Zorgorganisaties werken samen ten behoeve van de Poortershof Werkgroep Handreiking zoekt coördinatoren en vrijwilligers Ouderen en sport Voor lichtings bijeenkomst kinder opvang Eerste bewoners nemen woensdag hun intrek in het nieuwe woonzorgcentrum Project ten behoeve van mensen met weinig of geen sociale contacten CJV- bejaarden in Renesse Hamertje Tik Inspraak avond in Sirjansland DINSDAG 15 OKTOBER 1991 NR 25034 3 Ook de Stichting Welzijn Ou deren is bezorgd over het feit, dat sportverenigingen te wei nig ruimte zouden bieden aan ouderen. Landelijk is die be zorgdheid ook al geuit. Het is zeker waar, dat de gemiddelde leeftijd van sporters ver onder de vijftig jaar ligt; de onder grens voor het begrip 'oude ren'. Maar verwonderlijk is het niet. Ouderen moeten (mis- schien nog intensiever dan jon geren) aan sport doen, maar het is de vraag of het voor hen stimulerend werkt om mee te moeten met jongeren. Sport heeft alles met prestatie en competitie te maken. Het zou een oneerlijke strijd zijn, hoe goed een ouder iemand ook ge traind is. In die zin is integratie van ou deren in een sportvereniging betrekkelijk. Maar het andere uiterste is Meer Bewegen voor Ouderen. Het is een respecta bele vorm van ouderengym, die er voor belangstellenden moet zijn. Maar teveel ouderen voelen zich hiervoor te oud. Ook de trainingstijden zijn voor de werkende groep van vijftig tot zestig jaar verre van optimaal. Integratie van ouderen in een sport moet ergens tussenin lig gen. Maar dat zal ook van die ouderen zelf af moeten komen. Het klinkt nog steeds gek, ie mand van vijfenvijftig die op gaat in zijn of haar voetbal team. Of een zestigjarige dis cuswerper; het is een uitzonde ring. Toch kan het. In dat op zicht hebben de sportvereni gingen een taak. Maar kom dan niet met oefeningen in de kring, maar met echte sporton derdelen. Sporten, waarin ou deren zich oprecht jong kun nen voelen. Sporten, waarbij ook 'medische' begeleiding een rol speelt. Want het ontkennen van de ouderdom is minstens zo zorgwekkend. En last but not leastoude ren zullen zelf de stap moeten zetten. Het is te simpel om sport opzij te schuiven in ver band met de leeftijd. Het is te simpel om sportverenigingen te laten nadenken over inte gratie van ouderen en dat die groep het vervolgens zelf zou laten afweten. In die zin heeft de Stichting Welzijn Ouderen ook een taak. Het stimuleren van haar doelgroep te kiezen voor een echte sportvereni ging. AvdW HILLEGOM - Het archeolo gisch archief in de Nederlandse bodem wordt door nieuwbouw en wegenaanleg steeds verder aangetast. Dagelijks gaat van dit kostbare en onvervangbare bezit opnieuw iets verloren. Fi nanciële en wettelijke maatre gelen zijn dringend nodig om nog te redden wat er te redden valt. Saskia van Dockum van de Archeologische Werkge meenschap voor Nederland (AWN), welke volgende week haar 40-jarig bestaan viert, houdt in een gesprek met het ANP een vurig pleidooi voor de erkenning van de culturele waarde van het Nederlandse bodemarchief. ZIERIKZEE - De gemeenten Westerschouwen, Midden- schouwen, Brouwershaven, Duiveland en Zierikzee hou den woensdag 23 oktober een gezamenlijke voorlichtingsbij eenkomst over bedrijfsgerich te kinderopvang. Deze bijeen komst wordt gehouden in de commissiekamer van het stad huis van Zierikzee en begint om 10.00 uur. De gemeenten zijn in het kader van de Stimuleringsmaatregel Kinderopvang '91-'93 verplicht om voor 1 november een voor lichtingsbijeenkomst over kin deropvang voor bedrijven en instellingen te houden. Doel hiervan is het verstrekken van informatie over