Veel aandacht voor (muziek theater in programma Brogum \\VJ verst?,- Het ritme van de raamkozijnen Van Nederlandstalig tot hardrock DINSDAG 5 NOVEMBER 1991 NR 25046 5 ZIERIKZEE - Jongerencentrum Brogum in Zierik- zee schotelt haar bezoekers in november en decem ber een gevarieerd programma voor. Naast muziek in de donkere dagen voor Kerstmis ook behoorlijk wat aandacht voor (muziek)theater in het Zierikzee- se jongerencentrum. Afgelopend weekend waren het de Nasty Girls die te gast waren in het Zierikzeese jonge rencentrum. Vrijdag 15 novem ber mag Jan Rot proberen het publiek te amuseren. De zaal is open vanaf 20.00 uur. Het con cert begint omstreeks 21.00 uur. Humor Zanger/gitarist/pianist Jan Rot hèeft de afgelopen 10 jaar met zijn liedjes zo'n beetje alle poppodia in Nederland platge- kregen. Ongetwijfeld debet aan dat succes is het gevoel voor humor van Jan Rot. De verbindende teksten tussen zijn liedjes maken dat het pro gramma neigt naar theater. Van een heel ander kaliber is de Anton Geesinkband die za terdag 16 november te gast is in Brogum. De band is geen onbe kende in het Zierikzeese jonge rencentrum en hun eerdere op treden viel in dermate goede aarde dat het Brogum-bestuur het verantwoord acht deze zwa re jongens nogmaals op te laten draven. De Anton Geesinkband bestaat uit zeven man en speelt rhythm blues en rock'n roll. De groep zelf vergelijkt de zan ger/gitarist met Jules Deelder of een van de creaties van Kees van Kooten. De Anton Gee sinkband bestaat uit Rini van Willigen (zang en gitaar), Erik Stok (trombone), Fred Fierst (altsax), Hans Zirkzee (tenor sax), Richard Troost (gitaar), Nico de Vos (bas) en John IJze- lenberg (drums). De zaal is open vanaf 21.00 uur. Het con cert begint omstreeks 23.00 uur. Gemeentereiiiig-iiigr Theatergroep De Gemeenterei niging is uitgenodigd om vrij dag 22 november Brogum on veilig te komen maken. De groep bestaat sinds 1981 en be gon destijds als straat-theater groep. De Gemeentereiniging speelt op allerlei podia: buur thuizen, theaters, op straat en in café's. De Gemeentereini ging brengt een cabaretpro gramma op maat van het pu bliek. De zaal gaat om 20.00 uur. De show begint om 21.00 uur. De headbangers kunnen zich uitleven op zaterdag 30 novem ber. Dan komt de Groningse hardrockformatie Steel against Steel naar Brogum. De band brengt zowel uptempo metal als melodieuze ballads. In mei '90 bracht de groep de mini-elpee From Factory to History uit en pers in binnen- en buitenland reageerde posi tief op de schijf. Onder het motto 'Vermorzel een le venslied of niet' voert Steel against Steel onder meer een cover van Pappie, ik zie tranen in uw ogen in het assortiment. Een nummer dat inmiddels is uitgegroeid tot een ware kra ker. De zaal is open vanaf 21.00 uur. Het concert begint om streeks 23.00 uur. Vrijdag 6 december is het weer tijd voor muziektheater. Ma- roes ja Lacunes en Carolien Fleumer, samen muziekthea- tergroep Mijne Heren, brengt die avond het programma 'Ach moeder, nog meer!', een muzi kaal avontuur in twee delen dat zich afspeelt op zee en in het café. Een programma met oude en nieuwe teksten en mu ziek die soms modern, soms jazzy is en soms een klassieke ondertoon heeft. De zaal gaat open om 20.00 uur. De show be gint om 21.00 uur. Nozems Gitaarrock is zaterdag 14 de cember te horen in Brogum en die gitaarrock komt van The Nozems, een band uit Brabant. In 1990 bracht de groep haar eerste CD uit onder de titel Hanging Around en met die CD verwierf The