Europa centraal bij vier afdelingen van de NCVB DAR ui HIKMAT ■iiffti' 'Eerste' paal in de grond gedraaid voor NMB-kantoor Vernietigend Door directeur Waaijenberg Zeeland verplaatst twee bunkers Éénwording en de positie van de vrouw Basisscholen Haamstede krijgen een gebouw Nieuwe directeur obs De Stove drukk< Demonstratie Eindhovense brandweer VRIJDAG 11 OKTOBER 1991 NR 25032 3 Zelden heeft een interne com missie een zo vernietigend rap port gepresenteerd over de ei gen partij, dan de commissie Van Dijk over het Zeeuwse CDA. Binnen de partij is al ve le jaren een ordinaire machts strijd gaande van over-ambi- tieuze dames en heren. Een strijd, die de Zeeuwse politiek ernstig geschaad heeft en dat voorlopig zeker nog zal blijven doen. Door het benoemen van de met onbesproken gedrag ge zegende Lukkie Nederhoed- Zijlstra uit Zierikzee tot gede puteerde, is aan die interne strijd geen einde gekomen. De voornoemde commissie heeft statenlid en oud-gedepu teerde De Boe het dringende advies gegeven zijn koffers te pakken en oud-gedeputeerde en CDA-fractievoorzitter Ven- tevogel heeft daags voor de presentatie van het felle rap port zijn eigen conclusies ge trokken. Hij was in de be lastingaffaire ook de onder zoekscommissie voor, door als gedeputeerde zijn politieke ambities snel aan de wilgen te hangen. Of De Boe zo verstandig is Middelburg te verlaten, moet nog blijken. Wat ook nog on duidelijk is, is of er meerdere christen-democraten hun bie zen moeten pakken als indrin gende gesprekken geen effect zullen hebben. Deze beschamende affaire bin nen het CDA in Zeeland is het zoveelste item, dat de landelij ke media heeft gehaald. In ne gatieve zin wel te verstaan. Het politieke imago van het provinciaal bestuur was door de belasting affaire al danig geschonden en loopt met de CDA-affaire nog een gevoelige klap op. En zijn er nog mensen, die heil zien in die zogenaamde nieuwe bestuurscultuur van de provincie? Daar lijkt voor alsnog ook weinig van terecht te komen. Het enige wat in de achterliggende periode veran derd is, is het logo op het brief papier. Dat belooft wat voor de toekomst. Nieuwe bezems vegen goed schoon. Laat het CDA er alvast wat bestellen. AvdW ZIERIKZEE - Met een oorverdovend vuurwerk werd donderdag-middag luidruchtig- kond gedaan van het feit, dat de eerste paal de grond is ingegaan van de nieuw te bouwen NMB-bank in de Lage Nobelstraat te Zierikzee. Deze bouwtechnische handeling werd verricht door directeur B. Waaijenberg, onder toe ziend oog van een aantal genodigden. niet mogelijk een geschikte lo catie te vinden, waarna defini tief besloten werd in de Lange Nobelstraat te blijven zitten. Gekozen werd voor een rigo- reuze beslissing. De bestaande panden moesten met de grond gelijk worden gemaakt en er moest een nieuw pand herrij zen. Achteraf geen slechte keuze volgens Waaijenberg. Met de komst van Albert Heijn in deze straat was het karakter van.de straat totaal veranderd en kwam ook de NMB beter tot haar recht. Ook de beschikbare parkeerplaatsen spreekt de NMB-directeur zeker aan. NMB-directeur Waaijenberg ging in zijn toespraak ook kort in op de bank in Nederlandse context. Na zijn speech over handigde hij H. van der Post als voorzitter van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken een ou de prent van Zierikzee, die vroeger prijkte in het NMB- kantoor. Van der Post zei blij te zijn met de prent en maakte gekscherend van de gelegen heid gebruik om Waaijenberg meteen een donateurskaart in de handen te drukken. Het was niet de eerste paal. In de loop van de dag was er al een aantal de grond inge draaid. Gedraaid, omdat het bekende heien teveel schade aan de bebouwde omgeving zou aanrichten. Bij het draaien wordt onder grote druk een stalen hollen pijp de grond in geboord, waarna deze wordt volgestort met beton. Het fundament van het nieuwe kantoor staat verankerd op ne gen meter diepte. Daar zit vol gens berekeningen een laag, die het gebouw kan dragen. Met de eerste paal krijgt de nieuwbouw