DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS 3-ite a- c Ruim driehonderd bezoekers voor het streekarchivariaat Aandacht voorbereiding steunpunten voor ouderen 0 n I-' -1 I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MM Nationale Archievendag in Zierikzee blijkt groot succes Beter Wonen wil in '92: Bodemonderzoek voor nieuw bedrijventerrein Cursussen popmuziek Zeeland Reformatie herdenking Bruinisse 9 Dit weekeinde meerdere politiecontroles in regio Inbraak in auto Inbraak in auto Belgische toerist I déhdnt van schouwen - duiveland! j ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 14 OKTOBER 1991 148e JAARGANG NR 25033 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEE - De Nationale Archievendag die zater dag ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Vereniging van Archivarissen in Nederland onder meer ook in Zierikzee werd gehouden blijkt een voltreffer te zijn geweest. Ruim driehonderd mensen toonden zaterdag hun belangstelling voor het Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland/Sint Philipsland. schatting te maken, was dit meer dan ze hadden durven ho pen. Thmeer ook omdat de open dag van het Rijksarchief in Middelburg vorig jaar een vergelijkbaar aantal bezoekers trok. Het succes van deze dag zal dan ook voor streekarchiva ris Uil en zijn medewerkers aanleiding zijn om te zien of deze open dag in de toekomst wellicht een vervolg zal krij gen. Niet dat het de bedoeling is elk jaar open huis te houden, maar wellicht dat dit eens in de zoveel jaar kan gebeuren. Be langstelling voor het archief wezen (en dus de regionale ge schiedenis) blijkt er dus wel degelijk te zijn. Voor veel van de bezoekers die van de gelegenheid gebruik maakten om een blik te wer pen in de ruimten van het Streekarchivariaat was het de eerste keer dat ze in aanraking kwamen met het archief. Wat dat betreft is de doelstelling van deze dag om een eventuele drempelvrees voor het archief te genezen'wel geslaagd. Afkomst Regelmatig ook bleek er spra ke te zijn van een gepland be zoek. Een bezoek waarmee men een antwoord hoopte te krijgen op vragen als wie woonden er in het verleden in mijn huis of hoe zit het nu met mijn voorouders. Die twee vra gen werden volgens Uil regel matig gesteld. Uil: ,,Mijn in druk is dat deze dag is aange grepen om dergelijke vragen te stellen" Vragen die aansluiten bij de algemene trend van een toenemende belangstelling voor en kennis van de eigen af komst. Wat dat betreft is de pe riode waarin de regionale ge schiedenis in de geschiedenis- wereld een wat ondergescho ven kindje was voorbij. Op Schouwen-Duiveland echter is de belangstelling voor de ge schiedenis van streek en woon plaats volgens Uil echter altijd intens geweest. Veelal echter wordt die belangstelling bevre digd met het lezen van histori sche boeken en niet met het zelf bestuderen van de vele his torische bronnen die in het ar chief worden bewaard. Naast bezoekers met de gerich te vragen waren er uiteraard ook de bekende gezichten en mensen die geheel vrijblijvend een kijkje in het archief wilden nemen. Speciaal voor die groep hadden de medewerkers van het streekarchivariaat bij de verschillende ruimten korte en Een archief is een toevluchts oord voor droogstoppels en boekenwurmèn. Een plaats ook waar je niet mag praten of lachen, 't Is wellicht wat ex treem gesteld maar nog steeds hangt rond het archief een au reool van saaiheid en geleerd heid; een plaats waar je als niet-wetenschapper niets te zoeken hebt. Om het brede pu bliek te laten zien dat het ar chief voor iedereen toeganke lijk is had de Vereniging van Archivarissen in Nederland, een vereniging die dit jaar pre cies een eeuw oud is, besloten tot het gastvrij openzetten van de deuren van verschillende rijks-, streek- en gemeente archieven. In navolging van deze oproep stonden in Sint Philipsland en Zierikzee de deuren van het streekarchivariaat zaterdag tussen 10.00 en 17.00 uur wijd open. En niet zonder resultaat. Wil een open dag altijd even een aanloopperiode nodig heb ben, in Zierikzee