DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS Vraag en aanbod van arbeid per computer bijeenbrengen 0 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE [M j Meerderheid Zierikzeese raad akkoord met geld museumhaven Arbeidsbureau in Zierikzee: In principe één bijdrage en niet meer Auto bestuurder in slaap achter stuur 5 Gemeente Brouwershaven verkoopt haar woningen Aanrijding voor de rotonde dé krant van schouwen - duiucland! L RIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 29 OKTOBER 1991 148e JAARGANG NR 25042 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEE - De grote kaartenbak met daarin de ge gevens van alle ingeschreven werkzoekenden en po sitieverbeteraars - een onmisbaar onderdeel van de inboedel van elk arbeidsbureau - heeft uiteindelijk toch het veld moeten ruimen voor een nieuw geauto matiseerd systeem. Beeldschermen en printers sie ren nu de bureaus van de medewerkers van het ar beidsbureau. Ook in Zierikzee worden vraag en aan bod van arbeid sinds oktober '90 per computer bij eengebracht. De invoering van dit nieuwe automatiseringssysteem, dat officieel het Primair Gemeen schappelijk Informatiesys teem heet en dat door alle Ar beidsbureaus in Nederland wordt gebruikt, heeft in de aanloopfase de nodige tijd en zorg geëist. Zo werd afgestapt van de vroegere methode om voor alle bijzonderheden van de cliënt (inclusief de cliënt zelf) een code te geven. De lichtgele kaarten met gegevens over werkervaring, opleiding en andere bijzonderheden wa ren dan ook steevast voorzien van lange reeksen cijfers die alleen voor ingewijden te ont cijferen waren. Begrippen Het nieuwe systeem, dat met het oog op de gewenste unifor miteit in werkwijze uitgaat van een vast aantal voorge schreven rubrieken, laat die cijfertjes voor wat ze zijn, maar werkt met heel nauwkeu rig omschreven en strak afge bakende begrippen. Inmiddels zijn alle werkzoekenden en po sitieverbeteraars die bij het ar beidsbureau staan ingeschre ven alsmede ook nagenoeg alle werkgevers met wie het ar beidsbureau contacten onder houdt in het nieuwe geautoma tiseerde bestand opgenomen. Eind '91 moet deze operatie zijn voltooid. Dit nieuwe systeem vereenvou digt de administratieve romp-* slomp die aan het bemiddelen vooraf gaat aanzienlijk en biedt (als het gehele program ma af is) bovendien het voor deel dat snel inzicht kan wor den verkregen in de behaalde bemiddelingsresultaten van de voorbije periode. Dit nieuwe systeem biedt naast de mogelijkheid om snel een koppeling tussen vraag en aanbod van werk tot stand te brengen nog een ander voor deel. Er wordt hiermee name lijk een hoop administratieve rompslomp vermeden. „Vroe ger werd de administratie ei genlijk drie keer gedaan. De cliënt vulde een inschrijffor mulier in, dat vervolgens door de arbeidsbemiddelaar werd gecodeerd. Bij het Rijks Com putercentrum in Apeldoorn werden deze gecodeerde gege vens dan weer elektronisch op geslagen" vat directeur G. van der Wielen van het arbeidsbu reau in Zierikzee deze omslach tige administratieve procedure samen. Te weinig Hoe effectief het nieuwe sy steem voor bemiddeling ook moge zijn, het heeft toch ook zijn beperkingen. Althans op dit moment, nu er in Zierikzee met drie beeldschermen wordt gewerkt. „Tb weinig" vindt Van der Wielen die een aantal van zes beeldschermen (waar van één voor Start) gewenst acht. Met die drie beeldschermen worden nu reeds naar tevre denheid vraag en aanbod van arbeid gekoppeld. Een activi teit waarmee met name Joke Bijl en in mindere mate ook