VVD op de bres voor uitbreiding van de kleinschalige recreatie Dilemma snelheidsremmende maatregelen voor Stolpweg 1 TAXA TIE? DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS Anderhalve ton gevraagd voor inrichten museumhaven 0 Man zwaar gewond bij aanrijding n ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Klasse bewijst zich zelf! Rolf Benz bij voorbeeld! Ook in Zonnemaireü ''Lariekoek dat Kerkwerve landelijk moet blijven Laatste woord aan Zierikzeese gemeenteraad Duivelands college van b en w wil tussenoplossing V 1 v\| j[ jT r Zl 1 3 DISCRIMINATIE IN TAAL 3 WERKGELEGENHEID 5 AMSTERDAMMERTJES 9 KOPLOPER I dt'krant van schouwen -duiveland! ^BL!0TH£^\ IERIKZEESCHE NIEUWSBODE I VRIJDAG 25 OKTOBER 1991 148e JAARGANG NR 25040 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 O O 1 R SCHARENDIJKE - „Eerder hebben we ja gezegd te gen camping De Hoogte. Ik zie niet waarom we nu nee moeten zeggen tegen uitbreiding van de mini- camping van de heer Post. Ik vind het lariekoek dat Kerkwerve landelijk moet blijven". Dat was het commentaar van VVD-vertegenwoordiger J. M. van Langeraad op het voorstel van het college van b en w van de gemeente Middenschouwen om het be zwaarschrift van B. Post uit Kerkwerve tegen de eer dere weigering om uitbreiding van diens mini- camping aan de Kerkweg mogelijk te maken. Post wil zijn mini-camping uit breiden tot een camping met 30 eenheden. Dit is in strijd met het voor dat gebied geldende bestemmingsplan. Bovendien, zo voert het college aan, zou uitbreiding van de mini-cam ping toekomstige dorpsuitbrei ding onmogelijk kunnen ma ken. Niet geschikt Post voert in zijn bezwaar schrift tegen de eerdere afwij zing van zijn verzoek aan dat de lokatie in kwestie volgens hem ongeschikt is voor verdere dorpsuitbreiding. Er moeten dan, zo stelt de kampeerboer, bedrijfsgebouwen aangekocht worden en bovendien zou het nieuwe woongebied wel erg dicht bij de begraafplaats ko men te liggen. Post voert verder aan dat uit breiding van de bestaande canmping zou kunnen leiden tot het opzetten van een kamp winkel. Een winkel die dan ook een functie voor de inwo ners van Kerkwerve zou kun nen hebben. Het college rea geert op de tegenwerpingen van Post met de opmerking dat ook als de uitbreiding van de camping niet aan het woonge bied grenst er overlast te vre zen valt. „Grotere campings veroorza ken meer geluid dan kleinere. Om die reden wensen wij aan een uitbreiding van de onder havige camping geen medewer king te verlenen. In Ellemeet en Scharendijke zijn wel re creatieparken in of nabij de be niet wilt dat het dorp leeg loopt". Burgemeester W. den Boer rea geerde op het betoog van Van Langeraad met de opmerking: ,,U stelt het allemaal wat te dramatisch voor. Het is nog steeds goed wonen in Kerkwer ve". De repliek van Van Lange raad: „Ik woon ook nog steeds leuk in Kerkwerve, maar als ik een gezin met jonge kinderen zou hebben zou ik me niet in Kerkwerve vestigen". Van Lan geraad bleek echter een roe pende in de woestijn. Zelf heeft hij een ambitieus plan in elkaar gezet voor de realisering van een kampeer terrein aan de Heuvelsweg bij Kerkwerve. Dat plan voorziet in de aanleg van een grootscha lige camping met maar liefst 222 staanplaatsen, een bos van 16 hectare groot, de bouw van een multifunctioneel hoofdge bouw, sanitaire voorzieningen en diverse sport- en recreatieve voorzieningen. „Het zal uw raad duidelijk zijn dat hier geen sprake is van kleinschalig kamperen", stelt het college in haar voorstel aan de raad om geen medewerking te verlenen aan de plannen van Van Langeraad. „Het plan past dan ook niet binnen de voor gestane toeristische recreatie ve ontwikkeling van de ge meente Middenschouwen". „Het is een prachtig, ambi tieus, plan, maar de plaats is verkeerd", stelde burgemees ter Den Boer tijdens de ge meenteraadsvergadering. De raadsfracties konden niet an ders dan de conclusie van het college onderschrijven. „Het kan niet, het is niet anders", verwoordde CDA-raadslid P. W. Berrevoets-Ringelberg het al gehele gevoelen van de raad. PvdA-gemeenteraadslid G. A. M. Cobussen liet weten zich zeer aangesproken te voelen tot het idee om een bos bij Kerkwerve aan te leggen. Dat is voor ons uiterst bespreek baar", aldus de sociaal-demo craat. Van Langeraad: ,,Er komen geen herrieschoppers naar Kerkwerve". bouwde kom. Het karakter van deze kernen is echter anders. De kern Kerkwerve dient echer zijn landelijke, agrarische ka rakter te behouden", aldus het college. Geen herrieschoppers CDA, SGP/RPF/GPV en PvdA schaarden zich achter de ziens wijze van