Nozems be hoorlijk wat naamsbekend heid. Onlangs zag de tweede CD Lovely Sort of Danger het levenslicht. Tbr promotie van deze CD doet de groep een rondje Nederland en daarbij wordt ook Brogun aangedaan. De zaal is open vanaf 21.00 uur. Het concert begint om 23.00 uur. Voor vrijdag 20 december staat een muzikale theatershow op het Brogum-programma. Ro nald van Rillaer brengt dan zijn komisch cabaret-theater. Na eerder de crisis aangepakt te hebben met zijn Krisiskaba- ret pakt hij nu uit met een knotsgekke spionage-story waarin de onvolprezen cabare tier gestalte geeft aan een bon te verzameling van apparte- mentsbewoners. Dit nieuwe solo-programma van Rillaer draagt de naam Hoogspan ning. Wie wil weten wat die ti tel inhoudt dient zich op z'n vroegst om 20.00 en op z'n laatst om 21.00 uur in Brogum te vervoegen. Liefhebbers van Rasta dienen zich zaterdag 28 december on verwijld naar Brogum te bege ven. Die avond treedt daar het Roots Syndicate op, een zestal ervaren rasta-muzikanten. Live mixt Roots Syndicate de bekendste reggae-stijlen met vleugjes rap en funk tot een warme, zonnige sound. Roots Syndicate speelde driver meer in het voorprograrhma van UB40, Black Uhuru', Aswad en Burning Spear. De zaal is open vanaf 21.00 uur. Het concert be gint omstreeks 23.00 uur. Het traditionele nieuwjaarsfeest in Brogum wordt gegeven op nieuwjaarsmorgen vanaf 00.15 uur. De toegang is' dan uiter aard gratis. ZIERIKZEE Kunst en Eer De Koninklijke harmonie Kunst en Eer uit Zierikzee heeft zaterdag met succes deel genomen aan de nationale con certwedstrijd in Hellevoet- sluis. Het concours werd geor ganiseerd door de muziekver eniging Sempre Crescendo, on der de reglementering van de Koninklijke Nederlandse Fe deratie van Muziekverenigin gen. Kunst en Eer behaalde in de eerste afdeling, sectie har monie, een eerste prijs met 290 punten. Als verplicht werk werd uitgevoerd A little Con cert suite van Alfred Reed en als vrij werk Fiefourniek van Hardy Mertens in een werking van Helen Hendriks. De beoor deling van de optredende or kesten was in handen van E. Joosen, J. Conjaerts en A. van Beek. De uitgevoerde werken werden beoordeeld op zuiver heid, klankgehalte en klank verhouding, techniek en arti culatie, ritmiek en samenspel, dynamiek en nuancering en tenslotte interpretatie/f rase ring. Aan het concours werd deelgenomen door negen or kesten. In totaal werden er vier tweede prijzen en vijf eerste prijzen uitgereikt. PCOB In zijn openingswoord van de onlangs gehouden vergadering van de Protestants Christelijke Ouderen Bond (PCOB), wees de voorzitter, K. T. de Jonge, naar aanleiding van Lucas vers 25-37 op de persoonlijke ver antwoordelijkheid van de mens jegens zijn Schepper, zichzelf en de naaste. Het the ma bijstandsnormen werd be handeld door F. Babijn van de sociale dienst. In zijn verhaal wees Babijn op de vier normen voor de bijstand. Hij vroeg spe ciale aandacht voor de wet in dividuele huursubsidie. De PCOB komt dinsdag 26 novem ber weer bijeen in de Driehoek te Zierikzee. Psychisch ziek Waarom mag je niet psychisch ziek zijn? Dat is het thema van een bijeenkomst die op woens dag 13 november wordt gehou den in de Gereformeerde kerk aan de Sint Domusstraat 35. De bijeenkomst wordt georga niseerd door In perspectief en Hervormd/Gereformeerd Schouwen-Duiveland en wordt ingeleid door psychiater bij de RIAGG te Zierikzee, dr B. Nieuwland. Iedere belangstel lende is welkom, aanvang 20.00 uur. SEROOSKERKE Dorpsgemeenschap De Dorpsgemeenschap