m Studiemodel Quattro Spyder een droom van een sporter Dnze puzzelrübriek berichten uit het verleden Pootgoed Inter kerkelijke dienst in Zierikzee Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten Mosselzaad visserij geeft kwekers weer enige moed Grens als genade Niet te koop Kraan Verhuur Zierikzee ri fijt a Dy Kees Kuijper Vaargeul opnieuw aan het verzanden 4 VRIJDAG 11 OKTOBER 1991 NR 25032 Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 9.30 uur ds. K. Hendrikse. Zondags- uur/kindernevendienst. 11.00 uur ds. G. Wassenaar, Haam stede. Kindernevendienst. 18.30 uur drs. A. van der Ploeg, Goes. Kerkwerve: 11.00 uur ds. J. van den Berg, Den Haag. Kindernevendienst. Seroos- kerke: 10.00 uur ds. W. van Weelden, Rockanje, voorber. H.A. Koffiedrinken na de dienst. 11.30 uur zondags school. 19.00 uur ds. W. J. Theu- nissen, Krabbendijke. Burgh: 10.00 uur ds R. J. ten Have. Haamstede: 10.00 uur ds. C. Haasnoot, 19.00 uur ds. J. C. Hanekamp, Oosterland. Renes- se: 9.30 uur ds E. P. Kuin, Ouwerkerk. Noordwelle: 11.00 uur oudl. I. Lemsom. Scharen dijke: 9.30 uur ds. J. v. d. Berg, viering H.A.. Kinderneven dienst. 19.00 uur ds. P. Roze- boom, Garderen, gez. zang- dienst in Herv. kerk. Brou wershaven: 11.00 uur ds D. R. Jonker, Dreischor. Zonnemai- re: 9.30 uur ds. D. R. Jonker, Dreischor. 11.00 uur zondags school. Noordgouwe: 9.30 uur ds. H. A. Klip, Nieuwerkerk. 11.00 uur zondagsschool. Drei schor: 11.00 uur ds. H. A. Klip, Nieuwerkerk. Ouwerkerk: 10.00 uur mevr. C. P. van Eek, theol. kand., Leiden. Nieuwer kerk: 10.00 uur dhr. A. v. d. Schee, Spijkenisse, in Herv. kerk. 17.00 uur ds. H. J. Buijs, Brouwershaven. Oosterland: 10.00 uur ds. J. C. Hanekamp. Kindernevendienst. Jeugdka- pel. 18.00 uur ds. C. Haasnoot, Haamstede. Sirjansland: 10.00 uur ds. H. J. Boer. 18.30 uur kand. W. L. Verwaard, Slie- drecht. Bruinisse: 10.00 uur kand. J. A. Berkheij, Pernis. 17.00 uur ds. R. H. M. de Jonge, Zaamslag. Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 en 18.30 uur ds. P. C. L. de Jonge, Eindhoven. Haamstede: 10.00 uur drs. L. J. Lingen, 19.00 uur ds. F. van Zoelen. Scharendijke: 10.00 uur ds. P. Boomsma, Apel doorn, voorber. H.A., 19.00 uur ds. P. Rozeboom, Garderen, gez. dienst Herv. kerk. Brou- wershaven/Zonnemaire: 10.00 uur da. J. J. van Zoelen, 18.30 uur ds. L. J. Lingen, Burgh- Haamstede. Nieuwerkerk: 10.00 uur dhr. A. van de Schee, Spijkenisse, in Herv. kerk, 17.00 uur ds. H. J. Buijs, Brou wershaven. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur dhr. A. I. Fluijt, Gou da. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.30 uur lees- dienst, 18.30 uur ds. H. Mostert. Christelijke Geref. Kerken Zierikzee: 10.00 uur leesdienst, 19.00 uur ds. K. Jonkman, Goes. Kerkwerve: 10.00 en 18.00 uur ds. H. Korving. Haamstede: 10.00 en 17.00 uur ds. M. Dijkstra. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 en 15.00 uur ds. C. Sonnevelt. Nieuwer kerk: 09.30 en 15.30 uur lees dienst. Oosterland: 10.00, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 15.30 uur leesdienst. Brui nisse: 10.00 en 17.00 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur leesdienst. Oosterland: 9.30, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Zaterdag 19.00 uur Eucharistieviering met Dames koor. Zondag 9.30 uur Eucha ristieviering Gregoriaans met Herenkoor. Haamstede: Zon dag 11.30 uur Eucharistievie ring. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10.00 uur dienst. Leger des Heils Zierikzee: 10.00 uur samen komst. Pinkstergemeente Zierikzee: De diensten zijn op zondagen om 10.00 uur en op de woensdagavonden om 20.00 uur. Apostolische Kerk Zierikzee: 10.00 uur. