HV Delta Sport door Van Oeveren vervoerd Poppekinderen en fleurige boeketten van Maria de Ree Landelijke prijs bij Europatuin Professor Post op zoek naar leergierige kinderen Zierikzee Tassen voor reserves van SV Duiveland Europa centraal bij vier afdelingen van de NCVB Expositie in De Eenhoorn Lezingen Reformatorisch Contact ZVU-Frans Scouting Bru neemt deel aan jamboree on the air Aandacht voor life-time sporten Wetenschappelijk project Gast in Brogum 'ama I 1 l WOENSDAG 16 OKTOBER 1991 3 PRIJS Ka WARENHUIS RENESSE Kom kijken naar ons aanbiedingsrek met sportschoenen (30% korting) van NIKE - LA GEAR - REEDOK ADIDAS enz. ZIERIKZEE - Wordt het koude en kille najaar dit jaar overgeslagen. Diegene die de herfstvakantie be nut om eens een kijkje te nemen in galerie De Een hoorn in Zierikzee zou het haast denken. Tot en met zaterdag 19 oktober hangt deze expositieruimte aan het Havenpark vol met fleurige bloemcompositiès en kijken zoete poppekinders de bezoeker van deze ruimte trouwhartig aan. Tbkenen, schilderen maar ook boetseren. Het heeft Maria de Ree-Brinkel van kinds af aan kunnen bekoren. Als kind al werd menig poppetje door haar op papier neergezet en op 18- jarige leeftijd boetseerde zij zelfs haar eigen portret. Een werkstuk dat nu een plaatsje heeft gevonden op het bureau van haar echtgenoot. Na de middelbare school raak te Maria de Ree-Brinkel be trokken bij het welfarewerk. waardoor ze zich vooral ging toeleggen op het vervaardigen van wandkleden. Een leuke maar tegelijkertijd ook tijdro vende bezigheid die ze vanwe ge haar bezigheden als moeder en echtgenote terzijde schoof. Dit betekende echter niet het voortijdig einde van de creatie ve aspiraties van de in Zoeter- meer woonachtige kunstena res. Naald en draad maakten dan ook plaats voor penseel en pa let. Om met name de techni sche vaardigheden van het schilderen en tekenen meer on der de knie te krijgen volgde de dochter van een Zierikzeese verschillende cursussen bij on der meer Karin Akersloot, Da niël van Goor en Lennie de Boer. Bij deze Lennie de Boer leerde zij de fijne techniek van het aquarelleren. Een techniek waarnaar momenteel haar voorkeur uitgaat. Die verdieping en technische perfectionering van haar ar tistieke kwaliteiten komt tot uiting in de collectie bloem- aquarellen die deze week in ga lerie De Eenhoorn te zien is. Uiterst fleurige en realistische afbeeldingen van boeketten tulpen, chrysanten, paarse hor tensia, krokussen, seringen en een enkele roos of zonnebloem, waaruit een beetje haar bewon dering voor de schilder Jan Kooistra spreekt. Rozen Vooral die rozen, die in ver schillende variëteiten en kleu- rep zijn afgebeeld zijn Maria de Ree-Brinkel's artistieke troetelkinderen". ,,Die vind ik het leukst om te schilderen, omdat dat eigenlijk dansen met je penseel is" geeft ze te kennen. Die zomerse speels heid komt mede door het veel vuldig gebruik van wit en geel ook bij de andere afbeeldingen tot uiting. Afbeeldingen die op papier worden gezet op het mo ment dat de schilderes daartoe de behoefte heeft. „Eigenlijk", zo geeft ze toe „moet je om ver der te komen elke dag schilde ren. Bij mij is het echter meer een kwestie van zin hebben om te schilderen, 't Gebeurt eigen lijk een beetje impulsief al is dat ook weer niet helemaal het juiste woord." Maria de Ree-Brinkel, die tij dens een van haar bezoeken aan een oom en tante in Zierik zee de galerie aan het Haven park ontdekte kan echter meer dan het op papier zetten van zomerse' boeketten. Gegrepen door de gelaatsuitdrukkingen van mensen heeft ze zich de laatste twee jaar toegelegd op het maken