'Voor onze mobiliteit moeten we een erg hoge prijs betalen' Se Verkoop kinderpostzegels en -kaarten start woensdag Stuwen in de Schouwse duinen voor verhoging grondwaterstand Veel aandacht voor (muziek)-theater in programma Brogum MEUBELEN VAKANT'E -f fes D-pupillen Zonnemaire strikken sponsor Reserves SV Duiveland krijgen nieuw tenue Zaalteam De Vuurtoren nieuwe sponsor ploeg OOK DEZE TOPPER VINDT U BIJ Daling aantal verkeersslachtoffers stagneert Proefproject voor integraal waterbeheer LINGERIE DIANE Autoshow Slager BV Meubejrama Üb. Uitvoering Nu met Hope WOENSDAG 6 NOVEMBER 1991 3 ZIERIKZEE - Het gaat niet goed met het terugdrin gen van de verkeersonveiligheid. Dat concludeert het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) in haar werkplan voor 1992. Landelijk ge zien, zo stelt het ROVZ, stagneert de daling van het aantal verkeersslachtoffers en in Zeeland gaat het nog langzamer. „Voor onze mobiliteit moeten we een erg hoge prijs betalen", aldus het ROVZ. Jaarlijks komen er in ons land zo'n 1400 mensen om in het ver keer en worden door de politie meer dan 50.000 gewonden ge registreerd. Bovendien worden lang niet alle ongelukken ge meld bij de politie. Uit een on derzoek van de Stichting Con sument en Veiligheid zou vol gens de ROVZ blijken dat het werkelijk aantal verkeers slachtoffers meer dan 430.000 bedraagt. In meer dan 211.000 gevallen zijn fietsers hierbij betrokken. Terugdringen Sinds enkele jaren wordt aan het terugdringen van de ver keersonveiligheid gewerkt. De actie -25 procent ging van start en de doelstelling van die actie was om voor het jaar 2000 het aantal verkeersslachtoffers met 25 procent terug te dringen ten opzichte van het aantal ver keersslachtoffers in 1985. In dat jaar vielen in Zeeland 44 verkeersdoden en 1038 gewon den. Volgens het rekensomme tje dat de regering hanteert zou dat aantal in het jaar 2000 te rug gebracht moeten zijn naar minder dan 33 verkeersdoden en minder dan 750 verkeersge- wonden. In vijf jaar tijd is er echter volgens het ROVZ nog niet voldoende veranderd. In 1990 werden door de politig 50 verkeersdoden en 1350 ver- keersgewonden geregistreerd in Zeeland. Het totaal aantal verkeersslachtoffers ligt daar mee zelfs een kleine 30 procent hoger dan in het peiljaar '85. Voor het ROVZ reden aan de alarmbel te trekken. Men moet zich bezinnen op het huidige beleid en dat beleid vervolgens aanscherpen en intensiveren. Speerpunten Men tekent daar meteen bij aan dat de noodzakelijke ver betering van de verkeersveilig heid alleen gerealiseerd kan worden als alle partijen mee doen. Ondanks de tegenvallende re sultaten houdt de regering on verkort vast aan de doelstel ling dat het aantal verkeers slachtoffers in het jaar 2000 25 procent lager moet zijn dan het aantal verkeersslachtoffers in 1985. In het meerjarenplan ver keersveiligheid (MPV) wordt uitgegaan van een twee-spo- renbeleid. Aan de ene kant dient gewerkt te worden aan een duurzaam en veilig verkeers- en vervoers systeem waarin de kans op on gelukken een stuk kleiner is. Een oplossing op de lange ter mijn. Op korte termijn wil men het aantal verkeersslacht offers terugdringen door een aantal wat men noemt speer punten. Extra aandacht wordt bijvoor beeld gevraagd voor het rijden onder invloed. Men vindt dat de politie sneller moet over gaan tot, al dan niet tijdelijk, ontzegging van de rijbevoegd heid. Ook moet actie worden gevoerd om het dragen van de autogordel te