N atuurvoedings winkel 't Krootje gesloten Jubilerende FNV-afdeling huldigt jubilaris Feytel Instemming met werkwijze van het dagelijks bestuur DE HOEVE AAN DE LINGE Feest Bouw- en Houtbond in De Heerekeet Meerderheid Stichting Welzijn Ouderen: 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE KERKYVERVE - Geen bloedserieuze toespraken of zwaar op de maag: liggende discussies maar gewoon een gezellig feest samen. Dat was de manier waarop de afdeling Kerkwerve van de Bouw- en Houtbond van de FNV vrijdagavond haar 25-jarig jubileum vierde in cafe de Heerekeet (Kerkwerve). Het was deze avond niet het enige jubileum dat werd gevierd want ook penningmeester Cees Feytel werd vanwe ge zijn 25-jarig lidmaatschap van de afdeling in het zonnetje gezet. Dat de jubilerende afdeling, die in oktober 1966 werd opge richt, voor deze feestavond het aan de zeedijk gelegen etablis sement De Heerekeet had uit gekozen lag voor de hand. Tben 25 jaar geleden de afdeling werd opgericht gebeurde dat in De Heerekeet en sindsdien vond de afdeling voor het hou den van haar jaarvergaderin gen altijd een gastvrij onthaal in De Heerekeet. De nieuwe districtsbestuurder G. van der Wal speldt jubilaris Cees Feijtel de zilveren speld op. Af delingsvoorzitter Van Leenen kijkt goedkeurend toe. (Foto: Marijke Folkertsma). Dat was ook vrijdagavond het geval toen afdelingsbestuur, le den en de twee districts bestuurders Gerard Klein en zijn opvolger Gerard van der Wal samen het zilveren jubi leum van de afdeling vierden. Vijfentwintig jaar terug zag deze afdeling van de Bouw- en Houtbond van de FNV het le venslicht. Dat gebeurde vol gens afdelingsvoorzitter J. van Leenen niet onder de huidige naam. In de loop der jaren had de afdeling namelijk verschil lende namen. Vuurdoop In die beginperiode had de af deling zo'n twintig leden. Een aantal dat inmiddels is gepas seerd en dat volgens Van Lee nen nog steeds in de lift zit. Af gelopen week nog meldden zich twee nieuwe leden. De hul diging van zowel de jubileren de bond als van jubilaris Cees Feijtel betekende voor de nieu we districtsbestuurder een vuurdoop, die hij glansrijk doorstond. Geïsoleerd De afdeling Kerkwerve was een van de zeven nieuwe afde lingen die in de periode Cals in Nederland van de grond kwa men. Een periode waarin vol gens Van der Wal flink werd ge bouwd en waarin Schouwen- Duiveland nog een redelijk geï soleerd gebied was. ,,In die tijd werkte bij de bond ook eên ze kere Wim Kok". Acties In een kwart eeuw tijd heeft de afdeling Kerkwerve het nodige meegemaakt, zowel in positie ve als in minder prettige zin, zoals de toename van de werk loosheid in de bouw na de vol tooiing van de Deltawerken. Belangrijke ontwikkelingen waren onder meer de bouwsta- king in 1971, de vorming van de bouwbond twee jaar later en de definitieve fusie van NKV en NW tot FNV in 1981. Bouwstaking* en acties Andere ontwikkelingen die door Van der Wal werden ge noemd waren de grote bouw staking vorig jaar en de recente acties tegen de kabinetsplan nen voor WAO en ziektewet, waarbij een kwart miljoen mensen op 5 oktober de straat opgingen om te protesteren. Het eind van deze acties is vol gens de nieuwe districtsbe stuurder nog niet in zicht. Om als vakbeweging een sterke vuist te kunnen maken zijn trouwe leden nodig, zoals Cees Feytel. Een man die deze maand een kwart eeuw lid is van de afdeling Kerkwerve. Zilveren bondsspeld Onder toeziend oog van afde lingsvoorzitter Van Leenen speldde Van der Wal de jubila ris de zilveren bondsspeld op. Die speld was