deze bedrijfs gerichte kinderopvang. Daar naast wordt beoogd om tijdens het overleg te inventariseren wat de behoefte van de bedrij ven aan kinderopvang is (het gewenste aantal kindplaatsen). De gemeenten in de regio die aan de kinderopvang deelne men (alle gemeenten met uit zondering van Bruinisse) doen dit met een bijeenkomst in Zie rikzee. Deze bijeenkomst is be doeld voor vertegenwoordigers van bedrijven en instellingen. Meer informatie over deze bij eenkomst is verkrijgbaar bij mevrouw C. Hart. welzijns- ambtenaar in Zierikzee. tele foon 01110-13151. BROUWERSHAVEN - Een project dat uniek is in Nederland en ver daarbuiten. Op die manier werd het nieuwe woonzorgcentrum in Brouwershaven maandag middag in het stadhuis te Brouwershaven keer op keer omschreven. De bouw van het project is voltooid. Morgen (woensdag) krijgen de mensen die in de Poor tershof gaan wonen de sleutel van hun nieuwe woning. En maandagmiddag werd in het stadhuis te Brouwershaven de officiële overeenkomst ondertekend waarmee vijf zorgorganisaties uit de regio zich verbinden om hun diensten te verlenen aan de bewoners van het woonzorgcentrum. De Poortershof wordt namelijk bewoond door ouderen die door lichamelijke of geestelij ke mindervaliditeit extra aan dacht nodig hebben, ouderen die baat hebben bij een combi natie van zorgverlening en be schut wonen of ouderen die be hoefte hebben aan zorg ook buiten de traditionele werk uren. Het gaat om mensen die zelfstandig kunnen wonen en die geestelijk nog redelijk goed functioneren. Zij kunnen het woonzorgcentrum even tueel met een partner bewo nen. Een indicatiecommissie bepaalt of degenen die zich aanmelden voor een woning in de Poortershof daarvoor ook inderdaad in aanmerking ko- Welke hulp de bewoners nodig hebben wordt in overleg met hen vastgesteld door zorgcoör- dinatrice Thnja Speijer, die een kamer heeft,in het woonzorg project. Voor het organiseren van die zorg neemt zij daarna contact op met de zorgorgani saties die maandagmiddag in het stadhuis een samenwer kingsovereenkomst tekenden. Het gaat om vier professionele instellingen: de Federatie Maatschappelijke Dienstverle ning Noord-Zeeland, de kruis vereniging Rondom de Ooster- schelde, het verpleeghuis Cor- neliastichting en het verzor gingshuis Borrendamme. En een vrijwilligersorganisatie: de Stichting Vrijwillige Hulp dienst Brouwershaven. De Cor nelia levert een medisch advi seur en Borrendamme is bereid subsidiegelden door te sluizen naar het woonzorgcentrum. De overige instellingen verlenen in de Poortershof de diensten waarvoor zij ook bij oudere mensen aan huis komen. Deze combinatie van zorg door beroepsbeoefenaars en hulp door vrijwilligers in een woon- De voorzitter van de HZO, D. J. van Leeuwen zet zijn handtekening op een samenwerkingsovereenkomst met vijf zorgorganisaties. (Foto: Joop van Houdt). vorm als het woonzorgcentrum werd door de voorzitter van de HZO (de stichting voor Huis vesting van en Zorg voor Oude ren Brouwershaven en omstre ken) D. J. van Leeuwen om schreven als een uniek gebeu ren. ,,Hier vindt een samen werking plaats waarvan de uit komst meer is dan alleen de som van de onderdelen op zich". De HZO is de organisatie die de exploitatie van het zorgge- deelte van de Poortershof op zich neemt. De huizen in het complex zijn eigendom van de Humanistische Bouwstichting Bejaardenhuisvesting, die ze verhuurt aan de ouderen. De heer Van Leeuwen prees de ge meente Brouwershaven die naar een idee van de vorige burgemeester, C. Slabbekoorn en via het energieke optreden van de huidige burgemeester L. N. Labruyère