Demonstratie ijsongevallen 5 DECEMBER Leerlingen DAS Zierikzee bezoeken de stad Parijs TMIMF Actiegroep Calandweg Veilig dringt aan op maatregelen De Toneelvereniging Ouwerkerk op toernee in Brielle en België MAAK KENNIS MET ONZE PRIJSWINNAARS! Verslag verkeerssituatie voor burgemeester Asselbergs Om kennis van Franse taal in praktijk te brengen Met de eenakter Een avond in mei Noordelijk mestprotest vruchteloos illllllk K ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - Snelheidsbeperkende maatregelen en het aan banden leggen van het verkeer dat niet per sé in Malta moet zijn. Deze suggesties doet de actie groep Calandweg Veilig in een schrijven aan het col lege van h en w van Zierikzee. Deze brief met daar bij de resultaten van een enquête onder de bewoners en enkele verkeerstellingen overhandigde een dele gatie van deze actiegroep maandagmiddag aan bur gemeester mr J. J. P. M. Asselbergs. Voor de bewoners aan de Ca landweg loopt de verkeershin- der en -onveiligheid in hun straat nu echt de spuigaten uit. Deze overlast waarvan al lan gere tijd sprake was, is nog toe genomen sinds het moment dat de rijrichting van de Scheeps- timmerdijk bij wijze van proef werd omgekeerd. Er wordt piet alleen te hard gereden maar ook dijt de verkeersstroom meer en meer uit. Naast de gemotoriseerde inwo ners van Malta bestaat het ver keer uit jongeren op weg van en naar de in de wijk aanwezi ge scholen, de bussen van de ZWN, waarvan er volgens de actiegroep per dag honderden passeren, landbouwverkeer en een groeiend aantal vrachtwa gens die evenals personenwa gens de Calandweg als sluip route gebruiken om de rotonde te bereiken. Gelet ook op het feit dat aan de Calandweg scholen zijn geves tigd was die toename van de overlast aanleiding om een week of zes geleden een bijeen komst voor de bewoners van de Calandweg te organiseren waarbij de actiegroep Caland weg Veilig ontstond. Aanvan: kelijk voelde de in hoofdzaak oudere bewoners van deze straat er volgens woordvoerder G. M. van der Wielen niet veel voor om ,,de barricaden te be klimmen", maar het besef dat de overlast nu echt de spuiga ten uit dreigde te lopen gaf uit eindelijk de doorslag. Enquête Recent ook werd onder de be woners een enquête over de verkeersveiligheid in hun straat gehouden. Van de ver Burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs luistert aandachtig naar wat mevrouw T. E. Pronk (l), G. M. van der Wielen (midden) en J. Willemse (r) van de actiegroep Calandweg Veilig te zeggen hebben. (Foto: Joop van Houdt). zonden formulieren kwam 97% 83 formulieren) ingevuld te rug. Een voor een enquête op merkelijk goede respons. Ver uit het merendeel van de geën quêteerden (81%) ervaart de huidige verkeerssituatie als onveilig. Vijf procent acht de huidige verkeerssituatie vei lig. Veruit de meeste bewoners (92%) gaven te kennen dat er op de Calandweg te hard wordt gereden en meer dan de helft (58%) spreekt van geluidsover last. Verkeersintensiteit Daarnaast heeft het actiecomi té ook onderzoek naar de ver keersintensiteit verricht. Daar bij werd geconstateerd dat tij dens de piekuren soms meer dan vierhonderd voertuigen per uur over de Calandweg rij den. Dagelijks ook rijden vol gens de actiegroep ook honder den ZWN-bussen over deze weg naar 't Sas. Behalve het drukke verkeer maakt ook het rijgedrag de si tuatie er op de Calandweg niet veiliger op. Als het druk is wordt de ventweg regelmatig gebruikt om in te halen en om de wegversmalling te ontwij ken. Hoewel een en apder ook te maken heeft met de mentali teit van de weggebruiker vroe gen drie vertegenwoordigers van het actiecomité, mevrouw T. E. Pronk, G. M. van der Wie- Ie en J. Willemse burgemeester Asselbergs maandagmiddag om aandacht voor deze ver keersproblematiek. Dat