'Subsidie warme maaltijden onder voorwaarden mogelijk' Land van melk en honing? Raad verdeeld over krediet voor herinrichting- tuin gemeentehuis streeknieuws Zwaar gewonde bij aanrijding Brouwers- dam Mosselzaad visserij op Wad gaat deze week toch door Zierikzeese commissie welzijn: PvdA: Geen behoefte aan toeters en bellen Schouwen-Duiveland in vroeger tijden: t DINSDAG 22 OKTOBER 1991 NR 25038 3 SCHARENDIJKE Zondag avond vond op de Brouwers- dam een aanrijding plaats waarbij de heer G. M. uit Stel lendam gewond werd. Vanuit het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis werd hij overgebracht naar het Dijkzigt Ziekenhuis in Rotterdam. Het ongeluk gebeurde om on geveer 15.30 uur toen G. M. met een personenauto over de Noordelijke Parallelweg van de Brouwersdam in de richting van Scharendijke reed. Door een black-out van G. M. ging zijn auto ter hoogte van de Spuisluis slingeren, sloeg over de kop, kwam weer op zijn wie len terecht en botste vervol gens frontaal tegen een auto die werd bestuurd door H. J. E. uit het Duitse Bergisch Glad- bach. De Stellendammer werd daarbij zo zwaar gewond dat hij per ambulance moest wor den overgebracht naar het zie kenhuis in Zierikzee en later naar Rotterdam. Hij bleek een ingewikkelde heupfractuur te hebben. De Duitser werd niet gewond. Beide voertuigen ble ken total loss te zijn. DEN HAAG - De vier grote ste den zullen vanaf 1994 waar schijnlijk meer geld krijgen uit het stadsvernieuwings fonds voor het opknappen van verpauperde buurten. Dat gaat ten koste van de bijdragen voor middelgrote en kleinere ge meenten. Hiervoor wordt geko zen omdat de achterstanden in de steden groter zijn dan die in de overige gemeenten. Hoe de nieuwe verdeelsleutel er gaat uitzien wordt pas volgend jaar bekend. BRVINISSE/ZIERIKZEE - De tweede ronde van de visserij op mosselzaad in de Wadden zee op 22 en 23 oktober kan ge woon doorgaan, dit ondanks een verzoek van de natuurbe schermers aan minister Buk man om de vergunning voor deze visserij in te trekken. Het totale gewicht mosselzaad dat deze ronde mag worden opge vist wordt bepaald naar de op pervlakte van het aantal indi viduele percelen. Afgelopen vrijdag is door de Afdeling Rechtspraak van de Raad van State dit besluit genomen. De raad is van mening dat geen dringende reden aanwezig is om de zaadvisserij voortijdig te beëindigen. Over de vergun ning als zodanig moet de raad later nog een uitspraak doen. Minister Bukman heeft van de Vereniging tot Behoud van de Waddenzee na de eerste perio de van zaadvisserij een ver zoek gekregen om maatregelen te treffen. De activisten plaats ten op de pieren van Harlingen en Den Oever symbolisch ver bodsborden om de mosselkwe kers te weren. Het Groene Front is namelijk van mening dat de eidereenden de dupe zul len worden van de overlast van mosselkwekers. Volgens de na tuurbeschermers in het noor den zijn er aanwijzingen dat het eendenbestand met 35 pro cent is gedaald. De Zeeuwse mosselboeren zijn echter van mening dat het vogelbestand eerder met 35 procent is geste gen. Het continu instellen van wachtdiensten boven de mos selpercelen op het Wad voor be waking tegen de overlast van eidereenden maakt dit gegeven alleen ma ar duidelijker. In de wandelgangen op de Zeeuwse havens wordt door sommigen gevreesd dat de Zeeuwse mosselkwekers in woonarken op de Waddenzee terecht zullen komen. ,,Op sommige plaatsen ziet het soms werkelijk zwart van de eenden die er niet voor veinzen om tien meter onder water een tros mosselen op te duiken", al dus een zeer somber gestemde Bruse mosselkweker. Nadat drie jaar achtereen mossel- zaadval op de Waddenzee uit bleef gaat de Zeeuwse belan genvereniging Zevibel ervan uit dat nu de mosselkwekers eerder aan de beurt moeten ko men. Zevibel