het project rea liseerde. Omdat het voor Nederland om een totaal nieuwe vorm van ou derenhuisvesting ging moest men daarbij volgens Van Leeu wen een weg zoeken tussen de wetgeving in. Volgens de voor zitter van het bestuur van de Humanistische Bouwstichting Bejaardenhuisvesting, C. Kor- ver gebeurde dat op een goede manier. ,,Op een manier waar uit bleek dat een stelselherzie ning zoals de rijksoverheid die voorstelt helemaal niet nodig is". Volgens Korver wordt via het woonzorgcentrum een bijdrage geleverd aan de kwaliteit van het bestaan. Hij adviseerde de gemeente Brouwershaven en de exploitant van het woon zorgcentrum HZO om de boer op te gaan. ,,U moet aan ande ren laten zien hoe dit project in Brouwershaven tot stand kwam. Zodat men de ervaring die hier is opgedaan ook elders gebruikt kan worden. Ik neem mijn hoed af voor het verleden en doe mijn jas uit voor de toe komst". De directeur van de kruisver eniging Rondom de Ooster- schelde, G. Sikkema ging nog verder. ,,Ik doe mijn schort aan en steek de handen uit de mou wen". Hij omschreef^het woon zorgcentrum als een stuk ver nieuwing in de zorgverlening. ,,Het biedt ouderen de moge lijkheid om zelfstandig te blij ven wonen wanneer ze normaal gesproken naar een verpleeg huis of verzorgingshuis waren gegaan". De Poortershof omvat 29 wo ningen waarvan er momenteel 27 zijn toegewezen. Een van de twee nog lege woningen is een huis dat is ingericht voor men sen die zich via een rolstoel voortbewegen. Mensen die be hoefte hebben aan nadere in formatie over de Poortershof kunnen contact opnemen met de zorgcoördinatrice Thnja Speijer, telefoon 01119-1606. ject Handreiking wenst of wie zich als coördinator of vrijwil liger aan wil melden kan con tact opnemen met mevrouw T. van den Houten, telefoon 01110- 13632 of met mevrouw L. van Heel, telefoon 01117-2241, Schriftelijk reageren is even eens mogelijk en wel via post bus 162, 4300 AA Zierikzee. ZIERIKZEE - Zijn de kleine dingen die het doen". Een simpele tekst die jaren terug regelmatig door de ether schalde. Die kleine dingen, zoals het bieden van een luisterend oor of het informeren naar het welzijn van de ander lijken inmiddels een schaars en 'dus kostbaar goed te zijn geworden. Steeds vaker blijken mensen door wat voor reden dan ook (te) weinig of geen sociale contacten te heb ben. Een maatschappelijk fenomeen dat de Werk groep Handreiking met een gelijknamig project wil aanpakken. Hiervoor zoekt de werkgroep in de ver schillende gemeenten met spoed een aantal vrijwil ligers en coördinatoren. Weinig of geen contact hebben met anderen, dagenlang nie mand spreken. Het is iets dat vaak in relatie wordt gebracht met zelfstandig wonende oude ren of langdurig zieken. Een in middels achterhaalde opvat ting; de groep mensen die vindt dat ze toch wel erg op zichzelf wordt teruggetrokken is een zeer heterogeen gezel schap. Zeker, met het streven om ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen ligt het gevaar voor eep sociaal iso lement meer op de loer. Maar ook langdurig werklozen, chro nisch zieken, jongeren die pas op kamers zijn gaan wonen, mensen die na een echtschei ding een nieuw bestaan moe ten opbouwen en moeders, die vanwege de jonge leeftijd van hun kroost aan huis gekluis terd zijn ervaren dat sociaal isolement soms aan den lijve. Relaties Tb weinig of helemaal geen so ciale contacten hebben beperkt zich ook niet tot alleenstaan den, want ook binnen relaties komt het gevoel van alleen te staan voor, als de partner niet in staat blijkt te zijn om als klankbord voor de ander te fungeren, terwijl