DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS Speciale adviesgroep voor woonbelangen van senioren n Ondernemers moeten zich naar consument toe meer profileren" Flinke opbrengst dagverzorging r ZIERIKZEESCHE 1 NIEUWSBODE Scheidend ZOC-voorzitter A. P. den Reijer Beoordelen van bouwplannen en adviseren inzake ouderenhuisvesting Politie houdt fietsendief aan Diefstal uit auto Diefstal visboot Ongeluk op de Stolpweg dé krant van schouwen-duiveland! L DONDERDAG 17 OKTOBER 1991 148e JAARGANG NR 25035 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEE - „Het winkelapparaat in Zierikzee vol doet aan de behoeften die er zijn. 't Probleem is ech ter dat iedereen het vergelijkt met de winkelcentra in groter plaatsen. Men moet niet uit het oog verlie zen dat het bewonersaantal op Schouwen-Duiveland (circa 31.000 zielen) nog niet eens dat van een middel grote stad is". Scheidend voorzitter A. P. den Reijer van de Zierikzeese Ondernemers Centrale, die dins dag 22 oktober tijdens de najaarsvergadering van deze vereniging afscheid neemt, blijkt een rea listisch mens te zijn. stapsgewijze verbeteringen op elkaar beter mogelijk. „Die aanpak yan het centrum was een van de doelstellingen die ik bij aanvang van mijn voorzitterschap had. Altijd al had ik mij geërgerd over de in richting van het centrum" al dus Den Reijer. Dat het nu juist de ZOC is ge weest die met een concept-plan voor de herinrichting kwam, past in Den Reijers denken over de voor een democratie zo noodzakelijke betrokkenheid van de burgers. Moet er iets veranderd worden dan wordt dit maar al te vaak zonder meer op het bord van de over- Een man ook die zich reali seert, dat aan alle mooie plan nen om Zierikzee als winkel centrum nog aantrekkelijker te maken een prijskaartje hangt met bedragen die door de overheid nu niet meer in een keer op tafel kunnen worden gelegd. Iets dat het geval lijkt te zijn met het door Kort en Verton ontworpen herinrich tingsplan voor het Havenkwar tier. Een pretentieus plap dat van het Havenkwartier een aantrekkelijker wandel- en winkelgebied moet maken maar dat gezien de kosten er van waarschijnlijk niet zo een twee drie gerealiseerd kan worden. Den Reijer die nu na zeven jaar de ZOC-voorzitters- hamer aan de wilgen hangt hoopt echter dat in de loop der jaren bepaalde elementen, zo als bij voorbeeld de reconstruc tie van de Nieuwe Haven gerea liseerd zullen worden. Het uit werken van een totaalplan door Kort en Verton maakt het afstemmen van dergelijke Hoogtepunt Dit herinrichtingsplan voor het Havenkwartier, een ge schenk van de ZOC aan de ge meente ter gelegenheid van de herinrichting van het centrum (Havenplein, Havenpark, Kraanplein, Oude Haven) her innert Den Reijer zich niet als het enige hoogtepunt uit de af gelopen zeven jaar, de periode waarin hij de ZOC-voorzitters- hamer voortvarend hanteerde. Voorzet De absolute klapper is en blijft de realisatie van de herinrich ting van de binnenstad. Een project waarvoor de ZOC met het in 1986 eveneens door Kort en Verton ontwikkelde plan Recreatief Winkelen in Zierik zee in wezen de voorzet gaf. A. P. den Reijer. (Foto: Joop van Houdt). heid geschoven. Zelf meeden ken en daarmee een bijdrage leveren aan de oplossing van een probleem vindt Den Reijer echter essentieel. Dat de ZOC de draad oppikte was ook om een andere reden logisch. Niet alleen had de ge meente Zierikzee zijn handen vol aan zijn vele monumenten maar ook het belang van een voor winkelaars aantrekkelijk stadscentrum voor onderne mend Zierikzee is een goede verklaring voor dit initiatief. Het werkveld van een onderne mersvereniging gaat dan ook verder dan het bespreken