DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS VVD wil Rijksweg N-59 door Rampaartsedijk laten lopen Poppekinderen en fleurige boeketten van Maria de Ree Kiekieris wint van De Getemde Feeks 0 Contactdagen in Goes n 2>2.y C Algemene beschouwingen Duivelandse WD-fractie Expositie in De Eenhoorn Diefstal sieraden uit een antiekwinkel Zierikzee rv j 3 SOCIALE CONTACTEN 5 BESCHOUWINGEN 9 ZWEMVIERDAAGSE dé krant van schouwen - duiveland! j NIEUWSBODE DINSDAG 15 OKTOBER 1991 148e JAARGANG NR 25034 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 DUIVELAND - De Duivelandse WD-fractie komt in haar algemene beschouwingen met het idee om de Rijksweg N-59 ter hoogte van Oosterland niet over maar door de Rampaartsedijk te laten lopen. Een verandering waarmee de afslag Oosterland (bij de weegbrug en het chauffeurscafé Even Buiten) vol gens de WD een stuk overzichtelijker en daardoor veiliger zou worden. Ten behoeve van meer veilig heid op de Stolpweg in Nieu- werkerk pleit de VVD voor uit voering van het idee dat zij al eerder voorstelde: het aanbren gen van een iets verhoogde, af wijkende klinkerbestrating in het asfalt. Een maatregel die volgens de fractie de snelheid op het weggedeelte van de ro tonde tot aan het parkeerter rein zou kunnen terugbrengen. De aanleg van een minirotonde op de kruising Stolpweg/ Loensweg/Weststraat ziet de VVD niet zitten omdat dat geen oplossing zou bieden voor de snelheid waarmee op andere kruisingen wordt gereden. De fractie vraagt het Duive landse college zich in te zetten voor het behoud van de staats- bosbeheercamping Vierbannen te Ouwerkerk. Men wil ook weten of in het haventje van Vi- ane recreatieve ontwikkelin gen mogelijk zijn. En men dringt aan op voldoende ver lichting en de aanleg van fietspaden langs de polderwe gen waarvan mensen gebruik maken die naar de bushalte in Sirjansland of Ouwerkerk fiet sen. De fractie brengt in haar be schouwingen naar voren dat de Rijksweg N-59 niet alleen als een rode draad door de ge meente Duiveland loopt, maar ook al jarenlang zonder noe menswaardige verbeteringen door de jaarlijkse begrotingen van de gemeente. „De intensi teit van het verkeer is enorm. Het gedrag van de weggebrui kers vaak allerbelabberdst en de veiligheid als gevolg daar van minimaal". Volgens de VVD blijven verbeteringen van de N-59 vooral achterweg, om dat de eigenaar van de weg; de rijksoverheid, ook op de N-59 zijn bezuinigingsronden tot uitdrukking laat komen. „Vermeende verbeteringen worden opgeschoven en daad werkelijk uitgevoerde werk zaamheden, zoals het kwistig strooien met een grindslijtlaag op de parallelweg heeft het er voor de fietser niet veiliger op gemaakt. De situatie bij de Blauwe Keet en bij de afslag Oosterland laat nog steeds veel te wensen over. Bermonder- houd wordt tot een minimum beperkt en dat komt het uit zicht en overzicht voor de weg gebruikers niet ten goede". Het verschijnsel dat de paral lelwegen naast de Rijksweg N- 59 in het drukke zomerseizoen worden gebruikt als alterna tieve route brengt volgens de WD-fractie ook de nodige pro blemen met zich mee. „Snelhe den van honderd kilometer of hoger zijn daarbij normaal. Het plaatsen van 50-kilometer borden zou een oplossing kun nen zijn, maar er is niet of nau welijks toezicht mogelijk". Daarom dringt de VVD er bij het Duivelandse college op aan om te volharden in het overleg met Rijkswaterstaat. „Dat zal misschien nog eens resulteren in een veiliger N-59 voor alle weggebru i kers Volgens de Duivelandse WD-fractie zou de verkeerssituatie bij Oosterland veiliger worden wan neer de Rijksweg N-59 niet over maar door de Rampaartsedijk zou lopen. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Wordt het koude en kille najaar dit jaar overgeslagen. Diegene die de herfstvakantie be nut om eens een kijkje te nemen in galerie De Een hoorn in Zierikzee zou het haast denken. Tot en met zaterdag 19 oktober hangt deze expositieruimte aan het Havenpark vol met fleurige bloemcomposities en kijken zoete poppekinders de bezoeker van deze ruimte trouwhartig aan. Tekenen, schilderen maar ook boetseren. Het heeft Maria de Ree-Brinkel van kinds af aan kunnen bekoren. Als kind al werd menig poppetje door haar op papier neergezet en op 18- jarige leeftijd boetseerde zij zelfs haar eigen portret. Een werkstuk dat nu een plaatsje heeft gevonden op het bureau van haar echtgenoot. Na de middelbare school raak te Maria de Ree-Brinkel be trokken bij het welfarewerk, waardoor ze zich vooral ging toeleggen op het vervaardigen van wandkleden. Een leuke maar tegelijkertijd ook tijdro vende bezigheid die ze vanwe ge haar bezigheden als moeder en echtgenote terzijde schoof. Dit betekende echter niet het voortijdig einde van de creatie ve aspiraties van de in Zoeter- meer woonachtige kunstena res. Cursussen Naald en draad maakten dan ook plaats voor penseel en pa let. Om met name de techni sche vaardigheden van het schilderen en tekenen meer on der de knie te krijgen volgde de dochter van een Zierikzeese verschillende cursussen bij on der meer Karin Akersloot, Da niël van Goor en Lennie de Boer. Bij deze Lennie de Boer leerde zij de fijne techniek van het aquarelleren. Een techniek waarnaar momenteel haar voorkeur uitgaat. Die verdieping en technische perfectionering van haar ar tistieke kwaliteiten komt tot uiting in de collectie bloem- aquarellen die deze week in ga lerie De Eenhoorn te zién is. Uiterst fleurige en realistische afbeeldingen van boeketten tulpen, chrysanten, paarse hor tensia, krokussen, seringen en een enkele roos of zonnebloem, waaruit een beetje haar bewon dering voor de schilder Jan Kooistra spreekt. Rozen Vooral die rozen, die in ver schillende variëteiten en kleu ren zijn afgebeeld zijn Maria de Ree-Brinkel's artistieke „troetelkinderen". „Die vind ik het leukst om te schilderen, omdat dat eigenlijk dansen met je penseel is" geeft ze te kennen. Die zomerse speels heid komt mede door het veel vuldig gebruik van wit en geel ook bij de andere afbeeldingen tot uiting. Afbeeldingen die op papier worden gezet op het mo ment dat de schilderes daartoe de behoefte heeft. „Eigenlijk", zo geeft ze toe „moet je om ver der te komen elke dag schilde ren. Bij mij is het echter meer een kwestie van zin hebben om te schilderen, 't Gebeurt eigen lijk een beetje impulsief al is dat ook weer niet helemaal het juiste woord." Maria de Ree-Brinkel, die tij dens een van haar bezoeken aan een oom en tante in Zierik zee de galerie aan het Haven park ontdekte kan echter meer dan het op papier zetten van zomerse boeketten. Gegrepen door de gelaatsuitdrukkingen van mensen heeft ze zich de laatste twee jaar toegelegd op het maken van poppen. Dit met de gedachte om zich in de toe komst ook bezig te gaan hou den met het portretschilderen. Min of meer als voorbereiding hierop heeft ze zich na enig on derricht bij Klazina Blom in Bleiswijk de fijne kneepjes van het poppenmaken eigen gemaakt. Daarbij beperkt ze zich wel tot het vormgeven van de gezichtjes en de handen en voeten van de collectie zoete poppekinderen die de bezoe kers met dromerige en soms ook verbaasde kijkers aansta ren. De kleertjes, die doen den ken aan Ot en Sien zijn het werk van Marja Heijdra en Mildred Lambooij uit Zoeter- meer. Het werk van Maria de Ree- Brinkel is tot en met zaterdag 19 oktober te zien in De Een hoorn. Deze expositie is dage lijks tussen 11.00 en 16.00 uur voor het publiek toegankelijk. AMSTERDAM - De Nederland se ontwerper Will van Sam- beek heeft de eerste postzegel voor de vroegere Sovjet republiek Armenië ontworpen. Deze zegel, ter