'Geen gevangene van geschiedenis zijn' Akkoord bereikt bij V D; stakingen van de baan Zes gegadigden voor bouw van Westerschelde Oever Verbinding Italiaanse en Neder landse helikopters terug naar thuisbases FNV wil arbeidsomstandigheden in de detailhandel verbeteren Overleg met twee grote investeerders over redding Air Holland Beveiliging ziekenhuizen laat te wensen over Koningin Beatrix in Tokyo: Bossche tippe laarsters verliezen kort geding 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DEN HAAG - De Italiaanse en Nederlandse helikop ters die ter beschikking staan van de EG-waarne- mersmissie in Joegoslavië keren terug naar hun thuisbases. Dat heeft het hoofd van dë EG-missie ambassadeur, drs. D. J. van Houten, in overleg met het ministerie van buitenlandse zaken maandag be sloten. De helikopters blijven op afroep beschikbaar voor de EG-missie. Volgens een mededeling van het ministerie van defensie kunnen de helikopters ,,door de algehele situatie ter plaat se" niet langer meer op verant woorde wijze worden ingezet. De drie Nederlandse Alouette III helikopters van de Konink lijke Luchtmacht vertrekken woensdag uit Joegoslavië. De aankomst op hun thuisbasis Soesterberg wordt vrijdag ver wacht. Indien nodig kunnen de Nederlandse helikopters ver volgens binnen 72 uur weer in Joegoslavië worden ingezet. Voorzover bekend verandert er aan de taken en de activiteiten van de waarnemersmissie niets, zo verklaarde een woord voerster van het ministerie van buitenlandse zaken. Er zijn momenteel rond de tweehon derd waarnemers in Joegosla vië. „Van dag tot dag wordt be oordeeld, afhankelijk van de veiligheid ter plekke, of de waarnemers het veld in gaan of niet", aldus de woordvoerster. BADHOEVEDORP - Twee nieuwe, grote investeer ders zouden zich willen aansluiten bij de groep van twaalf die de in surséance van betaling verkerende luchtvaartmaatschappij Air Holland wil redden. Sinds maandag wordt met hen gepraat door zaken man P. Langendijk, die de afgelopen week de andere geïnteresseerden rond zich verzamelde. Dit heeft personeelswoordvoerder J. Cocheret van Air Hol land bevestigd. De mogelijke nieuwe kapitaal- verschaffers kunnen beschik ken over een veelvoud van het bedrag van 25 miljoen gulden waarvan het reddingsscenario uitgaat. Er liggen van de twaalf financiers, met wie er wel al overeenstemming is, toe zeggingen ten bedrage van achttien miljoen gulden. De twee grote financiers zouden eerst willen praten met de opsteller van het plan, George Schuit, ex-hoofd van de vlieg- dienst van Air Holland. Schuit verblijft nu in het buitenland. Voor langendijk is het inmid dels duidelijk dat Air Holland kan blijven bestaan, maar de jurist Pannevis wil eerst alles zwart op wit hebben om elk ri sico te vermijden dat het perso neel .wordt blijgemaakt met een dode mus. Dinsdag wordt op meer duidelijkheid gere kend, aldus Cocheret. Air Aru ba gaat de Atlantische route tussen Amsterdam en Aruba definitief zelfstandig exploite ren. Door de problemen bij Air Holland, die tot voor kort het vervoer verzorgde, heeft Air Aruba hiertoe beloten, aldus een woordvoerder van deze maatschappij. Om de onafhankelijkheid van derden te beëindigen zal Air Aruba de route met een eigen vliegtuig onderhouden. Ook de gronddiensten op Schiphol zul len in eigen beheer worden ge nomen. ZIERIKZEE - De beveiliging van ziekenhuizen is niet optimaal. Het ziekenhuismanagement dient het thema 'beveiliging' een hogere prioriteit te geven. Bestuurlijke