Kamer akkoord met de schaal-vergroting in basisonderwijs Plan-Lubbers stuit op verzet van de oppositiepartijen 'Tempobeurs was niet mijn eerste keus' waterstanden Coalitie ruziet over tunnels voor Amsterdam en Rotterdam In hoofdlijnen JAL kijkt voor samen werking naar KLM Nep-politie- wagens bij tankstation weggehaald Stortplaats voor grof vuil mogelijk op PEN- eiland Werkzoeken de academici fors gedaald Zeeuwen krijgen nieuwe verkeers regels in de bus Produkt- schap wil lichtere drankfles Zeeland moet meer doen aan bodemsanering PvdA niet gelukkig met snelle besluitvorming ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DEN HAAG - De oppositiepartijen VVD en D66 zien vooralsnog weinig heil in het plan van premier Lub bers om nieuwe infrastructuur-projecten te betalen uit aardgasbaten en mede-financiering door onder meer pensioenfondsen. Ook de fractie van Groen Links heeft - zij het in mindere mate - bezwaren. DEN HAAG - De Tweede Kamer gaat op hoofdlijnen akkoord met de plannen van staatssecretaris Walla ge (onderwijs) voor de schaalvergroting in het basis onderwijs. Die plannen houden in dat de komende jaren 1.060 basisscholen worden gesloten terwijl nog eens 300 basisscholen hun zelfstandigheid door fusie verliezen. De PvdA-fractie toont zich daarentegen enthousiast. De CDA-fractie wacht met haar oordeel tot de behandeling van de begroting van verkeer en waterstaat. Dit is maandag ge bleken tijdens een debat over de infrastructuur. Zwakke schakel in het plan-Lubbers is volgens D66-woordvoerder Wolffensperger het volledig ontbreken van een dekkings plan. De voorfinanciering zal in ieder geval aan het bedrijfs leven moeten worden terugbe taald, en dat betekent dat er of tolheffing komt, of dat het Rijkswegenfonds in één keer wordt uitgegeven aan de priva te financiering, zo vreesde Wolffensperger. Hij maakte duidelijk dat zijn fractie niets ziet in tolheffin gen die gekoppeld zijn aan nieuwe infrastructuurprojec ten. Ook WD-woordvoerder Lauxstermann zette vraagte kens bij het plan-Lubbers. Vol ledige private financiering is volgens hem alleen denkbaar als er ook sprake is van een volledig private infrastruc tuur, waarbij eigendom en ex ploitatie helemaal privaat is. Deze vorm lijkt in Nederland niet goed denkbaar, aldus Lauxterman. Hij noemde het plan een fopspeen. Het plan om aardgasbaten te benutten voor infrastructuurprojecten sprak hem wel aan. Hij noem de het beter de aardgasop- Ritzen zegt dit in een interview met een aantal universiteits bladen die vrijdag verschenen. De invoering van de tempo beurs betekent dat studenten op universiteiten en hogescho len die hun beurs niet in één jaar halen, hun studiebeurs zien omgezet in een rentedra gende lening. Bij wijze van overgangsmaatregel geldt voor de studenten die in augustus van het volgend jaar aan hun studie beginnen nog een ter mijn van anderhalf jaar. Ritzen vindt de maatregel ook zelf niet moeders mooiste, zegt hij in het interview met de uni versiteitsbladen. „Die controle op de studievoortgang had ik graag anders gezien. Zo'n tem pobeurs in de propedeuse was niet mijn eerste keus. Let wel: ik vind dat controle vanzelf sprekend zou moeten zijn." „Ik wilde liever een controle op basis van studiepunten", zegt hij verderop in het vraag gesprek. „Maar ik heb moeten accepteren dat zoiets invoeren wel een paar jaar zqu duren en daar wilde ik niet op wachten." Een controle op basis van stu diepunten geeft de mogelijk heid om ook studenten die een deel van het eerste jaar hebben behaald, nog een studiebeurs te geven. Bij de nu voorgestelde tempo beurs is het alles of niets. Een controle op basis van