Geld ontvangen in plaats van steeds geld uitgeven Brouw presenteert plannen voor Bogerdweg en Stoofweg Speelgoed voor vroege vogels! Andere plaats voor infobord Nieuwerkerk Westerschouwen blijft bij afwijzing illegaal gebouwde paardestal streeknieuws BEL Behandeling begroting van Westerschouwen Voorlichtingsavond in dorpshuis Dreischor Douceurtje voor gemeente Westerschouwen? y////////mmm DE KRANT NA 18.00 UUR NOG NIET ONTVANGEN? 01110-17314 mmmmm Middenschouwen heeft nieuwe baarwagen nodig MAANDAG 11 NOVEMBER 1991 NR 25049 5 ZIERIKZEE - Prijsbewuste ouders en grootouders hadden er al rekening mee gehouden dat ze za terdag vroeg uit de veren moesten, wilden zij tijdens de speelgoedruilbeurs nog hun slag kunnen slaan. Klokslag tien uur toen de deuren van de speel-o-theek aan de Mosselboomgaard in Zierikzee voor het publiek opengingen was het in de toch niet echt kleine ruimte in de Veste dan ook dringen geblazen en verdween in korte tijd een groot gedeelte van het te koop aangeboden speelgoed. Ge zanten van de Goedheiligman, ouders en grootouders snuffelden dan ook aandachtig rond tussen de nog gave afdankertjes van ..groot gegroeidkroost op zoek naar iets van hun gading. Die speel goedruilbeurs die de vrijwilligers van de speel-o-theek met het oog op de feestdagen altijd in no vember houden is een uitkomst voor ouders en grootouders die hun kroost weieens willen verwen nen met een speeltje zonder daarvoor diep in de portemonnee te moeten tasten. Evenals voorgaan de jaren was er zaterdagmorgen weer van alles te koop: poppen, autootjes, houten speelgoed, gezel schapsspelletjes, boekjes, kortom alles waarmee je een kind gelukkig kan maken was verkrijg baar. Ook al neemt het aanbod sinds de komst van een kinderrommelmarkt 's zomers op de Balie enigszins af. Er viel echter nog genoeg te verkopen aan oude trouwe bezoekers die elk jaar hun ge zicht laten zién en de nieuwkomers die weieens met eigen ogen willen zien wat de speelgoedbeurs te bieden heeft. Niet alleen zij konden als prijsbewuste consument hun voordeel doen met dit jaar lijkse ruilgebeuren. Het niet verkochte speelgoed dat na afloop van de beurs is blijven liggen gaat naar Polen en ook voor de speelotheek zelf is deze speelgoedruilbeurs een manier om de spaarpot wat te spekken, zodat nieuw speelgoed kan worden aangekocht. Met de f 230,- (totale opbrengst circa 1100 gulden) die de speelotheek dit jaar met het organiseren van de speelgoedruilbeurs heeft verdiend wil deze nieuwe gezelschapsspelletjes kopen. NIEUWERKERK - Het plaatsen van een infobord in de Burgemeester Van Veenstraat in Nieuwerkerk staat ter discussie in de vergadering van de Duive- landse commissie algemene zaken. Deze vergade ring wordt woensdag 13 november vanaf 19.30 uur in het gemeentehuis in Nieuwerkerk gehouden. Diegene die het info-bord wil plaatsen voelt er niets voor om dit bord in de Burgemeester Van Veenstraat in Nieuwer kerk neer te zetten. Daarom moet tijdens de commissiever gadering over een andere loka- tie voor het bord worden ge sproken. Een andere agenda punt betreft het vragen van een offerte bij de Grontmij voor de herinrichting voor de Kom Oosterland. Omdat de Gront mij ook het dorpsplan voor Oosterland heeft ontwikkeld doet het Duivelands college de suggestie om vóór de herin richting wan de Kom Ooster land dezelfde onderneming in de hand te nemen. Voor de cursus Anders omgaan met spanningen die door de werkgroep Werken met vrou wen wordt gegeven wil het col lege liever geen