Hoge pauselijke medaille voor J. M. van den Brand Overtuigende opvoering van Claus' Pas de Deux Bijzonder Willibrordusfeest in Zierikzee Vergun ningen ontheffing sluitingsuur Stoffelijk overschot gevonden Stropers actief Amateur Comedie Zierikzee: t i MAANDAG 11 NOVEMBER 1991 NR 25049 3 ZIERIKZEE - Vice-voorzitter L. Schless van het Rooniskatholieke kerkbestuur in Zierikzee mocht dan in zijn toespraak gewag maken van een wat teruglopend kerkbezoek, dat gold zondag, de dag waarop de Sint Willibrordusparochie het feest van haar heilige vierde, bepaald niet. Het was bomvol in het parochiecen trum in de Mosselstraat, omdat velen getuige wilden zijn van het feit dat een van hen, J. M. van den Brand werd onderscheiden met de pauselijke onderschei ding Pro Ecclesia et Pontifice. Pastor A. Verdaasdonk speldt J. M. van den Brand de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice op. (Foto: Joop van Houdt). Deze hoge pauselijke onder scheiding wordt slechts zelden uitgereikt en dan enkel en al leen aan parochianen die bin nen hun kerkgemeenschap op meerdere terreinen werkzaam zijn of zijn geweest. Die laatste bepaling was voor het kerk bestuur van de Willibrordus- kerk aanleiding om J. M. van den Brand - beter bekend als Sjaak - voor te dragen voor de ze onderscheiding. Hun ver zoek dat vergezeld was van een uitvoerige motivatie bereikte Brengt een première altijd de nodige spanning met zich mee, voor regisseuse Lies Hanse uit Brouwershaven was het deze keer wel extra enerverend. Met de regie van Pas de Deux sloot zij immers haar driejarige stu die middenkader regie af, een landelijk erkende opleiding voor amateur regisseur. Afge lopen'zondag bevond zich on der de toeschouwers dan ook een beoordelingscommissie met onder andere de twee pro vinciale toneeladviseurs Wil lem Huybreghs en Hon Lubber- sen. Avondvullend Aanvankelijk had de Brouwse via de bisschop het Vaticaan, waar het verzoek uit Zierikzee werd gehonoreerd. Vanwege zijn ijver en het verdienstelijke werk voor zijn parochie ver diende de Zierikzeese onderne mer deze onderscheiding, oor deelde Rome. Leugentje De medaille Pro Ecclesia et Pontifice werd hem tijdens de viering van het jaarlijkse Wil- regisseuse ter afronding van haar studie gekozen voor het stuk Equus van Peter Schaffer. Dit bracht echter zoveel techni sche haken en ogen met zich mee dat ze uiteindelijk liever koos voor de eveneens avond vullende produktie Pas de Deux van de Vlaamse prozaïst, dichter en toneelschrijver Hu- go Claus. Dit stuk, dat in 1973 verscheen laat de toeschouwer eigenlijk een toneelstuk in een toneelspel zien waarbij alle menselijke gevoelens - liefde en tederheid, haat en afgunst - elkaar beurtelings afwisselen. Moedig Gezien de kleine bezetting met librordusfeest opgespeld door pastor A. Verdaasdonk. Dit tot enige verwondering van een keurig in kostuum gestoken Van den Brand. Om hem zover te krijgen had zijn echtgenote Truus echter wel een leugentje om bestwil (,,je krijgt mis schien wel een Willibror- duspenning, dus trek je goede kleren aan") moeten gebrui ken. De pauselijke onderschei ding die al enkele jaren niet meer in Zierikzee is uitgereikt, kwam dan ook als een volko- slechts drie spelers, de lange dialogen en de inspanningen die van spelers en regisseur worden verlangd een moedige keuze, die de volledige instem ming van de Amateur Comedie Zierikzee kreeg. Ook al kon- i den in dit stuk slechts drie van de circa 25 amateurtonelisten hun acteerprestaties tonen. Dit betekende echter niet dat de andere leden het gehele jaar op non actief werden gesteld. Eerder werd een grotere pro duktie (De Eetkamer) onder re gie van Cees Möhlmann opge voerd en werd door een aantal amateur