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis 18.00 uur dhr. M. J. Rouw. ASSEN - Rijkspolitie en mare chaussee in Drenthe hebben na vijf weken speurwerk de over val, eind augustus, op de kazer- newacht van de Adolf van Nassau-kazerne in Zuidlaren opgelost. ZIERIKZEE - Op zondag 27 ok tober wordt in de Gasthuis- kerk aan het Havenplein te Zierikzee een Interkerkelijke dienst gehouden. De bijeekomst heeft als thema Bouwen aan de Vrede. Vele jon geren van de verschillende kerkgenootschappen en de het CJV werken er aan mee via sa menspraak, zang, schriftlezing en gebeden. Voorganger is me vrouw Maj. A. Holland-Kooij en het orgel wordt bespeeld door Mar van der Veer. Tijdens de dienst wordt een collecte ge houden ten bate van een op vangtehuis voor zwerfkinde ren in Belo-Horizonte Brazilië, een project van de organisatie Jeugd met een opdracht. De dienst begint om 17.00 uur en kan door jong en oud worden bijgewoond. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Assen-Zuid: D. W. L'. Krol te Aduard. Bedankt voor Almere: J. P. van Bruggen te Uithuizen. 91/376. Zeeland bezit tientallen prachtige kerken, maar bij vele Zeeuwen zijn deze voor het groot ste deel onbekend. Deze kerken zijn reeds vele generaties de symbolen van de Zeeuwse dorpen en steden en de centra van het godsdienstige leven. Verder ongetwijfeld ook van de kant van allen die belang stellen in de geschiedenis van het vroegere Zeeland en in de bouwgeschiedenis. De hier op de achtergrond afgebeelde Hervormde kerk van Nieuwerkerk werd al in 1490 tot collegiale kerk verheven, maar er rest thans alleen nog het laat-gotische koor. Het schip verbrandde al in 1583. Tot dat de toren in 1945 werd opgeblazen gaapte er een grote ruimte tussen de in 1590 herstelde toren en het koor. De kerk herbergt een aantal laat-gotische grafzerken, onder meer van kanunniken en de preekstoel dagtekent van omstreeks 1670. Na de Watersnoodramp van 1953 werd het kerkge bouw grondig hersteld. Correspondentie over deze rubriek Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 12754. BRUINISSE/ZIERIKZEE Afgelopen dinsdag en woens dag is op de Waddenzee de eer ste ronde van de mosselzaad visserij succesvol verlopen. Alle 95 kwekers die in aanmer king kwamen voor een vergun ning om mosselzaad te vissen hebben in een paar uur tijd 750 mosseltonnen zaad kunnen vangen. Een vrijwillige matiging die vooraf door de sector werd af gesproken verplichte iedere kweker tot een maximale la ding van 750 tonnen. In de mist vertrokken dinsdag morgen 47 schepen en woens dag zijn 48 vaartuigen uitgeva ren voor de visserij op mossel zaad. Rond negen uur 's mor gens dienden de eerste schepen met zaad zich aan in de havens van Den Oever, Harlingen en Lauwersoog. Door medewer kers van de mosselveiling in Yerseke werden de ladingen in deze havens gemeten. Na me ting vertrokken de schepen om de lading te verzaaien. Het me rendeel van het zaad werd in de Waddenzee gelost. Een aantal kwekers nam geen risico. Zij vervoerden het vrachtje naar een perceel op de Oosterschel- de om het kostbare 'spul' aan de vraatzucht van de eidereen- den te onttrekken. Deze vogels worden weer in steeds grotere aantallen waargenomen op het Wad. Het is niet ondenkbeeldig dat de wachtdiensten die vorig jaar boven de percelen door een aantal kwekers werden inge steld op korte termijn weer worden ingevoerd. Om deze wachtdiensten te vereenvoudi gen werd