,,Veel ergernis in leer en leven" streeknieuws a DuyveLndt. Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten STICHTING TER BEVORDERING VAN KOMISCHE EN KRITISCHE NOTEN Wnnrdo Mensen in NootkrooF 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - Zonder te zeggen dat het in vroeger eeuwen in de meeste pastorieën armoede troef was kan wel worden vastgesteld dat er doorgaans even min sprake was van grote welstand. Voor sommige predikanten was het een zeer aangename bijkomstigheid wanneer zij naast het aanzien dat zij geno ten ook nog van huis uit gefor tuneerd waren. Zij die in dit opzicht minder goed beedeld waren konden soms door les te geven aan een atheneum of an dere onderwijsinstelling of door enige publicistische ar beid hun inkomen tot een rede lijk niveau „opvijzelen". Wij mogen er vanuit gaan dat ds. Iman Mogge (1621-1681), telg uit het aloude Zierikzeese geslacht der Mogge's behoord zal heb ben tot die predikanten die niet in de allereerste plaats om den brode hun ambt uitoefen den. Ouwerkerk Iman Mogge werd in 1621 te Zierikzee geboren als zoon uit het eerste huwelijk van Jan Mogge (1591-1642) en Heiltje Lievens waarmee hij op 30 augustus 1616 in het huwelijk was getreden. Jan Mogge staat te boek als accijnsenaar", ka pitein van de Zierikzeese schutterij en als keurmeester van de meekrap. Hij huwde (als weduwnaar?) in 1632 voor de tweede keer met Adriana Willemse Cooper. Behalve Iman was er uit het huwelijk Mogge-Lievens nog een dochter Josina geboren in 1617 en een zoon Lieven, gebo ren in 1619. Deze was behalve landrechter en weesmeester ook heemraad van Schouwen. In 1645 was hij notaris gewor den. Lieven bleef ongehuwd en overleed in december 1693. Ds. Iman Mogge studeerde theolo gie te Utrecht sinds 1645. Na dat hij eerst als proponent bin nen de classis Schouwen en Duiveland werkzaam was ge weest werd hij in 1653 predi kant te Ouwerkerk. In datzelf de jaar huwde hij met Josina van Alphen uit Nieuw-Vosse- meer, Uit dit huwelijk werden twee dochters geboren, respec tievelijk Cornelia en Johanna. „Iman de Verschrikkelijke' De periode dat Iman te Ouwer kerk als predikant werkzaam was (van 1653 tot 1680) kan men moeilijk zegenrijk noemen. Ds Iman Mogge bleek in handel en wandel een „onmogelijk" man te zijn, of zoals P. D. de Vos schreef: „als predikant te Ouwerkerk was hij een verba zend lastig man, wien door de Zierikzeesche familie de hand boven 't hoofd gehouden werd". Het is niet louter door overle vering dat deze ongunstige kenschets van de Ouwerkerkse predikant kan worden gege ven. Ook de actenboeken der classis Schouwen bevatten in dit opzicht veel bewijsmate riaal. Zij staan letterlijk vol met binnengekomen klachten over „dezen twistieken man". Van hem werd gezegd dat hij op zijn standplaats Ouwerkerk „veel ergernis gaf in leer en le ven". Hoewel hij in 1680 zijn ambt min of meer vrijwillig neerlegde mag men er niette min van uitgaan dat er op deze „Iman de Verschrikkelijke" ze ker wel de nodige druk zal zijn uitgeoefend. Ds. Mogge had er geen behoefte aan om zijn eme ritaat in Ouwerkerk door te brengen; hij keerde naar Zie rikzee terug waar hij een huis huurde van de erven van Anna Stoutenburg weduwe Ockers- se. Het einde kwam spoedig. Al op 10 januari 1681 werd hij te Zierikzee begraven.... Wiebe Keikes rU»/w«rk*rcrc« 1 óuwerkerckke De kerken van Ouwerkerk en Nieuwerkerk met omgeving. Si tuatie in de 16de eeuw. ZIERIKZEE Gezamenlijke vergadering CPB en NCVB De CPB en de NCVB houden woensdag 23 oktober een geza menlijke vergadering in de Ge reformeerde kerk in Zierikzee. Deze bijeenkomst