HOLTYMODË loopt V Winnares f 1000,— mevr. D. C. Everaers Unicef actie-week voor slachtoffertjes oorlog en geweld VERS RUNDVLEES &L&1J om "wakker" te blijven LEKKEND DAK? LANDBOUW PLASTIC WINTERTARWE GRASZADEN Open een rekening en je krijgt een spaarpremie cadeau 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE van de reis-cheque ter waarde van is na trekking door notaris mevr. Gogherman van het notaris-kantoor Klaassen, geworden: Vroonweg 43 - Renesse Dam 17-19 Zierikzee VRAAG NAAR ONZE ADVERTENTIETARIEVEN OIIIO-I655I ZIERIKZEE - Unicef zal in de week van 20-26 okto ber grootschalige aandacht vragen voor kinderen die slachtoffer zijn geworden van oorlog en geweld. Op zondag 20 oktober zal de Unicef-week van start gaan waarin via de media aandacht gevraagd zal worden voor de geweldsituaties waarvan een groot aantal kinderen direct het slachtoffer is geworden. Kinderen in landen als Mozambique, Ethiopië, Fi lippijnen, Nigaragua en El Salvador hebben te lij den onder het gebrek aan voorzieningen en de trau matische ervaringen als gevolg van de oorlog in hun land. Zierikzee: Havenpark 16, tel. 01110-14051. Oorlogsslachtoffertjes worden door Unicef de helpende hand ge boden. Unicef-Nederland ondersteunt hulpprogramma's opdat kinde ren in oorlogsgebieden zo snel mogelijk hun normale leven weer kunnen opvatten. Zo wor den centra voor moeder- en kinderzorg voorzien van medi cijnen, wordt er steun verleend bij de voedselvoorziening, wordt er geholpen bij herstel van beschadigde watervoorzie ningen en helpt Unicef bij de opbouw van scholen. Ook blijft Unicef tijdens een oorlog de kinderen helpen door het le veren van medicijnen en water zuiveringstabletten De oorlogen na 1945 worden veelal uitgevochten door een relatief kleine groep, maar met een toenemend aantal slachtof fers onder mensen die niet tot de strijdende partijen behoren. In de eerste wereldoorlog viel 5% van de slachtoffers onder de burgerbevolking. In de Viet- namoorlog steeg dat cijfer tot 80%, terwijl in burgeroorlogen van Libanon, Mozambique, Li bera, Somalië meer dan 90% van de slachtoffers burgers zijn. Ook in de Golfoorlog is het percentage burgerslachtof fers zeer hoog geweest. Deze ontwikkeling maakt dat er steeds weer een beroep gedaan wordt op Unicef om kinderen te helpen. Kinderen lopen groto risico's in tijden van oorlog en geweld. Niet alleen zijn zij het meest kwetsbaar als het gaat om het geweld waartegen zij zich niet kunnen verweren, maar zij zijn ook het eerste de dupe wanneer de ontwikkeling van een land stagneert. Oorlogsdreiging veroorzaakt vergroting van de militaire budgetten. In Ethio pië werd jarenlang tenminste de helft van het beschikbare regeringsbudget besteed aan bewapening. Geld dat nodig is voor het aanleggen van basis voorzieningen voor kinderen, scholen, ziekenhuizen, voesel- en watervoorzieningen. Onderak In Nigaragua wordt het leven van veel kinderen beheerst door de gevolgen van de bur geroorlog. Zo'n 200.000 kinde ren hebben te maken met oor logstrauma's en hebben specia le aandacht nodig via het on derwijs. 150.000 kinderen wer den vluchteling in eigen land. 13.900 kinderen werden wees of verloren het contact met ou ders en familie. De projecten die door Uncief worden onder steund hebben inmiddels aan 50.000 kinderen een nieuw on derkomen verschaft in dorpen die soms geheel werden her bouwd. Voorde kinderen uit de vluchtelingenkampen wordt gezocht naar pleeggezinnen. De Conventie van de Rechten van het Kind, aanvaard door de Algemene Vergadering van de «Verenigde Naties in 1989, zegt in Artikel 22 dat bijzonde re bescherming gegeven moet worden aan kinderen die vluchteling zijn of om die sta tus vragen. De Staat moet sa menwerking met bevoegde or ganisaties die zulke bescher ming en bijstand verlenen. Ook zegt de Conventie dat kin deren als eerste geholpen moe ten worden en niet door de strijdende partijen gebruikt mogen worden in hun legers. Deze regels worden voortdu rend en veelvuldig geschon den. Unicef zal bij de regerin: gen blijven aandringen op na leving van de Rechten van het Kind, zodat kinderen niet het slachtoffer worden van een strijd die zijzelf niet hebben veroorzaakt. Tijdens de Golf oorlog konden de transporten van Unicef doorgaan zonder dat deze aangevallen werden. Tentoonstelling Gedurende de actie-week is er in het Museon in Den Haag een tentoonstelling te zien over kinderen in oorlogssituaties. De tentoonstelling, die ge opend zal worden door H.K.M. Prinses Juliana, loopt tot 10 november. 