Marco van Hees zich in Zierik zee bezighouden. Deze laatste neemt de sectoren handel en metaal plus de bouw voor zijn rekening. Een stagiaire, in dit geval MDGO-studente Vivien- ne Grim houdt zich vooral be zig met het baliewerk, terwijl Peter van den Berg en Jan Sin- ke respectievelijk voor de uit voering van allerlei subsidiere gelingen (scholing) en de in schrijvingen zorgdragen. Meldt iemand zich aan de balie om zich als werkzoekende of positieverbeteraar in te laten schrijven dan betekent dat voor bemiddelaarster Joke Bijl niet automatisch turen op het beeldscherm. Als 't rhaar even mogelijk is wijst ze de cliënt op de vacatures die aan de muur hangen. Wellicht dat daar wat tussen zit. Soms ook gunt ze de cliënt een kijkje in het draai boek waarin allerlei scholings regelingen zijn opgenomen en af en toe herinnert de arbeid- sconsulente zich ook zonder tussenkomst van de computer een vacature die op het lijf van de desbetreffende cliënt ge schreven lijkt te zijn! Een goed geheugen hebben is in een kleinschalig gebied als Schouwen-Duiveland en in haar functie absoluut een pré vindt zij omdat hiermee soms snel een relatie tussen werkge ver en werknemer kan worden gelegd. De gegevens van de cliënt, die variëren van zijn adres tot en met allerlei bijzonderheden, gaan vervolgens in aanwezig heid van de cliënt de computer in. Dit gebeurt aan de hand van dezelfde begrippen als die welke bij het aanbod van vaca tures worden gehanteerd. Hier door wordt het maken van een koppeling een stuk eenvoudi ger. Bij het zoeken van de „juiste man voor de juiste ar beidsplaats" kijkt Joke Bijl eerst naar de rubriek waarin bijzonderheden van de cliënt staan vermeld. Zaken als bij voorbeeld hoogtevrees of het nog moeten vervullen van de militaire dienstplicht kunnen heel essentieel zijn voor het vinden van werk is haar erva ring. Bij het maken van een koppe ling worden door Joke Bijl ge middeld zo'n vijf tot zes perso nen, die voor de functie ge schikt lijken voor de vacature genoteerd. Deze voorselectie die meestal wordt gedaan op grond van twee criteria (beroep en/of opleiding) wordt soms gevolgd door een tweede selec tie waarbij ook andere criteria worden gehanteerd (zoals woonplaats, de beschikking bver een eigen auto en dergelij ke). Diegenen die uiteindelijke worden doorverwezen krijgen een kopie van de vacature plus een brief van het arbeidsbu reau met daarbij een antwoordstrookje waarmee zij moeten aangeven of zij wel of niet hebben gesolliciteerd en zo niet waarom dan wel niet. Anders Zo op papier lijkt dat bemidde len niet meer te zijn dan het simpelweg naast elkaar zetten van mogeliijkheden en voor waarden die beide partijen (werkgevers en werknemers) stellen. De praktijk is echter anders. Sommige mensen die zich bij het arbeidsbureau mel den hebben duidelijk een steuntje in de rug nodig om ook zelf actief op zoek naar een baan te gaan. Joke Bijl: „Mensen nemen bij hun eerste bezoek aan het Ar beidsbureau nogal eens een wat afwachtende houding aan. Da's ook begrijpelijk als je in een situatie verkeert waarin je je werk hebt verloren of dreigt te verliezen". Soms ook wan neer een cliënt aarzelt of het al lemaal wel zal lukken vertelt Joke Bijl, een herintreedster die vanaf '86 bij het arbeidsbu reau werkt, haar eigen erva ring en probeert zij op de cliënt iets van haar enthousiasme over te brengen. Want dat zij haar werk bijzonder graag doet blijkt wel uit haar consta tering dat zij eigenlijk het leukste werk^döet dat er is. Ook al zijn er natuurlijk af en toe teleurstellingen omdat een bemiddeling niet lukt of een cliënt weinig inzet toont om aan de bak te komen. 