§3 Weer nieuw idee voor invulling voormalig eiland Neeltje Jans 'De soos heeft een belangrijke functie in het sociale contact' DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS Verhoging van de toeristenbelasting ■~1 ZIERIKZEESCHE I NIEUWSBODE j j dé bant van schouwen - duiveland! j bewijst zich zelf! Musterring bij voorbeeld! Ook in Zonnemaireü Investering negenendertig miljoen gulden Bejaardensoos Burgh bestaat in november 35 jaar 7 TAXA TIE? 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE I VRIJDAG 18 OKTOBER 1991 r-l O Q 148e JAARGANG NR 25036 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 l»f een dakconstructie, die een aanrollende golf vanuit zee symboliseert. In het gebouw kunnen jong en oud op speelse wijze in een 'er varingswereld' omgaan met NEELTJE JANS - Er liggen nieuwe ideeën op tafel voor een recreatieproject op het voormalige werk- eiland Neeltje Jans in de monding van de Ooster- schelde. Dë ideeën zijn neergelegd in een studie, die is vervaardigd door de NV Beheersmaatschappij Neeltje Jans. Mabon BV alsmede - als extern advi seur - bet Duitse bureau FUB (Freizeit Unternemens Beratung Wenzel Partner BDU, Hamburg). Met deze ideeën als uitgangspunt wil de NV Be heersmaatschappij Neeltje Jans financiers warm maken voor investeringen in het project. De omvorming van de ideeën tot een plan met een gezonde fi nanciële basis zal in nauw overleg met mogelijke finan ciers en exploitanten plaats vinden. De ZWN (streekver- voersmaatschappij Zuid-West- Nederland), exploitatiemaat schappij Pijler 66 en NMB zijn in principe bereid in het pro ject op de Neeltje Jans te in vesteren. De ZWN is bovendien geïnteresseerd in exploitatie. De beheersmaatschappij heeft ook Delta Expo en Rijkswater staat betrokken bij het overleg over de voortgang. De in de studie geopperde ideeën kun nen door de inbreng van finan ciers en exploitanten nog sterk veranderen. Nu de studie. Men mikt op de inrichting van een themapark, gewijd aan de samenhang tus sen natuur, milieu en educatie. Onderdelen van het park zijn de Stormvloedkering zelf, Del ta Expo, de 'reserve-pijler', het World Fish Centre, het ecolo gisch eiland en Aquabio. Het laatste element kan als nieuw worden beschouwd. Op ter mijn kunnen andere nieuwe elementen worden toegevoegd, zoals de onderwaterwereld en de ontstaansgeschiedenis van de aarde. Aquabio Aquabio kan volgens de studie het eerst worden verwezen lijkt. De bouw van een grote, overdekte ruimte is noodzake lijk. Het zou een koepelvormig gebouw kunnen zijn, als het ware 'ingegraven' in het land schap. Ook kan worden gekozen voor ecologische, technische en na- Verschillende soorten windmo- tuurlijke verschijnselen. The- 1 lens worden opgesteld (oud en ma's zijn de bescherming van het land, landaanwinning, mi lieubescherming, energie uit wind en water en sluizen. Ge dacht wordt aan een maquette van de pijlerdam, een naboot sing van de werking van de dam en een didactisch spel om zelf de dam te bouwen. Ook kan men - met name kinderen - een ramp met een tankschip bestrijden, analyses maken van watermonsters en nagaan wat het gat in de ozonlaag de mens aandoet. Verder wordt het huishouden van de toe komst geïntroduceerd: een pro totype van een milieuvriende lijke woning. nieuw) en de werkingsprinci pes worden uitgelegd. Het is daarbij de bedoeling dat men zelf molenaar kan spelen. De landaanwinning wordt ge visualiseerd door modellen van dijken; mocht er een dijk doorbreken dan kan de bezoe ker van Aquabio met een simu latiespel aan de slag om de dreigende ramp te béstrijden.. Van schutsluizen wordt uitge legd hoe de werking is, hoe het ingewikkelde systeem van de scheiding van zout en zoet wa ter in elkaar zit en ook hier geldt weer: speel zelf sluis wachter. Een idee is om de bezoekers Er ligt wéér een plan op tafel voor de inrichting van