'Eigenlijk is het elke dag weer open dag in een verpleeghuis §3 DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS 32bè Verhuist VVV-kantoor naar Laan van Saint Hilaire? Aanranding van een elf-jarig meisje n i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE j Het vernieuwde waterbed in Zonnemaire? Jazeker!! Open dag gezondheidszorg-instellingen trekt veel belangstelling Speciale vergadering rond nieuwbouwplannen 6 Auto in sloot man gewond dé krant van schouten -duiveland! ERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 28 OKTOBER 1991 148e JAARGANG NR 25041 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 O 00 ZIERIKZEE - ,,De reactie van veel mensen die hier zijn komen kijken was toch zoiets van 'Hé, dat zit toch anders in elkaar dan ik dacht". Dat zegt G. de Groot, hoofd van de afdeling welzijn van verpleeghuis De Corneliastichting in Zierik- zee. Zaterdag hield het verpleeghuis samen met het Zweedse Rode Kruis Zieken huis Zierikzee, gezinsvervangend tehuis Schouwenoord en bejaardencentrum Borrendamme in Zierikzee een open dag in het kader van de landelijke actie Wie zorgt die leeft. Onder het motto Maak werk van zorg zetten de zorginstellingen hun deuren open. De landelijke actie Wie zorgt die leeft heeft als doel de zorg sector meer bekendheid te ge ven. Middels de actie wil men definitief afrekenen met het Florence Nightingale-beeld dat veel mensen blijkbaar nog steeds hebben van medische zorginstellingen. Directeur A. Schouw van. verpleeghuis De Corneliastichting verwoordt het als volgt: „Werken in een verpleeghuis is natuurlijk veel meer dan alleen 'de zuster'. Veel mensen hebben toch nog steeds een verkeerd beeld van een een verpleeghuis. Vaak denken mensen dat alle bewo ners zo'n beetje de hele dag in bed liggen en dat is in werke lijkheid helemaal niet zo". Uitgebreid programma Van de zorginstellingen in Zie rikzee die hun deuren zaterdag open zetten trok De Cornelia stichting verreweg de meeste belangstellenden. Naar schat ting 500 mensen kwamen een kijkje nemen in het verpleeg huis. Hen werd een uitgebreid programma voorgeschoteld waarin ook plaats was inge ruimd voor wat vermaak. Er werden rondleidingen door het hele gebouw verzorgd en er waren demonstraties fysiothe rapie, ergotherapie, logopedie, activiteitenbegeleiding, ver pleging en verzorging. Ook kon men een kijkje nemen in de keuken en de linnenkamer en werd een en ander uit de doeken gedaan over het werk van de technische dienst. Voor de verstrooiing zorgden boerenkapel Oor ons noe, Ma rio de Goochelaar en zieken omroep Nomen Nescio. Verder stond in de ontvangsthal van het verpleeghuis een informa tiestand over het werken in de gezondheidszorg. Werving yan personeel, voor nu en in de toe komst, was immers ook een van de doelstellingen van de open dag. Gemengd publiek De open dag in de Cornelia stichting trok volgens hoofd welzijn, G. de Groot een zeer gemengd publiek. „Natuurlijk kwamen er familieleden en kennissen van bewoners van de Corneliastichting, maar er wa ren toch ook veel andere bezoe kers". Directeur A. Schouw toont zich zeer tevreden met de grote belangstelling voor de open dag in de Corneliastich ting. „Er was ook veel belangstel ling voor de rondleidingen en die duurden toch alles bij el kaar zo'n anderhalf uur". Goed bezocht werden ook' de ver schillende demonstraties. Veel mensen hadden er volgens Schouw geen idee van welke faciliteiten het verpleeghuis heeft en welke behandelings methodes worden toegepast. „Wij hebben geprobeerd om een zo breed mogelijk beeld te schetsen. En dat is aardig ge lukt". Of de open dag de Cornelia stichting op termijn ook nieuw personeel oplevert is volgens Schouw nu nog niet te zeggen. „Nu kampen we nog niet met personeelsgebrek, maar dat kan zich in de toekomst wel voordoen", aldus Schouw. De Groot vult aan: „We hebben