't Zijn overigens niet allemaal mensen die hun baan kwijt zijn die zich aan de balie mel den. Mensen met allerlei vra gen over arbeidszaken, vrou wen die na jaren thuis te heb ben gezeten weer een betaalde baan wensen of oud-Schouwen- Duivelanders die hoe dan ook weer terug willen keren naar hun geboortegrond melden zich bij het arbeidsbureau. Jo ke Bijl: „Die groep van mensen die weer naar Schouwen-Dui veland willen terugkeren is ge zien hun enthousiasme leuk om te bemiddelen". Krapte Arbeidsconsulente Joke Bijl aan 't werk. (Foto: Joop van Houdt). Soms ook slaagt Joke Bijl er niet direct in om vraag en aan bod op een lijn te brengen. De eenzijdige werkgelegenheids- structuur in de regio, de toene mende krapte op de arbeids markt die zich op Schouwen- Duiveland met name in de bouw en de metaal voordoet zijn stuk voor stuk factoren waarom die bemiddeling soms de nodige voeten in de aarde heeft. Maar ook een verouder de opleiding of een tekort aan scholing kan er debet aan zijn dat een werkzoekende moei lijk aan de bak kan komen. Vermoedt Joke Bijl een onvol ledige opleiding dan wijst ze de cliënt op de scholingsmoge lijkheden die het arbeidsbu reau biedt. Daarvoor ligt er bij de balie een draaiboek met scholingsmogelijkheden ter in zage en wie serieus aan om- of herscholing denkt kan daar voor worden verwezen naar Jo ke Bijls collega Peter van den Berg, de scholingsdeskundige binnen het team. Die scholing betreft meestal wat kortere en beroepsgerichte opleidingen die een redelijke kans op een baan bieden. Dit arbeidsgerichte werken sluit het rekening houden met ie mands interesse en studiecapa citeit overigens niet uit. Naast die meer individuele scho lingsmogelijkheden (via onder meer het centrum voor vakop leidingen) biedt het arbeidsbu reau in de vorm van speciale projecten ook groepsgerichte opleidingen. Met het oog op een dreigend tekort aan zie kenverzorgenden in de toe komst begint begin december een driejarige opleiding voor ziekenverzorgenden. Een pro ject dat het arbeidsbureau bij na een half miljoen kost en waarvoor drie zorginstellin gen, waaronder de Cornelia- stichting arbeidsplaatsen ga rant stellen. Door deze en nog andere „hulp middelen" kunnen werkzoe kenden die moeilijk aan de bak lijken te komen toch ook worden bemiddeld. Gemiddeld 85% van diegenen de een ar beidsgerichte opleidng krijgen hebben na afloop een reële kans op werk leert de praktijk. En daar is het het arbeidsbu reau uiteindelijk om te doen. ZIERIKZEE - De fracties van de PvdA en de RU in Zierikzee hebben met hun tegen-argumenten niet kunnen voorkomen, dat een meerderheid van de ge meenteraad maandagavond 150.000 gulden heeft uit getrokken voor de komst van een museumhaven in deze monumentenstad. Met name financiële bezwa ren weerhielden de beide fracties hun goedkeuring aan het plan te geven. D. van der Wekken (PvdA) noemde de gemeentelijke bij drage van 150.000 gulden finan cieel onverantwoord. Het geld komt uit de pot stadsvernieu wing en zijn fractie voorziet in deze sector een geldtekort in de komende jaren. Met dat voor uitzicht moet een gemeente niet zoveel geld uitgeven aan een museumhaven, zo stelde zijn fractie. Tevens zijn de socialisten niet gelukkig met de 'promotionele activiteiten' in de in te richten museumhaven. De speciaal hiervoor opgerichte stichting heeft namelijk inkomsten no dig en volgens de fractie van de PvdA zal er zonder twijfel va ker bij de 