ZEKERHEID IS GEWOON TE KOOP IN MIDDELBURG. Vergaande samenwerking op til tussen KLM en British Airways Algemene Zeeuwse PvdA vindt wetsvoorstel ziekte verzuim terughoudend waterstanden Niet telefoneren en luisteren naar Radio 1 HEtiDOEV, Nederlands paspoort voor staatloze Molukkers Wederom nieuw plan Neeltje Jans Man en vriendin in kelder vermoord Nauwelijks stormschade wm q ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Advertentie r ZEEUWS ZEKER. ngen Vraag uw verzekeringsadviseur. DEN HAAG - De PvdA-fractie in de Tweede Kamer vindt dat het kabinet tot nu toe te terughoudend is met wettelijke maatregelen om de arbeidsonge schiktheid en het ziekteverzuim terug te dringen. De PvdA zegt dit in de schrifte lijke voorbereiding van het wetsvoorstel Terugdringing Ar beidsongeschiktheidsvolume (TAV). Het wetsontwerp bevat een eerste serie maatregelen, die voortvloeien uit afspraken die het kabinet vorig najaar op dit- punt heeft gémaakt met werkgevers en werknemers. Tot de voornaamste voorstellen behoren invoering van een bo nus-malussysteem in de Ziek tewet voor werkgevers, diffe rentiatie van de Ziektewetpre mie naar gelang het ziektever zuim in de bedrijfstak en loon kostensubsidies voor het in dienst nemen of houden van ge deeltelijk arbeidsongeschikte werknemers. Het pakket, maatregelen krijgt op hoofdpunten de steun van de Tweede Kamer, zo blijkt uit de schriftelijke inbrengen van de grote fracties. Maar de PvdA vindt dat het kabinet in het wetsvoorstel verder had kunnen gaan. Volgens de PvdA moeten de wachttijden in de gezondheidszorg worden be kort, zodat het ziekteverzuim minder lang hoeft te duren. De fractie pleit verder voor fond sen die per bedrijfstak aan pre ventie moeten gaan doen. Samen met de WD is de PvdA er voorstander van bedrijven te verplichten zich aan te slui ten bij bedrijfsgezondheids diensten. Het CDA dringt bij het kabinet aan op snellere in voering van de zogeheten geïn tegreerde gevalsbehandeling, waardoor een zieke of arbeids ongeschikte werknemer niet telkens met verschillende in stanties te maken krijgt. Het CDA voorziet dat werkgevers als gevolg van de maatregelen die het kabinet voor ogen staan een verscherpte selectie van sollicitanten zullen toepassen. Als die ongewenste vormen zou aannemen, vindt het CDA dat het kabinet moet ingrijpen. De WD pleit ervoor ook de zoge noemde volumemaatregelen die het kabinet heeft aange kondigd in zijn WAO-besluit eind augustus, op te nemen in het wetsvoorstel TAV. De VVD maakt er bezwaar tegen dat in dit voorstel niet de exacte boe tebedragen staan vermeld voor het bonus-malussysteem, maar dat die pas later worden vast gesteld. De VVD vindt dat het kabinet in het wetsvoorstel te veel over laat aan de sociale partners, met name op het ge bied van de premiedifferentia tie in de Ziektewet. DEN HAAG - Staatloze Mo lukkers in ons land kunnen desgewenst een Nederlands paspoort krijgen waardoor zij in het buitenland dezelfde rechten krijgen als Nederland se staatsburgers. De Tweede Kamer heeft donderdag inge stemd met dit voorstel van mi nister Hirsch Ballin van justi tie voor de positie van Moluk kers. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 19 oktober 00.