Seroos- kerke heeft tijdens de algeme ne vergadering interim- voorzitter Ruud de Groot tot voorzitter benoemd. B. Coo- mans was aftredend en her kiesbaar en mevrouw A. Schreurs heeft bedankt voor een nieuwe termijn. Zij wordt opgevolgd door mevrouw K. Visser. Tijdens de vergadering werd het voornemen van de ge meente Westerschouwen be kend gemaakt, dat er moge lijkheden zijn voor de bouw van woningen in de vrije sec tor. Ook de school kan voorlo pig twee jaar vooruit en het aantal leerlingen is volgens de prognose hoopgevend. Een van de aanwezigen deed de sug gestie om containers te plaat sen in het dorp. Een voor com post en een voor oud papier. Na het officiële gedeelte was er een diaserie, die begeleid werd door Bram Coomans. Hij ging in op de geschiedenis van Schouwen en Serooskerke. De contributie van de vereniging gaat met een rijksdaalder naar boven per jaar. Op deze manier kunnen er meer activiteiten ge organiseerd worden. BURGH De Burght Onder auspiciën van de EO (het programma Vrouw Zijn) wordt een tweedaagse vrou wenconferentie in De Burght gehouden. Deze manifestatie waarvoor Wim en Willy de Knijff zijn uitgenodigd wordt woensdag 27 en donderdag 28 november gehouden en heeft als thema Doorgeven...een le venshouding. Behalve lezingen zijn er verschillende work shops en is er ruimschoots tijd ingeruimd voor samenzang. Peter van Essen en Franny Vink zullen hierbij voor de mu zikale begeleiding zorgen. De centrale presentatie wordt ver zorgd dopr Bertie Richardson. Deelname aan deze vrouwen conferentie is mogelijk via te lefoon 01115-3030. NOORDWELLE Vogels Vogelvereniging de Schouwse zanger houdt vrijdagavond 8 en zaterdag 9 november haar jaarlijkse tentoonstelling in het dorpshuis te Noordwelle. Naast kleur- en postuurkana ries, tropische vogels en par kieten zijn er ook enkele papegaai-soorten en tropische duifjes. Alle aanwezige vogels zijn gekeurd door keurmees ters van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers. De pun ten, die zijn toegekend, zijn te rug te vinden op de kaartjes aan de kooien. Er draait een rad van avontuur. De entreè is gratis. DREISCHOR NBvP Zo'n 28 dames van de afdeling Noordgouwe e.o. van de Neder landse bond van Plattelands vrouwen kwamen dinsdag bij een in het dorpshuis van Drei- schor. Antiquair Ibuthof uit Brouwershaven informeerde de dames over antiek kristal. Verschillende dames hadden kristal en zilveren voorwerpen meegenomen waarover vragen gesteld konden worden. Al met al was dit een boeiende en ge zellige avond waar veel van op gestoken is. Verkoping In het dorpshuis te Dreischor houdt De Schutse donderdag 7 november een verkoping ten bate van de gehandicapten zorg. Het betreft een verkoping van ondergoed, linnengoed, huishoudelijke artikelen en zelfgemaakte spulletjes, bab belaars, klompen en gebreide sokken. De verkoping is van 14.00-17.00 uur. Excursie De Zeeuwse groentetelersorga nisatie (de spruitkoolstudie- club) heeft voor zaterdag 9 no vember een excursie op het pro gramma staan naar het bedrijf van K. J. van de Velde aan de Zuiddijk 4 te Dreischor. De groep komt om 10.00 uur bij een. Muziek In het kader van negentig jaar Crescendo in Dreischor is er za terdag 16 november voor de oud-leden een reünie tussen 14.30-17.30 uur. Het huidige Crescendo verzorgt een muzi kaal optreden. Er liggen in strumenten klaar voor de oud leden, zodat ook zij een muzi kale bijdrage kunnen leveren. Belangstellenden kunnen con tact opnemen met de voorzitter van de werkgroep, Henk