het voormalige werkeiland Neeltje Jans. (Fo to: Rijkwaterstaat, archief). van Aquabio in bootjes van de ene attractie naar de andere te laten varen. Tbt de wensen behoren verder speelvelden, ontspannings- en rustruimten, een kindercrèche en een bovenverdieping met winkels en een restaurant. Aquabio zou aangelegd moeten worden op het terrein, gren zend aan de voormalige bouw put Schaar. De centrale gedachte achter het „ecologisch eiland" is: milieu bescherming. De bezoeker moet er inzicht krijgen in de uiterst gevoelige samenhang van het dierlijk en plantaardig leven op het eiland en in het water. Bezoekers zouden onder leiding van een deskundige gids een wandeling kunnen maken over het eiland, dat over korte tijd vrijwel alle typen kustgebied zal herbergen, die in Nederland voorkomen. Het vogeleiland ligt er. De duinen zijn opgeworpen, compleet met droge en natte valleien. De slufter wordt binnenkort ge graven. Het is slechts zaak de natuur zich verder in alle rust te laten ontwikkelen en het ecologische eiland is „ge bruiksklaar". Energie en transpórt De afstanden tussen de onder delen van het transport zijn vrij groot. Een transport systeem om de bezoeker van het ene expositie-onderdeel naar het andere te brengen zou geen overbodige luxe zijn. Eer ste keus zou een soort bustrein zijn met elektromotoren. De accu's van deze vervoermidde len kunnen worden opgeladen door elektriciteit afkomstig van windmolens. Mogelijk gaan er twee van deze treinen rijden: een voor het algemene transport, de andere voor rond ritten op het „ecologisch ei land". De vervoerscapaciteit komt op ongeveer 600 personen per uur per trein. Pas nadat Aquabio een feit is, zal de komst van dergelijke treinen punt van overweging worden. De samenstellers van de studie zijn van mening dat de bele vingswaarde van het „natuur- techniek-toneel" van Neeltje Jans beter kan worden uitge buit. Zo kan de tot nu toe saaie gang, die de toegang vormt tot het inwendige van de pijler- vervolg pagina 2 BURGH-H AAMSTEDE - Hoewel de namen Burgh en Haamstede al jaren aan el kaar zijn gekoppeld en ook de scholen en diverse verenigingen inmiddels zijn sa mengevoegd, hebben beide dorpen nog hun eigen bejaardensoos. Volgens me vrouw J. van Duikeren-Maarseveen uit Burgh komt dat omdat elk dorp ook een eigen kerk heeft. ,,De bejaardensoos Burgh is via de kerk tot stand gekomen én nog steeds daarmee verbonden". Samen met de heer K. Schoonaard leidt zij de bejaardensoos die in november precies 35 jaar bestaat. Via aantekeningen uit die be gintijd en van horen zeggen weet mevrouw Van Duikeren nog precies wat indertijd voor de kerkeraad van de Hervorm de Gemeente het motief was om in Burgh een bejaardensoos op te richten. „In 1956 leefden de mensen veel meer geïso leerd in hun dorp dan tegen woordig. Men had geen eigen vervoer en er was nog maar nauwelijks televisie. Men was voor zijn vertier aangewezen op wat er in het dorp zelf was te doen. In de wintermaanden was dat niet zoveel. Die waren vaak stil en saai, vooral voor de oudere mensen". In de vijfti ger jaren leek de behoefte aan bejaardensosen tot de tijdgeest te behoren. „In die tijd werd in veel dorpen een soos opge richt". De bejaardensoos Burgh ging op 16 november 1956 van start met 50 leden en onder voorzit terschap van mevrouw Van Cit- ters. De kerkeraad stelde het kamphuis De Koebel beschik baar als onderkomen. Daar kwam men om de veertien da gen op woensdagmiddag bij een met als belangrijkste doel ontspanning en onderlinge ge zelligheid. „Er werd gezongen, men deed spelletjes en praatte met elkaar". Maar ook het edu catieve element speelde in die beginperiode al een rol. „Op initiatief van mevrouw Van Citters werden regelmatig films vertoond". Volgens mevrouw Van Duike- ren is er in de afgelopen 35 jaar eigenlijk weinig veranderd wat de bejaardensoos