WEEKEND RECEPT lOavierspecialist A. Keijzer start met filiaal in Bruinisse Cabaretestafette in SCC De Goote Anti-diefstal radio's Opel Astra Fascinerende ruimtereis door verleden, heden en toekomst Aan Kerkstraat 14 Kalfsragoüt met champignons en macaronivlinders Met Holiday on Ice op ,,Reis door de tijd" in Rotterdam WOENSDAG 6 NOVEMBER 1991 5 BRUINISSE - Na al een grote piano- en vleugel-zaak te hebben in Oud-Beijerland besloot klavierspecia list Arie Keijzer zich ook te vestigen op Schouwen- Duiveland. Hij koos als lokatie het voormalige mu ziekcentrum Bruinisse. De zaak is gespecialiseerd in de nieuwste digitale orgels, keyboards en een uitge breide exclusieve piano-collectie, voor prijzen recht streeks uit de groothandel. Mark van de Veerdonk. (Foto: André Beekman). BRIELLE - Het cabaretduo Verreck en Pleysier en Mark van de Veerdonk, beiden winnaars van het Leias Cabaretfestival van respectievelijk 1987 en 1991, treden op in het Briels Kwadraatje, dat op za terdag 9 november vanaf 20.15 uur gehouden wordt in het Sociaal Cultureel Centrum De Goote in Briel- le. In de zaak aan de Kerkstraat ^taat een deel van de week Arie Kèijzer en het andere deel van de week W. A. Timmermans. Laatstgenoemde vertelt een en ,aijder over de werkwijze van eigenaar Keijzer. „Het gaat Arie Keijzer niet puur om de - commercie. Hij knapt ook pia- - no's op, dat vergt veel vakken nis voor de houtbewerking en het politouren. Die vakkennis, liefde voor het vak heeft hij nog. Dat weten de mensen", al dus Timmermans. Pianostemmers Dat uit zich ook in de klanten die naar het bedrijf komen. Voor een concert in de Doelen wordt regelmatig gebruik ge maakt van de piano's van Arie A. Keijzer. Hij heeft dan ook zeven pianostemmers in dienst die zorgen dat alle piano's die worden verkocht, verhuurd en onderhouden perfect gestemd worden. Vanuit dat gebeuren kwam Keijzer in contact met de fa briek Fibiger, een Duitse pia nofabrikant. Dit merk wordt door Arie Keijzer en zijn mede werkers geïmporteerd voor de De vele mogelijke en onmoge lijke avonturen van een trio in een ruimteschip, dat zowel voor- als achterwaarts in de tijd kan reizen, vormen het adembenemende thema van Reis door de tijd. Een nieuwe versie van de ijsshow-nieuwe stijl, waarmee vorig jaar zo'n succes werd geboekt door een boeiend verhaal te brengen. Stoutmoedig Met deze allernieuwste en spectaculaire ijsshow verlaat Broadway-choreograaf Ted Shuffle, die al dertig jaar voor Holiday on Ice werkt, het tra ditionele pad van de ijsrevue en zet hij een stoutmoedige stap in de toekomst. Samen met de Londense choreografe Stephanie An dros, bouwde hij haar idee voor deze show om tot een verrassende reis door verleden en toekomst. Het science-fictionachtige the ma van de ijsshow vol afwisse ling, zal jong en oud boeien. Daarvoor staat uiteraard ook weer de kwaliteit van de schaatsers, onder wie een groot aantal solisten, garant. Zoals: de in Seattle (VS) geboren Vale rie Matzke met haar spranke lende schaatsstijl; de uit Cali- fórnië afkomstige Allen Schramm (goed voor vele gou- Benelux en voor Spanje. „Om dat we al onze piano's recht streeks uit de groothandel ha len scheelt dit ook aanmerke lijk in de prijs", zo vertelt Tim mermans, de man die onder meer met de importtaak belast is. In de zaak te Bruinisse staan enkele goede voorbeel den hiervan. Dit prijsverschil kan soms wel oplopen tot een paar duizend gulden per in strument. Demonstraties W. A. Timmermans maakt dui delijk dat de prijs