meent dat er een overbevolking van eidereenden is. Veel te veel mosselzaad wordt door de eenden wegge haald waardoor er voor de vis sers te weinig overblijft. Als ei dereenden en scholeksters nu weer voorrang krijgen zal de schelpdiersector hiervoor moe ten bloeden, zo wordt alom ge vreesd. De natuurbeschermers zullen bij de Raad van State in elk geval nog een bodemproce dure aanspannen tegen minis ter Bukman. ZIERIKZEE - Het moet in principe mogelijk zijn dat de gemeente via subsidie een financiële bijdrage levert aan de kostprijs voor warme maaltijden die wordt verstrekt via maaltijdvoorzieningen als Tafeltje Dek Je. Maar dan wel volgens strikte regels en met allerlei waarborgen. Want het is niet de bedoeling dat maaltijden worden gesubsidieerd die worden geleverd aan mensen met een goed inkomen. BURGH-HAAMSTEDE - „Wij hebben geen behoefte aan toeters en bellen". Zo verwoordde C. Verton het gevoelen van de PvdA-fractie binnen de gemeente raad van Westerschouwen met betrekking tot het voorstel van het college van b en w om bijna 18 mille uit te trekken voor herinrichting van de voortuin van het gemeentehuis. Dat was in grote lijnen de uit komst van een uitvoerige dis- cusiie die maandagavond in het stadhuis te Zierikzee plaatsvond tijdens de openba re vergadering van de advies commissie voor het welzijnsbe leid. De meeste commissieleden vonden dat het geld dat de ge meente in het kader van het flankerend ouderenbeleid bin nenkrijgt voldoende ruimte biedt voor financiële bijdrage aan de maaltijden die via 1b- feitje Dek Je vooral worden verstrekt aan ouderen en ge handicapten. Alleen commis sielid M. R. de Jong-van Loo (PvdA) liet een waarschuwing horen. ,,Als we ons aan een der gelijke subsidie vastleggen, be staat de kans dat die een steeds groter deel van het budget voor het flankerend ouderenbeleid opslokt. Er komt in de toe komst een steeds grotere ver grijzing". Zij adviseerde commissievoor zitter wethouder J. Groen (PvdA) daarom na te gaan of Vanuit het sociaal noodfonds gelden kunnen komen voor mensen wiens inkomen zo laag is dat zij de maaltijden van "Ih- feitje Dek Je niet kunnen beta len. In de meerjarenraming van de gemeente Westerschouwen is voor 1991 een bedrag van 10.000,- uitgetrokken voor het vernieuwen van beplanting en het aanbrengen van sierbestra ting in de voortuin van het ge meentehuis. Door de dienst ge meentewerken is nu echter een plan opgesteld om te komen tot een complete herinrichting van de voortuin. Open karakter Niet alleen de beplanting zou vernieuwd moeten worden, maar ook zou er sierbestrating aangebracht moeten worden. 'Welke op het gebruik statiefoto's, trouwpartijen en dergelijke - aansluit en op de vorm van de molensteen met fontein', aldus het college. Men voegt daar aan toe dat Geschiedenis werd meestal door mensen uit de stad ge schreven en deze toonden meer belangstelling voor de midde len van bestaan waar zij recht streeks bij betrokken waren dan voor het wel en wee van het platteland. Derhalve is door de eeuwen heen de land- bouwgeschiedenis verwaar loosd." Aan het bovenstaande kan ook nog worden toegevoegd, dat ve len (en dan vooral stedelingen) het plattelandsleven in sterke door herinrichting van de voor tuin van het gemeentehuis de tuin een 'geheel open karakter' zal krijgen. „Waarbij met name door toepassing van de voorge stelde beplanting de tuin rust en ruimte zal uitstralen". Een fraai plan, maar wel een plan dat meer geld vergt dan men er aanvankelijk voor had uitge trokken. Bovendien wil men tegelijker tijd de grond verbetering en een beregeningssysteem aan brengen door middel van losse sproeiers. In plaats van 10.000,- vergt het karwei alles bij elkaar 17.960,-. En dat vindt de PvdA eigenlijk een beetje te gortig, zo liet Verton