het college. WD- voorman J. M. van Langeraad echter liet een heel ander ge luid horen. Hij gaf een sombe re opsomming van wat er in Kerkwerve allemaal al ver dwenen is: „De winkel is weg, het postkantoor zijn we kwijt, en we hebben ook al een school in moeten leveren. Het is larie koek dat Kerkwerve landelijk moet blijven, tenminste als je ZIERIKZEE - De inrichting van de Oude Haven als museumhaven lijkt weer een stapje naderbij te ko men nu het college van b en w van Zierikzee voor stelt om voor de vereiste aanpassingen 1,5 ton vrij te maken. Dit voorstel bespreekt de gemeenteraad maandag 28 oktober tijdens zijn maandelijkse ver gadering. Deze wordt gehouden in het stadhuis en begint om 19.30 uur. De wens om de Oude Haven een beetje in oude luister te herstellen heeft begin vorig jaar geleid tot de oprichting van een Stichting Museumha ven Zierikzee die ervoor ijvert om in de Oude Haven een aan tal authentieke zeilschepen te laten afmeren, die als museaal object een verfraaiing van het stadsbeeld kunnen betekenen. Daarbij wordt gedacht aan tien verschillende en historisch waardevolle zeilschepen. Voorzieningen Om dit plan te kunnen realise ren moet de Oude Haven wor den voorzien van een drijvende steiger en een toegangsbrug die kan worden afgesloten: De kosten van deze door de ge meente aan te brengen voorzie ningen bedragen globaal an derhalve ton. Dit plan om van de Oude Haven „een drijvend museum" te maken is tijdens een inspraakavond met de om wonenden besproken. Daaruit bleek de vrees vopr overlast te bestaan. Door het stellen van bepaalde voorwaarden in de beheers-overeenkomst van de stichting met de eigenaren van de schepen kan mogelijke over last worden beperkt. Zo is be paald dat geen schepen worden aangetrokken die hoofdzake lijk voor bewoning dienen. Gezien de voorwaarden in de ontwerp-overeenkomst hebben b en w geen overwegende be zwaren tegen de inrichting tot museumhaven, al worden in de verschillende commissies toch NIEUWERKERK - Het Duivelandse college van burgemeester en wethouders stelt in haar beantwoording van de algemene beschouwingen van de politieke fracties uit de gemeenteraad dat er een dilemma bestaat met betrekking tot het aanbrengen van snelheidsremmende maatregelen op de Stolpweg te Nieuwer- kerk. Zoals bekend klagen de omwonenden al lange tijd over de gevaarlijke si tuatie die wordt veroorzaakt door de hoge snelheid waarmee op de weg wordt gereden. Het Duivelandse college heeft daar begrip voor. „Iedereen is er van overtuigd dat maatrege len noodzakelijk zijn", schrijft men. Het dilemma wordt ge vormd door de vraag op welke wijze dat moet gebeuren. „Het kiezen voor de aanleg van een mini-rotonde ter hoogte van de kruising Stolpweg/West- straat/Loensweg dient in com binatie te worden gébracht met de geplande uitbreiding van Nieuwerkerk, huizenbouw ten noorden van de Loens weg", al dus het college. In dat licht bezien vindt men dat nog geen definitieve oplos sing kan worden aangebracht. Maar burgemeester en wethou ders vinden wel dat in elk ge val naar een tussenoplossing moet worden gezocht voor het weggedeelte tussen voorge noemde kruising en de aanslui ting met de Rijkweg N-59. Men zegt daarbij voorkeur te heb ben voor het aanpassen van het wegdek (onder meer via het aanbrengen ribbels) in combi natie met visuele versmallin gen van de weg en/of drempels. Omdat diverse fracties zich in hun algemene beschouwingen af vroegen of het wel noodza kelijk is om in de brandweer garage te Oosterland een af zuiginstallatie voor uitlaatgas sen aan te brengen, stelt het Duivelandse college nu dat eerst een onderzoek zal worden uitgevoerd naar de noodzake lijkheid hiervan. De bedenkin gen door de fracties kwamen vooral voort uit bezuinigingso verwegingen. Met betrekking tot het aan trekken van glastuinbouw naar de gemeente Duiveland als alternatief voor de land bouw stelt het college dat dit plan nog maar in de verken nende fase verkeert. Wel is het project aangemeld bij de pro vinciale Stuurgroep Glastuin bouw en heeft men er over ge praat met provinciale bestuur ders. Men stelt dat groenteteelt onder glas gemiddeld een ar beidsplaats per 4000 vierkante meter oplevert en bloementeelt een per 6000 vierkante meter. Het Duivelandse college van b en w vindt dat een tussenoplossing moet worden gezocht om de Stolpweg snel veiliger te maken. (Archieffoto). ook kanttekeningen gemaakt met name wat de financiële kant van het plan betreft. B en w stellen de raad voor om naast die anderhalve ton ook 1250 gulden voor het onder houd van de steiger en toe gangsbrug beschikbaar