DE HOEVE AAh DE LINGE New Orleans jazz in Brouw Leden Computerclub Zeeland te gast in Prinses Julianasehool Automobilist komt op de verkeerde rijstrook dit biedt de beeldbuis Geen computerclubs op Schouwen-Duiveland Verschillende inbraken op Schouwen-Duiveland Inbraak Auto's bespoten Trailer en boot gestolen VARA onder zoekt mogelijk heden private omroep 4 4 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - Een logitech handscanner, spread sheets, floppy's, megabytes en een logitechmuis. In de vroegere Prinses Julianasehool aan het Janne- wekken in Zierikzee werd zaterdag een voor sommi gen geheel onbekende taal gesproken, die van de computer. Zo'n twintig leden van de Computerclub Zeeland hielden hier afgelopen zaterdag hun compu terdag. Élk jaar reist een aantal leden van de in november '86 opge richte Zeeuwse Computerclub naar Zierikzee om daar begin ners op computergebied voor zichtig wegwijs te maken en om ervaringen uit te wisselen met doorgewinterde computer freaks. Tbt nu toe werden die gebruikersdagen in de Graan- beurs gehouden, maar deze keer was het gezelschap naar het onderkomen van de DAS/ ZVU en het REC aan het Jan- newekken uitgeweken. Een ruimte die voor het „spe len met de computer" niet echt ideaal bleek te zijn getuige het valse licht, veroorzaakt door de sterke TL-buizen. De beeld schermhobbyisten lieten zich hierdoor echter geenszins uit het veld slaan. Vanaf 10.30 uur speelden, tuurden en opereer den zij met hun geautomati seerde speelkameraad, de com puter (MS DOS en Commodore Amiga). Daarbij gadegeslagen door de geïnteresseerden die in de morgenuren met regelmaat binnendruppelden. Ofschoon Willem van der Most, secretaris van de Computer club Zeeland de meeste bezoe kers rond tweeën verwachtte liep het in de morgenuren niet slecht. Zo tegen twaalven had den zich ondanks het bar slech te weer al zo'n kleine veertig bezoekers gemeld die zich ver gaapten aan de mogelijkheden van de M.S. DOS computers en de meer Geavanceerde Commo dore Amiga. Ook kon de bezoe ker kennismaken met de Ion P.C. kit, de logitech handscan ner met OCR optie, de PC radio en een 486 computer met Super-VGA. Kleinbedrijf Dat wat er te zien was beperkte zich overigens niet tot huis-, tuin- en keukengebruik, want ook voor de kleinere onderne ming waren er systemen voor onder meer bestandbeheer en boekhoudkundige bewerkin gen. Wie zich graag overlevert aan creatieve uitspattingen kon in de Prinses Juliana sehool .ook kennismaken met een tekenprogramma waarmee zo'n vierduizend kleuren kun nen worden gecreëerd: een uit gebreide en geautomatiseerde kleurdoos! Uiteraard ontbraken ook de computerspelletjes niet. Dit met het oog op de jeugd die de laatste jaren meer belangstel ling voor de computer krijgt. De toeloop van jeugdleden heeft de Computerclub Zee land, een club met honderd vijftig leden doen besluiten om een speciaal jeugdlidmaat schap in te stellen. Hoewel de computer in het da- In de Prinses Julianasehool was zaterdag van alles te zien op computergebied. (Foto: Joop van Houdt). BRUINISSE/RENESSE/ZIERIKZEE - Op verschil lende plaatsen in de regio is de laatste dagen inge broken. Zo werd uit het dorpshuis aan de Zeeane- moonweg in Renesse een bedrag van 295 gulden ont vreemd. OOSTERLAND - M. L. uit Oudelande raakte op de N59 ter hoogte van Oosterland wat in de war wat de rijstroken betreft. In plaats van linksaf de weg te volgen reed hij rechtdoor en kwam daarbij op een enkele trottoirbanden terecht. Hierbij werd de auto aan de voorzijde zwaar beschadigd. De inbraak in het dorsphuis werd in de nacht van donder dag op vrijdag gepleegd. De nachtelijke bezoekers zijn met enig klim- en klauterwerk naar binnengekomen. In Brui- nisse werd in twee aan de Ha- geweg geparkeerde auto's inge broken. Dit gebeurde eveneens in de nacht