weten. Aarzeling WD-woordvoerder C. A. Hoorweg liet in een eerste reac- mate hebben geïdealiseerd. Met name in de 18de eeuw co- quetteerden de aanzienlijken, veelal in het bezit van een bui tenplaats, met het leven op het land. Met name de dames die zelf zo nu en dan wel eens een grassprietje uit de grond trok ken... Vruchtbaar Vooral de vruchtbaarheid van Schouwen werd door de oude CDA-raadslid A. J. Padmos: Nooit klachten gehoord over tuin". tie op het plan van het college weten een beetje te aarzelen. „Maar misschien is het beter als we het nu maar in één keer goed aanpakken", aldus de li beraal. CDA-raadslid A. J. Pad mos gaf als zijn persoonlijke mening te kennen ook niet zo blij te zijn met de plannen van het college. kroniekschrijvers met overtui ging aangetoond. Vruchtbaar heid van het land betekende welstand voor een groot deel van de bewoners. Tbch was er de voortdurende dreiging van hoge waterstanden en soms zware overstromingen. Over vloed kon dan in korte tijd om slaan in armoede en gebrek. Behalve de veldvruchten die meer dan eens onder barre om standigheden moesten worden geoogst kon de bevolking van Schouwen en Duiveland ook op andere wijze in haar onder houd voorzien. Uitgestrekte weilanden en schorren werden door vee, vooral schapen be graasd. Wanneer we de oude schrijvers mogen geloven dan was het vlees van deze schapen van een uitzonderlijke kwali teit. Dank zij de uitgelezen smaak van de ziltige kruiden Aanleiding van de discussie waren verzoeken van de be jaardencentra De Wieken en Borrendamme aan de gemeen te Zierikzee om per warme maaltijd 1,50 mee te betalen. In de keuken van Borrendam- „Ik heb nog nooit klachten ge hoord over het aanzien van de tuin", aldus de christen democraat. „Ik hoor wel klach ten over sommige plantsoenen. Zagen ze er allemaal maar net zo uit als de voortuin van het gemeentehuis", aldus Padmos. Hij kenschetste het plan van het college als 'een onrendabe le investering'. Uiteindelijk kwam het tot stemming over het voorstel. De PvdA, wethou der G. J. W. van der Salm in cluis, stemde tegen, evenals CDA-raadslid A. J. Padmos. De overige raadsleden stemden voor het voorstel; zeven voor, vier tegen. Zonder discussie of hoofdelijke stemming ging de gemeente raad verder akkoord met het voorstel van het college om over te gaan tot verkoop van de voormalige gemeenteloods, in clusief grond, op bedrijfster rein De Roterij. Voor de somma van 110.000,- worden loods en grond het eigendom van H. Landegent uit Haamstede. Eveneens zonder discussie of hoofdelijke stemming ging de gemeenteraad akkoord met het voorstel van het college van b en w om een bedrag van 17.000,- beschikbaar te stellen voor herinrichting van de be graafplaats Haamstede. Het is de bedoeling dat het gras en de oude heesterbeplanting ver dwijnt en dat de populieren ge rooid worden en vervangen door jonge, aan de situatie aan gepaste bomen. die door de schapen binnen- en buitendijks werden geconsu meerd. Geen wonder dus dat „in omliggende landen dit vleesch zeer gezocht was"... Mild klimaat De Zeeuwse eilanden waren bovendien bevoorrecht door een (zee)klimaat dat ronduit mild genoemd mocht en mag worden, zeker in vergelijking tot andefe vaderlandse ge westen. Dat was vroeger zo en is niet veranderd. Wie zich wil overtuigen behoeft met regel maat 's avonds de weerman op de tv maar te beluisteren om te zien dat het op Schouwen-Dui- veland haast iedere dag wel een paar graden zachter is dan in het gebied van Noord-Gro- ningen. „De boomgaarden en hoven hadden (dan ook) schooner en beter vruchten dan elders in Nederland." In diverse oude beschrijvingen wordt melding gemaakt van het feit dat amandelen, vijgen en meloenen er tot volle was dom kwamen. Dat kan natuur lijk tegenwoordig ook, maar