afstemming en samenwerking tussen instellingen zijn daarbij nodig. Dit zijn enkele bevindingen uit het onderzoeksrapport Bevei lig het ziekenhuis, dat door de Landelijk Coördinator Voorko ming Misdrijven, dr. J. Horn, is aangeboden aan drs. C. M. A. G. Dijkers, voorzitter van de sectie Ziekenhuizen en aan de heer D. Essink, voorzitter van de sectie Geestelijke Gezond heidszorg van de Nationale Ziekenhuisraad (NZR). Het onderzoek kwam mede naar aanleiding van bevindin gen van een aantal Regionale Bureaus Voorkoming Misdrij ven tot stand. Signalen uit het veld wezen er op dat er sprake is van een toenemende crimi naliteit in en rond ziekenhui zen. Het onderzoek is in opdracht van het Landelijk Bureau Voorkoming Misdrijven (LBVM) uitgevoerd door het or ganisatie-adviesbureau Dam huis, Elshout en Verschure. Ge vraagd werd een project Bevei liging Instellingen Gezond heidszorg op te zetten, dat pri mair een preventieve functie moet hebben. Om een beveili gingsmodel uit te werken is in elf ziekenhuizen onderzoek verricht. Voorgesteld wordt onder meer een systeem van Security Au dits op te zetten, waarbij een deskundigenteam uit zieken huizen en regionale bureaus Voorkoming misdrijven op ver zoek van een ziekenhuis de be veiligingssituatie ter plaatse doorlicht. Ook wordt geadvi seerd samen te werken in zoge heten geografische preventie allianties met als primair doel het opzetten van een gezamen lijke beveiligingsorganisatie. Dit zowel uit beveiligingstech nisch als uit financieel oog punt. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN BRUINISSE WEMELDINGS Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 23 oktober 03.05 175 08.55 -118 15.20 165 21.10 -143 24 oktober 03.45 177 09.25 -122 15.55 170 21.45 -143 23 oktober 01.30 188 07.35 -121 13.45 180 19.50 -148 24 oktober 02.00 196 08.10 -128 14.20 193 20.30 -150 23 oktober 03.20 181 09.00 -129 15.05 171 21.15 -153 24 oktober 03.50 183 09.30 -133 15.25 179 21.50 -155 23 oktober 03.10 201 09.00 -135 15.20 192 21.20 -159 24 oktober 03.45 204 09.35 -139 16.00 200 21.55 -160 Springtij 25 oktober Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 TOKYO - ,,Een eerlijk besef van de beproevingen die ons verleden belasten, kan ons helpen gevoelens van wrok en verbittering te overwinnen. De geschie denis kan niet ongedaan worden gemaakt, maar wij willen ook niet haar gevangene zijn. De nieuwe ge neraties in onze beide landen moeten zich nu - weer baarder door de kennis van het verleden - aan de toe komst kunnen wijden". Deze woorden over de Twee de Wereldoorlog sprak koningin Beatrix dinsdag in Tokyo, tijdens het staatsdiner aangeboden door de Japanse keizer Akihito. log moeten dragen, vooral in de laatste, afschuwelijke dagen. Wij mogen de herinnering aan onze oorlogsjaren niet uit de weg gaan". De koningin bracht de oorlog verder als volgt onder de aan dacht: „Helaas hebben gebeur tenissen in de Tweede Wereld oorlog een diepe scheiding tus sen onze volken teweegge bracht. Zeer veel Nederlanders zijn toen het slachtoffer gewor den van de oorlog in de Pacific. Sommigen raakten hierbij als militair betrokken; maar ook meer dan 100.000 burgers zijn lange jaren geïnterneerd ge weest. Het is een hoofdstuk uit onze geschiedenis dat minder bekend is in uw land. Velen van mijn landgenoten hebben de oorlog niet overleefd. Zij die wel zijn teruggekomen, blijven getekend door de herinnering. Aan- hun leed is daardoor nog altijd geen einde gekomen, on danks de tijd