absoluut niets zegt over de kwaliteit van een piano, orgel of synthesizer. Om dit over te laten komen de monstreert hij meestal de in strumenten waarin een klant geïnteresseerd is. Iets wat men gerust aan hem over kan laten, want hij vertelt al sinds zijn negentiende (1965) in de piano- en orgelwereld werkzaam te zijn. Timmermans demon streert ook piano's en orgels op grote beurzen. „Op die beurzen probeer ik de mensen zoveel mogelijk objec tief advies te geven over de aanschaf van een piano, orgel of synthesizer. Mensen hebben den medailles tijdens kam pioenschappen), die toeschou wers constant in de ban houdt met zijn overrompelende, hyp notiserende, snelle schaats- technieken (hij was de eerste Amerikaan die een drievoudi ge axel sprong). Verder de Hongaar Laszlo Vaj- da uit Budapest, die op zijn vijftiende al nationaal kam pioen was, dat negen jaar bleef en ook op internationaal ni veau hoog op de (schaats)lad- der klom; het adagio-paar Pa trick Bolajuzon en Caroline Fisher - een Frans/Engelse combinatie - dat van kindsaf aan op de schaatsstaat, schit tert in de show door zijn pro fessionele schaats technieken; de Britse ijsclown Mike Course en het komische duo The Bee- jays, die met hun acrobatische en komische acts het publiek steeds tot lachsalvo's brengt; Werner Müller uit München, die met zijn schaatsende chim pansees in een fascinerend nummer evenals de Engelse Stephen Gilks (met wereldwij de ervaringen in tal van circus sen en shows) dat met zijn poedel-groep doet; de Ameri kaanse Ami Carter uit Chicago die met haar vele bronzen en zilveren medailles en haar ge weldige gevoel voor ritme, schoonheid en gratie een lust voor het oog is; de Britse kam- namelijk het vreemde idee dat een muziekinstrument alleen goed is als er een prijzig kaart je aan hangt", zo vertelt Tim mermans. „Ik kan hen dan to nen dat voor de merken die wij voeren geldt dat het gaat om de kwaliteit en niet om de prijs. Je kunt een piano van twintig duizend gulden naast één van zevenduizend gulden zetten en dan nog kies ik als kenner, op het geluid, de tweede. Het gaat niet om hoe een piano eruit ziet, maar om hoe hij klinkt. Als je naar een Yamaha kijkt kun je zeggen dat hij perfect gestyled is. Maar daarbij is al les uitgesneden met een machi ne, kijk je dan naar een Fibi ger, kun je stellen dat die toet sen bijvoorbeeld helemaal nog met de hand zijn gezaagd. Het geluid is veel warmer en dat moet toch iedere muzieklief hebber treffen", aldus Timmer mans. Kerkorgels Ook op het gebied van de klas sieke orgels heeft de zaak in Bruinisse het beste van het beste. „Wij kunnen naar onze mening zeggen dat we het beste van het beste op het gebied van de klassieke orgels hebben", zo meldt Timmermans. „We voe ren twee Nederlandse merken, Content en Eminent. Het merk Content mogen wij exclusief voor Schouwen Duiveland, de Hoeksche Waard en de beide Bevelanden voeren". Timmermans maakt duidelijk dat de kwaliteit van het geluid geproduceerd door de klassie- pioene Jayne Taylor is één brok energie en door haar ballet-, jazzballet- en tap- danslessen is zij expert in zo wel de moderne als de klassie ke dans, naast nog vele andere artiesten op het ijs. Samen met het grote ballet van 42 dansers en danseressen brengen zij een produkt van topkwaliteit. Ruimteschip Het verhaal begint in een om geving waar men zich in een ultra-modern laboratorium waant zoals men zich dat voor stelt bij de NASA. Computers met flitsende signalen kondi gen de start van een ruimte