Bruenaar Ron de Jager werkt secuur aan kadastrale atlas waterstanden 'Gemeentewerf geen geschikte lokatie voor brandweergarage, Uitvoering project dankzij bemiddeling SKOA Bezwaren tegen uitbreiding jachthaven Breskens Ageren tegen weigering ontheffing Den Breejen Kerncentrale Borssele weer in bedrijf Annie M. G. Schmidt wint Publieksprijs Reactie Bru's college op algemene beschouwingen raadsfracties: a ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BRUINISSE - 't Gebeurt niet zo vaak dat alle be trokken partijen tevreden gesteld kunnen worden, maar in het geval van het vervaardigen van de ka dastrale atlas Schouwen-Duiveland waaraan mo menteel in het gemeentehuis van Bruinisse hard wordt gewerkt gaat dat wel degelijk op. Ron de Ja ger uit Bruinisse die voor een half jaar is aangesteld om de beschikbare kadastrale gegevens in de compu ter te verwerken, de SKOA (de Stichting voor Keuze begeleiding Onderwijs/Arbeid) die voor dé Brue naar heeft bemiddeld, de Stichting Kadastrale Atlas Zeeland, uitgeefster van dergelijke historische at lassen en het Streekarchivariaat Schouwen-Duive- land/Sint Philipsland. Zij alle hebben om verschil lende redenen baat bij dit project dat deze zomer in Bruinisse van start is gegaan. DEN HAAG - De fraude met kentekenbewijzen neemt zulke grote vormen aan, dat op korte termijn maatregelen moeten worden genomen. In Neder land rijdt op dit moment een groot aantal auto's rond met een nummerplaat die aan een andere wagen toebehoort. BRESKENS - De Zeeuwse Mi lieufederatie en de Natuurbe schermingsvereniging Het Duumpje, hebben bezwaren in gediend tegen de plannen van René Coltof en vier mede pro jectontwikkelaars, om de ha ven van Breskens uit te brei den en in die haven een eiland je aan te leggen en daarop een appartementencomplex te bouwen. Van het gemeentebestuur van Oostburg waaronder Breskens ressorteert, hadden de vijf pro jectontwikkelaars, die zich verenigd hebben onder de naam Port Scaldus, alle mede werking. De bezwaren van de natuurlief hebbers zijn het teloor gaan van 11 ha voor de steltlopers die daar fourageren, vrucht baar slik. De recreatieve druk op de rest van het slik zal toenemen, eveneens ten nadele van de steltlopers, de zeehonden waarvan gehoopt werd dat zij zoals vroeger weer naar zouden terugkeren zullen zich daar nooit meer laten zien. De ver grote jachthaven zal meer toe risten aantrekken en vooral pleziervaartuigen. Kwalijke gevolgen voor de natuur zijn te verwachten. Men verwijt het gemeentebestuur onzorgvul digheid, omdat men niet eerst met de bezwaarmakende par tijen heeft overlegd. Vervolg van pag. 1 voor een „beetje overlast" zal zorgen ontkenden de commis sieleden niet. Door het treffen van goede maatregelen kan dit echter in belangrijke mate worden voorkomen. Het ge vaar dat de auto's in de Meel- straat voor de deur geparkeerd zullen gaan worden achtte de commissie niet direct denk baar omdat in de nabije omge ving verschillende parkeerter reinen zijn (Balie, Havenpark, Beddeweeg, Zevengetij straat) en deze lokaties ook bij de in gang van het snookercentrum van Dikmans aangegeven zul len worden. Zondag Het enige dat voor met name commissielid Sprengelmeijer nog problemen opleverde was de openstelling op zondag. Iets waartegen ook Legemaate, zij het iets minder expliciet, be zwaar maakte. Dikmans heeft te kennen gegeven eventueel na te gaan of het haalbaar is om zijn tent 's zondags al om 20.00 uur in plaats van 24.00 uur te sluiten. Voor Legemaate zou dat een gebaar van Dikmans naar de