Behoefte aan een busroute door bebouwde kom Bruinisse Commissie RO schoorvoetend achter inrichtingsplan compensatielokatie GRATIS ADVERTENTIE Q Tien organisaties aanwezig bij infomorgen over kinderopvang Belangstelling valt niet tegen PvdA-raadslid J. C. Hendrikse: Geen visitekaartje voor gemeente Auto Bruse carpooler open gebroken Inbraak in auto Onbekenden halen wielen vanonder Duitse auto Positieve reacties op concept-nota ouderenbeleid A b A DONDERDAG 24 OKTOBER 1991 NR 25039 3 ZIERIKZEE - De belangstelling van het bedrijfsle ven op Schouwen-Duiveland voor kinderopvang lijkt toe te nemen. Trokken eerdere voorlichtings bijeenkomsten over kinderopvang slechts twee a drie belangstellenden, afgelopen woensdag kreeg de infomorgen beduidend meer respons uit het be drijfsleven. Vertegenwoordigers van negen wat gro tere bedrijven en instellingen woonden deze bijeen komst in het Zierikzeese stadhuis bij. Namens de ge meenten waren de wethouders S. C. J. B. Loschacoff- de Kanter (Brouwershaven) en P. de Rijke (Zierik- zee) present. Deze bijeenkomst, die door de vijf gemeenten (alle gemeenten met uitzondering van Bruinis- se) gezamenlijk was belegd was eigenlijk „een moetje". In het kader van de Stimule ringsmaatregel Kinderopvang 1991-1993 zijn de gemeenten verplicht om voor 1 november een dergelijke bijeenkomst voor bedrijven en instellingen te organiseren, zo merkte de Zierikzeese wethouder P. de Rijke (CDA) in zijn uiteenzet ting op. Daarnaast moest deze bijeenkomst ook meer duide lijkheid verschaffen in het aan tal benodigde kindplaatsen. Ruim een derde deel van het aantal kindplaatsen moet im mers gereserveerd worden voor verhuur aan het bedrijfsleven. Voor het project van de Stich ting Kinderopvang Schouwen- Duiveland, dat begin novem ber begint met twaalf kind plaatsen ligt het in de bedoe ling om eind '93 over 33 kind plaatsen te kunnen beschik ken. Hiervan zouden er dan zo'n twaalf gereserveerd moe ten worden voor het bedrijfsle ven. De Rijke hoopte erop dat dit overleg voldoende schrifte lijke afspraken (contracten) met het bedrijfsleven tot ge volg zou hebben. Tbt 30 juni '92 hebben bedrijven echter de ge legenheid om aan te geven hoe veel kindplaatsen het wil. Daarbij geldt wel dat wie het eerste komt de meeste keuze heeft. Per leeftijdscategorie geldt in verband met de groepssamenstelling echter een limiet. Het begin was bepaald hoopge vend; de uitnodiging om deze bijeenkomst bij te won,en le verde deze keer een aardige respons op. De gemeente Brou wershaven, het Waterschap Schouwen-Duiveland, de Fede ratie Maatschappelijke Dienst verlening, de ZWN, de Corne- liastichting, die reeds een kindplaats heeft gehuurd, de belastingdienst, Beter Wonen, Zeelandia, de rijkspolitie en De Zuidhoek toonden belang stelling. Waarom bedrijfsgerichte kin deropvang niet langer een emancipatorische luxe maar een economische noodzaak is werd aan de hand van de video band Dienstverlening op maat uitvoerig belicht evenals de voordelen en kosten ervan. Ge zien de krapte op de arbeids markt die zich in Zeeland in bepaalde sectoren nu reeds voordoet zal het belang van kinderopvang toenemen. Voor veel vrouwen is het ontbreken van een goede kinderopvang immers reden om de arbeids markt de rug toe te keren. Wil een bedrijf zijn werkne mers deze faciliteit bieden dan kan deze ofwel zelf voor kin deropvang zorgen ofwel aan kloppen bij een bestaand en er- De belangstelling van het bedrijfsleven voor kinderopvang lijkt toe te nemen. (Foto; Joop van Houdt). BURGH-H AAMSTEDE - De commissie ruimtelijke ordening heeft zich, zij het met enige aarzeling, ach ter het inrichtingsplan voor de compensatielokatie aan de Korte Moermondsweg geschaard. Eerder wei gerde de commissie elke discussie over het plan van wege een zin in de