ÖÖ 125 06.10 - 97 12.20 116 18.35 - 129 20 oktober 01.00 145 07.10 - 107 13.15 134 19.30 - 137 21 oktober 01.50 160 07.55 - 113 14.05 147 20.15 - 140 19 oktober 11.30 108 05.10 - 89 23.50 141 17.50 - 121 20 oktober 12.05 130 06.05 - 99 18.25 - 129 21 oktober 00.25 160 06.35 - 107 12.40 148 18.50 - 136 19 oktober 00.10 135 06.00 - 103 12.35 126 18.35 - 135 20 oktober 01.05 157 07.10 - 113 13.25 146 19.30 - 144 21 oktober 01.55 171 07.55 - 120 14.05 158 20.05 - 148 19 oktober 00.05 138 06.15 - 108 12.30 129 18.45 - 140 20 oktober 01.10 163 07.15 - 119 13.25 151 19.35 - 149 21 oktober 01.55 180 07.55 - 126 14.05 168 20.15 - 153 WEMELDINGE Springtij 25 oktober Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 NIJMEGEN - De Nijmeegse po litie denkt een omvangrijke zwendel met gestolen cheques op het spoor te zijn, waarbij portiers van nacht- en sexclubs in Nijmegen zich schuldig heb ben gemaakt aan heling van de cheques. Vervolg van pag. 1 dam, worden omgevormd tot een interessante wandelroute die de bouw van de dam in beeld brengt. Dat kan gebeu ren met grote foto's, die vanuit een bepaald perspectief ge maakt zijn: vogelvlucht, visse- oog. De bezoekers zouden op een of andere manier de enor me kracht van wind en water moeten kunnen ervaren. Ge dacht wordt aan simulaties met behulp van projectie en be weging. De huidige tentoonstelling Delta Expo zou didactisch en qua inhoud meer gericht kun nen zijn op het thema „ecolo gie". Het zou ook aantrekke lijk zijn als de bezoeker via vensters een blik kan werpen op de bedieningscentrale van de Stormvloedkering. Ook de ze onderdelen zullen pas gerea liseerd kunnen worden in een verdere toekomst. In het World Fish Centre zijn activiteiten ontwikkeld op het gebied van de presentatie van visteelt, mossel- en oester- kweek. Voor de toekomst is uitbreiding nodig: ecologie van de zee en maricultuur, zo me nen de plannenmakers. De bezoeker zou, in de verdere toekomst, de mogelijkheid moeten krijgen de in het water staande reservepijler te bekij ken. Er zouden pontons kun nen worden aangelegd om dit te bereiken. Een tweede fase zou kunnen zijn het inrichten van multime-diashows in de pijler en aquaria. Ook wordt gedacht aan een terras op het bovenste bordes, te bereiken met een doorzichtige liftkooi. Marktverkenning Het plan bevat een uitgebreide marktverkenning, toegespitst op de aantrekkingskracht van Aquabio. Deze studie mondt uit in bezoekersaantallen en omzetcijfers volgens drie sce nario's: pessimistisch, waar schijnlijk en optimistisch. Hoewel in de studie het waar schijnlijke scenario wordt ge kozen, is het uitgangspunt van de beheermaatschappij voor lopig het pessimistische scena rio, dat een bezoekersaantal voorziet van 598.000 in het eer ste jaar tot 735.000 in het vijfde jaa^. In de marktverkenning is rekening gehouden met mense lijke interessegebieden, reële reistijden die men over heeft voor een bezoek aan een attrac tiepark, autobezit en koop kracht. De realisatie van het project Aquabio vergt naar raming een investering van 39 miljoen, exclusief erfpacht en BTW. De toegangsprijs van dit project onderdeel is gesteld op 14,- voor een individuele volwasse ne en op 9,50 voor kinderen. Voor groepen zijn de tarieven per persoon lager. In welk jaar de aanloopverlie zen kunnen worden omgebo gen in een batig saldo is afhan kelijk van het te kiezen scena rio en andere inkomsten - met name uit restaurants en win kels. Doordat het project in on derling overleg met investeer ders en exploitanten vorm krijgt, zullen de in de studie gemaakte berekeningen nog zeker aangepast moeten wor den. De studie heeft het karakter van een wensbeeld of een pro gramma van wensen voor het hele project op het voormalig werkeiland. Wel hebben de sa menstellers een filosofie aan gegeven die een richtsnoer voor de toekomst zou moeten zijn. Per element dient de inhoud nader te worden gepreciseerd en dient er