omgeving toe kunnen zijn. Voor Sprengelmeijer die zich nadrukkelijk beriep op zijn achterban die sterk hecht aan de zondagsheiliging, ging dat nog niet ver genoeg want „een zondag telt 24 uur". Om deze principiële reden ging hij dan ook niet akkoord met het meerderheidsbesluit om voor dit plan een artikel 19 procedu re te starten waarfta Dikmans zijn bouwvergunning kan aan vragen. Datum ZIERIKZEE 6 november 7 november ROOMPOT BUITEN 6 november 7 november BRUINISSE 6 november 7 november WEMELDINGE 6 november 7 november BORSSELE - De kernenergie central te Borssele levert sinds zaterdag weer stroom aan het elektriciteitsnet. In verband met reparatie is de centrale acht weken buiten bedrijf ge weest. De kerncentrale werd op 7 sep tember uit voorzorg uit bedrijf genomen, nadat een lekkage in één van de twee stoomgenera toren geconstateerd was. Het betrof een gaatje in één van de 4234 U-vormige pijpen in de betreffende stoomgenerator. Uit onderzoek naar de oorzaak bleek het lek een gevolg te zijn van de breuk van enkele span banden, die de vele pijpen op hun plaats houden. Bij contro le van de tweede stoomgenera tor werd vastgesteld dat ook daarin enkele spanbanden wa ren gebroken. Een lekkage heeft zich hier echter niet voor gedaan. De afgelopen acht weken is de lekke pijp afgestopt en zijn de spanbanden in beide stoomge neratoren gerepareerd. Laatst genoemde reparatie heeft de meeste tijd in beslag genomen. De overheidsinstanties hebben ingestemd met de wijze waar op de reparaties zijn uitge voerd. AMSTERDAM - Met ruim een kwart van de stemmen is de 80- jarige schrijfster Annie M. G. Schmidt uitgeroepen tot win nares van de Publieksprijs 1991, die dit jaar in het teken staat van kinder- en jeugdboe ken. Schmidt won de prijs eer der in 1988 in de categorie ge dichten en verzen. De Stichting Collectieve Pro paganda van het Nederlandse Boek (CPNB) maakte de uit slag zaterdag bekend. De schrijfster nam de prijs in ont vangst in het televisieprogram ma van Sonja Barend. Vanaf 3 september tot 22 oktober kon het lezerspubliek van zes jaar en ouder in boekhandels en bi bliotheken een stem uitbren gen op zijn favoriete auteur. Van het record aantal stemmen (89.547, ruim 70 procent meer dan vorig jaar) ging 26,6 pro cent naar de winnares. In haar kielzog volgden Thea Beek man, Jan Tferlouw en Guus Kuijer. Ook waren genomi neerd: Paul Biegel, Dick Bru- na, Miep Diekmann, Evert Hartman, Joke van Leeuwen en de onlangs overleden H. de Roos. De Publieksprijs is een oeuvre- prijs en wordt dit jaar voor de vijfde keer uitgereikt. Eerdere winnaars waren naast Annie Schmidt Kees van Kooten (1987), Marjolein Bastin (1989) en Jean M. Auel (1990). De prijs bestaat uit een bronzen sculp tuur van Jeroen Henneman en geldbedrag van 15.000 gulden. Annie M. G. Schmidt kan bo gen op een lange en uiterst pro- duktieve carrière. Behalve kin derboeken, waaronder de se ries van „Jip en Janneke" en „Wiplala", schreef zij cabaret teksten voor onder andere Wim Sonneveld en Wim Kan en mu sicals als „Heerlijk duurt het langst" en „Foxtrot". Haar on sterfelijke televisieserie „Ja zuster, nee zuster" werd onder scheiden met een Gouden Harp. Met haar kinder- en jeugdliteratuur sleepte zij in 1965 de Staatsprijs in de wacht en in 1988 de Hans Christian Andersenprijs, de hoogste in- tèrnationale kinderboeken prijs. Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 03.10 169 08.55 -120 15.20 165 21.15 -136 03.50 167 09.30 -125 16.05 170 21.50 -131 01.25 176 07.40 -120 13.40 172 20.00 -139 02.05 175 08.15 -127 14.20 178 20.35 -134 03.35 180 09.00 -130 15.55 173 21.20 -147 04.15 176 09.35 -135 16.30 177 21.50 -142 03.10 193 09.05 -135 15.25 189 21.20 -152 03.50 192 09.35 -140 16.00 195 22.00 -147 De schrijvers van weleer, die met fraaie krullen hun verkre gen resultaten over perceel grootte, eigenaar, grondge bruik en waarde van het per ceel vastlegden in de Oorspron kelijke Aanwijzende Thfel, zou den zich in de ogen wrijven wanneer ze zagen hoe er ruim anderhalve eeuw later met hun gegevens, bedoeld om grondbe lasting te kunnen heffen wordt „omgesprongen". Geen kroont jespen met inktpot meer maar een eigentijdse computer waar in hun gegevens worden inge voerd met het doel uiteindelijk een kadastrale atlas voor de desbetreffende gemeente(n) uit te kunnen brengen. Stichting De wens om in Zeeland per re gio en per gemeente een ka dastrale atlas uit te brengen was vijf jaar geleden aanlei ding tot de oprichting van de Stichting Kadastrale Atlas Zeeland waarin vertegenwoor digers van Kador (kadaster en openbare registers), de rijksar chivaris en de provinciaal in specteur van de archieven (coördinator) zitting hebben. Deze stichting wil in navolging van andere provincies (Gelder land) komen tot een uitgave van de eerste Oorspronkelijke Aanwijzende Thfel, het hand boek van het in 1832 opgerichte kadaster, een „uitvinding" van Napoleon. Behalve deze origi nele (en geverifieerde) gege vens bevat de atlas ook oude kadastrale kaarten en een his torische inleiding over onder meer het ontstaan van het ka daster. In Zeeland zijn voor het ver werken van deze oude en met de hand geschreven gegevens vrijwilligers gezocht die in het bezit zijn van een computer met voldoende capaciteit. Met de hulp van deze vrijwilligers kon voor Goes en Kloetinge en De Bruse brandweer kampt al geruime tijd met ruimteproble men. De huidige garage aan de Molenstraat is eigenlijk te klein. Het college vindt het echter, zo laat zij weten, prema tuur om nu al concrete oplos singen aan te dragen. In de reactie op de algemene be schouwingen vrij veel aan dacht voor het wel en wee van de brandweer in Bruinisse. Revisie Alles fracties spreken zich in hun algemene beschouwingen uit voor vervanging dan wel re visie van het blusvoertuig. Vol gens het college is op dit mo ment nog niet te zeggen of revi sie zinvol en verantwoord is. Vervanging van de brandweer auto staat gepland voor 1993. Dit is gebeurd met de weten schap dat levering van een nieuwe brandweerwagen min stens een jaar duurt. „Indien vooralsnog kan wor den volstaan met de revisie van de huidige brandweerauto, waardoor de levensduur met een aantal jaren zal toenemen, is de ruimte beschikbaar om in de eerste plaats de kosten van de revisie te dekken en in de tweede plaats nog een aantal jaren te reserveren voor de aan schaf van een nieuwe brand weerauto", aldus het college. Op het voorstel van één van de raadsfracties om één van de be- recent voor Sint Maartensdijk, Scherpenisse en Stavenisse al zo'n kadastrale atlas worden uitgegeven. Moeizamer Op Schouwen-Duiveland kwam het project wat moeiza mer van de grond. Een oproep voor vrijwilligers leverde van wege de eis van het kunnen be schikken over een computer met voldoende capaciteit te weinig respons op om te kun nen starten. Hierdoor bleef Schouwen-Duiveland achter bij de andere Zeeuwse regio's. Een oplossing deed zich echter dit jaar voor in de persoon van de achttienjarige Ron de Jager uit Bruinisse. Na enkele jaren lager onderwijs op onder meer Zonneveld volgde deze