waarde van 50 'kopeken, is uitsluitend be doeld voor fret póstvërk'ëêr met het buitenland. AMSTERDAM - Iblevisie-com- mercials voor suikerhoudend snoepgoed mogen vanaf de vol gende maand ook vóór acht uur 's avonds worden uitgezonden. Kinderen jonger dan veertien jaar mogen in dergelijke com mercials worden afgebeeld. Dat blijkt dinsdag uit de door de Stichting Reclamecode ge wijzigde zoetwarencode. De ge wijzigde code kent behalve het vervallen van twee beperkin gen, ook een uitbreiding. Marie de Ree-Brinkel voor één van haar aquarellen, die tot en met 19 oktober in De Eenhoorn te zien zijn. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - In de nacht van zondag op maandag werd inge broken in een antiekwinkel te Zierikzee. Daarbij werd voor ongeveer 15.000 gulden aan antieke sie raden gestolen. De benadeelde is de heer J. R. uit Zierikzee. De dieven drongen de winkel maandagmorgen tussen 03.00 en 7.50 uur binnen. ZIERIKZEE - Afgelopen vrijdagavond speelde TheaterSportGenootschap Kiekieris uit Zierikzee haar tweede thuiswedstrijd, tegen de Getemde Feeks uit Rotterdam. De wedstrijd vond plaats in de Concertzaal te Zierikzee, waarvan het podium was ingericht als kleine zaal. Presentator Gerard van Hezink, charmant en meelevend, zorgde voor een vlotte communicatie tussen spelers en rechters. Theatersport is een echte sport, waarbij twee teams van elk vier spelers elkaar bestrijden in de vorm van scenes. Het ene team daagt het andere uit tot het spelen van bijvoorbeeld een angstaanjagende scene, een niet eerder geschreven sprook- je, een scene aan een zijden draadje. Het publiek doet sug gesties, biedt onderwerpen aan, bedenkt relaties. De spe lers improviseren een afgerond verhaal. Na afloop van iedere scene geven drie Rechters hun waardering. Zij letten daar naast ook op de spelregels en geven straffen, waar nodig. Ook het publiek kan de eigen voorkeur laten blijken door middel van de stemkaart. Vrijdagavond daagde Kiekie ris (opstelling: Natasja Lange- rak, Peter Jansen, Coby Klee- mans en Martijn Priemis) als eerste uit. Hun uitdaging tot het spelen van een satelliet- scene resulteerde in een verma kelijke „space-jump". De Ge temde Feeks liet ons zien dat ruimtewezens maar op een ding uit zijn: de televisie. De emotionele scene van de Rot terdamse ploeg verhaalde over broer en zus, die het bijna in hun broek deden van angst, en op weg naar de wc een dode buurman aantroffen. Een spe ler die haar gevoelens voor de man duidelijk liet blijken, moest voor straf een scene lang met de Mand over het hoofd spelen. Kiekieris zong een prachtige opera, waarin Marion ziek was van nervositeit en zo het schoolreisje aan haar neus voorbij zag gaan. De laatste uitdaging voor de pauze ein digde voor beide teams in een ontroerende zoen, waarvoor presentator Van Hezink per missie vroeg de Mand, waar mee hij eerder gestraft was, af te zetten. Impressie Na de pauze volgde een swin gende impressie van de moder ne tijd (ondergewaardeerd door Rechter Echter, die het voetenwerk „allerbelab berdst" noemde), een Olym pisch Kampioenschap cola drinken in de skilift en een def tige ober die zijn oog verloor in de zalmpatee van de gast. Won derschoon was het sprookje ge speeld door de Getemde Feeks. Een stoere amazone met de naam ^Doornroosje en haar paard worden vergiftigd, maar beide genezen wonderbaarlijk als een cowboy te paard het meisje zoent. Na een spannend potje Cluedo en een drietal „tableaux vi- vants, maakte Van Hezink de eindstand bekend: 56 punten voor de Getemde Feeks en 59 voor Kiekieris. De Rechters Echter, Van Stronck en Ravcns- waai verlieten onder luid boe geroep hun zetels en pianist Steven Vis begeleidde het pu bliek muzikaal op hun weg naar buiten. De volgende thuiswedstrijd van Kiekieris zal plaatsvinden op 29 novem ber. Het gevaar komt sneller als het geminacht wordt. Publilius Syrus Rustig weer HET WEER Half tot zwaar bewolkt maar weinig of geen regen. Middagtem- peratuur ongeveer 15 graden. Overwegend zwakke wind - rond f kracht 2 - uit uiteenlopende rich tingen. 