ZEKERHEID IS GEWOON TE KOOR IN MIDDELBURG Gabor bepleit sluiting delen van de Waddenzee Maij positief over PvdA-plan grote natuurprojecten Verweer tegen de bezuinigingen op landschap Algemene Zeeuwse waterstanden r Greenpeace schrijft brandbrief over Waddenzee Vergunning opslagplaats in Borsele niet geschorst Actueel strandtoerisme! DEURLOO B.V. 2 ZIERIKZEEiSCHE NIEUWSBODE Advertentie verzekeringen ZEEUWS ZEKER. Vraag uw verzekeringsadviseur. DEN HAAG - Minister Maij van verkeer en water staat heeft donderdag positief gereageerd op het plan van het PvdA-kamerlid Feenstra grote natuur projecten aan te leggen. In Feenstra's optiek moet, nu de grote waterstaatkundige werken zoals de Deltawerken nagenoeg af zijn, Maij's minis terie zich gaan bezighouden met het aanleggen van grote natuurprojecten. Het rqiniste- rie heeft daarvoor de man kracht en de kennis in huis en in Nederland is grote behoefte aan wat extra natuur, zo meent Feenstra. Hoewel Maij donderdag tij dens de tweede en laatste dag van haar begrotingsbehande ling Feenstra's plan „niets nieuws" noemde, toonde zij zich toch bereid een technische studie, compleet met financiële consequenties, te laten uitvoe ren. Wij hebben natuurlijk zien aankomen dat bepaalde projec ten van de natte waterstaat af lopen. De bedragen daarvoor komen dan ook niet meer voor in de meerjarenramingen, zei de minister. Wat dat betreft zag Maij wel fi nanciële hobbels. Maar haar „verstand staat niet op nul" dus zij wil bij haar beloofde nota het kustlokatieplan voe gen (landaanwinningsproject voor Scheveningen). Wel moet het plan van Feenstra budget neutraal kunnen worden uitge voerd, zo waarschuwde Maij. Feenstra denkt aan projecten als een tweede duinenrij voor de kust, een aantal vogeleilan den zoals de Griend in de Wad denzee, een tweede Oostvaar- derplassenproject langs de dijk Lelystad-Enkhuizen en aan natuurgebieden rond een aantal steden. Tijdens het begrotingsdebat bleek dat het voor minister Maij uitgesloten is dat bussen straks wordt toegestaan 100 milometer per uur te rijden. De maximumsnelheid is nu 80 ki lometer per uur. CDA en WD hadden bij haar aangedrongen op een vérhoging tot 100 kilo meter per uur. Maij zei niet on genegen te zijn de maximum snelheid te verhogen als dat op Europees niveau wordt beslo ten, „maar zo dicht mogelijk bij de 80 kilometer per uur". Zij liet weten reden te hebben om aan te nemen dat een even tuele Europese consensus eer der bij de 80-kilometergrens zal liggen dan bij de 100 kilo meter. Maij was het niet met VVD-woordvoerster Jorritsma eens dat bussen dermate veilig zijn dat ze best 100 kilometer per uur kunnen rijden. Maij wees erop dat als zo'n bus bij een verkeersongeval op de snelweg wordt betrokken, de persoonlijke en materiële scha de zeer groot kan zijn. AMSTERDAM - Een meerder heid in de gemeenteraad van Amsterdam is voorstander van het in maart 1992 te houden re ferendum over de beperking van het autoverkeer in de bin nenstad. Alleen het CDA en de WD zijn tegen, zo bleek don derdagavond uit de voortzet ting van de vergadering van drie raadscommissies over de volksraadpleging. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 9 november 04.50 162 10.45 - 135 17.15 173 23.00 - 120 10 november 05.25 158 11.25 - 138 17.50 169 23.35 - 113 i 1 november 05.50 152 12.05 - 138 18.20 161 - 9 november 03.20 169 09.35 - 135 15.35 180 21.50 - 120 10 november 03.50 162 10.10 - 136 16.15 173 22.30 - 111 11 november 04.35 153 10.50 - 134 16.55 162 23.05 - 102 9 november 04.55 166 10.45 - 145 17.15 178 23.05 - 130 10 november 05.10 165 11.25 - 147 17.45 176 23.45 - 123 11 november 05.50 161 12.00 - 147 18.20 170 - 9 november 05.00 186 10.50 150 17.15 196 23.10 - 135 10 november 05.30 180 11.30 - 152 17.50 191 23.45 - 128 11 november 06.00 173 12.05 - 151 18.25 181 - WEMELDINGE Doodtij: 16 november Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 AMSTERDAM - Om de Wad denzee te beschermen zijn scherpe reductie-maatregelen nodig