Politieke fracties Duiveland accepteren belastingverhoging: Zeeuwse tak Nationale Woningraad zaterdag te gast bij Beter Wonen Maar niet voor drie achtereenvolgende jaren Open huis rond thema Wonen met Dienstverlening Werkloosheid biologen flink verminderd Vergadering commissie welzijn Westerschouwen Lezingen Reformatorisch Contact Staatsbezoek aan Nieuw- Zeeland MAANDAG 14 OKTOBER 1991 NR 25033 3 NIEUVVERKERK - De vier politieke fracties, die samen de gemeenteraad van Duiveland vormen zien in dat een verhoging van de gemeentelijke belastingen en leges volgend jaar onvermijdelijk is. In de algemene beschouwingen over de plannen voor volgend jaar verzet men zich wel tegen de aankondiging van het Duivelandse college van b en w dat de belastingen niet alleen in 1992 maar ook in de twee jaar daarna omhoog zullen moeten. De fracties zijn van mening dat steeds opnieuw moet worden overwogen of de hogere kosten van de gemeente niet op een andere manier kunnen worden opgevangen. Zij dragen daar in hun algemene beschouwingen verschillende alternatieven voor aan. De PvdA-fractie wijst een lastenverzwaring van drie jaar achter elkaar vierkant af. ,,Jaar op jaar dient te worden nagegaan of alle mogelijkhe den die kunnen voorkomen dat een lastenverzwaring op de burgers wordt afgewend, uit puttend zijn bekeken". De PvdA wil liever bezuinigen via ombuigingen van het beleid. Men noemt daarbij met name de uitvoering van het dorps plan Oosterland. „Van meet af aan is zowel door het college van b en w als door de PvdA aangevoerd dat dit dorpsplan een groot beslag zou leggen op de financiële spankracht van de gemeente". Omdat naar verwachting een belangrijke provinciale subsi die zal worden bijgedragen aan de uitvoering van de eerste fa ses van het dorpsplan, stelt de PvdA (nog) niet voor om de uit voering op te schorten. Maar men laat in zijn algemene be schouwingen wel een waar schuwend geluid horen. „Wij zijn van mening dat een derge lijk prestigieus project voor een relatief kleine gemeente op termijn niet mag leiden tot aantasting van onze welzijns voorzieningen". Om die wel zijnsvoorzieningen in stand te kunnen houden is de PvdA des noods bereid om investeringen met een duidelijk materieel karakter (bijvoorbeeld het dorpsplan Oosterland, red.) te temperen. De SGP/RPF-fractie laat een heel ander geluid horen in haar algemene beschouwingen. De fractie vergelijkt de 17.000 gul den die de gemeente via de be lastingverhoging in 1992 meer ontvangt aan onroerend goed- belastingen met uitgaven in de welzijnsfeer. „Voor de Stich ting Jeugd Schouwen-Duive- land staat in 1992 ruim 25.000 gulden in de begroting. Ruim schoots voldoende om de aan gekondigde verhoging van de onroerend goedbelasting te voorkomen. De stichting levert geen wezenlijke bijdrage aan onze gemeente. Daarom zouden wij voor stopzetting van de subsidie aan de Stichting Jeugd kiezen waardoor de ge meentelijke belastingen niet omhoog zouden hoeven". Als een andere grote uitgaven post noemt de SGP/RPF de ge meenschappelijke bibliotheek voorziening. „Staat voor ruim 130.000 gulden op de begroting. Naar onze mening is dat veel te veel". Hoewel de fractie toe geeft dat daaraan misschien niet veel te doen is, vindt men toch dat alleen al door de stij ging van de kosten voor de bi bliobus de verhoging van de gemeentelijke onroerend goed belasting zou kunnen worden gecompenseerd De SGP/RPF-fractie laat in haar algemene beschouwingen weten dat zij in het komende jaar besluiten wil nemen die een verdere verhoging van de onroerend goedbelastingen in De uitvoering van het dórpsplan Oosterland zal in de komende jaren een zware financiële druk l gen op de begrotingen van Duiveland. (Archieffoto). 