afstemming te ko men. Een nadrukkelijke rol is toegekend aan degenen die ri sicodragend in het themapark willen investeren. In dit op zicht onderscheidt de aanpak van dit project zich van de vori ge plannen, toen er financiers werden gezocht voor een kant en klaar plan. De in de studie voorziene pro cedure is als volgt. Tbt het eind van dit jaar voert directeur H. Post van de beheersmaatschap- pij besprekingen over de verde re ontwikkeling van het pro ject met Delta Expo, Rijkswa terstaat, financiers en risico dragende exploitanten. De pe riode van 1 januari 1992 tot ju ni 1993 is uitgetrokken voor de uitwerking van de thema's, het maken van schema's voor een voorontwerp en van een defini tief ontwerp. De bouwperiode is voorzien van maart '93 tot april '93. De opening zal dan in april 1994 zijn. Doordat het project in onderling overleg tussen belanghebbenden vorm krijgt, kan een en ander anders en mogelijk sneller verlopen dan in de studie voorzien. AMSTERDAM - Tussen de KLM en British Airways zijn besprekingen in een vergaand stadium gaande over samenwerking en mogelijke fusie. Dat wordt bevestigd door bronnen binnen de twee bedrijven. Woordvoerders van KLM en British Arways willen nog geen officiële mededelingen doen over de zaak. ,,Wij gaan nooit in op geruch ten en geven pas commentaar als iets concreets valt te mel den", aldus een KLM-woord- voerder. In de luchtvaartwe reld circuleerden de laatste da gen geruchten over toenade ring tussen KLM en BA die met name worden gevoed door Amerikaanse perspublicaties die stellen dat British Airways aansluiting zoekt bij North west Airlines waarin de KLM een belang heeft van 20 pro cent. Gisteren is de onderne mingsraad van de KLM op de hoogte gebracht van de ver gaande gesprekken met Bri tish Airways, maar volgens een KLM-medewerker is de op han den zijnde samenwerking tus sen KLM en British Airways ,,al enige tijd een publiek ge heim binnen het bedrijf". De geluiden over Nederlands- Britse samenwerking zijn voor de KLM'ers ook niet als een verrassing gekomen, aldus de zegslieden. KLM en BA zaten al eerder sa men met elk 20 procent in Sa bena World Airways, de houdstermaatschappij van de Belgische luchtvaartmaat schappij Sabena. De lucht vaartmaatschappijen zouden van Sabena's thuishaven Brus sel samen het knooppunt in hun Europese netwerk maken. De KLM heeft zich echter uit die samenwerking terugge trokken voordat de deelne ming definitief zou worden omdat de KLM op dat moment haar activiteiten ingrijpend aan het reorganiseren was. Bri tish Airways heeft zijn aandeel niet teruggetrokken, maar de gesprekken tussen BA en Sabe na hebben sindsdien echter wel op een heel laag pitje gestaan. Bronnen Tussen de KLM en British Air ways zijn. besprekingen in een vergaand stadium gaande over samenwerking en een mogelij ke fusie. Dat wordt bevestigd door bronnen binnen de twee bedrijven. Woordvoerders van KLM en British Arways willen nog geen officiële mededelin gen doen over de zaak. ,,Wij gaan nooit in op geruchten en geven pas commentaar als iets concreets valt te melden", al dus een KLM-woordvoerder. In de luchtvaartwereld circu leerden de laatste dagen ge ruchten over toenadering tus sen KLM en BA die met name worden gevoed door Ameri kaanse perspublicaties die stellen dat British Airways aansluiting zoekt bij North west Airlines waarin de KLM een belang heeft van 20 pro cent. Gisteren is de onderne mingsraad van de KLM op de hoogte gebracht van de ver gaande gesprekken met Bri tish Airways, maar volgens een KLM-medewerker is de op han den zijnde