voor zware metalen, or- ganochloorverbindingen en bestrijdingsmiddelen. Ook militaire en off-shore-activi- teiten in het Waddengebied moeten worden voorkomen. Dat schrijft de milieu-organi satie Greenpeace in een don derdag verzonden „brand brief" aan de ministers van landbouw, natuurbeheer en visserij, van milieubeheer, van verkeer en waterstaat, van eco nomische zaken en de premier. Aanleiding voor de brief is de Waddenzee-ministersconferen tie die aanstaande woensdag in het Deense Esbjerg plaats vindt. In de brief herhaalt Green peace het voorstel te komen tot een totaalverbod op off-shore- activiteiten in het Waddenge bied. DEN HAAG - Het verzoek van de bewoners van Borsele om de vergunning voor de opslag plaats voor kernafval in de ge meente te schorsen is vrijdag door de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State voor de derde keer afge wezen. De bodemprocedure in de zaak loopt nog. De Bewonersgroep Borsele en de stichting Miljoenen Zijn Te gen hadden om schorsing van de vergunning gevraagd, om dat zij vinden dat de plaats van de opslagplaats buiten de dij ken onverantwoord is. De prog nose van een stijgende zeespie gel levert volgens de belangen groepen' een reëel overstro mingsrisico op, bij een lokatie op 5,6 meter boven NAP. De opslagplaatsen zouden onder water komen te staan en de va ten zouden worden uit gespoeld, menen de bewoners. De COVRA NV (Centrale Orga nisatie voor Radio-actief Af val) die de opslagplaats opricht, stélt' echter dat het overstromingsrisico verwaar loosbaar is. Bij de berekenin gen is volgens de COVRA de verwachte stijging van de zee waterspiegel meegenomen. Zelfs als het water nog eens zo hoog zou komen te staan als bij de overstromingsramp in 1953, tóen het tot 4,55 meter boven NAP steeg, zou er alleen spra ke zijn van enkele overslaande golven. Van een permanent on der water staan van de opslag gebouwen kan volgens de CO VRA nooit sprake zijn vanwe ge eb en vloed. Bovendien is het volgens de organisatie on mogelijk dat de betonnen va ten, waarin het laag- en mid- delradioactief afval is opgesla gen, zouden lekken. De CO VRA maakte deze week be kend dat zij eind november met de transporten van het afval, afkomstig van ziekenhuizen, laboratoria en fabrieken, naar het nieuwe opslag- en verwer kingscomplex gaat beginnen. Visserij kokkels en mossels beperken DEN HAAG - Staatssecretaris Gabor van landbouw, natuurbeheer en visserij is voorstander van sluiting van delen van de Waddenzee voor de visserij op kok kels en mosselen. Dit heeft Gabor verklaard aan de vooravond van de Waddenzee-conferentie in Dene marken. Door het instellen van gesloten gebieden moet de achteruit gang van flora en fauna in de Waddenzee tot staan worden gebracht. Gabor vertegenwoor digt Nederland volgende week op de zesde Waddenzee-confe rentie in Esbjerg. Nederland, Denemarken en Duitsland be spreken daar welke maatrege len nodig zijn ter bescherming van de Waddenzee. Diverse visserij-organisaties spraken afgelopen week hun zorg uit over de gevolgen van een even tuele sluiting van de Wadden zee voor de bedrijfstak. Aanleiding was een ontwerp resolutie van Denemarken waarin wordt gesproken over sluiting van grote delen van de Waddenzee voor de visserij. Volgens Gabor gaat de ontwerp-resolutie van de De nen te ver. Wel zal de staatsse cretaris, als het kabinet daar mee vandaag (vrijdag) ak koord gaat, instemmen met de sluiting van beperkte delen van de Waddenzee. Onherstelbaar Het gaat in dit geval om gebie den met eén hoge ecologische waarde, die de visserij on herstelbaar dreigen te worden beschadigd. Voor Nederlandse vissers blijven nog voldoende gebieden over waar gevist kan worden, aldus de bewindsman. Of Denemarken en Duitsland akkoord gaan met het Neder landse standpunt, moet nog blijken. Duitsland ziet het liefst dat de gehele Waddenzee wortit gesloten voor de visserij op schelpdieren. Denemarken is wat minder ra dicaal, maar nog steeds voor stander vati'sluiting, van grote delen van dé Waddenzee. De onderhandelingen met de Duitsers en de Denen over dit punt worden „buitengewoon moeilijk", voorspelt Gabor. Nederland .