licha melijk gehandicapte Bruenaar vijf jaar lager beroepsonder wijs (twee jaar ito en drie jaar lhno-afdeling kantoor) en een half jaar kort middelbaar be roepsonderwijs. SKOA Via via kwarh Ron de Jager te recht bij de .SKOA, de Stich ting voor Keuzebegeleiding Onderwijs-Arbeid in Goes, waar hij als deelnemer aan het project Arbeidsintegratiepro- ject voor Schoolverlaters uit het Voortgezet Speciaal Onder wijs werd ingeschreven. Dit project dat als driejarig experi ment wordt uitgevoerd is be doeld om de kansen van oud- leerlingen van het speciaal on derwijs op de arbeidsmarkt te vergroten. In de praktijk blijkt immers dat deze groep school verlaters steeds meer moeite krijgt om zich een plaatsje op de arbeidsmarkt te veroveren. Door middel van oriëntatie, stages, experimentele arbeids plaatsen en zo mogelijk ook staande voertuigen ter be schikking te stellen aan het jeugdbrandweerkorps komt het college nog niet met een concreet antwoord. „Immers, hierbij spelen diverse factoren een rol, zoals bijvoorbeeld stal ling, staat van het voertuig, le denbestand jeugdkorps etcete ra. Een juiste besluitvorming hierover kan, naar wij menen, een aanvullende praktijkge richte scholing wil het project Arbeidsintegratie, dat be kostigd wordt door de ministe ries, van binnenlandse zaken en wvc, de provincie Zeeland en de Zeeuwse arbeidsbureaus, schoolverlaters uit het voortge zet speciaal onderwijs meer kansen op een reguliere baan geven. Begeleiding In het geval van Ron de Jager die een duidelijke voorkeur voor administratief werk heeft, richtte het SKOA zich op zijn verzoek tot de gemeente Bruinisse met de vraag of deze iemand kon gebruiken die er varing met archiefwerk wilde opdoen. Op zich stond de ge- méente daar volgens Saskia Bosch, een van de medewer kers van het project niet onwel willend tegenover. Er was ech ter één maar, binnen het ge meentelijk apparaat bestond onvoldoende mogelijkheid om Ron de Jager deugdelijk te be geleiden. Op advies van ge meentesecretaris T. van Oos- tenbrugge raakte Saskia Bosch vervolgens in contact met streekarchivaris H. Uil. Gezien het wat moeizame be gin van de kadastrale atlas voor Schouwen-Duiveland had deze er wel oren naar om Ron de Jager voor dit project te „strikken". En zo kon de jeug dige Bruenaar na een half jaar van bemiddeling cq voorberei ding in juli met zijn werkzaam heden beginnen. Gedurende een maand in de vorm van een stage en vanaf augustus offi cieel als medewerker voor 20 uur in een experimentele ar beidsplaats. Secuur Nu vier maanden later blijkt het werk Ron de Jager prima te bevallen. Het invoeren van de gegevens uit de Oorspronkelij ke Aanwijsbare Thfel in de computer, een uiterst secuur werkje vindt hij niet saai. Hij weet immers dat die door hem ingevoerde gegevens de basis vormen van een atlas waarin de historische speurneus aller lei informatie kan vinden over de gemiddelde perceelgrootte, grondgebruik, eigendomsver houdingen en de verdeling van rijkdommen binnen de ge meente. Voor de beoefenaren van genealogie biedt deze ka dastrale atlas bovendien waar devolle informatie over de lo katie van de huizen hunner voorvaderen en de hoogte van de (grond)belasting die zij dan ook pas worden genomen op het moment dat zulks daad werkelijk aan de orde komt", aldus het college. Visserij Een beetje pinnig reageert het college op de stelling van een van de raadsfracties dat van het college een continue inzet ten opzichte van de visserij mag worden geëist. „Dat komt ons wat overtrokken voor", al dus het