schip aan. In het midden van- deze imponerende apparatuur staat de uitvinder, een excen trieke professor, een weten schapper die het ruimtevoer tuig ontwierp dat zich zowel in verleden, heden als toekomst kan begeven. Deze professor, gespeeld door Mike Course, geeft aan de vele ijverige tech nici, die de start voorbereiden, zijn laatste aanwijzingen voor dat het voertuig zijn luchtreis begint. Het tot in detail perfecte in drukwekkende decor, de prach tige kostuums (ruim 750, ver sierd met duizenden pailletten, veren en strass) van costuu- montwerper Folco en de ver rassende computergestuurde licht- en andere effecten slaan een brug tussen de jaren en sta tions der tijd vanaf 1066 tot het jaar 2300. Zijn beide beman ningsleden heeft de professor nauwkeurig uitgezocht: de moedige, jonge intellectuele Chantal - uitgebeeld door Vale rie Matzke - en haar zorgeloze collega Michel - vertolkt door ke orgels zo geperfectioneerd is dat er tegenwoordig bijna geen verschil meer is te horen tussen een echt kerkorgel, of een klas siek elektronisch orgel. „Dit komt doordat de makers met de computer de originele gelui den hebben gesampeld en deze hebben aangebracht in de in strumenten. Deze hebben ze bijgeschaafd en geperfectio neerd en dan krijg je een echt kerkorgel. Je waant je in een grote kerk, terwijl je op je or geltje in de huiskamer zit te spelen", aldus de piano/orgel kenner. Liefde voor het vak Wanneer men W. A. Timmer mans zo bezig hoort straalt de ze een ware liefde voor het vak uit. Tijdens zijn demonstraties wil men acuut meespelen en gelijk alle piano's, orgels en synthesizers kopen waarop hij heeft gespeeld. Ook op het ge bied van de synthesizer is er het nodige veranderd, zo meldt Timmermans. „Had je vroeger van die blikachtige geluiden, tegenwoordig druk je op een knop waarop staat trompet, en je hoort ook daadwerkelijk een trompet. Het klinkt allemaal echt. Ook weer door die nieuwe wijze van sampelen. Neem de Intelligent Synthesizer. Je kunt het zo gek niet bedenken en je kunt het erop spelen. Van Barok tot reggae, van de shuf- fel tot de rumba, begeleid door een heel orkest, bestaande uit één synthesizer". Wie eens een kijkje wil nemen bij de piano's, orgels en synthe sizers van Arie A. Keijzer in Bruinisse kan dit doen op woensdag en donderdag van 09.30 tot 17.30 uur, op vrijdag van 09.30 tot 21.00 uur en op za terdag van 09.30 tot 16.30 uur. Voor verdere inlichtingen kan men ook bellen naar 01113- 3028. De zaak bevindt zich aan Kerkstraat 14, 4311 BC te Brui nisse. Laszlo Vajda. Het trio zal vele problemen moeten oplossen, maar zal ook van het ene fan tastische en gevaarlijke avon tuur in het andere vallen. Dan is het zover. Na een drama tische count-down haakt de tijdraket af. De eerste stop brengt de drie avonturiers naar een landschap dat geen van hen kan plaatsen in de tijd. Bomen, tafels alles schijnt te leven, een poppenwonderland. Een hoog tepunt in deze tussenlanding, is de ontmoeting met Pinoccio,- die plotseling opduikt. Maar Chantal wordt door nieuwsgie righeid geplaagd. Zij wil ver der. Het trio belandt in het jaar 2300 in een futuristische stad met robotten, die ongewenste gasten onder hypnose brengen en zo bereiken dat de drie zon der enige tegenspraak in een mechanische robotballet optre den. Allen Schramm voert in dit nummer Bluesland een fas cinerende, futuristische, robot achtige act uit, die zijn weerga niet kent. Nauwelijks van het toekomsta- vontuur bekomen, gaat de reis door de tijd verder, maar