-ijstaat volgende week alleen" in de discussie over de visserij. „Duitsland en Denemarken kennen geen vis serij in hun deel van de Wad denzee. Voor ons land is de vis serij op schelpdieren daarente gen economisch van belang. Jaarlijks boekt de visserij een omzet aan kokkels van 30 tot 50 miljoen gulden. De omzet aan mosselen is nog eens goed voor 70 tot 100 miljoen gulden. Het is dan ook begrijpelijk dat Duitsland en Denemarken er andere opvattingen op na hou den. Maar ik ga er niet van uit dat ik terugkom uit Esbjerg met een visverbod op zak dat geldt voor de gehele Wadden zee." Een gedeeltelijk verbod is vol gens de staatssecretaris goed te verdedigen. „De hele filosofie is dat de belangen van natuur en milieu centraal staan. Men selijke activiteiten moeten daarmee in harmonie worden gebracht. Daar waar dat ecolo gisch belang wordt geschaad, moeten we regulerend optre den." Op plaatsen waar de visserij- onherstelbare schade toe brengt aan het ecologische sy steem, moet de visserij worden beëindigd, stelt de CDA- bewindsman. Het gaat naar zijn zeggen om „beperkte ge bieden, niet meer dan een paar platen". Het zal voor het eerst zijn dat deze gebieden defini tief voor de visserij op kokkels en mosselen wordt gesloten. Welke gebieden er precies wor den gesloten, komt te staan in de nota Zee- en Kustvisserij die in februari van het volgend jaar verschijnt. Gabor bestrijdt dat sluiting van delen van de Waddenzee nadelig is voor de visserij. „In een goed, normaal jaar zal het sluiten van bepaalde delen van de Waddenzee geen bijzonder effect hebben op de bedrijfs economische resultaten van de kokkel- en mosselvissers. Het levert een probleem op als er nauwelijks kokkels voorhan den zijn, zoals dit jaar. De eidereenden sterven bij bosjes. Dat is een gegeven. Maar in een gemiddeld jaar, als er een nor male hoeveelheid kokkels en mosselen voorradig is, kunnen natuur en visserij daar prima van profiteren." Voorwaarts Behalve over de visserij wor den in Esbjerg ook op andere terreinen afspraken gemaakt. De staatssecretaris spreekt van „buitengewoon belangrijke stappen voorwaarts, op tal van punten". Zo zal uitbreiding van havens en industrie voortaan uitsluitend nog landinwaarts mogen plaatsvinden en komen er afspraken over de plaatsen waar windmolens mogen wor den neergezet. Ook wordt er een eind gemaakt aan het stor ten van vervuild baggerslib in de Waddenzee. Gabor verwacht verder dat zandwinning in de Waddenzee wordt verboden. Recreatie en toerisme worden aan banden gelegd. Het aantal jachthavens wordt bevroren en er komt een verbod op lawaaie rige voertuigen zoals jet-ski's, hoovercrafts en ultra-lichte vliegtuigjes. Er komen rustge bieden waar zeehonden kun nen verblijven zonder door mensen gestoord te worden. Daarnaast komen er afspraken over het beperken van militai re oefeningen in de Waddenzee. Die worden voor Nederland op genomen in het structuursche ma Oefenterreinen dat binnen kort verschijnt. Gabor hoopt bovendien dat in Esbjerg wordt besloten de jacht aan banden te leggen. Met name Denemarken voelt daar voorlo pig echter niets voor. De staatssecretaris wil trach ten de Denen en Duitsers over te halen in ieder geval tot 1994 geen nieuwe proefboringen te verrichten voor de olie- en gas winning. De Nederlandse over heid heeft al een dergelijke af spraak met de oliemaatschap pijen. Denemarken en Duits land zouden hetzelfde moeten doen. Duitsland wil daar tot nu toe niets van weten. „Het zal een hele heisa zijn om de Duitsers zo ver te krijgen dat ze daar mee instemmen", aldus Gabor. De bewindsman hoopt dat beide andere landen zullen instemmen met het verplicht invoeren van milieu-effectrap portages (mer), om de invloed van menselijke activiteiten op natuur en milieu te meten. DEN HAAG - Het kabinet schetst een te rooskleurig beeld van de bezuinigingen