'Kosten cultuurhistorische fietsroutes wel erg hoog' Hospitaalschip J. Henry Dunant in Brouwershaven K J ffl i' Tolheffing Zeelandbrug stopt alsnog in 1993 Overdracht en opening stiltecentrum van PZZ Duiveland.se commissie financiën: Nog een plan Vergadering Waterschap Schouwen- Duiveland Andere datum inspraak avond Commissie ruimtelijke ordening Wester- sehouwen Vergadering Wester schouwse commissie grond-en pachtzaken Aanrijding op Havenplein Ruiten vernield in Bru Zierikzeese Bridgeclub Vergadering commissie ro Wester- schouwen Met een slok achter het stuur Aan boord ongeveer 70 vakantiegangers 4 VRIJDAG 18 OKTOBER 1991 NR 25036 3 NIEUWERKERK - „Zo'n cultuurhistorische route is natuurlijk leuk voor fietsers. Maar 38.000 gulden is wel een erg hoge financiële bijdrage. Vooral op het moment dat je als gemeente probeert om van allerlei posten van de begroting wat te schrappen om wat meer geld in het zakje te houden". L. Meerman (SGP/RPF) was niet het enige lid van de Duiveland- se adviescommissie die zich terughoudend opstelde bij het voorstel om als gemeente 38.000 gulden be schikbaar te stellen voor de bewegwijzering van en kele cultuurhistorische fietsroutes in de gemeente. U zult het niet geloven, maar ondergetekende heeft een nieuw plan ontwikkeld voor de invulling van Neeltje Jans. Ja ja, er zijn al tientallen plan nen de revue gepasseerd, maar dit lijkt mij het allerbeste. Een plan, dat niets kost. U leest het goed, het kost niets, dus geen problemen met finan ciers. Het plan omvat om precies te zijn ook niets. Alles blijft zo als het nu is en toch kan de zo gekoesterde werkgelegenheid een blijvende impuls in posi tieve zin krijgen. Hier komt het idee. Aangezien geen van alle ambitieuze plan nen tot op heden van de grond is gekozen, lijkt het verstan dig om dat zo te houden. Neel tje Jans moet in de toekomst een studieproject van interna tionale allure worden. Project ontwikkelaars mogen plannen maken voor de invulling. HEAO-ers kunnen er een af studeerproject van maken. We tenschappers vanuit de gehele wereld kunnen deze kant op komen. Iedereen kan tot in lengte van jaren plannen ont wikkelen. Die ideeën kunnen vervolgens op speelse wijze besproken worden met de pro vinciale politici. Er kunnen (schijn)onderhandelingen wor den gevoerd met financiers, die er toch niet instappen. Kortom, een continue proces van zelfgecreëerde werkgele genheid. Een welhaast ideaal plan, dat natuur- en milieu organisaties sowieso zal aan spreken. Dus plannen maken en het daarbij houden. Wel se rieus blijven kijken naar milieu-technische en financië le aspecten. Daar is Nederland sowieso altijd sterk in ge weest. En Neeltje Jans blijft Neeltje Jans. Met de sleutel woorden 'hoogwaardige werk gelegenheid' en 'kosteloos' moet dit het ideale plan zijn. Ondergetekende is benieuwd naar mogelijke financiers voor zijn plan, dat uiteraard eerst uitvoerig uitgewerkt moet worden. AvdW DEN HAAG - De Nederlandse regering moet geen leden van de Koninklijke Marechaussee naar Suriname sturen, zolang de normale verhoudingen in dat land niet zijn hersteld. Van een afschaffing van de visum plicht voor Surinamers kan voorlopig geen sprake zijn. De ze twee voorwaarden stelt CDA-Kamerlid De Hoop Schef- fer aan het overleg dat Neder land binnenkort met de Suri naamse regering zal hebben. Het vakantiehospitaalschip legde om ongeveer 14.00 uur aan bij de loswal aan de bui tenzijde van de Brouwse jacht haven. Het bezoek aan Brou wershaven begon met een wan deling door het monumentale stadje onder begeleiding van ongeveer 15 vrijwilligers van de Brouwse Rode Kruisafde- ling en een aantal begeleiders van het schip. Alle vier de commissieleden weigerden een positief advies te geven. Men stelde voor om door de dienst gemeentewer ken te laten onderzoeken of het mogelijk is om op eigen initia tief