die sindsdien is verstreken. Hierbij willen wij niet vergeten dat de oorlog in de Pacific weinig landen onbe roerd heeft gelaten. Ook in Ja pen zelf heeft de bevolking de vreselijke gevolgen van de oor- Gemeenschappelijke geschiedenis De koningin ging verder in op de „lange en opmerkelijke ge meenschappelijke geschiede nis" van Nederland en Japan en ook op de „oude vriend schapsbanden" tussen de Oranjes en de Japanse keizer lijke familie. De vriendschaps banden „geven aan dit bezoek een belangrijke extra dimen sie. We bewaren talrijke en goe de herinneringen aan de vele bezoeken die u (keizer Akihito) en de leden van uw familie aan Nederland hebben gebracht". Keizer Akihito bezocht Neder land als kroonprins in 1953 en 1979,. zijn vader Hirohito bracht in 1971 een zeer omstre den bezoek aan ons land. De groeiende economische kracht van Japan heeft duidelijk zijn weerslag op de bilaterale be trekkingen tussen Japan en Nederland, aldus de koningin. „Er vindt tussen ons een steeds intensiever verkeer van perso nen en goederen plaats en een toenemende uitwisseling van hoogwaardig technische ken nis. Enkele honderden Japanse bedrijven hebben Nederland uitgekozen als land van vesti ging. Deze intensieve economi sche contacten staan voor een belangrijk deel in het teken van een snel integrerend Euro pa. Japan is voor de Europese ge meenschappen een natuurlijke partner geworden. Beide par tijen zijn zich hiervan bewust en geven in regelmatig overleg richting aan hun, samenwer king". Problemen Problemen zijn er echter nog wel. „Er bestaat zowel in Ne derland als in Japan nog altijd een zekere mate van onbekend heid met eikaars samenleving en cultuur. De vele economi sche banden die in de afgelo pen periode tussen Japan en Nederland als onderdeel van een zich verenigend Europa zijn gegroeid, zullen ons stellig helpen deze onzichtbare, maar nog altijd aanwezige hinder nissen op de weg door elkaar, te overwinnen", aldus de ko ningin. Ook de uitwisseling op cultureel terrein brengt ons na der tot elkaar, vindt koningin Beatrix, die zelf woensdag avond het Koninklijk Concert gebouw-orkest voor keizer Akihito laat spelen. „De belangstelling die hier in Japan bestaat voor uitingen van Westerse en vooral Europe se cultuur, is verheugend en telkens weer verrassend groot". Dat klopt zeker, getuige een tentoonstelling in Tokyo over de Japanse invloed op Ne derlandse kunst, deze wordt dagelijks door ongeveer 600 mensen bezocht en dat is vol gens een betrokkene een zeer hoog aantal. De koningin ging dinsdag ver der in op het milieu en prees Japan omdat het land zich „in de voorhoede bevindt bij de ge zamenlijke aanpak van mondi ale milieuvraagstukken. Uw land speelt al geruime tijd een voortrekkersrol op het gebied van het mondiale ecologische onderzoek, met name op het gebied van de aantasting van de ozonlaag". „De Japanse plannen voor de bouw van een satellietsysteem, dat wereld wijd de aantasting van ons mi lieu en ons klimaat in kaart moet brengen, zijn veelbete- kend en veelbelovend. Neder land hoopt op het belangrijke gebied van de ecologie inten sief met Japan te kunnen blij ven samenwerken". UTRECHT - De voor woensdag aangekondigde sta kingen bij zeker de helft van de 58 V D-warenhui- zen zijn van de baan. Na een nacht onderhandelen hebben de directie van het warenhuisconcern Vroom Dreesmann en de Dienstenbond FNV dinsdagmor gen een principe-akkoord bereikt over de reorgani satie, een loonsverhoging van 4 procent per