Nieuw blusvoertuig Scharendijke feestelijk in gebruik genomen 'Nog veel onrechtvaardigheden in arbeidscontracten part-timers' PvdA Zierikzee laat prestigieus plan zelf los Burgemeester W. den Boer: Forse investering voor gemeente Verstandig ABVA/KABO praat met werknemers van zorginstellingen in de regio NBvP Noordwelle viert het 35-jarig bestaan Schade bij aanrijding op parkeer terrein DINSDAG 29 OKTOBER 1991 NR 25042 3 SCHARENDIJKE - Sinds zaterdag beschikt de blus- groep Scharendijke van het vrijwillige brandweer korps Middenschouwen weer over een blusvoertuig dat in alle opzichten aan de eisen des tijds voldoet. Die dag werd de nieuwe Daf 130D Turbo tankau tospuit hoge druk/lage druk overgedragen aan de blusgroep. „Naast de vreugde over deze nieuwe aan winst nemen onze vrijwilligers, wellicht met enige weemoed, afscheid van Herbie, maar die zien jullie vast nog wel eens terug op een wedstrijddag", aldus burgemeester W. den Boer in een toespraak ter ere van de officiële overdracht van het voertuig. De PvdA-fractie in de Zierik- zeese gemeenteraad heeft een door haarzelf geopperd plan voor een ambitieus theater/ multifunctioneel centrum te- ruggestopt in een diepe lade. Heel verstandig, want een der gelijk kostbaar plan past niet bij de financiële mogelijkhe den van de gemeente. Het is alleen de vraag waarom de fractie vorig jaar met het grootse plan op de proppen is gekomen. Ook toen al wisten anderen in- de raad de socia listen te vertellen, dat er een niet te verteren prijskaartje aan zou komen te hangen. De PvdA heeft zich waarschijn lijk verkeken op de zaak, want fractievoorzitter Van der Wek ken wist eertijds in drie minu ten een snelle rekensom te ma ken die het plan wellicht zou rechtvaardigen. Of is het politiek van de frac tie. Zo van nu is het de PvdA- fractie die afstapt van dat uit gebreide plan, maar nu moet de raad wel de socialisten hun zin geven. Met andere woor den: bouw een centrum van be scheiden opzet. Dat blijft uit eindelijk het streven van de fractie. Hoe het ook in elkaar steekt, het is een verstandige zet van de PvdA om haar eer ste plan los te laten. Zo worden er geen valse verwachtingen gewekt. Het is te hopen, dat nu de partij de komst van een sociaal-cultureel centrum in bescheiden opzet actueel heeft gemaakt, de andere fracties op korte termijn (de begrotings behandeling) hun zegje hier over doen. AvdW APELDOORN - Er is geen sprake van misleiding van de Staten-Generaal in de zaak- Bosio. Ik heb de Kamer steeds naar beste kunnen geïnfor meerd. Ik zal woensdag in de Kamer uit de doeken doen dat de beschuldigingen kant noch wal raken. Dat heeft minister Hirsch Ballin (justitie) maan dag op een CDA-bijeenkomst in Apeldoorn gezegd, waar hij een rede over misdaadbestrij ding hield. Scharendijke, zaterdagmorgen omstreeks 10.30 uur. De man schappen worden netjes opge steld voor het gemeentehuis in Scharendijke en als iedereen op de juiste plek staat wordt via de mobilofoon het sein tot vertrek van de nieuwe brand weerwagen naar het gemeente huis gegeven. Even later kon digt een gillende sirene de komst van het nieuwe voertuig aan. Herbie Herbie, de brandweerwagen die er bij de blusgroep Scha rendijke van de Midden- schouwse brandweer 16 jaar trouwe dienst op heeft zitten staat voor het gemeentehuis geparkeerd en bij nadering van de nieuwe wagen blijkt al dat er in die zestien jaar heel wat veranderd is op het gebied van brandweermateriaal. De nieuwe wagen is ruimer en voorzien van een aantal uit rustingsstukken. die Herbie heeft moeten ontberen. Het nieuwe blusvoertuig is bijvoor beeld voorzien van een licht mast met forse halogeenstra- lers en een dakkist waar mate rialen in opgeslagen kunnen worden. Nadat burgemeester Den Boer de sleutels van het nieuwe voertuig heeft gekre gen en deze op zijn beurt weer over heeft gedragen aan brand weercommandant J. M. van Langeraad vervoegt men zich in gemeenschapsruimte De Putmeet. Daar betreedt de burgemeester als eerste het spreekgestoelte om zich in een toespraak tot de aanwezigen te richten. Den Boer verheelt niet dat aan de aanschaf van de nieuwe wagen heel wat overleg vooraf is ge gaan. „Voor onze gemeente was het een flinke investering. Het college vroeg zich dan ook af of een andere opzet voor de brandweertaken in de gemeen te mogelijk was, inclusief sa menwerking met korpsen uit de buurgemeenten". Risico's Er werd een gesprek aange gaan met de inspectie