CDA wil Duiveland in Stichting Jeugd houden Gigantische belangstelling open dag Stormvloedkering Ouderen komen bij sportclub te weinig aan hun trekken streeknieuws PvdA ongerust over financiële consequenties overname wegen 'Zijn er in Duiveland mensen die in glastuinbouw willen werken?' Algemene beschouwingen CDA-fractie Ruim 7000 mensen bezoeken bedieningsruimten Topshuis Algemene beschouwingen PvdA-fractie Duiveland Algemene beschouwingen SGP/RPF-fractie Stichting Welzijn Ouderen: DINSDAG 15 OKTOBER 1991 NR 25034 5 NIEUWERKERK - „Als alle gemeenten gaan afwe gen of er genoeg tegenprestatie wordt geleverd voor het geld dat zij in stichting of regeling stoppen, dan komt het behoud, laat staan de verbetering van di verse voorzieningen op de tocht te staan". Met deze zin laat de Duivelandse CDA-fractie in haar algeme ne beschouwingen weten dat zij wil dat de gemeente blijft deelnemen aan de Stichting Jeugd. Een voor ziening die de diverse vormen van jeugdwerk op Schouwen-Duiveland ondersteunt met advies en het uitlenen van materialen'. NEELTJE JANS - Hoe gaat liet nu precies in zijn werk wanneer de Stormvloed kering wordt gesloten en wanneer doet men dat? En hoe wordt het wonder der techniek in perfecte conditie gehouden? Dergelijke vragen blijken bij het pu bliek bijzonder te leven. Dat bleek afgelopen zaterdag toen op Neeltje Jans een open dag werd gehouden. In de dieselhal stond apparatuur die wordt gebruikt voor het onderhoud van de Stormvloedkering. (Foto: Joop van Houdt). De Stichting Jeugd wordt ge subsidieerd door alle zes de ge meenten in de regio. Maar twee politieke fracties in de gemeen teraad van Duiveland (de WD en de SGP/RPF) staan achter het collegevoorstel om de sub sidie aan de Stichting Jeugd te stoppen. Dit omdat men vindt dat de stichting niets wezen lijks toevoegt aan het jeugd werk dat al in de gemeente plaatsvindt. Een standpunt dat nogal wat stof heeft doen op waaien op Schouwen-Duive land. Volgens de CDA-fractie komt hierbij de principiële vraag naar voren of men als gemeen te alleen maar financieel moet deelnemen aan een stichting of een gemeenschappelijke rege ling als daar voldoende tegen- Vörig jaar was de PvdA-fractie nog van mening dat het met de kosten voor het onderhoud van beide wegen wellicht zo'n vaart niet zou lopen, gezien de goede staat van beide wegen. Men is nu gealarmeerd omdat in het beleidsplan 1992, dat bij de be groting is gepresenteerd, spra ke is van asfalteringswerk- zaamheden. „Het wordt onze fractie zwaar te moede te moeten beseffen dat er in de plannen voor 1992 zelfs geen indicatief bedrag is opgenomen voor deze asfalte- ringswerkzaamheden. Temeer omdat al in 1991 is besloten tot overdracht van deze wegen van het waterschap aan de gemeen te". De PvdA-fractie zegt te be seffen dat het om lange wegen gaat zodat de asfaltering daar van kostbaar is. In haar alge mene beschouwingen verzoekt De SGP/RPF-fractie staat aar zelend positief tegenover het plan, zo blijkt uit de beschou wingen. Men vraagt het college van burgemeester en wethou ders of men al enig inzicht heeft in de belangstelling die er is voor de arbeidsplaatsen die een glastuinbouwproject met zich mee zou brengen. „Als dit project niet haalbaar zou blijken te zijn, zijn er dan nog andere plannen die een alter natief kunnen bieden aan de akkerbouw?", wil de fractie weten. Zelf noemt men groenten- en fruitteelt. Maar dan zou de gemeente wat moe ten doen voor de aanvoer van zoet water dat voor dergelijke teelten nodig is. De SGP/RPF-fractie zet haar vraagtekens bij de uitspraak van het college van b en w dat het Westland inmiddels over vol is en dat men daarom glas tuinbouw naar Duiveland wil halen. „Dat wekt bij ons de in druk dat u onze akkerbouwers wilt helpen door een groep Westlanders hierheen te halen. Dat zou betekenen liquidatie van pnkele nkkprhouwbedrii- waarde tegenover staat. „Wij zijn in deze regio nu eenmaal veroordeeld tot samenwerking met andere gemeenten voor talloze zaken die een gemeente niet alleen kan". De fractie her innert in dit verband aan een uitspraak van het Duivelandse college