Goede kwaliteit vogels bij tentoonstellingen in regio §3 Weer oorlog? Corrie Clerx: een kwart eeuw bij Leger des Heils DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS ZIERIKZEESCHE 1 NIEUWSBODE SAMAN BV i/OoU. voor 'n merk-latten- ~~^''bodem naar Zonnemaire? Bondskruis uitgereikt in Oosterland en Noordwelle ,,Ik ben een vechter maar tegelijkertijd ook emotioneel 6 10,- 10,- M0,- MO,- dé krant van schouwen - duiueland! J 32i><5 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE I MAANDAG 11 NOVEMBER 1991 148e JAARGANG NR 25049 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 O Jazeker!! t R 6 OOSTERLAND/NOORDWELLE - Vogels die (vroeg) zingen zijn lang niet altijd voor de poes. In Noordwelle en Oosterland was dat het afgelopen weekeinde het geval. In beide dorpshuizen waar de vogelverenigingen De Schouwse Zanger en de Kolibrie hun gevederde vrienden tentoonstelden was het poezebeest dit weekeinde tot persona non grata verklaard. Die zou eens een terroristische aan slag op de vele parkieten, kanaries en andere waardevolle kwinkeleerders kun nen uitvoeren. De mens daarentegen was deze dagen als bezoeker wel welkom in beide dorpshuizen Even de walkman op om het qekwinkele- r van de vele gevederde vrienden niet te horen.' (Foto: Joop van Houdt). De Oosterhof in Oosterland was door vogelvereniging de Kolibrie uitgekozen als lokatie voor de jaarlijkse bijzondere tentoonstelling. Een evene ment waaraan niet alleen le den van de organiserende ver eniging maar ook leden van an dere vogelverenigingen uit Zeeland en Brabant deelna men. Zo'n 42 vogelliefhebbers - aanzienlijk meer dan in voor gaande jaren - hadden ervoor gezorgd dat ruim vierhonderd gevederde vrienden een tijde lijk maar wel gastvrij onthaal kregen in de Oosterhof. Prestatie Vrijdagavond omstreeks 20.00 uur verrichtte de heer L. Schouten van het districts- bestuur Zeeland van de Neder landse Bond van Vogelliefheb bers de de officiële opening van deze bijzondere vogelten toonstelling. De districtsbe stuurder wees de aanwezigen op de prestatie van het bestuur van de Kolibrie om ruim vier honderd vogels in de wed strijdklasse naar Oosterland te halen. Schouten beschouwde dit als een impuls voor de vo- gelsport op Schouwen-Duive- land. Speciale waardering had de districtsbestuurder ook voor voorzitter Dirk de Boer van de organiserende vereniging. Van wege zijn 25-jarig lidmaat schap van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers kreeg deze de gebruikelijke speld. Daar bleef het echter niet bij. De speciale verdien sten van de 78-jarige voorzitter van De Kolibrie voor de vo- gelsport waren voor het dis- trictsbestuur aanleiding om hem met een speciale medaille als lid van verdienste te benoe men. Een onderscheiding die slechts zelden wordt uitge reikt. Niveau Een dag eerder hadden de vijf keurmeesters van het district hun ogen goed de kost gegeven om uit de ruim vierhonderd ge vederde vrienden moeders mooiste te zoeken. Dat bleek niet mee te vallen. Niet alleen gezien het forse aantal inzen dingen maar ook vanwege de uiterst kleine onderlinge ver schillen in de diverse catego rieën. Het niveau lag boven dien over de gehele linie hoog. In totaal twintig vogels kregen een score van negentig punten en bij drie vogels werd zelfs een score van 91 punten geregi streerd en dat terwijl de keur meesters hun taak zeer con sciëntieus uitvoerden. In een enkel geval moest er zelfs een tweede keuring of een loting aan te pas komen om te bepa len welke vogel nummer één zou worden De keuring'in de categorieën kleurkanaries, postuurkana ries, tropische vogels en par kieten leverden hoofdzakelijk winnaars van buiten de regio op. In het bijzonder Goeree- Overflakkee kwam bij de ver deling van de titels goed voor de dag. Het Bondskruis, een onderscheiding die slechts aan een deelnemer kan worden uit gereikt, ging naar mevrouw V. J. Troóst-Westdijk uit Middel- harnis voor haar oranjerood Isabelschimmel. Algemeen kampioen werd Dirk Pluygers uit Dinteloord met zijn goud geel