§3 DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS Particulieren mogen puin en tuinafval blijven brengen Th. van Wijk nieuwe voorman van Zierikzeese ondernemers r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Politie betrapt 25 snelheidsovertreders j dé bant van schouwen - duiveland! Klasse bewijst zich zelf! Leolux bijvoor beeld! Ook in Zonnemaireü Ook als de vuilnisstortplaats Hoosjesweg na 1993 is gesloten Totaalvisie verkeersvraagstukken gewenst 9 Inbraak in auto Inbraak ERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 24 OKTOBER 1991 148e JAARGANG NR 25039 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ■■PP* O O KERKWERVE - „We kunnen de mensen niet verplichten om met een karretje achter hun auto naar Midden Zeeland te rijden om hun puin en tuinafval daar op de stortplaats af te leveren. Er zal op Schouwen-Duiveland altijd een ont- vangstpunt voor groot afval van particulieren moeten blijven". Die verzekering gaf de voorzitter van het bestuur van de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland, W. den Boer tijdens een openbare vergadering van het algemeen bestuur van de dienst. De sluiting van de vuilnisstort plaats aan de Hoosjesweg brengt grote kosten met zich mee omdat de reinigingsdienst verantwoordelijk is voor de af werking en de nazorg van de stortplaats. Vroeger gebeurde dat meestal door het aanbren gen van een dikke afdeklaag met aarde. Maar tegenwoordig gelden daarvoor nieuwe voor waarden die echter nog niet be kend zijn gemaakt aan de rei nigingsdienst. „Maar het zal De vergadering werd geken merkt door allerlei nieuwe ont wikkelingen die voor de deur staan en de onzekerheden die daar nog aan vast zitten. „Niets staat vast, alles is in be weging", aldus Den Boer. Zoals bekend moet in 1993 de vuil nisstortplaats aan de Hoosjes weg bij Serooskerke worden gesloten. Het afval dat op Schouwen-Duiveland wordt verzameld moetdan naar de vuilnisstortplaats Midden Zee land worden vervoerd. Over enkele jaren wordt het van daaruit vervoerd naar de vuil verbrandingsinstallatie die in Moerdijk wordt gebouwd. In Midden-Zeeland komt ook een composteringsinstallatie die groente-, fruit- en tuinafval verwerkt tot compost. Het is daaróm de bedoeling dat vanaf 1993 ook op Schouwen-Duive land het groente-, fruit- en tui nafval apart wordt ingeza meld. niet weinig kosten". Besloten werd om hiervoor in de begro ting 1992 een bedrag van 200.000 gulden te reserveren. Een bedrag dat via reserverin gen in de begrotingen van de volgende jaren verder moet worden uitgebouwd. Extra geld is verder nodig om dat de reinigingsdienst zich met een bedrag van ruim 760.000 gulden moet inkopen in de gemeenschappelijke rege ling Vuilnisstortplaats Midden Zeeland. Uiteraard gaat het vervoer van afval vanuit Schouwen-Duiveland naar Midden Zeeland ook meer kos ten. Maar hoeveel meer is nog niet bekend. Verder moeten in 1992 kosten worden gemaakt voor het voorbereiden en orga- De reinigingsdienst wil onderzoeken of het mogelijk is om afval elders uit Nederland te laten storten op de vuilstortplaats aan de Hoosjesweg die in 1993 dicht moet. (Foto: Joop van Houdt). niseren van het apart inzame len van groente-, tuin- en frui tafval in 1993. Mede door een verhoging van de personeelskosten, de ener giekosten, investeringen voor het apart inzamelen van che misch afval (chemokar) en koelkasten en aanpassing van de garantiesubsidie voor oud papier, ging het algemeen be stuur akkoord met een verho ging van de reinigingsrechten met 8 procent en een verdubbe ling van de basistarieven voor het storten van grof vuil. „For se verhogingen, maar als we ze niet doorvoeren zullen de tarie ven in de komende jaren nog veel meer moeten stijgen", al dus voorzitter Den Boer. Omdat een aantal algemeen bestuursleden de begrotings- brief 1992 niet had ontvangen en men het idee had ook op