studie punten is echter nog niet moge lijk omdat de administraties van de universiteiten en hoge scholen daarvoor nog niet be trouwbaar genoeg zijn. Het voorstel voor de invoering van Datum ZIERIKZEE 30 oktober 31 oktober ROOMPOT BUITEN 30 oktober 31 oktober BRUINISSE 30 oktober 31 oktober WEMELDINGE 30 oktober 31 oktober brengsten daarvoor te gebrui ken in plaats van om er gaten in de begroting mee te stoppen. Groen Links-woordvoerder Willems stond niet negatief te genover het plan-Lubbers, zij het dat hij de formulering van Lubbers te ruim vindt. Het moet volgens Willems gaan om „infrastructuurpro jecten die passen in het totale overheidsbeleid en die de eco nomische structuur van ons land kunnen versterken". Hij denkt daarbij eerder aan het railvervoer en het overige openbaar vervoer. Het vorige week door Lubbers geïntrodu ceerde plan komt erop neer pensioenfondsen aan te zetten tot risicovol beleggen in grote infrastructurele werken voor zover die zich daarvoor lenen. Het gaat daarbij om projecten waarbij van de gebruikers een bedrag kan worden geïnd, bij voorbeeld tolheffing bij ver- keerstunnels. Deelname van de pensioenfondsen zou overigens op basis van vrijwilligheid moeten gebeuren. Institutione le beleggers (pensioenfondsen en verzekeringsmaatschappij en) moeten geen bevoorrechte positie krijgen. Ook buiten landse belangstellenden, bij voorbeeld gespecialiseerde banken, moeten de kans krij gen deel te nemen aan private financiering van de projecten, aldus het plan. de tempobeurs is na de door de Tweede Kamer inmiddels afge wezen lesgeldverhoging in het voortgezet onderwijs de meest omstreden maatregel uit de on derwijsbegroting voor 1992. In de tweede week van november verdedigt Ritzen die begroting in het parlement. AMSTERDAM - „De KLM zou een mogelijke samenwer kingspartner zijn voor Japan Air Lines in Europa, maar er zijn nog geen serieuze gesprek ken geweest". Woordvoerder Geoffrey Tudor van JAL heeft dat dinsdag desgevraagd ge zegd naar aanleiding van be richten over een mogelijke sa menwerking tussen JAL en KLM.Behalve naar de KLM kijkt de Japanse onderneming naar nog twee of drie andere Europese luchtvaartmaat schappijen. „We zullen niet exclusief met een maatschappij praten." Eventuele samenwerking met de KLM zou volgens Tudor ver band houden met de uitvalsba sis Schiphol van deze maat schappij Voor JAL is Schiphol de vierde belangrijkste lucht haven in Europa, na Londen, Frankfurt en Parijs. Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 08.00 133 01.40 -119 20.40 156 14.10 -139 09.05 120 02.55 -108 22.00 149 15.25 -135 06.40 130 00.30 -114 19.25 151 13.00 -133 08.05 115 01.40 -101 20.45 142 14.20 -128 08.15 141 01.40 -128 20.55 167 14.10 -147 09.25 131 02.50 -115 22.05 160 15.20 - 141 08.10 153 01.45 -132 20.45 174 14.20 -152 09.15 137 03.00 -121 22.00 165 15.35 -147 AMSTERDAM - De twee nep- poltiewagens die maandag en kele uren hebben gestaan bij een tankstation in Amster dam, zijn 's avonds na overleg met de politie weer verwij derd. Op voorstel van een Brabants bedrijf was de exploitant van het station overgegaan tot plaatsing van de twee van poli- tietekens voorziene auto's. Aanleiding vormden de vele ongelukken voor het station en de grote aantallen diefstallen uit de winkel. Nadat de zaak in de publiciteit was gekomen, achtte de pachter van het sta tion, R. Rijnsaardt, het niet zinvol meer de auto's te laten staan. „Nu het publiek weet van de wagens is de preventie ve werking voorbij," aldus Rijnsaardt dinsdagmorgen. AMSTERDAM - Gedeputeerde staten van Noord-Holland vin den het PEN-eiland ten noor den van de elektriciteitscen trale