februari 1992 en een limiet aan het aantal in te leveren atv- dagen. De dienstenbond legt het ak- koord met een positief advies aan de leden bij V D voor, zo heeft de bondswoordvoerder meegedeeld. De bond is „dik tevreden" met het resultaat. V D is op de valreep toch nog gezwicht voor de stakingsdrei ging. Er is weliswaar geen absolute garantie dat er bij de reorgani satie van het middenkader (verlies van 450 arbeidsplaat sen) geen gedwongen ontslagen vallen, maar de afgesproken methode „komt daar zeer dichtbij". V D heeft zich ver plicht om alle betrokken werk nemers een passende functie aan te bieden. Als een werkne mer dat aanbod weigert, be kijkt een commissie van V D en de bonden zijn zaak. Deze paritaire toetsingscommissie wordt ook ingeschakeld als er na zes maanden nog geen oplossing voor een werknemer is gevonden. „Er gaat dus nie mand de ww in als wij dat niet willen", aldus de woordvoer der. De Dienstenbond FNV heeft een dergelijke afspraak al eerder gemaakt bij de Post bank. In de praktijk blijkt ont slag niet nodig. Hoewel V D tot maandag avond de cao-eisen van de bond los wilde zien van de reorgani satie, is onder druk van de sta kingen ook afgesproken dat de 16.000 werknemers van het wa renhuisconcern per februari 1992 een loonsverhoging van 4 procent krijgen. Als bij een vergelijking met andere cao's in mei volgend jaar blijkt dat de loonsverhoging hoger dan 3,5 procent uitvalt, dan wordt het verschil in augustus uitbe taald. Het inleveren van atv- dagen voor het winstherstel is aan een maximum gebonden. Aanvankelijk zouden de werk nemers volgend jaar 6,5 atv- dagen moeten inleveren (hoger personeel 13 dagen). Door het protocol over de atv-dagen tot twee maanden te beperken, le veren werknemers maximaal 2 atv-dagen in (hoger personeel 4 dagen). Bij de reorganisatie van het middenkader komen in de warenhuizen-1.100 functies te vervallen, waarvan er 450 moeten verdwijnen. De reste rende 650 werknemers zouden in een lagere loongroep terecht komen. V D heeft toegezegd deze functies opnieuw te be oordelen. SCHIPHOL - De krakkemik kige Boeing 707 van de Nigeri- aanse maatschappij Gas Air Cargo die zondag een startver bod opgelegd kreeg, is maan dag aan het einde van de mid dag opgestegen van Schiphol. Het toestel werd luchtwaardig verklaard nadat er enkele re paraties waren uitgevoerd. Een woordvoerder van de Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie heeft dit meegedeeld. LELYSTAD - Het recherche bijstandteam Gelderland heeft maandagmiddag de identiteit bekendgemaakt van de man die vorige week dood in Zee- wolde werd aangetroffen. Het gaat om de 26-jarige Mario Ver steeg uit Huizen. DEN BOSCH - Negen straat- prostituées uit Den Bosch heb ben maandag een kort geding verloren dat zij tegen de burge meester en de gemeente had den aangespannen. Zij vroe gen op 30 september de recht bankpresident in Den Bosch om de gemeente en de burge meester te veroordelen tot het gedogen van hun werkzaamhe den aan de Parallelweg bij het station. De afgelopen twintig jaar gold voor de Parallelweg een ge doogsituatie voor straatprosti- tutie. De gemeente wil dit op heffen vanwege toenemende overlast en gewelddadigheden. Op 11 april wonnen enkele prostituées een kort geding te gen de gemeente en de burge meester. De president van de rechtbank in Den Bosch be paalde toen dat de dames nog een half jaar de tijd moesten krijgen om een andere werk plek te zoeken. Mr G. André de la Porte stelt in zijn vonnis van