f is WEKEN GRATIS Direct gevaar voor Vlissingse kust na aanvaring geweken 2000 gulden boete voor Haamsteedse Maak van Mondragon en de Concertzaal zalencomplex aks - 41 Eerste kinderpostzegels voor winnaars eilandelijke wedstrijd 0 i ZIERIKZEESCHE 1 NIEUWSBODE Ook voor deskundig slaapadvies naar Zonnemaire? /Tl Jazeker!! Verkoop gestart in postkantoor Zierikzee Idee oud ZOC-voorzitter Den Reijer: VVV. kantoren verkopen telefoonkaart 10 Archeoloog Van Heeringen te gast bij Stad en Lande I DE EERSTE TWEE dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE jag» DONDERDAG 7 NOVEMBER 1991 148e JAARGANG NR 25047 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WmÊm o De twee prijswinnaars krijgen de eerste kinderpostzegels. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - In het postkantoor te Zierikzee heb ben Gideon Bergmans uit Zierikzee en Jeroen Rui tenbeek uit Nieuwerkerk als winnaars van de on langs gehouden wedstrijd van Philetelica Schou- wen-Duiveland de eerste kinderpostzegels in ont vangst genomen. Ze kregen ze uit handen van me vrouw H. C. van der Hark van het Comité Kinder postzegels. Gideon en Jeroen namen in september van dit jaar deel aan een postzegel-ontwerpwed strijd van de postzegelvereni ging Philatelica Schouwen- Duiveland. In totaal namen er honderdzestig kinderen deel aan de wedstrijd, die mede ge organiseerd werd door de Zie- rikzeesche Nieuwsbode. Kind en buiten spelen Het Comité Kinderpostzegels zoekt ieder jaar iemand op om de eerste zegels in ontvangst te nemen. Aansluitend start de verkoop van de zegels en an sichten. Dit jaar luidt het the ma Kind en buiten spelen. ,,Dit houdt in, dat bijvoorbeeld geestelijk gehandicapte kinde ren worden geholpen aan bete re speelvoorzieningen, maar ook dat kinderen in ontwikke lingslanden door onze geldelij ke steun een betere toekomst krijgen en zo echt kunnen spe len", aldus mevrouw Van der Hark. En verder: ,,Net als de 160 kin deren van de basisscholen op Schouwen-Duiveland, die ie der hun eigen postzegel ont worpen hebben. In die postze gels hebben zij hun gevoelens uitgebeeld, zoals milieuvervui ling of kunnen buiten spelen en nog veel andere onderwer pen". Die tekeningen hebben een plaatsje gekregen bij de ver koopstand van het comité in het postkantoor te Zierikzee. Belangstellenden kunnen er dagelijks terecht van 09.00- 11.30 uur en van 13.30-16.30 uur. Elk jaar, zo tegen het eind van het jaar, nemen de vrijwilli gers plaats achter hun stand om met de verkoop van zegels en kaarten geld bijeen te bren gen voor kansarme kinderen in zowel binnen- als buitenland. Al vijfenzestig jaar (op Schou wen-Duiveland sinds 1952) maakt de Stichting Kinder postzegels Nederland zich sterk voor kinderen in moeilij ke omstandigheden. Met het geld dat door de ver koop van zegels en kaarten wordt verkregen wil de/Stich ting deze kinderen een vol waardige jeugd en een goede toekomst bieden. Dit jaar is zo als geschreven gekozen voor het thema Kind en buiten spe len. Niet alle kinderen kunnen immers naar hartelust buiten spelen. Voor stadskinderen in drukke wijken en kinderen in de Derde Wereld is het een on gekende luxe. Met het doel hierin verbetering te brengen worden in de perio de van gisteren, 6 tot en met 29 november en van 9 tot en met 30 december speciale zegels en kaarten verkocht. De waarde van deze zegels varieert van zestig tot tachtig cent met daar bij een toeslag die uitloopt van dertig tot veertig cent, die ten goede komt aan de doelgroep. AMSTERDAM - Een veiling van 475 schilderijen dinsdag en woensdag bij Sotheby's in Am sterdam, hebben in totaal 3,3 miljoen gulden opgebracht. Dit heeft het veilinghuis be kendgemaakt. Een Amster dams stadsgezicht van de hand van Willem Koekkoek (1839- 1895) bracht 74.750 gulden op. VLISSINGEN - Het directe gevaar voor een zware explosie voor de kust van Vlissingen, die vanmorgen (donderdag) dreigde na een 'aandrijving' tussen twee schepen lijkt bij het ter perse gaan van deze krant geweken. Vanmorgen zijn in de vroege ochtend de Britse nafta-tanker British Esk en de bulcarrier Ipanema met elkaar in aandrij ving gekomen voor de kust van Vlissingen; ongeveer zeven ki lometer uit de kust. De natio naliteit van de carrier was in eerste instantie onbekend. Bij de aandrijving ontsnapte hoogst brandbaar en explosief nafta, dat door de inwoners van Vlissingen duidelijk gero ken kon worden. Volgens de kustwacht in IJ- muiden zijn de door de botsing in elkaar vastgehaakte sche pen vanmorgen omstreeks 09.00 uur losgekomen. De bulk carrier is kort daarna in het an- kergebied Wielingen-noord aan de grond gelopen. Sleepbo ten trekken de tanker momen teel zeewaarts. Door het versle pen van de tanker naar open zee kan het scheepvaartverkeer op de Westerschelde worden hervat. Ontzegd Dat was in alle vroegte de toe gang tot de Westerschelde ont zegd. De schepen kregen de op dracht zo ver mogelijk uit de buurt te blijven van het inci dent. De omvang van.de lekka ge is nog steeds niet duidelijk. Wel is duidelijk, dat de Britse tanker bij de botsing een gat in de bakbooi Jzijde (litrks) op twee meter boven de waterlijn heeft opgelopen. Ook de bulk carrier heeft een gat in de romp. Volgens de kustwacht is door het verslepen van de Bri tish Esk het gevaar voor een zware explosie inmiddels aan zienlijk afgenomen. De nafta- lucht zou ook niet langer in Vlissingen geroken worden. De precieze oorzaak van de botsing is nog onduidelijk. De British Esk en de Ipanema la gen voor de kust en wachtten op een sein om de Westerschel de op te mogen varen. De weersomstandigheden waren niet bijzonder. Wel gebeurde een en ander in de schemering, maar dat betekent op zich geen verhoogd risico. De veerverbinding Vlissingen- Breskens is vanmorgen door het ongeval een uur uit de vaart geweest; van even voor achten tot negen uur. Het ver keer dat zich aandiende voor het veer Vlissingen-Breskens is tijdens de stillegging door het Directoraat-generaal Scheep vaart en Maritieme zaken in Vlissingen, verwezen naar de veerverbinding Kruinin- gen-Perkpolder. Daardoor de den zich bij de hervatting van - de dienst op Vlissingen- Breskens geen wachttijden voor. Het vrachtverkeer op Kruiningen-Perkpolder moest vanmorgen echter rekening- houden met een wachttijd van een uur. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft dinsdag de 42-jarige mevrouw E. M. uit Burgh- Haamstede veroordeeld tot een boete van in totaal 2000 gulden, een ontzegging van de rijbevoegdheid van negen maanden en een voorwaardelijke gevan genisstraf van twee weken met een proeftijd van twee jaar. Niets is groot dat niet goed is. Spreekwoord Mevrouw E. M. reed op 24 ja nuari van dit jaar met een auto door de Weststraat te Haamste de op een zodanig opvallende manier dat omwonenden de po litie waarschuwden. Die stelde vast dat mevrouw M. alle ver schijnselen vertoonde van 'te diep in het glaasje te hebben ZIERIKZEE - Afhankelijk van de kosten die ge maakt moeten worden om het Mondragon-complex (Mondragon, het belendende woonhuis en de Con certzaal) te verbouwen zou dit complex in de toe komst wellicht dienst kunnen doen als zalencen trum en als onderkomen van de VVV-Zierikzee. Dit idee lanceert oud ZOC-voorzitter A. P. den Reijer in een notitie, gericht aan het gemeentebestuur van Zierikzee, het bestuur van de VVV-Zierikzee en de eigenaar van Mondragon, N. J. W. van der Zwan. Met deze suggestie om van Mondragon, Concertzaal en tussenliggende woning een za lencomplex en VVV-kantoor te maken haakt Den Reijer in op de discussie over het gebrek aan een goede lokatie