'Wij tekenen niet meer op school, wij maken kunst' visserij mar* berichten f i/.lllM* ZMLK-leerlingen exposeren hun schilderijen in De Eenhoorn Schrale aanvoer mosselen STICHTING TER BEVORDERING VAN KOMISCHE EN KRITISCHE NOTEN Waarde JVIonson in noot: Notenkraker Noützaken DONDERDAG.31 OKTOBER 1991 NR 25043 5 ZIERIKZEE - Huis en bed. Brand. Raceauto en scooter. De zon. Het bejaardente huis. Kleuren. Gewoon kunst. Het zijn allemaal titels van de schilderijen die de ZMLK-leerlingen (Zeer Moeilijk Lerende Kinderen) van de Beatrixschool in Zie- rikzee de afgelopen maanden maakten. Schilderijen die zij omschrijven als kunst. „Wij tekenen niet meer hier op school, wij maken kunst", aldus lerares Hilda de Groot-Mulder. Van dinsdag 5 tot en met zaterdag 9 november^ worden die kunstwerken geëxposeerd in galerie De Eenhoorn aan het Havenpark te Zie- rikzee. De 19 ZMLK-leerlingen varië ren in leeftijd van zes tot 20 jaar. Hun kunstzinnige talen ten werden ontdekt en gesti muleerd tijdens een school kamp dat half september plaatsvond in Renesse. „Als thema voor het kamp hadden we dit jaar kunst gekozen. Dat hield in dat we met de kinde ren over schilders praatten en reprodukties bekeken. Onder meer van Vincent van Gogh", aldus Hilda de Groot. Maar daar bleef het niet bij. In het kamp verbleven ook twee schilders, de kunstschilder Pierre en de huisschilder Piet. Zij maakten de leerlingen heel goed duidelijk wat het verschil is tussen gewoon schilderen en kunst schilderen. Een bewust zijn dat verder werd verfijnd door het bezoek dat de ZMLK- leerlingen brachten aan drie kunstenaars in de regio: Hedi Bogaers in Zierikzee, Jon van de Riet in Zierikzee en Lies- beth Muilermeister in Nieu- werkerk. „In het atelier van Liesbeth mochten de kinderen werken met klei en bij Hedi schilderde de jongste groep een doek dat op de schildersezel stond". Be halve die praktijkoefeningen vertelden de drie kunstenaars ook over hun werk. „De kinde ren hebben daarbij heel goed opgepikt dat je bij het maken van kunst anders te werk mag gaan. Dat je je eigen interpre tatie van de werkelijkheid kunt geven. Het gras kan oran je zijn en vlinders levens groot", aldus de lerares. Zij vertelde dat de indruk die de Renate Vis met haar schilderij dat de titel Kunst meekreeg. (Fo to: Joop van Houdt). en eerlijke manier naar buiten brengen". De ZMLK-leerlingen gebruik ten daarbij naar eigen keuze verschillende technieken. Zo omvat de expositie schilderijen die zijn gemaakt met scheur en plaktechnieken, wasco met ecoline, wasco, viltstift of pot- kunstenaars achterlieten di rect was te merken in de ma nier waarop de leerlingen te kenden en schilderden. „Kin deren die eerst heel traditione le dingen maakten gingen nu veel experimenteier te 'werk. Zo'n schilderij is echt een stuk van zichzelf dat ze op een open lood. Sommige kinderen maakten hun kunstwerk in zwart op wit of wit op zwart. Verder omvat de expositie beeldjes gemaakt van klei en foto's van kunstwerken die op het strand werden gemaakt van zand, schelpen en afval. Volgens Hilda de Groot vloeide het initiatief voor de expositie als vanzelfsprekend voort uit de kunstzinnige activiteiten van de laatste tijd in de Bea trixschool. „We willen de schil derijen die hier worden ge maakt ook als goed ingelijste kunstwerken laten £ien aan ie dereen. Omdat ze mooi zijn. Maar^ ook om als school naar