niet het enige presentje waarmee Van der Wal naar Kerkwerve was afgereisd, want voor de eveneens jubile rende afdeling had de districts bestuurder een fraaie, inge lijste tegel met de afbeelding van een bouwplaats meegeno men. Het afdelingsbestuur op zijn beurt had voor de leden even eens een geschenk meegeno men. Nu eens niet een aanden ken zonder nut maar een zeer bruikbaar cadeau in de vorm van een reis/boodschappentas met een fraai gestyled klokje, waarmee de leden van de FNV- afdeling in Kerkwerve nog meer bij de tijd kunnen blij ven. Dat geschenk was niet het enige waarop de leden vrijdag werden vergast, want later op de avond kwamen de mosselen op tafel en draaide de bingo machine op volle toeren. BRUINISSE - Een ruime meerderheid binnen het al gemeen bestuur van de Stichting Welzijn Ouderen stemt in met de handelwijze van het dagelijks ber stuur en deelt de kritiek van de bestuursleden B. de Groot en H. Roovers dat het algemeen bestuur te weinig bij de besluitvorming wordt betrokken niet. Tot deze uitkomst kwam het bestuur van deze oude- renstichting vrijdagmiddag tijdens een vergadering in Bruinisse. Bestuurslid B. de Groot, die binnen "het algemeen bestuur het Kruiswerk op Schouwen- Duiveland vertegenwoordigt kwam met deze kritiek toen het besluitenlijstje van het da gelijks bestuur (voorzitter C. Slabbekoorn, secretaris K. Mandemaker, penningmeester E. P. Tuitman-van der Maas en algemeen adjunct A. Vogelaar) aan het algemeen bestuur werd voorgelegd. De Groot had graag gezien dat het algemeen bestuur wat meer bij een aan tal zaken betrokken zou wor den. Statutair gezien behoort de besluitvorming bij het alge meen bestuur te liggen, zo hield De Groot het dagelijks bestuur voor. Een opvatting waarvoor hij bijval kreeg van H. Roovers. Ook hij was van mening dat het algemeen be stuur te weinig actief wordt be trokken. Als voorbeeld voor een werk wijze die anders had gekund noemde De Groot de afwijzing van een subsidieverzoek van de stichting voor het aanstellen van een arbeidskracht in het kader van een werkervarings plaats. Toen de gemeenten per brief hadden laten weten hier voor geen geld beschikbaar te kunnen stellen was daarmee de kous af voor het dagelijks be stuur. Als er geen geld is houdt immers alles op. De Groot had echter liever ge zien dat het algemeen bestuur de brieven met de afwijzing van het subsidieverzoek onder ogen zou hebben gehad. ,,U moet er in de toekomst meer op letten dat de besluitvorming bij het algemeen bestuur blijft" meende De Groot. Met name algemeen adjunct Voge laar reageerde nogal heftig op de woorden van de oud-ge- meente-secretaris van Bruinis se. Vogelaar zei geen begrip te Door MIEN VAN 'T SANT 81 Hoe hij het met zijn driften klaarde, dat moest hijzelf maar uitzoeken. In zekere zin verschool ze zich achter de uitspraken van de dokter. Ze moest er geen zorgen bij heb ben. Ze moest eerst geestelijk volmaakt ge zond zijn. In ieder geval zover komen, dat ze geen medicijnen hoefde te slikken, die na delige gevolgen konden hebben bij een eventuele zwangerschap. Ze had het best ge vonden. Wellicht dat de medicamenten haar min of meer afstompten of dat alleen nog het haast ziekelijk verlangen naar het va derland een rol speelde, in ieder geval had ze geen enkele behoefte aan een echtelijk samenzijn. Hoe Roel Kersten er in die laatste jaren in Canada op gereageerd had, dat wenste Dien de jong niet eens te weten. Het was ook al lerminst zo, dat ze van hem hield zoals ze dat in zekere ziri van Frank Benders gedaan had. Ze was