subsidie geven. Over dit afwijzende standpunt wordt de commissie om een ad vies gevraagd. Hetgeen ook het geval is voor het voornemen om met het oog op de uitvoe ring van het plan'Leeuwenburg - tweede fase - twee stroken grond te verkopen. College adviseert raad bezwaarschrift ongegrond te verklaren BURGH-HAAMSTEDE - Het college van b en w van de gemeente Westerschouwen blijft bij haar eerdere weigering ten gunste van M. Plica het bestemmings plan Scholderlaan te wijzigen. Plica bouwde zonder bouwvergunning een paardestal. De gemeente heeft hem gesommeerd de paardestal af te breken. BROUWERSHAVEN - Het rapport Tracé Bogerd- weg/Stoofweg Dreischor, een onderzoek naar ver keersveiligheid staat centraal tijdens een voorlich- tings- en inspraakavond op woensdag 13 november. De inspraakavond wordt gehouden in het dorpshuis aan de Ring in Dreischor en begint om 19.30 uur. De verkeerssituatie op de Bo- gerdweg en de Stoofweg vormt al jaren een probleem. Deze wegen zijn zowel woonstraat, dorps-ontsluitingsweg als doorgaande route en krijgen zodoende veel doorgaand ver keer te verwerken. Dit tast de verkeersveiligheid aan en gaat ten koste van de leefbaarheid. Het gemeentebestuur van Brouwershaven heeft daarom besloten de mogelijkheden te bekijken om de verkeerssitua tie op beide wegen te verbete ren. Vermindering van de in- MÜGELIJKE HERIN RICHTINGSMAATREGELEN VOORSTEL VOOR LOKATlE VAN DE MAATREGELEN P"" VOORSTEL VOOR MAATREGELEN OVER HET GEHELE WEG VAK WESTERSCHOUWEN - De andere gemeenten in de regio zullen de gemeente Westerschouwen benijden. In plaats van de gebruikelijke uitgaven van allerlei zaken komt Westerschouwen nu in aanmerking voor een schenking van bijna vijf mille. Deze schenking is een van de agendapunten voor de gemeenteraads vergadering van maandag 18 november. Deze verga dering wordt gehouden in het gemeentehuis in Haamstede en begint om 19.30 uur. De gulle gever die de gemeente Westerschouwen een „zakcent je" toe wil stoppen is de orga nisator van de avondmarkt in Renesse. B en w zijn met dit aanbod in hun nopjes en stel len de raad voor om deze schen king van ongeveer 5000 gulden te aanvaarden en te gebruiken voor de inrichting van de voor malige school in*Burgh. Marktgelden De gestegen kosten voor het storten van marktvuil maken het volgens b en w noodzake lijk om de marktgelden te ver hogen. Voor een standplaats die voor maximaal een dag wordt ingenomen stelt het col- Wat de vervanging van de baar- wagen betreft denkt het colle ge aan een wagen met grotere wielen. De kosten van deze nieuwe wagen - ruim vijfdui zend gulden - moeten volgens b en w uit de post voor onvoor ziene uitgaven worden betaald. De raadsleden van Midden- schouwen moeten voorts hun fiat geven aan een voorberei- dingsbesluit voor Ellemeet- zuid. Het huidige voorberei- dingsbesluit loopt binnenkort af, dus is het opnieuw vaststel len van een nieuw voorberei- dingsbesluit gewenst. lege een verhoging van een kwartje per strekkende meter voor. Voor een vaste stand plaats per seizoen wordt een verhoging van 3,75 per strek kende meter voorgesteld. De duinovergang het Midden pad kan best een nieuwe dek laag gebruiken. Hiervoor wil len b en w de 100.000 gulden ge bruiken die dit jaar gereser veerd was voor het aanbrengen van een nieuwe deklaag op de duinovergang Het Oude Vuur. De eigenaar van deze overgang wil dit echter niet zodat het geld volgens het college beter gebruikt kan worden voor het aanbrengen van een nieuwe deklaag bijshet Middenpad. De