ge beurde tijdens de overhandi ging van het door de actiegroep uitgebrachte rapport waarin enquêteresultaten en verkeers tellingen zijn verwerkt. In een begeleidend schrijven pleit het comité er voor om het verkeer dat niet per sé in Malta moet zijn aan banden te leggen en om snelheidsremmende maat regelen te treffen. Verergerd Op een vraag van burgemees ter Asselbergs of het actiecomi té een dergelijk rapport ook zou hebben opgesteld als de rij richting op de Scheepstimmer- dijk niet veranderd zou zijn, beklemtoonde het comité dat dat zeker het geval zou zijn. De verkeersoverlast op de Caland weg is niet door de gewijzigde situatie op de Scheepstimmer- ZIERIKZEE - Ongeveer vijftig leerlingen en enkele leerkrachten van de afdeling Zierikzee van de Dag en Avondscholengemeenschap maakten een reis naar Parijs om daar de kennis van de Franse taal, die zij op school opdeden, in praktijk te brengen. Dergelijke schoolreizen kunnen via de DAS ook voor leerlingen die Duits, Engels of Spaans leren worden georganiseerd. Men arriveerde afgelopen vrij dag om ongeveer 14.00 uur in de lichtstad. Een aantal leer lingen bezocht de Jardin des Plantes. Een tuin met botani sche rijkdommen die worden gepresenteerd via een alpen- tuin, een aquarium, een vivari um en een dierentuin. Er is ook een museum voor natuurlijke historie. Via een rit langs de Seine re den de meeste leerlingen mee tot het Gare d'Orsay. Een voor malig station waar thans een collectie schilderijen en sculp turen wordt tentoongesteld. Het karakter van het station bleef daarbij bewaard. De DAS-leerlingen kozen voor een bezoek aan de afdeling met im pressionistische en neo-im- pressionistische schilderijen. Werken van onder andere Mo net, Renoir, Pisarro, Degas en Manet. 's Avonds bezochten de DAS- leerlingen, die in leeftijd va rieerden van 20 jaar tot ruim 65 jaar, Les Folies Bergère. Daar werden in schitterende kos tuums dansen uitgevoerd, waaronder de can-can. Zater dagmorgen werd een rondrit door Parijs gemaakt. Men zag onder meer La Grande Arche in de buitenwijk La Défence, een enorme kubus die in het verlengde ligt van de as Lou vre, Tuileries, Place de la Con corde, Champs Elysées, Ely- sées en Are de Triomphe. Het project werd in opdracht van Mitterrand uitgevoerd en is zo groot dat de Notre dame er met torens en al in zou passen. Men zag tijdens de rondrit ook de Eiffeltoren, het marktstraatje La Rue Mouffetard en de Notre Dame op het eilandje lie de la Cité in de Seine. De zaterdagmiddag en -avond werdendoor de DAS-leerlin gen aar eigen keuze doorge bracht. Men bezocht onder meer le Marais, een statige stil le wijk met een Joodse buurt aan de rechteroever van de Sei ne en het Italiaans aandoende Place des Vosges met zijn koop manshuizen. Men bekeek het werk van kunstenaars op het OUWERKERK - Toneelvereniging Ouwerkerk neemt donderdag 31 oktober deel aan het Eenakter festival van de Zuidhollandse Eilanden in theater De Goote in Brielle. De groep gaat daar optreden met de eenakter Een avond in mei van de Vlaamse auteur Luc van den Brielle, onder regie van Rinus Pankow. Twee weken later, op zaterdag 16 november, is Toneelvereniging Ouwerkerk ook van de partij bij een culturele uitwisseling tussen het Vlaams en Ne derlands amateurtoneel in Blankenbergen. makkers. Zij hebben nog iets met hem te vereffenen... Het besluit de eenakter Een avond in mei in het repertoire te nemen werd ook genomen naar aanleiding van deze cultu rele uitwisseling. Het Comité Amateurtoneel België/Neder land (CABN) schreef dit stuk van Luc van den Brielle voor aan de Nederlandse deelne mers.. ,,Wat ons betreft niet zo direct een voor de hand liggen de keus", erkent de regisseur: ,,het lijkt in eerste instantie nogal moralistisch en neigt naar melodrama". Tbch