buiten te treden. Om te laten zien dat ook' verstandelijk ge handicapte mensen kunst kun nen maken": Uit de reacties van de kinderen blijkt dat ook zij trots zijn op hun werkstukken en de aan dacht die daaraan wordt be steed. „Ik heb die schilder ge maakt, Vincent van Gogh. Ik vond het heel leuk", aldus Gerard-Jan. Op zijn schilderij is geen plekje wit, maar wel heel veel rood te zien. „Mis schien is het Vincent toen hij zijn oor had afgesneden", filo sofeert klasse-assistent Marja van 't Veer. Zij is van mening dat de leerlingen de laatste tijd met een ander soort plezier te kenen dan vroeger. „Ze zijn se rieuzer bezig, ze durven meer. Het is voor hen echt een stuk kunst geworden". De expositie ip De Eenhoorn wordt geopend door de kunste naar Jon van de Riet. Ze is vol gende week dinsdag, woensdag en vrijdag geopend van 14.00 tot 17.00 uyr, donderdag van 10.00 tot 12.00 uur, 14.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur. Na de expositie worden dë schilderijen qvergebracht naar het verpleeghuis Cornelia- stichting waay ze worden opge hangen in de gangen. ZIERIKZEE/BRUINISSE Op de mosselveiling in Yerse- ke was het vorige week rustig. Vanwege de mosselzaadvisse rij waren op dinsdag, woens dag en donderdag de meeste mosselkwekers aan het vissen op de Waddenzee. Slechts één lading werd deze week vanaf het Wad aangevoerd. Dit partijtje met een vleesge wicht van 33,1 procent van een kweker uit Yerseke werd aan gekocht door Delta Mossel die 404,11 betaalde voor een mos- selton van honderd kilo. Op maandag werden acht Zeeuwse ladingen verkocht. De grootste partij werd aange voerd door de YE 73. Zeven vrachtjes van Zeeland werden op woensdag gelost in Yerseke. De YE 110 was op de veiling met een vrachtje van 543 ton nen uit het Oude Slaak bij de Krammersluizen. Deze mosse len met een tarrapercentage van 23,4 procent werden ge kocht door Mieras. Op donder dag 24 oktober werden naast een lading van het Wad zeven partijtjes door kwekers uit Yerseke van Zeeuwse afkomst aangeboden. De bruto ladin gen liepen uiteen van 102 ton nen tot 441 tonnen. De prijzen voor Zeeuwse varieerden van 102,12 tot 185,85. Uit Zierik zee viste vorige week alleen de ZZ4 in de Oosterschelde en uit Bruinisse loste de Bru 8 een partijtje uit de Hammen. ROTTERDAM - Iri de genees kunde worden steeds meer kunstmaterialen gebruikt. Voor de patiënt betekent dat materiaal een „zeer belangrijk stuk: welzijn", maar ook een verhoogd risico op infectie. Goede preventieve maatrege len zijn dus geboden. Dat stel de donderdag microbioloog en hoogleraar prof. dr. M. Michel in een rede bij zijn vertrek aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. AMSTERDAM - De aandacht voor en voorlichting over de ge varen van AIDS mogen niet verslappen. Dat gevaar dreigt, gezien het feit dat een aantal bars in de hoofdstad hun zoge naamde „donkere kamer" - waar homoseksuele mannen seksueel contact met elkaar kunnen hebben - in ere zouden hebben hersteld. Beursbericht Markt Goes dinsdag 29 oktober 1991 Aardappelen (Exclusief BTW). Bintje velds- gewas, 40-60 mm opw. fritesge- schikt, tarrering op rotte, hard groene en kapotte knollen, 20 tot 21 cent per kg. Bintje 0 mm opw., 40-60 mm opw. fritesge- schikt, 21 tot 22 cent per kg. Voeraardappelen 6 cent per kg. Notering Rotterdamse beurs d.d. 28-10-91: 40-50 mm 19 tot 20 cent per kg, 50 mm opwaarts 