tonelisten deelgeno men aan een improvisatiecur sus. Bovendien kon een aantal leden van de ACZ zich dit weekeinde achter de schermen verdienstelijk maken met za ken zoals grime, geluid en be lichting. Niet eenvoudig Truus Nieuwenhuijse, Cees Möhlmann en Piet Bodbijl, het drietal dat vrijdag, zaterdag en zondag in Pas de Deux te zien was heeft vanaf april hard ge- men verrassing uit de lucht vallen. Waarom Van den Brand deze pauselijke onderscheiding toe kwam lichtte penningmeester C. van Wanrooy aan de hand van een globaal overzicht van activiteiten toe. In al die jaren dat Van den Brand zich heeft ingezet voor de Roomskatho- lieke kerkgemeenschap heeft hij zich volgens Van Wanrooy laten zien als een schaap met vijf poten en als iemand met de nodige bestuurlijke kwalitei ten. Een parochiaan ook op wie altijd een beroep kon worden gedaan. Toeristenkerk In 1957 trad Van den Brand toe tot het Acolythen-college Sint' Laurentius waarvan hij van 1963 tot 1965 voorzitter was. De grote belangstelling voor de toeristenzielzorg in de West hoek, waarmee hij in 1957 in aanraking was gekomen leidde ertoe dat hij zijn voorzitter schap van dit college in '65 neerlegde om zich helemaal te richten op de toeristenzielzorg in Haamstede en Renesse, waar in 1963 een strandtent werd geplaatst. Dat betekende voor Van den Brand menig rit je. In dit verband herinnerde de penningmeester nog eens aan die befaamde kerstnacht met twee kort op elkaar aan sluitende nachtmissen. Daarin presteerde Van den Brand het om in elf minuten van Haam stede naar de Sint Willibror- duskerk te racen in een afgela den bestelbus. Inter-Nos Begin jaren '60 was Van den Brand door een aantal jonge ren „gestrikt" om voorzitter van de Roomskatholieke ont spanningsvereniging Inter-Nos te worden. Een functie waarin hij onder meer de basis legde voor activiteiten als de toneel club, de herderstochten en de parochie-avonden. Als voorzit ter van de parochiële Caritas- vereniging werd hij in '73 voor zitter van Thfeltje Dek-Je. Dit voorzitterschap vervulde hij zestien jaar lang, terwijl hij te vens ook bestuurslid is geweest van de Corneliastichting: Door dit alles heeft Van den Brand zijn pauselijke onderscheiding wel verdiend vond het kerk bestuur, dat ook echtgenote Truus bedankte voor al die avonden dat zij haar man zag werkt om het bepaald niet een voudige Pas de Deux van Claus onder de knie te krijgen. Zo'n dertig „seances" (inclusief en kele zaterdagen) waren nodig om de lange teksten zonder ha peren en in een rap tempo te kunnen reproduceren om het spel, dat in wezen weinig actie heeft, niet te laten ontaarden in een slaapverwekkend praat stuk. Ook de afwisseling tus sen poëtisch en direct en hier en daar ook grof taalgebruik a la Claus draagt eveneens bij tot afwisseling. Uitverkocht In die opzet slaagde het drietal Nieuwenhuyse, Möhlmann en Bodbijl (en uiteraard ook re gisseuse Lies Hanse) vrijdag avond tijdens een uitverkochte premièrevoorstellipg zeker. Uit vrees dat er tussen spelers en publiek een te grote afstand zou ontstaan was besloten om de foyer van de Concertzaal als klein knus theatertje in te rich ten, hetgeen wellicht menige bezoeker deed concluderen dat de suggestie van A. P. den Reij- er om het Mondragon-complex als zalencomplex te verbouwen nog niet zo'n zo'n gek idee is (afgezien van de kosten daar van). Het beperkte in ieder ge val duidelijk de afstand die in grote zalen vaak tussen pu bliek en spelers voelbaar is. Bodbijl als inspeciënt, Truus Nieuwenhuijse als de jonge en af en toe wat losbollige jonge actrice en Cees Möhlmann in de rol van een wat tobberige en oudere acteur boeiden hun pu bliek door de overtuiging waarmee ze hun rol speelden. Een