an dere manieren niet voldoende te zijn geïnformeerd door het dagelijks bestuur, had men er de nodige moeite mee akkoord te gaan met de voorgestelde verhoging van de tarieven. „Er wordt de laatste tijd al op ver schillende manieren een aan slag gedaan op het budget van de burgers. Het zal een geweli- ge opgave zijn om ze dit weer te laten begrijpen", aldus J. C. Hendrikse. J. M. van Langeraad en G. van den Ouden-Zwart spraken de vrees uit dat de verhoging van de stortgelden het illegaal stor ten van grof vuil in de hand zal werken. J. J. Geleijnse vroeg zich af of het handhaven van de Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland nog zin heeft wan neer men eenmaal is toegetre den tot de gemeenschappelijke regeling Midden Zeeland. Dat is volgens voorzitter Den Boer zeker het geval omdat alleen de verwerking van afval plaats vindt buiten Schouwen-Duive land. „De inzameling vindt hier plaats". Hij sprak de ver wachting uit dat het illegaal storten wel mee zal vallen, ook na de tariefsverhoging. Den Boer liet tijdens de verga dering blijken dat het dage lijks bestuur van de reinigings dienst wil onderzoeken of er mogelijkheden zijn om voor de sluiting van de stortplaats Hoosjesweg 1993 daar nog af val van elders uit Nederland te laten storten. Op die manier zou men wat extra geld kunnen binnenkrijgen voor de kosten van eindafwerking en nazorg van de stortplaats. ZIERIKZEE - De bedenkingen die enkele leden van de Zierikzeese Ondernemers Centrale aanvankelijk hadden om een niet-ondernemer als voorzitter van de ZOC te benoemen zijn allang verdwenen. In de bijna zeven jaar dat A. P. den Reijer als voorman van de ondernemers optrad heeft deze zich volgens ZOC- bestuurslid C. Holty een goed voorzitter getoond die steeds boven de partijen stond. Daarom ook nam de ZOC dinsdagavond tijdens de najaarsvergadering in Mondragon (Zierikzee) met „zekere weemoed" af scheid van Den Reijer, die wordt opgevolgd door Th. van Wijk. Den Reijer die begin maart '85 de voorzittershamer overnam van de indertijd waarnemend voorzitter Th. van Wijk gaf dinsdagavond zelf aan waarom hij het nu na zeven jaar voor ge zien houdt. „Het is mijn eigen keuze geweest om op te stap pen want het is goed als er weer eens nieuw bloed komt". Den Reijer rakelde in zijn openings- (en afscheids)toe- spraak nog een paar hoogte punten uit de afgelopen jaren op. Doelstellingen Zo noemde hij het plan voor de herinrichting van de binnen stad dat inmiddels is gereali seerd. Die herinrichting van het centrum (Havenplein, Ha venpark, Kraanplein en Oude Haven) is vanaf het moment dat hij als voorzitter van de ZOC aantrad een van de doel stellingen van Den Reijer ge weest. Met het uitvoeren van deze herinrichting bleek de scheidende voorman dan ook zeer gelukkig te zijn. Havenkwartier De herinrichting van het cen trum is niet het enige plan dat de ZOC door de architecten Kort en Verton heeft laten ont wikkelen. Dit jaar verscheen een nieuw herinrichtingsplan voor het Havenkwartier. Den Reijer kon de aanwezigen me dedelen dat dit plan plus een aantal aanvullende opmerkin gen nu tbij de stedebouwkun- dige op zijn bureau ligt. Inmid dels heeft de gemeente Zierik zee laten weten dat bij een aan pak van het Havenkwartier verkeerstechnisch gezien de eerste prioriteit ligt bij de Sint Domusstraat. Met het oog op een andere op zet van de Tberistendagen merkte Den Reijer op dat dat (goede) ideeën mensen, tijd en geld eisen. Met de dit jaar ge kozen opzet van de Tberisten dagen (minder spektaculaire en kostbare attracties, minder kramen van buitenaf en het concentreren van eet- en drink- mogelijkheden) hebben de meeste mensen volgens Den Reijer wel vrede. Een ander idee dat Den Reijer naar voren bracht was om de Tberistenda gen meer aan te laten sluiten bij de historie van Zierikzee. Aantrekkelijk De scheidend voorzitter rond de zijn