totale kosten van de recon structie van de Elkerzeeseweg in Scharendijke blijken veer tigduizend gulden hoger uit te komen. In plaats van de ge schatte zeven ton, waarvoor bijna 250.000 gulden uit de pro vinciale knelpuntenpot be schikbaar komt, blijken de to tale kosten nu 740.000 gulden te bedragen. Dit hogere bedrag is onder meer veroorzaakt door het noodzakelijkerwijze aan passen van het plan tijdens de werkzaamheden. Voor een ex tra krediet van veertig mille vragen b en w de toestemming van de raad. tensiteit van het verkeer en te rugbrengen van de snelheid van het gemotoriseerd verkeer staat daarbij voorop. Minder verkeer is door de ge meente moeilijk te realiseren. Wel is het volgens het gemeen tebestuur zo dat er veranderin gen in de wegenstructuur in de regio plaatsvinden die gunstig zijn voor Dreischor. Zo komt er bijvoorbeeld een ontsluitings route van Brouwershaven naar Den Osse en dat kan een ver mindering van het doorgaand recreatieverkeer door Drei schor betekenen. Verder is het zo dat de Stoof weg en de Bogerdweg na de landelijke herziening van het wegenbeheer niet meer tot dè provinciaal belangrijke ver bindingswegen behoren. Hier voor zijn de Heuvelsweg en de Kloosterweg aangewezen. Ver hoging van de verkeersveilig heid zou middels herinrich tingsmaatregelen gerealiseerd moeten worden. Versmalling Voor de Boogerdweg wordt ge streefd naar een inrichting die tot lagere rij snelheden leidt maar die het karakter van de weg niet aantast. Zo wil men de rijbaan versmallen tot 5,8 meter en een snelheidsrem- mend plateau. Voor wat betreft de Stoofweg wordt gestreefd naar inrichting van een dorps entree die de snelheid van het verkeer afremt en het de auto mobilisten duidelijk maakt dat men in een dorp is, Ook worden maatregelen voor gesteld die de veiligheid van het fietsverkeer verhogen. De gemeente heeft goede hoop dat als deze maatregelen uitge voerd worden dit een positief effect zal hebben en de hinder en overlast voor de inwoners van Dreischor zal verminde ren. „Daarnaast zullen de her- inrichtingsmaatregelen er ook toe leiden dat voor het door gaand verkeer de route door Dreischor niet meer zo aan trekkelijk is". B en w van Westerschouwen willen hun sympathie voor de Zeeuwse Milieu federatie best in een geldbedrag tot uitdruk king brengen. Deze milieu-or ganisatie heeft de gemeente om een zogeheten sympathiebij- drage van 250 gulden gevraagd. Dit bedrag wil de ZMF gebrui ken voor de kosten voor het ne men en laten analyseren van watermonsters en proceskos ten. Deze laatste houden ver band met het kort geding dat de ZMF heeft aangespannen te gen Sopar Chemie in Zelzate, een bedrijf dat vervuild afval water in de' Westerschelde loost. Omdat het college van Westerschouwen het belang er kent van een organisatie in Zeeland die zich niet alleen be zighoudt met de milieuproble matiek maar die ook bereid is om overtredingen op milieuge bied aan de kaak te stellen wil een meerderheid binnen het college het verzoek van de ZMF om een bijdrage van 250 gulden honoreren. Nu er een einde is gekomen aan de mogelijkheid om aan jonge ren een reisdocument tegen een lager tarief te verstrekken is een wijziging van bijstelling van de legesverordening nood zakelijk. In de nieuwe Pas- poortwet en het Besluit Paspoortgelden wordt niet lan ger over aparte jeugdbedragen gesproken. De gemeenten be houden de mogelijkheid om de reisdocumenten voor jongeren tegen een lager tarief te ver strekken. Omdat de richtprijs 52 gulden per