van donderdag op vrijdag. Uit de auto van M. E. uit Hillegom werd de autora dio ontvreemd, terwijl uit de auto van W. A. H. uit De Rijk de autocassetterecorder meege nomen. Het schadebedrag van beide inbraken is onbekend. P. C. d. G uit Zierikzee vervoeg de zich bij de politie met het bericht dat uit zijn vrachtauto die aan de Deltaweg stond hon derdveertig liter gasolie is ge pikt. Dit is vermoedelijk in de nacht van vrijdag op zaterdag gebeurd. A. H. uit Vlaardingen die met een caravan op een camping aan de Kloosterweg in Haamstede staat kreeg even eens ongewenst bezoek. Dit ging in de afwezigheid van H. aan de haal met een schotelan tenne en audio-apparatuur. De schade bedraagt ongeveer 2800 gulden. BRUINISSE - Zondag is inge broken in een woning aan de Langeweg in Bruinisse. Bena deelde is P. C. G. uit Bruinisse. De inbraak werd 's middags gepleegd. Gestolen werden en kele waardepapieren. Een exact schadebedrag is bij de politie niet bekend. ERP -' De Industriebond FNV heeft de vroegere verkoopdi recteur van Munsters HMC, een producent van bouwkranen in het Brabantse Erp, bereid ge vonden om het bedrijf over te nemen van de huidige aandeel houder. ZIERIKZEE - In de nacht van zaterdag op zondag zijn onbe kenden in de weer geweest met spuitbussen. In de Mulockstraat werden vier personenauto's en een bouwkeet 'verfraaid'. Wat de totale schade bedraagt is niet bekend. OUWERKERK - Zondag werd van een camping in Ouwer- kerk een open vissersbootje en een trailer gestolen. Gedupeerde is I. v. d. V. uit Putte. Het bootje in kwestie is al heel oud. Een exact schade bedrag is bij de politie niet be kend. M. L. reed omstreeks 21.40 uur uit de richting van Bruinisse over de Rijksweg N59. Ten ge volge van wegwerkzaamheden zijn langs de rijbaan roodwit gestreepte vertikale wegmar keringen aangebracht. L. kwam ter hoogte van hectome- terpaal 25,4 terecht op het weg gedeelte voor linksafslaand verkeer (afslag Nieuwe Groe- neweg). Aan het eind van deze strook hield de rijbaan op. De onfortuinlijke automobilist reed in plaats van linksaf te gaan rechtdoor en stuitte daar bij op een aantal trottoirban den die daar in verband met de wegwerkzaamheden waren neergelegd. Deze werkzaamhe den werden ter plaatse aange geven doof niet verlichte mar keringen. Door deze mislei ding werd de auto van de man uit Oudelande aan de voorzijde zwaar beschadigd. In Brouwershaven deed zich op HILVERSUM - De leiding van de VARA onderzoekt of deze omroep in de toekomst niet be ter een private organisatie kan worden. Dat heeft een woord voerder van de VARA zondag bevestigd. Volgens de VARA ligt er geen concreet plan op tafel. Binnen de omroep wordt nog nagedacht op welke wijze een meest levensvatbare toekomst kan worden gevonden. De on zekere toekomst van het om roepbestel lijkt de reden voor het onderzoek. De VARA heeft zich in het verleden steeds voorstander getoond van sa menwerking met NOS en VPRO op Nederland 3. Of een dergelijke samenwerking ooit kan worden gerealiseerd is on gewis. AVRO, KRO en NCRV zijn tegen een dergelijke opzet. De mogelijkheid bestaat ook nog steeds dat TROS en Veroni ca het bestel verlaten. Dan zou den de resterende omroepen worden veroordeeld totf samen werking binnen de dan nog resterende twee zenders. De ruimte voor een omroep daar binnen is beperkt. Ruimte die nog kleiner wordt als de Evan gelische Omroep en de VPRO de status van A-omroep krijgen en aanspraak gaan maken op meer zendtijd. gelijks leven een onmisbaar iets is geworden zijn er nog steeds mensen die zich in de na bijheid van zo'n flitsend appa raat wat onwennig voelen om dat ze zichzelf een beetje a- technisch vinden. Geheel ten onrechte merkte secretaris Van der Most vanachter zijn Desk top publishing-systeem op, een systeem dat onder meer ge bruikt wordt bij het (op)maken van kranten en boeken. Dit sy steem dat van eenvoudig tot su- pergeavanceerd verkrijgbaar is biedt overigens ook grote mogelijkheden voor de redac tie van clubbladen en andere bulletins. Bij de gebruikersdag in Zierikzee had het systeem bovendien nog een andere ver dienste: in minder dan geen tijd rolde er een keurige prijslijst van koffie, thee en li monade uit het apparaat. Muis Werken op de computer kan een fluitje van een cent zijn met zo'n beeldscherm dat ge stuurd wordt door een muis. Hiermee kan de gebruiker al lerlei commando's geven zon der eerst zijn hersens suf te pie keren met allerlei codes. Juist deze methode kan de vrees voor de computer volgens Van der Most uit de wereld helpen. In een tijd dat de automatise ringswereld permanent en hef tig in beweging is bieden deze gebruikersdagen van.de Com puterclub Zeeland nog een niet te onderschatten voordeel. Wie zich een computer aan wil schaffen en niet precies weet hoe een verantwoorde keuze te maken kon zaterdag bij de hob byisten van de Computerclub Zeeland zijn licht opsteken zonder angst te hebben dat hij commercieel pootje gelicht' zou worden. Dat zijn immers puur hobbyisten die geheel gefasci neerd zijn door hun personal computer en die fascinatie was zaterdag ook merkbaar in de Prinses Julianasehool. de kruising Donkereweg/Hees- terlustweg een aanrijding voor waarbij een auto aan de linker zijde werd beschadigd. D. C. v. d. V. uit Brouwershaven reed over de Donkereweg richting Noordgouwe. J. J. G. uit Brui nisse reed achter hem. Op de kruising van de Donkereweg en Heesterlustweg reed v. d. V. naar rechts om te keren. Daar bij raakte hij de linkerkant van de auto van de Bruenaar. Zondagmorgen omstreeks 05.30 uur voltrok zich een een zijdig ongeval op de Rijksweg N59 ter hoogte van de verkeers lichten bij Nieuwerkerk. Ver moedelijk door aquaplaning verloor C. J. D. uit Goes de macht over het stuur om ver volgens tegen de mast van de verkeerslichten te botsen. De bestuurder moest met een kaakfractuur naar het zieken huis in Vlissingen worden ver voerd. Zijn auto werd bij deze schuiver geheel vernield. DEN HAAG - Een peuter van zeventien maanden is zondag morgen rond vijf uur om het le ven gekomen doorbrand in een Dinsdag 12 november NEDERLAND 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 10.00 uur Vrouw zijn, geva rieerd vrouwenmagazine. 10.50 uur TV-Fruitmand, gees telijke liederen op verzoek. 11.15 uur Een wereld van ver schil, praatprogramma over de betekenis van God in het leven. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 uur Journaal 16.08 uur Het kleine huis op de prairie, Amerikaanse serie. 17.00 uur Kinderkrant, kinder magazine. 17.30 uur Tijdsein 1, actualitei tenmagazine. 18.10 uur De kleine erfgenaam, 6-delige Engelse serie. Afl. 1. 18.35 uur Blackout, quiz. 19.04 uur Op weg naar Avon- lea, Amerikaanse serie. 19.50 uur Even voor achten. 20.00 uur Journaal 20.25 uur Overleven in de na tuur, BBC-natuurdocumentai- re-serie. 21.20 uur Tijdsein 2, actualitei tenmagazine. 21.48 uur God verandert men sen, praatprogramma. 22.30 uur Van U wil ik zingen, koorzangprogramma. 22.50 uur Antenne: Alexander Dubcek, portret. 23.15 uur Toren van Babel, dis cussieprogramma. 23.55 uur Journaal NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.05 uur Bobobobs, tekenfilm serie. 17.31 uur De grote meneer Kaktus show, kinderprogram ma. 18.00 uur Journaal 18.16 uur Daar komen de schut ters, comedyserie. 18.46 uur Lingo, woordspel. 19.15 uur Kinderen voor kinde ren festival 1991, finale van het festival op 16 november a.s. 20.11 uur Laat maar zitten, Ne derlandse comedyserie. 20.38 uur Fons Jansen: Zullen we handhaven, theatershow. 21.34 uur In voor en tegen spoed, comedyserie. 22.02 uur Achter het nieuws, acutaliteitenmagazine. 