zagen regisseur en spelersgroep goe de mogelijkheden om met deze eenakter aan de slag te gaan en het stuk naar eigen visie vorm te geven. De eenakter handelt over Hans, een oorlogsblinde, die na zijn dagelijkse bedeltocht thuis komt bij zijn vrouw Vero nica. Hij verheugt zich op de maaltijd en het samenzijn. Plots echter wordt hij tijdens het tellen van zijn verzamelde geld die dag opgeschrikt door de stemmen en gedaanten van zijn in de oorlog overleden Rolverdeling De rollen worden vertolkt door Cora Neele (als Veronica), Hans den Hamer, gastspeler van 1b- neelvereniging Op Drift (als Hans, de oorlogsblinde), Er nesto Avelino (als Willem), Dies Lemsom (als Bennie) en Oskar Postema, gastspeler van het Middelburgs Theater (als Paul). Rianne de Waal verzorgt de grime. De première van Een avond in mei vindt plaats tijdens het eenakterfestival in Brielle op donderdag 31 oktober. Daar wist Tbneelvereniging Ouwer kerk vorig jaar de eerste prijs te behalen met de eenakter De Grootvizier van René de Obal- dia. Dit jaar dient de beker derhalve te worden verdedigd. Aan het uitwisselingsweekend in het Belgische Blankenber- dijk ontstaan, maar wel verer gerd. Tbrugkeer naar de oude situatie Scheepstimmerdijk wilde het actiecomité dan ook beslist niet omdat dit het pro bleem simpelweg verleggen is. Dat de door het comité aange dragen oplossing om het ver keer dat de Calandweg alleen als doorgaande route gebruikt te beperken, achtte burgemees ter Asselbergs niet eenvoudig te realiseren omdat controle hierop moeilijk uitvoerbaar is en voor de vuist weg een (mo gelijke) oplossing aandragen achtte de burgemeester niet zinvol. Het wachten is nu op de evalua tie van de nieuwe situatie op de Scheepstimmerdijk, eind dit jaar. In verband hiermee zijn door de gemeente verkeersme- tingen verricht op de Caland weg, Grachtweg en enkele ver bindingsstraten in Malta. Deze evaluatie zal binnen de ver- keerscommissie worden be sproken, waarbij ook aandacht voor de verkeersproblemen op de Calandweg zal zijn. Welke maatregelen de gemeente hier voor wil treffen hangt af van de kosten ervan en de uitvoer baarheid. DEN HAAG - Het protest van de noordelijke boerenorgani- saties tegen de aangekondigde aanscherping van het mestbe leid is vruchteloos. Een meer derheid in de Tweede Kamer ziet geen reden om het noorden te ontzien. Vrijdag 1 november houden de 13 boerenbonden uit Gronin gen, Friesland, Drenthe en Fle voland een zogeheten mestma- nifestatie tegen de plannen van het kabinet om het mestbeleid te verscherpen. Ze vinden het onrechtvaardig dat het noorde lijke veehouderij beperkingen krijgt opgelegd, terwijl het zuiden verantwoordelijk is voor het mestprobleem. Met name het voornemen om de grondgebonden mestproduk- tierechten te verlagen, roept veel weerstand op. Dat zou er toe leiden dat een akkerbou wer met 30 hectare grond geen 500, maar slechts 400 varkens mag gaan houden. ZIERIKZEE - De Reddingsbrigade Zierikzee-Duiveland heeft een demonstratie ijsongevallen gehouden in het zwembad On derdak in Zierikzee. Deze demonstratie was georganiseerd om de leden te laten kennismaken met wat er gebeurt of kan gebeuren als iemand onder het ijs is verdwenen, of als je zelf onder het ijs verzeild bent geraakt. Nu het winterseizoen nadert en vorst en ijs weer tot de mogelijk heden behoren, vond het bestuur van de reddingsbrigade het noodzakelijk, net als enige jaren geleden, weer een demonstratie ijsongevallen te verzorgen. Vrijdagavond was het zwembad veranderd in een ijsbaan. Over een groot gedeelte van het bad lag landbouwplastic, fungerend als ijs. In dit plastic was een aantal gaten gemaakt, dat diende als wakken en bijten. Onder het ,,ijs" lag een duiker van de duikvereniging Scaldis om op te kunnen treden