105 foto's - over de periode 1945 tot heden - tonen kinderen die slachtoffer zijn geworden van oorlog en ge weld. Begeleidende teksten volgen de geschiedenis van het ontstaan van de Rechten van het Kind. Voor de kinderen in de oor logslanden voert Unicef spe ciale hulpprogramma's uit. De ze programma's komen tot stand in nauwe samenwerking met de mensen voor wie de hulp bestemd is. Vrijwilligers in de dorpen krijgen een oplei ding voor de opvang en begelei ding van kinderen met een oor logstrauma. In samenwerking met de plaatselijke bevolking worden scholen gebouwd. Voor de financiële ondersteuning van de hulpprogramma's vraagt Unicef-Nederland steun tijdens de actie-week met de oproep: Help een oorlogskind uit de lappenmand. Een groot aantal organisaties heeft me dewerking aan de actie toege zegd, waaronder Scouting- Nederland. In een aantal plaat sen zullen Scoutinggroepen aan de actie deelnemen door machtigingskaarten in te za melen. De opbrengst zal ten goede komen aan de kinderen in Mozambique, Ethiopië, Fili- pijnen, Nigaragua en El Salva dor. AMSTERDAM - De VHP Ban ken en Verzekeringen, een be roepsorganisatie in het bank en verzekeringsbedrijf heeft de bewindvoerders van de in op spraak geraakte bank BCCI .dringend verzocht" de onder handelingen over een sociaal plan te openen. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Linschoten: R. W. van Mourik te Meeuwen; te Gouda: H. J. Franzen te Rhoon; te Melissant (toez.): J. Beider te Loon op Zand. Aangenomen naar Zevenber gen: R. van Laar te Reeuwijk. Toegelaten tot de evangeliebe diening: mevr. L. H. Huiser-de Bruin, Dukdalf 126, 9732 BP Groningen, tel. 050-425261; I. M. de Jong. Koningin Emma- laan 8, 7437 XA Bathmen, tel. 05704-2185; M Maaswinkel, Zwolseweg 343, 7412 AK De venter; Mevr. G. Wiersma, Kerkstraat 18, 9884 PC Nieho- ve. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Alphen aan den Rijn: D. Grutter te Rijnsburg. Christelijk Gereformeerde Kerken Beroepen te Barendrecht: A. van de Weerd te Dordrecht- Centrum. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Klaaswaal: A. Bac te Bodegraven. Dinsdagmiddag 13.00 uur in de Noodslachtplaats ,,de Hem", Zierikzee WIM MEERDINK Voorkom natte voeten, schakel tijdig Flexibekleding in Bel Flexibekleding 01115-2300 FLEXIBEKLEOIN Q Ook bij ons verkrijgbaar en voor komend seizoen en Fa. Bodbijl en Zoon Tel. 01112-1522/1593 I Deeleeme. verkoop SPAARIAMPE* vanDeita Nu,sOed„ven I ie Middelburg. Teaen inlevering van de i rr.-rsj I vangl krijg'u/211 4 I die bij afname van energiezuinige lamp Stichting LEZEN, Keizersgracht 391 1016 EJ Amsterdam nutsspaarbank Wereldspaarweek van 14 t/m 18 oktober Extra hoge rente bij de bank met de S \7o)/p@l Tijdens de Wereldspaarweek is sparen ahntrekke- )~//r\ L lijker dan ooit. Want van 14 t/m 18 oktober kunt u §//j0)3 een TOP-rekening openen met een extra hoge rente van 8%. Bovendien staat uw geld op deze TOP-rekening maar één jaar vast. Volgend jaar beschikt u dan weer over de inleg plus de royale rente. U kunt ook kiezen voor een depositorekening van 3 jaar vast met 8'/.% rente en 5 jaar vast met 81/z% rente.Vraag snel meer informatie bij uw bank, want dit aanbod geldt alleen in de Wereldspaarweek. Nieuwe rekeninghouders genieten veel voordeel tfrTjïvg) Als u in de Wereldspaarweek een nieuwe rekening y/§H bij ons opent, ontvangt u een spaarpremie van IJ——I f 7,50*. En dat is natuurlijk mooi meegenomen. Uw inleg moet dan wel minimaal f 25,- bedragen. Als u bij ons langskomt, geven wij u alle informatie over de verschillende spaarrekeningen. Dit geldt niet voor de TOP-rekening. Een klinkend cadeau voor iedere bezoeker Voor iedereen die in de Wereldspaarweek een be zoekje aan de bank met de S brengt, ligt bij de balie een prachtige kalender klaar. Dit jaar met fraaie staaltjes van naïeve schilderkunst, die betrekking hebben op Nederlands rijkdom aan water. Een aardige attentie, dachten we zo. Natuurlijk vergeten we de kleine spaarders niet tijdens de Wereldspaarweek Sparen is voor iedereen. Dus liggen er ook voor onze jong ste cliënten weer leuke cadeautjes klaar tijdens de Wereld spaarweek. Kom dus snel langs tussen 14 en 18 oktober, want op is op! 0 Een kleine greep uit onze cadeau's De jeugdsticker-kalender. leder jaar weer een knaller van jewelste. Want wie wil er nou niet zo'n schitterende kalender met iedere maand van 1992 op glanzend vinyl? Prachtstickers voor je fiets, schooltas en noem maar op! Goochel met geld en tover je spaargeld tijdelijk weg in de fascinerende magic box. Je weet niet wat je ziet. Dit presentje blijft boeien. Hoe maak je van een heuptas een stoere pet? En hoe van een pet een handige heuptas? Heel simpel: met de Capbag. Een slim cadeau. Met deze opblaasbal kun je overal naar hartelust ravotten. Ben je uitgespeeld? Dan laat je 'm leeglo pen en berg je 'm weer op. In deze modieuze kunststof portefeuille berg je al je papier- en kleingeld veilig op. Verder heb je nog een aantal handige vakjes, waarin je pasjes en abonnementen overzichtelijk opbergt. (Dit alles zolang de voorraad strekt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 6