EEN DIJK VAN ZEKERHEID. IN MIDDELBURG. Werkgevers zijn 'teleurgesteld' Bru zet eerste stap in richting van gemeentelijk ouderenbeleid Lubbers neemt ministerie in bescherming Algemene Zeeuwse waterstanden Celstraf geëist voor levend roosteren van een schaap WEEKENDSERVICEDIENST DEURLOO B.V. Knelpunten op een rij in concept-notitie Sint directeur op ministerie 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Advertentie V ZEEUWS ZEKER. Vraag uw verzekeringsadviseur. DEN HAAG - Het Verbond van Nederlandse Onder nemingen (VNO), de grootste werkgeversorganisatie in ons land, toonde zich donderdag bij monde van een woordvoerder „teleurgesteld" over de uit komsten van de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer. ,,Onze fundamentele bezwaren zijn op geen enkele wijze weg genomen," aldus de woord voerder van het VNO. De woordvoerder wilde, niet in gaan op de vraag of de werkge vers nu afzien van deelname aan een of andere vorm van na jaarsoverleg. Eind vorige week zei VNO-voorzitter Rinnooy Kan naar aanleiding van de ka binetsplannen voor 1992 ,,nog geen basis te zien voor zinvol overleg met het kabinet." De werkgevers constateerden dit in het voorjaar al, en Tus senbalans, miljoenennota noch de uitkomst van het debat IJSSELMUIDEN - De 81-jarige J. Oosterhuis uit Diever en zijn 80-jarige echtgenote zijn don derdag in IJsselmuiden door een ongeval om het leven geko men. De auto van het bejaarde echtpaar botste op een krui sing tegen een vrachtwagen combinatie die over een voor- angsweg reed. De chauffeur hiervan bleef ongedeerd. DEN HAAG - De PvdA-fractie in de Tweede Kamer vindt dat de bevriezing van de uitkerin gen van degenen die nu een WAO-uitkering hebben onge daan moet worden gemaakt op het moment dat er een omslag zichtbaar wordt bij het terug dringen van het aantal WAO- ers. De omslag moet dan zoda nig zijn dat de doelstelling van het regeerakkoord - terug naar 760.000 arbeidsongeschikten - in zicht komt. daarover hebben hier voorals nog veel aan veranderd, al zal het VNO-bestuur zich eind de ze maand definitief moeten uit spreken over de zin van over leg. De principiële punten voor het VNO zijn dat de veron derstellingen en centralisti sche gedachten over de ontwik keling van de loonkosten in de markt van tafel moeten; de col lectieve lastendruk niet om hoog mag, de nivellerende ten dens uit het beleid moet, en er een echte ontkoppeling van lo nen en uitkeringen komt. Ook moeten de energieheffin gen worden teruggedraaid. Door vast te houden aan het be leid komt het kabinet de ver plichtingen, die het aanging met sociale partners in het ge meenschappelijk beleidskader (GBK) van eind 1989 niet na, al dus de werkgevers. ,,Het wordt dus heel moeilijk om die af spraken als vertrekpunt te kie zen voor verdere gesprekken," aldus Rinnooy Kan. Ook bij de christelijke zuste rorganisatie NCW zal het ein doordeel over de kabinetsplan nen en de verdere opstelling van de organisatie afhangen van bestuursberaad. Enige te vredenheid bestaat er volgens een woordvoerder over de uit drukkelijke conclusie van het CDA dat verdere stijging van de collectieve lastendruk (na 1991) uit den boze is. Bovendien zit er toch enige beweging in de discussie over de hoogte van het minimumloon (bevriezing; verlaging voor jonge nieuwko mers op de arbeidsmarkt), al dus de het NCW. Tijden en standen volgens getijdelafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ZIERIKZEE Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand 12 oktober 05.55 159 11.40 - 129 18.05 170 - 13 oktober 06.15 150 00.00 - 122 18.40 161 12.15 - 129 14 oktober 06.45 140 00.35 - 113 19.15 147 12.55 - 127 12 oktober 04.15 168 10.10 - 128 16.30 178 22.45 - 120 13 oktober 04.50 155 11.05 - 125 14 oktober 05.30 139 11.45 - 120 17.55 143 - 12 oktober 05.40 166 11.45 - 139 17.55 178 - 13 oktober 06.15 160 00.05 - 131 18.40 171 12.15 - 138 14 oktober 06.55 