van poppen. Dit met de gedachte om zich in de toe komst ook bezig te gaan hou den met het portretschilderen. Fijne kneepjes Min of meer als voorbereiding hierop heeft ze zich na enig on derricht bij Klazina Blom in Bleiswijk de fijne kneepjes van het poppenmaken eigen gemaakt. Daarbij beperkt ze zich wel tot het vormgeven van de gezichtjes en de handen en voeten van de collectie zoete poppekinderen die de bezoe kers met dromerige en soms ook verbaasde kijkers aansta ren. De kleertjes, die doen den ken aan Ot en Sien zijn het werk van Marja Heijdra en Mildred Lambooij uit Zoeter- meer. Tot en met zaterdag Het werk van Maria de Ree- Brinkel is tot en met zaterdag 19 oktober te zien in De Een hoorn. Deze expositie is dage lijks tussen 11.00 en 16.00 uur voor het publick toegankelijk. SIRJANSLAND - Op initiatief van het Reformatorisch Con tact Orgaan Schouwen-Duive- land wordt in Sirjansland weer een serie winteravondle zingen gehouden waarbij men zich verdiept in Gods Woord en de belijdenis geschriften. De eerste bijeenkomst is op donderdag 17 oktoberen wordt zoals gebruikelijk gehouden in de zaal van de kerk te Sirjans land en begint om 19.45 uur. Nederlands Hervormde predi kant te Oude-Tbnge ds Teeuw houdt daarbij een inleiding over het onderwerp Vrijblij vende en appelerende predi king. Na de pauze kunnen naar aanleiding van de inleiding vragen worden gesteld. De bij eenkomst is toegankelijk voor iedere belangstellende. ZIERIKZEE - Een mondje Frans spreken zodat je bakker Pierre of groenteboer Jean met gerust geweten in het Frans om een stokbroodje of een kilootje appelen kunt vra gen. Een beetje uit de voeten kunnen met de Franse taal is nooit weg. Speciaal voor de beginners ver zorgt de Zeeuwse Volksuniver siteit een cursus Frans voor be ginners. Deze cursus wordt in Zierikzee gegeven door me vrouw E. M. Bitter. De eerste les is maandag 21 oktober in het gebouw van de RSG Profes sor Zeeman. De cursus bestaat uit twintig bijeenkomsten van een uur. Meer informatie over de cursus is verkrijgbaar bij de ZVU-werkgroep op Schouwen- Duiveland, telefoon 01110-14691 of 01110-13156. LAREN - Bert Haanstra opent op 26 oktober in het Singer Mu seum in Laren een over zichtstentoonstelling van het werk van Riemko Holtrop. De werken - schilderijen, tekenin gen, pastels en plastieken - zijn uit de periode 1937 tot 1991. BRUINISSE - In het weekend van 19 en 20 oktober nemen de kabouters, welpen, padvind- sters en verkenners van de Prinses Margrietgroep van de Bruse scouting voor de tweede keer deel aan de jaarlijkse jamboree on the air. Het doel is contacten te leggen met de andere deelnemende scoutinggroepen. De contacten komen tot stand via zendappa ratuur. Mede dankzij de mede werking van vier zendama teurs proberen de Bruse scouts twee dagen lang contacten te leggen. De scouting bouwt zelf masten. Belangstellende kun nen dit weekeinde een kijkje gaan nemen in het clubhuis op het strand aan de Grevelingen (einde Jachthavenweg). Dat kan tussen 10.00 uur en 18.00 uur op zaterdag en zondag tus sen 12.00-15.00 uur. ROCKPORT SCHOEN model basketbal 219.