goedkoper enkele fietsrou tes aan te leggen in de gemeen te. Het plan voor de aanleg van een aantal cultuurhistorische fietsroutes op Schouwen-Dui- veland werd via een financiële bijdrage van diverse instan ties, waaronder de zes gemeen ten op Schouwen-Duiveland, ontwikkeld door een speciale werkgroep. Die stippelde ver schillende fietsroutes uit die door natuurgebieden en gebie den met een bijzondere cul tuurhistorische waarde lopen. Deze beslissing was in septem ber 1991 gemaakt. Met een meerderheid spraken gs zich in november 1990 uit tegen het plan om tolheffing te handha ven tot de schuld van een klei ne zeventien miljoen gulden door de brugmaatschappij zou zijn afgelost. De tol zou door dit besluit in 1993 tot het verle den behoren. Voorafgaand aan deze beslissing voerden de zes gemeenten van Schouwen-Dui veland actie voor tolbeëindi- ging op de vijf kilometer lange verbinding met Zuid-Beve land. Ook het bedrijfsleven drong destijds aan op spoedige beëin diging van de tol op de brug. In september van dit jaar bleek Een ander hoogtepunt van het bezoek was een amusements programma dat 's avonds aan boord werd gepresenteerd. De vakantiegangers werden daar bij eerst toegesproken door de Brouwse wethouder S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter. Daarna droeg mevrouw Van de Bruin- horst gedichten van Annie M. G. Schmidt voor met muzikale omlijsting. In de gemeente Duiveland door het krekengebied bij Ouwer- kerk en Viane en het Dijkwa- ter bij Sirjansland. Wanneer de betreffende ge meente bereid is 60 procent van de benodigde financiën op ta fel te leggen (de rest wordt ge subsidieerd door de ANWB) worden de uitgestippelde fiets routes aangegeven via speciale routeborden. Tévens worden voorzieningen als picknickta fels, fietsklemmen en afval bakken aangebracht. Maar het ziet er dus naar uit dat dat in de gemeente Duive land niet via de werkgroep cul tuurhistorische routes zal ge beuren. ,,Er zijn vast mogelijk heden die tussen het ene en het echter dat het onderhoud van de brug aanzienlijk duurder zou gaan uitvallen dan was be groot. Naast een aantal tegen vallers in de wachtgeldver plichting, de kostensfeer (on der meer door gestegen loon- en grondstofkosten en ver scherpte milieu-eisen), lag hieraan vooral de toegenomen inflatie ten grondslag. Kostenplaatje In totaal kwam het kosten plaatje hierdoor zeventig pro cent hoger uit dan was ge raamd. Gedeputeerde J. Hen- nekeij stelde in verband hier mee dat na 1993 nog enkele ja ren tol geheven zou moeten Tijdens een korte pauze over handigden leden van de Brouwse Welfare-afdeling aan alle gasten en begeleiders aan.' boord een presentje en een map met toeristische informatie over Brouwershaven en het Grevelingenmeer. Daarna trad de boerenkapel De Gruttepik- kers van de muziekvereniging N,ut en Uitspanning uit Zonne- maire 'op. Het Rode Kruis heeft er een traditie van gemaakt om twee keer per jaar met het vakantie hospitaalschip Brouwershaven te bezoeken. Meestal komt men in april of mei en nog een keer in het najaar. Uiteraard zijn er steeds weer gasten uit een an der deel van Nederland aan boord. andere uiterste liggen. We moe ten zelf beslissen of we daar 38.000 gulden of wellicht wat minder aan uitgeven", aldus G. van den Ouden-Zwart. De com missie adviseerde unaniem om de alternatieve mogelijkheden te laten uitzoeken. Ook wat betreft het beschik baar stellen van 3.200 gulden voor milieukundig bodemon derzoek op het toekomstige be drijventerrein te Nieuwerkerk kon men geen unaniem positief advies geven. Het bodemon derzoek is nodig (en verplicht) omdat vroeger in het gebied •huisvuil werd gestort. De com missieleden konden ook wel achter een dergelijk onderzoek staan. Ze vonden alleen dat verschillende offertes moesten worden gevraagd om na te gaan of het onderzoek wellicht met minder kosten