begint om 19.45 uur en staat in het teken van het thema Botontkalking. Dit onderwerp wordt door dr J. de Jonge toegelicht. NIEUWERKERK Verkoop De Stichting Adullam (gehan dicaptenzorg) houdt woensdag 16 september een verkoping van lingerie. Deze verkoop speelt zich tussen 19.30 en 21.00 uur af in de zaal van de kerk van de Gereformeerde Ge meente Nederland in Nieuwer kerk. BRUINISSE Scouting In het weekend van 19 en 20 ok tober nemen de kabouters, wel pen, padvindsters en verken ners van de Prinses Margriet- groep van de Bruse scouting voor de tweede keer deel aan de jaarlijkse jamboree on the air. Het doel is contacten te leg gen met de andere deelnemen de scoutinggroepen. De contac ten komen tot stand via zend apparatuur. Mede dankzij de medewerking van vier zend amateurs proberen de Bruse scouts twee dagen lang contac ten te leggen. De scouting bouwt zelf masten. Belangstel lende kunnen dit weekeinde een kijkje gaan nemen in het clubhuis op het strand aan de Grevelingen (einde Jachtha venweg). Dat kan tussen 10.00 uur en 18.00 uur op zaterdag en zondag tussen 12.00-15.00 uur! 91/377. Landelijk Kerkwerve in 1921 en de vele bomen gaven een extra bekoring aan het dorp. Men kan gerust stellen dat de in 1934 gerooide bomen op deze plaats een flinke verarming betekenden. De toen heersende iepziekte maakte rooien echter noodzakelijk. Helemaal rechts zien we de dorps herberg De Driesprong waar toen Lies Klaasse en zijn vrouw Neeltje Kosten de glaasjes vulden. Dit echtpaar had het dorpscafé in 1904 overgenomen van de familie Evertse-Moelker. Piet Evertse heeft er samen met zijn wettige echtgenote een hele tijd gewoond. In 1862 werd hun eerste zoon Jan geboren en daar zijn er in de loop van de tijd nog eens zeventien bijgekomen! Zoon Jan is negen en dertig jaar lang onderwijzer in Kerkwerve geweest en zoon Marinus verzorgde tweeënveertig jaar lang de post in zijn geboortedorp. In deze dorpsherberg, die nog steeds bestaat, nuttigden de schoolkinderen - die ver van het dorp woonden - tussen de middag hun boterhammen. Wanneer in de wintermaanden, tot ongeveer 1885, de Verseputseweg gedeeltelijk onder water stond, verkleed den de uit de richting Prommelsluis komende kerkgangers zich in dit café en konden zich tevens van slik en slobber ontdoen. Ook hun kerkboeken en stoven werden in het dorpscafé voor hun be waard en na de kerkdienst stond dan in de gelagkamer de koffie klaar. In de zijgevel van het café ontdekken we rechts nog de deur, die eertijds toegang verschafte tot de rechtkamer. Na het gereed komen van het nieuwe gemeentehuis van Kerkwerve aan de Ring in 1909, werd dit gedeelte aan het café toegevoegd. Correspondentie over deze rubriek Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 12754. BUNNIK - De bijdrage van de pleziervaart aan de verontrei niging van het oppervlaktewa ter is in het algemeen niet meer dan 1 procent. Dat blijkt uit onderzoek van twee studenten Milieukunde aan de Rijksuni versiteit Utrecht, in samenwer king met het Koninklijk Ne derlands Watersport Verbond (KNWV). De resultaten van het onderzoek zijn dinsdag be kendgemaakt. UTRECHT - De Natuurbe- sch'ermingsraad vindt dat de overheid moet stoppen met het onderhoud aan de Wadden eilanden Rottumeroog en Rot tumerplaat. Dat schrijft de raad dinsdag in een advies aan staatssecretaris Gabor van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. De raad noemt het staken van het onderhoud aan de eilanden „in principe de enige juiste handeling". DEN HAAG - De Joegoslavi sche ambassadeur in Den Haag, de Sloveen Borut Bohte, heeft eind vorige