1 POORTERSHOF Via het tekenen van een samenwerkingsovereen komst verbonden vijf zorgorganisaties zich met het woonzorgcentrum Pootershof. De werkgroep Handreiking richt zich op mensen die weinig of geen sociale contacten hebben. Politieke fracties uit de Duivelandse gemeenteraad presenteerden hun algemene beschouwingen. In Onderdak te Zierikzee begon de zwemvierdaagse. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's GOES - Tijdens de beurs Contacta, die gehouden wordt van 28 tot en met 3D oktober aanstaande in de Zeelandhallen te Goes, bieden de Kamers van Koop handel in Zeeland, het Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf en het InovatieCentrum Zeeland een interessant seminarprogramma aan. Voorafgaand aan de officiële opening van de beurs organise ren de Kamers van Koophandel van Terneuzen en Middelburg op maandagmiddag 28 oktober 1991 het Trefpunt Zakelijk Zee land met als thema Zeeland verkoopt beter. Op de tweede dag van de beurs vinden' er drie voorlichtingen plaats. Het Innovatiecentrum houdt om 13.00 uur een voorlichting over bodemsanering. Er zal met name worden ingegaan op onderwerpen als: het meten van verontreiniging in de bo dem en mogelijkheden, knel punten en toekomstige ontwik kelingen van bodemsane ringstechnieken. In de tweede helft van de middag organiseren de Kamer van Koophandel en het Insti tuut Midden- en Kleinbedrijf een starters-oriëntatie-bijeen- komst, waarin hét complete ondernemingsplan besproken zal worden. Van 18.30 tot 20.00 uur organi seert het Innovatiecentrum Zeeland een bijeenkomst over het toepassen van ple's voor de besturing van processen of pro- duktie. De voorlichting is ge richt op zowel nieuwe toepas sers van PLC's of ervaren ge bruikers. Tijdens de voorlich ting wordt een plan van aan pak toegelicht. De derde beursdag biedt drie voorlichtingen. Het Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf organiseert een interessante voorlichting over kengetallen. Er zal op een duidelijke wijze een uiteenzet ting worden gegeven wat de be tekenis is van verhoudingsge tallen voor de kleinere onder nemingen. De tweede voorlichting op deze dag gaat over materiaalskeuze. Tijdens de voorlichting zal een informatie worden gegeven over verschillende soorten kunststoffen. Met behulp van een computerprogramma kan op een eenvoudige manier de juiste materiaalsoort worden gekozen. Het Innovatiecen trum Zeeland organiseert deze bijeenkomst voor construc teurs en met name voor die mensen die betrokken zijn bij de keuze van kunststofonder delen in de machine- en appa ratenbouw. De laatste voorlichting tijdens de Contacta gaat over innove ren in de praktijk. Tijdens de voorlichting zal aan de hand van een stappenplan en een aantal praktische voor beelden een uiteenzetting wor den gegeven over hoe een on dernemer een innovatieproces kan aanpakken. Een onderne mer uit de regio vertelt over een innovatieproces in zijn be drijf en over de problemen die hierbij aan de orde komen. De seminars vinden plaats in en bij het beursrestaurant van de Zeelandhallen te Goes op 28, 29 en 30 oktober aanstaande. Inlichtingen en aanmelding bij de organiserende instituten. Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 45, C jaarabonnement a f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode telefoon plaats: handtekening: I 2C Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CO Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. F ZIERIKZEESCHE F j NIEUWSBODE £1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1