22.35 uur Wings, Amerikaanse comedyserie. 23.03 uur Impact: Don King en de ondergang van Mike Tyson, Amerikaanse documentaire over een gewetenloze boksma nager. 23.51 uur Museumschatten. 00.00 uur Journaal NEDERLAND 3 08.55, 13.00 en 17.55 uur Nieuws voor doven en slecht horenden. 10.00 uur Warreltaal, les 15. 10.30 uur Startbaan, les 4. 11.00 uur Beklante: Dat belooft wat, les 3. 11.30 uur Nieuws uit de natuur, les 8. 16.15 uur Britse en Amerikaan se literatuur, voorlichtingspro gramma. 16.25 uur Geheugencursus, les 6. 16.55 uur Sprekend over de Middeleeuwen, voorlich tingsprogramma. woning aan de Nunspeetlaan in Den Haag. Vermoedelijk is door kortsluiting in een elek trisch kacheltje in de kamer 17.05 uur Integraal manage ment, voorlichtingsprogram ma. 17.15 uur Kennissystemen, voorlichtingsprogramma. 17.25 uur Grieks voor begin ners, les 1. 18.00 uur Journaal 18.15 uur Sesamstraat. 18.30 uur Jeugdjournaal. 18.45 uur Het klokhuis. 19.00 uur Café Willy, filmpor tret van een kleurrijk café in Den Haag. 19.30 uur Het gezicht van Ne derland, serie portretten van Nederlandse, gemeenten. 19.45 uur Vogels kijken, na- tuurmagazine.. 20.00 uur Journaal. 20.25 uur Suite 215, Nederland se serie. 20.59 uur Jansen Co, muzika le talkshow. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Studio Sport jour naal. 22.30 uur NOS-Laat, achter grondinformatie met om 23.00 uur Den Haag vandaag. 23.15 uur Ruimteschip Aarde, les 9. 23.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 14.30 uur Schooltelevisie.. 17.30 uur Mooi en meedogen loos, Amerikaanse serie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatiese rie. Afl. 316. 18.05 uur Liegebeest, 17-delig kleutermagazine. Afl. 11. 18.20 uur Het station, geva rieerd kindermagazine. 18.35 uur Elly en Jools, 12- delige Nieuwzeelandse jeugd serie. Afl. 12. 19.00 uur Buren, Australische serie. 19.20 uur Lotto-winnaars, me dedelingen en programma- overzicht. 19.25 uur Extra Politiek Tribu ne. 19.30 uur Nieuws en sport. 20.00 uur Kwislijn. 20.05 uur De drie wijzen, kwis. 20.40 uur Zeker weten? Recht streeks praatprogramma. 22.00 uur Het ei van Christof- fels, reportage met verhalen over mensen en emoties. 22.30 uur Kunst-zaken. Aansl. Kwislijn. 22.35 uur Vandaag/Sport 22.55 uur Supermachten: Rus land en de Sovjetunie, docu mentaire serie. Afl. 9. Aansl. Baraka-uitslagen. 23.40 uur Coda, Ruf zur Maria, van Brahms, gezongen door het BRTN-Omroepkoor o.l.v. Vic Nees. BRT 2 18.55 uur Journaal 19.00 uur Hout, 5-delige reeks. Afl. 3. 19.30 uur Grensstad, Frans/Ca nadees/Amerikaanse serie. 20.00 uur Verkiezingsdebat. 20.30 uur National Geogra phic, Amerikaanse documen taire reeks. 21.25 uur Extra politieke Tri bune: CVP. 21.30 uur Journaal en sport Aansl. Baraka-trekking. 22.05 uur Eenmaal, ander maal, verkocht, live uitzen ding van een openbare veiling ten bate van de actie Kom op tegen Kanker, die door veiling meester Mon Bernaerts te Me- chelen wordt georganiseerd. van de peuter brand ontstaan. Het kind is door de rookont wikkeling gestikt, zo heeft de politie bekend gemaakt. Door MIEN VAN 'T SANT 97 "Ibe dan maar! Meen,je het echt dat je het andere, dat voor vrachtwagens en zo, ook wilt halen?' 'En of! Het lijkt me mieters'. 'Arie? Zeg eens eerlijk!' Haar stem klinkt ongewoon ernstig, zodat hij wat verbaasd naar zijn moeder opkijkt. 'Ligt het dan wer kelijk in je bedoeling volgend jaar op het bedrijf te komen? Waarom moet je anders dat andere rijbewijs hebben?' Hij had zijn schouders opgehaald. 