voor het brandweerwezen. Deze bleek bereid de situatie in Midden- schouwen voor wat betreft de brandweer door te lichten en het college terzake te advise ren. Hun eindconclusie was dat de huidige opzet van organisa tie en materiaal van de brand weer gehandhaafd diende te worden. „Daarbij speelden een belangrijke rol de slechte blus watervoorziening in het bui tengebied, de benodigde aan- rijtijden en de grotere risico's in Scharendijke en omgeving", aldus burgemeester Den Boer. Het leek het college verant woord om het aanwezige blus voertuig nog een jaar langer te laten functioneren en in de budgetprognose werd een in vestering van drie ton opgeno men voor 1991. In december '90 stelde het college de raad voor die drie ton beschikbaar te stellen en de gemeenteraad ging akkoord. Intussen was in het brandweer korps een werkgroep gevormd die zich intensief ging oriënte ren over het blusmateriaal bij andere korpsen. ,,Na dit gron dige voorwerk, waarvoor ik hier graag nog eens mijn waar dering uitspreek, werd de uit eindelijke keuze bepaald", al dus burgemeester Den Boer. Regionaal inzetbaar Met de brandweer werd afge sproken dat binnen het krediet dat door de gemeenteraad ter beschikking was gesteld ook aanpassing van de brandweer garage in Scharendijke zou worden gerealiseerd. Het oude brandweervoertuig werd ver kocht aan Koninklijke Zeelan- dia H. J. Doeleman BV uit Zie- rikzee. Burgemeester Den Boer: „Wij beschikken nu over een moder ne tankautospuit die aan de standaardeisen van de Inspec tie voldoet en ook voor taken die de gemeentegrenzen over stijgen in regionaal verband inzetbaar is". Tijdens de bij eenkomst in De Putmeet werd verder het woord gevoerd door H. van der Spank, manager speciale voertuigen van DAF Nederland BV. Hij sprak aller eerst zijn erkentelijkheid uit voor het feit dat gemeente en brandweer van Middenschou wen hebben gekozen voor een Nederlands produkt. Van der Spank had nog diverse verrassingen in petto voor het brandweerkorps Middenschou wen. Allereerst meldde hij dat op kosten van DAF Nederland het nieuwe blusvoertuig van de blusgroep Scharendijke zal worden uitgerust met een zoge naamde Anti Slip Regeling. Een voorziening die de veilig heid van het blusvoertuig ver hoogd. Voor de leden van het brandweerkorps had Van der Spank verder nog een set vei- ligheidsvesten meegebracht. Namens de firma Tbuw, die de ombouw van het voertuig ver zorgde, werd het woord ge voerd door G. Tbuw. Van zijn kant kreeg de brandweer een enveloppe met inhoud. Traditie Namens de kring van bevel voerders werd het woord ge voerd door M. de Jonge. Hij complimenteerde het korps met de nieuwe aanwinst en sprak zijn vertrouwen uit in de toekomst. „Er zitten allemaal vakmensen in de zaal. Ik wens hen veel succes", aldus De Jon ge. M. J. van Langeraad, com mandant van de vrijwillige brandweer Middenschouwen deed in een korte toespraak de suggestie de traditie om een brandweerwagen die aan ver vanging toe is Herbie te noe men. „Dan weet het gemeente bestuur ook meteen waar ze aan toe is", aldus Van Lange raad. De brandweercommandant dankte het gemeentebestuur, en in het bijzonder burgemees ter Den Boer, voor haar betrok kenheid bij het brandweer korps. „Ik werd steeds aan m'n jasje getrokken. De burge meester was bijna nog onge duldiger dan ik", aldus Van Langeraad. De leden van het korps Middenschouwen keurig in het gelid. Op de voorgrond het nieuwe blusvoer tuig. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE/ZIERIKZEE - Tijden veranderen. Zo heet de landelijke campagne waarmee de vakbond ABVA/KABO zich Hcht op mensen die part time werken of die een baan hebben op basis van flexibele en tijdelijke arbeids contracten. Gebleken is dat aan de arbeidsvoorwaarden, de rechtspositie en ar beidssituatie van deze werknemers het een en ander mankeert. Zo komt men bijvoorbeeld als part-timer alleen in aanmerking voor een pensioenregeling wanneer men eerst full-time heeft gewerkt. NOORDWELLE - Meteen diner in een restaurant in Renesse vierde de afdeling Noordwelle en omstre ken van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen onlangs het 35-jarig bestaan van de afdeling. De feestelijke bijeenkomst ter ere van het jubileum werd door 75 mensen bezocht. Volgens ABVA/KABO regio bestuurder Peter Verschragen worden part-time werknemers ook vaak gebruikt voor werk zaamheden die full-timers minder prettig vinden en is hèt voor een