnenstad aan de kaak stelt. Ook de andere fracties laten de verkeersproblematiek niet on aangeroerd. Klein rechts met name noemt het gebruik van de heilige koe door medewer kers van de secretarie. Ze par keren hun voertuig zo dicht mogelijk bij het stadhuis waar door parkeerplaatsen in de buurt een gehele dag bezet blij ven. De RPF/GPV/SGP-fractie vraagt zich af of een gratis abonnement op het openbaar vervoer hiervoor een geschikte oplossing zou zijn. Onderzoek Wat aarzelender stelt deze frac tie zich op ten opzichte van het (mogelijke) onderzoek naar het dichtslibben van de binnen stad (door laden en lossen van vrachtwagens). Bestaat daar binnen het college en bij de Zierikzeese Ondernemers Cen trale behoefte aan vraagt de fractie zich af. Mocht het colle ge een voorstel doen om voor zo'n onderzoek een extern bu reau in te schakelen dan zal het CDA dit mede gelet op de kos ten zeer kritisch beoordelen. Tbmeer ook omdat de christen democraten zo'n goederenver- deelcentrum aan de rand van de stad als een inmiddels ach terhaald iets, met meer na- dan voordelen zien. De VVD-fractie betwijfelt of het dichtslibben van de belang- rijkste toevoerwegen naar de' binnenstad uitsluitend het ge volg is van laad- en loswerk- zaamheden. Ook het foutief parkeren is daar debet aan. Hoewel de liberalen het auto vrij maken van (een gedeelte) het centrum nog als een stap te ver zien vinden ze wel dat moet worden gestreefd naar een be leid om zoveel mogelijk auto's buiten de binnenstad houden. Door het plaatsen van aan- of verwijzingen langs te toe gangswegen tot Zierikzee zou het (te) zware vrachtverkeer uit de binnenstad geweerd moeten worden. De PvdA komt met een ander idee. Naast het betaald kort parkeren zou een systeem van vergunningparkeren moeten worden ingevoerd. In combina tie met een goederenverdeel- centrum wordt het centrumge bied wel verkeersarm maar blijft het winkelapparaat be reikbaar en kunnen de eigen bewoners hun auto weer kwijt. Wat het betreft het vrij parke ren op de parkeerterreinen aan de rand van de stad zou uitbrei ding van het parkeerterrein aan de Hoofdpoortstraat (een idee dat ook geopperd is door architect A. Verton) nodig kun nen zijn. Alle Zierikzeese raadsfracties besteden in hun algemene beschouwingen aandacht aan het dichtslibben van het centrum. Niet alle fracties ondersteunen echter het plan van het college om daarnaar onderzoek te doen. (Archieffoto). ZIERIKZEE - „Een miserabele bedrijfsvoering waardoor de burgers aanzienlijk meer moe ten betalen" Het oordeel van de Zierikzeese CDA-fractie liet niets aan duidelijkheid te wen sen over. De bedrijfsvoering van Zekatel waardoor de kos ten voor de kabeltelevisie- kijker zullen stijgen wordt door de christendemocraten in hun algemene beschouwingen apart aan de kaak gesteld. Het maakt daarbij niet uit of de verhoging van de tarieven mo gelijk zal worden gemaakt door het bijstellen van de con tracten of door het doorbere kenen van deze hogere tarie ven via het Delta Nutsbedrijf. De burger zal hoe dan ook moeten betalen en dat veroor zaakt het gevoel „zwaar be kocht te zijn". En dat is vol gens het CDA dan nog zwakjes uitgedrukt. ZIERIKZEE - Bij een aanrij ding in de Julianastraat te Zie rikzee werden maandagmid dag drie personenauto's be schadigd. Het ongeluk gebeurde om on geveer 17.00 uur toen de heer C. B. uit Zierikzee met zijn perso nenauto de geparkeerd staande personenauto van de heer J. B. uit Middenschouwen wilde passeren. Op dat moment reed J. B. juist weg met zijn auto. Om een aanrijding te voorko men week de Zierikzeeënaar uit naar links. Bij die manoeu vre kwam hij in botsing met de geparkeerd staande auto's van de heer P. B. en mevrouw N. T., beiden uit Zierikzee. Alle auto's, behalve die van J. B., liepen blikschade op. De geschiedkundige waarheid is gemaakt uit het zwijgen der do den. ttienne Rey Veel regen HET WEER Vannacht naar het oosten wegtrek kende regen, gevolgd door enkele opklaringen. In de middag en avond kans op enkele buien, mogelijk met onweer. Minimumtemperatuur om streeks 7, middagtemperatuur on geveer 9 graden. o De Zierikzeese raadsfracties presenteren hun algeme ne beschouwingen. De eigenaar van camping de Prinsenhoeve wil zijn be drijf graag uitbreiden. De VW-Burgh-Haamstede brengt opnieuw een mo gelijk samengaan met de WV-Renesse aan de orde. Hans Beukert is de nieuwe clubkampioen van de tafel tennisvereniging Scaldina. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Plan veroorzaakte teveel onrust in de buurt SCHARENDIJKE - Het college van b en w van de ge meente Middenschouwen komt voorlopig niet met een voorstel tot realisering van een speelvoorziening in Scharendijke. Dat blijkt uit de stukken voor de gemeenteraadsvergadering van donderdag 21 no vember. attributen te plaatsen", aldus het college. De aanvankelijk door het colle ge voorgestelde lokatie op het plantsoen aan de Kamille straat is aanleiding geweest tot de nodige onrust in de buurt. „Wij zijn van oordeel dat de realisering van een speelvoor ziening moet bijdragen aan de leefbaarheid van de straat. Wanneer nu blijkt dat het te genovergestelde het geval is en de lokatie-keuze aanleiding is tot de nodige onrust moet naar onze mening niet tot realise ring worden overgegaan", al dus het college. Een alternatieve lokatie, naast de woning Kamillestraat 15, komt volgens het college voor alsnog niet in aanmerking. „Het betreft hier namelijk een kavel bouwgrond die een flin ke financiële waarde vertegen woordigt. In de komende perio de zullen wij proberen met een meer actieve benadering van de markt de desbetreffende ka vel te verkopen. Mocht ver koop in het voorjaar van 1992 nog niet zijn gerealiseerd dan overwegen wij op die lokatie bij wijze van proef enige speel- Advertentie Hans Verkerk Keukens houdt op 12, 13, 14 en 15 november een grootse keukenavondshow aan de Stadionweg 41 a in Rot terdam. U kunt elke avond tot 22.00 uur de nieuwste model len van 1992 bekijken die dan gepresenteerd worden. Alleen tijdens deze 4 dagen profiteert u van speciale 4-daagse prij zen. Bovendien zijn er nog en kele showroommodellen die voor half geld verkocht wor den. Graag zien wij u op de keukenavondshow aan de Sta dionweg 41a in Rotterdam, tel: 010-4834441. Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 45,— jaarabonnement f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~1 naam adres postcode telefoon plaats: handtekening: Z! Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar I O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, j CO Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1