'gemeente worden aangeklopt. In een eerdere fase had de frac tie geen problemen met de in houdelijkheid van het plan. Maar gaandeweg is het plan door financiële redenen uitge dund tot de komst van een drie tal schepen. „Onze fractie maakt zich zorgen over de haal baarheid van het plan en vraagt zich af of hetgeen nu de plannen zijn zo'n grote investe ring wel rechtvaardigen", al dus Van der Wekken. Exploitatie Mevrouw M. A. Bij de Vaate- Rozendaal (CDA) liet een heel ander geluid horen. Zij noemt de éénmalige subsidie geen probleem, want een museum haven hoort wat haar betreft bij een monumentenstadje als Zierikzee. Wat de exploitatie van de haven betreft, zal ook haar fractie de vinger aan de pols houden. Ook het CDA zit wat Bij de Vaate betreft niet op overlast voor de omgeving te wachten. Op vragen van Van der Wek ken, die het onduidelijk noem de of de CDA-fractie in de toe komst ook met ,geld over de brug zal komen voor de stich ting, reageerde Bij de Vaate di plomatiek. Zeg nooit nooit, was haar antwoord. Maar in principe wil de fractie het bij deze eenmalige subsidie laten. Maar wat een volgende ge meenteraad in een andere pe riode doet. is haar vooralsnog niet duidelijk. J. J. Geleijnse (VVD) was kort en duidelijk. Wat hem betreft kan de museumhaven er ko men en is een bijdrage van de gemeente hierin gerechtvaar digd. W. F. Sprengelmeijer (RU) was even kort en bondig. Maar dan wel andersom. Het is een financieel onverantwoord plan. De gemeente kan haar geld wel beter gebruiken. Wethouder L. J. van Gastel rea geerde uitvoerig op de opmer kingen van de diverse fracties. Hij zei zich geen zorgen te ma ken over eventuele overlast en volgens hem is het altijd nog de gemeenteraad die in de toe komst bepaalt, wat er wel en niet in de museumhaven (Oude haven) mag gebeuren. Sponsorgeld en Er moet wat hem betreft een accent op sponsorgelden ge legd gaan worden door de stichting. Ook hij gaat er niet vanuit, dat de gemeente een tweede bijdrage zal geven al hield hij net als het CDA een slag om de arm. Van der Wek ken liet zich door het betoog van Van Gastel niet overtuigen. Volgens hem is er een onom keerbaar proces in werking ge steld en kan de gemeente op haar 'klompen' aanvoelen, dat er om een nieuwe bijdrage ge vraagd wordt. Zijn fractiegenoot mevrouw M. R. de Jong-van Loo ging daar op nog kort in discussie met mevrouw Bij de Vaate. Volgens De Jong zijn er voorbeelden in het land (Rotterdam en Gou da), dat een museumhaven een behoorlijk rommelige indruk kan maken. Bij de Vaate zei lie ver uit te gaan van de goede voorbeelden, die er ook zijn. Het laatste woord was aan wet houder J. Groen, die als lid van de PvdA de kritiek van zijn fractie niet heeft gevolgd. „Mensen moeten niet alleen voor een zak friet naar Zierik zee komen", zei hij. Hij is nooit gelukkig geweest met de kale Oude haven en is blij, dat er nu iets mee gaat gebeuren. ZIERIKZEE - Maandagmor gen vond op de Rijksweg N-59 een aanrijding plaats die ver moedelijk ontstond omdat de bestuurder van een personen auto, R. B. uit Den Bosch ach ter het stuur in slaap was ge vallen. Dat gebeurde toen de Braban der maandagmorgen om onge veer zeven uur over de rijksweg in de richting Zierikzee reed. Zijn voertuig kwam op de lin kerweghelft terecht en botste daar tegen de personenauto be stuurd door de heer E. M. uit Ouddorp die vanuit de tegen overgestelde richting kwam. Beide voertuigen raakten el kaar aan de linkerzijde. Door dat E. M. nog ongeveer hon derd meter kon doorrijden om op een parkeerstrook tot stil stand te komen bleef de rij baan vrij voor het overige ver keer. Overigens werden beide voertuigen zo beschadigd dat ze moesten borden wegge sleept door Ista. EDE - CDA-voorzitter Van Vel- zen vindt dat het wapen van olie-embargo moet worden in gezet om de Servische macht hebbers onder grotere druk te zetten. Door het werk leert men werken. Frederik 1 van Pruisen Plaatselijk regen HET WEER Toenemende bewolking en in de loop van de dag plaatselijk regen. Minimumtemp. 