- eenmaUQ Het tweede elftal van sportvereniging Duiveland uit Ooster- land, werd onlangs verrast met nieuwe sporttassen. De gulle ge ver in deze was de familie Dorst van het pannekoekhuis De Cleenne Mossel te Bruinisse. (Eigen foto). De heer De Bruin (links) overhandigt de familie Romeyn de prijs. (Foto: Joop van Houdt). RENESSE - De familie P. Romein uit Zierikzee heeft via Europatuin in Renesse een landelijke wedstrijd gewonnen van vijver-leverancier Plasticall bv. Een vertegenwoordiger van deze onderneming, de heer De Bruin, heeft de prijs aan de familie overhandigd. De wedstrijd werd in het na jaar van vorig jaar uitgeschre ven. Iedereen, die zichzelf een vijver aanschafte Plasticall kreeg een 'weggooi-camera' mee naar huis en kon een foto maken van het eindresultaat. Het fraaiste resultaat werd be loond met de teruggave van het bestede bedrag. In het geval van de familie Ro mein ging het om een bedrag van 1279 gulden. Europatuin Braber reageert verheugd over het feit, dat de winnaar in haar klantenkring is gevallen. Van daar dat bij de prijsuitreiking de koffie en de Zeeuwse bolus sen klaar stonden. Wie bij Braber een vijver wil aanschaffen kan gratis de videoband over het aanleggen en onderhouden van vijvers le nen. Braber heeft een groot as sortiment vijvers te koop. De medewerkers van het bedrijf hebben in de loop der jaren de nodige ervaring opgedaan met de verkoop van vijvers. Ze kun nen elk probleem met de vijver de baas, onder meer door mid del van vijverwatertests. ZIERIKZEE - De afdelingen Zierikzee, Kerkwerve, Haamstede en Bruinisse van de Nederlandse Chris ten Vrouwen Bond (NCVB) gaan zich verdiepen in een nieuw aandachtsveld: samen-werken, samen leven, samen-vieren. De NCVB is tijdens de algeme ne vergadering in mei van dit jaar met het aan dachtsveld Vrouwen in Europa gestart. Van 1991 tot 1994 wordt aandacht besteed aan de gevolgen van de Europese éénwording voor de positie van vrouwen. ZIERIKZEE - Door het organi seren van een korte cursus voor verenigingskader over het thema Spo,rt vo.or 40-^ tot 60-jarigen probeert de Zeeuw se Sportraad nieuwe impulsen te geven. Dit is nodig ook. Er zijn namelijk maar weinig ver enigingen die een aanbod heb ben voor de leeftijdsgroep 40 tot 60 jarigen. De uitzonderin gen zijn te vinden in onder meer de tennis- en badmin- tonsport. De bekende life-time sporten. Contactsporten zoals onder andere voetbal, basket bal en handbal hebben geen of een zeer beperkt aanbod voor deze groeiende leeftijdsgroep. Reden genoeg dus om hier wat aan te doen. De korte cursus van de Zeeuw se Sportraad geeft inzicht in een aantal elementaire aspec ten bij het begeleiden van spor tende ouderen. De cursus bevat de onderdelen: leidinggeven aan ouderen, oefenstofbewer kingen, sportaanpassingen, voorbeelden uit diverse takken van sport, belasting en belast baarheid en de betekenis van het beoefenen van life-time sporten. Opleiding De deelnemers van de cursus dienen een basissportopleiding (beroeps- of vrijwilligersoplei ding) te hebben gevolgd. Dit kan algemeen zijn zoals de cur sus recreatiesportleider of een specifieke bondsopleiding. De cursus Sport voor 40- tot 60- jarigen wordt gegeven door Hans Oversteegen van de Stichting Spel en Sport. De cursusdata zijn 4, 11 en 18 no vember 1991, aanvang 19.00 uur en einde 22.00 uur. De centra le cursusplaats is Goes, RSG Het Goese Lyceum, Van Dussel- dorpstraat 78, De kosten voor de deelnemers zijn zo laag mogelijk gehou den. De cursus is gebaseerd op het ervaringsleven en kent vooral een praktijkbehande ling. Afhankelijk van de deel nemers wordt er gedifferen tieerd naar diverse sporttak- ken, genoten opleiding en erva ring. ZIERIKZEE - Ook het huidige seizoen heeft het door Kwekerij De Rijke gesponsorde eerste team van handbalvereniging Delta Sport de beschikking gekregen over een luxe touringcar van de Zie rikzeese busonderneming Van Oeveren. De Zierikzeese handballers die ook de komende maanden ongeveer weer een 3000 kilometer moeten reizen ten behoeve van de uitwedstrijden, zien zodoende een grote kostenpost nagenoeg verdwijnen. Ook de supporters kunnen voortaan gratis mee. Wel dient dan een donateursschap aangegaan te worden met HV Delta Sport. Komende zondag. 