151 00.35 - 122 19.20 158 12.55 - 114 12 oktober 05.55 183 11.45 - 143 18.10 193 - 13 oktober 06.25 172 00.10 - 136 18.45 181 12.25 - 143 14 oktober 06.55 160 00.40 - 127 19.20 166 12.55 - 119 WEMELDINGE Doodtij: 17 oktober Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 BRUINISSE - Ouderen in staat stellen om zo lang mogelijk zelfstandig te blijven en hen de mogelijk heden bieden aan alle vormen van het maatschappe lijk leven volledig deel te nemen, dat is het doel dat de gemeente Bruinisse voor ogen staat. In de concept-notitie ouderenbeleid wordt een aantal knelpunten voor de oudere inwoners van het vissers dorp op een rijtje gezet. „De notitie kan gezien wor den als een eerste stap in de richting van een ge meentelijk ouderenbeleid", aldus het college. Op het gebied van het ouderen beleid is vooral de laatste jaren veel veranderd. De ouderen van nu zijn veel mondiger dan de ouderen van vroeger en ver schillende ouderenbonden ko men op voor de belangen van deze bevolkingsgroep die op Schouwen-Duiveland, dus ook in Bruinisse, groeit. ,,Wij ho pen met deze notitie een bij drage te leveren aan de verbe tering van de woon- en leefsitu atie van ouderen in de samen leving", aldus het college van b en w van Bruinisse. Vergrijzing In Zeeland wonen in verhou ding veel ouderen. Het gebied vergrijst. Het percentage oude ren in Zeeland ligt boven het landelijk gemiddelde en gaat ook op voor Bruinisse. In het oude vissersdorps wonen rela tief gezien meer ouderen dan in de andere gemeenten op Schou wen-Duiveland. Alleen in de gemeente Westerschouwen ligt het vergrijzings-percentage nog hoger. Al met al voor het college van b en w van Bruinisse voldoende reden om een beleid voor de komende jaren uit te stippelen waarbij de positie van de oude ren centraal staat. Men is dan wel met handen en voeten ge bonden aan de landelijke wet geving op dat gebied en de sub sidiebronnen die wellicht voor bepaalde projecten aange boord kunnen worden. Een van de knelpunten waar men in Bruinisse voor wat be treft ouderen in de toekomst mee te maken krijgt is een ge brek aan bejaardenbeschikte woningen. Ook bestaat er nu al een wachtlijst voor eèh plaats je in bejaardenverzorgingsceri- tum In 't Opper. Hetzelfde geldt voor de zorgwoningen die in het bezit zijn van de christe lijke woningbouwvereniging. Woonzorgproject In de notitie wordt daar wel meteen bij aangetekend dat als de plannen van de gemeente Duiveland voor een woonzorg project doorgaan dat wellicht de druk op de zorgwoningen in Bruinisse wat minder zal ma ken. De gemeente wil verder het zelfstandig wonen, van ou deren bevorderen door mee te werken aan het realiseren van voldoende bejaardengeschikte woningen en /of aanpasbare woningen. In het verlengde daarvan wil de gemeente ook bekijken of het mogelijk is dat de wijk- funktie van In 't Opper uitge breid wordt. Nu worden vanuit het verzorgingshuis al warme maaltijden verstrekt, kan men er terecht voor bloedprikken en wordt er Welfarewerk ver richt. Wellicht kunnen daar in de toekomst nog andere func ties bijkomen. Ook wil de gemeente proberen meer bekendheid te geven aan de mogelijkheden voor oude ren. Wellicht, zo redeneert men, zijn er mensen die lang niet alle mogelijkheden ken nen. Op welke manier men tot meer bekendheid met de ver schillende activiteiten voor ou deren wil komen, blijkt niet uit de notitie. Verkeer Aandacht in de concept-notitie verder voor verkeersveilig heid. Uit landelijke onderzoe ken is gebleken dat ouderen een kwetsbare groep verkeers deelnemers vormen. Met het ouder worden nemen het ge- zicht- en gehoorvermogen af. De reactiesnelheid-is lager en daar staat tegenover dat ook in Bruinisse de verkeersdrukte steeds groter wordt. Er moet derhave gezorgd wor den voor veilige looproutes, goede bestrating, veilige over steekplaatsen en overzichtelij ke verkeerssituaties. Naast de angst voor het drukke