maandag dat het niet de schuld van de gemeente is dat de tip pelaarsters nog geen geschikt onderdak konden vinden. Ook het argument dat de gemeente door een rigoureus tippel verbod hen in hun bewegings vrijheid belemmert, wees hij van de hand. UTRECHT - De Dienstenbond FNV trekt in novem ber negentien dagen lang langs enkele tientallen winkelcentra door het hele land om het belang van goede arbeidsomstandigheden onder de aandacht van het winkelpersoneel te brengen. De campagne richt zich op drie thema's: het werken aan de kassa's, de winkelcriminaliteit en de werkdruk. Dat heeft de bond bekendgemaakt. Arbeidsomstandigheden zijn onder de circa 460.000 werkne mers in de detailhandel „niet echt een lekker begrip", aldus de dienstenbond. „Toen in het voorjaar een conducteur werd doodgestoken, reageerden zijn collega's, en in aansluiting .daarop de vervoersbonden, di rect", zei voorzitter L. de Waal. „Over de roofoverval op een fi liaal van Albert Heijn waarbij twee doden vallen, hoor je be halve de direct betrokkenen geen enkele collega. De bond wordt ook niet gevraagd iets te doen". Als de berg niet naar Moham med komt, moet Mohammed maar naar de berg, moet de bond hebben gedacht. En om dat de arbeidsvoorwaarden in de detailhandel volgens De Waal „aardig op koers" liggen, lag de keus voor de arbeidsom standigheden voor de hand, al dus de voorzitter. Het thema winkelcriminaliteit is voor de dienstenbond „compleet nieuw". „Je moet dat onder werp niet alleen uitleggen als winkeldiefstal", zei De Waal. „Je moet ook kijken hoe het personeel daarmee omgaat. Hoe is het voor een kassière van zeventien die weet dat er een winkeldief in de rij staat. En wat moeten werknemers doen die weten dat er in hun winkel een collega is die steelt?". Dat werken aan de kassa niet erg gezond is, bleek nog on langs uit een onderzoek van de Arbeidsinspectie van het mi nisterie van sociale zaken en werkgelegenheid. Kassières hebben veel vaker pijn in de rug en de linkerarm en last van de ogen dan werkende vrou wen in het algemeen of ander winkelpersoneel. Dat kan wor den verholpen door de aan schaf van betere kassa systemen. Maar er moet ook worden gekeken naar de func tie van de kassières, vindt de dienstenbond. Die zou best kunnen worden verbreed, zo dat de werknemers achter de kassa geestelijk en lichamelijk minder zwaar worden belast. MIDDELBURG - Voor de bouw van de Westerschel de Oever Verbinding (WOV) hebben zich zes gegadig den aangemeld. De provincie Zeeland heeft dit maandagmiddag meegedeeld. Het gaat om vier Nederlandse bedrijven, een Duitse combina tie en een Italiaanse onderne ming: Strabach en Dywidag uit Dordrecht, de BV Nedexim- po uit Amsterdam (een 100- procentsdochtcr van Thijssen Engineering GmbH uit Düssel- dorf), de firma Combinatie Westerschelde in Gouda, de Kombinatie Middelplaat Wes terschelde v.o.f. uit Den Bosch, Krupp Industrie Tbchnick GmbH en Bilfinger Begerbau AG uit respectievelijk Duis burg en Keulen, en de CMF Sud SpA in het Italiaanse Gu- asticce. De vaste oeververbinding over de Westerschelde moet worden aangelegd tussen Tbrneuzen en Ellewoutsdijk. De toeleidende wegen zijn in het project opge nomen. De verbinding moet be staan uit een tunnel onder het hoofdvaarwater en een brug of tunnel over de nevenvaargeul. De firma Combinatie Wester schelde bestaat onder meer uit de Koninklijke Volker Stevin NV uit Rotterdam, Ballast Ne- dam Groep NV uit Amstel veen, Hollandsehc Beton Groep NV uit Rijswijk, Struk- ton