alleenstaan den daarentegen soms ook over een zeer dicht netwerk van re laties beschikken. Werkgroep Hoe dan ook, het hebben van onvoldoende sociale contacten is een niet te ontkennen en ook niet te onderschatten maat schappelijk probleem, waar aan de in september '89 opge richte werkgroep Handreiking iets wil doen. Deze werkgroep waarin naast de kerken en het Leger des Heils ook vrijwilli gersorganisaties, de Stichting Welzijn Ouderen, de Stichting Jeugd en het provinciaal maat schappelijk activeringswerk zijn vertegenwoordigd, heeft met ondersteuning van de Fe deratie Maatschappelijke Dienstverlening een opzet ge maakt om mensen die vinden dat ze onvoldoende sociale con tacten hebben en daarin graag verandering willen brengen een helpende hand - een hand reiking dus - te bieden. In contact brengen Die handreiking bestaat uit het in contact brengen van de gene die via het centrale meld punt (postbus 162, 4300 AA Zie rikzee) of via andere kanalen (maatschappelijk werk, huis artsen of wijkverpleging) te kennen geeft gebruik te willen maken van het project met vrijwilligers. Hierbij moeten met name de coördinatoren in de verschillende gemeenten (districten) de eerste contacten tussen hulpvrager en vrijwilli ger leggen. Nu het project Handreiking ge reed is voor uitvoering zoekt de werkgroep Handreiking voor de verschillende gemeen ten coördinatoren en vrijwilli gers die bereid zijn om een maal per week bij een hulpvra ger op bezoek te gaan of om bij voorbeeld eens per week een gezamenlijke activiteit (wan delen of fietsen bij voorbeeld) te ontplooien. Spil De coördinatoren vormen de spil van het project. Zij zijn het die in hun werkgebied ervoor moeten zorgen dat de leefwe reld en het karakter van de vrijwilliger een beetje past bij dat van de hulpvrager. Wil er sprake zijn van een prettig en duurzaam contact dan is het nodig dat het tussen cliënt en vrijwilliger klikt. Opvangen Behalve het „afstemmen van vraag en aanbod" heeft de coördinator ook een taak bij het begeleiden en opvangen van de vrijwilliger. Hoewel dat lang niet altijd het geval zal zijn kan het voorkomen dat het contact tussen hulpvrager en vrijwilliger vragen oproept bij de laatste. Met deze vragen kan de vrijwilliger dan terecht bij zijn coördinator, die op zijn beurt weer stoom af kan blazen bij de begeleidingscommissie. die gevormd wordt door profes sionele hulpverleners die lid zijn van de Werkgroep Hand reiking of in het Coördinatore- noverleg. Om als coördinator deze taken naar behoren uit te kunnen voeren zal deze gemiddeld vier tot zestien uur per week nodig hebben. Wie als vrijwilliger in het project mee wil draaien moet hiervoor één dagdeel vrij kunnen maken en moet boven dien in staat zijn om goed te luisteren zonder direct met een oordeel te komen. Geheimhou ding betrachten wanneer ver trouwelijke zaken worden me degedeeld is eveneens een voorwaarde waaraan de vrij- willigermoet voldoen. Met het oog op het uitgangspunt om een duurzaam contact met de hulpvrager op te bouwen geldt bovendien dat de vrijwilliger 'zich voor minimaal één jaar aan het project verbindt. Voor zowel de coördinatoren als de vrijwilligers geldt dat zij alvo rens te worden betrokken bij het project een kennismakings gesprek hebben met de begelei dingscommissie. Dit om weder zijdse teleurstellingen te voor komen. Zowel coördinatoren als vrijwilliger krijgen voor hun werkzaamheden een reis kostenvergoeding en mocht het nodig zijn ook een vergoeding voor kinderopvang. Behoefte In de Westhoek is reeds een voorzichtig begin gemaakt met het project, maar voor de ge