20 okto ber, vertrekt de bus weer vanaf het clubgebouw op sportpark Bannink. Vaste chauffeur Toon van der Wekken begint de reis naar Eindhoven, alwaar Delta Sport tegen PSV dient aan te treden, 's morgens om 11.30 uur. (Foto: Joop van Houdt). In het jaar 1991-1992 komt de positie van vrouwen op de ar beidsmarkt aan de orde. Ha vens spreken de leden over de vijf EG-richtlijnen inzake ge lijke behandeling voor mannen en vrouwen. Het jaar daarop komt het leefklimaat in Euro pa aan de orde en het effect hierop door de éénwording. Het laatste jaar staat de multi culturele samenleving cen traal. In het kader van het aandachts veld Vrouwen in Europa ko men ook de Europese verkie zingen van 1994 ter sprake. In het maandblad Informatie zul len regelmatig artikelen ver schijnen met betrekking tot dit onderwerp en tijdens de afde lingsavonden en met thema dagen worden inleidingen over dit onderwerp verzorgd. Pakistan De NCVB (landelijk 60.000 le den) heeft verder gespreksleid sters getraind om over het nieuwe financiële project On derwijs in Pakistan te laten spreken. Naast informatie over het land wordt met diaseries het onderwijsproject DAR ui HIKMAT belicht. In de onderzoekspakketten ko men uiteenlopende kennisge bieden aan de orde. Daarbij gaat het meer om de basisbe ginselen en om de manier van werken in de wetenschap dan om de specifieke kennis. Het toevallige specialisme van de correspondentieprof is danook van van weinig belang. Belang rijk is vooral dat zij of hij erva ring heeft met wetenschappe lijk onderzoek en het leuk vindt daarover met kinderen te schrijven. Een Professor Post correspon dentieprof krijgt zo'n vijf tot zeven deelnemers te begelei den. Hij/zij schrijft die kinde ren een introductiebrief en geeft in de loop van het seizoen tenminste twee keer schrifte lijk commentaar op de inzen dingen van de kinderen. Afgesloten Het project wordt in mei of ju ni van het volgende jaar afge sloten met een Professor Post dag, waar de deelnemers .el- kaars werk zien en hun cor respondentieprof kunnen ont moeten, Samen werken ze nqg aan een laatste opdracht. Pro fessor Post is geen onder wijsproject. Kinderen kunnen zich tot 1 november inschrij ven. Hoewel het project in eerste in stantie kinderen uit Zierikzee oproept deel te nemen, zijn ook andere kinderen uit de streek van harte welkom. Informatie kan verkregen worden via 030- 342099 (Ton van Garderen, Lou Dalderup). Het adres luidt Pro fessor Post, Postbus 19250, 3501 DG Utrecht. AMSTERDAM - „Religie en dualisme" is de titel van een sculpturententoonstelling van Josiah Onemu die t/m 19 ja nuari in het Tropenmuseum in Amsterdam wordt gehouden. Advertentie UDENHOUT - Op zondag 20 oktober wordt onder leiding van een boswachter een herfst- wandeling gehouden in de Loonse en Drunense duinen. Dit is een schitterend gebied met mooie bossen en unieke zandverstuivingen. De wande ling start bij café de Rustende Jager waar vanaf 12.30 uur de kaarten kunnen worden afge haald. ZIERIKZEE - De Slowaakse marionettenspeler Anton An- derle is vrijdag 18 oktober te gast in jongerencentrum Bro gum. Anderle begint zijn voor stelling met de naam Don Gio vanni om 20.00 uur. Een klassiek drama, gespeeld door marionetten. Poppenthea ter begint al een klein beetje traditie te worden in Brogum, ook al trekt dit een andere pu bliek dan de vaste bezoekers van Brogum. Het project Professor Post is een voor Nederland nieuwe manier van voorlichting over wetenschap en techniek, die