part-timer veel moei lijker om een leidinggevende positie te krijgen. Hij zat in de actiebus die maan dag naar vijf verzorgingsin stellingen op Schouwen-Duive- land reed. De bejaardencentra Duinoord en Borrendamme, het werkvoorzieningsschap De Zuidhoek, het verpleeghuis Corneliastichting en het Zweedse Rode Kruis Zieken huis. Allemaal instellingen waarin veel mensen part-time werken. De meeste van hen zijn vrou wen. Volgens een andere inzit tende van de actiebus, be stuurslid van de vakbondsaf deling Westerschouwen en lid van de landelijke ABVA/KA BO werkgroepen gepensio neerden en vrouwen mevrouw E. J. Vos-Meyer zijn juist vrou wen zich vaak niet bewust van de discrimineerde bepalingen die in hun arbeidscontract staan. „Terwijl het juist voor vrouwen heel belangrijk is dat ze via hun werk economisch zelfstandig zijn. Onder meer door het opbouwen van een pensioen. Maar veel vrouwen en ook mannelijke part-timers realiseren zich dat niet goed. Als je over het ontbreken van een pensioenvoorziening in hun arbeidscontract begint zeggen ze. Dat komt wel, dat zien we later wel". Daarom was de landelijke campagne van de vakbond in de eerste plaats bedoeld om part-time werknemers meer bewust te maken van de ver schillen tussen de arbeidsvoor waarden van part-time en full time arbeidskrachten. Verder was de campagne er op gericht nieuwe vakbondsleden te wer ven onder part-timers. „Mo menteel bestaat het merendeel van onze leden uit mannen die full-time werken. Maar de da gelijkse praktijk is dat steeds meer vrouwen gaan werken en dan vaak in een part-time func tie. Ook mannen gaan vaker part-time werken om een deel van de huishouding en de ver zorging van kinderen op zich te nemen. We willen ons als vak bond gaan inzetten voor hun belangen". Een eerste stap daartoe waren de gesprekken die de vak bondsleden gisteren, maandag voerden met het personeel van de verzorgende instellingen die zij bezochten. Men startte daar mee in Duinoord, het verzor gingshuis waar bijna 38 men sen full-time en 50 part-time werken. Tijdens de bijeen komst in de koffiekamer bleek dat het merendeel van hen in derdaad uit vrouwen bestaat. De informatie die vakbondsre giobestuurder Verschragen via een inleidend praatje verstrek te bleek hun in eerste instantie niet zo aan te spreken. Onder leiding van de directrice van Duinoord, mevrouw J. War ning werden er toch wat reac ties gegeven. Daaruit bleek dat men het niet gewenst vindt dat een part-timer in de gezond heidszorg een leidinggevende functie vervult. „Je mist dan veel van wat er op een afdeling gebeurt. Dat geeft een onvol daan gevoel en veroorzaakt stress". Hoewel vakbonds bestuurder Verschragen naar voren bracht dat dat zou kun nen worden opgevangen via een verbetering van de onder linge communicatie bleef men bij zijn mening. „In de gezond heidszorg werk je met mensen. Dan is inzet en motivatie be langrijker dan geld willen ver dienen en eisen stellen aan de arbeidsvoorwaarden". Tijdens het gesprek bleek ook dat in Duinoord nog geen Onderne mingsraad is en dat de animo om er een op te richten niet groot is. De actiebus reed vervolgens naar Zierikzee om ook in vier andere zorginstellingen con tact te zoeken met het perso neel. De heer T. van de Ketterij van de ABVA/KABO-afdeling Westerschouwen vertelde dat de campagne Tijden verande ren wordt vervolgd met een symposium over het onder werp op 19 november in de Jaarbeurs in Utrecht. De resul taten van de landelijke cam pagne worden vervolgens be sproken in de bondsraad. Van daar gaan ze naar het landelijk bestuur dat probeert om via politieke weg of CAO-overleg met de werkgevers verbeterin gen aan te brengen in de ar beidsvoorwaarden van part timers. „Zulke dingen gaan soms heel moeizaam. Maar wie een lange adem heeft krijgt wel wat voor elkaar". De aanwezigen werden verwel komd door presidente me vrouw J. Staal. Zij sprak een speciaal woord van welkom tot mevrouw L. Broek van het Pro vinciaal bestuur van de NBvP en de leden die reeds vanaf de oprichting van de afdeling lid zijn. De desbetreffende dames, dertien in totaal, werden door de presidente in het zonnetje gezet. Vervolgens werden verschillen de felicitaties van zustervere nigingen voorgelezen. Het di ner werd muzikaal omlijst met een optreden van het dames koor Noordzeestemmen. Het koor bracht onder meer een Dat maakte de grootste raads fractie maandagavond bekend tijdens de gemeenteraadsver gadering. „De