1993 niet noodzakelijk maken. Een voorzichtig financieel be leid dat al doorklinkt in vra gen die tijdens de beschouwin gen worden gesteld over de voorgenomen aanschaf van nieuwe piepers en portofoons voor het brandweerkorps Dui veland en de aanleg van een af zuiginstallatie in de brand weerkazerne. „Kan de aan schaf van die materialen niet beter worden gespreid. Bij voorbeeld de piepers in 1992/ 1993 en de portofoons in 1993/ 1994". Ook de CDA-fractie is van me ning dat voorzichtigheid is ge boden inzake de aanschaf van materiaal voor de brandweer. „Is een afzuiginstallatie echt noodzakelijk"? Men realiseert zich dat bij het beleid voor het komende jaar een keuze moet worden gemaakt tussen bezui nigen of belastingverhoging. „"Bij het doornemen van de be groting blijkt dat bezuinigin gen moeilijk te realiseren zijn zonder de bestaande voorzie ningen aan te tasten. Ook om dat de gemeentelijke belastin gen in vele jaren niet zijn ver hoogd, achten wij de voorge stelde verhogingen aanvaard baar". De VVD-fractie is van mening dat de financiële draagkracht van de gemeente vooral kleiner is geworden vanwege bezuini gingen die via hef decentralisa tiebeleid van de rijksoverheid worden doorgevoerd. „Die heb ben helaas bewerkstelligd dat een lastenverzwaring voor de burger onvermijdelijk wordt". Een slechte zaak vindt de WD-fractie. „Je kunt overwe gen of taken die zonder duide lijke financiële ondersteuning worden doorgeschoven van het rijk naar de gemeente wel moe ten of kunnen worden uitge voerd". Om de belangrijke projecten, zoals de bouw van het Dorps huis Ouwerkerk en de aanleg van de ontsluitingsroute Oos terland, die momenteel in de gemeente plaatsvinden niet in gevaar te brengen, gaat de VVD akkoord met de voorge stelde belastingverhoging. „Zij het met pijn". Vanwege het feit dat het ge meentebestuur meer in kosten- baten termen zal moeten gaan denken om de komende jaren ZIERIKZEE - „Onze gastheren (Beter Wonen) schro men niet om initiatieven te nemen. Aanpasbaar wo nen, renoveren en het opzetten van steunpunten voor serviceverlening etc hebben bij deze woning corporatie al ingang gevonden. De corporatie speelt in op maatschappelijke en sociale veranderingen". Dit vooruitstrevende beleid van woningbouwvereni ging Beter Wonen stipte de gedeputeerde voor volks huisvesting mevrouw L. Nederhoed-Zijlstra zater dag tijdens een bijeenkomst van de Zeeuwse afde ling van de Nationale Woningraad in Zierikzee aan. Open Huis Zierikzee zoals de ontmoetingsbijeenkomst voor bestuursleden en managers van de verschillende Zeeuwse woningcorporaties officieel heet, stond deze keer in het te ken van het thema wonen met dienstverlening. Na het ope ningswoord van voorzitter F. K. Vos van Beter Wonen gingen gedeputeerde Nederhoed-Zijl stra en ing Ph. H. van Doorne, directeur van Beter Wonen ach tereenvolgens in op de verschil lende aspecten van deze ,nog niet zo lang bestaande relatie tussen wonen en dienstverle ning. Mevrouw Nederhoed-Zijlstra die met name de rol die de pro vincie op dit terrein kan ver vullen belichtte wees erop dat wonen en dienstverlening ge ruime tijd twee gescheiden be grippen zijn geweest. Wonen was het terrein van volkshuis vesting en dienstverlening was meer het territorium van wel zijn en volksgezondheid. De inmiddels algemeen aan vaarde gedachte is dat ouderen en minder-validen de moge lijkheid moeten hebben om zo lang mogelijk zelfstandig te blijven wonen. Dat deze ge dachte door de overheid is op gepikt is volgens de gedepu teerde niet zo verwonderlijk omdat dit wellicht op termijn een besparing in de gezond heidszorg