kanarie. In de categorie stammen kana ries kwam Pluygers opnieuw als beste uit de bus. D. Breen uit Melissant bleek in de cate gorie gepigmenteerde witgeel kanaries moeders mooiste te hebben, terwijl ook J. Kamer ling uit Stellendam (categorie postuur/vorm kanaries) en A. Westdijk uit Ouddorp (catego rie Agaborniden) voor hun in zending werden bekroond. De Oosterlander J. Geelhoed ten slotte sleepte in de categorie grond vogels/kwartels de eer ste prijs in de wacht. Niet alleen over de kwaliteit van de ingebrachte vogels kon den de organisatoren van de tentoonstelling in Oosterland tevreden zijn, ook de publieke belangstelling was goed te noe men. Het was er in de Ooster hof gezellig druk van inlopen de vogelliefhebbers en andere nieuwsgierigen, voor wie er als extraatje een rad van avontuur en een grabbelton gereed klaar stond. Noordwelle In Noordwelle waar de leden van vogelvereniging De Schouwse Zanger hun kwinke lerende lievelingen tentoon stelden was er sprake van een wat teleurstellend aantal in zendingen. Was het in voor gaande jaren zo dat er nooit minder dan driehonderd vo gels werden ingebracht, dit jaar waren het er niet meer dan tweehonderd vijf tig. Die tanen de belangstelling voor deelna me is in overleg met andere verenigingen besproken. In middels zijn binnen het dis trict pogingen ondernomen om te voorkomen dat er in de toe komst meerdere vogelten toonstellingen tegelijk gehou den zullen worden. Tegenover dit wat tegenvallend aantal inzendingen stond ech ter de kwaliteit van de tentoon gestelde vogels en de publieke belangstelling op zaterdag avond. Ook in Noordwelle was er sprake van een goede kwali teit. Scores van 90 en 91 punten kwamen regelmatig voor en zelfs werd een keer een punten totaal van 92 genoteerd. In Noordwelle werden de vo gels gekeurd in de categorieën: vervolg pagina 2 viteit waarin ze zelf les ging ge ven. Ze voelde zich daar thuis en ZIERIKZEE - Vraag een doorsnee Zierikzeeënaar eens naar Corrie van het Leger des Heils; tien tegen een dat hij zonder een moment na te hoeven denken weet wie bedoeld wordt. Corrie Clerx is in Zierikzee een begrip. Nagenoeg iedereen kent immers deze kittige heilsoldate, die altijd in is voor een opbeu rend babbeltje of een luisterend oor kent. In decem ber - om precies te zijn de 25ste - is het een kwart eeuw geleden dat deze Zierikzeese toetrad tot het Leger des Heils. Een gesprek met heilsoldate Corrie Clerx is praten met een door het leven gelouterde vrouw. Een vrouw die vanwege haar soms wat tegenstribbe lende gezondheid al in haar kinderjaren de nodige tegen slagen heeft gekend, maar die daardoor alleen maar strijd baarder is geworden. ,,Ik heb keihard moeten vechten om mezelf te bewijzen; af en toe heb ik echter ook zo mijn twij fels en vraag ik me af waar ik in hemelsnaam mee bezig ben" geeft ze ruiterlijk toe. 't Leven is immers niet alleen rozegeur en maneschijn want ieder mens kent in zijn bestaan hoogte- en dieptepunten. Contact Een kwart eeuw geleden nam Corrie Clerx - ze wil beslist niet met mevrouw Clerx wor den aangesproken - als twintig jarige het besluit om toe te tre den tot het Leger des Heils, een organisatie waarmee zij tij dens haar bezoeken aan club huis De Lichtboei in contact kwam. In haar vrije tijd kwam ze regelmatig naar De Licht boei. indertijd nog een onder deel van het Leger des Heils, om er te handwerken. Een acti- raakte meer en meer in de ban van de uitgangspunten van de organisatie van William Booth. ,,Het Leger des Heils sprak me aan vanwege de kameraad schap binnen het korps en de ruime mogelijkheden om di rect en soms met eenvoudige middelen hulp te bieden aan de ander die dat nodig heeft" mo tiveert de inmiddels 45-jarige heilsoldate haar keuze voor het Leger. Haar ouders waren als katho lieken niet echt blij met de aan trekkingskracht die het Leger des Heils op hun dochter uitoe fende maar hielden het ook niet tegen. De keuze van hun dochter voor het Leger stond immers vast. Na zich ongeveer een jaar lang verdiept te heb ben in de