betreft, Het onderlinge contact is nog steeds de belangrijkste pijler waarop de soos draait. Om de veertien dagen komt een groot deel van de 51 leden bij elkaar in De Koebel om te zingen, te praten en spelletjes te doen. Maar het educatieve aspect is belangrijker geworden. Tij dens de soosb ij eenkomsten worden de ouderen geïnfor meerd over dingen die voor hen van belang kunnen zijn. Het ouderenbeleid van de gemeen te, de werkzaamheden van ou derenbonden, het alarmerings systeem voor ouderen. Infor matie die het bestuur binnen krijgt via de stichting Welzijn Ouderen, de gemeente of de ANBO. Informatie die niet in de prullenbak verdwijnt wan neer ze eenmaal is voorgelezen tijdens de soosmiddagen. „We bewaren alles in een grote map. Want als we het voorlezen horen de ouderen het voor het eerst. Vaak komen ze er later op terug wanneer ze er over hebben nagedacht. Of wanneer ze in een situatie komen waar bij die gegevens belangrijk kunnen zijn. Dan hebben wij de informatie die ze willen voor het pakken". Een educatief aspect zit ook in de middagbustocht waarmee het seizoen is jaarlijks in mei wordt afgesloten. „Dit jaar zijn we naar het informatiecen trum over het Grevelingen- meer bij de Punt bij Ouddorp geweest en vorig jaar naar de havens in Antwerpen". Uit stapjes die altijd worden afge sloten met een gezamenlijke maaltijd in een van de twee ho recagelegenheden van het dorp. „Dat is heel gezellig. On der meer omdat het ook wordt gewaardeerd door de eigenaren van de restaurants. Men doet altijd iets extra's voor ons". Andere jaarlijkse hoogtepun ten van de bejaardensoos zijn het Sinterklaasfeest en het Kerstfeest, waarvan vooral het laatste uitgebreid wordt ge vierd. „Dat doen we altijd echt ouderwets en met inzet van de eigen leden. We maken kerst stukjes, versieren een boom, bereiden een gezamenlijke maaltijd voor. Tijdens de bij eenkomst worden altijd het kerstverhaal en kerstdeclama ties voorgelezen". Het is verder de gewoonte dat soosleden die in het ziekenhuis of verpleeghuis terecht komen regelmatig worden bezocht door een afgevaardigde van de bejaardensoos, meestal me vrouw Van Duikeren. „Ieder een kent hier elkaar en leeft met elkaar mee. Er wordt tij dens de soosbijeenkomsten heel wat afgepraat. Over de kinderen en over wat er in het dorp gebeurt". Daarbij blijkt volgens mevrouw Van Duike ren dat de soosleden erg aan hun dorp zijn gehecht. „Er is indertijd heel wat ge zegd over het gemeenteraads besluit om in Haamstede be jaardenwoningen te bouwen en niet in Burgh. Daarbij bleek duidelijk de angst om het dorp uit te moeten als men in een slechtere conditie zou komen. Het dorp trekt heel erg". De onderlinge contacten via de soos zijn daarvan een belang rijk aspect voor de ouderen. „De soos heeft een hele belang rijke functie in het sociale con tact. Het merendeel van de le den is hier geboren. Voor hen betekenen de soosbijeenkom sten het voortzetten van de on derlinge contacten die vaak al een levenlang bestaan". 7bch wordt de leeftijd waarop mensen naar de bejaardensoos komen steeds hoger. „De mees te komen pas als ze al lang 65 jaar zijn geweest. Het meren deel van de huidige leden is ou der dan 70 jaar en we hebben ook heel wat mensen van in de tachtig. Het oudste lid is me neer M. Viergever. Die is 96 jaar en vanaf de oprichting 35 jaar geleden lid van de soos". De instroom van leden gebeurt vaak via de gastvrouwen. Vrouwen vanaf 60 jaar die tij dens de soosbijeenkomsten de koffie en thee verzorgen en aandacht besteden aan de soos- bezoekers. „Ze hebben een lijst met daarop gegevens over de diverse diëten, zodat ze weten wie geen suiker of koffie mag hebben". Meestal zijn die gast vrouwen toekomstige bejaar- densoosleden. Maar zes van de 51 leden van de Burghse be jaardensoos zijn mannen. „Vrouwen zijn eerder geneigd om de deur uit te gaan voor