Groep NV uit Maarssen en Koninklijke Boskalis West- minster NV uit Papendrecht. Als gelieerde staalbouwbedrij ven zijn aan de firma Wester schelde verbonden Hollandia BV uit Krimpen aan den IJssel en Groctint BV uit Zwijn- drecht. De Kombinatie Middel plaat Westerschelde bestaat uit onder meer Bredero Bouw BV uit Bunnik, Franki NV uit Luik en Verenigde Heijmans Bedrijven NV uit Rosmalen. Rond jaarwisseling Gedeputeerde staten van Zee land zullen rond de jaarwisse ling rapporteren over de maxi maal vijf te selecteren bedrij ven of combinaties hiervan, die worden uitgenodigd een ont werp voor de oeververbinding en een prijsopgave voor de bouw in te dienen. Voor die vervolgfase krijgen de bedrij ven negen maanden de tijd. T/m 31 oktober Brouwershaven Tentoonstelling Brouwersha ven Berijmd; tentoonstelling Zeeuwse klederdrachten en Zeeuws houtsnijwerk. Mu seum De Vergulde Garnaal, Markt 5. Maandag t/m zater dag 9.00-12.00 uur en 13.15-14.15 uur. Tot en met 26 oktober Burgh-Haamstede Expositie Poppenhuizen. Be- waerschole. Dagelijks van 13.30 tot 16.30 uur. (Behalve zondags). Dinsdag 22 oktober Zierikzee Na j aars-ledenvergadering ZOC. Mondragon. 20.00 uur. Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Vergadering Algemeen Be stuur Reinigingsdienst Schou- wen-Duiveland. Kantoor Rint 10. 16.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie welzijn in het gemeentehuis. 19.30 uur. Scharendijke Schrijf avond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Amnesty International. Schrijfbijeenkomst. Dr. Wort- manstraat 23. 10.00 tot 12.00 uur. Nieuwerkerk Schrijf avond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Bruinisse Bijeenkomst Hervormde Vrou wengroep Helpt Elkander. Consistorie Hervormde kerk. 19.30 uur. Woensdag 23 oktober Zierikzee Bijeenkomst NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Gezamenlijke vergadering CPB en NCVB in Gereformeer de kerk. 19.45 uur. Bijeenkomst interkerkelijke werkgroep In Perspectief in Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering adviescommissie grond- en pachtzaken. Gemeen tehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Diapresentatie in Tbnnenma- gazijn door A. Rommers over De Natuur van maand tot maand voor NBvP-Brouwers- haven. 20.00 uur. Bruinisse Vergadering commissie ABZ. Gemeentehuis. 19.30 uur. Donderdag 24 oktober Zierikzee ANBO-themamiddag in De Pa ternoster. 14.00 uur. Schrijfavond Amnesty Inter national. Prinses Juliana- school. Van 19.00 tot 20.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering adviescommissie openbare werken. Gemeente huis. 19.30 uur. Scharendijke Gemeenteraad Middenschou- wen in gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 25 oktober Zierikzee Symposium Natuurbeheer voor kustvogels in een veran derend Deltagebied. Tbpshuis, Neeltje Jans. Vanaf 9.30 uur. Voorronde/ Zeeuws Popcon cours. Brogum 21.00 uur. Zaterdag 26 oktober Renesse CJV-bejaardendag in CJV- kamp. 9.30-17.00 uur. Scharendijke Officiële overdracht brand weerauto. Voor het gemeente huis. 10.30 uur. Oosterland Concert Oosterlands Fanfare. Oosterhof. 19.30 uur. Maandag 28 oktober Zierikzee Gemeenteraadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Gemeenteraadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Woensdag 30 oktober Zierikzee Interkerkelijke vrouwen kof- fie-ochtend. Hervormd Kerk centrum. Vanaf 8.45 uur. Themamiddag PCOB. Drie hoek. 14.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2