nu komt het trio op de wereldten toonstelling van St. Louis in het jaar 1904. Carrousels, reus achtige raderwerken en schom mels staan uitnodigend te wachten. Tijdens een uitgela ten Skip to my Lou-dans wordt Chantal van haar begeleiders gescheiden Thrwijl de professor en Michel hun Chantal nog zoeken landt zij in het jaar 1843 in Parijs. Het Spook van de Opera (Allen Schramm) haalt Chantal over om als ster in de wereldpremiè re van Verdi's La Traviata op te treden. Na een onvoorstelbare intrigerende Pas-de-Deux wordt het jaloerse Spook door Chantal ontmaskerd en tenslotte wordt ze door de pro fessor en Michel gered. In haar verdere visioenen ont moet Chantal nogmaals alle fi guren uit haar reis door de tijd. Zij beleeft weer de tegenstrij digheden van de tijdmachine tussen prachtige decors en met muziek die wisselt van moder ne synthesizerklanken naar vertrouwde melodieën. Topkwaliteit De reis eindigt op de Champs Elysees van vandaag waar een schitterende finale met het alom beroemde vuurwerk na tuurlijk niet mag ontbreken. De gehele show ademt een sfeer van spanning en opwin ding. De verschillende fanta sievolle scenes, die de tijd uit beelden, geeft het grote 'Corps de Ballet' talrijke mogelijkhe den de buitengewoon mooie choreografieën te presenteren. Het ruimte- en tijdschip is een meesterwerk van theatertech niek. Een produkt van topkwa liteit. Resultaat van een mil joeneninvestering, waaraan twee jaar van creatieve voorbe reiding vooraf ging. Nog nooit werkten in een ijsproduktie zo veel topmensen samen. Niet voor niets staat Holiday on Ice in het Guinness Book of Re cords vermeld als de kost baarste „live entertainment show" ter wereld. Met daar naast in 1988 nog een tweede vermelding toen in Parijs de 250-miljoenste bezoeker werd gehuldigd. Het Briels Kwadraatje is een kleine „cabaretestafette" die in plaats is gekomen van het vroegere Briellaton waar de optredens een keer te zien en te beluisteren waren. Nu brengt men tweemaal twee Brielse Kwadraatjes waarin tweemaal twee optredens plaatsvinden. Verreck en Pleysier nemen de plaats in van Pappenheim. Door te drukke werkzaamhe den van Peter Lusse moest deze groep hun theateroptredens uitstellen -en--zelfs afzeggen. - Sjoerd Pleysier en Marcel Ver reck concentreren zich in hun programma „Verreck en Pley sier in Concert" op hun speci fieke kwaliteiten. Verreck is de energieke confe rencier, Pleysier is de weerga loze gitarist. Hun programma is volgens de heren gevarieer der dan deze kwaliteitskrant, met dien verstande dat de in houd om te lachen is. Mark van de Veerdonk speelt een gedeel te uit zijn programma „Blond Elastiek Plus", waarin hij. naarstig op zoek gaat naar de aantrekkingskracht van „het niets". Het resultaat is een aaneen schakeling van liedjes en sket ches over loze beloftes, het mi lieu, onecht en lompheid. Mark Het gesleep met de autoradio wordt in de praktijk als zeer lastig ervaren en hij blijft dan ook al gauw in de auto zitten. Of wordt onder de stoel gelegd. Met alle gevolgen van dien: de autoradio is verdwenen en er ontstaat vaak voor honderden of zelfs duizenden guldens schade aan de auto. Twee delen Bij de nieuwe serie Astra auto radio's hoeft men daar geen angst voor te hebben. Diefstal is namelijk zinloos. De radio- cassette-eombinatïe bestaat uit twee delen. De informatie die men nodig heeft bij het afstel len van tuner of cassette, wordt via een apart schermpje weer gegeven. Dit schermpje is stan daard ingebouwd in alle Astra's