week zijn ont slag ingediend bij het ministe rie van buitenlandse zaken in Belgrado. Dit heeft een woord voerder van de Joegoslavische ambassade dinsdag bevestigd. Bohte, sinds 2,5 jaar als ambas sadeur in Nederland, blijft nog op zijn post tot zijn ontslagaan vraag is afgewikkeld. JAARGANG 2 NO 4 HOOFDREDACTEUR: NICOLAAS NOTENBAERD en allen die met ons in de noot verbonden zijn Het dirigentenleven gaat niet over rozen. Neem nu dat uit zonderlijke voorval dat ik vo rige week meemaakte. Op een zangavond waarop diverse ge wijde liederen werden gezon gen had ik de eer zowel koor als volk met uitnodigende en stimulerende gebaren tot ho ger zanggenoot te verheffen. Deze avond dirigeeerde ik vanaf twee verschillende pun ten. Dan weer hoogverheven, dan weer op de begane grond zwaaide ik dat het een lieve lust was. Aan het einde zou er nog een groots lied voor koor en sa menzang worden uitgevoerd. Met een schok besefte ik dat het programma van deze avond op het andere dirigeer- punt was blijven liggen. Tijd om terug te gaan was er niet, want de organist had zeker zin in de koffie en maakte maar een kort voorspel. Het ging al lemaal perfect. Maar tijdens het tweede couplet kreeg ik twijfels: Stonden er nu twee of drie couplets op het program ma? Vurig hoopte ik dat de or ganist met een daverend naspel mij uit mijn onzeker heid zou verlossen. Maar de koffiegeur was hem zeker te machtig geworden en zonder enig naspel stopte hij na het tweede couplet. Angstig begon ik te vermoeden dat er wei eens een derde couplet zou kunnen volgen. Snel vroeg ik aan een sopraan: Komt er nog wat? Helaas begreep ze niets van mijn vraag. Ze knikte 'ja'. Dus zette ik met een krachtige zwaai het derde couplet in. Er kwam... niets. Alleen zag ik het vrolijke gezicht van enige honderden mensen: Ha, ha. Nu slaat hij eindelijk mis. Nee, het leven van een dirigent gaat niet over rozen. Het had slechts een voordeel: dit ru briekje was in ieder geval ge vuld. Gegroet. NOTENBAERD Dido and aeneas Chelsea, 1688. „In het kader van de onderwijsvernieuwing moeten we maar eens een pro ject op touw zetten" dachten de docenten van de kostschool voor Jonge Dames in Chelsea. Al gauw kwam het idee om iets musical-achtigs te doen. Er werd een telefoontje gepleegd naar meneer Purcell. Maar het antwoordapparaat meldde dat de componist vanwege een con cert niet thuis was. Hij zou wel terugbellen. De volgende dag rinkelde de telefoon in de kostschool voor Jonge Dames. In het gesprek dat volgde bleek dat de compo nist best een operaatje wilde schrijven voor de meisjes. Hij had het nog nooit gedaan. Maar hij zou het proberen. Een paar dagen later reed hij even langs. Tbrwijl hij zijn sportieve Ferrari op het terrein van de kostschool parkeerde, loerden vanachter de gordijntjes tien tallen meisjesogen naar de jon ge componist (hij was nog geen dertig) die speciaal voor hun school een opera zou schrijven. Het probleem was dat het een opera moest worden met zo weinig mogelijk mansperso nen. Er waren maar enkele mannen op school, Waaronder de directeur, meneer Priest. Zo doende koos men het verhaal van Dido en Aeneas. Een stuk voor een held (Aeneas), een zee man, een koningin, een hofda me, en tovenares, twee hofda mes en drie heksen. Lied voor lied kwam de opera tot stand. Wanneer er wat klaar was fax te Purcell het even door en de school kon repeteren. De uit voering was een succes. Vaders legden met de videocamera al les vast en de school zorgde er voor dat er een flink stuk in de Chelsea-eesche Nieuwsbode kwam. Met een foto. Bijna driehonderd jaar later zal deze