moeilijke opgave omdat het hier eigenlijk een to neelspel in een toneelspel be trof, waardoor ook de spelers nogal flexibel moesten zijn. Het verhaal in Pas de Deux toont een scène van een toneel repetitie met Mia Bresser, een jongere actrice met ruime op vattingen en een wat zelfge noegzame maar tegelijkertijd ook doorzijn lichamelijke „af takeling" wat onzekere acteur Gerard Brattinga geheten. In het verleden hadden deze een verhouding die uiteindelijk op niets uitliep. Op de een of an dere manier zit dat met name Brattinga dwars. Desalniettemin blijken beiden tussen alle hatelijke en plat- vlberse opmerkingen door nog steeds affectie voor elkaar te hebben. Die komt tot uiting in een wat poëtische liefdesscene die zij onder toeziend oog van de wat naïeve inspeciënt Dick Vanderveen (Piet Bodbijl) re peteren. Daarbij slagen ze niet om spel en werkelijkheid van elkaar te scheiden. Het spel vertrekken voor een kerkelijke klus. Mens zijn Nadat Van den Brand bijgeko men was van deze onverwachte huldeblijk relativeerde hij zijn werkzaamheden met de woor den „ik heb alleen maar gepro beerd om mens te zijn". Maar hij gaf ruiterlijk toe toch wel gevleid te zijn door deze onder scheiding. Vliegende engelen De Zierikzeese ondernemer was zondag overigens niet de enige die in het zonnetje werd gezet. De dames T. Geleijnse- Verbeek en A. van Velthoven- Gudde ontvingen voor hun ja renlange werk in de verwelko- mingsgroep de Willibror- dusmedaille. Meer dan twintig jaar hebben beide dames -de vliegende engelen zoals voor zitter J. Doeswijk van de paro chieraad hen liefdevol betitel de - menig kilometertje door Zierikzee en omstreken ge fietst om nieuwe parochianen welkom te heten in de gemeen te. Aanvankelijk was het voor al de bedoeling om de nieuw komers te vragen via een jaar lijkse bijdrage deel te nemen aan het parochiefonds. Later kreeg het bezoek van de dames meer het karakter van een al gemeen kennismakingsbezoek waarbij de nieuwelingen een parochiegidsje kregen. Na ruim twee decennia hebben de dames te kennen gegeven een punt achter deze activiteiten te willen zetten. De penning en de bloemen vormden wat dat be treft een gepaste afsluiting van een lange periode van vrijwil ligerswerk. Restauratie Het kon niet missen of ook de stand van zaken inzake de res tauratie van het kerkgebouw kwam tijdens dit jaarfeest aan de orde. Vice-voorzitter L. Schless merkte op dat 1991 wat de restauratie betreft een moei lijk jaar met veel tegenvallers is geweest. Na onderzoek is ge bleken dat de fundering en de kapconstructie een extra repa ratie behoeven. Naar verwacht kan echter volgend jaar een be gin worden gemaakt met de tweede fase van de restauratie! Ook merkte Schless op dat het kerkbezoek wat terugloopt. Hij hoopte maar dat dit een tij delijk verschijnsel is. ontlokt hen tedere gevoelens die echter direct weer door ha telijkheden over huidige part ners, drankproblemen, licha melijke zwakheden (nepkuiten met schuimrubber, een afzak- mond etc.) om zeep worden ge holpen. Daarbij wordt het ge bruik van schuttingtaai niet geschuwd. Wellicht dat sommi ge toeschouwers hierdoor en door de niets aan duidelijkheid overlatende scène op de sofa wat geschokt zijn; het is echter een stuk van Claus en daarin kan men zoiets verwachten. Onmogelijk In de realiteit blijkt een ver houding tussen de jongere ac trice en de oudere acteur, die zo bang is voor het ouder worden en het sterven van de mens on mogelijk te zijn. Steeds weer zijn er woordenwisselingen. Of biedt het slot waarin beiden in beschonken staat samen innig gearmd de studio verlaten per spectief voor een nieuwe toena deringspoging?? Hoewel alle aandacht vrijdag avond terecht uitging naar