er vandaag wel een aantal vrij willigers bijgekregen en dat is ook heel belangrijk". Geen schoolverlaters Bij het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis liep het zaterdag niet storm volgens mevrouw L. Verrijzer. „We hebben natuur lijk pas nog een open dag ge had bij de opening van de nieu we OK-afdeling. Misschien dat dat wat dat betreft scheelt". Mevrouw Verrijzer schat het aantal bezoekers aan het zie kenhuis op zo'n tweehonderd d driehonderd. „Het was niet echt druk, maar wel gezellig druk". Voor het ziekenhuis was de be langstelling voor de open dag wat teleurstellend. „We hadden gehoopt flink wat schoolverla ters binnen te krijgen, maar die zijn eigenlijk nauwelijks geweest. Tferwijl dat voor ons een belangrijke doelgroep was". Net als in de Cornelia stichting werden de bezoekers van het ziekenhuis vergast op een rondleiding door het ge bouw. Voor die rondleiding be stond volgens mevrouw Verrij zer goede belangstelling. Zo'n twee d driehonderd mensen kwamen een kijkje nemen in het ziekenhuis. (Foto: Joop van Houdt). Verder waren in het ziekenhuis diverse informatiestands opge bouwd en werden verschillen de dia-voorstellingen en video films over het werken in de ge zondheidszorg vertoond. Zo kon men onder meer een gal blaasoperatie nieuwe stijl mee beleven middels een video presentatie. Hulp bewoners In gezinsvervangend tehuis Schouwenoord in Zierikzee werden tijdens de open dag ook de bewoners ingeschakeld. Met veel enthousiasme leidden zij de bezoekers rond om te la ten zien waar zij leven en hoe ze leven. Schouwenoord biedt huisvesting aan 24 bewoners met een verstandelijke handi cap. De bewoners beschikken bijna allemaal over een eigen kamer en iedere leefgroep be schikt over een gemeenschap pelijke huiskamer. „Voor zover ik weet is het de eerste keer dat we hier zoiets dergelijks ondernemen", aldus plaatsvervangend directeur H. Thijssen. „Voor ons is het een stukje promotie. Wat meër be kendheid geven aan wat een ge zinsvervangend tehuis is en doet", aldus Thijssen. Hij kon ongeveer 50 bezoekers verwel komen. „De algemene reactie was vooral dat men verbaasd was over de ruimte in het gebouw en het feit dat bijna alle bewo ners een eigen kamer hebben", aldus de plaatsvervangend di recteur. Het inschakelen van de bewoners tijdens de open dag was voor hem een vanzelfspre kende zaak. „En de bewoners vonden het ook prachtig om te doen". Bewoner Jos Damen toont niet zonder trots het gebouw. Hele maal bovenin het oude heren huis aan de Tbuwbaan is zijn kamer. „Ik heb hem pas nog helemaal geschilderd", aldus een enthousiaste Damen. Een 27-mc 'bakkie' prijkt op de ta fel. Een eindje verderop staat een keyboard. Damen heeft het uitstekend naar z'n zin in Schouwenoord. „Maar toch wil ik het liefst terug naar Bra bant. Daar kom ik vandaan en dat blijft toch trekken". ZIERIKZEE - Verouderd en veel te klein. Het huidi ge onderkomen van de VVV-Zierikzee aan het Ha venpark voldoet niet langer aan de eisen die tegen woordig aan een modern VVV-onderkomen worden gesteld. Daarom ook heeft het VVV-bestuur een schets laten maken van een nieuw kantoor op de hoek van de Laan van Saint Hilaire en Schel- destraat. Dit idee wordt dinsdag 29 oktober tijdens een bijzondere vergadering in Mondragon (Zierik zee) aan de leden ter beoordeling voorgelegd. Deze vergadering begint om 20.00 uur. doet het WV-onderkomen aan het Havenpark bovendien ook niet meer aan de eisen van deze tijd. De entree - een smal gan getje waar een rolstoeler on herroepelijk klem komt te zit ten - en de balie zijn hard aan vervanging toe. Tb meer ook omdat de ANW - de overkoe pelende organisatie vanVW's - onlangs een notitie mót een aantal minimumvoorwaarden heeft opgesteld waaraan een VW-kantoor moet voldoen. Wat betreft de omVang van het dienstenpakket voldoet de VVV-Zierikzee zo ongeveer aan de