van de UNA in Diemen, de meest geschikte plaats voor een stortplaats voor grof vuil. Het definitieve besluit hier over wordt genomen als de ef fecten voor het milieu duide lijk zijn. De provincie Noord- Holland heeft dat dinsdag meegedeeld. De twee bestaan de stortplaatsen beneden het Noordzeékanaal - Velsen en Hollandse Brug bij Naarden - zijn over enkele jaren vol. Uit onderzoek bleek dat er in de zuidoostelijke regio geen echt geschikte lokaties te vinden zijn. De minst slechte waren het PEN-eiland, de Gemeen schapspolder ten westen van het Amsterdam-Rijnkanaal en de Bloemendalerpolder/Ge meenschapspolder ten oosten van het kanaal. Besprekingen met Flevoland over een oplos sing binnen de grenzen van die provincie leverden niets op, waarna gs de voorlopige keuze hebben laten vallen op het PEN-eiland. DEN HAAG - Het aantal werk zoekende academici is het af gelopen jaar fors gedaald'. Tus sen augustus 1990 en en augus tus 1991 daalde de werkloos heid onder de afgestudeerden van de universiteiten in zeven van de acht onderscheiden sec toren gezamenlijk met zo'n 35 procent. Dit blijkt uit kwartaalcijfers van de ministeries van sociale zaken en onderwijs over het aantal academici dat bij de ar beidsbureaus staat ingeschre ven. Een vergelijkbare ontwik keling deed zich voor onder de afgestudeerden uit het hoger beroepsonderwijs. De daling van de werkloosheid onder academici deed zich voor in de sectoren natuur, techniek, ge zondheid, rechten, economie, sociale wetenschappen en land bouw. Het sterkst in beweging is de sector landbouw met een ruime halvering van het aantal werkzoekenden. De ongunsti ge uitzondering vormt de sec-, tor letteren. De werkloosheid daar steeg met zo'n 20 procent. GOES - In Zeeland worden op korte termijn huis aan huis kaarten verspreid met het nieuwe reglement verkeersre gels en verkeerstekens. Als extraatje krijgt iedereen ook een kaart waarop alle car poolplaatsen in de provincie staan vermeld, plus een vouw blad met de belangrijkste hoofdwegen van Nederland. Volgens de directeur van de ANWB, ir. J. Barkhof, betreft het een uniek initiatief. Dat zei hij maandag in Goes bij de overhandiging van de eerste verkeers kaart. Het uitdelen van de nieuwe verkeersregels is een initiatief van het Regio naal Orgaan voor de Verkeers veiligheid in Zeeland (ROVZ), samen met Rijkswaterstaat en de ANWB. De plannen van Wallage om scholen samen met het speciaal onderwijs probleem-leerlingen zelf te laten opvangen, stuiten echter op grote bezwaren van met name de CDA-fractie. Dit bleek maandag in de Tweede Kamer tijdens het debat over Wallages plannen. CDA- woordvoerder Hermes noemde de door Wallage voorgestelde plannen voor integratie van het speciaal onderwijs in het reguliere basisonderwijs onder meer „eng". Hij vreest dat Wallage te voort varend en met teveel pretenties aanstuurt op opheffing van het speciaal onderwijs zoals dat wordt gegeven door zogenaam de LOM- en MLK-scholen. Daarmee dreigt volgens Her mes de specialistische kennis om probleem-leerlingen te be geleiden, te verdwijnen. De zorg hiervoor leeft overigens ook bij de andere fracties. Netwerk Wallage wil op korte termijn een netwerk van regionale sa menwerkingsverbanden waar aan wordt deelgenomen door scholen voor speciaal onder wijs en basisscholen. Op die Met de aanleg daarvan moet in 1994 worden begonnen, aldus het voorstel van CDA-Kamer- lid mevrouw Tbgelaar. Daarbij zou eventueel voorfinanciering via het rijkswegenfonds moge lijk moeten zijn. PvdA-woord- voerder Van Gijzel noemde de motie in strijd met de afspraak in het regeerakkoord dat de tunnels privaat gefinancierd zullen