paspoort is zou dit een prijsverhoging van de reisdocumenten voor volwasse nen betekenen. B en w van Westerschouwen pleiten voor een bedrag van 79,50 (voor een paspoort) en 22,- voor een toeristenkaart B. BREUGEL - De rijksrecherche stelt in samenwerking met de rijkspolitie in het district Eindhoven een onderzoek in naar de toedracht van een do delijke aanrijding in het Bra bantse dorp Breugel. Bij die aanrijding kwam de 17-jarige Monique Centen uit Breugel om het leven. Het meisje werd in de nacht van zaterdag op zondag op haar fiets van achte ren aangereden door een perso nenauto die werd bestuurd door een 29-jarige politie functionaris. Tbgen de weigering van de ge meente om het bestemmings plan aan te passen heeft Plica bezwaar aangetekend. Het be zwaarschrift werd eind augus tus ingediend. Op vijftien ok tober kwam Plica met een aan vullend bezwaarschrift. Hij voert daarin aan dat een land schappelijke inpassing van de stal mogelijk is. „Om deze stelling te bekrachti gen is een advies overlegd van een tuin- en landschapsarchi tect waarin wordt aangegeven dat de negatieve gevolgen die de stal ten opzichte van de landschappelijke waarde ter plaatse veroorzaakt volledig kunnen worden weggenomen BURGH-HAAMSTEDE - De behandeling van de begroting voor 1992 van de gemeente Westerschouwen staat gepland voor maandag 25 november. De vergadering begint om 19.30 en wordt gehouden in het ge meentehuis. De algemene be door een aan te brengen boom beplanting", aldus het college. Het college blijkt niet bijster vatbaar voor deze redenatie. Als argument tegen wijziging van het bestemmingsplan wordt aangevoerd dat verzoe ken van andere eigenaren van woningen aan de Scholderlaan om te mogen bouwen zijn afge wezen. Slotconclusie van het college is dat de raad terecht tot het besluit is gekomen geen medewerking te verlenen aan de gevraagde wijziging van het bestemmingsplan. Het college adviseert de raad dan ook het bezwaarschrift ongegrond te verklaren. schouwingen van de raadsfrac ties worden ter vergadering voorgelezen. Daarna volgt een reactie van het college en aan sluitend daarop volgt discussie over de begroting. Wie de dis cussie wil volgen is van harte welkom op de publieke tribu ne. SCHOUWEN- DUIVELAND Amnesty Een aantal-gevangenen in Ke nya is mede door toedoen van de inspanningen van Amnesty International op vrije voeten gesteld. Ook de Schouwen- Duivelandse afdeling van Am nesty International is via het Regionaal Aktie Netwerk (RAN-werk) in Oost-Afrika be trokken geweest bij de acties om de groep politieke gevange- nèn vrij te laten. De eerste ac tie die werd gevoerd was ten bate van Keniaanse gevange nen, waarvan mr Charles Ru- bia, een voormalige rege ringsleider inmiddels is vrijge laten. Dit tot grote vreugde van de RAN-groep op Schouwen- Duiveland die alle juristen en predikanten bedanken voor hun brief aan de Keniaanse au toriteiten. Onder de vrijgela ten gevangenen bevindt zich ook mr Gitobu Imayara, uitge ver en redacteur van Nairobi Law Monthly. Deze vrijlatin gen beschouwt de RAN-groep als een bewijs dat de Keniaan se autoriteiten gevoelig zijn ge weest voor internationale pro testen. Andere Kenianen die weer in vrijheid zijn gesteld zijn George Anyona (vroeger parlementslid) en Edward Oy- ugi. professor psychologie aan de universiteit van Nairobi. Momenteel houdt de RAN- groep zich bezig met het aan schrijven van nagenoeg alle re geringen in Oost-Afrika om hen te bewegen het Afrikaans Handvest voor Mensen- en Vol