verbeteren. Het is de bedoeling dat binnen af zienbare tijd een draagplicht van autogordels op de achter bank afgekondigd wordt. Maximum-snelheid Een ander punt van zorg is de overtreding van de maximum snelheid. Relatief veel onge- ZIERIKZEE - De zes proefprojecten voor integraal waterbeheer die vanuit Zeeland zijn ingediend zijn alle overgenomen door het bestuurlijk overleg regio naal waterbeheer. Dat houdt in dat als de minister akkoord gaat het rijk subsidie beschikbaar stelt voor realisering van de projecten. Voor Schouwen- Duiveland gaat het om plaatsing van stuwen in de Schouwse duinen. De projecten, die gezamenlijk 2,6 miljoen gulden kosten, heb ben betrekking op Oranjezon, de Schouwse duinen, de Zwaakse kreekrest, Flaauwers inlagen, Canisvliet en inrich ting van de oevers van Vogel- fort-Campen. Het rijk subsi dieert de helft van de kosten. De projecten Oranjezon en Schouwse duinen dienen om de grondwaterstand te verhogen. Natte duinvalleien De waterwinning in Oranjezon en de verhoudingsgewijs ster ke verdamping via het naald bos dat grenst aan de Schouw se duinen, de boswachterij Westerschouwen, hebben er toe geleid dat natte duinvalleien zijn verdwenen» In een deel van het gebied moet de onttrek king van grondwater worden gestopt. Door het plaatsen van stuwen in de Schouwse duinen wil men voorkomen dat duinwater afstroomt naar de polder. De kosten van dat karwei zijn be groot op 314.000,-. Voor reke ning van het Waterschap Schouwen-Duiveland komt 117.000,-. De provincie draagt 40.000,- bij in de kosten van het project. Het Waterschap Noord- en Zuid-Beveland wil de Zwaakse kreekrest gezonder maken door het wegbaggeren van het bodemslib en door het land- bouwwater niet meer op de kreekrest te laten afwateren. Zo moet een zout tot zwak brak milieu worden hersteld. Om verdere verdroging van de Flaauwers inlagen te voorko men willen Waterschap Schou- wen-Duivelanmd en het pro vinciaal bestuur het gebied doorspoelen met kwelscherm- water en het waterpeil verho gen. Broedgebied Voedselrijke onderwaterbo dems moeten worden uitgebag gerd. In de winter moeten de eilandjes in de inlagen onder water worden gezet om verrui ging tegen te gaan. Als zij in het vroege voorjaar weer droogvallen kunnen zij dienen als broedgebied voor onder meer sterns. De kosten van dit project bedragen 259.000,- waarvan een kwart voor reke ning komt van het waterschap en een kwart van de provincie. Onderzoek naar het waterbe heer van Canisvliet moet aan het licht brengen welke be heersmaatregelen nodig zijn en of die ook in de praktijk kun nen worden gebracht. Verder moeten de oevers en taluds van Vogelfort-Campen opgeknapt worden. Het Waterschap Hulster Ambacht wil ze met milieuvriendelijke maatrege len als de toepassing van onbe handeld hout, doorgroeimat- ten en riet opknappen. Op die manier komen via de wallekant geen milieubelas tende stoffen meer in het water en bovendien worden de land schappelijke en natuurlijke waarden erdoor verhoogd. Het bestuurlijk overleg regionaal integraal waterbeheer dat de minister positief heeft geadvi seerd over de Zeeuwse aanvra gen staat onder voorzitter schap van de milieugedepu teerde van Noord-Brabant. De provincies, het rijk en de Unie van waterschappen zijn er op bestuurlijk niveau in vertegen woordigd. ZIERIKZEE - Vrijwilligers van het plaatselijk Co mité voor Kinderpostzegels is vanaf woensdag 6 no vember 09.00 uur weer met een stand met kinder postzegels