laatste toespraak als ZOC-voorzitter af met het uit spreken van de wens dat er ook in de toekomst initiatieven ten faveure van de ondernemer ontwikkeld blijven worden en ook hoopte hij dat Zierikzee als winkelcentrum aantrekke lijk zal blijven. Bestuurslid C. Holty karakte riseerde Den Reijer als een goed voorzitter die er in het be lang van de ZOC steeds voor koos om boven de partijen te staan. Aanvankelijke beden kingen van enkele ZOC-leden tegen een voorzitter die zelf geen ondernemer is, zijn daar mee snel verstomd. Het be stuur, zo zei Holty, nam dan ook met een zekere weemoed afscheid van Den Reijer die voor zijn inzet beloond werd met een fles geestrijk vocht en een fors boeket bloemen. Ontving Den Reijer zeven jaar geleden de voorzittershamer uit handen van de indertijd waarnemend voorzitter Th. Van Wijk, deze keer waren de rollen omgekeerd. Na een stemming werd Van Wijk met 31 van de 33 uitgebrachte stem men gekozen als de nieuwe voorzitter. Evenals Den Reijer is Van Wijk zelf geen onderne mer; 31 jaar lang was hij in het bankwezen werkzaam. Een pe riode waarin hij naar zijn zeg gen de nodige affiniteit met het bedrijfsleven heeft ontwik keld. Een voorwaarde die in de profielschets voor de nieuwe ZOC-voorzitter werd gesteld omwille van een zo groot moge lijke objectiviteit. Activiteiten Na deze bestuursverkiezing, waarbij C. Holty. bij acclama tie werd herkozen leverde le verde de begroting voor '92 weinig discussie op. Alleen N. J. W. van der Zwan vroeg zich af wat de Stichting Promo tie/Streek VW Schouwen- Duiveland nu aan activiteiten onderneemt. Gelet ook op het bedrag van 15 mille, dat de ZOC via de VW voor deze stichting vrijmaakt vond Van der Zwan dat de stichting ei genlijk maar weinig van zich liet horen. Met een nieuw bestuur kan de stichting volgens Den Reijer nu echt aan de weg gaan tim meren. Daarom ook was voor komend jaar nog eens 15 mille gereserveerd zodat de stichting een kans krijgt zich waar te maken. Ria Geluk wees erop dat de promotiestichting, waaraan de zeven VW's en de 'zes gemeenten meebetalen een beleidsplan heeft. Wat de bij drage betreft merkte zij op dat Zierikzee niets meer betaalt dan de andere grote VW's. Wel vond zij de zes mille die de ge meenten bijdragen wat aan de magere kant. De reden waarom de stichting tot nu toe niet meer aan de weg heeft getimmerd is volgens Ge luk het ontbreken van een pro fessionele kracht. Hierdoor is het ontplooien van meer activi teiten momenteel niet moge lijk omdat deze nu in belang rijke mate in de vrije tijd moe ten worden ontplooid. Geluk beperkte zich niet tot het op sommen van de activiteiten van de Stichting Promotie/ Streek VW Schouwen-Duive land, ook het werk van Zierik zee Aktief werd door haar be licht. Discussie Wat vinden ondernemers van het betaald parkeren, de Tbe ristendagen en de huidige win kelacties van de ZOC? Over de ze vragen discussieerden de le den in kleine groepjes. Wat het betaald parkeren betreft had den veel ondernemers positie ve reacties van hun klanten ge had. Die blijken nu minder moeite te hebben met het vin den van een parkeerplaatsje. Met name op het Havenplein blijkt de situatie verbeterd te zijn. In de Sint Domusstraat en de Poststraat wordt nu echter lan gere tijd voor de deur van de ondernemer geparkeerd, ter wijl de Gasthuisboomgaard vaak bomvol is. Wellicht is het gewenst om in deze Sint Do musstraat en op de Nieuwe Ha ven ook betaald parkeren in te voeren was een van de sug gesties. Ook moet onderzocht worden of het invoeren van parkeren voor vergunninghou ders haalbaar is vonden enkele ondernemers, omdat het be taald parkeren voor de eigen bevolking wat problemati scher is dan voor het winke lend publiek dat het als een verbetering ervaart. Totaalvisie De parkeerproblematiek staat overigens niet op zich, er doen zich in de oude binnenstad ook andere