begeleidende brief bij het plan. ,,Ik vind het nog steeds onduidelijk, maar we moe ten nu verder", stelde PvdA-vertegenwoordiger J. C. Hendrikse dinsdag tijdens de vergadering van de commissie. Enthousiast over het plan is Hendrikse niet: „Ik vind het geen visitekaartje voor de ge meente". Zoals al aangestipt weigerde de commissie RO eerder alle inhoudelijke discussie over het door Noordzeecamping Duin oord ingediende inrichtings plan voor de compensatieloka tie. Struikelblok was toen de opmerking van de directie van de camping dat men zich alle rechten voorbehield om met een eventuele schadeclaim richting gemeente te komen. Dat schoot bij de commissiele den in het verkeerde keelgat en men eiste dat de gewraakte eis van tafel werd gehaald. Na die commissievergadering is de no dige correspondentie tussen De commissie kwam woens dagavond bijeen in het Bruse gemeentehuis. Men was vol lof over de nota waarmee het Bru se college van burgemeester en wethouders een beleid wil uit zetten dat speciaal op ouderen is gericht. Via het bouwen van bejaardengeschikte woningen, het creëren van veilige straten en voldoende hulpvoorzienin gen aan huis wil men ouderen in staat stellen om zo lang mo gelijk zelfstandig te blijven en hen de mogelijkheden bieden deel te nemen aan alle vormen van het maatschappelijk leven. De discussie over de nota gemeente en Noordzeecamping Duinoord losgebarsten. „Voor mij is het allemaal nog niet glashelder", begon Hendrikse dinsdag. Hij concludeerde dat de dreiging van een mogelijke schadeclaim in feite nog steeds bestaat. Hendrikse bleek echter bereid desondanks toch inhoudelijk op het plan in te gaan. Volgens de sociaal-democraat, zo bleek, zitten er nogal wat haken en ogen aan het plan. ,,Ik zit met een groot aantal vraagtekens", aldus Hendrikse. Zo bleek de sociaal-democraat sterke twij fels te hebben over de kwaliteit spitste zich al snel toe op de wenselijkheid van een buslijn die ook in het dorp zou stop pen. Daarbij werden als halte plaatsen het verzorgingshuis In 't Opper genoemd en Rie- kusweel twee. Het gebied waar in 1993 wellicht tien bejaarden- geschikte woningen worden ge bouwd door de Christelijke Woningbouwvereniging. Commissievoorzitter burge meester A. Vogelaar vertelde dat die behoefte aan een bus route door de bebouwde kom van het dorp eveneens is geble ken tijdens overleg met instan ties, die werkzaam zijn voor kend kinderdagverblijf waar het bedrijf een aantal kind plaatsen kan huren (joint ven ture opvang). Deze uitbestede kinderopvang, die via een con tract wordt geregeld geeft alle betrokken partijen wat meer rust omdat onder meer de con tinuïteit en de kwaliteit wor den gewaarborgd. Bovendien kunnen werknemers hierdoor gebruik maken van kinderop vang dicht bij huis. Kosten De kosten van zo'n kindplaats in een kinderdagverblijf zijn 14.500 gulden voor een hele week tien dagdelen). Meest- van de camping die op de com pensatielokatie van de grond moet komen. „Dat moet een camping wor den die de toets der kritiek op alle punten doorstaat. Ik heb niet het idee dat dat het geval is", aldus Hendrikse. Volgens hem voldoen lang niet alle standplaatsen aan bijvoor beeld de eisen voor wat betreft de minimale afmetingen. Hen drikse twijfelt er ook aan of van hogerhand toestemming gegeven zal worden voor de bouw van een tweede dienst woning op het terrein. Grijze muis Hendrikse besloot zijn com mentaar met de opmerking dat de camping op de compensatie lokatie eigenlijk moet weer spiegelen wat de gemeente Westerschouwen verstaat on der kwaliteitsverbetering. „En dat zie ik niet in dit plan". CDA-raadslid A. J. Padmos, sloot zich aan bij VVD- vertegenwoordiger dr. H. J. van Zuylen die het onaanvaard baar over de mogelijke schade claim uitsprak. bejaarden. Hij liet zich echter