bijzondere opera weer in Zie rikzee worden uitgevoerd. Ars Musica start op 26 oktober het jubileumjaar met de uitvoe ring van deze Dido and Aeneas, een geschreven voor een kost school voor Jonge Dames. Carla Loos. (Foto: Joop van Houdt). Carla Loos Leuke vraag voor de volgende puzzel. Hoeveel CD's staan er in de winkel van Delta Dies aan de Visstraat? Het zijn er maar liefst 15.000. Bijna voor elke inwoner van Schouwen- Duiveland een. Goed voor ja renlang dag en nacht luister- plezier. Een zaak waar zoveel muziek in letterlijke zin in zit is een bezoek waard. Vandaar een gesprek met het gezicht achter de koptelefoons: Carla Loos. - Welke muziekstijlen worden het meest gevraagd? Het meest gevraagd is de mu ziek die je op de radio en t.v. hoort. Ook als er bijvoorbeeld een concert wordt gegeven in Rotterdam, dan is de belang stelling groter. Populaire groe pen zijn Dire Straits, Bryan Adams, U2, UB 40, Bob Mar- ley. Maar ook een zanger van het klassieke repertoire, zoals Pavarotti, kan opeens populair worden. En verder is reggae een veelgevraagde stijl. In Zie rikzee wordt veel om verzamel- reggae gevraagd. Er is ook gro te belangstelling voor sfeermu ziek en klassieke muziek die op een populaire wijze vertolkt wordt. Jongelui die naar disco theken gaan vragen om house muziek. - Hoe weet je nu als handelaar welke CD's je moet inkopen? In de afgelopen jaren hebben we de smaak van de mensen voor een groot deel leren ken nen. Het komt voor dat wat in een ander deel van het land veel gevraagd wordt, hier abso luut geen belangstelling krijgt. Dat zie ik aan de top 40-lijsten en wat betreft andere mu ziekstijlen hoor ik dat van ver tegenwoordigers die in onze winkel komen. We vinden het fijn dat mensen tegen ons zeg gen als ze iets niet kunnen vin den. Zo kunnen we de collectie CD's beter afstemmen op de smaak van de klanten. - Beluister je alle CD's vante- voren? Er komen elke week veel nieu we CD's uit. Die zetten we in de winkel op om te luisteren hoe ze klinken. Maar er zijn er ook die we niet kunnen draaien omdat ze qua stijl te hard zijn voor de winkel. In het weekend nemen we ook CD's mee naar huis. - Wat is de oorzaak van het gro te prijsverschil in CD's? Klassieke CD's zijn soms heel goedkoop omdat het onbeken de orkesten met onbekende di rigenten zijn die ze uitvoeren, of omdat het oude opnames zijn die 'geremasterd' worden. En verder hebben maatschap pijen speciale aanbiedingen om bepaalde artiesten extra onder de aandacht van de men sen te brengen. Bij andere stij len heb je ook vaak oude opna mes. Eigenlijk moet je altijd even luisteren of er geen ruis in zit. Het komt ook voor dat de muziek wordt nagespeeld door een onbekend orkest of zanger. Er staat dan wel bijvoorbeeld een plaatje van James Last op, maar wanneer je goed leest zie je dat een of ander orkest mu ziek speelt van James Last. En tenslotte kunnen natuurlijk oude CD's van full-price maar mid-price gaan. - Hoe weet je zeker dat je een kwalitatief goede CD in han den hebt? Bij CD's met klassieke muziek staat het er meestal op: AAD- ADD-DDD A betekent anoloog en D digitaal. Bij een AAD op name raad ik aan om te luiste ren of de opname je aan staat. ADD en DDD zijn altijd goed. Maar de klanten kunnen na tuurlijk de CD ook in de win kel beluisteren en zelf beoorde len. - Wat vind je zelf de mooiste CD? De mooiste CD kan ik niet op noemen. Het hangt van je stemming en de sfeer af hoe de muziek op je over komt. Het liefst luister ik naar klassieke muziek. Het meest houd ik van blaasinstrumenten, vooral dwarsfluit, klarinet en trom pet. Ik zet bijvoorbeeld