van b en w tijdens de behandeling v^in de begroting vorig jaar. „U zei toen dat sa menwerking in eilandelijk ver band het eigen beleid van een gemeente maar ten dele be moeilijkt omdat men meer af hankelijk is van anderen. Of het zou moeten zijn dat in de gemeente Duiveland of voor haar bewoners bepaalde voor zieningen niet tot stand komen of niet toegankelijk zijn". Aan de hand van deze college uitspraak van vorig jaar wijst de fractie het Duivelandse col lege om haar onrust met be trekking tot de hoogte van het te verwachten bedrag weg te nemen. De PvdA-fractie maakt zich ook ongerust over de kosten voor het automatiseringspro gramma waarmee de gemeen tesecretarie steeds verder wordt voorzien van computer apparatuur. „Om op dit gebied bij te blijven zijn ruime finan ciële middelen nodig". De frac tie vindt dat 'voorop lopen' op dit gebied een te ruim beslag kan leggen op de schaarse fi nanciële middelen van de ge meente. Men pleit daarom voor een terughoudend beleid. „Dat kan een bijdrage zijn in een besparing op onze gemeentere kening". De tolheffing op de Zeeland- brug die mogelijk ook in 1993 ven om voor anderen verhui zing en vestiging hier in de ge meente mogelijk te maken. Dat levert voor onze akker- bouwbedrijven misschien een hogere grondprijs op, maar het betekent tevens het .einde van onze eigen ondernemers". De SGP/RPF-fractie dringt er daarom bij het college op aan niet alleen voor een glastuin bouwproject te zorgen, maar ook de eigen ondernemers de mogelijkheden te geven om over te schakelen op glastuin bouw. „Cijfers van het LEI (Landbouw Economisch Insti tuut) bewijzen dat een concen tratie van vakgenoten nodig is om topprodukties te halen". Via haar algemene beschou wingen vraagt de SGP/RPF- fractie om meer duidelijkheid wat betreft het beleid ten aan zien van campings en toeristi sche bungalowparken in de ge meente. „Het college schrijft dat voor de aanwezige terrei nen een beperkte uitbreiding mogelijk is mits deze kwali teitsverbeterend is. Maar hoe kan uitbreiding kwaliteitsver beterend werken? Ons liikt het het CDA er op dat wanneer Duiveland uit de Stichting Jeugd stapt, deze voorziening niet meer toegankelijk is voor inwoners van de gemeente. „In uw aanbiedingsbrief zegt u dat het behoud en waar mogelijk de verbetering van de voorzie ningen in de kernen van de ge meente voorop staat. Wij den ken dat het niet alleen de voor zieningen in de kernen, maar ook die in heel Schouwen- Duiveland moet gelden". De fractie zegt dat de vele sa- menwerkingsregelingen van de zes gemeenten op Schouwen- Duiveland, die in de loop van de jaren zijn onstaan, haar op de gedachte brengen of niet naar een meer uitgebreidere vorm van samenwerking moet worden gestreefd. In haar beschouwingen vraagt de CDA-fractie of het college al contact-heeft gezocht met een Oost-Europese gemeente om vorm te geven aan de jumelage- gedachte. Men stelt verder voor om in Sirjansland een informa tie-avond te houden omdat bij de bevolking weerstand be staat tegen het opheffen van de ijsbaan. De fractie wil groeien de hoeveelheid werk op de ge meentesecretarie liever opvan gen door nieuwe eomputerpro- nog niet zal worden opgeheven is de fractie ook een doorn in het oog. „Mochten de signalen dat de tolheffing wordt voort gezet tot 1995 inderdaad het standpunt worden van gedepu teerde staten van Zeeland, dan zullen de vertegenwoordigers van de bevolking van Schouwen-Duiveland zich on gekend hard moeten opstellen om de reeds afgedwongen af- spraken met betrekking tot het tolvrij maken van de brug gestand te doen". Evenals de andere drie politie ke fracties toont de PvdA zich in haar algemene beschouwin gen enthousiast over het aange kondigde onderzoek naar mo gelijkheden voor glastuin bouw in de gemeente Duive land. „Zeker gezien de regiona le werkgelegenheidsproblema- tiek". In dit kader is men ook van mening dat ruim baan ge maakt moet worden voor het jeugdwerkgarantieplan en de banenpools. Projecten die er op zijn gericht om langdurig werklozen via werkervaring en/of opleidingen meer kans te geven op een betaalde baan. omgekeerde