zeer voorzichtig uit over de kans dat de busroute inder daad gewijzigd wordt. „Het college wil zich daar voor inspannen. Maar uit de eerste contacten die we hebben gehad met de ZWN is al gebleken dat het een moeilijke discussie zal worden. Wellicht ontstaan er mogelijkheden wanneer het wegtracé gereed is dat momen teel wordt aangelegd bij Oude- Tbnge. De tijdswinst die de ZWN-bus dan heeft kan mis schien worden gebruikt voor uitbreiding van de route door Bruinisse heen". al echter wordt voor een aantal dagdelen gekozen. Volgens Le- nie de Plundert van de Stich ting Overleg Kinderopvang Zeeland nemen drie kinderen gemiddeld twee kindplaatsen in. Zij waarschuwde er dan ook voor om alleen oog te hebben voor die 14.500 gulden. Op die kosten wordt naar haar me ning wel erg zwaar het accent gelegd. Behalve dat een kindplaats door meerdere kinderen kan worden gedeeld zijn er ook ver schillende aftrekposten. Bij voorbeeld de ouderbijdrage die varieert van 60 tot 800 gulden per maand. Dit is afhankelijk van het netto gezinsinkomen. Daarnaast kunnen bedrijven de kosten in mindering bren gen op hun winst, hetgeen in feite via de vennootschapsbe lasting een aftrek van 35% be tekent. Ook de gemeenten dra gen hun steentje bij door per .kindplaats tweeduizend gul den subsidie te verstrekken. „Is er nu iets veranderd in de houding van de ondernemer? Dat is mij niet duidelijk", al dus Padmos. Commissievoor zitter ir. C. W. Vèerhoek her haalde nog eens dat de ge wraakte zin waarin gesteld wordt dat men zich alle rechten voorbehoudt een zuiver juridi sche passage is. „En ik wil nu planologische bespiegelingen". PvdA-commissielid J. C. Hen drikse: „Twijfels over kwali teit." Commissielid C. van den Berge kwam met het idee de bus dienst te splitsen in een snel- dienst die alleen aan de rand van het dorp stopt en een ande re dienst die door de bebouwde kom zou rijden. M. C. Maas- kant-Okkerse drong er op aan niet alleen naar een halte bij 't Opper te streven, maar ook in Riekusweel. „In 't Opper ligt niet eens zo ver van de huidige bushalte, maar vanaf Riekus weel is het een heel eind". J. S. Wiebrens sprak er zijn be vreemding over uit dat in de kern Oosterland vier bushaltes zijn en in Bruinisse maar een en dan nog alleen aan de rand van het dorp. De concept-nota ouderenbeleid was ook aanleiding voor een discussie over vrijwilligers- hulp. Die zou in de toekomst een belangrijke rol gaan spelen bij de thuiszorg voor ouderen. „Dat kan een beperking van de Over deze gemeentelijke bij drage is de discussie tussen de Schouwen-Duivelandse ge meenten volgen wethouder De Rijke op dit moment nog niet afgerond. Met al deze aftrek posten kost een kindplaats een bedrijf of instelling netto 3340,- of 5000,- afhankelijk of het een profit of non profit organisatie is. Voor gastoude- ropvang geldt voor tien dagde len een prijs van f 7500,- per plaats. Gaat men echter uit van de nettokosten dan zijn de ver schillen tussen dagverblijf en gastouderopvang volgens De Plundert echter aanmerkelijk kleiner. Ook op een ander punt kan het huren van een of meerdere kindplaatsen een besparing zijn omdat hiermee kan wor den voorkomen dat een bedrijf hoge kosten voor het werven, opleiden en inwerken van nieuw personeel moet maken. Afhankelijk van de functie kunnen dergelijke kosten oplo pen tot enkele tientallen dui- In tegenstelling tot Hendrikse bleek de christen-democraat overtuigd van de kwaliteiten van de in te richten camping. „Dit voldoet zeker aan alle maatstaven en het is planolo gisch zo inpasbaar", aldus Pad mos. Hij tekende daar wel bij aan dat in zijn ogen een ander plan, ingediend door de Prin senhoeve, voor inrichting van de compensatielokatie wat speelser van opzet is. „Dit is een beetje een grijze muis". Met spikkeltjes Wethouder