voor sociaal-culturele doeleinden in Zierikzee. Een discussie die re gelmatig oplaait en die in het verleden voor de PvdA aanlei ding was om een plan te ont wikkelen voor een nieuw on derkomen voor podiumkun sten en sociaal-culturele activi teiten. Gelet op de kosten die het uitvoeren van dit plan met zich meebrengt en de huidige financiële mogelijkheden van de gemeente heeft de PvdA- fractie dit totaalplan inmid dels bijgesteld door het accent te verleggen naar het vinden van een oplossing vöor het ruimtegebrek voor sociaal- culturele activiteiten met als mogelijkheid het vinden van een deeloplossing voor de po diumkunsten. Levendigheid Een andere oplossing bepleit Den Reijer. Vanuit het oogpunt dat voorkomen moet worden dat het centrum van Zierikzee aan levendigheid inboet van wege het verdwijnen van acti viteiten doet de oud ZOC- voorzitter de suggestie om na te gaan of het Mondragoncom- plex in de toekomst dienst kan gaan doen als zalencomplex annex theaterruimte en VVV- kantoor. Hiermee zou een aan tal activiteiten binnen het stadscentrum behouden kun nen blijven. Voor de kleine podiumkunsten waarvoor een kleine theater zaal gewenst is, is de Concert zaal in de huidige hoedanig heid niet geeigend, daarvoor moet het een en ander verande ren. In diezelfde Concertzaal heeft de gemeente Zierikzee de laatste jaren echter wel de no dige bedragen geïnvesteerd. Het beëindigen van de onder houdswerkzaamheden aan de Concertzaal zou verpaupering en uiteindelijk een stuk kapi taalvernietiging tot gevolg hebben meent Den Reijer. Centraal De lokatie van het Mondragon- complex is centraal en boven dien bevindt zich in de dichte nabijheid parkeergelegenheid. De combinatie van VW- kantoor en zalencomplex kan er bovendien voor zorgen dat het gebouw steeds in gebruik is. Ook over de financiering van zo'n complex heeft Den Reijer zijn gedachten laten gaan. Uit de opbrengst van de ver koop van het huidige VVV- onderkomen zou een gedeelte gebruikt kunnen worden voor een representatieve inrichting van het nieuwe kantoor. Daar naast behoeft ook de Concert zaal een renovatie. Dit zal vol gens Den Reijer minder kost baar zijn dan het realiseren van een aparte theaterzaal, hetzij door nieuwbouw hetzij door het als zodanig inrichten van een bestaand gebouw. A. P. den Reijer lanceert het idee om Concertzaal en Mon dragon in de toekomst te reno veren als zalencomplex en VVV-kantoor. De oud ZOC-voorzitter pleit er dan ook voor om na te gaan wat de totale kosten van her structurering van het Mondragon-complex zullen zijn. Daarbij kan dan wellicht worden uitgegaan van een opti male voorziening ten aanzien van de Concertzaal. In dit on derzoek kan echter eveneens worden nagegaan of er wellicht ook minder kostbare alterna tieven zijn. Zo zou het weieens mogelijk kunnen zijn om de aanpassingen zo uit te voeren i dat het verruimen van de ge bruiksmogelijkheden in de toekomst mogelijk blijft. Met deze op papier gestelde ideeën wil Den Reijer het zijne bijdra gen in de discussie over een ruimte voor sociaal-culturele evenementen. gekeken'. Na een eerste blaas- test ter plaatse werd zij meege nomen naar het politiebureau te Zierikzee voor de definitieve ademanalyse. Deze wees 900 microgram (2,09 promille) uit. Verder constateerde de politie dat mevrouw niet' in het bezit was van een geldig rijbewijs en dat de auto waarin zij reed niet was verzekerd. Op de zitting had de Haam- steedse, bijgestaan door een tolk, niet veel te vertellen. Zij had slechts twee glazen jenever op, het rijbewijs lag bij de ge meente om te worden omgezet in een internationaal rijbewijs en de verzekering werd norma liter automatisch van haar re kening afgeschreven. Dat dit niet was gebeurd had ze niet eens opgemerkt. „Maar dat wordt allemaal in orde ge maakt", zei