op natuur en landschap. Die be dragen volgend jaar niet 9 mil joen gulden, zoals in de begro ting van het ministerie van landbouw natuurbeheer en visserij staat, maar 18 miljoen gulden. Dit schrijven vijf organisaties in het rapport „Het Natuurbe leidsplan, een valse start Zij lichtten donderdag bij de vaste kamercommissie voor Land bouw en Natuurbeheer hun „grote zorgen" toe. Ze hielden een pleidooi voor verschuiving van de bezuinigingen naar pro motie van landbouwproduk- ten, mestfabrieken en delen van de landinrichting die „na- tuuronvriendelijk" zijn. Bovendien, aldus de vijf orga nisaties, bezuinigt het ministe rie van verkeer en waterstaat volgend jaar nog eens 14 mil joen gulden op het herstel van watersystemen en natuuront wikkeling. Deze bezuinigingen zijn „in flagrante strijd" met het Natuurbeleidsplan, dat in november vorig jaar werd aan vaard door de Tweede kamer. De staatssecretaris zei toen toe de uitvoering van het voorge nomen beleid te versnellen van 30 tot 20 jaar, maar de nu aan gekondigde bezuinigingen ma ken zelfs de termijn van 30 jaar onmogelijk. Aldus de Vereni ging tot Behoud van Natuur monumenten in Nederland, de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Vogels, de Stichting Unie van Provinciale Landschappen, het Wereld Na tuur Fonds en de Stichting Na tuur en Milieu. FOTO JOOP VAN HOUDT Tot 15 december Zierikzee Fototentoonstelling Aruba en Nederlandse Antillen in De Stolpe. Tijdens openingstij den. Tot en met 16 november Burgh-Haamstede Expositie aquarellistenkring Waterkrinkel. Bewaerschole. Van maandag tot en met zater dag van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met 9 november Zierikzee Expositie schilderijen ZMLK- leerlingen Beatrixschool in De Eenhoorn. Dagelijks van 14.00 tot 17.00 uur. Op donderdag ook van 10.00 tot 12.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur en op za terdagalleen van 10.00 tot 12.00 uur. Vrijdag 8 november Zierikzee Ledenvergadering Volkstuin vereniging Kaaskenshof. Huis van Nassau. 19.30 uur. Toneeluitvoering pas de deux door Amateur Comedie Zierik zee. Foyer Concertzaal. 20.00 uur. Noordwelle Vogeltentoonstelling in dorps huis. Oosterland Vogeltentoonstelling. Ooster hof. Vanaf 20.00 uur. Zaterdag 9 november Zierikzee Speelgoedbeurs in speel-o- theek Mosselboomgaard. 10.00- 12.00. uur. Computerdag in Prinses Julia- naschol. 10.30-16.00 uur. Tentoonstelling postduivenver eniging Zierick. Clubgebouw Manhuisstraat 4.15.00 tot 22.00 uur. Toneeluitvoering pas de deux door Amateur Comedie Zierik zee. Foyer Concertzaal. 20.00 uur. Noordwelle Vogeltentoonstelling in dorps huis. Zonnemaire Oud papieractie. In kern en omstreken. Vanaf 9.30 uur. Oosterland Vogeltentoonstelling. Ooster hof. Van 10.00 tot 21.30 uur. Bruinisse RommelmarktNu met Hope. Verenigingsgebouw Deestraat. 10.00 tot 17.00 uur. Zondag 10 november Zierikzee Willibrordusfeest in parochie centrum RK-kerk. ±11.00 uur. Toneeluitvoering pas d' deux door Amateur Comedie Zierik zee. Foyer Concertzaal. 20.00 uur. Maandag 11 november Zierikzee Presentatie studies medische geschiedenis van Zierikzee. Stadhuis. 16.00 uur. Zonnemaire Verkoping Welfare Rode Kruis in Groene Kruisgebouw. 14.00- 16.00 uur. Woensdag 13 november Zierikzee Mini-instuif voor kinderen van 5 tot 7 jaar. Driehoek. 14.00 tot 16.00 uur. Vergadering internationale uitwisselingen. Stadhuis. 16.30 uur.. Bijeenkomst NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Bijeenkomst In Perspektief in Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Bezoek NBvP-Brouwershaven aan expo Het sterke geslacht in Zeeuwse Bibliotheek Middel burg. Donderdag 14 november Zierikzee Verkoping Welfare-artikelen. Bejaardenoord De Wieken. Van 14.00 tot 16.00 uur. Borstvoedingsinformatie avond La Leche League. Schou- wenbank 111. 20.00 uur. Vrijdag 15 november Zierikzee Jan Rot solo. Brogum. 21.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. tWKM6255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2