en -kaarten present in de hal van het post kantoor in Zierikzee. Van woensdag 6 tot en met 29 november en van maandag 9 december tot en met 30 december kan men daar speciale wenskaarten en postzegels kopen. Elk jaar, zo tegen het eind van het jaar nemen de vrijwilligers plaats achter hun stand om met de verkoop van zegels en kaar ten geld bijeen te brengen voor kansarme kinderen in zowel binnen- als buitenland. Reeds 65 jaar maakt de Stichting Kinderpostzegels Nederland zich sterk voor kinderen in moeilijke omstandigheden. Met het geld dat door de ver koop van zegels en kaarten wordt verkregen wil de stich ting deze kinderen een vol waardige jeugd en een goede toekomst bieden. Dit jaar is gekozen voor het thema Kind en Buiten Spelen. Dit betekent dat de Stichting Kinderpostzegels Nederland in 1992 extra aandacht wil besteden aan speelvoorzienin- gen voor kinderen. Niet alle kinderen kunnen immers naar hartelust buiten spelen. Voor stadskinderen in drukke wij ken en kinderen in de Derde Wereld die mee moeten helpen om geld voor het gezin te ver dienen is dat immers een onbe kende luxe. Ook gehandicapte kinderen kunnen vaak niet buiten spelen omdat voor hen de benodigde aanpassingen ontbreken. Met het doel hierin verbetering te brengen worden in de perio de van woensdag 6 tot en met 29 november en van 9 december tot en met 30 december specia le zegels en kaarten verkocht. De waarde van deze zegels va rieert van zestig tot tachtig cent met daarbij een toeslag die uiteenloopt van dertig tot veertig cent die ten goede komt aan de doelgroep. Daarnaast worden ook de eerstedag-envelop, het postze gelmapje en een uitgebreide spiksplinternieuwe collectie wenskaarten te koop aangebo den en wel van 9.00 tot 11.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. lukken gebeuren op wegen waar niet harder dan 80 kilo meter per uur mag worden ge reden. Vaak wordt die snel heidsbeperking echter door de automobilist aan de laars ge lapt, en daar moet, zo vindt het ROVZ, verandering in komen. In de toekomst komt er waar schijnlijk voor automobilisten ook de verplichting om ook overdag gedimd groot licht te voeren. In bijvoorbeeld Zwe den is dat al verplicht. Verder wordt met de gedachte ge speeld om vrachtwagens te voorzien van snelheidsbegren zers. In de toekomst kan gea vanceerde elektronische appa ratuur wellicht ook meehelpen de veiligheid in het verkeer te verhogen. De verkeersveiligheid is, zo stelt de ROVZ, niet alleen een taak van de rijksoverheid. De provincie Zeeland onderkent dat en men heeft ook al aange kondigd dat er in 1992 een pro vinciale nota verkeersveilig heid gepresenteerd wordt. De provincie wil het voortouw ne men waar het gaat om de vei ligheid op 80-kilometer-wegen en de veiligheid voor de fiet sers. Planmatig In Zeeland doen alle gemeen ten actief mee met de aktie -25 procent en onderschrijven daarmee de taakstelling. Een aantal gemeenten heeft een planmatig en integraal ver- keersveiligheidsplan ontwik keld. Alle gemeenten hebben op basis van een ongevallen analyse een (meerjarig) activi teitenplan opgesteld. Met andere woorden: men be seft meer en meer dat het wer ken aan de verkeersveiligheid een zaak is waarbij men uit moet kunnen gaan van een be paald beleidsplan. „Bevorde ring van de verkeersveiligheid is een facetbeleid en raakt vele sectoren in het gemeentelijk beleid en in de gemeentelijke organisatie. Een aanpak op ve le fronten waarbij de inbreng