college. „Wij menen - het zij met alle bescheidenheid gezegd - ons deze zorg reeds in voldoende mate aan te trek ken". In haar reactie op de algemene beschouwingen gaat het colle- moesten betalen. Kortom pri ma historische achtergrond kennis voor wie de informatie uit de kaarten kan lezefi. Aan de hand van een speciaal hiervoor samengesteld pro gramma voert De Jager nu da gelijks gegevens in als naam, adres en woonplaats van de ei genaar van een bepaald per ceel, het soort eigendom (wei- of bouwland), de grootte van het perceel en de klassering er van. Dit laatste geeft in feite de waarde van het stuk grond aan. Deze gegevens worden tot tweemaal toe gecontroleerd door streekarchivaris Uil die samen met R de Keijzer voor de begeleiding zorgt. Die con trole is niet alleen nodig om menselijke vergissingen uit te wissen maar ook om meer uni formiteit in de schrijfwijze van namen etc te krijgen. Gevorderd Ofschoon de met de hand ge schreven gegevens door de loop der jaren soms zo zijn vervaagd dat De Jager af en toe heel goed moet turen om te zien wat er staat is het werk tot nu toe al aardig gevorderd. Dit tot grote voldoening van streekarchiva ris Uil en Ron de Jager zelf. Hoewel niet de snelheid maar de nauwkeurigheid voorop staat zijn de kadastrale gege vens van Bruinisse reeds door De Jager ingevoerd en ook de verwerking van de gegevens van Oosterland is nagenoeg voltooid zodat De Jager zijn aandacht nu inmiddels heeft verplaatst naar Ouwerkerk. De klus is echter nog lang niet geklaard want voor achttien Schouwen-Duivelandse ge meenten moeten deze gegevens in zeven of acht delen (gemid deld twee a drie gemeenten per deel) worden verwerkt. Hierbij wordt uitgegaan van twee tot drie uitgaven per jaar, waar voor steeds een beroep wordt gedaan op de goedgeefsheid van de Rabobanken. Of De Jager de voltooiing van het project van nabij zal mee maken is nog de vraag. In feite subsidieert de SKOA deze ex perimentele arbeidsplaats voor een half jaar, waarbij de mogelijkheid bestaat om het werk met nog een half jaar te verlengen. Na een jaar echter is het voor de SKOA niet langer mogelijk om het werk nog eens te subsidiëren. Het uitgangs punt is en blijft: het vinden van een reguliere arbeids plaats voor schoolverlaters uit het voortgezet speciaal onder wijs en zo'n experimentele ar beidsplaats zoals De Jager nu vervult kan daartoe een han dig opstapje zijn. Een opstapje dat ook in het voordeel werkt van anderen. Want door toe doen van de SKOA en Ron de Jager is nu op Schouwen-Dui veland een goed begin ge maakt met de vervaardiging van de kadastrale atlas en daar wachtterl de geschiedenislief hebbers in de regio nog op. ge ook in op de situatie met be trekking tot de aalvisserij. Ge steld wordt dat de teruggang van de aalstand in het Greve- lingenmeer schrikbarende vor men begint aan te nemen. „Met het oog hierop hebben wij de minister verzocht te bewerk stelligen dat het spuiregime voor het Grevelingenmeer zo danig wordt aangepast dat dit geen fatale gevolgen heeft voor de aalstand". Voor wat betreft een mogelijke ontwikkeling van glastuin bouw in het Bruse laat het Col lege weten dat reeds overleg is gepleegd met landbouwvereni- ging Rondom d'n Ouwen Diek. „Uit het gesprek hebben wij voorshands mogen afleiden dat de landbouw niet afwijzend staat tegenover de mogelijk heid van glastuinbouw. Of en in welke mate men zelf geïnte resseerd is glastuinbouw te realiseren is nog niet geheel duidelijk", aldus het college. Donderdag 7 november wordt tijdens een vergadering in het gemeentehuis de begroting be handeld. De vergadering be gint om 19.30 uur. Tot 15 december Zierikzee Fototentoonstelling Aruba en Nederlandse Antillen in De Stolpe. Tijdens openingstij den. Tot en met 16 november Burgh-Haamstede Expositie aquarellistenkring Waterkrinkel. Bewaerschole. Van maandag tot en met zater dag van 13.30 tot 16.30 uur. Dinsdag 5 november Zierikzee Verkoop Welfare-artikelen. De Driehoek.