samenwerking tus sen KLM en British Airways ,,al enige tijd een publiek ge heim binnen het bedrijf". De geluiden over Nederlands- Britse samenwerking zijn voor de KLM'ers ook niet als een verrassing gekomen, aldus de zegslieden. KLM en BA zaten al eerder sa men met elk 20 procent in Sa bena World Airways, de houdstermaatschappij van de Belgische luchtvaartmaat schappij Sabena. De lucht vaartmaatschappijen zouden van Sabena's thuishaven Brus sel samen het knooppunt in hun Europese netwerk maken. De KLM heeft zich echter uit die samenwerking terugge trokken voordat de deelne ming definitief zou worden omdat de KLM op dat moment haar activiteiten ingrijpend aan het reorganiseren was. De gesprekken tussen BA en Sabe na staan sindsdien op een laag pitje. Nu is echter sprake van recht streekse samenwerking tussen British Airways en de KLM. Het zijn de enige nationale luchtvaartmaatschappijen in Europa die niet door de staat worden gedomineerd. British Airwys is commercieel een zeer succesvol bedrijf gewor den sinds het begin jaren tach tig is geprivatiseerd. Voor Bri tish Airways is samenwerking met de KLM een manier om vaste voet aan de grond te krij gen op het Europese vasteland. BA zoekt naar zulke manieren sinds zij na de Duitse eenwor ding exclusieve landingsrech ten op Berlijn aan Lufthansa is kwijtgeraakt. Voor de KLM is samenwerking met British Airways een ma nier om haar positie in Europa, die relatief zwak is, te verbete ren. Het marktaandeel op de Europese routes van KLM moet van 2,6 procent nu naar 10 procent. British Airways heeft een Europees marktaandeel van 13,2 procent. Lufthansa (12,8 procent Europees markt aandeel) en de Air France- groep (17,5 procent Europees marktaandeel) zijn voor Euro pese samenwerking geen optie omdat die er vanuit gaan dat zij binnen Europa op eigen ge legenheid een dominante posi tie kunnen veroveren, aldus de zegslieden. Samenwerking of fusie met British Airways zou de KLM ook 'toegang geven tot een aan tal diensten die BA veel goed koper verricht dan de KLM. BA heeft een belang in de vliegtuigafhandelaar Ogden Allied die ook op Schiphol vliegtuigen gaat afhandelen. Ook technisch vliegtuigonder- houd zou bij BA veel efficiën ter en goedkoper worden ver richt. Voor British Airways tenslotte is de KLM met name een aantrekkelijke partner omdat de KLM er als enige Eu ropese maatschappij in is ge slaagd een deelneming te ver werven in een van de Ameri kaanse megacarriers (zeer gro te luchtvaartmaatschappijen), namelijk Northwest. ARNHEM - Als er in de kerncentrale in Dodewaard (GKN) een ongeluk gebeurt waar gemeenten die ver der dan 26 kilometer van Dodewaard weg liggen de gevolgen zullen merken, zal er een luchtalarm wor den gegeven. De boodschap van dit alarm luidt: „Ga naar binnen, sluit deuren en ramen. Zet ventilatoren af. Luister naar Radio 1. Niet telefoneren." Dat. staat in de regionale aan passing van het Nationaal Plan voor de Kernongevallenbestrij- ding dat de gemeente Dode waard met acht buurgemeen ten donderdag aangeboden heeft aan de waarnemend com missaris van de Koningin in Gelderland, ir. A. Oele. De ge meenten moesten deze aanpas sing maken, omdat het Natio naal Plan na de ramp bij Tsjer- nobyl is herzien. Na jarenlang harrewarren over verantwoordelijkheden heb ben de gemeenten nu een plan met een bestuursovereenkomst ondertekend. In dat plan wordt burgemeester A. Harinck van Dodewaard aangewezen als voorzitter van het beleidsteam in geval van een ongeluk bij de GKN. De overige acht burge meesters zijn lid van het team, waarbij