8 graden aan de kust tot 2 graden in het binnenland met kans op vorst aan de grond. Middagtemp. 11 graden. Matige zuidelijke wind, rond kracht 3. 1 NIEUW BLUSVOERTUIG Het brandweerkorps Scharendijke nam een nieuw blusyoertuig in gebruik. TIJDEN VERANDEREN ABVA/KABO reed in het kader van campagne Tijden veranderen met actiebus over Schouwen-Duiveland. OEN OSSE Brouwse raad had moeite met het voorstel om 3,2 mil joen te lenen aan de Watersportvereniging Den Osse. WINST De tafeltennisvereniging Scaldina won van concurrent Slagvast 1. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Negentien aan Beter Wonen BROUWERSHAVEN - De gemeente Brouwershaven gaat de 29 woonhuizen, die zij, momenteel in bezit heeft en verhuurt, verkopen. Negentien woningen worden overgedaan aan de woning bouwvereniging Beter Wonen en de overige tien woeden aan geboden aan de mensen die ze nu nog huren. Het betreft acht huizen aan de Molenstraat, een in het Slingerbos en een aan de Korenmarkt, alle te Brouwers haven. Tijdens de gemeenteraadsver gadering die maandagavond plaatsvond in het stadhuis ver telde burgemeester Labruyère dat men van de huizen af wil omdat is gebleken dat de ge meente niet voldoet aan de nieuwe eisen die de rijksover heid aan een woningbouwbe drijf stelt. De raadsleden stonden achter het voorstel. „Een woningcor poratie van sociale huisvesters zoals Beter Wonen is bij uitstek geschikt als verhuurder", al dus P. van der Meide (SGP/ GPV/RPF). Hij sprak er wel zijn teleurstelling over uit dat Beter Wonen niet alle 29 wonin gen wilde overnemen. Dat bleek te komen omdat de tien bovengenoemde woningen aan een grondige (en dus dure) renovatie toe zijn. Desondanks vertelde burgemeester La bruyère dat een groot deel van de bewoners er voor voelt om het huis dat ze nu nog huren te kopen. Hij vertelde aan PvdA-raads- lid A. de Vlieger dat degenen bij wie dat niet het geval is het huis mogen blijven huren. Op een 'geleidelijke manier', on der meer via het aanbieden van een andere huurwoning van Beter Wonen zal worden gepro beerd hen uit het huis te krij gen zodat het alsnog kan wor den verkocht. ZIERIKZEE - Op de Rijksweg N-59 vlak voor de rotonde bij Zierikzee botsten zondagmor gen drie personenauto's op el kaar. Het ongeluk gebeurde om on geveer 11.30 uur toen mevrouw G. S. uit het Duitse Bouchem over de Rijksweg N-59 vanuit Nieuwerkerk in de richting Zierikzee reed. Zij zou te laat hebben gemerkt dat de voor haar rijdende auto's afremden voor de rotonde. Zij botste op de voor haar rijdende auto be stuurd door de heer P. V. uit Mombassa en die schoot door de klap weer door tegen de auto bestuurd door J. de J. uit Rotterdam. Uiteraard werden alle drie de voertuigen daarbij behoorlijk beschadigd. Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement a f 45,— jaarabonnement f 169.— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af naam adres postcode telefoon plaats: handtekening: 2C Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, COl Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1