worden. Hij noemde het CDA-voorstel „niet echt realistisch" en „een vreemd signaal", temeer daar minister Maij eerder had toe gezegd dat de regering eind van dit jaar een beslissing zal nemen over beide tunnels. De studies naar de uitvoering er van zijn nagenoeg afgerond en zullen op korte termijn met de regio's worden besproken, al dus de minister. Eind van het jaar zal Maij ook duidelijkheid scheppen over haar voorne mens voor tolheffing in de manier hoopt hij de toevloed van leerlingen naar het spe ciaal onderwijs terug te drin gen. Uiteindelijk is het de be doeling dat het speciaal onder wijs als aparte schoolsoort ver dwijnt, bevestigde Wallage maandag opnieuw. De CDA-fractie wil dat Wallage gas terugneemt. De verplich ting tot het vormen van samen werkingsverbanden moet plaatsmaken voor vrijwillig heid. Als dat niet lukt, dan kan alsnog worden bekeken of sa menwerking in de betreffende regio moet worden verplicht, aldus Hermes. Ook de VVD- fractie vindt dat Wallage te hard gaat, maar staat minder afwijzend tegenover de plan nen dan het CDA. De PvdA- fractie steunt op hoofdlijnen de voorstellen van Wallage. Ook D66 en Groen Links kunnen zich behoudens een aantal kri tische kanttekeningen vinden in de plannen van de PvdA- staatssecretaris. Kamerbrede steun kreeg Wal lage voor de schaalvergrotings operatie in het basisonderwijs. De komende jaren gaan er zo'n 1.060 basisscholen dicht, ter wijl 300 basisscholen straks al- randstad, zo liet ze de Kamer weten. Die plannen zullen „iets meer geavanceerd" zijn dan de „al weer wat achterhaalde" aan pak die zij eerder aankondig de. De minister kondigde ver der aan dat zij een bedrag van 220 miljoen, dat aan het weg vervoer is toegezegd ter com pensatie van de verhoogde die selaccijns, waarschijnlijk ge bruikt kan worden om de aan leg van infrastructuur te bespoedigen. Het wegvervoer heeft dc compensatie binnen kort niet moer nodig, omdat een akkoord over Europese harmonisatie van dieselaccijn zen ophanden is, zo verwacht Maij. Extra geld Extra geld voor de uitvoering van haar plannen heeft Maij leen als nevenvestiging mogen blijven voortbestaan. Aanvankelijk wilde Wallage zo'n 2.800 (van de in totaal 8.400) basisscholen sluiten. Maar dat stuitte op verzet 'in het veld', terwijl ook de beide regeringspartijen CDA en PvdA een dergelijke omvang rijke operatie niet voor hun re kening wilden nemen. Wallage noemde de uiteindelijk geko zen omvang „goed verdedig baar", maar erkende op vragen van VVD-woordvoerster Jor- ritsma met name in het stede lijk gebied meer grotere scho len te wensen dan volgens zijn huidige plannen het geval zal zijn. Wallage zei te hopen dat met name de grotere steden gedu rende het proces zelf „de moed" opbrengen om te kiezen voor „steviger" scholen. Dat gaf hij als antwoord op de vraag van Jorritsma of hij wel licht binnen vijf of tien jaar alsnog een dergelijke operatie voorziet. Vrijwel alle fracties, inclusief de beide rege ringspartijen, zetten vraagte kens bij het financiële kader van de schaalvergrotingsopera tie. De bedoeling is dat de op brengst van de schaalvergro ting, voorlopig geschat op 200 miljoen gulden, teruggaat naar het basisonderwijs. D66-woord voerder Nuis vroeg zich in dit verband af of de ope ratie wel door kan gaan, wan neer blijkt dat de kosten der mate hoog zijn dat van een reë le opbrengst geen sprake is. DEN HAAG - Vanaf 1 januari 1992 zal het gewicht van glazen drankflessen per jaar met ge middeld 2 procent moeten af nemen tot (in 1997) 10 procent onder het gemiddelde gewicht van 1990. Dat geldt voor zowel sterke drank als zwak-alcohol- houdende dranken. Vanaf 1 januari 1992 