25 tot 26 cent per kg. Uien (Exclusief BTW). Zaaiuien, droog uit de schuur, 15 tot 18 cent per kg. Vlas (Exclusief BTW). Ongerepeld, op auto geleverd 30 tot 35 cent per kg. Granen, zaden en peulvruchten Prijzen per 100 kg en exclusief BTW: TarWe (16% vocht) 39,-, brouwgerst 100% brouw 45,00, voergerst 32,50 tot 34,00, erwten (kleine groene) 56,50 tot 59,00, capucijners 92,50 tot 117,50, karwij, pri ma doorsneekwaliteit 167,50, blauwmaanzaad, prima door sneekwaliteit 140,-, bruine bonen, vrij van halve en grond, 18% vocht, 111,50. Hooi en stro Prijzen per 1000 kg en exclusief BTW: Weidehooi 200,- tot 235,-, dijkhooi 180,- tot 185,-, Engels raaigras 90,- tot 100,-, gerstestro 85,- tot 105,-, tarwestro 70,- tot 90,-, veldbeemd 140,-. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Aduard-Den Ham-Fransum: mevr. ds. A. G. M. Lodewijk, eervol ontheven predikant, wonende te Roden. Beroepen te Schoonhoven (Ad- ventgemeente): A. C. Kooy- man, kandidaat te 's-Graven- hage. Aangenomen naar Zwartsluis: F. Schipper te Surhuizum die bedankte voor Rinsumageest- Sybrandahuis en Foudgum c.a. (SOW). Bedankt voor Gouda: H. J. Franzen te Rhoon. Bedankt voor Melissant (toez.): J. Beider te Loon op Zand. Tbegelaten tot de evangeliebe diening en beroepbaar: J. van der Leur, Rembrandtlaan 26, 7204 BX Zutphen, tel. 05750- 18462; C. den Otter, Oranje straat 103, 2983 HN Ridder kerk, tel. 01804-12748; mevr. D. M. Parlevliet, Orteliusstraat 34-1, 1057 BB Amsterdam, 02- 6181685; B. Vijfvinkel, Echten- stein 150, 1103 AA Amsterdam- Z.O., tel. 020-6003443. Gereformeerde Kerken Beroepen te Vroomshoop: drs. J. Dijkstra te Paesens- Moddergat. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te IJssermuiden- Grafhorst: D. Noort, kandidaat te Kampen; te Zuidlaren: J. Holtland te Steenwijk. Bedankt voor Alblasserdam i.c.m. Nieuw Lekkerland, voor Deventer, voor Langeslag en voor Neede: T. Groenveld te Anna-Paulowna en Enkhuizen. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar 's-Graven- hage-West (part-time): drs. Th. Fossen te Arnhem (part-time). Beroepbaarstelling: mevr. drs. G. E. Bonda, Wilhelminastraat 50hs. 1054 WK Amsterdam, tel. 020-6128657. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Alblasserdam: C. A. van Dieren te Stolwijk. Bedankt voor Hoofddorp: C. A. van Dieren te Stolwijk. JAARGANG 2 NO 5 HOOFDREDACTEUR: NICOLAAS NOTENBAERD en allen die met ons in de noot verbonden zijn Dubbeldeks gezeten nadert een Schouwse groep het weg geschoven ijzeren gordijn. Hans Erbrink wijst naar alle kanten. Onze hoofden draaien mee om maar geen overgeble ven stukje gordijnring te mis sen, een wachttoren, een con trolepost, een stuk prikkel draad. Vroeger was je hier ook. Luid lachend (die jongens doen me niets) maar inwendig toch een beetje zenuwachtig als je de eerste chagrijnige pet in serie je paspoort moest afgeven. Je ziet ze weer voor je. De grens wachten, de ellendelingen met de ogen vol wantrouwen en verveling. Je ziet ze weer in je auto kruipen, met hun knieën duwend op de kussens om te voelen of er wat onder zit. Je ziet ze weer met hun spiegels onder je auto loeren. Je hoort ze weer vragen om je koffers uit te laden of je tas te openen. En maar wachten, wachten, wachten. Vandaag mogen we op dezelf de plek er weer uit. Wat een verschil. Alles is weg. Verdwe nen zijn de mannetjes. Nu kun je vrij wandelen, rennen