het zaad zoveel moge lijk op percelen in de buurt van collega's uitgezaaid. ,,Van de boom der kennis van goed en kwaad zult gij niet eten". Genesis 2 17 In het midden van het paradijs stonden twee bomen. De boom des levens en de boom waar de tekst over spreekt. Direct klinkt er een bijzonder Woord van God niet van eten, ver boden vruchten dus. Ook klinkt er een bedreiging Op het verboden gebruik staat de doodstraf. Hoe zou Adam kunnen begrij pen wat goed is en wat kwaad? Zelfs van verboden kon hij toch geen weet hebben? Hij leeft in ongebroken gehoorzaamheid aan zijn Schepper. Hij kan in derdaad niet weten wat goéd, kwaad, dood is. Hij begrijpt wel dat God hier tegenover hem staat en op zijn grenzen wijst. Adam wordt op zijn vrij heid'en zijn creatuurlijkheid gewezen, middels dat verbod. Het wil niets anders zeggen dan: Adam, je bent die je bent, door Mij je Schepper; besef dat dan ook. Je bent een vrij schep sel, wees dan schepsel; en door dat - wees dat wordt niets nieuws toegevoegd aan dat eer ste, het is er zelfs al mee gege ven en gewaarborgd. Die eigen aardige verworvenheid van vrij zijn en geschapen zijn, wordt in de beeldende taal van de Bijbel uitgedrukt doordat de boom der kennis, de verbo den boom die de grens van de mens betekent, in het midden staat. De grens van de mens ligt midden in zijn bestaan, niet aan de periferie, aan de pe riferie ligt de grens van zijn na tuur, de grens van zijn tech niek, de grens van zijn moge lijkheid. De grens, die in het midden ligt, is de grens van zijn werkelijkheid van zijr. be staan zonder meer. Men kan de grens aan de periferie eerbiedi gen en toch innerlijk grenze loos leven, wie echter de grens in het midden eerbiedigt, diens hele bestaan, diens hele mens zijn met al zijn gelijkheden is begrensd. ..Grens als genade". ,,Vrij naar Bonhoeffer's brevier" Kuitaart M. J. Rouw f De Quattro Spyder. BROUWERSHAVEN - U zoekt een auto met een top van 250 kilometer per uur, een 2,8 liter motor, een ac celeratie naar 100 kilometer per uur in zes seconden en een carrosserie van aluminium (totaalgewicht wagen 1100 kilo), dan kunt nu stoppen met zoeken. Audi heelt een passend antwoord; de Quattro Spi der. Jammer, maar het is een studiemodel. Kopen is er (vooralsnog) niet bij. Het is wel een rijklare studie, zoals die onlangs op de emi nente beurs in Frankfurt werd getoond. Het toont aan hoe met behulp van aluminium het to tale gewicht van wagens kan worden verlaagd. Een geringer gewicht betekent zowel in de produktie als in het gebruik, dat de auto milieuvriendelij ker is. Bovendien is aluminium gemakkelijk en volledig recy clebaar. Het interieur van de Quattro Spider mag opmerkelijk ge noemd worden. Het is een ech te tweezitter. Het studiemodel beschikt over buitengewoon veel kofferruimte. Achterin is deze meer dan 300 liter, terwijl voorin onder het voordeksel plaats is voor allerhande, klei nere. praktische zaken. Met weinig handgrepen is het mogelijk de gesloten Quattro Spyder in een open-air-auto te veranderen. Het dak, dat in het model van glas is en waarin een zonnepaneel is opgeno men, kan worden verwijderd en boven de motorkap worden bevestigd. Het ligt dan dus aan de buitenkant bovenop de car rosserie, zodat de inhoud van de kofferruimte niet wordt be perkt. Het zonnepaneel levert bij zonnig weer voldoende stroom voor ventilatie. Op war me dagen wordt voor een per manente luchtverversing van het interieur gezorgd. De functionele inrichting is be palend voor het interieur. Spe ciaal ontworpen schaalvormi- gc