leerstellingen van het Leger deed ze 25 december 1966 als 20-jarige haar intrede als heilsoldate. Dit in aanwezig heid van uiteraard de andere korpsleden en haar vader en broer. Nooit spijt Spijtig genoeg, zo vindt ze, heeft ze geen foto's van deze in trede. Haar broer die beloofd had deze plechtigheid vast te leggen had verzuimd om een filmrolletje in zijn camera te doen. Van haar besluit om heil soldate te worden heeft de kit tige Zierikzeese nooit spijt ge had. Het biedt haar meer dan in de kerk de mogelijkheid om in de praktijk iets voor ande ren te betekenen. Dat kan zijn door een opbeurend gesprekje of door het bieden van een luis terend oor. Dat laatste vindt de heilsoldate in een tijd dat er weinig naar elkaar geluisterd wordt heel essentieel. Heilsoldate zijn beperkt zich dan ook duidelijk niet tot de zondag, dat ben je zeven dagen per week, jaar in jaar uit. Door de week is Corrie Clerx vaak te vinden in De Lichtboei, het club en buurthuis in de Post- straat dat tot een jaar of twee geleden directe banden onder hield met het Leger des Heils. Ze was diegene die de tamboe rijnclub en de zondagsschool leidde, de clubhuisadministra tie verzorgde en daarnaast ook nog allerlei voorkomende klus sen verrichtte. Dat betekende complete werkweken van soms ruim 48 uur. Gas terug Het feit dat nooit iemand te vergeefs een beroep op haar deed bezorgde haar echter een jaar of twee geleden gezond heidsproblemen, waardoor ze zich genoodzaakt zag om wat gas terug te nemen. Ze was im mers ook geen twintig meer. In plaats van een meer dan volle dige werkweek werd het zo ge regeld dat ze nog zestien uur per week in de inmiddels zelf- vervolg pagina 2 Advertentie Corrie Clerx, in december 25 jaar heilsoldate zal heVLeger des Heils niet meet kunnen missen. Fo toMarijke Folkertsma). Voor: Dakbedekkking Goten in koper en zink naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 De neiging om in anderen het goede te zien getuigt van een goed hart. Thomas van Aquino Later regen HET WEER tn de nacht en ochtend enkele op klaringen, mogelijk een mistbank en min. temp. omstreeks 4 graden. In de middag toenemende bewol king gevolgd door regen. Temp. oplopend naar 10 graden. Zuidw. wind, toenemend tot kracht 8. l: ONDERSCHEIDING J. M. van den Brand kreeg een pauselijke onderschei ding. COMPUTERDAG In de Graanbeurs in Zierikzee werd zaterdag de jaar lijkse computerdag gehouden. BOOGERDWEG Brouwerehaven presenteert plannen voor Slootweg en Boogerdweg in Dreischor. VOETBAL Zierikzee haalt veel te weinig kastanjes uit het vuur: 1- Dit nummer bestaat uit 8 pagina's BRUINISSE - Oorlog misschien? De harde knallen en lichtflitsen op de Grevelingendam deden het vrij dagavond haast vermoeden. Dit lawaai werd echter veroorzaakt door vier jongeren uit Nieuwe-Tonge. Het viertal, drie negentienjari gen en een vijftienjarige reden vrijdag omstreeks 22.30 uur in een auto op de Grevelingen dam in de buurt van Bruinisse. "Daar werden z:>' door de rijks- politie te water en ambtenaren van Staatsbosbeheer aange houden omdat ze nogal wat ge luidsoverlast veroorzaakten. Door rotjes af te schieten en met een windbuks te schieten leek het op een afstandje op een heuse oorlog. Na aanhou ding bleek het kwartet herrie schoppers verbaasd te zijn dat ze zoveel indruk hadden ge maakt, voor hen was het niet meer dan een spelletje. UTRECHT - De voorlichtings campagnes van de rijksover heid bereiken nauwelijks de in Nederland wonende Marokka- Advertentie VoordellMarkt MAANDAG, DINSDAG EN WOENSDAG MAAK UW DIEPVRIESKAST MAAR VAST LEEG! want de C1000 vakmanslager heeft spectaculaire aanbiedin gen voor u. 2 KG SPEKLAPPEN VOOR 2 KG VLEESRIBBEN 700 GRAM KALKOENFILET 500 GRAM GEVULDE FILET RENESSE, HOGEZOOM 177 Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een C kwartaalabonnement f 45. C jaarabonnement f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet. maar wacht eerst uw bericht af. ~l naam adres plaats: telefoon handtekening: 2! Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1