ze. Het vonnis was overeenkomstig de eis van de officier van justitie. ZIERIKZEE - Vanwege de toe nemende vraag naar telefoon kaarten heeft de VVV besloten om ook deze kaarten te gaan verkopen. In samenwerking met PTT-Tb- lecom heeft de WV een tele foonkaart ontworpen met een eigen VVV-gezicht. De kaart is blauw en er staat op aangege ven voor welke andere dien sten een bezoeker bij de VW ook terecht kan. Verder werkt de kaart hetzelfde als de al be staande PTT-telefoonkaarten en heeft ook dezelfde waarden. Opbellen vanuit eeh telefoon cel gebeurt steeds meer met een telefoonkaart in plaats van met de gebruikelijke kwartjes. De PTT zal het aantal kaart- telefooncellen de komende ja ren fors uitbreiden. Zacht weer HET WEER VeeI bewolking en tijdelijk regen. Morgén in de loop van de avond opklaringen. Temp. zowel in de nacht a/s overdag 11 graden. Wind uit zuidwest tot west, vrij krachtig, 5, aan de kust af en toe hard of stormachtig, 7 of 8. 1 MUSEA De mogelijkheid bestaat dat de Zierikzee musea een hogere entree gaan heffen. KEET Kapper Ron Kotoun gaat verbouwen. Kappen in een keet. RECREANT De slag om de recreant gaat door. Een onderzoek naar de mogelijkheden van de Westhoek. KORFBAL De Zierikzeese korfbalvereniging All-Ready ligt uit de bekerstrijd. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - De 9de eeuwse ronde burchten, waar van de Karolingische Burcht bij Burgh er één is, is door provinciaal archeoloog drs R. M. van Heerin gen uitgekozen als onderwerp voor een lezing voor de leden van de Vereniging Stad en Lande Schouwen-Duiveland. Deze uiteenzetting maakt deel uit van najaarsvergadering van deze vereniging die vrijdag 15 november in de Concertzaal (Zierik- - zee) wordt gehouden. Aanvang 19.30 uur. Voor de pauze wordt het huis houdelijke gedeelte afgewerkt. Het bestuur zal daarbij een tip je van de sluier oprichten wat betreft de plannen voor '92. Ook komt de begroting ter sprake. Een vaste prik is de presentatie van de Kroniek van het land van de zeemeer min, het jaarboek van Stad en Lande. Dit jaar verschijnt de Kroniek voor de zestiende keer en ook dit jaar is de jaarboekcommis sie er weer in geslaagd dit boek een uiterst gevarieerde inhoud te geven. Zo bevat het jaarboek onder meer een verhandeling van dr Tbn Brandenbarg over het Zierikzeese drieluik dat tij dens een restauratie aan het licht kwam. Ook de midden stand in Ouwerkerk, het veer tigjarig jubileum van Kor en Bot en enkele streektaalschrij vers aan het einde van de 19e eeuw worden onder meer in de Kroniek beschreven. Vijf ronde burchten Na de pauze krijgt provinciaal archeoloog drs R. M. van Hee ringen de gelegenheid om iets te vertellen over de vijf ronde burchten in Zeeland. Sinds '86 werkt Van Heeringen als pro vinciaal archeoloog bij de Rijksdienst voor Oudheidkun dig Bodemonderzoek in Amersfoort. Daarnaast is Van Heeringen verbonden aan de Zierikzeese werkgroep Stads archeologie en was hij betrok ken bij de onderzoekingen in de Pieterseliestraat en 's« Gravenstraat. Advertentie rjmm REISBURO VAN OEVEREN UMM Dam 3, tel. 01110-15036/12319 van oeveren reizen 'n AVONDJE ANTWERPEN? Wilt u 'n theater bezoeken of gaat u liever stappen - op zaterdagavond, Neem de theaterlijn....! 32,50 p.p. (exklusief theater) Vertrek 18.00 uur Goes, retour vanaf Antwerpen 24.00 of 03.00 uur. Voor informatie en opgave: REISBURO VAN OEVEREN Dam 3- Zierikzee 'oitbvt II 4)00 AA Z I Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement a f 45.— G jaarabonnement a f 169,— I en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee I weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode telefoon plaats: handtekening: J Z Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. J CO Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1