als één van de kinderen in paniek zou geraken. Door de ouderen werd gedemonstreerd, hoe je met behulp van een lijn onder het ijs kunt zoeken naar drenkelingen. Daarnaast werd verteld dat, als jezelf onder het ijs geraakt, altijd moet zoe ken naar een afwijkende kleur in het ijs, omdat dit een open plek in het ijs aan kan duiden. Na een demonstratie mochten alle leden, vanaf een jaar of zes, zelf proberen een pop onder het zeil uit te halen, of zelf te zoeken naar de gaten in het ijs. De meesten kwamen tot de ontdekking dat het helemaal niet zo gemakkelijk was als het leek. Het belangrijkste dat de kinderen moesten leren is dat ze niet in paniek moeten geraken indien er wat op het ijs gebeurt. Place du Tfetre en Saint Ger main des Prés. Men zag de mi- mespelers, de vuurspuwer, de draaiorgelman op het plein van Centre Georges Pompidou en ging uit eten in een van de vele exotische restaurantjes in het Quartier Latin. Zondag bezocht een aantal mensen de vlooienmarkt bij de Porte de Clingnancourt. Men vond er een plaat van de zanger Yves Duteil. Ook het grootste museum ter wereld, het Lou vre, werd door velen bezocht. Met name de afdeling met stukken uit de Griekse en Egyptische oudheid. Een aan tal mensen woonde een bijzon dere katholieke eredienst bij in de Sint Gervais. De terugtocht naar Zierikzee begon zondag om 14.00 uur. Vlak na vertrek stuitte men op een wegomlegging waarbij zelfs met de hand een in de weg staande auto opzij werd gezet. De passage bleek toch te nauw en de hele manoeuvre veroor zaakte een oponthoud van 20 minuten waarbij een lange toe terende file van Parijzenaars veel hilariteit veroorzaakte in de bus. Men ariveerde om 21.00 uur in Zierikzee. De reis werd georganiseerd door Doris van Leeuwen en Ingrid Struijk-van Leeuwen. gen nemen naast de groep uit Ouwerkerk nog twee Neder landse groepen - uit Goirle en Hellevoetsluis - en drie Belgi sche verenigingen deel. Na el ke voorstelling aldaar volgt een nabespreking door een des kundige jury. Tbneelvereniging Ouwerkerk kan deze eenakter thans niet voor eigen publiek spelen we gens het ontbreken van een lo- katie ter plekke in verband met de nieuwbouw van het dorpshuis in Ouwerkerk. De Ouwerkerkse toneelvereniging heeft desalniettemin een druk bezet seizoen. Naast het instu deren van deze eenakter, volgt voor een deel van de leden de cursus Improvisatie onder lei ding van provinciaal toneelad viseur Ron Lubbersen op de maandagavond in Kerkwerve. Verder staat regisseur Ad van Geesbergen met onder anderen enkele leden van Ibneelvereni- ging Ouwerkerk aan de pro- duktie ter afronding van zijn driejarige middenkader oplei ding. Tbnslotte zal omstreeks de jaarwisseling een start wor den gemaakt met een volgende eenakter, bestemd voor opvoe ring op het Eenakterfestival van het Zeeuws Centrum Ama teurtoneel in april 1992 in Axel. 14 KARAATS GOUDEN NAAMPLAATJES voor verrassingsprijs OP OP -*K V- 59,- 79,- 99,- 129,- 149,- DAM 10 - ZIERIKZEE Tijdens internationale slagersvakwedstrijden te Utrecht op 24 oktober j.l. viel Slager Traiteur van Velzen flink in de prijzen. Maar liefst zes gouden en drie zilveren medailles voor diverse opgemaakte schotels en vleeswaren! Een prachtige beloning voor ons konstante streven naar kwaliteit. Wij willen u graag laten delen in de feestweugde: Deze week van onze winnaars het tweede ons voor de halve prijs! En dal zijn: Met goud bekroond: Met zilver bekroond: Rundcrrookvlees f,r/ Boerenham (S ''L Hamtaart Zeeuwse boerenlcvcrworst Gekookte worst f Comedbeef Proef zelf Kwaliteitsproduktcn van de Schuithaven, die de internationale top bereiken. SCHUITHAVEN 15 4301 HC ZIERIKZEE VAN VELZEN TEL. 01110-17878 FAX 01110-17878 NATUURLIJK! partyservice

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 6