in de uren van het samenzijn met Roel eenvoudigweg het wijfjesdier, dat in zijn erotische verlangens bevredigd werd. Een simpele oplossing voor haar moeilijkheden en stellig ook voor die van hem maar mèt de zekerheid, dat Roel met zijn nuchtere, wat primitieve aard nooit en te nimmer chantage op haar zou plegen. Ja, hij bewaarde in zijn werk strikt de afstand, die er eenmaal zijn moest tussen de boerin van 'Zon rondom\en de bedrijfsleider daar. Diep in haar hart schaamde Dien zich wel voor dit niet eerbare liefdesleven, maar-ze troostte zich ermee, dat ze veel evenwichti ger was en dat éls ze nog eens zou hertrou wen, dit allemaal niet meer nodig zou zijn. Zo gaat Dien de Jong zonder ook maar een enkele zorg haar vakantie tegemoet. Even nog heeft ze wroeging gevoeld, als ze een paar dagen daarvoor bij haar dochter ge weest is. Wat ze in de ogen van haar dorps genoten nog niet leest, meent ze te vinden in de lichtblauwe van haar kleinzoon. De klei ne Bert, die nu al een opvallendelijk gelij kenis met zijn grootvader gaat vertonen. In eens ziet ze ze weer voor zich: de doordrin gende staalblauwe ogen van Bertus, haar overleden man. Staalblauw, maar tevens staalhard! Er glijdt een rilling over haar rug. Och heden! Als Bertug nog geleefd had, zou ze dit wat er tussen Roel en haar was, nooit hebben durven ondernemen. Haar man zou in staat geweest zijn de ander dood te ranselen. Ze zou op dit moment, waarin de ogen van haar kleinzoon zijn grootmoeder evenmin loslaten, God wel willen smeken nu heel gauw een man op haar pad te voeren, zodat ze eindelijk een normaal huwelijksleven zou kunnen leiden. Ze wil ook eerlijk belo ven haar best te doen er iets goeds van te maken; er ook aan te denken dat geven nog steeds zaliger dan ontvangen is. Als Hij haar wens maar verhoorde! Met een bruusk gebaar draait ze zich van het wiegje af. 'Ik blijf toch maar niet eten, Rcina. Ik heb nog boodschappen. Je weet nooit of je gauw slaagt of niet'. Reina dringt niet aan. Leo heeft het zo tegen het eind van de maan geweldig druk met zijn fondspatiënten, die meestal een bezoek aan de tandarts zo lang mogelijk uitstellen. Haar moeder ziet er opzichtig uit. Stellig heeft ze een bezoek aan een schoonheidssa lon gebracht. Nee, zijzelf is nog te veel dorps ingesteld dan dat ze de grootmoeder van haar kind kan waarderen met gescho ren wenkbrauwen en een te fel aangezette mond. Leo is in dat opzicht nog veel ouder wetser dan zij. Het is wel goed zo. Die twee zijn nu eenmaal niet bar op elkaar gesteld. 'Ik zal je groeten overbrengen', zegt Reina rustig. 'Heb maar een mooie reis en kom weer heelhuids thuis'. Als Dien nadat ze haar lijstje boodschap pen afgewerkt heeft even neervalt om een kop koffie te drinken, moet ze aan de ogen van haar eerste kleinkind terugdenken. Hoe is het mogelijk dat dit kind zó op zijn grootvader gaat lijken! (wordt vervolgd) hebben voor de kritische on dertoon van De Groot. ,,U doet voorkomen dat het dagelijks bestuur besluiten neemt. De normale democratische proce dures zijn echter gewoon ge volgd" was zijn mening. Ook de andere bestuursleden had den geen bezwaren tegen de door het dagelijks bestuur ge volgde werkwijze. De gemeentelijke vertegen woordiger binnen het bestuur, C. M. Flik weert ging daarbij het verst. Hij vond dat het da gelijks bestuur best meer be voegdheden mocht krijgen. „Ik heb nog nooit meegemaakt dat er zo uitvoerig op bepaalde za ken wordt ingegaan" was zijn oordeel. Behalve de discussie over de besluitvorming kwamen vrij dagmiddag ook nog