was er om tien uur al sprake van een le vendige belangstelling. De meeste bezoekers meldden zich echter zo tussen 11.00 en 12.30 uur bij de ingang tot het streekarchivariaat en zo even na half vier hadden de mede werkers van het streekarchiva riaat alleen in Zierikzee al bij na driehonderd bezoekers ge turfd. Vervolg Hoewel het de eerste keer was dat het streekarchivariaat Wie zou dat zijn? Ken ik hem wellicht? Een bezoeker van de open dag van het streekarchivariaat open huis hield en het dus bekijkt aandachtig de collectie foto's van onbekende personen. Op deze manier werd geprobeerd -moeilijk was om vooraf een -om alsnog achter de namen van deze naamlozen" te komen. (Foto: Joop van Houdt). leesbare teksten opgehangen met informatie over de functie van de ruimte en om het geheel nog wat aantrekkelijker te ma ken waren er verschillende vi deobanden te zien (onder meer de band Archief, erfgoed van stad en streek en de série Zie rikzee, stad vol geheimen). Ook waren de meest opmerke lijke stukken uit de collectie van het archief uit de kluis (eveneens geopend!) te voor schijn gehaald. Naast het Poortersboek uit 1302, het oudste van Neder- land(!) lagen op de tafel van de studiezaal ook het oudste ar chiefstuk uit de collectie: een akte van graaf Floris V uit 1275, het testament van Pieter Mogge (een document uit 1743) en de geboorte-akte van Pieter Caland, de man die Nederland de Nieuwe Waterweg gaf, uit gestald. Dit laatste document werd evenals een 'krant van honderd jaar geleden via een leesapparaat getoond. Om een indruk te geven hoe de in totaal 2200 charters in Zierikzee wor den geconserveerd stond er eveneens een doos met char ters. Zierikzeese methode Zierikzee heeft daarvoor sa men met restaurateur J. Ster ken uit Ugchelen een speciale ruimtebesparende methode ontwikkeld die bovendien vol doet aan de moderne eisen van conservering. Deze manier, be kend als de Zierikzeese metho de wordt in tal van andere ar chieven toegepast. Niet in de doos maar veilig achter glas was in de studiezaal ook een charter met veertig gildeze- gels, een pronkstuk uit de col lectie van het streekarchiva riaat te zien. In de hoop dat een van de be zoekers de medewerkers van het streekarchivariaat wellicht konden helpen bij het thuis brengen van een aantal onbe kende personen stond er in»-de hal van het streekarchivariaat een bord met foto's. Het lever de weinig op, de foto's waren te lang geleden genomen zodat herkenning moeilijk, zo niet ondoenlijk was. Zo blijft het streekarchiavariaat nog even zitten met een collectie onbe kenden. Dat is op zich geen ramp, want de foto's bieden met name op het gebied van de streekdracht waardevolle in formatie. ZIERIKZEE - Volgend jaar wil Beter Wonen meer het accent leggen op de voorbereiding van steunpun ten voor ouderen (en minder-validen) in dorpen en wijken zonder verzorgingshuis. Dit om het gevaar van vereenzaming van zelfstandig wonende en erg oude mensen tegen te gaan. Dit plan wordt vermeld in de toelichting bij de begroting van Beter Wonen voor 1992. Deze begroting komt vandaag, maandag 14 oktober ter sprake tijdens een vergadering van de verenigingsraad, die om 19.30 uur in het kantoor van deze woningbouwvereniging aan de Calandweg be gint. De door Beter Wonen genoem de steunpunten, die ook zater dag tijdens een bijeenkomst van de Zeeuwse afdeling van de Nationale Woningraad re gelmatig werden genoemd kunnen ertoe leiden dat in ker nen als Dreischor, Nieuwer- kerk en Oosterland, waar geen verzorgingshuis is, woonzorg voorzieningen komen. Deze steunpunten, waaruit verschil lende diensten variërende van hand- en spandiensten tot en met bewaking en het bieden van sociale contacten, kunnen in combinatie met de nieuw bouw van ouderenwoningen worden gerealiseerd. Hiervoor is een bijdrage van de overheid nodig. Beter Wonen kan de beman ning, beheer en exploitatie van dergelijke steunpunten kosten dekkend maken. Deze service kosten die voor minder kapi taalkrachtige bewoners gedeel telijk worden gecompenseerd door de individuele huursubsi