van verschillende disciplines van essentiële betekenis is", al dus het ROVZ. „Zo'n aanpak vereist overleg en coödinatie". Voor het jaar 1992 heeft het ROVZ al een compleet draai boek klaar liggen. Dë activitei ten zijn steeds toegespitst op de actualiteit. In de tijd bij voorbeeld dat jongeren weer op de fiets stappen om naar school te gaan wordt de actie Wij gaan weer naar school ge start. Rond de feestdagen start een project over alcohol in het verkeer en in de maanden sep tember en november wordt aandacht gevraagd voor de ac tie Letten op landbouwtrek kers. Ruimtelijke ordening Het ROVZ vraagt ook aan dacht voor andere factoren. Zo wordt gesteld dat het nog maar al te vaak voorkomt dat er op het gebied van de ruimtelijke ordening fouten worden ge maakt ten nadele van de ver keersveiligheid. „Bijvoorbeeld de aanleg van een school of sportcomplex aan een zijde van een drukke verkeersader en een woonwijk aan de andere zijde. „Mede in het kader van het streven naar Duurzaam Verkeersveilig zal bekeken moeten worden hoe hier nog structureler aandacht aan kan worden gegeven". Naast de reeds genoemde actie punten staat er campagnes op stapel om de veiligheid van fietser en bromfietser te stimu leren. Het gaat in de eerste plaats om een inventariserend onderzoek. Naar aanleiding van de uitkomsten van dat on derzoek verwacht men in 1992 metconcrete plannen op dat gebied te kunnen komen. Kwetsbare groepen Aandacht ook voor de kwets bare groepen onder de ver keersdeelnemers. Aan de ene kant gaat het om jongeren in de leeftijd van 18 tot 23 jaar en aan de andere kant wordt aan dacht gevraagd voor de positie van de ouderen in het verkeer. In Overijssel is gestart met de Perfect Driving Competition, een competitie onder jongeren waarbij beheerst en bewust ge drag in het verkeer wordt be loond. Wellicht dat iets derge lijks ook in Zeeland opgestart kan worden. Een kwart van het aantal ver keersdoden in Zeeland valt in de leeftijdsklasse van 65 jaar en ouder. Door de vergrijzing zal die groep nog verder toene men. „Extra activiteiten voor deze zeer kwetsbare groep zijn nodig", aldus het ROVZ. Hier bij wordt gedacht aan bijscho ling en informatieverschaf fing. Advertentie VOOR GEZELLIGE WINTERAVONDEN Onze gehele kollektie nachtkleding pyama's en dusters is nu binnen komt u gerust kijken en overtuig u zelf Dam 21 - Zierikzee Tel. 01110-12471 AMSTERDAM - In het Van Gogh Museum in Amsterdam wordt met ingang van 10 no vember elke tweede zondag van de maand een concert ver zorgd. Het hoofdthema van de ze serie is de Franse kamermu ziek uit de tweede helft van de 19de eeuw. In de programme ring wordt getracht met de keuze van componisten en uit te voeren werken zoveel moge lijk de relatie te belichten tus sen de beeldende kunst en de muziek. Het Fodor Kwintet opent de cyclus met composi ties van Milhaud (1892-1974), Debussy (1862-1918) en Poulenc (1899-1963). BROUWERSHAVEN - Bij Au tomobielbedrijf Slager BV te Brouwershaven vindt vrijdag 8 november van 19.00 tot 22.00 uur en zaterdag 9 november van 10.00 tot 18.00 uur een gro te auto-show plaats. Als dealer van Volkswagen en Audi hebben zij voor het auto jaar 1992 groot nieuws in huis. Tijdens deze show ziet men de nieuwste versies van de Volks wagen Golf en de Audi 80. Naast de lijn van personenau to's staat ook de bedrijfswa- gcnlijn in de belangstelling de ze twee dagen. Van Nederlandstalig tot hardrock ZIERIKZEE - Jongerencentrum Brogum in