verschil lende inhoudelijke zaken aan de orde, zoals de renovatie van enkele aanleunwoningen, de wenselijkheid van een geheel herziene informatiegids voor ouderen en het stopzetten van het project voor aanvullend vervoer voor ouderen en gehan dicapten op Schouwen-Duive- land. Uit een vraag van ANBO- vertegenwoordiger J. van den Noord bleek dat verschillende aanleunwoningen bij Borren- damme niet voldoen aan de ei sen die aan bewoning door ou deren worden gesteld. Met na me het ontbreken van een lift blijkt een heet hangijzer te zijn. Over vier jaar zullen deze aan leunwoningen worden gereno veerd. De mogelijkheden om tot verbetering van de ge constateerde tekortkomingen te komen zijn echter gering om dat ervoor gezorgd moet wor den dat deze woningen in de staat waarin ze zijn opgeleverd moeten worden gerenoveerd, wist Van den Noord te vertel len. „Ze wórden over vier jaar gerenoveerd zonder dat ze ge schikt worden gemaakt voor bewoning door ouderen". Voorzitter C. Slabbekoorn was van mening dat de komende vier jaren gebruikt moeten worden om de betrokken par tijen op deze tekortkomingen te wijzen. Volgens Van den Noord is dit manco reeds bij de gemeente Zierikzee aange kaart maar heeft deze een on bevredigend antwoord gege ven. „De gemeente Zierikzee merkt deze woningen nog steeds aan als geschikte woon ruimte voor ouderen" oordeel de de Zierikzeese ANBO-verte- genwoordiger. Geschikte taak Staffunctionaris R. van der Weide vond dit een geschikte taak voor de adviesgroep Woonbelangen Senioren die zich op deze manier wat meer kan presenteren. De voorberei dingen voor het project aanvul lend vervoer voor ouderen en gehandicapten zijn op Schou- wen-Duiveland voorlopig stop gezet. De bij het project betrok ken taxicombinaties en de an dere deelnemers slaagden er niet in om tot overeenstem ming te komen. Gezien de uit gestrektheid van de regio dreigt dit project ook een kost bare zaak te worden. In afwachting van de bevindin gen van een vergelijkbaar pro ject op Walcheren, dat met steun van de provincie is ge start zijn de voorbereidingen voor dit aanvullend vervoer- project op Schouwen-Duive- land voorlopig stopgezet. Zoals het er nu naar uitziet kan een nieuwe informatiegids voor ouderen nog wel even op zich laten wachten. Twee po gingen om subsidie hiervoor te krijgen hebben niets opgele verd. Bestuurslid Roovers pleitte ervoor om te voorko men dat in deze gids dezelfde gegevens worden opgenomen die ook in de gemeentegidsen staan vermeld. Beter vond hij het om een kleine gids samen te stellen waarbij naast we tenswaardigheden ook wat tips voor bij voorbeeld gezond ouder worden worden gegeven. De Groot wees in dit verband op het voorlichtingsproject dat in opdracht van het Intra- en Extra-muraal Zorgoverleg Schouwen-Duiveland door de GGD en de Landbouwuniversi teit Wageningen wordt uitge voerd. Wellicht dat de Stich ting Welzijn Ouderen hierbij wat (informatieve) ondersteu ning zou kunnen leveren. Dinsdag 15 oktober NEDERLAND 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 10.00 uur Vrouw zijn, geva rieerd vrouwenmagazine. 10.50 uur EO Familie- en ont moetingsdag 1991, impressies van deze ontmoeting in Utrecht op 12 oktober j.l. 11.15 uur From crackhouse to faith house, documentaire over kinderopvanghuis in Miami. Herh. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 uur Journaal 16.08 uur Het kleine huis op de prairie, Amerikaanse serie. 17.00 uur Kinderkrant, kinder programma. 17.30 uur Tijdsein 1, actualitei tenmagazine. 