het geval. Dat minder .eenheden op dezelfde oppervlakte juist kwaliteits verbetering geven". Het is volgens de fractie onmo gelijk om bij nieuwe ontwik kelingen het aantal permanen te standplaatsen op campings terug te dringen. „We kunnen alleen tegenhouden dat er nieuwe terreinen worden ont wikkeld". Dat laatste wil de SGP/RPF-fractie. „Niet omdat we tegen toerisme zijn, maar omdat de grens is bereikt van het aantal kampeerterreinen dat onze agrarische gemeente aankan". De enige uitbreidingsmoge lijkheid op dit gebied ligt vol gens de fractie bij het kampe ren bij de boer. „Dat kunnen we zeker steunen. Mits een uit breiding is gericht op een inko mensverbetering voor de agra riër waardoor voortbestaan van zijn agrarisch bedrijf ge waarborgd is". Uit de beschouwingen blijkt dat de SGP/RPF graag wil dat de maatregel dat na sluitings tijd van de vuilstortplaats aan dc Hoosjesweg bij Serooskerke geen afval meer kan worden gebracht door particulieren wordt teruggedraaid. Men vraagt zich af of uitbreiding van het personeel van de ge meentesecretarie met een me dewerkster, een dag per week wel voldoende is. Men stelt voor om de veiligheid op de Stolpweg bij Nieuwerkerk te verbeteren via het aanbrengen van meerdere verkeersdrem pels vanaf de verkeerslichten tot het parkeerterrein voor vrachtauto's. gramma's dan door uitbreiding van het personeel. Men stelt voor om de kosten die moeten worden gemaakt ter verbete ring van de veiligheid op de Stolpweg bij Nieuwerkerk te betalen uit het fonds dorpsuit leg. „Dan kunnen andere za ken zoals uitvoering van de di verse fases van het dorpsplan Oosterland misschien eerder plaatsvinden". Verder stelt men voor meer glasbakken in de gemeente te plaatsen en jaarlijks een schoonmaakdag voor zwerfvuil te organiseren. ZIERIKZEE Brogum De Slowaakse marionettenspe ler Anton Anderle is vrijdag 18 oktober te gast in jongerencen trum Brogum. Anderle begint zijn voorstelling met de naam Don Giovanni om 20.00 uur. Een klassiek drama,-gespeeld door marionetten. Poppenthea ter begint al een klein beetje traditie te worden in Brogum, ook al trekt dit een andere pu bliek dan de vaste bezoekers van Brogum. Cursus wijnmakersclub Bij voldoende deelname is de amateur wijnmakersclub Luc- tor et Fermento voornemens te Zierikzee een cursus wijn- en biermaken en conserveren vruchtsappen te gaan houden. Hiertoe staat er voor vrijdag 18 oktober een voorlichtings avond op het programma in het gebouw De Driehoek, aanvang 20.00 uur. Vogeldag Op Schouwen-Duiveland orga niseren de Jeugd Natuur- en Vogelwacht en de werkgroep schoolbiologie op de nationale vrije vogeldag (zaterdag 19 ok tober) een excursie naar de Zuidhoekinlagen, waar on langs een vogelhut werd ge plaatst. Voor informatie en op gave kan gebeld worden naar 03404-17317. Vandaaruit wor den lokale contactpersonen doorgegeven. De nationale vrije vogeldag wordt door de landelijke vogelbescherming opgezet met lokale natuurorga nisaties. Verder zijn-er in Zee land activiteiten in Oostburg, Oost-Souburg, Phillipine en Tholen. Rommelmarkt De Vrijzinnige Gemeente Zie rikzee houdt zaterdag 19 okto ber haar jaarlijkse rommel markt. Dit snuffelgebeuren wordt zoals altijd onder De Beuze in het centrum van Zie rikzee gehouden. Vanaf 08.00 uur kunnen speurneuzen en snuffelaars daar „een duik" nemjen in de massa boeken, speelgoed, kleine huishoude lijke artikelen en meubelen. Daarnaast zullen er met het oog op de lekkere trek ook zelf gebakken produkten te koop worden aangeboden. ZVU-Frans Een mondje Frans spreken zo dat je bakker Pierre of groente boer Jean met gerust geweten in het Frans om een stokbrood- je of een kilootje appelen kunt vragen. Een beetje uit de voe ten kunnen met de Franse taal is nooit weg. Speciaal voor de beginners verzorgt de Zeeuwse Volksuniversiteit een cursus Frans voor beginners. Deze cursus wordt in Zierikzee gege ven door mevrouw E. M. Bitter. De eerste les is maandag 21 ok tober in het gebouw van de RSG Professor Zeeman. De cursus bestaat uit twintig bij eenkomsten van een uur. Meer informatie over de cursus is verkrijgbaar bij