kan worden uitgevoerd. De iets minder rooskleurig wordende financiële positie van de gemeente weegt de com missieleden blijkbaar zwaar op de maag, want het kostte de nodige discussie voor men een positief advies gaf voor het be schikbaar stellen van een extra bedrag van 17.500 gulden voor worden op de Zeelandbrug. De gemeenten op Schouwen- Duiveland en het bedrijfsleven reageerden opnieuw vol onbe grip omdat gedurende de meer dan tien jaar, steeds opnieuw beloofde tolbeëindiging, is te ruggedraaid. Gedeputeerde staten van Zee land hebben donderdag beslo ten, naast de 500.000 gulden uit de algemene middelen en de 1,2 miljoen uit de wegenmiddelen, per jaar 750.000 gulden extra te onttrekken aan de wegenmid delen om de totale instandhou- dingskosten van de brug te kunnen bekostigen. Een deel van het onderhouds- fonds voor de Zeelandbrug, zes miljoen gulden, wordt benut als extra afschrijving van de boekwaarde van geactiveerde kapitaaluitgaven voor provin ciale wegen. Dit laatste heeft tot resultaat dat over een perio de van twintig jaar het beno digde aandeel uit de wégen- middelen in fasen wordt opge bouwd. Door deze formule kan de tol op de Zeelandbrug met 1 januari 1993 beëindigd wor den. ZIERIKZEE - De algemene vergadering van het Water schap Schouwen-Duiveland komt woensdag 30 oktober bij een in 's Landskamer aan het Havenpark 40 te Zierikzee. De openbare vergadering begint om 09.00 uur. De leden spreken onder meer over de begroting voor 1992, die vastgesteld moet worden. Ook komt er een voorstel tot vast stelling van de eerste wijziging van de geschotsverordening van het schap en een voorstel inzake overdracht van eigen dommen aan Rijkswaterstaat aan de orde. Ook wordt het slibstrategieplan Schouwen- Duiveland en Tholen onder de loep genomen. SIRJANSLAND - In tegenstel ling tot eerdere plannen vindt de inspraakavond over de re constructie van het centrumge bied in Sirjansland niet op woensdag 6 november, maar op donderdag 7 november plaats. De inspraak-avond wordt door de gemeente Duiveland geor ganiseerd omdat de verbou wing van de voormalige sme derij aan de Dorpsstraat is vol tooid zodat de omgeving van dit gebouw opnieuw kan wor den ingericht. Hiervoor is een ontwerp-plan gemaakt. Voor dat het college van b en w dit plan aan de Duivelandse ge meenteraad voorlegt wil men eerst weten wat de bevolking van Sirjansland er van denkt. De inspraak-bijeenkomst vindt plaats op donderdag 7 november om 19.30 uur in het Verenigingsgebouw te Sirjans land. Na een toelichting op het ontwerp-plan is er gelegenheid voor het geven van reacties en het stellen van vragen. plantmateriaal. De buiten dienst gemeentewerken wil een aantal dode bomen vervan gen en vakken inplanten waar bij dat al lang had moeten ge beuren. A. J. C. Melieste (PvdA) vond het maar niets dat de commissie ad hoc met derge lijke posten wordt geconfron teerd. Zoiets moet van tevo ren worden ingeraamd. Het lijkt wel of het budgettair sy steem van de gemeente niet goed is". Omdat men er toch van overtuigd was dat de be planting door moest gaan gaf de commissie unaniem een po sitief advies. Ook de begroting 1992 van de indicatiecommissie, de com missie die bepaalt welke men sen in aanmerking komen voor een bejaardenoord of verpleeg huis, kreeg unaniem een posi tief advies. Met dien verstande dat de commissieleden advi seerden om navraag te doen naar de oorzaak van een stij ging van 20 procent van het aantal uren dat de gemeente Zierikzee aan de indicatiecom missie heeft besteed. Zierikzee fungeert als loket voor mensen die zelf of via hun huisarts aan geven in een bejaardenoord of verpleeghuis te willen. Daar worden de formulieren inge vuld die de procedure op gang brengt waarmee de indicatie commissie bepaalt of die aan vrage al dan niet terecht is. De indicatiecommissie is een geza menlijk orgaan