meenten Zierikzee, Midden- schouwen en Duiveland is de werkgroep nog driftig op zoek naar coördinatoren. Daarnaast is er om met het project te kun nen starten ook nog dringend behoefte aan vrijwilligers in de verschillende kernen. Wie meer informatie over het pro- UTRECHT - De FNV-bond voor ambtenaren en trendvol gers AbvaKabo eist voor vol gend jaar een loonsverhoging van 3,75 procent, driekwart procent meer dan het kabinet voor de collectieve sector in petto heeft. RENESSE - Het CJV Samen Verder in Zierikzee houdt za terdag 26 oktober de jaarlijkse bejaardendag. Het is de negentiende keer dat deze dag voor senioren wordt gehouden met het doel ouderen en jongeren bijeen te brengen. Deze bejaardendag wordt ge houden in het CJV kamp in Re- nesse. De deelnemers aan deze dag worden om 09.30 uur met twee busssen opgehaald bij De Beuze en Borrendamme. Om streeks 17.00 uur worden de deelnemers weer huiswaarts vervoerd. Vaste programma onderdelen deze dag zijn sa menzang, een spel en een mid dagdutje of een strandwande ling terwijl ook een voordracht door ouderen deel uitmaakt van het programma voor deze ELLEMEET - De Werkgroep Dorp Ellcmeet begint woens dag 23 oktober weer met de knutselclub Hamertje Tik. Deze club begint om 14.00 uur met het werken met verschil lende materialen. Zo kan er worden getekend of geschil derd of kunnen sieraden, mas kers en lampions worden ge maakt. Hamertje Tik richt zich op kinderen van 4 tot 12 jaar. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 10°/o Kans op neerslag 80% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht west 6 Vrijdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht noordw. 5 Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 16 okt. Zon op 07.05, onder 17.44 Maan op 14.57, onder 17 okt. Zon op 07.07, onder 17.42 Maan op 15.16, onder 00.01 Volle Maan: 23 okt. (12.09) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Vandaag is het nog rustig weer. Een lagedrukgebied boven de Noordzee trekt naar het noorden weg en een tweede trekt opvullend over Frankrijk naar het oosten. In ons land zijn deze lagedrukgebieden al leen merkbaar aan overdrijvende wolkenvelden. Regen wordt daaruit niet of nauwelijks verwacht. De mid- dagtemperatuur wordt ongeveer 15 graden en er is maar weinig wind. Woensdag komt het weer onder in vloed van een uitdiepende depressie bij Schotland, met regen en toene mende wind. DEN HAAG - De groei van het aantal banen neemt af. Eind maart was er nog sprake van 145.000 banen meer dan een jaar eerder. Eind juni was het aantal banen van werknemers 110.000 hoger dan eind juni 1990. Dat heeft het CBS dins dag bekendgemaakt. Het CBS spreekt van „een beduidende vermindering van de groei van de werkgelegenheid." SIRJANSLAND - De gemeente Duiveland houdt woensdag 6 november een inspraak-bijeen komst over de inrichting van het gebied rond de voormalige smederij aan de Dorpsstraat te Sirjansland. Alvorens burgemeester en wet houders een compleet plan met financiële consequenties aan de gemeenteraad gaan voorleg gen, willen ze van de omwo nenden graag weten wat zij er van vinden. De inspraak bijeenkomst in het vereni-, gingsgebouw te Sirjansland begint om 19.30 uur. ~L\ERI KZttSCH E (jSjj NIEUWSBODES Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-15071, 01110-12449 (niet voor bezorging). Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling f 45,00 per jaar 1 169,00 losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertljden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm, „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3