Zierik zee schotelt haar bezoekers in november en decem ber een gevarieerd programma voor. Naast muziek in de donkere dagen voor Kerstmis ook behoorlijk wat aandacht voor (muziek)theater in het Zierikzee- se jongerencentrum. Afgelopend weekend waren het de Nasty Girls die te gast waren in het Zierikzeese jonge rencentrum. Vrijdag 15 novem ber mag Jan Rot proberen het publiek te amuseren. De zaal is open vanaf 20.00 uur. Het con cert begint omstreeks 21.00 uur. Zanger/gitarist/pianist Jan Rot heeft de afgelopen 10 jaar met zijn liedjes zo'n beetje alle poppodia in Nederland platge- kregen. Ongetwijfeld debet aan dat succes is het gevoel voor humor van Jan Rot. De verbindende teksten tussen zijn liedjes maken dat het pro gramma neigt naar theater. Van een heel ander kaliber is de Anton Geesinkband die za terdag 16 november te gast is in Brogum. De band is geen onbe kende in het Zierikzeese jonge rencentrum en hun eerdere op treden viel in dermate goede aarde dat het Brogum-bestuur het verantwoord acht deze zwa re jongens nogmaals op te laten draven. De Anton Geesinkband bestaat uit zeven man en speelt rhythm blues en rock'n roll. De groep zelf vergelijkt de zan ger/gitarist met Jules Deelder of een van de creaties van Kees van Kooten. De Anton Gee sinkband bestaat uit Rini van Willigen (zang en gitaar), Erik Stok (trombone), Fred Fierst (altsax), Hans Zirkzee (tenor sax), Richard Troost (gitaar), Nico de Vos (bas) en John IJze- lenberg (drums). De zaal is open vanaf 21.00 uur. Het con cert begint omstreeks 23.00 uur. Theatergroep De Gemeenterei niging is uitgenodigd om vrij dag 22 november Brogum on veilig te komen maken. De groep bestaat sinds 1981 en be gon destijds als straat-theater groep. De Gemeentereiniging speelt op allerlei podia: buur thuizen, theaters, op straat en in café's. De Gemeentereini ging brengt een cabaretpro gramma op maat van het pu bliek. De zaal gaat om 20.00 uur. De show begint om 21.00 uur. De headbangers kunnen zich uitleven op zaterdag 30 novem ber. Dan komt de Groningse hardrockformatie Steel against Steel naar Brogum. De band brengt zowel uptempo metal als melodieuze ballads. In mei '90 bracht de groep de mini-elpee From Factory to History uit en pers in binnen- en buitenland reageerde posi tief op de schijf. Onder het motto 'Vermorzel een le venslied of niet' voert Steel against Steel onder meer een cover van Pappie, ik zie tranen in uw ogen in het assortiment. Een nummer dat inmiddels is uitgegroeid tot een ware kra ker. De zaal is open vanaf 21.00 uur. Het concert begint om- streeks 23.00 uur. Vrijdag 6 december is het weer tijd voor muziektheater. Ma- roesja Lacunes en Carolien Fleumcr, samen muziekthea- tergroep Mijne Heren, brengt die avond het programma 'Ach moeder, nog meer!', een muzi kaal avontuur in twee delen dat zich afspeelt op zee en in het café. Een programma met oude en nieuwe teksten en mu ziek die soms modern, soms jazzy is en soms een klassieke ondertoon heeft. De zaal gaat open om 20.00 uur. De show be gint om 21.00 uur. Gitaarrock is zaterdag 14 de- cember te horen in Brogum en die gitaarrock komt van The Nozems, een band uit Brabant. In 1990 bracht de groep haar eerste CD uit onder de titel Hanging Around en met die CD verwierf The Nozems be hoorlijk wat naamsbekend heid. Onlangs zag de tweede CD Lovely Sort of Danger het levenslicht. Tbr promotie van deze CD doet de groep een rondje Nederland en daarbij wordt ook Brogun