r^ieuwe eisen die door de ANW aan een A-kantoor wor den gesteld, maar wat het on derkomen betreft is de situatie in Zierikzee verre van ideaal. Het bestuur van de VVV heeft zich de laatste tijd dan ook diep gebogen over de vraag hoe hierin verandering te brengen. Aanvankelijk werd gedacht aan een grondige verbouwing van het huidige onderkomen, waarbij onder meer gedacht De VW-Zierikzee is uit z'n jas je gegroeid! De gestadige uit breiding van het aantal activi teiten dat de VW voor zowel toeristen als eigen bevolking ontplooit plus een aanzienlijk toegenomen vraag naar de van oudsher bekende VW-activi- teiten hebben ertoe geleid dat het zowel voor als achter de ba lie soms dringen geblazen is. Een situatie die van de drie VW-informatrices nu en dan een behoorlijke dosis improvi satietalent vergt om alles in goede banen te leiden. Op de stoep Dat het in het WV-kantoor aan het Havenpark inderdaad woekeren met de beschikbare ruimte is bleek onlangs nog, toen de VW-Zierikzee als theaterbespreekbureau kaar ten voor het concert van Dire Straits verkocht. Om half zes stonden de liefhebbers al op de stoep. Naast dit ruimtegebrek vol- werd aan het afbreken van een gangmuur. Alles op een rijtje gezet bleek dit echter een té in grijpende en kostbare operatie te zijn zodat uiteindelijk naar een andere lokatie in het cen trum werd gezocht. Kiosk Die bleek, zo stellen voorzitter E. Romijn en penningmeester J. Brongers niet aanwezig te zijn. Het voorstel van het VW- bestuur om op het Kraanplein een kiosk neer te zetten vond in de ogen van het gemeentebe stuur geen genade omdat het zicht op het poortencomplex hierdoor zou worden belem merd. Ook een andere sug gestie om op de plaats van de muziektent een VW-gebouw- tje neer te zetten bleek geen succes. De muziektent moest, zo meende de gemeenteraad voor Zierikzee behouden blij ven. Geen plaats Kortom, voor een WV-kiosk bleek in de binnenstad geen plaats en uiteindelijk viel het oog op een stuk grond op de hoek van de Scheldestraat/ Laan van Saint Hilaire. Het ge geven dat het VW-kantoor hierdoor wellicht uit het stads hart zal verdwijnen, was ook voor het VVV-bestuur zelf even en zessen werd gevonden biedt echter het grote voordeel dat bezoekers van Zierikzee bij binnenkomst al kunnen wor den opgevangen. Een reden waarom ook elders soms VW- kantoren uit de binnenstad verdwijnen. Het merendeel van dagjesmensen komt im mers via de Laan van Saint Hi laire. Iets dat in de toekomst volgens het WV-bestuur nog zal toenemen, gezien het omke ren van de rijrichting van de Scheepstimmerdijk. Ook voor de watersporters, die 's zomers in groten getale de Zierikzeese haven opzoeken, is deze lokatie gunstig gelegen. Er zitten uiteraard ook wat na delen aan deze lokatie. Behalve het feit dat de plaats buiten de stadswallen ligt is het ook een laaggelegen gebied, hetgeen bepaalde eisen aan de toegan kelijkheid stelt en daarnaast is het voor de dagjesmensen die per bus komen - een gering aantal overigens - wat verder lopen. Eerste schets Om een indruk te krijgen hoe het nieuwe VW-kantoor zou kunnen worden heeft aanne mer Quant als aardige geste een eerste schets gemaakt. De ze tekening - een voorlopig schetsplan - geeft een wat knus aandoend zeshoekig gebouw tje van zo'n zestig m2 (met om ringende grond: honderd m2) te zien, waarin naast VVV ook ANWB onderdak krijgt. Dit is gedaan met het oog op de sa menwerking van VVV en ANWB in de toekomst. Komt deze samenwerking van de grond, hetgeen wel te verwach ten is dan kunnen beide orga nisaties onder een dak worden gehuisvest. Deze locatie die na veel vijven Verder geeft de schets een rui me entree te zien, een telefoon- ruimte, een klein keukentje en een magazijn. Kiezen de leden voor deze opzet en gaat ook de gemeente akkoord dan zal een dergelijk onderkomen de WV ongeveer drie ton gaan kosten. Een