pas echt vorm. Ge ruime tijd is zo zorgvuldig mo gelijk het oude afgebroken en werd de grond geschoond. In 1960 in Zierikzee De NMB - zo bleek uit de woor den van Waaijenberg - is in 1960 in Zierikzee gekomen als bij kantoor van de vestiging in Goes. De bank zat in de Vis- straat en werd later verplaatst naar de Mol, hoek Hoge Molen straat. ,,Dit kantoor, dat eerst niet meer was dan een zitdag, heeft zich voorspoedig ontwik keld. Al gauw was het pand te klein en werd uitgezien naar een plek om een nieuw kantoor te stichten. Dat werd gevonden in de Lange Nobelstraat, name lijk de voormalige drukkerij van Lakenman en Ochtman", aldus Waaijenberg. Eisen Op deze plaats werd in 1965 nieuwbouw gepleegd. Maar ook dit pand voldeed al snel niet meer aan de eisen. Daar om werd in 1985 het pand er naast gekocht en kon het kan toor weer even 'uit de voeten'. „Inmiddels werd ook ijverig gezocht of het niet mogelijk was een paar panden op het Havenplein te kopen. Tben hadden we nog de gedachte dat onze bank juist daar gevestigd moest worden". Maar dat zat tegen. Het bleek NMB-directeur Waaijenberg draait de symbolisch eerste paal de grond in. (Foto: Joop van Houdt). MIDDELBURG - De provincie Zeeland heeft verplaatsing van twee kleine bunkers bij Yerseke verkozen boven sloop wegens het historisch belang. Het gaat om de laatste resten van de verdedigingslinie die in de Tweede Wereldoorlog Vlis- singen als toegangspoort voor de Schelde moest afschermen voor bezetting vanuit het Oos ten. Komende zaterdag worden de betonnen bouwsels bij de spoorwegovergang Zanddijk bij Yerseke enkele meters ver plaatst. Ze worden eerst uitge graven en vervolgens door een telescoop-kraan verplaatst. De bunkers moeten plaatsmaken yoor werkzaamheden aan de spoorwegovergang en de aan sluitende wegen. De bunkers zijn in 1939 ge bouwd en waren onderdeel van de Zanddijk-stelling. ZIERIKZEE - De afdelingen Zierikzee, Kerkwerve, Haamstede en Bruinisse van de Nederlandse Chris ten Vrouwen Bond (NCVB) gaan zich verdiepen in een nieuw aandachtsveld: samen-werken, samen leven, samen-vieren. De NCVB is tijdens de algeme ne vergadering in mei van dit jaar met het aan dachtsveld Vrouwen in Europa gestart. Van 1991 tot 1994 wordt aandacht besteed aan de gevolgen van de Europese éénwording voor de positie van vrouwen. dere derde donderdag van de maand om 19.45 uur bijeen in het Hervormd Verenigingsge bouw. Op de agenda staat onder meer een spreekbeurt van mevrouw De Hoop uit Middelburg. Ze werkt voor de Nederlandse Hartstichting. De streek verga dering is op 19 maart en daar voor is A. F. C. Brosens, secre- In het jaar 1991-1992 komt de positie van vrouwen op de ar beidsmarkt aan de orde. Te vens spreken de leden over de vijf EG-richtlijnen inzake ge lijke behandeling voor mannen en vrouwen. Het jaar daarop komt het leefklimaat in Euro pa aan de orde en het effect hierop door de éénwording. Het laatste jaar staat de multi culturele samenleving cen traal. In het kader van het aandachts veld Vrouwen in Europa ko men ook de Europese verkie zingen van 1994 ter sprake. In het maandblad Informatie zul len regelmatig artikelen ver schijnen met betrekking tot dit onderwerp en tijdens de afde lingsavonden en met thema dagen worden inleidingen over dit onderwerp verzorgd. Nieuw project in Pakistan De NCVB (landelijk 60.000 le- den) heeft verder gespreksleid sters getraind om over het nieuwe financiële project On derwijs in Pakistan te laten spreken. Naast informatie over het land wordt met diaseries het onderwijsproject DAR ui HIKMAT belicht. Overigens hebben de voor noemde afdelingen ook hun jaarprogramma's klaar. De af deling Zierikzee komt bijeen in de zaal van de Gereformeer de kerk te Zierikzee. Op de agenda staat onder meer een inleiding van mevrouw E. L. Reijnhoudt-Kaland op het pro gramma, die op 20 november spreekt over Onderwijs in Pa kistan. Mar van der Veer uit Zierikzee spreekt op 15 april over de Mattheus Passion. Van zelfsprekend zijn er nog veel meer