verkeer leeft bij veel ouderen ook angst voor criminaliteit. Door be paalde maatregelen te treffen kan wellicht dat gevoel vanm onveiligheid weggenomen of in ieder geval sterk verminderd worden. „Voldoende straatverlichting, een goed zicht vanuit de wonin gen op straat en indien nodig aanpassing van bossages zijn mogelijkheden om de sociale veiligheid op straat te verho gen", aldus het college. Gemeld wordt in dat verband dat de Vrouwen Advies Commissie voor de woningbouw momen teel bezig is met het inventari seren van de zogenaamde kwetsbare plekken in Bruinis se. „De resultaten van dat on derzoek worden afgewacht", aldus het college. Openbaar vervoer Een ander knelpunt in Bruinis se is voor ouderen de afstand van hun huis tot de bushalte. De ZWN-bus volgt maar een zeer beperkte route door het dorp. Een bekend probleem, stelt het college. „In het rap port 'Openbaar vervoer rond om verzorgingstehuizen, ver pleeghuizen en serviceflats' wordt gemeld dat de loopaf stand van het verzorgingshuis naar de bushalte té groot is". Het college wil gaan praten met streekvervoersmaatschap- pij Zuid West-Nedérland om te kijken of in die situatie verbe tering gebracht kan worden. „Wij realiseren ons dat dit geen eenvoudige discussie zal zijn", stelt het college. „Aanpassing van buslijn 133 van de ZWN is niet mogelijk in verband met een te grote toegevoegde reistijd", aldus het college. Samenspraak Het college hecht eraan duide lijk te stellen dat een gemeen telijk beleid voor ouderen niet iets is dat door de gemeente op gelegd dient te worden zonder de ouderen zelf daarin te ken nen. „Wij zijn van mening dat het ouderenbeleid tot stand dient te komen in samen spraak met de ouderen zelf". Met betrekking tot de mogelijk oprichting van een senioren raad stelt het college zich voor alsnog voorzichtig op. „Wij stellen voor deze zaak op regio naal niveau te bezien. In het overleg met de portefeuillehou ders welzijn op Schouwen-Dui veland zal dit ter sprake wor den gebracht". Het is de bedoeling dat de con cept-nota ouderenbeleid aller eerst ter discussie wordt ge steld in de commissie alge meen bestuurlijke zaken en wel in de vergadering van woensdag 23 oktober. Vervol gens wordt de notitie toegezon den aan diverse instellingen met het verzoek om een reactie. Als alles volgens de planning verloopt komt de notitie oude renbeleid op de agenda van de gemeenteraadsvergadering van donderdag 19 december. Aandacht voor veilige looproutes, dus een goed begaanbaar trottoir, in de nota ouderenbeleid. (Ar chieffoto). DEN HAAG - Premier Lubbers heeft op de laatste dag van de algemene beschouwingen met kracht de indruk proberen weg te werken dat een communica tiestoornis op het ministerie van buitenlandse zaken de oor zaak zou zijn van het deb&cle rond het Nederlandse voorstel voor een Europese Politieke Unie (EPU). In een welles-nietes-debatje met D66-fractievoorzitter Van Mierlo verweet hij deze de sug gestie te hebben gewekt dat het afspringen van het Nederlands voorstel alleen daarop zou zijn terug te voeren. „Die commu nicatiestoornis was niet meer dan een bijverschijnsel", aldus Lubbers. Woensdag erkende de premier na herhaaldelijk aan dringen van Van Mierlo dat „inschattingsfouten" waren gemaakt ten aanzien van de haalbaarheid van het Neder landse EPU-voorstel. De conclusie van de fractie voorzitter dat de waarschu- DEN HAAG - Suriname krijgt voor een bedrag van zes mil joen gulden hulpgoederen uit Nederland. De Nederlandse re gering wil hiermee een positief signaal geven aan de democra tisch gekozen regering van Su riname, vooruitlopend op het politieke overleg tussen beide landen dat binnenkort plaats vindt. wende signalen van de Neder landse permanente vertegen woordiger in Brussel op cen traal niveau in Den Haag ver keerd zijn verwerkt, werd toen eveneens door Lubbers onder schreven. Dat Van Mierlo deze elementen er in zijn tweede ter