de voorzitter nadruk kelijk geen doorslaggevende stem heeft, terwijl het be leidsteam „er naar moet stre ven unanieme beslissingen te nemen", zo staat in de be stuursovereenkomst De Gelderse commissaris heeft overigens steeds het recht af wijkende beslissingen te ne men. In het bestrijdingsplan worden vier fasen van kernon gelukken onderscheiden: emergency standby (waarbij alleen de verantwoordelijke bestuurders gewaarschuwd hoeven te worden en er ver scherpte controle in de centrale zal plaatsvinden); plant emer gency (waarbij er geen maatre gelen buiten de centrale geno men hoeven te worden), site emergency (waarbij de gevol gen slechts in de naaste omge ving van de centrale bestreden hoeven te worden) en off-site emergency (waarbij alle alar meringsschema's van kracht worden). Bij off-site emergency zal de GGD zorgen voor jodiuminjec- ties aan do burgerij. De brand weer draagt zorg voor het in richten van schuilplaatsen en eventuele spontane evacuaties. Ook zullen er graas- en weide- verboden ingesteld worden, terwijl het drinkwater, het op pervlaktewater en het zuive ringsslib voorlopig niet ver werkt mogen worden. Alle sluizen moeten gesloten wor den en de overheid verspreidt faxen en vlugschriften voor de genen die het luchtalarm niet gehoord (kunnen)hebben. Het beleidsteam zal zich deels hr Arnhem en deels in Nijme gen vestigen. Op lokaal niveau zal het nieuwe plan met de bestuursovereenkomst nu uit gewerkt worden in de vorm van draaiboeken. Deze draai boeken moeten, aldus burge meester Harinck, uiterlijk in maart 1992 klaar zijn. Dan zal ook de bevolking geïnformeerd worden over de gang van zaken in geval van een ongeluk in „Dodewaard". BAARLE NASSAU - Een 50- jarige man en zijn 30-jarige vriendin zijn donderdagmor gen in de kelder van hun wo ning aan de Bredaseweg in Baarle Nassau dood aangetrof fen. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie zijn zij daar vermoord. Het 7-jarig zoontje van de ver moorde vrouw kwam tegen tien uur bij de buren informe ren waar zijn moeder was. De buren troffen een deur van de woning open en deden de lugu bere vondst. Het recherche bijstandsteam in het arrondis sement Breda is vrijdagoch tend bij het onderzoek inge schakeld. Volgens de politie woordvoerder was de vermoor de man directeur van het bedrijf Zon Tbchniek Neder land BV in Breda. De politie sluit voorlopig geen enkel mo tief uit. Het zoontje is onderge bracht bij zijn natuurlijke va der. Het Bureau Slachtofferhulp begeleidt de buren die de stof felijke overschotten gevonden hebben. SCHIPHOL - De vijf grootste internationale expresvervoer ders, DHL, Fedex, TNT, UPS en XP hebben besloten af te zien van het vliegveld Beek (Maastricht Airport) als moge lijkheid voor de vestiging van een centraal aanlever- en sorte- ringspunt (een zogenoemde HUB) van door de lucht ver voerde expresgoederen. Dit heeft de NVIK, de Nederlandse Vereniging van internationale Koeriers- en Expresbedrijven vrijdag bekendgemaakt. DEN HAAG - De storm heeft in de nacht van donderdag op vrijdag tot half drie langs de kust van Noord- en Zuid-Hol land nauwelijks schade aange richt óf voor problemen ge zorgd. Dit hebben woordvoer ders van verscheidene politie korpsen gemeld. De Kust wacht had tot dat tijdstip, toen de windkracht afnam, zelfs geen enkele melding van pro blemen ontvangen, aldus woordvoerder Haagoort van het Kustwachtcentrum in IJ- muiden. Volgens de politiewoordvoer ders beperkten de problemen zich tot een enkele afgewaaide tak. Verscheidene korpsen, waaronder dat in Den Helder, hadden helemaal