die. Complexgewijze De meer marktgerichte aan pak bij nieuwbouw, verbouw en verbetering die in de nieuwe beleidsnota van Beter Wonen wordt bepleit is in de begro ting voor 1992 verwerkt. Zo wordt complexgewijze woning verbetering beperkt tot het on derhoud van het casco en bin- nenwerkzaamheden die in het belang van gezondheid en vei ligheid van bewoners noodza kelijk zijn. Dit zonder huurver hoging. Ook wordt de moge lijkheid voor geriefsverbete- ring genoemd. Dit evenwel bin nen de grenzen van verhuur baarheid op wat langere termijn. Volgend jaar wordt een begin gemaakt met het vergelijken van de woningvoorraad met de woningbehoefte op langere ter mijn. Per kern moet onder zocht worden of woningen bij een wisseling van de wacht be stemd moeten worden voor wellicht een andere doelgroep en zo ja welke aanpassingen in dat geval noodzakelijk zijn. Verwacht wordt dat deze ana lyse voor juli gereed zal zijn. De hogere huurinkomsten, een gevolg van de extra huurverho ging van 5,5% wordt volgend jaar naar verwacht teniet ge daan door de kostenstijgingen. Compensatie voor het wegval len van de rijkssubside voor woningverbetering is daardoor nauwelijks aanwezig. Door een kleiner programma planmatig (groot)onderhoud dat in 1992 moet worden uitgevoerd bij ven de gevolgen van het vervallen van deze rijkssubsidie voor de financiële positie van Beter Wonen beperkt. Behalve deze begroting voor komend jaar bespreken de le den van de verenigingsraad ook een voorstel voor het bou wen van nieuwe woningen in Haamstede (vier stuks), Noordwelle (vier stuks) en Schuddebeurs (drie woningen). Ook wordt maandagavond in formatie verstrekt over nieuw bouw en grootonderhoud, die danwel in uitvoering dan wel in voorbereiding is. NIEUWERKERK - Voordat begonnen kan worden met het inrichten van een bedrijventerrein in Nieu- werkerk moet er een bodemonderzoek worden ver richt. De kosten hiervoor zijn geraamd op 3241 gul den. Dit punt bespreekt de commissie financiën van de gemeente Duiveland donderdag 17 oktober tij dens een vergadering die in het gemeentehuis in Nieuwerkerk wordt gehouden. Aanvang 16.30 uur. Een bodemonderzoek voor het nieuwe bedrijventerrein is no dig omdat in het gebied een zo genaamde asbak aanwezig is. De kosten - 3241 gulden - willen b en w betalen uit de nog op te zetten grondexploitatie. Een bedrag van 17.500 gulden is no dig voor wat extra groen. Nieuw groen is nodig omdat een aantal dode bomen moet worden vervangen en omdat enkele plantsoenvakken nog moet worden ingeplant. Iets dat eigenlijk al eerder gebeurd had moeten worden. Binnenkort wordt in het begin van de aktie tankslag een be gin gemaakt met de inventari satie van ondergrondse opslag tanks. Voor het vervaardigen en bezorgen van een huis-aan- huis circulaire en het plaatsen van een advertentie denkt het college van b en w 1500 gulden nodig te hebben. Hiervoor wil deze de post voor onvoorziene uitgaven aanspreken. Het is niet de bedoeling dat stichtingen en verenigingen ge meenschapsgelden in beheer houden. Dit merkt het dage lijks bestuur van Duiveland op naar aanleiding van de reke ningen over '89 en '90 van de Stichting Ontwikkeling Ou- werkerk. Deze wil vijf mille reserveren voor het onderhoud van het gebouw. Iets waarmee b en w het niet eens zijn. Daar tegenover wordt wel voorge steld om de huuropbrengst zo als die in de begroting voor 1992 staat vermeld met 1500 gulden te verhogen. Dit in ver band met de nieuwe tarieven die voor het nieuwe dorpshuis zullen worden vastgesteld. Behalve deze centenkwes ties" bespreekt de Duiveland- se commissie ook een aantal verordeningen. Zo moet er wat betreft de lijkbezorgingsrech- ten een verordening worden opgesteld, terwijl dc verorde ningen vooor de hondenbe lasting, toeristenbelasting en de leges moeten worden bij gesteld vanwege de voor 1992 voorgestelde tariefsverhogin gen. MIDDELBURG - De Stichting Popmuziek Zeeland heeft voor de komende periode nog een tweetal cursussen op het pro gramma staan, waarvoor be langstellenden zich nog kun nen aanmelden. Aike Jordans uit Bergen op