'Gemeente Bruinisse kan niets doen met de havens' Nieuwe brandweergarage aan Gemeentewerf te Bruinisse 'Bloktijden invoeren voor het openen van brug bij Bruinisse' Garage Kerkwerve Algemene beschouwingen Bruse partij Algemeen Belang Snelheids overtreders Algemene beschouwingen Lijst Van de Velde Algemene beschouwingen Bruse CDA-fractie DONDERDAG 31 OKTOBER 1991 NR 25043 Verwachting t/m maandag 4 nov WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 80% Min.temp. 8 graden Middagtemp. 14 graden Windkracht z.west 6 Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 80% Min.temp. 8 graden Middagtemp. 13 graden Windkracht zuid 6 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 8 graden Middagtemp. 12 graden Windkracht zuidw. 5 ZON- EN MAANSTANDEN 1 nov. Zon op 07.34, onder 17.12 Maan op 01.25, onder 14.54 Nieuwe Maan: 6 nov. (12.10) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt een weekeinde met buien en veel wind. Vrijdag blijft het nog op veel plaatsen droog. Wel overheerst dan al de bewolking en misschien dat er aan het eind van de dag op enkele plaatsen wat re gen valt. De buiigheid in het week einde wordt veroorzaakt door een diepe depressie die donderdagoch tend met een kerndruk van 950 mil libar ten westen van Ierland lag. Op het noorden van de Noordzee zal de depressie een storm veroorzaken, windkracht 9. Aan onze kust is vrij dag een windkracht 7 en in het weekeinde een windkracht 8 moge lijk. VOORBURG - Het volume van het bruto binnenlands produkt is in het tweede kwartaal van dit jaar met 2,4 procent geste gen ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar, aldus woensdag het Centraal Bureau voor de Statistiek. Daarmee kwam de groei gerekend over de eerste helft van het jaar uit op 2,3 procent. Advertentie keurings station BOVAG lid Grote of kleine beurten. Uitlaten, banden, accu's tegen scherpe prijzen. Kerkweg 16, 4321 AB Kerkwerve Telefoon 01110-15210 ZIERIKZEESCHEfSJ NIEUWSBODES Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-15071, 01110-12449 (niet voor bezorging). Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling f 45,00 per jaar f 169,00 losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. ol Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. houd en vernieuwing van het postkantoor uit te stellen tot duidelijk is of het postkantoor al dan niet behouden kan blij ven en op welke wijze men het gemeentehuis gaat uitbreiden. De veiligheid in de kern Brui nisse zou volgens de fractie ge baat zijn met het invoeren van een maximumsnelheid van 30 kilometer per uur. ,,We worden regelmatig aangeklampt door mensen die vinden dat er in di verse straten veel te hard wordt gereden". Evenals het CDA en de SGP/RPF vindt ook Algemeen Belang dat het creë ren van meer parkeerruimte bij het sportveld beter kan ge beuren binnen het bestem mingsplan Riekusweel 2 dat in 1992 moet worden vastgesteld. BRUINISSE - De Bruse politieke partij Algemeen Belang komt in haar algeme ne beschouwingen op de begroting 1992 met het idee om een nieuwe brandweer garage te bouwen aan de Gemeentewerf. De lokatie aan de Molenweg waar mo menteel een onderkomen van gemeentewerken is gehuisvest. lig onderhoud nog uit te voeren voor de overname. Wij vrezen bij onoplettendheid voor bij zonder hoge uitgaven". De aanleg van een voetpad langs de Hageweg vindt de fractie hoogst noodzakelijk. „Gezien het vele verkeer op de weg en de grote aantallen voet gangers". Men zegt ook de plannen voor aanleg van par keergelegenheid rond het sportveld te steunen en advi seert het college dringend een complex volkstuinen aan te leggen. Ook staat Lijst Van de Velde achter het plan om het gebouw van jeugdsoos De Pul te isole ren. „Wij willen er aan meewer ken De Pul op de huidige loka tie te handhaven zonder veel geluidsoverlast voor de buurt". Men betreurt het dat de mu ziektent midden in het dorp dit jaar slechts een keer is ge bruikt. „We hopen dat dit in de komende jaren beter gaat". In de reservering is geld opgeno men voor vervanging van de muziektent in een van de ko-*' mende jaren. DEN HAAG - Chartermaat schappijen Transavia Airlines en Martinair Holland hebben bij de Rijksluchtvaartdienst bezwaar gemaakt tegen de snelle procedure voor het ver lenen van een vergunning aan het nieuwe Air Holland. NIEUWERKERK/KERK- WERVE/ZIERIKZEE - De Rijkspolitie Schouwen-Duive- land heeft woensdag weer snelheidscontroles gehouden met behulp van radarappara- tuur. In totaal werden 21 voer tuigen geregistreerd die te hard reden. De eigenaren daarvan kunnen binnenkort een proces-verbaal met bijbehorende acceptgiro voor betaling van de boete in de brievenbus