mogen flessen die voor de eerste keer in de handel worden gebracht niet langer worden voorzien van een loden capsule. Dat stelt het produktschap voor ge distilleerde dranken voor in een concept-verordening die een uitwerking bevat van het verpakkingsconvenant van 6 juni 1991. Het produktschap stelt verder een verbod voor op verwerking van pvc in verpak kingen die na 1 januari 1993 voor de eerste keer in de han del worden gebracht. Het gaat hier om pvc aan de binnenzijde van flessluitingen van bederfe lijke produkten. Dat is toe gestaan zolang daarvoor geen technisch alternatief bestaat. Ttenslotte zal de slijter, elke keer dat hij een fles in feestelij ke verpakking aanbiedt, moe ten zeggen dat hij het produkt ook zonder „omverpakking" kan leveren. hard nodig, want volgens de laatste ramingen komt zij daarvoor circa 10 miljard gul den tekort in de komende 20 jaar. Het plan-Lubbers - onder meer financiering via pensi oenfondsen en de inzet van aardgasbaten - moet zorgen voor dekking van dat gat. Het CDA bleek maandag af te willen van de rijkssubsidie aan gemeenten en provincies voor het fietsverkeer. Daarin stond CDA-woordvoerder De Graaf echter geheel alleen. Ook van zijn CDA-minister Maij kreeg hij een vierkante afwijzing voor zijn kiezen. Wel zei Maij dat in het verleden is gebleken dat gemeenten en provincies het budget niet ge heel aan verbetering van het fietsverkeer besteedden. Daar om is er een budget van 50 mil joen gulden per jaar speciaal voor het fietsverkeer en de vei ligheid daarvan veiliggesteld. Een centrale sturing is in dit geval nodig gebleken, aldus Maij, die het niet verantwoord vond om het budget af te schaf fen. Immers door dit nieuwe beleid zijn er jaarlijks 150 ver keersdoden en vele duizenden gewonden minder te betreuren, aldus Maij. T/m 31 oktober Brouwershaven Tentoonstelling Brouwersha ven Berijmd; tentoonstelling Zeeuwse klederdrachten en Zeeuws houtsnijwerk. Mu seum De Vergulde Garnaal, Markt 5. Maandag t/m zater dag 9.00-12.00 uur en 13.15-14.15 uur. Dinsdag 29 oktober Zierikzee Vergadering VVV. Bovenzaal Mondragon. 20.00 uur. Renesse Vergadering algemeen bestuur Stichting Renesse. Jan van Re- nesseweg 25. 20.00 uur. Dreischor Thema-avond Antiek van le den. NBvP, afdeling Noordgou- we e.o. in dorpshuis. 20.00 uur. Woensdag 30 oktober Zierikzee Open morgen voor vrouwen. Hervormd Kerkcentrum. 08.45 uur. Interkerkelijke vrouwen kof- fie-ochtend. Hervormd Kerk centrum. Vanaf 8.45 uur. Themamiddag PCOB. Drie hoek. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie finan ciën. Gemeentehuis. 19.30 uur. Donderdag 31 oktober Zierikzee Herdenking Kerkhervorming. Christelijke Gereformeerde kerk, Zevengetij straat. 19.30 uur. Commissie financiën. Stad huis. 19.30 uur. Ouderavond Theo Thijssen- school. 20.00 uur. Scharendijke Studiedag CDA-Vrouwenbe- raad. Port Zélande. 10.00 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 20.00 uur. Bruinisse Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 1 november Brouwershaven Familie-avond CNV. Tbnnen- magazijn. 19.30 uur. Zonnemaire Hedi Bogaers vertelt over haar werk. De Smidse. 20.30 uur. Nieuwerkerk Speldag voor ouderen in dorps huis. Vanaf 09.00 uur. Oosterland Jaarvergadering Staatkundig Gereformeerde Studievereni ging. Zaal Gereformeerde Ge meente, Sint Joostdijk 1. 19.30 uur. Zaterdag 2 november Zierikzee Operette Das land des la- chelns. Concertzaal. 20.00 uur. Brouwershaven Oud papier ophalen. Vanaf 9.30 uur. Dreischor Solistenconcours (leden van Crescendo). Dorpshuis. 