de drie hoofdrolspelers en de re gisseuse Lies Hanse zijn zij niet de enigen die deze produk tie tot stand brachten. Achter de schermen leverden John Meuldijk (geluid, belichting en produktieleiding), Els van Zut- phen (souffleuse en grime), Ma rijke Reuser (grime en publici teit), Chiel Gabriëlse (belich ting), Tbn Teuthof (decor), Yvonne Koolmees, Marleen Viergever en René Plu even eens hun bijdrage. Voor de fi nanciële kant van deze produk tie kreeg de Amateur Comedie steun van verschillende spon sors uit de regio. Wie Pas de Deux in Zierikzee heeft gemist kan in het weekeinde van 7 en 8 december deze gemiste kans inhalen in het Vestzaktheater in Vlissingen. ZIERIKZEE - Elk jaar moeten de vergunningen om af te wij ken van het verplichte slui tingsuur (02.00 uur) worden verlengd. Voorafgaande hier aan wil het Zierikzeese college daarover de mening horen van de commissie algemene en be stuurlijke zaken. Deze verga dert donderdag 14 november in het stadhuis, aanvang 19.30 uur. Zeven horeca-gelegenheden; de Steeg, de Vlinder, de Gekroon de Suikerbiet, 't Sloepje, Bro- gum, Old Dutch en de Egelan tier hebben vergunning om hun zaak tot 04.00 uur open te houden. Deze vergunning is on der bepaalde voorschriften /ei sen verleend. Jaarlijks moet deze bovendien worden ver leend. Voordat nu de procedure voor verlenging van deze ver gunningen wordt gestart wil len burgemeester en wethou ders eerst de mening van de commissie horen. Een ander punt dat ter discus sie wordt gesteld betreft een verzoek van de Stichting De Vrienden van De Gay krant om een trouw- of partnerregister in te stellen. Dit om rechtson gelijkheid te voorkomen. Ook wordt steun gevraagd aan de petitie van de gemeente Bever wijk aan het ministerie van justitie. De Vereniging van Ne derlandse Gemeenten heeft geadviseerd niet over te gaan tot het instellen van een trouw register, als onderdeel van de burgerlijke stand en eerst de resultaten af te wachten van de onderzoekscommissie die hier voor door het ministerie is in gesteld. Deze commissie moet nagaan hoe een wettelijke re geling naast die van het huwe lijk kan worden opgesteld. B en w van Zierikzee willen zich aan het advies van de VNG houden en voelen er op dit mo ment dan ook niet voor om de pétitie van de gemeente Bever wijk om een gelijke behande ling van huwelijkse en niet hu welijkse samenlevingsvormen te erkennen. Deze petitie sluit immers aan bij de brieven van de VNG aan de minister van justitie om in deze snel met een rapportage van de resultaten van de onderzoekscommissie te komen. WESTKAPELLE - Zaterdag rond 08.30 uur vond een inwo ner van Westkapelle op het strand tussen de Joossesweg en het Grote Hoofd te Westka pelle het stoffelijk overschot van een jonge vrouw. De vrouw had naar schatting ruim een week in het water ge legen. Op het lichaam zijn geen sporen van geweld of misdrijf aangetroffen. Het gaat om een vrouw met een slank postuur, blond halflang haar, blauwe ogen en een gaaf gebit. Zij was onder meer gekleed in een legergroen regenjack en - broek, een windjack en een lichtblauwe „overlevingsover- all" met witte strepen. Verder droeg zij een paarskleurig quartz dameshorloge en drie zilverkleurige kettingarm bandjes. In de kleding werden veertig Engelse ponden aange troffen. De vrouw is vermoede lijk door verdrinking of onder koeling om het leven gekomen. De rijkspolitie Walcheren/ Noord-Beveland probeert met de technische recherche en an dere politie-instanties de iden titeit vast te stellen. DEN HAAG - Bij een verkeers ongeluk op het Hubertusvia- duct in Den Haag zijn zondag morgen twee mensen om het le ven gekomen. Het gaat om een 21-jarige vrouw en 19-jarige man uit Den Haag. Zij zijn in het ziekenhuis aan hun ver wondingen bezweken. Even voor half zes reed een perso nenwagen met zes mensen, al len uit Den Haag, over het Hu- bertusviaduct richting Wasse naar. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 80% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht zuidwest 6 Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 80% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht west 6 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 80% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht zuid 5 ZON- EN MAANSTANDEN 12 nov. Zon op 07.53, onder 16.53 Maan op 12.58, onder 21.46 Eerste Kwartier: 14 nov. (15.00) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het blijft de komende da gen uiterst wisselvallig herftsweer met van tijd tot tijd veel wind. De ko mende nacht valt het met de wind mee. Tijdens opklaringen kan zich een mistbank vormen en de mini mumtemperatuur wordt omstreeks 4 graden. In de ochtend schijnt nog af en toe de zon, maar daarna neemt de bewolking snel toe en valt er weer geruime tijd regen. Ook de zuidwestelijke wind neemt weer toe. In de loop van de dag boven land tot vrij krachtig, 5 en aan de kust en op het IJsselmeer tot hard, 7, in de avond tot stormachtig, 8. BRUINISSE - In de nacht van vrijdag 8 op zaterdag 9 novem ber is op de Grevelingendam bij Bruinisse een tweetal oesterstropers door ambtena ren van de Rijkspolitie te wa ter Bruinisse en Staatsbosbe heer aangehouden. Het duo werd op heterdaad be trapt toen het ongeveer 750 oes ters uit het Grevelingenmeer haalde. De mannen A. V. en J. S. uit Bruinisse werden in Zie rikzee ingesloten. De auto van één van de verdachten werd evenals de oesters in beslag ge nomen. DEN HAAG - Een 22-jarige Ha genaar is in de nacht van zater dag op zondag rond half drie doodgeschoten. De schietpartij vond plaats in de Prins Wil- lemstxaat in Scheveningen. De 'po'lïtie tieeft zondag rond het middaguur de eveneens 22- jarige verdachte aangehouden in de Beeklaan in Den Haag. Iben het slachtoffer over de Prins Willemstraat liep, ont stond er een woordenwisseling tussen hem en de dader. ZIERIKZEESCHEffJ NIEUWSBODEÜ Uitgever Drukkerij Laken man Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. - Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-15071, 01110-12449 (niet voor bezorging). Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling f 45,00 per jaar f 169,00 losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm, ..succesjes" (t/m 4 regels) f 630. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Truus Nieuwenhuijse (l.), Cees Möhlmann (r.) en Piet Bodbijl achtergrondzorgden voor een prima presentatie van Pas de Deux van Hugo Claus. (Foto: Marijke Folkertsma). Advertentie Trouwen, Trouwde, Trouwe Herder Rötisserie Dc Trouwe Herder op Resort Haamstede heeft alles voor een geslaagde bruiloft. De sfeer en tientalle ideeen voor uw receptie, het entertainment en het diner. Organisatie op maat van uw budget. Naar keuze ook met overnachting van uw gasten in een van de luxe hotel-chalets op Resort Haamstede. Bel voor een afspraak 01115 7000 Rolfsscric De Trainee Herder Daleboutsweg 4,4328 PP Burgh Haamstede, tel. 01115 7000 ZIERIKZEE - Een minuten durende staande ovatie, bloemen en lovende woorden. Een beter bewijs dat de première van het toneelspel Pas de Deux van Hu- go Claus, gespeeld door drie tonelisten van de Ama teur Comedie Zierikzee en geregisseerd door Lies Hanse een succes was, is er niet. In een tot kleine theaterzaal omgebouwde foyer van de Concertzaal (Zierikzee) vergaten de circa honderd aanwezigen vrijdagavond dat hier amateurs aan het werk waren! 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3