aangedaan. De zaal is open vanaf 21.00 uur. Het concert begint om 23.00 uur. Voor vrijdag 20 december staat een muzikale theatershow op het Brogum-programma. Ro nald van Rillaer brengt dan zijn komisch cabaret-theater. Na eerder de crisis aangepakt te hebben met zijn Krisiskaba- ret pakt hij nu uit met een knotsgekke spionage-story waarin de onvolprezen cabare tier gestalte geeft aan een bon te verzameling van apparte mentsbewoners. Dit nieuwe solo-programma van Rillaer draagt de naam Hoogspan ning. Wie wil weten wat die ti tel inhoudt dient zich op z'n vroegst om 20.00 en op z'n laatst om 21.00 uur in Brogum te vervoegen. Liefhebbers van Rasta dienen zich zaterdag 28 december on verwijld naar Brogum te bege ven. Die avond treedt daar het Roots Syndicate op, een zestal ervaren rasta-muzikanten. Live mixt Roots Syndicate de bekendste reggae-stijlen met vleugjes rap en funk tot een warme, zonnige sound. Roots Syndicate speelde onder meer in het voorprogramma van UB40, Black Uhuru, Aswad en Burning Spear. De zaal is open vanaf 21.00 uur. Het concert be gint omstreeks 23.00 uur. Het traditionele nieuwjaarsfeest in Brogum wordt gegeven op nieuwjaarsmorgen vanaf 00.15 uur. De toegang is dan uiter aard gratis. Advertentie UNIEKE AKTIE BIJ MEUBELRAMA DtLhMIVlH meubel- bflSCHCWt aankopen LstasgaSglJ «OU vu Ot WtftEU» 0VTOTK*ni fUJ woow(ypmeDM n li m mè De D-pupillen van VVZonnemaire hebben van hun ni^u\vc spon sor Deltabron, een softioare-ontwerp-bedrijf voor administ ratie ve en medische toepassingen, nieuwe shirtjes, broekjes en kou sen ontvangen. Deltabron is sinds drie jaar in Zonnemaire geves tigd. (Foto: Joop van Houdt). De reserves van de Oosterlandse sportvereniging Duiveland zijji onlangs geheel voorzien van een nieuwe outfit. De kledij In geel en zwart werd aangeboden door het plaatselijk autobedrijf Ista, de vaste sponsor van Duiveland 2. (Eigen foto). Het voormalige zaalvoetbalteam De Schorpioen is onlangs over gegaan in een nieuwe ploeg welke nu luistert iiaar de naam De Vuurtoren. Een dezer dagen ontvingen de spelers van hun nieu we sponsor een geheel nieuwe outfit. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - Op vrijdag 22 november presen teert het gemengd koor Nu met 1 Hope uit Burgh-Haamstede j haar jaarlijkse uitvoering in het dorpshuis De Schutse. Aanvang 19.45 uur. Voor de pauze brengt het koor werken ten gehore van Brahms, Dvorak, Schubert en Handel. Nu met Hope staat on der leiding van mevrouw E. Vos-Simons en krijgt pianobe geleiding van de heer W. Boer. De mannengroep van het koor, De Westhoekzangers, alsmede de damesbarbershopgroep van het koor, The New Hope Sin gers, brengen ieder een kort af wisselend programma. Verder werkén mee aan de avond: Wim Boer (piano), Gem ma van de Vaate (sopraan saxo foon), Rini de Looze (trompet), Elvira Vos-Simons (pianobege leiding) en de balletgroep van Joke Zuyderwijk. Advertentie Een wandmeubel van een wereldmerk: Interlübke. Schitte rend design, perfekt materiaal en exquisiet afgewerkt. Met aanbouwmogelijkheden om de kast naar eigen inzicht vorm te geven. Te bewonderen bij Pot in Axel. Net als andere juweeltjes op meubelgebied van 3XGl alle topmerken vioon«u»*n Alle beroemde meubelmerken onder een dak Elke dog geopend fof 18 00 uur. alleen vrijdags tof 21 00 uur (lef op zonaogs gesloten) Tel 01155 2010 Tel Belg.e0031 11552010 Sie Motie Keukensfudjo 1 verdieping

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3