van winkeliers-acties en koopavon den jn december. Belangenorganisatie Den Reijer: „Ik denk dat de winkeliersverenigingen oor spronkelijk ontstaan zijn uit de behoefte van ondernemers om afspraken te maken over specifieke winkeliers-acties. Ondernemersbelangen reiken echter verder zodat het werk veld zich geleidelijk aan heeft verbreed en de ondernemers vereniging zich meer heeft ont popt als een belangenorganisa tie". Dit hield onder meer ook het in de gaten houden van allerlei bestemmingsplannen, in. Den Reijer herinnert zich in dit ver band nog de commotie rondom de vestiging van detailhandel op het Haringvlietplein. „De vrees bestond dat zich hier een tweede winkelcentrum zou gaan ontwikkelen" aldus de scheidende ZOC-voorzitter. Die betrokkenheid bij allerlei planologische ontwikkelingen vergt niet alleen veel tijd maar vervolg pagina 2 ZIERIKZEE - Wie weet nu beter aan welke eisen een voor ouderen geschikte woning moet voldoen dan die oudere zelf? Het lijkt zo voor de hand te liggen maar toch wordt die oudere door beleidsmakers en bouwers bij het opstellen en uitvoeren van bouw plannen nog maar al te vaak over het hoofd gezien. De in maart van dit jaar opgerichte Adviesgroep Woonbelangen Senioren die zich zeer recent met een voorlichtingsmiddag presenteerde wil hierin veran dering, lees verbetering, brengen. Deze nog jonge adviesgroep, waarin de ouderenbonden PCOB en ANBO, de vakbewe ging (CNV, FNV), de stichting Humanitas, Vrouwen Advies Commissie voor de Woning bouw en de Stichting Welzijn Ouderen vertegenwoordigd zijn, is te beschouwen als een voortvloeisel uit de vorig jaar gehouden wooncursus Over Wonen voor Ouderen gespro ken. Een groepje cursisten, dat zich afvroeg of senioren wel voldoende worden betrokken bij huisvestingsplannen voor ouderen wilde na afloop van deze cursus verder en verenig de zich in het Platform voor Ouderen- Woonconsumenten op Schouwen-Duiveland. Beleidsplan Uit dit platform kwam dan in maart 1991 de Adviesgroep Woonbelangen Senioren Schouwen-Duiveland voort. Wie op het gebied van een inge wikkeld beleidsterrein als volkshuisvesting als een se rieuze partner van woning bouwcorporaties, gemeenten en provincie wil worden be schouwd moet beleidsmatig en vooral ook concreet bezig zijn. Daarom ook werd als een van de eerste stappen om tot deze adviesgroep te komen een be leidsplan opgesteld met daarin nauwkeurig omschreven doel stellingen van de werkgroep. Volgens voorzitter J. van Wezel van de adviesgroep is een nauwkeurig vastgestelde doel stelling een voorwaarde om bij de gemeenten subsidie te vra gen. Die willen immers naast een duidelijke begroting ook inzicht hebben in wat organisa ties precies met de subsidiegel den doen. De taak van de nieuwe advies groep, waarin de kennis over huisvesting in het algemeen en ouderenhuisvesting en -zorg verlening is gebundeld, liegt er niet om. Dat geeft voorzitter J. Van Wezel (oud beleidsadvi- seur woonzaken van de ge meente Rotterdam) grif toe. ,,'t Is een complexe materie" is zijn oordeel. Beperkte de keuze voor oude renhuisvesting zich in de jaren vijftig en zestig tot het „be jaardenhuis", nu, anno 1991 hebben vijfenvijftig plussers - landelijk gezien - de keuze uit zo'n achttien verschillende woonvormen. Dat maakt het er voor de senior niet eenvoudiger op om een voor hem geschikte keuze te maken. Vroeg stadium Daarom ook is het een van de taken van de adviesgroep om ouderen te adviseren over za ken als bouwplannen, huur prijzen en -contracten en huur subsidies en huurgewenning. Ook wil de adviesgroep graag in een vroeg stadium betrok ken worden bij bouwplannen van woningcorporaties en ge meenten