so ciaal contact". Sinds de gemeente Wester- schouwen besloot om de be jaardensoos in het kader van het flankerend ouderenbeleid meer te gaan subsidiëren, heeft men geen financiële zorgen meer. „Dat was een grote ver betering. Van dat geld kunnen we de zaalhuur en het stencil- werk betalen, en de leden bij kroonjaren en huwelijksjubi lea een cadeautje geven". Een ander probleem dat lijkt opgelost is de huisvesting. Vo rig jaar werd bekend dat de kerkeraad plannen had om kamphuis De Koebel te verko pen. „Dat zou heel erg zijn voor de bejaardensoos, want er is in Burgh geen gemeenschaps ruimte". Er werden handteke ningen verzameld om te pro testeren en inmiddels zijn de plannen gewijzigd. De Koebel wordt niet verkocht maar op geknapt. „Wij zijn daar heel blij mee want na 35 jaar bijeen te zijn gekomen in De Koebel zien we het als een verworven recht om dat te mogen blijven doen". Tbr gelegenheid van het 35-ja- rig bestaan houdt de bejaar densoos Burgh op woensdag 27 november een jaarfeest in dorpshuis De Schutse te Haam stede. Daarbij worden alle so- sen uit de gemeente Wester- schouwen uitgenodigd en ver tegenwoordigers van het ge meentebestuur en de Stichting Welzijn Ouderen. Traditiege trouw verzorgen de leden van de soos zelf hun jubileumpro gramma. „Maar meer zeg ik nog niet, want het moet een verrassing blijven", aldus me vrouw Van Duikeren. Valt men bij de uitvoering van een edel plan, dan is dat een edele val. Boileau Afnemende wind HET WEER Wisselend bewolkt en enkele bui en. Minimumtemperatuur ongeveer 6 graden, middagtemperatuur om streeks 10 graden. Noordwestelijke wind, landinwaarts matig, kracht 3 èt 4, aan de kust afnemend tot krachtig, 6. i: TOLHEFFING De tol voor de Zeelandbrug kan volgens berekeningen alsnog in 1993 opgeheven worden. RODE KRUIS Het Rode Kruis-schip Henry Dunant heeft Brouwers haven aangedaan. CLUB Er is veel belangstelling geweest voor de Zierikzeese Vakantie-bijbelclub. TENNISSERS Een record aantal jeugdige tennissers strijdt om eilan- delijke titels. Dit nummer uit 8 pagina s Van 70 naar 85 cent per persoon per nacht BURGH-HAAMSTEDE - Tijdens de raadsvergade ring die op maandag 21 oktober plaatsvindt in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede wordt beslist over een verhoging van de toeristenbelasting in de gemeente Westerschouwen. Het Westerschouwse college van b en w stelt voor om de toe ristenbelasting te verhogen van 70 cent naar 85 cent per persoon per nacht. Men is van mening dat die verhoging no dig is omdat de toeristische druk op de gemeente toeneemt. Daardoor moeten voorzienin gen ten behoeve van de recrea tie worden uitgebreid, verbe terd en uiteraard worden on derhouden. De verordening toeristenbe lasting dient tevens te worden aangepast aan de werkelijk be staande voorzieningen en af gestemd op de bestemmings planvoorschriften en de voor schriften van de exploitatiever gunningen. Dat zal voor 1 juni gebeuren. Tijdens de raadsvergadering komen nog twee agendapunten aan de orde die aanvankelijk niet waren aangekondigd. Na melijk wijziging van de tarie- ventabel die bij de legesveror dening kampeervergunning hoort en het nemen van een voorbereidingsbesluit inzake het oude ZWN-gebouw aan de Burghseweg. De raadsvergade ring begint om 19.30 uur en kan door iedere belangstellende vanaf de publieke tribune wor den gevolgd. Advertentie BEVEILIG ZEKER met ING. BURO VISSER ELLEMEET 01117-1875 Erkend Lid V.E.B. Advertentie Makelaarskantoor HANSE VERBEEK Z1ER1KZEE. TELEFOON 01110-16888 Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een C kwartaalabonnement a f 45.— jaarabonnement f 169 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af naam adres postcode telefoon plaats: handtekening: ZZ Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CO Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1