de ZVU-werk- groep op Schouwen-Duiveland, telefoon 01110-14691 of 01110- 13156. HAAMSTEDE Evangelisatie In het kerkgebouw van de Ge reformeerde Gemeente in Haamstede is er woensdag 16 oktober een zendings-evangeli- satie-avond. Ds C. Sonnevelt laat dia's zien uit het Izi-ge- bied. Ouderling W. Sprengel- meïjer vertelt over evangelisa tie in Zierikzee. BURGH Concert Het barokensemblc the Rotter dam Consort geeft vrijdag 18 oktober een concert in de Ne derlandse Hervormde kerk in Burgh. Dit concert begint om 20.15 uur. Het programma be staat uit Italiaanse muziek. Li- an Huyben (blokfluit), Ariane James (cello) en Corinne Ries- ke (clavecimbel) spelen deze Ruim 7000 belangstellenden kwamen naar het voormalige werkeiland om zich daar in de patio en de bedieningsruimten van het Jbpshuis te laten voor lichten over de werkzaamhe den die nodig zijn voor het on derhond en de bediening van de Stormvloedkering. Het eve nement werd door Rijkswater avond composities van G. Ci- ma, G. P. Fontana en Fresco- baldi. The Rotterdam Consort is opgericht door Corinne Ries- ke die evenals de andere twee leden van dit muziekgezel schap een conservatoriumo pleiding heeft. Kaarten voor dit concert zijn verkrijgbaar bij het VVV kantoor in Burgh- Haamstede en voorafgaande aan het concert ook in de kerk. KERKWERVE Ledenvergadering NCVB Op woendag 16 oktober wordt in dorpshuis 't Zuudènde een ledenvergadering van de NCVB (Nederlandse Christen Vrouwen Bond) gehouden. Tij dens de bijeenkomst spreekt da Van Zoelen over het onder werp Grenzen aan ons kunnen. Verder wordt een aantal mede delingen gedaan. De bijeen komst begint om 19.45 uur. Zowel de Stichting Welzijn Ou deren als de Stichting Meer Be weging voor Ouderen betreu ren deze wat marginale plaats voor recreatieve sportbeoefe ning in clubverband. Dit om dat hierdoor een belangrijke vrijetijdsinvulling voor oude ren verloren gaat. Want niet al leen is lichaamsbeweging erg belangrijk bij het ouder wor den, ook de sociale contacten die met het samen sporten ont staan zijn erg belangrijk. Een ander punt dat in het jaar verslag wordt aangestipt is de dagverzorging. Deze activiteit is bedoeld om ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te laten blijven en om partner en fami lie van de oudere bij deze hulp te ondersteunen dan wel te ont lasten. Van deze thuiszorg-on dersteunende hulpverlening wordt volgens dc Stichting Welzijn Ouderen druk gebruik gemaakt. Permanent maakte een maximaal aantal deelne mers (twaalf personen) ge bruik van deze dagverzorging. In dc meeste gevallen gebeurt dit gedurende twee dagen per week. staat georganiseerd omdat het deze maand precies vijf jaar is geleden dat de Stormvloedke ring in gebruik werd genomen. „Tijdens de bouw van de Stormvloedkering stond het project enorm in de belangstel ling. Dat is nu een stuk minder geworden. Daarom wilden we weer eens laten zien wat er al lemaal bij komt kijken om de Stormvloedkering in perfecte staat te houden en goed te laten werken", aldus voorlichter van Rijkswaterstaat Jan van Gorp. Dat deed Rijkswaterstaat door in de patio, de overdekte bin nenplaats midden in het Tbps- huis zo'n dertig stands in te richten. Daarin lieten de meet- diensten, het KNMI en de aan nemers die bij het onderhoud zijn betrokken zien wat hun werkzaamheden voor of aan de kering inhouden. Behalve in de patio, kon het publiek ook te recht in de bedieningsruimten die rondom die binnenplaats liggen. Daar staat onder meer de bedieningsapparatuur waarmee de signalenworden doorgegeven aan de schuiven die de Stormvloedkering kun nen afsluiten. Ook de appara tuur die wordt gebruikt voor onderhoud was daar opgesteld. Dat onderhoud gaat altijd door. „Het is een cyclus. Als we alles hebben gehad kunnen we weer opnieuw beginnen", al dus Jan van Gorp. Gezien de toenemende vraag naar deze thuishulpvoorzie ning bepleit de Stichting Wel zijn Ouderen dan ook een ver dere uitbouw van de dagver zorging op Schouwen-Duive land. Eind vorig jaar is onder auspiciën van de SWvO overleg gevoerd waarbij is aangedron gen op uitbreiding en optimali sering van