door ons beoog de totaaloplossing vergt een in vestering, die in de huidige si tuatie en gelet op de verwach tingen voor de toekomst de fi nanciële mogelijkheden van dc gemeente Zierikzee te boven gaan", aldus de fractie. Ze bestempelt haar eerste plan zelf als fictie. De fractie is van mening dat de urgentie voor het sociaal-cultureel werk be duidend hoger is dan die voor de podiumkunsten. De fractie wil graag met de voltallige ge meenteraad een oplossing zoe ken voor die urgentie in het so ciaal-cultureel werk. speciaal voor de gelegenheid geschreven en gecomponeerd jubileumlied ten gehore. Door mevrouw Van der Wiel werden vervolgens enige sketches op gevoerd. Alles bij elkaar was de jubileumviering een evene ment waar veel deelneemsters nog met plezier aan terug zul len denken. DEN HAAG - De Tweede Ka merleden Beckers (Groen Links) en Blaauw (WD) wil len opheldering van minister Bukman (landbouw, natuurbe heer en visserij) over beschul digingen door enkele van zijn eigen ambtenaren. In het kader van de komende begrotingsbehandeling wil de PvdA het college vragen om zich te verplichten voor 1 mei 1992 met een aanzet te komen. Een aanzet, waarin de huisves tingsproblematiek van de di verse instellingen op sociaal- cultureel terrein is geïnventari seerd. Daarnaast moet het col lege er een oplossing aan kop pelen. De betrokkenen moeten weten welke oplossing de ge meente in gedachten heeft én op welke termijn. De fractie hoopt, dat de andere partijen én het college tijdens de behan deling van de algemene be schouwingen op dit initiatief zullen reageren. De ABVA/KABO gebruikte een actiebus om naar de diverse zorginstellingen te rijden. Links T. van de Ketterij van de afdeling Westerschouwen en mevrouw C. Brouwer van de regionale bejaar- rltmrnra FntnJoon van Houdt). ZIERIKZEE - De PvdA-fractie in de Zierikzeese ge meenteraad is afgestapt van het door haar zelf ge lanceerd idee om een theater annex multifunctio neel centrum te bouwen. Nadere studie heeft uitge wezen, dat een en ander te duur gaat worden. De so cialisten willen wel alles in het werk stellen om op korte termijn een oplossing te vinden voor de huis vestingsproblemen van de diverse verenigingen. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 20P/o Kans op neerslag 30% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht zuid 4 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht zuidw. 4 Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 30% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht zuidw. 3 ZON- EN MAANSTANDEN 30 okt. Zon op 07.30, onder 17.16 Maan op onder 14.15 31 okt. Zon op 07.32, onder 17.14 Maan op 00.03, onder 14.36 Laatste Kwartier: 30 okt. (08.11) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Groot zijn de weersveran deringen de komende dagen niet. Een hogedrukgebied boven Finland schuift naar Rusland op, maar dat betekent niet dat Oceaandepressies nu weer alle kans krijgen in West- Europa. Woensdag kan er in de loop van de dag plaatselijk wat regen val len. De rest van de week valt er wei nig of geen regen. Wel blijft het aan de bewolkte kant. Doordat de wind geleidelijk naar het zuidwesten draait houdt de aanvoer van conti nental e lucht op en komt de aanvoer van Oceaanlucht op gang. Dat leidt tot toenemende mistkansen. HILVERSUM - Het bestuur van de omroeporganisatie Ve ronica mag met derden gaan praten over eventuele uittre ding uit het publieke bestel. Dat heeft de verenigingsraad van Veronica besloten, zo is maandagavond bekend ge maakt. ZIERIKZEE - Op het parkeer terrein Balie te Zierikzee vond maandag een kleine aanrij ding plaats waarbij een auto licht werd beschadigd. De aanrijding vond plaats om .ongeveer 11.30 uur toen de heer A. M. uit Zegge zijn auto van uit parkeerstand achteruit weg wilde rijden, Hij raakte daar bij de personenauto van de heer M. van de D. uit Zierikzee die hij verklaarde niet gezien te hebben. De bumper van de auto van de Zierikzeeënaar was gebarsten. IA tRI KZttSCH t ES|3 NIFUWSBODFÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8,00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-15071, 01110-12449 (niet voor bezorging). Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling f 45,00 per jaar f 169,00 iosse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11-30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm. „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3