van alle zes de gemeenten op Schouwen-Dui veland. Vandaar dat elke ge meente de begroting van de commissie krijgt voorgelegd en moet goedkeuren. BURGH-HAAMSTEDE - De Westerschouwse commissie ruimtelijke ordening verga dert dinsdag 22 oktober in het gemeentehuis te Burgh-Haam- stede. De vergadering is open baar en begint om 19.30 uur. De leden spreken onder meer over het plan Hanse/Lande- gent voor de invulling van een gedeelte van de compensatielo- katie, het verzoek tot uitbrei ding van de gebruiksmogelijk heden van de loodsen Water land aan de Bouwmansweg en de notitie inzake vervolg waar schuwingen overtredingen kampeervergunningen c.q. vrijstellingen. BURGH-HAAMSTEDE - Op woensdag 23 oktober komt in het gemeentehuis te Burgh- Haa mstede de commissie grond- en pachtzaken bijeen voor een openbare vergade ring. Het belangrijkste punt op de agenda is een taxatierapport dat is gemaakt van de Plompe- toren bij Burghsluis. De verga dering begint om 19.30 uur en kan door iedere belangstellen de vanaf de publieke tribune worden gevolgd. NIJMEGEN - De Nijmeegse po litie heeft, naar nu pas bekend is geworden, op 8 oktober een 33-jarige vrouw uit Ewijk aan gehouden, die er van wordt verdacht haar zesjarige doch ter seksueel té hebben latén misbruiken door mannelijke klanten van een sexhuis in Amersfoort. Het stiltecentrum is een ont werp van de beeldend kunste naar Alphons van Leeuwen uit Bodegraven en het architecten bureau Rothuizen en 't Hooft bv te Goes. Het is een rechthoe kige ruimte met gestucte wan den, een travertin marmeren licht okerkleurige vloer, onder broken door een tapijt in de ronding van een halve-maans wand, ais symbool voor de om arming van een bezorgde moe der. Het stiltecentrum is be doeld als een ruimte, waarin ZIERIKZEE - Lichte schade is het gevolg geweest van een aanrijding op het Havenplein te Zierikzee. Donderdagmiddag omstreeks 16.00 uur reed J. van der W. uit Goes over de Noordzijde de weg op. B. de W. uit Zierikzee reed over de Noordzijde rich ting de Mol. Van der W. zag de andere automobilist niet aan komen, waarna een aanrijding het gevolg was. BRUINISSE - Van de peuter speelzaal in Bruinisse zijn zes ruiten ingegooid. De politie heeft de jeugdige daders snel kunnen achterhalen. De ruiten waren van speciaal glas en kostten gezamenlijk 2500 gulden. De daders zijn drie jongens, twee uit Bruinis se en één uit Sommelsdijk (in de leeftijd van 13-14 jaar). Door één van de jongens is later in het dorp nog een ruit ingegooid met een suikerbiet. Ook had de jongen enkele spiegels verbo gen. KERKWERVE - Deze week werd de vierde drive gehouden voor het clubkampioenschap. De hoogste score van de avond (68%) werd behaald door de kampioenen van het vorig sei zoen, mevr. van Wingerden en dhr. Blonk. De overige uitslagen waren als volgt. Groep 1: 1. mevr. van Wingerden-hrr. Blonk 98 pnt.; 2. echtp. van de Berg, 88; 3. ds. van 't Leven-Schaalje 80; 4. hrn. Oostwoud Wijdenes- Tbnnon 69; 5. ds. Van de Berg- Oostwoud Wijdenes 68; 6. echtp. Van Assendelft 67; 7. echtp. Pomper 65; 8. ds. Does- Eekman 41- Groep 2:1. ds. Kotoun-Plaating 84 pnt.; 2-3. ds. v. d. Duyn- Henderson, hrn. 't Hart-de Vries 80; 4. echtp. Stokla 74; 5. hrn. Becu-v. d. Post 70; 6. ds. de Feyfer-v. d. Zande 65; 7. hrn. Boot-Eekman 61; 8. mevr. Hogerheijde-hr. Schot 60. Groep 3: 1. mevr. Groart-hr. Akkerboom 95 pnt.; 2. ds. van Geesbergen-Sluyter 87; 3. echtp. Hof lander 78; 4. echtp. Brouwer 72, 5. ds. Becu-v. d. Post 71; 6. mevr. Tuinman-hr. Kiel 70; 7. echtp. Visser 57; 8. echtp. Gillet 46. In alle groepen was 72 pnt. 50%. BURGH-HAAMSTEDE - Op donderdag 24 oktober komt in het gemeentehuis te Burgh- Haamstede de adviescommis sie ruimtelijke ordening bij een. Op de agenda staat een bespre king van de ervaringen met be taald parkeren op het terrein bij de rotonde bij Westenschou- wen