verkeersproblemen voor. Ria Geluk pleitte er dan ook voor dat de gemeente met een totaalvisie op dergelijke verkeersvraagstukken komt. In de toelichting bij de begro ting voor 1992 denkt het colle ge van b en w overigens ook zelf in die richting. Tberistendagen Over de Tberistendagen, een onderwerp dat reeds in menige ZOC-vergadering is aange haald bleken de meningen nog al uiteen te lopen. De een vond die nieuwe opzet van de Tbe ristendagen een verbetering terwijl een ander deze vijf dol le dagen als verloren dagen be schouwt. Een van de aanwezi gen gaf te kennen dat hij met de gedachte speelt om als lid te bedanken omdat tijdens deze dagen een deel van de stad (vanaf het Havenpark) niet in het gebeuren wordt betrokken. Door de bezoekers via de West- straat en de Nieuwe Haven naar het centrum te leiden wordt dé enige echte én karak teristieke toegang tot de stad (de Noordhavenpoort) onbenut gelaten. Uit het een komt het ander voort, en de tijd is de regelaar. Doni Opklaringen HET WEER Wolkenvelden, maar in de loop van de dag van het noordoosten uit op klaringen. Droog. Minimumtemp. omstreeks 7 graden, middagtemp. i ongeveer 12 graden. Wind draaiend van noord naar oost, zwak tot matig, rond kracht 3. i: BUS Bru wil een busroute door het centrum van de oude vissersplaats. POËZIE Visuele poëzie is te zien in Galerie Galerij in de RSG in Zierikzee. MOBILITEIT We moeten een hoge prijs betalen voor onze mobili- MEERKAMP Paul de Graaf komt in actie op de Nationale C- meerkamp. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Bij controles met radarapparatuur ZIERIKZEE/DREISCHOR/NIEUWERKERK Door middel van controles met behulp van radarap paratuur heeft de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland dinsdag 25 weggebruikers betrapt op te hard rijden. Zij krijgen binnen enkele weken een proces-verbaal met acceptgiro voor becaïing van de boete in de bus. De controle begon langs de Heuvelsweg tussen Zierikzee en Kerkwerve. Tussen 14.45 en 15.30 uur registreerde men daar de snelheid van 92 passe rende voertuigen. Vier daar van bleken harder te rijden dan de ter plaatse toegestane maximum snelheid van 80 ki lometer per uur. De hoogst ge meten snelheid was 111 kilome ter per uur. Van 15.45 tot 16.30 uur contro leerde de politie langs de Bo- gerdweg, in de bebouwde kom van Dreischor. Er passeerden in die periode 58 voertuigen waarvan er een harder reed dan de maximaal toegestane snelheid van 50 kilometer, na melijk 68 kilometer. Vervolgens reed de politie naar Nieuwerkerk waar men zich tussen 16.45 en 17.45 uur met de apparatuur opstelde langs de Stolpweg. Een weg die ook bin nen de bebouwde kom valt. Er werden 86 voertuigen geregi streerd waarvan er tien te hard reden. De hoogst gemeten snel heid was 77 kilometer per uur. Tbnslotte werd gecontroleerd langs de Provinciale weg S7, de Weg naar de Val tussen Zierik zee en de Zeelandbrug. Tussen 17.50 en 18.30 uur reden daar 138 voertuigen voorbij waar van er tien harder reden dan de maximaal toegestane snelheid van 80 kilometer per uur. Een van de overtreders reed zelfs 135 kilometer per uur. RENESSE - Dinsdag werd in gebroken in een personenauto die aan de Oude Moolweg te Renesse stond geparkeerd. De dieven gingen er vervolgens vandoor met kleding die in de auto lag. De benadeelde is de heer U. K. uit het Duitse Heek. SIRJANSLAND - Tussen vijf en 23 oktober werd ingebroken in een woning aan de Lageweg te Sirjansland. Het huis wordt door de heer P. V. uit Rotterdam gebruikt als tweede woning. Bij de inbraak werd niets gestolen, maar wel werden vernielingen aange richt in en rondom de schuur. Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 45.— jaarabonnement f 169, en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~l naam adres postcode telefoon plaats; handtekening: 2C Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1