activiteiten. Opmerkelijke agenda-onder delen van de afdeling Kerk werve (bijeenkomst in 't Zuud- Een bijzonder onderwijsprojekt in Pakistan N*d«1andM ChristenVrouwanbond ènde iedere derde woensdag van de maand om 19.45 uur) is een creatieve avond op 13 no vember, waar mevrouw De Lange uit Bruinisse helpt met het maken van kerstkaarten. Op 15 januari spreekt dijk graaf van het eilandelijke wa terschap, mevrouw A. P. de Haan over haar werk. Godfried Bomans De afdeling Bruinisse komt ie- taris en vertaler van Godfried Bomans, uitgenodigd voor het lezen uit Bomans' werk. De afdeling Haamstede ten slotte bezoekt 21 november de winkel van de familie Sandée in Kamperland. Evenals de an dere afdelingen is er ook een kerstviering. Voor Haamstede is die gepland op 17 december. De groep komt iedere derde dinsdag van de maand bijeen in de zaal bij de Gereformeerde kerk (aanvang 19.45 uur). BURGH-HAAMSTEDE - De beide basisscholen in Haam stede, de OBS de Kirreweie en de CNS Onder de Wieken krij gen zo spoedig mogelijke de beschikking over een gebouw waarin ook ruimte is voor de jongste leerlingen; de kleuters van vier tot zes jaar. Bij de invoering van de basis school in 1985 werden de kleu terscholen opgèheven en on stond in Nederland een school vorm voor kinderen van vier tot 12 jaar. Volgens de richtlij nen moet dat ook tot uiting ko men in het feit dat de hele school in een gebouw is geves tigd. Op grond van de leerlin genprognose uit die tijd be stond de verwachting dat het leerlingenaantal zodanig zou afnemen dat het lagere school gebouw groot genoeg zou zijn voor de nieuwe basisschool. De kleuters bleven daarom voorlo pig in hun eigen gebouw aan de Bernhardstraat. Inmiddels is gebleken dat, in tegenstelling tot eerdere verwachtingen, de dislokatie nog 15 jaar zal blij ven bestaan. De burgemeester en wethouders van Wester- schouwen vinden dat een onge wenste situatie. Onder andere omdat huisvesting van de leer lingen in twee verschillende gebouwen integratie en daar mee het doel van het basison derwijs in de weg staat. Men stelt daarom tijdens de raads vergadering van maandag 21 oktober aan de raad voor om beide basisscholen onder het Overzicht Vermeerdering Huis vesting 1992-1995 te plaatsen en alles in het werk te stellen om te komen tot een spoedige op heffing van de dislokatie. ELLEMEET - De heer P. F. J. Stal uit Dordrecht wordt de nieuwe directeur van de open bare Basis School De Stove te Ellemeet. De heer Stal volgt de huidige directeur J. Siemerink op die is benoemd tot directeur van een basisschool in Eibergen. Tij dens de gemeenteraadsverga dering op maandag 21 oktober moet de benoeming definitief worden vastgesteld via een ge meenteraadsbesluit. Op de ad vertentie die de gemeente Wes- terschouwen plaatste kwamen 14 reacties. Een selectieteam bestaande uit de waarnemend directeur van De Stove, een vertegenwoordiger van de me dezeggenschapsraad, de wet houder van onderwijs en een onderwijs-ambtenaar selec teerde hieruit drie kandidaten. Naar aanleiding van persoon lijke gesprekken die met deze mensen werden gevoerd kwam het selectieteam unaniem tot de conclusie dat de heer Stal de meest geschikte kandidaat was. AMSTERDAM - In het Amster damse Paradiso wordt op 12 oktober de jaarlijkse Indianen- manfestatie gehouden. ZIERIKZEE Bibliobus Ook de bibliobus doet mee aan de kinderboekenweek. Alle kinderen die in de bus komen tijdens de kinderboekenweek krijgen een attentie, die te ma ken heeft met thema Huizen in boeken. In samenwerking met de basisscholen van Renesse, Ellemeet en Ouwerkerk wor den er nog extra dingen georga niseerd. Ikonen Tijdens een bijeekomst van de afdeling Schouwen van de Ne derlandse Bond van Platte landsvrouwen in de foyer van restaurant Mondragon heeft mevrouw E. C. den Engelse uit Renesse een lezing gehouden over ikonen. Mevrouw Den En gelse die zelf ikonen maakt vertelde ovér hun betekenis in de religie en de werktechnie- ken die worden toegepast bij het maken van ikonen. Uitstapje Luctor et Emergo Twaalf jeugdleden van de mu ziekvereniging Luctor et Emer go maakten een uitstapje naar Domburg. Daar bezochten zij het subtropisch zwembad Dori- mare. Na het zwemmen werd men door vervoer- en taxibe drijf Van der Slikke gratis weer terug naar Renesse gere den waar men samen ging eten en bowlen. NIEUWERKERK Witlofstudieclub Op maandag 14 oktober wordt op initiatief van de Witlofstu dieclub Schouwen-Duiveland een excursie gehouden naar het bedrijf van M. W. Kik aan de Loensweg 27 te Nieuwerkerk. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. BRUINISSE Lampionoptocht Op initiatief van de stichting Festiviteiten wordt zaterdag 12 oktober in Bruinisse de jaar lijkse lampionoptocht gehou den. Vorige week werd deze traditie vanwege de weersom standigheden uitgesteld. De lampionnen zijn vanaf 19.00 uur voor een klein bedrag te koop bij de muziektent. De op tocht start om 19.30 uur in het centrum. MIDDELBURG Provinciale VVV In hotel Arneville te Middel burg wordt op donderdag 24 oktober het beleidsplan 1992- 1996 en het activiteitenplan 1992 van de provinciale VVV Zeeland gepresenteerd. Tijdens de presentatie houdt de voor zitter van de VVV Zeeland, J. B. Ventevogel een inleiding on der de titel Samen sterk voor het toerisme. Een onderhande ling over het overheidsbeleid ten aanzien van de VVV's en de toeristische promotie. P. H. van Zeil van de ANVV geeft een toelichting op de toekomst plannen van de VVV in Neder land. Ook gedeputeerde me vrouw G. de Vries-Hommes houdt een inleiding. De bijeen komst begint om 17.00 uur. WASHINGTON - De Verenigde Staten en Canada hebben een nieuw medicijn toegelaten dat door AIDS-patiënten gebruikt kan worden, die niét in staat zijn AZT, het enige andere toe gestane middel in de strijd te gen het AIDS-virus, tot zich te nemen. Je Irouwa; 1a9 is I Ma*">°nnuie. "CUJKS«**»TEn k0mp'^metl r-j—j r,en van: Ja°nbv "bekken 11 aanboc» 0®'df rot at d*et>mber M °'»CM655, Verwachting t/m dinsdag 15 oktober WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 15 graden Windkracht variabel 3 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 15 graden Windkracht zuid 3 Dinsdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 15 graden Windkracht zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 12 okt.Zon op 06.58, onder 1753 Maan op 12.30, onder 19.49 13 okt.Zon op 07.00, onder 17.51 Maan op 13.21, onder 20.43 14 okt.Zon op 07.02, onder 17.49 Maan op 14.02, onder 21.45 Eerste Kwartier: 15 okt. (18.31) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weerbeeld verandert de komende dagen drastisch. Begin volgende week krijgen Oceaande pressies weer de gelegenheid on gehinderd tot West-Europa door te dringen. Dat betekent op termijn wisselvallig herfstweer met regen en krachtige zuidwestenwinden. Za terdag brengt een afnemende zuid oostenwind nog vrij warme lucht naar ons land. Lucht die vrij droog is. Wel zou er later op de dag in het zuiden van het land een bui kunnen ontstaan. Zondag gaat het ook nog om een lokale bui. Meer regen valt er begin volgende week te verwach ten. EINDHOVEN - De Eindhoven- se brandweer heeft vrijdag morgen gedemonstreerd voor een betere huisvesting in het noordelijke stadsdeel Woensel. De kazerne daar is te klein om het minimum aantal brand weerlieden te huisvesten dat nodig is om de eerste uitruk- voertuigen te bemannen. De kazerne in Woensel is bo vendien gevestigd op een in dustrieterrein. Daardoor gaan vaak kostbare minuten verlo ren omdat de weg wordt ge blokkeerd door ladende of los sende vrachtwagens. In de Eindhovense gemeenteraad wordt al enkele jaren gespro ken over de bouw van een nieu we kazerne elders in Woensel. Daarvoor zijn al plannen ge maakt. De nieuwbouw zou ruim acht miljoen gulden kos ten. ZIERIKZLtSCHL^? nieuwsbode!» Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon; 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 1130 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 630. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3