verwachten. De controles begonnen om acht uur 's morgens langs de Stolp- weg in Nieuwerkerk. Een loka tie waar een maximum snel heid van 50 kilometer per uur geldt. In een uur tijd reden daar 72 voertuigen voorbij waarvan er zeven te hard re den. De hoogst gemeten snel heid was 86 kilometer per uur. Van 9.15 tot 10.00 uur stond de politie langs de Kerkweg te Kerkwerve om de snelheid te controleren van het verkeer dat ter hoogte van Moriaanshoofd over de Provinciale weg Zierik- zee/Haamstede reed. Men mag daar niet harder rijden dan 80 kilometer per uur. Er passeer den 101 voertuigen waarvan er elf te hard reden. De hoogst ge meten snelheid was 116 kilome ter per uur. Van 11.00 tot 11.30 uur werd ge controleerd langs de Lange Blokweg bij Zierikzee waar een maximumsnelheid van 70 kilometer per uur geldt. Er passeerden 53 voertuigen waarvan er geen een te hard reed. Tbnslotte controleerde men van 13.15 tot 14.00 uur aan de Ca- landweg te Zierikzee. Een loka tie binnen de bebouwde kom waar de maximum snelheid van 50 kilometer per uur geldt. Er reden 102 voertuigen voor bij waarvan er drie te hard re den. De hoogst gemeten snel heid was 76 kilometer per uur. Volgens de partij is een lokatie aan de rand van het dorp beter dan de plaats midden in het dorp waar nu de brandweer auto staat gestald. ,,De kans op calamiteiten in onze gemeen schap neemt toe. In het dorp en op het golfbaancomplex ko men huizen erbij en uitbrei ding van de industrie ligt in het verschiet. De autoweg naast het dorp worcjt steeds drukker en ook de recreatie in de gemeente breidt zich gesta dig uit". Daarom vindt de partij dat de reddingsvoertuigen uit veilig heidsoverwegingen uit de dorpskern moeten verdwijnen. Via een lokatie aan de Gemeen tewerf zou men gerichter kun nen uitrukken. „Via snellere invalswegen naar het dorp zelf, naar de havens, naar Grevelin- genhout, naar Aquadelta, naar andere recreatiegebieden en naar de autoweg". Wanneer het gemeentebestuur nu of in de toekomst besluit om een nieuwe brandweerauto aan te schaffen moet daarvoor ook een garage beschikbaar zijn die is aangepast aan de eisen van de tijd, aldus Algemeen Belang. Verder stelt men dat een nieuw pand zo'n 30 a 40 jaar meekan. „Daarom zou aanpassing van het oude pand ons inziens kapitaalsvernieti ging zijn". Men stelt daarom voor om een commissie samen te stellen die gaat werken aan de "brandweer van de toe komst'. Geen nieuw beleid Als reactie op de begroting 1992 en de daarbij behorende begeleidingsbrief stelt de frac tie vast dat er geen sprake is van nieuw beleid. „Beleid waaruit meer efficiëntie blijkt of waarin structurele bezuini gingen zijn opgenomen. „En dat terwijl we een tijd tege moet gaan waarin we nog di verse bezuinigingsrondes van de landelijke overheid mogen verwachten". De fractie advi seert daarom om bij de werk zaamheden van het gemeente- personeel steeds de kosten/ba- ten-analyse voor ogen te hou den, „We moeten er voor zorgen dat de post Algemeen Bestuur niet verder toeneemt. Dit soort zaken moéten wij een halt gaan toeroepen". Een uitspraak die in verband kan worden ge bracht met het standpunt van de fractie dat moet worden be zuinigd door middel van kos tenbesparing. „Ons staat dui delijk voor ogen dat we geen belastingverhoging willen". Onderhoud uitstellen Men acht het raadzaam onder Algemeen Belang zou een nieuwe brandweergarage graag aan de Gemeentewerf zien. De lokatie aan de Molenweg waar nu de gemeentewerkplaats staat. (Foto: Joop van Houdt). BRUINISSE - De Bruse politieke fractie Lijst Van de Velde ziet niets in het plan van de Rijksoverheid om het beheer van de diverse havens in de vis sersplaats over te dragen aan het gemeentebestuur. „Wij adviseren het college van b en w om tijdens het overleg daarover het standpunt in te nemen dat de gemeente niets met de havens kan doen". Lijst Van de Velde betreurt het dat de beheersplannen bestra tingen en rioleringen zo lang op zich laten wachten. Het be heersplan rioleringen wordt momenteel gemaakt door een adviesbureau en het be heersplan bestratingen komt later. „De afronding daarvan komt weer een jaar later, Een slechte zaak omdat beleid op lagere termijn een zeer moeilij ke taak blijkt te zijn". De fractie waarschuwt het col lege ervoor goed op te letten bij het overnemen van polderwe gen van het waterschap. „De huidige eigenaar heeft de plicht om eventueel achterstal- bluswagen te kunnen aan schaffen. Het uitgeven van veel geld om het huidige onderkomen van jeugdsoos De Pul te isoleren te gen geluidsoverlast ziet de CDA-fractie niet zitten. „Het lijkt ons onverantwoord om zo'n groot financieel offer te brengen voor deze lokatie". Men