kan opleveren. Dit uitgangspunt om ouderen en minder-validen zolang mo gelijk zelfstandig te laten blij ven vraagt een stukje extra dienstverlening waarbij zorg verlening en wonen op elkaar moeten worden afgestemd. De provincies zijn hierbij volgens mevrouw Nederhoed-Zijlstra, die zich baseerde op de conclu sies van een interprovinciale werkgroep, de aangewezen in stanties. Om zorg en wonen op elkaar af te stemmen moet de provincie op basis van een integrale be leidsnota over ouderenhuis vesting zorgen voor een stu rend beleid. Samen met haar collega, gedeputeerde welzijn, A. Dijkwel gaat de gedeputeer- de volkshuisvesting zo'n nota opstellen. Dat sturende beleid zoals Nederhoed-Zijlstra dat voor stelt zal ook ingaan op het af stemmen van regelgeving en het afstemmen van verschillen de beleidsaspecten op elkaar, terwijl ook de planning van projecten op elkaar moet wor den afgestemd. Afstemming is ook nodig bij de spreiding van voorzieningen, zoals bij voorbeeld de sprei ding van servicepunten over de regio. Om tot zo'n goede af stemming te komen kan de pro vincie een behoefteraming voor de verschillende vormen Voorzitter F. K. Vos van Beter Wonen begroet de vertegenwoordigers van de Zeeuwse afdeling van de Nationale Woninaraad. die zaterdaa te aast waren bi) Beter Wonen. (Foto: Joop van Houdt). van ouderen- en bejaarden huisvesting maken. Integraal Hoe dan ook, een aanpak van de ouderenhuisvesting dient volgens de gedeputeerde volks huisvesting integraal te ge schieden. Al gaf ze gelijk toe dat de provincie daar nog niet zo ver mee is. Mevrouw Neder- hoed-Zijlsta signaleerde wel een verschuiving in aandachts velden bij de provincie. Een brede en algemene^ aanpak is niet meer mogelijk en moet de aandacht zich meer richten op de specifieke eisen van bepaal de groepen uit de samenleving (de zogenaamde gedifferen tieerde vraag). Dergelijke ontwikkelingen noodzaken tot een beleid dat gericht is op het wonen op maat, waarbij de relatie met andere beleidsvelden intensie ver wordt. Eerlijkheidshalve gaf de gedeputeerde toe dat de provincie weinig mogelijkhe den tot sturingheeft, omdat ge meenten in de toekomst meer bevoegdheden zullen krijgen bij het besteden van de budget ten voor volkshuisvesting. Via het beleid voor ruimtelijke ordening, het stadsvernieu wingsbeleid en het kleine ker- nenbeleid kan de provincie echter haar invloed laten gel den op het gebied van de oude renhuisvesting. Veel belang wordt daarbij gehecht aan pro jecten die de bereikbaarheid van voorzieningen vergroten en ook kunnen met behulp van bijdragen uit de knelpunten- pot projecten voor ouderen huisvesting (met dienstverle ning) zoals bijvoorbeeld het woonzorgproject in Brouwers haven worden gerealiseerd. „Er is werk aan de winkel voor de woningcorporaties". Daar mee doelde ing Ph. H. van Doorne, directeur van Beter Wonen op de gewijzigde maat schappelijke omstandigheden waardoor het aantal ouderen, gehandicapten dat zelfstandig woont toeneemt. Het traditio nele gezin neemt bij autochto ne Nederlanders duidelijk in belang af. Woningcorporaties zullen daarom diensten moeten leveren aan een ander soort woonconsument (in plaats van het gezin, nu een consument die het druk heeft met werken of die dreigt te vereenzamen door ouderdom of handicap). Door het wegvallen van subsi dies moeten deze diensten te gen een hogere kostprijs wor den geleverd. Meer nog dan voorheen is een bedrijfsmatige aanpak gewenst, waarbij oude ren en gehandicapten speciale aandacht krijgen. Steunpunten Na de verschillende vormen van dienstverlening op een rij tje te hebben gezet ging Van Doorne uitvoerig in op het fe nomeen STEUNPUNTEN