dan dankzij glascultuur! Wie kennis neemt van het feit dat Schouwen als een paradijs voor watervogels, konijnen en rijke variatie van vis wordt af geschilderd komt bijna tot de overtuiging dat Schouwen-Dui- veland een land van melk en honing moet zijn geweest. Zó was het beslist niet. De vele Schouwenaren die in de tweede helft van de negentiende eeuw hun heil en bestaan in Ameri ka zochten bewijzen het tegen deel.... WIEBE KEIKES me worden momenteel maaltij den voor Tbfeltje Dek Je bereid voor een kostprijs van 8,50 terwijl aan de mensen die van de maaltijdvoorziening ge bruik maken 7,50 in rekening wordt gebracht. Vanaf de publieke tribune re kende H. F. Zeegers van het Co mité "Rafeltje Dek Je de com missieleden voor dat die kost prijs reëel is wanneer alle kos ten er in worden doorbere kend. Hij vertelde dat andere keukens waar maaltijden wor den bereid voor instellingen als Rafeltje Dek Je aan een goedkopere kostprijs komen omdat zij de afschrijving van de keuken niet meerekenen in de kosten. Commissielid J. T. Syswerda- Bos (WD) drong er op aan op korte termijn te beslissen of de gemeente een financiële bij drage aan de maaltijden gaat leveren. Met name omdat de kosten voor de bereiding mo menteel hoger zijn dan wat men de mensen in rekening brengt. De commissie adviseerde het college van b en w om rond de tafel te gaan zitten met het co mité Rafeltje Dek Je, de Stich ting Welzijn Ouderen en 'de in stellingen waar de warme maaltijden worden bereid. En dan samen een formule te be denken waarbij de subsidie zo wordt gegeven dat hij bij de mensen terecht komt die er vanwege hun inkomen moeite mee hebben om de maaltijd- voorziening te kunnen betalen. Men zal daarbij uitgaan van een onderzoek dat de Stichting Welzijn Ouderen verricht naar de achtergrondgegevens van de maaltijdvoorziening. Volgens welzijnswerker R. van der Wei de wordt het rapport en bijbe horend advies eind november gepresenteerd. Na ampele overwegingen kwam de commissie unaniem met het advies om aan hét co mité "Ihfeltje Dek Je een ge meentelijke financiële bijdra ge beschikbaar te stellen voor de aanschaf van tien extra pan nensets, een wagen waarin die pannen worden vervoerd en een bijdrage in de vervoerskos ten van ruim 6000 gulden per jaar (is nu 3480,-). Dat alles is nodig omdat het aantal mensen dat gebruik maakt van de maaltijd voorziening via deze instelling snel groeit. Momen teel zijn het er 32 terwijl men maar over 30 pannensets be schikt. De vervoerskosten zijn gestegen omdat het comité Ra feltje Dek Je met twee auto's is gaan rijden om de toegenomen hoeveelheid maaltijden snel genoeg rond te kunnen bren gen. Ook is de afstand die men moet afleggen wat groter ge worden omdat de maaltijden nu in de keuken van Borren damme worden klaargemaakt in plaats van in het Huis van Nassau. Op advies van commissielid J. van der Veer zal ook worden nagegaan of eventueel van het Koningin Julianafonds een fi nanciële bijdrage kan worden verkregen voor de aanschaf van pannensets. „Maar wat men nu te kort komt moet ge lijk worden aangeschaft op kosten van de gemeente", aldus voorzitter Groen. Tijdens de commissievergade ring werd verder geadviseerd om geen subsidie te geven voor het organiseren van een sym posium over de wet op de ge neeskundige behandelings overeenkomst. De commissie leden waren van mening dat de mensen die een dergelijk sym posium bezoeken (vooral art sen en mensen van gezond heidsinstellingen) in staat zijn om een eigen financiële bijdra ge te leveren. Op het resultaat van de Nota emancipatiebeleid Zierikzee werd positief gereageerd. „Het leuke van de nota is dat het werkt. Er is nu een aantal za ken in het kader van de vrou wenemancipatie op gang geko men. Ik ben daar zeer gelukkig mee", aldus