sportstoelen, klassieke ron de klokken, terwijl bekledin gen van hoogwaardig techni sche kunststoffen terug te vin den zijn op het dashboard en aan de portieren. Het is welis waar geen verkoop-wagen, maar op termijn wordt een aantal nu ontwikkelde technie ken doorgevoerd in de gangba re Audi's. De duidelijke elasticiteit van de V6-motor maakt het moge lijk milieuvriendelijk te rijden met lage toerentallen, zonder evenwel afstand te doen van de prestaties die dezë sportwagen biedt. Audi noemt dat zelf het 'souverein sportwagencon cept'. En met een top van 250 kilometer per uur en een pitti ge acceleratie mag de Quattro Spyder zonder bescheidenheid een echte sport-topper ge noemd worden. En de prijs Hoop centen Als Audi het al zou weten, dan had ze er waarschijnlijk niet mee te koop gelopen. Voor niks gaat de zon op, voor een hele hoop centen staat de Audi Spy der voor de deur. AMSTERDAM - In Arti et Ami- citiae in Amsterdam is van 27 oktober t/m 14 november werk van Jean-Paul Franssens te zien. Een expositie toont een retrospectief van schilderwerk van deze schilder/schrijver, er zijn gedichten te beluisteren en er is een overzicht te zien van zijn literaire werk. De film „De Wisselwachter" van Jos Stelling naar Franssens' de buutnovelle uit 1945 wordt op video vertoond, evenals enkele éigen cameraopnamen van hem. Op twee avonden, 2 en 9 november, regisseert Frans sens zijn eenakter „Een Win- terballade". UTRECHT - Het service-, ver koop- en kantoorpersoneel van de divisie Informatiesystemen van Philips wil meer duide lijkheid over de voorgenomen verkoop van dit bedrijfsonder deel aan Digital Equipment Corporation. Advertentie Telefoon 01110-15909 De twee boekenbonnen van 10,- als prijs van de vorige week- puzzel gaan naar: H. M. de Bakker-v. d. Linde, Elkerzeeseweg 29, Scharendijke en M. J. van Leeuwen-Hamelink, Werckendetstraat 4, Zierikzee De oplossing van vorige week, vrijdag 4 oktober, luidt als volgt: Kaapse buffel. De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierik zee. De enveloppe kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jannewekken worden gedeponeerd. Een vriendelijk verzoe^ is om op de enveloppe duidelijk het woord weekpuzzel te vermelden. Enveloppen waarop niet staat vermeld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk wpensdag 16 oktober in ons bezit zijn. Onvoldoende gefrankeerde enveloppen dingen niet mee naar een prijs. Horizontaal: 1. rechthoek van latjes, waarin staafjes zijn vastge maakt, waarover je kralen heen en weer kunt schuiven. Vroeger veel gebruikt als hulp bij het rekenen; 4. kus op de rug van je hand; 7. het tegenovergestelde van confectie; 9. bladgroente; 10. boom; 11. dapper en vastberaden; 14. iets tijdelijk in gebruik ge ven; 15. zoet broodbeleg; 17. uitbouw met ramen; 18. soort van gro te, bont gekleurde papegaai; 19. bovenste stuk van een graan halm; 20. eenvoudig en matig; 21. zeepwater voor de was; 23. in el kaar; 25. aftreksel; 28. ouderwets woord voor tante; 29. boom; 30. misselijkheid die ontstaat door het rijden in een auto, trein e.d.; 33. iets één of meer keer doen om het te leren; 34. uitwendige ope ning van de neusholte. Verticaal: 1. vliegtuig; 2. meisjesnaam; 3. zware hamer met recht hoekige kop; 4. uitroep; 5. het tegenovergestelde van dik; 6. stum per; 7. donkerblauw; 8. financiële aangelegenheid; 11. zangvogel die in een kooi gehouden wordt; 12. spoedig; 13. iemand die voor zijn plezier reizen maakt; 15. kledingstuk; 16. omslag om losse vellen papier in op te bergen; 20. vloeibare zeep om het