'Ik zal er met kerst nog eens met oom Willem over praten. Als het zo zou kunnen dat ik er niet veel mee te maken had De paardenfok kerij moet nummer één blijven. Dat is iets wat ik nu al zeker weet'. Arie had niet te veel beweerd over de corpu lentie van Diens schoonzuster. Hoe is het mogelijk dat je zelf zo'n figuur wilt hebben, dacht Dien de Jong. En maar eten, jongens! Neel had een veel te hoge bloeddruk, ze mocht geen zout gebruiken. Snoepen was er helemaal niet bij. Nu ja! Dat was dan ook het enige geweest waartegen ze niet zó erg gezondigd had. Maar zo'n sappig konijne boutje, in louter goede boter gebakken, dat kon je toch niet laten staan. Na alle feestda gen, als het werk op de boerderij haar weer opeiste, zou ze wel wat gaan miniseren. Het was voor Diens gevoel eerst allemaal wat stroef gegaan. Ze had Willem, de broer van haar overleden man, in geen jaren ont moet. Indertijd had ze hem alleen maar erg futloos gevonden. Hij zag er toen ook veel boerser uit dan nu het geval was. Maar dat kón ook. Nu hij zich haast niet meer met het bedrijf bemoeide op de boekhouding na dan nu hij vanwege de leveranties van fokpaarden vaak op reis moest, was hij be slist veel meer heer geworden. Hij had ook een pracht van een wagen. Een BMW liefst! Dien had haar binnenpretje gehad. Hoe was het mogelijk dat Neel er nog in paste! 'Ik heb de oude Volvo ook nog steeds', had Wil lem gezegd, toen hij de onuitgesproken vraag zeker in haar ogen gelezen had. 'Neel wil niet eens in deze hier. Voorin wil ze niet zitten en ze beweert dat haar kerkhoed ach terin in de verdrukking komt'. Dien had het uitgeschaterd. 'Niet haar hoed alleen, denk ik zo. Ze zal er zo ongeveer met haar knieën aan haar kin in zitten. Rijdt ze zelf ook nog?' 'Al lang niet meer! Ze mag niet van de dok ter vanwege haar hoge bloeddruk. Haar hart schijnt ook niet al te best. Maar wat doe je eraan? Ze is genoeg gewaarschuwd. Altijd al heeft ze het zelf het best geweten'. En zijn ogen voor één moment op Diens fi guur gericht houdend: 'Jij kunt wel twee keer uit haar. Hoe houd je het zo?' 'Ik kan mezelf in bedwang houden. En ik rijd paard tegenwoordig'. 'Ik weet het, ja. Arie vertelde het me. Hij is er geweldig trots op'. Er was zo maar een warm gevoel door haar heen getrokken. Dat Arie dat gezegd had! Begon ze haar kinderen dan terug te win nen? Reina, haar dochter, die haar voor oud en nieuw uitgenodigd had? Arie, die vroe ger zulke lelijke dingen tegen haar gezegd had, had nu beweerd dat hij trots op haar was 'Je moet maar een mooi rijpaard voor hem kopen, Willem. Of misschien heb je zelf een beestje, dat een goede kans in het leven maakt'. 'Ik zal zien wat ik voor hem doen kan. Ik vind het knap leuk dat hij dezelfde liefheb berij heeft als ik. Als het wat meer naar de lente gaat, moest ik maar eens bij jullie ko men kijken'. 'Doe dat!' had ze alleen nog gezegd. 'Op 'Zon rondom' zul je de boel niet meer terug kennen. Een mooi spul, Willem'. 'Heb ik gehoord, ja! En een boerin erop, die van wanten weet, geloof ik. Ja, ik wil mijn geboortedorp nog best eens weerzien. Neel zal er wel niets voor voelen. Die is zo honk vast als wat. Enfin! Het zegt haar ook wei nig natuurlijk. Ze zeggen wel eens: een Drent blijft een Drent, al zet je hem tot zijn nek in de klei'. (wordt vervolgd) BROUWERSHAVEN - Als logisch gevolg op de eerdere jozzmiddagen in het voorjaar, pakt gast vrouw Nel Evers van 't Swarte Schaep in Brouwershaven haar initiatief dit winterseizoen weer op. Zondagmiddag 17 november gaat de eerste van start met een hernieuwde kennismaking met de Centre Jazz Band. het orkest dat met zijn pure New Orleans-stijl zeer goede herinneringen achter liet, zowel bij de toehoorders als de musici. Vandaar dat bandleider/cornetspeler Anton de Leuw uit Dordrecht geen moment aarzelde nogmaals met zijn orkest op te treden bij zijn voormalige stadgenote Nel Evers.Een Zeeuws accent in de band vormt pianist Ruud Tollenaar uit Middelburg, voor jazzliefhebbers een bekende naam. De jazzmiddag in Brouwershaven begint om drie uur en de toegang is gratis. 4 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 4