geen meldin gen van stormschade ontvan gen. Het verkeer op de Afsluit dijk en op de dijk Enkhuizen- Lelystad heeft zich volgens de politie goed aangepast aan de weersomstandigheden en even min moeilijkheden ondervon den. Volgens de woordvoerders is de storm in Noord-Holland minder zwaar geweest dan was aangekondigd en veel minder hevig dan de orkaan van 25 ja nuari 1990. Ret havenkantoor in Den Helder registreerde als hoogste uitschieter tegen twee uur een windstoot van bijna 96 kilometer per uur. Tijdens de orkaan van 1990 werd een hoogste uitschieter van bijna 160 kilometer per uur geregi streerd door het havencentrum van IJmuiden. Op de Noordzee en op de binnenwateren was tot twee uur geen enkel probleem gemeld, aldus de Kustwacht. Ook andere kuststations rond de Noordzee meldden geen noodgevallen. De naderende storm was al enkele dagen aan gekondigd en algemeen leeft de indruk dat een overgroot deel van de scheepvaart in het gebied tijdig een veilig heenko men heeft gezocht. T/m 31 oktober Brouwershaven Tentoonstelling Brouwersha ven Berijmd; tentoonstelling Zeeuwse klederdrachten en Zeeuws houtsnijwerk. Mu seum De Vergulde Garnaal, Markt 5. Maandag t/m zater dag 9.00-12.00 uur en 13.15-14.15 uur. Tot en met 26 oktober Burgh-Haamstede Expositie Poppenhuizen. Be- waerschole. Dagelijks van 13.30 tot 16.30 uur. (Behalve zondags). Vrijdag 18 oktober Zierikzee Poppentheater van Anderle in Brogum. 20.00 uur. Optreden marionettenspeler Anton Anderle in jongerencen trum Brogum. 20.00 uur. Burgh Concert The Rotterdam Con sort in Nederlandse Hervorm de kerk. 20.15 uur. Zaterdag 19 oktober Zierikzee Rommelmarkt Vrijzinnige Ge meente. Onder de Beuie. Vanaf 08.00 uur. Big Bam Boom Band. Brogum. 23.00 uur. Zondag 20 oktober Zierikzee Concert Rodi Dean. Café de Vlinder. 15.30 uur. Maandag 21 oktober Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 22 oktober Zierikzee N a j aars-ledenvergadering ZOC. Mondragon. 20.00 uur. Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Vergadering Algemeen Be stuur Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland. Kantoor Rint 10. 16.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie welzijn in het gemeentehuis. 19.30 uur. Bruinisse Bijeenkomst Hervormde Vrou wengroep Helpt Elkander. Consistorie Hervormde kerk. 19.30 uur. Woensdag 23 oktober Zierikzee Bijeenkomst NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Gezamenlijke vergadering CPB en NCVB in Gereformeer de kerk. 19.45 uur. Bijeenkomst interkerkelijke werkgroep In Perspectief in Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering adviescommissie grond- en pachtzaken. Gemeen tehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Diapresentatie in Ibnnenma- gazijn door A. Rommers over De Natuur van maand tot maand voor NBvP-Brouwers- haven. 20.00 uur. Bruinisse Vergadering commissie ABZ. Gemeentehuis. 19.30 uur. Donderdag 24 oktober Zierikzee ANBO-themamiddag in De Pa» ternoster. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering adviescommissie openbare werken. Gemeente huis. 19.30 uur. Scharendijke Gemeenteraad Middenschou- wen in gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 25 oktober Zierikzee Voorronde Zeeuws Popcon cours. Brogum 21.00 uur. Zaterdag 26 oktober Renesse CJV-bejaardendag in CJV- kamp. 9.30-17.00 uur. Woensdag 30 oktober Zierikzee Interkerkelijke vrouwen kof- fie-ochtend. Hervormd Kerk centrum. Vanaf 8.45 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDE8EUHS TEL ÖTTKM6255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2