commissielid De Jong. De tweede concept-nota Ouderenbeleid gemeente Zie rikzee werd zonder op- of aan merkingen voorzien van een positief advies. ULFT - Bij het bedrijf Dru (verwarmingen en metaalon derdelen) in Ulft dreigen 200 van de 560 banen te moeten verdwijnen. De Industriebond FNV voert overleg met de hui dige en mogelijk toekomstige eigenaar van de bedrijven om zoveel mogelijk werkgelegen heid te redden. DEN HAAG - Vanaf 1 januari 1994 moeten hotels aan mini mumkwaliteitseisen voldoen. Het bedrijfsschap voor het ho telwezen heeft daartoe een ver ordening opgesteld die dinsdag in ontwerpvorm is gepubli ceerd. Het bedrijfsschap zoekt aansluiting bij het Hotelklas- sificatieregister van de Bene lux. Iedere ondernemer die zich naar de consument toe als hotelier afficheert moet zich laten inschrijven in dat regis ter en minstens (op de gevel) één ster kunnen voeren. Ooft (boomvruchten) in rijke variatie. (Gravure, 17de eeuw) ZIERIKZEE Het plattelandsleven op Schouwen en Duiveland zoals dat zich eeuwen lang heeft af gespeeld kan men op verschillende manieren hena deren. Het is zoals Piet Boot heeft geschreven voor velen onbekend terrein en voor een belangrijk deel ook nog onontgonnen gebied: „over het boerenleven van vroeger zijn weinig gegevens beschikbaar. Tijdens de vergadering van de commissie welzijn Zierikzee werd uitvoerig gediscussieerd over Ta feltje Dekje. Archieffoto WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 20% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht noord 3 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht noord 3 Zaterdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 13 graden Windkracht noordo. 3 ZON- EN MAANSTANDEN 23 okt. Zon op 07.17, onder 17.30 Maan op 16.57, onder 07.26 24 okt. Zon op 07.19, onder 17.28 Maan op 17.25, onder 08.48 Volle Maan: 23 okt. (12.09) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Een hogedrukgebied bij Ierland verandert het komend et maal nog weinig van plaats. Met een noordelijke aanvoer, stroomt nog steeds vochtige lucht van de Noord zee binnen. De wolkenvelden heb ben de overhand en mogelijk valt er nog een enkele bui uit. Vannacht daalt het kwik tot omstreeks 4 graden en plaatselijk komt weer vorst aan de grond voor. Ook een enkele mist bank is mogelijk. Morgenmiddag wordt het niet veel warmer dan 11 graden. Na morgen breidt het hoge drukgebied zich over onze omgeving uit, waardoor de kans op wat zon toe neemt. MIDDELBURG Trits In het kader van het samenwer kingsverband van de Stichting Beeldende Kunst Zeeland en Trits Sieraden zijn tot en met 16 november in het gebouw van de Kunstuitleen in Middelburg (Kuiperspoort 22) papieren sie raden te zien van Nel Linssen. Deze expositie is van dinsdag tot en met zaterdag tussen 13.00 en 17.00 uur voor het pu bliek toegankelijk. Een sie raad van Nel Linssen heeft het effect van een qpenwaaierende pauwestaart. Door bewegingen van de drager ontstaan - ver- schillende lichteffecten en ver anderingen. Aanvankelijk ge bruikte de kunstenares bij haar hals- en armsieraden elastiek als verbinding, nu fungeert de gekozen vouw wij ze als zodanig. De nieuwste vondsten van Nel Linssen zijn gemaakt als unica's. ZIERIKZttSCHtlfSjj NIEUWSBODEN® Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-15071, 01110-12449 (niet voor bezorging). Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling f 45,00 per jaar f 169.00 losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements periode schriftelijk bij de Zierikz^esche Nieuwsbode gemeld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertl|den advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11130 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm, ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3