en aanbevelingen voor mo gelijke uitbreiding tot andere terreinen. Ook brengt de com missie advies uit over de moge lijke aanleg van een parkeer plaats voor vrachtauto's op het industrieterrein te Haamstede of op een andere lokatie. De vergadering begint om 19.30 uur en kan door iedere belang stellende worden gevolgd van af de publieke tribune. het religieuze, de stilte en het meditatieve kunnen plaatsvin den. De bijeenkomst begint om 15.30 uur, waarna P. S. Mari- nussen, voorzitter van de Ver eniging Vrienden PZZ, een wel komstwoord spreekt. Daarna volgt de overdracht aan J. P. Balkenende, als voorzitter van het PZZ en opent Boert ien het stiltecentrum. Tbr afsluiting is er tot ongeveer 17.00 uur een re ceptie. Verwachting t/m dinsdag 22^oktober_ WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 6 graden Mid. temp. 11 graden Windkracht noordw. 4 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht noordw. 3 Dinsdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 19 okt.Zon op 07.10, onder 17.38 Maan op 15.48, onder 02.23 20 okt.Zon op 07.12, onder 17.36 Maan op 16.03, onder 03.35 21 okt.Zon op 07.14, onder 17.34 Maan op 16.18, onder 04.49 Volle Maan: 23 okt. (12.09) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De kern van een omvang rijke stormdepressie is nu gearri veerd bij Jutland. In betekenis afne mend trekt deze kern het komende etmaal naar de Oostzee. Ons land blijft daarbij in een noordwestelijke stroming liggen, waarmee koude poollucht uit het hoge noorden via de Noordzee wordt aangevoerd. De kracht van deze stroming neemt ge leidelijk af. Het blijft ook het komen de etmaal buiïg. Mogelijk valt bij sommige buien wat hagel. Warmer dan zo'n graad of 11 wordt het niet. De noordwestelijke wind neemt langzaam in kracht af. BREDA - Voor handel in amfe tamine, heroïne, cocaïne en au tomatische wapens is donder dag bij de rechtbank in Breda de 44-jarige caféhouder K.D. uit Breda tot zes jaar cel ver oordeeld. BRUINISSE - M. K. uit Brui nisse is woensdag met een slok teveel op aangehouden, toen hij over de Burgemeester Ha- gelaan in zijn woonplaats reed. Hij werd aangehouden, waar na de man mee moest naar het politiebureau. Een ademtest wees uit, dat het alcoholpro millage meer dan twee promil le was. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de rijvaardig heid van de bestuurder. In Brouwershaven werd P. V. voor hetzelfde aangehouden. Dat gebeurde donderdagmid dag omstreeks 18.45 uur. De man werd een transactie aan geboden van 250 gulden. ZIERIKZEESCHE®! NIEUWSBODEIöJ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-15071, 01110-12449 (niet voor bezorging). Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling 1 45,00 per jaar f 169,00 losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Leden van de afdeling Brouwershaven van het Rode Kruis maakten een wandeling door Brouwers- hniit>n met nnsten van het vakantie-hosoitaalschiv Henrv Dunant. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De tolheffing op de Zeelandbrug wordt toch per 1 januari 1993 gestopt. Gedeputeerde staten (gs) van Zeeland kwamen donderdag terug op het voornemen om de tolheffing nog vier a vijf jaar te laten voortduren. BROUWERSHAVEN - Woensdagmiddag meerde het vakantiehospitaalschip van het Nederlandse Rode Kruis de J. Henry Dunant aan in Brouwershaven. Aan boord bevonden zich ongeveer 70 vakantiegan gers afkomstig uit Noord-Holland. Zij werden ont vangen door leden van de Rode Kruis afdeling Brou wershaven. GOES - De Vereniging Vrienden PZZ draagt maan dag 21 oktober het onlangs gebouwde stiltecentrum in Goes over aan de Stichting Psychiatrische Zorg voorzieningen Zeeland (PZZ). Aansluitend verricht dr C. Boertien, Commissaris van de Koningin in de ze provincie, de officiële opening.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3