de kwaliteit van de dagverzorging in de verzor gingshuizen in Bruinisse en Westerschouwen. Hiervoor is bij gedeputeerde staten van Zeeland een verzoek inge diend. Activiteiten De opdracht van de Stichting Welzijn Ouderen om de dienst verlening aan ouderen te coör dineren en te organiseren heeft afgelopen jaar voorts geresul teerd in een behoorlijk aantal activiteiten waarbij de stich ting was betrokken. Zo is de SWVO betrokken geweest bij het project Voorlichting aan Ouderen op Schouwen-Duive land dat in opdracht van het In- tra/Extramuraal Zorgoverleg Een van de bedieningsruimten werd ter gelegenheid van de open dag ingericht als film zaal. Daar werd via de film Be heren en keren nog eens precies getoond hoe er met de Storm vloedkering wordt gewerkt. In de omgeving van het Tbpshuis kon men in de haven de werk schepen bezichtigen die wor den gebruikt voor het onder houd. Ook kon men een pijler aan de binnenkant bezichtigen. De open dag stond los van de Delta Expo, de permanente ex positie boven in het Topshuis waarbij aandacht wordt be steed aan de voorgeschiedenis en de werking van de Storm vloedkering. Tijdens de open dag werd men voorgelicht dood de mensen die de werkzaamhe den verrichten zelf en mocht men in de bedieningsruimten. Rijkswaterstaat was een beetje beduusd door de enorme be langstelling die voor de open dag bleek te bestaan. „Eigen lijk was het een beetje te druk". Ongeveer twee jaar ge leden werd ook een dergelijke open dag gehouden. Maar vol gens Jan van Gorp is het niet de bedoeling om van het evene ment een traditie te maken. „Het vijf-jarig bestaan van de kering was een goede aanlei ding. We zullen heus nog wel een keer een open dag houden. Maar het is nog niet bekend wanneer". Schouwen-Duiveland door de GGD-Zeeland en de Land bouwuniversiteit Wageningen is opgestart. Eveneens betrokken was de SWVO onder meer bij de wachtlijstbesprekingen in de verzorgingshuizen. Hieruit kwam naar voren dat verzor gingshuis Duinoord met 21 „wachtenden" de kleinste wachtlijst heeft. Op de geza menlijke wachtlijst van Bor- rendamme en De Wieken prijk ten het afgelopen jaar 67 na men. Tien daarvan waren zeer urgent. In 't Opper in Bruinis se tenslotte kende het afgelo pen jaar een wachtlijst van 48 personen. Aanvullend vervoer De SWVO heeft in 1990 naar aanleiding van de nota Aanvul lend Vervoer van de Zeeuwse Raad voor Ouderen het voor touw genomen om samen met de Combinatie Thxi-ondernc- mingen na te gaan of aanvul lend vervoer voor ouderen en minder-validen op Schouwen- Duiveland haalbaar is. Dit kan een bijdrage leveren aan het langer zelfstandig blijven van de oudere cq minder-validen en het voorkomen van vereenza ming. In afwachting van de be vindingen met een soortgelijk project op Walcheren dat met provinciale steun van de grond is gekomen, is de zaak op Schouwen-Duiveland nu voor lopig stopgezet. NIEUWERKERK - De Duivelandse PvdA-fractie wil graag precies weten wat de financiële conse quenties voor de gemeente zijn van het overnemen van een aantal wegen van het waterschap. En dan met name de Bredeweg en de Vissersweg. NIEUWERKERK - Het aanbieden van werk in de glastuinbouw aan onze bevolking heeft onze volledi ge steun. Maar toch vragen wij ons af of er in Duive land mensen zijn die in de glastuinbouw willen wer ken". Dat zegt de Duivelandse SGP/RPF-fractie in haar algemene beschouwingen op de plannen voor 1992. Een van die plannen is een onderzoek naar de mogelijkheden om in de gemeente Duiveland een glastuinbouwproject op te zetten. Dit als alternatief voor de landbouwbedrijven, die het zoals bekend is steeds moeilijker hebben om het hoofd boven water te houden. ZIERIKZEE - De Stichting Welzijn Ouderen Schouwen-Duiveland deelt de mening van de Lande lijke Stichting Welzijn Ouderen dat sportverenigin gen in het algemeen te weinig ruimte bieden voor re creatie-sport. De nadruk op prestatiesport maakt het daarom voor ouderen moeilijk om als oudere mee te draaien in een sportvereniging. Zo staat in het jaarverslag van deze ouderenstichting te lezen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 5