en heeft als tweede functie een digitaal klokje en datum-aanduiding. De losse radio-cassette is onbruikbaar in iedere andere auto. Het bureau voor schadepreven tie TBBS reageerde positief op de nieuwe ontwikkeling: „We hebben weliswaar geen onder zoek gedaan naar de effecten van zo'n constructie, maar lo gisch geredeneerd moét het wol aantrekkelijk zijn. Je mag ver- f. van de Veerdonk beschouwt deze onderwerpen met gemeen de bezorgdheid, maar doet daar dan wel luidruchtig ver slag van. Het bijna onstuimige spel van Mark van der Veer donk staat in scherp contrast met zijn liederen. Hierbij wordt Mark begeleid door zijn pianist Marcel Schindat en trompettist Carl Dalebout of Hendrik Jan Houtsma. Ook zij worden soms het slachtoffer van de cynische kolder van -Mark-van de Veerdonk. „Een verrassende voorstelling van een komisch en beslist oor spronkelijk cabarettalent" zo omschreef de jury van het Leids Cabaretfestival 1991 het programma van de winnaar, Mark van de Veerdonk. Na af loop van de voorstelling kan men in de ontmoetingsruimte een optreden bijwonen van de Zwoelie Troelies die originele bejaardenpop ten gehore bren gen. Op humoristische wijze brengen zij liedjes van alle (leef)tijden. Kaarten voor dit eerste Briels Kwadraatje van dit seizoen zijn alleen nog ver krijgbaar bij het VVV-kantoor, Venkelstraat 1 in Brielle. Spon sor van deze avond is Kwalita- ria De Zon. wachten dat het preventief werkt. Het duurt immers veel langer om zo'n radio te de- monsteren en dan heb je er ei genlijk nog niets aan". Er is, zoals gezegd, een keuze uit twee mogelijkheden. De SC 201C is een aantrekkelijk ge prijsde combinatie. Net als de andere uitvoeringen krijgt hij overigens een dubbele bescher ming mee: de bekende Philips security code. Een gedemon teerd toestel is ook zonder de bijbehorende „pincode" on bruikbaar. De SC 804C is een topklasse combinatie, met onder meer RDS (Radio Data System) en vier keer twintig Watt uit gangsvermogen. Alle Astra's worden standaard uitgevoerd met zes luidsprekers. Samen met de anti-diefstal radio- cassettccombinaties kan de ko per dus rekenen op langdurig en veilig luisterplezier. HAARLEM - In het provincie huis in Haarlem zijn t/m 5 de cember schilderijen van Zbig- niow Kopania te bezichtigen. Deze 42-jarige Poolse kunste naar is gefascineerd door de Nederlandse schilderkunst uit de 17de eeuw. I U heeft nodig voor 4 personen: 400 gram kalfspoelet 1 bouquet garni bestaande uit wortel, ui, prei, peterse lie, peperkorrels, laurier en kruidnagel '/2 rode paprika 250 gram champignons 40 gram boter 2'/2 deciliter slagroom 250 gram macaronivlinders zout peper uit de molen 1 eetlepel fijngesneden bieslook Bereiding Zet de kalfspoelet op met water, zodat het vlees net onder staat. Breng het aan de kook en schuim het af. Voeg het bouquet garni toe en laat alles ca. 90 minuten zachtjes gaar trekken. Neem het vlees uit de pan en laat het afkoelen en zeef de bouillon. Maak vervolgens de cham pignons schoon. Doe de champignons bij de bouil lon en breng de bouillon aan de kook. Laat het ca. 5 minuten zachtjes doorko ken. Schep de champignons met een schuimspaan in een vergiet en laat ze afkoelen. Maak vervolgens de papri ka's schoon door het zaad en de zaadlijsten te verwijde ren. Snijd het vruchtvlees in uiterst smalle reepjes en kook ze gedurende 2 minu ten in de bouillon. Schep ze uit de bouillon en laat ze af koelen. Kook de bouillon in tot er niet meer over is dan 1 deciliter. Snijd het -afge koelde