kenrechten te ratificeren. Nog negen Afrikaanse landen, waaronder Kenia, Ethiopië, Djibouti, Mauritius, Madagas kar en de Seychellen, hebben dit Handvest dat in 1981 werd opgesteld nog niet onderte kend. Met het schrijven van de nodige brieven wil Amnesty de overheden van deze staten op dit verzuim wijzen. ZIERIKZEE CDA-ledcnvergadering Woensdag 13 november houdt de afdeling Zierikzee van het CDA haar algemene ledenver gadering. De vergadering wordt gehouden in de Balken- zaal van De Driehoek en begint om 19.30 uur. Aan de orde ko men onder meer de algemene beschouwingen op de begro ting 1992 van de CDA-fractie binnen de Zierikzeese gemeen teraad. La Leche League La Leche League Nederland verzorgt ook in Zierikzee moedergroep-avonden, waarop moeders die hun kind de borst willen geven worden geïnfor meerd en begeleid. Allerlei as pecten van het geven van borst voeding komen hierbij aan de orde. Donderdag 14 november wordt in Zierikzee een derge lijke avond voor moeders en aanstaande moeders gegeven en wel in een woonhuis aan de Schouwenbank. Aanvang 20.00 uur. La Leche League heeft ook een telefonische hulpdienst die bereikbaar is onder de tele foonnummers 01189-1691 of 01180- 16812. Philatelica De leden van de afdeling Schouwen-Duiveland van Phi latelica komen maandag 18 no vember in vergadering bijeen. Deze vergadering wordt in het Huis van Nassau gehouden en begint om 20.00 uur. Na het huishoudelijk gedeelte volgt voor de pauze een veiling. Na de pauze is er een verloting waarna de vergadering met een rondvraag wordt afgesloten. Contactavond Speciaal voor buitenlanders die op Schouwen-Duiveland verblijven wordt woensdag 20 november een contactavond ge houden. Deze avond wordt ge houden in de Lichtboei en be gint om 20.15 uur. De bedoeling van deze bijeenkomst is dat mensen van allerlei nationali teiten met elkaar van gedach ten kunnen wisselen over alles wat hen bezighoudt. Ook wor den dia's vertoond. Belangstel lenden die de avond bij willen wonen kunnen contact opne men met Gabriëlle Flikweert, telefoon 01114-1442. BURGH-HAAMSTEDE 35-jarig bestaan bejaardensoos Woensdag 27 november viert de bejaardensoos Burgh haar 35- jarig bestaan met een bijeen komst in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede. De jubi leumviering begint om 14.00 uur. BRUINISSE Burgerlijke stand In de maand oktober werden in de gemeente Bruinisse vijf kin deren geboren: Engelina Jaco- mina Brokx, Margaretha Da- niëlla van der Wekken, Fincent Johannes Roth, Annika Johan na Willemse en Johanna Lijdia Grevink. Overleden zijn: Mari- nus Heijboer, Jan Jacob de Waal, Cornells Adfiaah1 Pad mos en Ihnnetje Ha eek,, g Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Katwijk aan Zee: W. J. J. Glashouwer te 't Waal en Honswijk; te Woubrugge: M. de Boer te Middelburg. Toegelaten tot de evangeliebe diening en beroepbaar: M. F. van Binnendijk, Crooswijck 8, 4697 CN St Annaland. Insteek veiligheids- DEURSLOTEN HERMAN JANSEN Deltastraat 12-14 NIEUWERKERK Telefoon 01114-1465 Blikbaar maandag t/m vrijdag van 800 uur tot 1/30 uur en van 1800 tot 2000 uur MIDDENSCHOUWEN - De baarwagen die in de ge meente Middenschouwen op de begraafplaatsen wordt gebruikt is aan vervanging toe. Over de aan schaf van een nieuwe baarwagen a raison 5100 gul den wordt donderdag 21 november tijdens de ge meenteraadsvergadering gesproken. Deze vergade ring wordt gehouden in het gemeentehuis in Scha rendijke en begint om 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 5