14.30 uur. Oosterland Oud papier ophalen. Vanaf 9.30 uur. Dinsdag 5 november Zierikzee Verkoop Welfare artikelen. De Driehoek. Van 14.00 tot 16.00 uur. Verkoping Welfare artikelen. Bejaardenoord Borrendamme. Van 14.00 tot 16.00 uur. Commissie cultuur. Stadhuis. 19.30 uur. Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Van 5 tot en met 9 november Zierikzee Expositie werk leerlingen af deling ZMLK Beatrixschool in De Eenhoorn. Vrijdag 8 november Zierikzee Ledenvergadering Volkstuin vereniging Kaaskenshof. Huis van Nassau. 19.30 uur. Zaterdag 9 november Zierikzee Tentoonstelling postduivenver eniging Zierick. Clubgebouw Manhuisstraat 4. 15.00 tot 22.00 uur. Bruinisse Rommelmarkt Nu met Hope. Verenigingsgebouw Dcestraat. 10.00 tot 17.00 uur. Woensdag 13 november Zierikzee Mini-instuif voor kinderen van 5 tot 7 jaar. Driehoek. 14.00 tot 16.00 uur. Bijeenkomst NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Doodtij: I november Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - De invoering van de zogeheten „tem pobeurs" in het hoger onderwijs, zoals minister Rit zen van onderwijs die heeft voorgesteld, was niet de eerste keuze van de bewindsman. Ritzen zou de voor keur hebben geven aan een andere maatregel als dat op korte termijn technisch mogelijk was geweest. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP GOES - De bodemsanering in Zeeland stagneert door onvoldoende onderzoek. De provincie heeft geen volledig inzicht in de verontreinigingen op haar grondgebied. Daardoor is Zeeland in 1990 al eens een rijkssubsidie misgelopen. Wil het provinciaal bestuur niet opnieuw de mogelijkheid voor rijkssteun verspelen dan moet het zo snel mogelijk een plan maken voor sanering van de waterbodems. Dit stelt de stichting Nederland Gif vrij, mede namens de stichting Na tuur en Milieu en de Zeeuwse Milieufederatie, in een be zwaarschrift aan Gedeputeer de Staten van Zeeland. Neder land Gifvrij is een samenwer kingsverband van landelijke milieuorganisaties op het ge bied van de bestrijding van bo demverontreiniging in Neder land. Het Zeeuwse ontwerp-bodem- saneringsprogramma voor 1992 biedt volgens hen geen moge lijkheid voor een algehele oplossing. De milieuorganisa ties wijzen er verder op dat de milieu-inspectie eerder al heeft aangedrongen op een planning voor de lange termijn. Een in ventarisatie van natte en droge verontreinigde bodems vormt hiervoor een belangrijke basis. Maar hieraan ontbreekt het in het Zeeuwse ontwerpprogram ma voor 1992, zo menen de be zwaarmakers. Met name moet er volgens de milieu-organiaties zo snel mo gelijk een uitvoeringsprogram ma komen voor waterbodemsa nering. Dat is noodzakelijk wil het ministerie van VROM hier voor meer geld beschikbaar stellen. Tbt 1994 is hiervoor 28,2 miljoen gulden te verde len. Wat de provincie Zeeland denkt hiervan in 1992 te be machtigen, staat niet in het ontwerpprogramma. Verder ziet het provinciebestuur, naar het oordeel van de milieuorga- niaties, de mogelijke verontrei niging vanuit gesloten stort plaatsen, wat al te gemakke lijk over het hoofd. Er dienen volgens de organisaties meer onderzoeken plaats te vinden, zo nodig gevolgd door sane ringsmaatregelen. MAARSSEN - Werkgevers die een (gedeeltelijk) arbeidsonge schikte werknemer in dienst nemen komen in aanmerking voor een bonus van zes maan den van diens bruto salaris, of voor een subsidie van maxi maal 20 procent van het salaris gedurende vier jaar. DEN HAAG - De PvdA-fractie in de Tweede Kamer is weinig gelukkig met een maandag1 ingediende mo tie van het CDA, waarin wordt aangedrongen op een snelle besluitvorming over de Tweede Coentunnel in Amsterdam en de Tweede Beneluxtunnel in Rotter dam. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2