hoofdhaar te wassen; 22. orgaan; 24. punt van waaruit je begint te tellen of te meten; 26. vingers van de voet; 27. strelen; 31. oppervlakte- maat; 32. voorwerp met handvat of draagriem, waarin je dingen kunt meenemen. De sleutelwoorden worden gevormd door de letters uit de vakjes: I, 19, 7, 3, 10, 11, 18, 20, 32, 31, 24, 15, 25. Uit de krant van 50 jaar geleden Thans kunnen wij nog van kleine voorraden aanbieden: Alpha A, Furore A Eigenh. A en Bintje A Bestel ten spoedigste Voor beter pootgoed alleen Ouwerkerk, Telefoon 1 REORGANISATIE DER NEDERLANDSCHE PERS Wegens papierbeperking Op de persconferentie, Donder dagmiddag gehouden op het Departement van Volksvoor lichting en Kunsten, heeft dhr. Max Blokzijl medegedeeld, dat met 1 October a.s. de Neder- landsche pers zal worden gere organiseerd in verband met pa pierbeperking. Deze reorganisatie betreft in de eerste plaats de dagbladen, waarvan een aantal kleine zal verdwijnen, omdat zij niet lan ger papier kunnen geleverd krijgen, ofwel van hun papier- voorraad geen gebruik mogen maken. Voorts verdwijnt een aantal nieuwsbladen, die een of eenige malen per week ver schenen. Tbnslotte worden zeer vele tijdschriften opgeheven. De heer Blokzijl deelde mede, dat de commissie voor de pers- organisatie maatregelen heeft overwogen om de getroffen uit gevers, directeuren en journa listen te steunen. ROOKEND NEDERLAND De voorraadpositie en de fabricage Voor rookers ziet de toekomst er niet rooskleurig uit. Zoo lang de oorlog duurt, zullen de voorraden overzeesche tabak van dag tot dag slinken en niet meer kunnen worden aange vuld, aldus een publicatie van het Departement van Handel en Nijverheid over het Rijks bureau voor Thbak en Th- baksproducten, opgericht op 28 Mei 1940. De aanwezige voorraden siga ren, kerf- en sigarettentabak werden dadelijk opgenomen. De laatste twee categorieën zouden het Rijksbureau min der zorgen baren dan de eerste. Immers voor de sigarenfabri- kage is noodig dekblad, om blad en binnengoed. Voor dek blad is geen andere dan Neder- landsch-Indische tabak bruik baar en waar aan den voorraad dekblad eens een einde moest komen, verdiende het aanbeve ling de voorhanden Ned.-Indi- sche omblad-tabak voortaan als dekblad te gebruiken. NIEUWE SOCIALE MAATREGELEN Ondanks oorlog en andere zorgen Nederland had vóór de mobili satie van Mei 1940 rond 400.000 werklooze arbeiders, daarna 160.000. Daarnaast stond een leger van ruim 400.000 gemobi liseerde arbeidskrachten en een aantal van 50.000 te werk gestelden in de werkverrui ming. Ongerekend de werkver ruiming telde men dus in ons land in Mei 1940 ruim 560.000 onproductieve arbeidskrach ten. Thans is dit aantal terug gebracht op 120.000. HARLINGEN - Dc vaargeul tussen Harlingen en Terschel ling is opnieuw aan het verzan den. In drie maanden tijd is de dit jaar in gebruik genomen geul een meter minder diep ge worden. De diepte van de vaar route bedraagt op dit moment 4,5 meter. Rijkswaterstaat, de gemeente Tferschelling en rederij Doek- sen hebben deze week besloten om volgende week al te starten met het uitbaggeren van de geul. Wanneer dit niet het ge wenste resultaat geeft, wordt naar alternatieve routes ge zocht. Woordvoerder W. ter Laak van Rijkswaterstaat vreest dat er bij een alternatie ve route gedacht moet worden aan een kunstmatig aangeleg de geul. „Nadeel van een kunstmatige geul is dat er veel vaker gebaggerd moet worden en dat er extra rekening moet worden gehouden met ander scheepvaartverkeer. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 7