-Van 14.00 tot 16.00 uur. Verkoping Welfare artikelen Rode Kruis. Bejaardenoord Borrendamme. Van 14.00 tot 16.00 uur. Vergadering commissie cul tuur. Stadhuis. 19.30 uur. Bijeenkomst, informatie avond over tuinbouw. Vereni ging oud-leerlingen tuinbouw wintercursus. Huis van Nas sau. 20.00 uur. Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Presentatie rapporten onder nemersverenigingen in ge meentehuis. 15.00 uur. Renesse Ouderavond. OBS 't Stae- pel'of. 20.00 uur. Dreischor Verkoop Welfare Rode Kruis in verenigingsgebouw. 14.00-16.00 uur. Bruinisse Vergadering commissie open bare werken in gemeentehuis. 19.30 uur. Van 5 tot en met 9 november Zierikzee Expositie schilderijen ZMLK- leerlingen Beatrixschool in De Eenhoorn. Dagelijks van 14.00 tot 17.00 uur. Op donderdag ook van 10.00 tot 12.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur en op za terdag alleen van 10.00 tot 12.00 uur. Donderdag 7 november Zierikzee Werkbezoek CNV-delegatie. Gereformeerde kerk, Sint Do- musstraat 35. 9.00 uur. Dreischor Verkoping De Schutse in dorpshuis. 14.00-17.00 uur. Vrijdag 8 november Zierikzee Ledenvergadering Volkstuin vereniging Kaaskenshof. Huis van Nassau. 19.30 uur. Toneeluitvoering pas de deux door Amateur Comedie Zierik zee. Foyer Concertzaal. 20.00 uur. Noord welle Vogeltentoonstelling in dorps huis. Oosterland Vogeltentoonstelling. Ooster hof. Vanaf 20.00 uur. Zaterdag 9 november Zierikzee Speelgoedbeurs in speel-o- theek Mosselboomgaard. 10.00- 12.00 uur. Computerdag in Prinses Julia- naschol. 10.30-16.00 uur. Tentoonstelling postduivenver eniging Zierick. Clubgebouw Manhuisstraat 4. 15.00 tot 22.00 uur. Tbneeluitvoering pas de deux door Amateur Comedie Zierik zee. Foyer Concertzaal. 20.00 uur. Noord welle Vogeltentoonstelling in dorps huis. Oosterland Vogeltentoonstelling. Ooster hof. Van 10.00 tot 21.30 uur. Bruinisse Rommelmarkt Nu met Hope. Verenigingsgebouw Deestraat. 10.00 tot 17.00 uur. Zondag 10 november Zierikzee Tbneeluitvoering pas d' deux door Amateur Comedie Zierik zee. Foyer Concertzaal. 20.00 uur. Maandag 11 november Zierikzee Presentatie "studies medische geschiedenis van Zierikzee. Stadhuis. 16.00 uur. Zonncmairc Verkoping Welfare Rode Kruis in Groene Kruisgebouw. 14.00- 16.00 uur. Woensdag 13 november Zierikzee Mini-instuif voor kinderen van 5 tot 7 jaar. Driehoek. 14.00 tot 16.00 uur. Springtij 8 november Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 Het college ziet niet zoveel in realisering van de brandweergarage op het terrein van de gemeente- werf. (Archieffoto). Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP BRUINISSE - Het college van b en w van Bruinisse vindt de gemeentewerf geen geschikte lokatie voor het realiseren van een hrandweergarage. Dat schrijft het college in haar reactie op de algemene beschou wingen van de raadsfracties op de begroting voor '92 van de gemeente. Het college kondigt aan dat zij bin nenkort met een voorstel richting raad komt om een commissie in het leven te roepen die zich met deze materie bezig gaat houden. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2