voor zelfstandig wonende ouderen en gehandicapten. Uitgaande van een uitgebreidere thuis zorg en de wijkfunctie van ver- zorgingshuizen zouden in dorpskernen en wijken waar geen verzorgingshuis is steun punten ingericht moeten wor den. Zo'n steunpunt is een apart ge bouw in dorp of wijk waar aan zelfstandig wonende ouderen en gehandicapten diensten, zo als sociale activiteiten, hand en spandiensten, bewaking en het bezorgen van maaltijden, kunnen worden verleend waar mee de zelfstandigheid van de ouderen en gehandicapten kan worden vergroot. Ouderen en minder-validen moeten zonder indicatie maar geheel zelfstan dig kunnen bepalen van welke diensten zij gebruik willen ma ken. Woningcorporatie Zo'n steunpunt moet volgens Van Doorne eigendom zijn van de woningcorporatie, omdat dit de mogelijkheid biedt om de kosten van de dienstverle ning door te berekenen aan de huurders. Dit echter wel bin nen de grenzen van de financië le draagkracht van de huur ders. Het in beheer hebben van meerdere steunpunten biedt bovendien schaalvoordelen. Steunpunten kunnen er komen als overheid cq zorgverzeke raars daaraan bijdragen. Daar bij kan de afstemming van WVC en VROM en/of ontwik kelingen bij de zorgverzeke raars nieuwe kansen bieden. De woningcorporatie moet ech ter wel inventief zijn eri grens overschrijdend durven werken, aldus Van Doorne. De open huis bijeenkomst be perkte zich overigens niet, tot verbale bespiegelingen over het wonen met dienstverle ning. Na een discussie over dit thema ging het gezelschap een kijkje nemen in serviceflat De Vrijburg en bij het apparte mentencomplex de mossele. De Vrijburg beschikt over een vol ledig pakket van dienstverle ning, terwijl de mossele een be perktere vorm van dienstverle ning heeft. de begrotingen in de hand te houden, voert de VVD-fractie de financiële bijdrage aan de Stichting Jeugd op als een 'welvaartssubsidie'. „Wij zijn van mening dat de Stichting Jeugd in zijn huidige opzet weinig bijdraagt aan het scala van activiteiten in onze ge meente. Hoewel sommige ge meenten Duiveland als dwarsligger afschilderen als wij de subsidie zouden stopzet ten, vinden wij dat deze trend breuk als voorbeeld gesteld zou kunnen worden". UTRECHT - De werkloosheid onder biologen is in de afgelo pen twaalf maanden met 45 procent verminderd. In okto ber vorig jaar stond 12,6 pro cent van de biologen als werk zoekend ingeschreven. In de overeenkomstige maand van dit jaar was 6,8 procent (771) van de 11.300 biologen nog zon der werk. Dat blijkt uit cijfers van het Nederlands Instituut van Bio logen (NIBI). Volgens het NIBI lijkt de trend van hoge werk loosheid onder biologen nu ge keerd. Het instituut noemt dit opmerkelijk, omdat de afgelo pen jaren na de zomerperiode het aantal werkzoekende bio logen juist toenam doordat er veel mensen afstudeerden. Het NIBI is verrast over de snel heid waarmee de werkloosheid afneemt en voorspelt als de da ling in dit tempo doorgaat er in 1992 een tekort aan biologen zal ontstaan. Blijkbaar zijn bi ologiestudenten beter ingelicht over de arbeidsmarkt. De afge lopen jaren is er meer vraag ontstaan naar professionele bi ologen in de biotechnologie, het milieu en het medisch on derzoek. Als gevolg daarvan hebben de studenten hun stu die kennelijk beter aangepast, aldus het NIBI. BURGH-HAAMSTEDE Dinsdag 22 oktober vergadert de commissie welzijn van de gemeente Westerschouwen. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. Op de agenda van de commis sievergadering een subsidie verzoek van de Stichting Wes terschouwen Kultureel ten be hoeve van de organisatie van een aantal tentoonstellingen in De Bewaerschole. Verder tij dens de commissievergadering aandacht voor het subsidiever zoek van Tafeltje Dekje. Ge zien de toenemende vraag naar warme maaltijdvoorzieningen wordt een financiële bijdrage gevraagd voor uitbreiding van het aantal uren keukenhulp. Ook op de agenda van de com missievergadering een verzoek om subsidie van Ruitervereni- ging De Zilveren Trens. De ver- ereniging wil haar jeugdactivi- teiten uitbreiden. De commis sievergadering is openbaar. De op de vergadering betrekking hebbende stukken liggen een half uur voor de aanvang van de vergadering ter inzage. SIRJANSLAND - Op initiatief van het Reformatorisch Con tact Orgaan Schouwen-Duive- land wordt in Sirjansland weer een serie winteravondle zingen gehouden waarbij men zich verdiept in Gods Woord en de belijdenis geschriften. De eerste bijeenkomst is op donderdag 17 oktober en wordt zoals gebruikelijk gehouden in de zaal van de kerk te Sirjans land en begint om 19.45 uur. Nederlands Hervormde predi kant te Oude-Tbnge ds Tbeuw houdt daarbij een inleiding over het onderwerp Vrijblij vende en appelerende predi king. Na de pauze kunnen naar aanleiding van de inleiding vragen worden gesteld. De bij eenkomst is toegankelijk voor iedere belangstellende. AMSTERDAM - De Amster damse politie heeft acht spe lers aangehouden van de zater- dagamateurclub Amstelland na een vechtpartij waarbij de scheidsrechter in het kruis werd getrapt en bewusteloos werd geslagen. Zondag is een van de spelers na verhoor heen gezonden. De zeven anderen blijven in voorarrest. Hen wordt openlijke geweldpleging ten laste gelegd. Ze worden dinsdag voor de officier van justitie geleid. Verwachting t/m vrijdag 18 okt. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 13 graden Windkracht zuidwest 6 Donderdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht west 6 Vrijdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht noordw. 5 ZON- EN MAANSTANDEN 15 okt. Zon op 07.03, onder 17.47 Maan op 14.33, onder 22.52 Eerste Kwartier: 15 okt. (18.31) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Bij west-Frankrijk ligt een oud lagedrukgebied. Dit beweegt zich, verder in betekenis afnemend, langzaam in de richting van Luxem burg. De bijbehorende bewolking drijft vannacht en morgen over ons land. Veel regen wordt daaruit niet verwacht, maar wat lichte neerslag is vooral in het zuidoosten niet uit gesloten. Vannacht kunnen zich en kele mistbanken vormen bij een mi nimum van rond 9 graden. Morgen middag blijft het kwik door de be wolking bij 14 graden steken. De zwakke wind waait uit zuidelijke richtingen. Vanaf woensdag gaan actieve Oceaanstoringen ons weer bepalen. Er valt dan van tijd tot tijd regen en de wind neemt sterk toe. DEN HAAG - Koningin Bea trix brengt volgend jaar maart een staatsbezoek aan Nieuw- Zeeland. Dat heeft de Rijks voorlichtingsdienst maandag bekend gemaakt. Het bezoek zal plaatshebben van 17 tot en met 21 maart. De koningin is uitgenodigd door de Nieuw- zeelandse gouverneur-gene raal Dame Catherine Ti?ard. Deze wil hiermee extra luister bijzetten aan het feit dat Abel Thsman 350 jaar geleden als eerste Europeaan Nieuw-Zee- land vanuit zee verkende. Het is het eerste staatsbezoek aan Nieuw-Zeeland. In 1978 maak ten Beatrix en Claus al wel een officiële rondreis door het land. In Nieuw-Zeeland we melt het van de mensen van Nederlandse afkomst: 300,000 van de vier miljoen inwoners. ZIEKIKZEESCHEjSSj NIEUWSBODE Hl Uilgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8:00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand,, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 6.80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3