Kap pers (01112-2176) of met de voor zitter van Crescendo, Riet van der Weijde (01112-1735). OUWERKERK Bazar en rommelmarkt De Nederlandse Hervormde kerk in Ouwerkerk doet vrij dag 15 en zaterdag 16 november ongetwijfeld denken aan het Waterlooplein. Vrijdagavond tussen 19.00 en 21.00 uur en za terdagmorgen van 10.00 tot 13.00 uur stallen vrijwilligers van de Nederlandse Hervorm de geloofsgemeenschap daar hun met zorg verzamelde en schoongemaakte spulletjes uit met het doel deze te verkopen. De opbrengsten van deze bazar zijn bestemd voor het opknap pen van de pastorie. Tijdens deze bazar is er ook een rom melmarkt in het kerkgebouw dus bang zijn voor koude voe ten of een regenbui is niet no dig. Ook staat de koffie klaar en staat de soep dampend ge reed. BRUINISSE 1000-ste lier In de reparatiehaven van Brui- nisse werd door een mobiele kraan een acht-trommelige vislier geplaatst aan boord van een nieuw vissersschip. Het was een bijzondere gelegen heid voor de werf. Sinds het ontstaan van deze machinefa briek in 1948 werd de 1000-ste lier afgeleverd. Voor,Maaskant een primeur om even bij stil te staan. De lier werdgeplaatst onder toeziend oog yan direc teur A. Maaskant en reder Bais uit Den Helder. Bais gaf eerder dit jaar opdracht voor de af bouw van een nieuwe HD 38. De kotter wordt eind januari aan de nieuwe eigenaar overge dragen. De keerkoppeling en hulpmotoren we^cjen afgelo pen zaterdag geplaatst en de hoofdmotor van 2Q0Ö.pk plaats ten werknemers va!n; Maaskant vandaag in de machinekamer. Succesvolle proefvaart Eind vorige week toerd vanaf scheepswerf Padmos een suc cesvolle technische proefvaart gehouden met de Z34 uit Zee- brugge. De Eurokotter van re derij Sunrise die in 1988 in Bel gië werd gebouwd ,i§ bij Pad mos in Bruinisse volledig ge moderniseerd. Onder toezicht van de Belgische zeevaart inspectie wed op het £ijpe de proefvaart gehouden. Vervol gens vertrok de kotter een nacht naar de visgronden op de Noordzee om te proefvissen. De Krukels De najaarsbeurs van peuter speelzaal de Krukels in Brui nisse heeft 820 gulden opgele verd. De beurs werd voor de eerste keer in het nieuwe on derkomen gehouden. Naast een rommelmarkt was er een speelgoedbeurs. Ook de panne koeken en de koffie met zelf ge bakken cake vielen bij de be zoekers in de smaak. Vanzelf sprekend waren er spelletjes voor de allerkleinsten. Opbrengst collecte Reformatieherdenking De collecte tijdens de Reforma tieherdenking in de Hervorm de kerk in Bruinisse heeft 746,- opgebracht. Allen wor den hartelijk bedankt. Afscheid bij Padmos Tijdens een receptie in het plaatselijk pannekoekhuis de Cleenne Mossel werd donder dag na 31 jaar trouwe dienst af scheid genomen van Cees van den Bos. Van den Bos maakt gebruik van de Vut-regeling. Veel collegas's en relaties uit de visserijwereld maakten in een ongedwongen sfeer van de gelegenheid gebruik de ver trekkende werknemer met zijn vrouw de hand te drukken. In een gedicht, dat namens de per soneelsvereniging werd voor gedragen door Huib de Valk, werd de loopbaan van Cees van den Bos op rijm gezet. Meer dan 20 jaar droeg Van den Bos als voorman de verantwoorde lijkheid over het personeel en de werkzaamheden op de repa ratiehaven. Tijdens al die jaren verlieten vanaf Padmos veel nieuw afgebouwde en gemo derniseerde viskotters de Bru- se haven. Volgens een regel in het gedicht wist iedere visser man waar hij met problemen aan moest kloppen. „Van Zeebrugge tot Tholen, van Ouddorp tot Colijn, ieder een