en huppelen. De grenspost is ver anderd. Er is een winkeltje ge komen, er staan fonkelnieuwe benzinepompen en op de ge bouwen van voorheen staan nu de woorden: RASTSTATTE EISENACH. Wie had gedacht dat ik eens in die geheimzinni ge gebouwen zou lopen en vro lijk een plasje zou plegen. En op zo'n merkwaardig moment voel je pas echt: het gordijn is weg. Je vraagt je af: waar zijn ze ge bleven? De zuurpruimen, de dienstkloppers. Waarschijn lijk zitten ze werkloos thuis en bouwen ze een heining in de richting van de buren. Omdat ze het toch niet laten kunnen. Je vraagt je af: Zouden ze den ken ,,Waar ben ik toch mee be zig geweest?" Of denken ze he lemaal niet, omdat ze het nooit geleerd hebben. Vandaag kun je weer stoppen bij Raststatte Eisenach. Een kopje kaffee drinken, even uit rusten. En even denken aan Bach. Hij is in Eisenach gebo ren. Maar die naam noemt Hans Erbrink niet. ,,Kijk", zegt hij als we weer rijden, ,,daar rechts is kasteel de Wartburg. Daar zat Luther ge vangen". Eeuwen geleden zat hij al in Eisenach achter muren. Maar hij zong zich er boven uit. Want tegen zoiets is zelfs geen ijze ren gordijn hoog genoeg. Gegroet. NOTENBAERD Maarten Luther Aanstaande donderdag is het 31 oktober. In Duitsland wor den op deze dag bijeenkomsten gehouden rond de persoon van Maarten Luther. Ook op Schouwen-Duiveland is dit het geval. Naast theoloog was Luther ook Een flink aantal inzendingen was de reaktie op de prijsvraag van de CD-speler die in.de war was. De heer Notenbaerd was blij een aantal nieuwe, jeugdi ge inzenders te ontdekken en zelfs een nieuwe nootverban- der uit Rotterdam. Eén inzen der vond dat N.N. wel een hele dure CD-speler moest hebben, want alle woorden stonden niet op haar speler. Tbch is des No- tenbaerds CD-speler een van de allereenvoudigste. Het zal wel aan het merk liggen. Het muzikale gerecht hebben allen ontdekt: popcorn. Wie de mees te popcorn deze week kan ko pen is de winnaar: Gertjan Jobse, Vlakestraat 41, Zierik zee. Hij won de bon. Gefelici teerd! Muzikale treinen Van welke TV quiz is boven staand fragment een tune? Het is de quiz 'Twee voor twaalf'. In de stijl van dit programma is dan ook de volgende vraag op gebouwd. fn Duitsland rijden een aantal muzikale treinen. Bepaalde treinen hebben de naam van een componist. Het aardige is dat de naam van de treinen een beetje te maken heeft met de plaatsen waar vandaan of waarheen de trein gaat. Zo zou de trein met de naam NICOLAAS NOTEN BAERD bijvoorbeeld een ver binding kunnen zijn met Ber lijn en Zierikzee. Hieronder staan zeven treinna- men: 1. BELA BARTOK EC 62 2. BEETHOVEN IC 608 3. JAN PIETERSZN. SWEE- LINCK EC 142/151 4. JOHANN SEBASTIAN BACH IC 154 5. MOZART EC 64/65 6. MAURICE RAVEL EC 66/ 67 7. VERDI EC 4 De vraag is op welke lijnen de ze treinen worden ingezet. In willekeurige volgorde: A. Köln-Amsterdam B Wien/Graz-Paris C München-Paris D Dresden-Lcipzig-Dresdcn E Budapest-München F Milano-Münster G Bonn-Berlin Wellicht helpt de encyclopedie. Oplossingen in de trant van 1 C 2 F enz. binnen een weck naar: Jannewekken 11, Zierik zee. een begaafd componist, zeker wat zijn ongeveer veertig liede ren betreft. In een gefingeerd interview laten wij de echte Luther aan het woord. Het zijn citaten uit brieven en tafelrede nen van Luther. - Wat betekent muziek in uw leven? Zingen is voor mij een levens behoefte. Muziek