Veerhoek reageerde op de laatste opmerking van Padmos met de woorden; „Ik denk daar toch iets anders over. Ik denk dat het toch op z'n minst een grijze muis met spikkeltjes is. Die camping gaat tot de top van onze cam pings behoren", aldus Veer hoek. Hij stelde dat de nieuwe camping op de compensatielo katie wel degelijk aan alle ei sen voldoet. Op vragen van Hendrikse ant woordde de wethouder dat het zeker de bedoeling is dat de centrumvoorzieningen alleen voor de eigen gasten van de camping bestemd worden. Als de Soeten Haerd, een bunga lowpark voor gehandicapten, van de grond komt zal men daar, zo stelde de wethouder, eigen veel kleinschaliger voor zieningen treffen die toe gespitst zijn op de behoeften van de gehandicapte recrean ten. kosten opleveren. Maar het gaat er natuurlijk vooral om dat mensen een goede zorg krijgen", aldus burgepreester Vogelaar. Hoewel zij het er mee eens wa ren dat het een goede zaak is om een maatschappij te creë ren waarin mensen wat over hebben voor elkaar, stonden al le commissieleden toch wat huiverig tegenover het idee dat die zorg vooral zou neerkomen op de schouders van vrijwilli gers. „Dat legt een grote druk op die mensen. En het is moei lijk om de continuïteit van zul ke hulp te waarborgen. De pa tiënt zou daarbij wel eens zijn neus kunnen stoten", aldus commissielid Van den Berge. Burgemeester Vogelaar was het er mee eens dat niet mag worden geparasiteerd op vrij willigers. „We moeten wel nuchter blijven. We moeten met haalbare dingen bezig blij ven". Voor L. J. den Bos was de concept-nota ouderenbeleid aanleiding om te pleiten voor behoud van volkstuingrond wanneer op het terrein van de huidige volkstuinen huizen worden gebouwd. En voor een nieuwe uitgave van de infor matiegids voor ouderen die wordt uitgegeven door He Stichting Welzijn Ouderen. zenden guldens. Kinderopvang kan er wellicht ook toe leiden dat het ziekteverzuim wat daalt. De verschillende vormen van kinderopvang en de eveneens verschillende vormen ervan zette Lenie de Pundert nog eens op een rijtje. Vanaf 4 no vember heeft Zierikzee een lo kaal kinderdagverblijf voor kinderen van 0 tot 4 jaar. Daar naast is er een regionaal opge zet gastouderproject voor kin deren van 0 tot 12 jaar. Namens het bestuur van de Stichting Kinderopvang ging Ineke Sturm met name in op de kwaliteit van de opvang. De zorg voor nog heel jonge kinde ren maakt het noodzakelijk om 'aan die kwaliteit hoge eisen te stellen. Sturm noemde in dit verband ook de kwaliteitsver ordening die door de vijf ge meenten is opgesteld. Daar naast moet de kinderopvang ook klantgericht werken! Hoever de kinderopvang op Schouwen-Duiveland inmid dels gevorderd is schetste Christianne Altena in enkele woorden. Inmiddels zijn er voor de Petteflat, zoals de kin deropvang gaat heten negen aanmeldingen. Het ligt in de bedoeling dat er half november zes kinderen gebruik maken van het kinderdagverblijf. Voor het gastouderproject is in middels de eerste koppeling gemaakt. Een punt dat enige toelichting vergde betrof de behoeftebepa ling naar kinderopvang binnen het bedrijf. Landelijk gezien blijkt dat in bedrijven met veel vrouwelijke werknemers die behoefte twee tot drie procent is. Is de verhouding man vrouw op de werkvloer meer in evenwicht dan is die behoefte aan kinderopvang gemiddeld een procent. Een uitkomst die de vertegenwoordiger van het waterschap binnen zijn organi satie ook had geregistreerd. Of die procentuele behoefte aan kindplaatsen inderdaad tot het huren van een aantal kind plaatsen zal leiden is nu nog niet geheel voorspelbaar. Wet-, houder De Rijke had er in ieder geval goede moed op want zo stelde hij schertsend: tien be drijven hier, dat zijn tien kind plaatsen. BRUINISSE - Dinsdag werd de auto van de heer J. D. uit Bruinisse