wist dat je bij Cees van den Bos moest zijn". De laatste ja ren werkte Van den Bos op het kantoor van de internationaal opererende machinefabriek en scheepswerf. BROUWERSHAVEN - De Brouwenaren zijn terecht trots op hun sierlijke raadhuis. Groter tegenstelling is nauwelijks denkbaar: enerzijds het enorme bouw- massief van de aloude Sint Nicolaaskerk, anderzijds het slank oprijzende stadhuis. Deze twee gebouwen, zoals wij ze thans kennen, kregen dat uiterlijk in de 16de eeuw. De met natuursteen beklede gevel van het stadhuis draagt het jaartal 1599, het jaar der ver volmaking en voltooiing. Wie op afstand staat zal het aanzien van laatstgenoemd ge bouw ongetwijfeld oogstre lend mooi vinden. Naderbij ge komen kan het niet anders of de kenner kan een gevoel van teleurstelling niet onderdruk ken. De gevel, hoe fraai van lijn en opbouw deze mag zijn, is te vlak en te saai van uiterlijk. Dit oordeel is hard maar treft niet de bouwers van weleer. Het treft de bouwkundigen en ambachtslieden die in de jaren 1890-1891 een ingrijpende res tauratie uitvoerden. Onbarmhartig In het Kunstreisboek dat in 1965 onder auspiciën van de rijkscommissie voor de monu mentenbeschrijving werd uit- De achterkant van het stadhuiscomplex te Brouwershaven. Rechts: het 16de eeuwse gedeelte, links de nieuwbouw. Attrac tief is het ritme van de raamkozijnen. (Foto: Cees Duinhouwer, Zierikzee). gegeven worden er geen doek jes om gewonden. De tekst die aan het stadhuis van Brou wershaven is gewijd, met name de passage betreffende de voor gevel, is vernietigend: „geheel met natuursteen beklede gevel uit 1599, onbarmhartig ge restaureerd 1890-1891, waarbij niets van het oude gespaard bleef en het beeldhouwwerk op de verdieping op zeer bedenke lijke wijze werd aangevuld." En verder: „dat van de onder verdieping en de top bestaat nu slechts uit gevoelloos gehou wen kopieën van de oorspron kelijke, zeer Vlaams getinte renaissance-vormen." Tijdens een in de zestiger jaren aangevangen herstel zijn diver se onderdelen van het stad huisinterieur verbeterd en zijn aan het uiterlijk eveneens con serverende maatregelen ten uitvoer gelegd. Uiteraard kon de „harde" restauratie van de jaren 1890 en 1891 niet worden „teruggedraaid". De burgers van Brouw en de duizenden toeristen zullen waarschijnlijk milder in hun oordeel zijn. Zij komen slechts genieten van het schitterende stadhuiscomplex in zijn ge heel, dat behalve uit het be zienswaardige front ook nog uit een zeer aantrekkelijke achtergevel bestaat. Dit even eens uit de 16de eeuw stam mende gedeelte - maar van veel hoger ouderdom dan de voor gevel - is sober maar stijlvol van uiterlijk. De eenvoudige, recent gerestaureerde achter kant, wordt in sterke mate ver levendigd door de strak volge houden afwisseling van de baksteen door zogenaamde „speklagen" van lichte na tuursteen. Interessant is een toegangspoort met geprofileer de natuursteenomlijsting in laatgotische stijl. Ook de ramen-met-korfbogen, zes in getal, dragen bij tot een even wichtig geheel, dat waarschijn lijk al in het begin van de 16de eeuw dit uiterlijk kreeg. Voor de zeer recente nieuw- bouw-in-aangepaste-stijl kan men veel waardering opbren gen. Met eenvoudige middelen is een in alle opzichten verant woord totaalbeeld verkregen. Het ritme van de antieke raam kozijnen van de zestiende eeuwse achtergevel is met enig raffinement en mèt succes voortgezet in de achtergevel van de nieuwbouw. WIEBE KEIKES

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 5