vlees in kleine k- jes. Verhit de boter in een k< kepan en voeg het g; re kalfspoelet toe. Schep ;.i enkele keren om en doe r dan de champignons bij. Laat alles ca. 2 minuten zachtjes bakken. Voeg r. van het vuur af, de inge dampte bouillon en de si; g- room bij. Laat alles pnrie: voortdurend roeren net zo lang indampen tot een ge bonden saus is verkregen Breng de saus op smaak met zout en peper. Schep er dan de stukjes geblancheer de paprika door. Kook de macaroni volgens de ge bruiksaanwijzing op het pak. Doe op ieder boi'd een beetje van de macaroni en schep de ragout er gedeelt e- lijk over. Strooi er een beet je bieslook over. Tip: U kunt er eventueel nog wat geraspte oude kaas bijgeven. Voedingswaarde per portie: Energie: 2585 kj (620 kcal) Eiwit: 29 gram Vet: 38 gram Koolhydraten: 41 gram Een scene uit Reis door de tijd van Holiday on Ice. I In samenwerking met Philips SLIEDRECHT - Opel heeft in samenwerking met Philips een serie speciale radio-cassette- combinatie's voor de nieuwe Opel Astra ontwik keld. Daarbij is veel aandacht besteed aan het voor komen van diefstal. Er is keuze uit twee typen, die vast in het dashboard worden gemonteerd. Een slede bestaat er niet eens voor. De diefstalpreventie wordt namelijk op een totaal andere wijze aangepakt. De prijswinnaars van de Extra-puzzel van woensdag 23 oktober zijn De eerste prijs: Een waardebon van f 25,- S. Poortvliet, Vroonweg 29, Dirksland De tweede prijs: Een waardebon van f 15,- Th. M. J. Lodewijk, Oude-Moolweg 6, Renesse. De derde prijs: Een waardebon van f 10,- Carolien de Vrieze, Luchtenburgseweg 2, Haamstede De sleutelwoorden van de puzzel van 23 oktober zijn: De krant De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar deBedaGtje Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De enveloppe kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jarmewekken worden gedeponeerd. De Nieuwsbode Extra-puzzel verschijnt lecfe^-Vee; tien c Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het 'wóórd Extra-puzzel te vermelden. Enveloppen waarop niet staat vermeld on* welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendingen vóór de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 15 november in ons bezit zi/n Denkt u aan de postzegel! Horizontaal: 1. vee bestemd om geslacht te worden; 6. vogel; 9. verzame len; 10. maaltijd; 11. fijn handwerk; 12. nuttig effect; 13. zot; 15. binnengaan. 18. land (Am.); 19. scheel; 20. man van adel; 22. machthebber; 25. verrader. 26. wending; 27. open ruimte bij bouwwerken; 28. toestel tot opwekken van gas. Verticaal: 1. sterk, krachtig; 2. dikke, blozende wang; 3. zoete zelfstandig heid; 4. grote verwondering; 5. Duitse stad; 6. gereedschap/grohdstof; 7 kortom; 8. woestenij; 13. opbolling aan de rand van een wolk; 14. uitspuwen 16, mensen die zeer gehard zijn; 17. klaargemaakt middel; 21. keur., 22 stad in Europa; 23. dichter bij; 24. plaats aan de Moezel. De sleutelwoorden worden gevormd door dé letters: 6. 7. 10. 5. 19. 18. 20. 1. 24. ROTTERDAM - Holiday on Ice, de grootste reizende revueshow ter wereld, komt weer naar Nederland. De voorstellingen van de geheel nieuwe ijsshow zijn te zien in drie steden: Eindhoven (in het nieuwe Beursgebouw achter de Bijenkorf) van woensdag 13 tot en met maandag 18 november, Rotterdam (Sport paleis Ahoy') van woensdag 20 tot en met zondag 24 november en Amsterdam (RAI-gebouw) van dinsdag 3 tot en met zondag 15 december.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 5