te stel len en akkoord te gaan met de ontwerp-beheersovereenkomst die door de stichting is opge steld. Daarin ontbreekt echter nog de clausule dat na een a twee jaar een evaluatie plaats moet vinden. Ook enkele andere museale kwesties passeren maandag de revue. Zo wordt gedac.ht aan het uitbreiden van hét inbraak signaleringssysteem in het Ma ritiem Museum. Het toegangs deurtje en het luik aan de voor zijde van het Gravensteen moe ten nog op dit systeem worden aangesloten. Dit mede gezien de voorwaarde dat bruiklenen alleen verzekerd kunnen wor den als er een alarminstallatie is. Een en ander gaat de ge meente ruim duizend gulden kosten. Voor de èankoop van een zilve ren lepel van de Zierikzeese edelsmid M. G. de Kater en een schilderijtje van G. H. Breet- velt over de inundatie in '44 is respectievelijk een bedrag van honderdveertig en honderd vijftig gulden nodig. Beide voorwerpen verdienen volgens b en w een plaatsje in de mu seumcollectie. Het meesterte ken van De Kater ontbreekt momenteel nog in de collectie Zierikzees zilver en ook het schilderijtje van Breetvelt ver dient gezien het onderwerp en de maker ervan een plaatsje in het museum. Charters Aanmerkelijk duurder pakt de restauratie van de collectie charters uit. Voor de zevende fase van dit restauratieplan, een opknapbeurt van met na me stadsprivileges uit de pe riode 1275-1809, is een bedrag van tien mille nodig. Hiermee is in het bestedingsplan voor '91 reeds rekening gehouden. Andere punten waarover de Zierikzeese raadsleden zich maandagavond moeten uit spreken zijn onder meer het vaststellen van een overeen komst van de andere gemeen ten (met uitzondering van Bruinisse) voor de regionale kinderopvang en een bijdra- genbesluit voor de samenwer king op milieugebied en de uit voering van gemeentelijke mi lieutaken. Ook moet de raad een nieuwe havenverordening vaststellen en een oordeel ge ven over het subsidieverzoek van de FNV. Deze heeft bij de gemeente om 1200 gulden ge vraagd voor het ontplooien van activiteiten voor ouderen en uitkeringsgerechtigden en voor de exploitatie van activi teiten. Inmenging B en w voelen daar overigens weinig voor omdat zij evenals de welzijnscommissie van me ning zijn dat de vakbond deze activiteiten uit de contributie van de leden moet bekostigen. Bovendien brengt een gemeen telijke subsidie het gevaar van gemeentelijke inmenging in het vakbondsbeleid met zich Een beetje onzin nu en dan, smaakt ook gewis de wijste man. Anonymus Af en toe zon HET WEER Vannacht een enkele mistbank. Minimumtemperatuur omstreeks 6 graden. Overdag af en toe zon en vrijwel overal droog. Middagtem- peratuur ongeveer 12 graden. Wind uit zuidoost, matig, rond kracht 3. In de taal is gelijkheid van mannen en vrouwen vaak nog ver te zoeken. Het scheppen van werkgelegenheid in Middenschou wen werd besproken tijdens de begrotingsraad. Duivelandse college b en w wil gebied rondom de sme derij in Sirjansland inrichten met Amsterdammertjes. Het team restaurant De Beuze nam de leiding tijdens de eilandelijke zaalvoetbalcompetitie. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - De heer C. P. uit Middenschouwen werd zwaar gewond bij een aanrijding die donderdag plaatsvond op de T- kruising Julianastraat/Weg naar de Val te Zierikzee. Het. ongelukgebeurde L9rn on geveer 14.00 uur toen C. P. met een personenauto over de Ju- lianastraat reed in de richting van het kruispunt met de Weg naar de Val. Op de T-kruising sloeg hij linksaf om in de rich ting Rijksweg N-59 te gaan. De Middenschouwenaar zou daar bij hebben verzuimd om voor rang te geven aan een auto be stuurd door de heer Q. B. uit Lewedorp. Die kwam vanaf de Rijksweg N-59 en reed over de Weg naar de Val in de richting Zeelandbrug. Bij de aanrijding die het gevolg was werd niet al leen de Middenschouwenaar, maar ook een inzittende uit de auto van Q. B„ mevrouw A. B. uit Lewedorp gewond. Zij had verwondingen in het gelaat. De heer C. P. brak zeven ribben. Advertentie Makelaarskantoor HANSE VERBEEK ZIERIKZEE. TELEFOON 01110-16888 Advertentie Hoge Kerkstraat 16, 4306 CD Nieuwerkerk Telefoon 01114-1518-2658 dag en nacht Al meer dan 25 jaar.... IEKENF0NDSRITTEN BRUIDSAUTO VOLGAUTO'S GR0EPSVERV0ER KLEINBUS ROLSTOELVERVOER Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 45,— jaarabonnement f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode: plaats. telefoon handtekening: 21 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. •O Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. f~' '~1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1