Zoom verzorgt de cursus arran geren. Het geeft popgroepen meer inzicht in het arrangeren van hun muziek. Aan de hand van bekende en minder beken de' luistervoorbeelden wordt ingegaan op de achtergronden van het arrangement en de functie van ritme, harmonie en akkoorden. Wegwijs maken Hoe wordt ik de studio de baas luidt het motto van het project de studio. Het helpt beginnen de bands bij het wegwijsma- ken in de studio. Het project bestaat uit een viertal sessies van elk ongeveer 4,5 uur. Infor matie over beide cursussen kan verkregen worden bij de stich ting, 01180-82650. BRUINISSE - In dc Neder lands Hervormde kerk te Brui nisse is er woensdag 30 okto ber een reformatieherdenking van het comité In de rechte straat, afdeling Schouwen- Duiveland. Vanaf 19.30 uur spreekt ds H. Korving een openingswoord, waarna J. E. van Ees de inlei ding verzorgd met als thema Dc slag, de vraag, het ant woord. Er wordt medewerking verleend door het Duivelands Mannenkoor en er is een collec te ten behoeve van het organi serend comité. Een groot verleden is een plicht voor de toekomst. Wallis Rustig herfstweer HET WEER Vannacht enkele mistbanken. Over dag half tot zwaar bewolkt maar wei nig of geen regen. Minimumtemp. ongeveer 9 graden. Middagtemp. omstreeks 14 graden. Overwegend zwakke wind, rond kracht 2, uit zui delijke richtingen. 1 BELASTINGVERHOGING De politieke fracties uit Duiveland accepteren een ver hoging van de gemeentelijke belastingen. OP BEZOEK De Zeeuwse afdeling van de Nationale Woningraad kwam op bezoek bij Beter Wonen. JUBILEREND LID Afdeling Kerkwerve van de Bouw- en Houtbond FNV huldigde Cees Feytel vanwege 25 jaar lidmaatschap. WINST Het herenteam van handbalvereniging Delta Sport won van Pius X uit Eindhoven. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's SCHOUWEN-DUIVELAND - Dit weekeinde heeft de rijkspolitie op Schouwen-Duiveland op verschil lende plaatsen controles uitgevoerd. Gelet werd op snelheid, eventueel alcoholmisbruik en het voorko men van illegale recreatie. Vrijdag hield de rijkspolitie aan' de Stoofweg in Renesse een snelheidscontrole. De maximale snelheid bedraagt daar 50 kilometer per uur. In totaal 260 voertuigen werden geregistreerd waarvan in to taal 39 bestuurders deze snel heidslimiet bleken te overtre den. De overschrijding van de snelheidslimiet varieerde van 11 tot 37 kilometer per uur. In de nacht van zaterdag op zondag werden op verschillen de plaatsen in de regio alcohol controles uitgevoerd. In totaal 149 bestuurders werden door de politie gecontroleerd. Vijf tig van hen moesten een blaas- test ondergaan. Het was tij dens deze controles niet nodig om rijverboden of processen- verbaal uit te reiken. In diézelfde nacht lette de poli tie eveneens op illegale recrea tie. Dit met het oog op de herfstvakantie. Aan de Brou- wersdam werden vier campers aangetroffen. De eigenaren daarvan moesten honderd vijf tig gulden betalen. AMSTERDAM - De politie in Amsterdam heeft zondag een 16-jarige jongen aangehouden die zijn vader heeft doodge schoten in een woning aan de Karei du Jardinstraat. RENESSE - In de nacht van za terdag op zondag werd inge broken in de auto van een Duitse toerist in Renesse. De benadeelde was de heer S. B. uit Bochum. Hij had zijn auto neergezet aan de Kromme Reke te Renesse. Zondagmor gen ontdekte hij dat het voer tuig was opengebroken en een bruine leren jas die er in lag werd gestolen. SCHARENDIJKE - In de nacht van zaterdag op zondag werd in Scharendijke de auto van een Belgische toerist open gebroken. Het betrof de auto van de heer W. D. uit Antwerpen. Hij had zijn auto geparkeerd aan de Kloosternolstraat. Zondag morgen kwam hij tot de ont dekking dat het voertuig was opengebroken en de autoradio- cassettespeler er uit was gesto len. Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement a f 45,— jaarabonnement a f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet. maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode telefoon plaats: handtekening: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1