18.10 uur Broers voor het le ven, 6-delige Canadese jeugd serie. Afl. 3. 18.35 uur Blackout, quiz. 19.04 uur Op weg naar Avon- lea, Amerikaanse serie. 19.50 uur Even voor achtên. 20.00 uur Journaal 20.25 uur Overleven in de na tuur, BBC-natuurdocumentai- re. 21.20 uur Tijdsein 2, actualitei tenmagazine. 21.54 uur Familie- en ontmoe tingsdag 1991, samenvatting van dit op zaterdag 12 oktober j.l. in Utrecht gehouden evene ment. 22.45 uur Antenne: Cuba, docu mentaire. 23.35 uur Een zendeling in ei gen land, portret van de Ita liaan Gaetano Sotille. 00.00 uur Journaal NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.05 uur Bobobobs, tekenfilm serie. 17.31 uur De grote meneer Kaktus show, kinderprogram ma. 18.00 uur Journaal 18.16 uur Daar komen de schut ters, comedyserie. 18.49 uurLingo, woordspel. 19.15 uur Kinderen voor kinde ren festival 1991, voorronde van het festival op 16 november a.s. 20.11 uur Laat maar zitten, Ne derlandse comedysèrie. 20.37 uur Gewoon Toon, 4- delige documentaire over leven en werk van Tbon Hermans. Deel 3. 21.32 uur In voor en tegen spoed, comedyserie. 22.00 uur Achter het nieuws, acutaliteitenmagazine. 22.35 uur Wings, Amerikaanse comedyserie. 23.03 uur Impact: De Schone oorlog, documentaire over Irak na de Golfoorlog. 23.51 uur Museumschatten. 00.01 uur Journaal NEDERLAND 3 08.55, 13.00 en 17.55 uur Nieuws voor doven en slecht horenden. 16.15 uur Grieks voor begin ners, voorlichtingsprogramma. 16.25 uur Geheugencursus, les 2. 16.55 uur Como vai, Portugees voor beginners, les 3. 17.25 uur Zelf cosmetica ma ken, les 5. 18.00 uur Journaal 18.15 uur Sesamstraat. 18.30 uur Jeugdjournaal. 18.45 uur Het klokhuis. 19.00 uur Welkom in Friesland, documentaire over de opvang van asielzoekers in Friesland. 19.30 uur Het gezicht van Ne derland, serie portretten van Nederlandse gemeenten. Afl.: Boskoop. 19.45 uur Vogels kijken, na tuurserie. 20.00 uur Journaal. 20.25 uur Jansen en co, muzika le talkshow. 21.24 uur Suite 215, Nederland se serie. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Studio Sport jour naal. 22.30 uur NOS-Laat, achter grondinformatie met om 23.00 uur Den Haag vandaag. 23.15 uur Ruimteschip Aarde, les 5. 23.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 14.30 uur Schooltelevisie. 17.30 uur Mooi en meedogen loos, Amerikaanse serie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatiese rie. Afl. 288. 18.05 uur Plons. 18.10 uur Liegebeest, 17-delig kleutermagazine. Afl. 7. 18.25 uur Het station, geva rieerd kindermagazine. 18.40 uur Elly en Jools, 12- delige Nieuwzeelandse jeugd serie. Afl. 7. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Lotto-winnaars en mededelingen en programma- overzicht. 19.30 uur Nieuws en sport. Aansl. Regeringsmededeling door dhr. Willy Claes, vice- eerste minister en minister van Economische zaken en het plan, over de bescherming van de verbruiker. 20.00 uur Kwislijn. 20.15 uur De drie wijzen, kwis. 20.45 uur Zeker weten? Recht streeks praatprogramma. 22.05 uur Vreemd volk? Deel 13. 22.35 uur Kunst-zaken. Aansl. Kwislijn. 22.40 uur Vandaag en Sport/ Filmgebeuren Gent. 23.05 uur Supermachten: Rus land en de Sovjetunie, docu mentaire serie. Afl. 5. 23.40 uur Coda, Elegie, van Massenet en A. Gortsjakov uit gevoerd door het trio Herman Roelstraete. BRT 2 18.55 uur Journaal 19.00 uur Schooltelevisie 19.30 uur Grensstad, Frans/Ca nadees/Amerikaanse serie. 20.00 uur Programma van de Socialistische Omroep. 20.30 uur Belgisch accent, 4- delige serie over de architec tuur. Deel 3. 21.15 uur Sterren, Duitse te kenfilm. 