kan volgens de politieke fractie beter uitkijken naar een andere lokatie voor de jeugdsoos. In plaats van een andere be stemming te zoeken voor het leegstaande oude gymnastiek lokaal in het centrum van het dorp, zou het volgens het CDA ook mogelijk zijn om het ge bouw af te breken en woningen te bouwen op die lokatie. „Dat is zeker het overwegen waard en voorlopig gaat onze voor keur daar zelfs naar uit". Met de plannen om aan de Wilhel- minalaan parkeergelegenheid te creëren voor de voetbalver eniging, kan men volgens het CDA beter nog even wachten. „We kunnen ons voorstellen dat in het bestemmingsplan Riekusweel 2 dat in 1992 moet worden vastgesteld, een par- keerlokatie wordt opgenomen. Dat zou veel kosten kunnen besparen". De CDA-fractie dringt verder aan op de aanleg van een voet pad langs de Hageweg. „Een zeer belangrijke voorziening voor de veiligheid van de voet ganger die het zomerseizoen 1992 gerealiseerd zou moeten zijn". Men verzoekt tenslotte het college mèt klem om bij Rijkswaterstaat de geluids overlast aan de orde te stellen die wordt veroorzaakt door de misthoorn bij de Krammer- sluizen. „Zodat ons dorp van deze zeer indringende geluids overlast verschoond zal blij ven". Het betreft havens die inder tijd door de rijksoverheid zijn aangelegd voor bepaalde doe len. De tramhaven als veerha ven naar Sint. Philipsland, de vluchthaven als uitwijkmoge lijkheid bij slecht weer voor de binnenvaartschepen op de rou te Rotterdam-Antwerpen. En de werkhaven aan de Grevelin- gendam die werd aangelegd voor de uitvoering van de Del tawerken. Nu de oorspronkelij ke functie van deze havens is vervallen moet er een nieuwe gebruiksmogelijkheid voor worden gevonden. De fractie van Lijst Van de Vel de vindt dat men als gemeente altijd nog tot overname van de havens kan besluiten wanneer duidelijk is dat zich industrie mag vestigen aan de vlucht- en tramhaven. „En dat daarbij geen al te idiote voorwaarden worden gesteld aan de bedrij ven die dat willen doen". Het CDA wil dat het Bruse col lege van b en w met Rijkswa terstaat gaat praten over de draaitijden van de brug. „Het invoeren van bloktijden voor het openen van de brug zou wenselijk kunnen zijn. Het scheepvaart- en wegverkeer zouden elkaar toch moeten kunnen vinden". Dat zegt de CDA-fractie in haar algemene beschouwingen op de begro ting 1992. De beleidsplannen voor het komende jaar. In het stuk spreekt het CDA er ook haar spijt over uit dat de vluchthaven in Bruinisse zo weinig wordt gebruikt. Men herhaalt een al eerder gedane suggestie om in het gebied een loswal aan te leggen. Aanslui tend daarop brengt men het ge bied tussen het huidige indus trieterrein en de vluchthaven naar voren als geschikte loka tie voor uitbreiding van het in dustrieterrein, „Wij vinden dat beter dan bij uitbreiding van het industrieterrein in de rich ting van het dorp te gaan". De CDA-fractie voelt er meer voor om de huidige brandweer auto van het Bruse brandweer korps te laten herstellen dan een nieuwe aan te schaffen. „Uiteraard dient de brandweer goed uitgerust te zijn. Maar wanneer herstel van de huidige wagen mogelijk is kiezen wij voor die optie". Wel vindt het CDA het wenselijk om jaar lijks een bedrag te reserveren om te zijner tijd een nieuwe Met betrekking tot de college plannen om de huidige auto van cle brandweer te laten revi seren zodat het voertuig nog ongeveer vijf jaar meekan, vraagt de fractie zich af of bur gemeester en wethouders zich hebben gerealiseerd dat de Bruse brandweer nog een twee de, al wat ouder voertuig heeft. „Het hulpverlenings voertuig dat bij aanschaf al tien jaar oud was is over ongeveer vijf jaar ook aan vervanging toe". Men adviseert daarom om ie der jaar geld te reserveren zo dat over ongeveer vijf jaar twee nieuwe wagens voor de Bruse brandweer kunnen wor den aangeschaft. Tevens stelt de fractie voor om een van de oude wagens te reserveren voor de Bruse jeugdbrandweer. BRUINISSE - De Bruse CDA-fractie vindt dat er een eind moet komen aan het tijd- en daardoor geldverlies dat wordt veroorzaakt door lange wachttijden voor de sluis bij Bruinisse. In de zomermaanden staan op de Rijksweg N-59 zeer re gelmatig lange rijen auto's te wachten omdat de sluisbrug'open is. Via de sluis wordt doorgang verleend aan scheepvaartverkeer dat naar en van de Grevelin- gen vaart. Lange files voor de sluis bij Bruinisse zijn in de zomer een dagelijks beeld (Archieffoto). Lijst Van de Velde vindt dat de gemeente Bruinisse de havens pas moet overnemen van het rijk wanneer duidelijk is dat er zich industrie mag vestigen. (Archieffoto Vluchthaven).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3