graag het klarinetconcert van Mozart op gespeeld door Sabine Meyer. Verder vind ik sommige mu ziek uit het populaire genre wel leuk, bijvoorbeeld Bob Marley en Dire Straits. - Krijg je wel eens merkwaar dige vragen in de zaak? Echt merkwaardige vragen niet, wel hele leuke, bijvoor beeld: Ik weet de naam niet, de zanger niet, de componist niet, maar ik kan het wel zingen. Luister eens Zoet het muzikaal gerecht De nieuwe opgave is geïnspi reerd door de rubriek: Mensen in noot. Hieronder treft u enke le woorden aan die vermeld staan op een CD-speler. Zoals het een fatsoenlijke CD-speler betaamt staan de worden in het Engels geschreven. Alleen is het wel een heel merkwaardige CD-speler: alle woorden staan door elkaar. Wanneer u een schitterende bon wilt verdie nen dient u eerst de woorden te ontraadselen. Daarna neemt u de beginletters van deze woor den. Ook deze moeten weer in een bepaalde volgorde gezet worden en u vindt: een 'muzi kaal' (jeugd) gerecht. 1. YELRPA 2. SECOL 3. NO 4. NPOE 5. TXEN 6. SAUEP 7. ALYP De naam van het 'gerecht' moet binnen een week binnen zijn bij het Secretariaat van het Nootverband: Jannewekken 11. Wie wint het abonnement De aanlokkelijke gedachte van een Ars Musica abonnement in spireerden naar verhouding ve len om een poging te wagen. De opgave was op zichzelf niet moeilijk: de componist die ver borgen was in de opgave was meneer Tbdeschi. Het was een spannend moment toen uit de brieven de winnaar van het Ars Musica-abonnement getrokken werd. 'Geachte heer Noten- baerd' schreef ze, „Hieronder de antwoorden van de speciale Ars Musica-puzzel". Het waren de woorden van mevrouw C. C. Hoekman, Schuttershofstraat 39, Zierikzee. Zij wint het abonnement en zal het vast wel begrijpen als we namens alle Nootverbanders haar toeroe pen: juffrouw Hoekman, Olé! Geachte heer Notenbaerd, Hierbij wil ik een vlammend protest laten horen tegen de CD met 'Classics forever' die een plaatselijke superdrogist onlangs voor 4,95 te koop aanbod. Ik trof op deze CD ook een werk van mijn hand aan: de Suite voor orkest en daar van een Gigue. Wie schetst mijn verbazing toen ik nr. 16 op mijn CD speler opzocht en daar een orkest hoorde spelen met een aantal blazers dat er hele maal niets van maakt. Zelfs een klein kind hoort regelma tig de trompettisten de mist in gaan met onduidelijke en valse missers. Ook de gelijkheid rammelt aan alle kanten. Kort om: van deze muziek word je half overspannen en moet je snel naar de drogist rennen om kalmerende middelen. Waar schijnlijk is dat de opzet ge weest. Sorry, dat ik'me zo laat gaan. Maar als er 30 Tbp Classi cal Highlights verkocht wor den van zo'n vreselijke kwali teit word ik woedend en wordt deze rustige man plotseling een kruitvat. J. S. BACH Het kon niet uitblijven. De speelgoedhandelaren begin nen weer hun glimmende fol ders in de brievenbus te stop pen.* Het boekwerk dat deze week binnenkwam had zelfs een afdeling muziek. Op een dubbele pagina zien we een heuse kleuterpopgroep met elektrische gitaren, keyboards en saxofoons van plastic aan het werk. Arme kindertjes. Het enige wat echt is zijn hun lieve koppies maar voor de rest zijn de plastic geluiden en de plastic insturmenten heel eenvoudig: rotzooi. Wilt u de Sint schrijven of hij alsjeblieft geen elektrische gitaren van f 14,95 wil sturen, geen pia nootje van elf gulden of een blokfluit van een tientje? Wel licht kan hij wat langer sparen en over een paar jaar een echt instrument geven. Want wie zo'n folderinstrument geeft is bepaald geen kindervriend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 6