opengebroken. Dat gebeurde terwijl het voertuig geparkeerd stond op een car poolplaats in de gemeente Rid derkerk. De inbraak vond plaats tussen 07.15 en 17.00 uur. De dieven haalden kleding en persoonlij ke papieren uit de auto en de monteerden de geluidsboxen. De schade bedraagt ongeveer 2500 gulden. BRUINISSE - In de nacht van maandag op dinsdag werd in gebroken in de auto van de Duitse toerist V. R. uit Sint Augustien. De auto stond op een parkeer plaats aan de Hageweg te Brui nisse, Nadat de dieven het voertuig hadden opengebroken gingen ze er vandoor met een CD-spelerfront en een doosje met daarin diverse CD's. BIJ HUWELIJKSKAARTEN Maak dan nu je keuze uit onze grote kollektie originele en moderne trouwkaarten, en.. wij plaatsen je huwelijksaankondiging gratis* bij de familieberichten in de Zierikzeescbe Nieuwsbode. Je trouwdag is pas kompleet met trouwkaarten van: drukkerij lakenman ochtman Jannewekken 11 Zierikzee Tel. 01110-16551 0 aanbod geldt lot 31 december J991 WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 4 graden Middagtemp. 13 graden Windkracht oost 3 Zondag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 4 graden Middagtemp. 12 graden Windkracht zuido. 4 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. 6 graden Middagtemp. 14 graden Windkracht zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 25 okt. Zon op 07.21, onder 17.26 Maan op 18.03, onder 10.09 Laatste Kwartier: 30 okt. (08.11) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het hogedrukgebied nabij Ierland komt eindelijk in beweging en ligt met zijn zwaartepunt het ko mend weekeinde boven Zuid- Scandinavië. Dit betekent dat er morgen in de loop van de dag een einde komt aan de aanvoer van vochtige lucht van de Noordzee. Met een zwakke tot matige noord oosten wind wordt dan drogere lucht aangevoerd. Vannacht daalt het kwik door de aanwezigheid van bewolking niet verder dan 7 graden, morgenmiddag wordt het bij af en toe zon ca. 12 graden. De komende dagen blijft het droog en komen er perioden met zon voor. UTRECHT - Voor vrouwen die in de bouw willen werken als bouwkundig CAD-tekenaar (tekenen en ontwerpen met be hulp van een computer) is don derdag in Utrecht een nieuwe opleiding van start gegaan. Na de anderhalf jaar durende op leiding zijn de deelnemende vrouwen verzekerd van een baan. BRUINISSE - De Duitse toe rist U. M. uit Wipperfurth keek vreemd op toen hij bij aankomst bij zijn auto ontdek te dat alle vier de wielen er waren afgehaald. Dat gebeurde in de nacht van dinsdag op woensdag tussen 20.00 en 08.00 uur. De Duitse auto stond geparkeerd aan de Hoogerwerfsweg te Bruinisse. Het totale schadebedrag is nog niet bekend. ZltRlKZttSCHtlfJS NIFUWSBODEÏÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-15071, 01110-12449 (niet voor bezorging). Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling f 45,00 per jaar f 169,00 losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements periode schriftelijk b,ij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertljden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11 DO uur Donderdagkrant woensdag tot 11 DO uur Vrijdagkrant donderdag tot 11 DO uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm, „succesjes" (t/m 4 regels) 1 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. BRUINISSE - Men wil in Bruinisse graag dat de route van de ZWN-bus zodanig wordt aangepast dat de bus ook door de bebouwde kom van het dorp gaat rij den. Dat zou met name voor de vele ouderen die in het dorp wonen een verbete ring van hun mobiliteit betekenen. Dat kwam naar voren tijdens een eerste bespreking van de concept-nota ouderenbeleid door de adviescommissie alge mene en bestuurlijke zaken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3