zodat het nog moge lijk is om die plannen waar no dig bij te stellen. „De advies groep dient inspraak te ver krijgen bij plannen en uitvoe ring van woningverbetering of nieuwbouw" zo luidt een van de doelstellingen.. Eisenlijst Op grond van het maximaal haalbare (in de sociale woning bouw geldt per woning een vast bedrag) heeft de advies groep in juli dit jaar een lijst van eisen vastgesteld waaraan een voor ouderen-vriendelijke woning zou moeten voldoen. Een begrip waarmee voorzitter Van Wezel eigenlijk wat moeite heeft. „In plaats van woningen speciaal ouderengeschikt te maken zouden woningen door de mogelijkheden voor aanpas sing voor iedereen geschikt moeten zijn, multifunctionele woningen dus" luidt zijn filo sofie. Wil een woning geschikt zijn voor bewoning door een oudere dan moet deze een totale opper vlakte van minimaal 65 m3 hebben en dienen de verschil lende vertrekken op één ni veau te worden gesitueerd. Daarnaast bevat de lijst ook ei sen over de deur- en gangbreed1 te en drempels. Met het oog op bewoning door een rolstoeler moet de gang 110 cm en de deur minimaal 90 cm breed zijn en BRUINISSE - Ten behoeve van de dagverzorging in verzorgingshuis In 't Opper te Bruinisse is er met een verkoping 5864,95 gulden ingezameld. De twaalf dames van de dagverzorging (zie foto) hebben de spulletjes, die verkocht werden zelfgemaakt. Daarbij werden ze geholpen door de vrij willigers en de medewerk(st)ers van In 't Opper. De dagverzorging vindt twee keer per week plaats, op dinsdag én vrijdag en wordt begeleid door Annet van der Sluys. Dagverzorging maakt het de deelnemers mogelijk langer zelfstandig thuis te wonen. (Foto: Joop van Houdt). dienen drempels vermeden te worden. Lag het aanvankelijk in de be doeling dat deze adviesgroep zich bij zijn werkzaamheden zou beperken tot enkel en al leen de woning, die opzet is in middels aanzienlijk verruimd. Wonen voor ouderen heeft im mers meer om 't lijf dan oude ren een dak boven het hoofd te bieden. De aanwezigheid van een bushalte en winkelvoorzie ningen op loopafstand, -de vei ligheid in en rond de woning (bij voorbeeld door de aanwe zigheid van een huismeester of alarmeringssysteem) worden eveneens in het oordeel van de adviesgroep betrokken. Daar naast wordt ook gekeken naar de mogelijkheid om gebruik te maken van onmisbare voorzie ningen als het verstrekken van (warme)maaltijden, huishou delijke hulp, de aanwezigheid van dagverzorging en nachtop- vang en de mogelijkheid tot een tijdelijke opname in een verzorgings- of verpleeghuis. Dit pakket van voorzieningen plus een geschikte woning dra gen bij tot het zo lang mogelijk zelfstandig blijven van oude ren, een maatschappelijk aan vaard streven dat in de ge meentelijke nota's over oude renbeleid steevast wordt ge noemd. Op dit punt valt echter nog genoeg te verbeteren. Wo ningen die zo'n twintig jaar ge leden als woningen voor oude ren zijn gebouwd, voldoen niet meer altijd aan deze door de ja ren heen bijgestelde eisen, ter wijl de groep senioren zich bo vendien meer en meer ontwik keld heeft als een heterogeen gezelschap, variërende van een actieve en mondige senior tot en met de oudere die het alle maal nog wat gelaten over zich heen laat komen. Op de vraag waaraan de oudere behoefte heeft is dan ook niet altijd een eenduidig antwoord te geven. Samenwerking Hoewel de adviesgroep in te genstelling tot de gemeentelij ke adviescommissies geen wet telijke bevoegdheden heeft om haar adviezen kracht bij te zet ten denkt voorzitter Van Wezel dat gemeenten die al dan niet gevraagde adviezen van de ad viesgroep niet zonder meer naast zich neer zullen leggen. Dit omdat de