aanzienlijk deel hiervan moet uit de verkoop van het huidige onderkomen worden bekostigd. Daarnaast kan bijvoorbeeld ook een beroep worden gedaan op de leden om tegen een lage rente geld beschikbaar te stel len voor deze nieuwbouw. De gemeente daarentegen zal niet worden gevraagd bij te dragen in de bouwkosten. Voor de ex ploitatiekosten die hierdoor zullen toenemen zal het VW- bestuur daarentegen wel bij de gemeente aankloppen. Nadat een paar jaar geleden de gemeenteraad besloot om met een maximale subsidie van maximaal dertig mille de VVV- Zierikzee van de ondergang te redden zal nu worden gevraagd om de huisvestingskosten en de personeelskosten voor een vaste kracht te vergoeden, het geen neerkomt op een bedrag van zo'n 57.000 gulden. In ver gelijking met de 100.000 gulden subsidie die de ANW voor het kantoor in Zierikzee heeft be rekend, is het VVV-bestuur met z'n 57.000 gulden nog aan de zuinige kant. Nu het bestuur zijn nieuw- bouwplan in eerste instantie heeft voorgelegd aan het colle ge van b en w, wordt nu ook de mening van de leden over de nieuwbouwplannen gevraagd. Tijdens een bijzondere leden vergadering die dinsdag 29 ok tober in Mondragon (aanvang 20.00 uur) wordt gehouden kan ieder lid zijn zegje hierover doen, waarna het plan ofwel bijgesteld ofwel nader uitge werkt wordt. Zorgen zijn het onkruid op de levensweg. Lino Granada Perioden met zon HET WEER Perioden met zon, maar in het zuid westen ook wolkenv6iden, vrijwel overal droog. Minimumtemp. 4 graden. Middagtemp. ongeveer 11 graden. Zuidoostenwind, matig, kracht 3è4, in het Waddengebied eerst nog af en toe krachtig, 6. t: FEEST Vernieuwing van Zierikzeese wijk Plan Buyse feeste lijk afgerond. ZONNETJE In Bruinisse zijn twee bondsleden met hun jubileum in het zonnetje gezet. ZWARE WEKEN Het eerste elftal van Bruse Boys wacht een aantal zware weken. OMMEKEER Staat W Zierikzee na een overwinning voor een om mekeer? Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Zaterdagavond op het fietspad langs de Nieuwe Kooiweg bij Zierikzee ZIERIKZEE - Zaterdagavond werd op het fietspad langs de Nieuwe Kooiweg te Zierikzee (de Provincia le Weg tussen Zierikzee en Haamstede) een elf-jarig meisje aangerand. keltjeshaar. Hij was gekleed in een spijkerbroek en een lichte blouse of jas. De Rijkspolitie Schouwen- Duiveland stelt een onderzoek in naar de identiteit van de da der. Daarom verzoekt zij men sen die wat hebben gezien dat met de aanranding te maken kan hebben of die op enige an dere wijze informatie kunnen verschaffen die tot aanhouding van de dader kan leiden, drin gend contact op te nemen. Af deling recherche Zierikzee 01110-14055. Compositietekening van de dader. Het misdrijf vond plaats om ongeveer 19.50 uur. Het meisje fietste samen met een vriendin over het fietspad op het gedeel te tussen de Zandweg en de Klerks weg. Zij werden door de dader van hun fiets geduwd. Een van de meisjes wist te ont komen, maar het slachtoffertje werd vervolgens door de man aangerand. Na zijn daad rende de man weg in de richting Zierikzee. Het was iemand tussen de 25 en 30 jaar met een normaal postuur, een rond gezicht en blond ste- ELLEMEET - J. P. uit de ge meente Westerschouwen is gis teren, zondag, gewond geraakt bij een eenzijdig ongeval. P. reed over de Hogeweg en wil de linksaf slaan de Ridderweg in. De politie vermoedt dat de man de kruising niet of te laat heeft opgemerkt. In ieder geval reed P. rechtdoor de sloot in. P. werd met hoofd-, been-, en borstletsel opgenomen in het Zweedse Rode Kruis Zieken huis in Zierikzee. Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement a f 45,— jaarabonnement a f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode telefoon plaats: handtekening: ISC Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. t... -

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1