21.30 uur Journaal en sport 22.00 uur Shanghai surprise, Amerikaanse speelfilm. ZIERIKZEE - Over klandizie had 't Krootje in Zie rikzee niet te klagen. Voor een zuiver broodje, on bespoten groenten, granen of voor een zakje thee of een fles wijn wipte menige bewust levende Schou- wen-Duivelander maar al te graag even. het knusse winkeltje in de Maarstraat binnen. Die tijd is echter voorbij. Zaterdag was 't Krootje voor het laatst open. Helemaal verdwijnen zal 't Krootje echter niet omdat reformzaak Van Nature en De Gouds bloem het assortiment overnemen. Niet het gebrek aan klandizie maar de hoge arbeidskosten in Nederland is er de oorzaak van geweest dat het winkeltje in de Maarstraat definitief dicht gaat. Een winkeltje waarmee grafisch ontwerper Rob van Lint ongeveer elf jaar geleden begon en dat negen jaar gele den werd overgenomen door de toentertijd opgerichte Vereni ging Natuurvoedingswinkeltje 't Krootje. Al die jaren vervulden vrijwil ligers de rol van winkelier en voorzagen ze bewust levende mensen van een groeiend as sortiment natuurvoedingsmid- delen. Naarmate steeds meer mensen de weg naar 't Krootje wisten te vinden kregen de vrijwilligers steeds meer werk en wérd hun taak ook steeds zwaarder. De meer bedrijfsma tige opzet die nodig was en het vele werk maakte het vinden van nieuwe vrijwilligers er niet eenvoudiger op. voorzitter M. J. Adriaanssens dan ook voor de keuze te staan om ofwel over te gaan tot het inzetten van een betaalde ar beidskracht ofwel de deuren van het knusse winkeltje te sluiten. Gezien een van de uit gangspunten van de vereniging om met deze winkel een ar beidsplaats te creëren werd in mei '91 besloten om voor de eerste oplossing te kiezen. Een betaalde arbeidplaats zou door meerdere mensen worden inge nomen. In de periode van mei tot en met september zou deze nieu we opzet worden toegepast om te zien of deze haalbaar was. Ofschoon 't Krootje in deze pe riode altijd de grootste omzet heeft bleek al snel dat deze nieuwe opzet nogal kostbaar was. Niet omdat de klandizie te wensen overliet maar vanwe ge de in Nederland forse ar beidskosten dreigde er eind van het jaar al een klein verlies voor 't Krootje. De vereniging kwam volgens Ook de prognoses voor volgend is. jaar gaven een verlies te zien. Het wegwerken van dit verlies door het verhogen van de om zet bleek onmogelijk omdat de beschikbare oppervlakte in het winkeltje reeds tot de laat ste centimeter was benut. Ge zien het feit dat de vereniging werkt met geld van de leden werd het volgens voorzitter Adriaanssens onmogelijk om op deze voet verder te gaan. Tbruggaan naar de oude situa tie van vrijwilligers werd even eens ongewenst geacht. Niet al leen vanwege het probleem van het vinden van voldoende vrij willigers maar ook omdat het werken met uitsluitend vrij willigers volgens Adriaanssens „niet meer van deze tijd is". Hoewel het er nog even op leek dat er een opvolger zou komen restte uiteindelijk niets anders dan de deuren van 't Krootje definitief te sluiten. Helemaal verdwijnt 't Krootje echter niet uit Zierikzee. De Goudsbloem in de Nieuwe Bogerdstraat heeft het cosmetica-assorti- ment en de oliën overgenomen, terwijl Van Nature in de Post- straat niet alleen een aantal produkten van 't Krootje (groenten en andere verswaren) over neemt maar ook de doel stelling van 't Krootje. En da's nog een geluk bij een ongeluk. Want hoe dan ook, het is voor de vereniging spijtig dat het tijdperk van 't Krootje voorbij

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 4