is volgens mij een van de hoogste kun sten. Persoonlijk geef ik na de theologie muziek de hoogste eer. - Zingt u zelf veel? Ja. Mijn liederen doen de dui vel verdriet. Als ik een beetje moedeloos ben, zeg ik tegen me zelf: Maarten, ik moet voor de Heer een lied spelen op het re gaal. Ik grijp vrolijk in de toet sen en dan blijf ik net zolang zingen tot de droevige gedach ten verdwenen zijn. - U schrijft in een voorwoord dat u ook de jeugd op het oog hebt Precies. Door middel van goe de muziek en goede liederen wil ik graag dat de jeugd - die toch in de muziek en andere ware kunsten moet worden op gevoed - iets zou hebben om van de slechte versjes en min neliedjes af te komen en in plaats daarvan iets goed te le ren. - Dat vraagt nogal wat van het onderwijs... Onderricht in muziek is ontzet tend belangrijk. Elke school meester moet kunnen zingen, anders kijk ik hem niet aan. - Welke muziek boeit u het meest? Ach dat is zoveel. Wat me iede re keer weer verwondert is bij muziek van componisten zoals Clemens non Papa, waar een eenvoudige melodie klinkt, waarnaast drie, vier, vijf ande re stemmen gezongen worden, die deze melodie juichend om spelen en deze zo wonderlijk versieren en vervolgens als een hemelse reidans elkaar ont moeten en elkaar lieflijk omar men. - De muziek van Clemens is geen eenvoudige muziek voor de mensen... Wie niet van deze muziek houdt moet wel een echte koe zijn. vf-tc/l- hpz.'Vvrê- '\»r[tyjgh-; nt [t «AU TTT fflWi, Marseillaise van de 16e eeuw Wie in vroeger tijden in de DDR probleemloos een boek de controle wilde laten passe ren moest slimme paden be wandelen. Eén van de moge lijkheden was om de hoestekst onvervalst in de tale kanaëns van het socialisme te schrijven. Een citaat van Marx of Engels deed al wonderen. Zo ook een boek over Luther. Luther was natuurlijk een socialist in hart en nieren, die in onze tijd onge twijfeld nog steeds trouw lid. van de SED zou zijn. Het boek van „voor de Wende" dat ik in handen heb is al niet anders. De flaptekst vermeldt dat Lu ther veel betekend heeft voor de Duitse taal en tenslotte dat hij „een" lied schreef dat de Marsaillaise van de 16e eeuw geworden is. Zelden stond er in een zin zoveel onzin bij elkaar gehaspeld. Het bedoelde lied is „Ein feste Burg" en wie van daag dit lied hoort uitvoeren zoals Luther het als componist oorspronkelijk geschreven heeft, niet met lange zware no ten, maar in een lichtvoetige, bijna dansante ritmiek, weet wel beter. De vergelijking van „Ein feste Burg" met de bralle rige „Allons enfants de la pa tri e" slaat dan ook nergens op. Overigens was de inhoud van het boek gelukkig heel anders en graag laat ik u iets zien wat- niet onzinnig is. In de tijd van Luther vond men het aardig om bepaalde woorden uit de tekst in de geschreven muziek uit te beelden. In „Ein feste Burg" heeft Luther het over de „alt bose Feind", de duivel. Wat zien we in het notenbeeld? Alle noten zijn wit. Maar bij een woord komen er zwarte no ten voor: alt böse Feind, als symbool van de donkere macht van het kwade. Hebt u wel eens gehoord van het Nederlands Hoornisten Ge nootschap? (J. Bil) Antwoord: nee Wilt u eens iets vertellen over de hoorn? (J. Bil). Antwoord: deze vraag komt binnenkort aan de orde op de komende vergadering van het stichtingsbestuur. Auf wiedersehen! T^chüss!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 5