in Israël en de Verenigde Staten met succes is beproefd. Het project wil kinderen van tien tot twaalf jaar plezier laten be leven aan het doen van onder zoek en op speelse manier dui delijk maken hoe echte onder zoekers daarbij te werk gaan. Professor Post wordt georgani seerd door de Stichting voor Publieksvoorlichting over We tenschap en Techniek in Utrecht, het Technologie Mu seum in Amsterdam en de Uni versiteit in Utrecht. Deze drie instanties organiseerden vorig schooljaar eenzelfde project. Hieraan namen 800 kinderen deel en 100 wetenschappelijke onderzoekers. Dit schooljaar wordt het nog grootser opge zet. Pakket De deelnemende kinderen (kosten individueel of per groep twintig gulden) ontvan gen in januari en maart een on- derzoekpakket, elk opge bouwd rond een centrale op: dracht. Het eerste pakket gaat over kleur en licht, het tweede over tijd. De pakketten bevat ten basisinformatie over een aantal deelonderwerpen, aan wijzingen voor proefjes en ei gen onderzoek en wat eenvou dige attributen. Over hun be vindingen schrijven de kinde ren met hun correspondentie- prof, een wetenschappelijk on derzoeker, die als mentor optreedt. Overigens hebben de voor noemde afdelingen ook hun jaarprogramma's klaar. De af deling Zierikzee komt bijeen in de zaal van de Gereformeer de kerk te Zierikzee. Op de agenda staat onder meer een inleiding van mevrouw E. L. Reijnhoudt-Kaland op het pro gramma, die op 20 november spreekt over Onderwijs in Pa kistan. Mar van der Veer uit Zierikzee spreekt op 15 april over de Mattheus Passion. Van zelfsprekend zijn er nog veel meer activiteiten. Opmerkelijke agenda-onder delen van de afdeling Kerk werve (bijeenkomst in 't Zuud- ènde iedere derde woensdag van de maand om 19.45 uur) is een creatieve avond op 13 no vember, waar mevrouw De Lange uit Bruinisse helpt met het maken van kerstkaarten. Op 15 januari spreekt dijk graaf van het eilandelijke wa terschap, mevrouw A. P. de Haan over haar werk. De afdeling Bruinisse komt ie dere derde donderdag van de maand om 19.45 uur bijeen in het Hervormd Verenigingsge bouw. Op de agenda staat on der meer een spreekbeurt van mevrouw De Hoop uit Middel burg. Ze werkt voor de Neder landse Hartstichting. De streekvergadering is op 19 maart en daarvoor is A. F. C. Brosens, secretaris en vertaler van Godfried Bomans, uitge nodigd voor het lezen uit Bo mans' werk. De afdeling Haamstede ten slotte bezoekt 21 november de winkel van de familie Sandée in Kamperland. Evenals de an dere afdelingen is er ook een kerstviering. Voor Haamstede is die gepland op 17 december. De groep komt iedere derde dinsdag van de maand bijeen in de zaal bij de Gereformeerde kerk (aanvang 19.45 uur). ARNHEM - Op 15, 16 en 17 ok tober worden in het Burgers dierenpark in Arnhem rondlei dingen gehouden. De rondlei dingen duren ongeveer ander half tot twee uur en starten bij het verblijf van de pinguïns. Tijdens deze rondleiding wordt extra aandacht geschonken aan de mensapen. De rondlei dingen beginnen op alle drie de dagen om 14.00 uur. De toe gangsprijs is 16,- voor volwas senen en voor pas 65-houders f 14,-. Advertentie ZIERIKZEE - Het landelijke project Professor Post is in Zierikzee en omgeving op zoek naar kinderen in de leeftijd van 10 tot 12 jaar. Kinderen die belang stelling hebben om op speelse wijze deel te nemen aan een leerproject, waarbij de deelnemers allemaal een eigen 'pen-professor' krijgen als begeleider. Aanmelden kan tot 1 november. De professor Postdag van vorig jaar. UNIEKE AKTIE BIJ MEUBELRAMA bi| al uw meubel aankopen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3