gemeenten in hun ouderennota's wijzen op het be lang van het zo lang mogelijk zelfstandig blijven van 55-plus- sers. Het kunnen beschikken over daarvoor geschikte wo ningen met dienstverlening is hierbij een eerste vereiste. De adviesgroep kan dergelijke za ken niet opleggen maar hoopt in nauwe samenwerking met woningbouwvereniging Beter Wonen en de gemeenten op Schouwen-Duiveland hieraan een bijdrage te kunnen leve ren. Mijn huis is mijn burcht. Spreekwoord Zuidwesterstorm HET WEER Donderdag krijgen we de eerste herfststorm van het seizoen te ver werken. Aan de kust bereikt de zuidwestenwind de kracht van storm, windkracht 9. In het wad dengebied is er mogelijk enige tijd de kracht van zware storm. 7 IJSBAAN Inwoners van Sirjansland willen graag hun ijsbaan be houden in de toekomst. KLEM Een flinke vrachtwagen met oplegger heeft enkele uren vastgezeten in de binnenstad. POPMUZIEK In jeugdcentrum Brogum is vrijdag 25 oktober een Zeeuwse voorronde van een concours. PROMOTIE Er gloren promotiekansen voor het eerste team van kv All Ready. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - Via een tip van de eigenaar van een gestolen fiets heeft de politie E. B. uit Zierikzee aangehouden. De man gaf toe een mountain bike ter waarde van 900 gulden te hebben gestolen en die vervol gens te hebben verkocht. De zaak kwam aan het rollen toeh een inwoonster uit Zierik zee bij de politie kwam met de mededeling dat haar zoontje zijn mountain bike die begin september werd gestolen zag staan voor een café in Zierik zee. De eigenaar van het café, C. F. uit Zierikzee verklaarde tegenover de politie dat hij de fiets onlangs voor 250 gulden had gekocht van E. B. uit Zie rikzee. De politie hield daarop afgelopen dinsdag E. B. aan voor verhoor. Hij bekende de fiets te hebben gestolen en doorverkocht. Tegen beide Zie- rikzeeënaars is proces-verbaal opgemaakt. BRUINISSE - Dinsdag tussen 15.00 en 18.00 uur werd inge broken in de auto van de toe rist R. L. uit Hendrik Ido Am bacht. Het voertuig stond geparkeerd aan de Hageweg te Bruinisse. De inbrekers gingen er van door met een tas met kleding en 15 CD's. ^BROUWERSHAVEN - Dins dagmiddag werd bij een be drijf aan de Haven Noordzijde te Brouwershaven een visboot met spullen gestolen ter waar de van 22.000 gulden. De boot is eigendom van de heer J. B. uit Brouwershaven. Hij stond op de parkeerplaats achter een bedrijf aan de Ha ven Noordzijde. In de boot la gen vele visspullen waaronder een hengel, zwemvesten en een dieptemeter. Samen met de boot vertegenwoordigen zij een waarde van ongeveer 22.000 gulden. Om ongeveer 13.30 uur kwam men tot de ontdekking dat de boot was gestolen. NIEUWERKERK - In de nacht van dinsdag op woensdag is de heer R. K. uit Duiveland met zijn auto geslipt op de Stolp weg te Nieuwerkerk. Volgens de politie reed de man met een te hoge snelheid over de Stolpweg in de richting Dreischor. Tben hij moest uit wijken voor een tegenligger raakte hij de macht over het stuur kwijt, kwam in een slip en raakte daarbij aan beide zij den van de weg een aantal bo men. De auto werd hierbij aan de voorzijde zo zwaar bescha digd dat hij total loss was. Het voertuig werd weggesleept. Desondanks liep R. K. geen noemenswaardige verwondin gen op. Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een G kwartaalabonnement f 45. D jaarabonnement f 169.— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet. maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode telefoon plaats: handtekening: 2C Zend de bon in open envelop zonder poslzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CO Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1