mijn opnieuw uitlichtte, schoot de premier echter in het ver keerde keelgat. „U maakt daarmee een verkeerde in druk, en die wil ik nu corrige ren", aldus Lubbers. „Nee", roept van Mierlo vervolgens, „u kunt mij niet de schuld ge ven van een beeld dat u zelf hebt gecreëerd, u draait de za ken om". Lubbers wilde in het debatje echter duidelijk maken dat het feit dat niet alle signalen goed gelezen waren, maar een klein onderdeel van de gang van za ken uitmaakte. Hij liet door schemeren dat het handhaven van het Nederlandse voorstel tegen de negatieve signalen in een bewuste politiek-beleids- matige afweging was. Er lagen goede motieven om de keuze te maken zoals die gedaan is, al dus de premier. Een belangrijke daarvan was dat Nederland in lijn wilde blijven werken van de Kame ruitspraak die vroeg om een wezenlijke verbetering van het democratisch functioneren van de Europese Gemeenschap en behoud van het communautai re karakter van de gemeen schap. BEVERWIJK - Inwoners van Wijk aan Zee hebben vrijdag ochtend vanaf half acht alle toegangen van het gebouw van de Raad van Bestuur van Hoogovens aan de Vondellaan in Beverwijk geblokkeerd. De demonstranten protesteren daarmee tegen de zes grafiet en .ijzerregens die in de afgelo pen twee maanden vanaf Hoogovens in het kustdorp zijn neergeslagen. VUGHT - Nog steeds hebben 35 Molukkers het renova- tie- contract voor hun woning in het woonoord Lunetten in Vught niet ondertekend. De Brabantse gemeente zal daar om bij de president van de rechtbank in Den Bosch aan dringen op ontruiming van de woningen. DEN HAAG - De voormalig voorzitter van de Partij van de Arbeid, Marjanne Sint, zal binnenkort worden benoemd tot directeur Interbestuurlijke Betrekkingen en Informatie voorziening van het ministerie van binnenlandse zaken. Zij zal vermoedelijk al op 1 no vember in dienst treden. Dat heeft het ministerie van binnenlandse zaken donderdag bekend gemaakt. Sint (42) heeft economie gestudeerd aan de Universiteit van Amster dam. MIDDELBURG - Voor het levend roosteren van een schaap heeft officier van justitie mr. D. van der Bel donderdag op de zitting van de Middelburgse poli tierechter celstraffen geëist tegen twee Vlissingse skinheads. Het tweetal had op 1 septem ber tijdens een bijeenkomst van skinheads op het strand bij Ritthem een schaap gevangen en met stokken, trappen en vuistslagen vrijwel doodgesla gen. Vervolgens werd het bijna levenloze dier op het kamp vuur gegooid. De 24-jarige J. P. hoorde vier maanden cel tegen zich eisen, waarvan een voorwaardelijk. De 21-jarige J.S. kreeg een eis van vijf maanden cel, waarvan anderhalve maand voorwaar delijk. Mede gezien het lange strafblad van de twee liet poli tierechter mr. Klarenbeek op voorhand blijken niet te zullen ingaan op een verzoek van de raadsman van P. tot dienstver lening in een dierenasiel. Uitspraak 24 oktober. T/m 31 oktober Brouwershaven Tentoonstelling Brouwersha ven Berijmd; tentoonstelling Zeeuwse klederdrachten en Zeeuws houtsnijwerk. Mu seum De Vergulde Garnaal, Markt 5. Maandag t/m zater dag 9.00-12.00 uur en 13.15-14.15 uur. Tot en met 26 oktober Burgh-Haamstede Expositie Poppenhuizen. Be- waerschole. Dagelijks van 13.30 tot 16.30 uur. (Behalve zondags). Vrijdag 11 oktober Zierïkzee Theatersportwedstrijd Kiekie- res in Concertzaal. 20.00 uur. Bruinisse Vergadering Stichting Welzijn Ouderen in het dorpshuis. 14.00 uur. Zaterdag 12 oktober Zierikzee Open huis afdeling Zeeland van Nationale woningraad in kantoor Beter Wonen. 09.30 uur. Open dag Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland. Stadhuis. 10.00- 17.00 uur. Muzikaal theaterstuk Chopin, een piano-genie. Concertzaal. 20.00 uur. Dreischor Ophalen oud papier door Cres- cendo'ï Vanaf 9.00 uur. Bruinisse Lampionoptocht. Vanaf de mu ziektent. 19.30 uur. Maandag 14 oktober Brouwershaven Tekenen samenwerkingsover eenkomst zorgorganisaties en HZO. Stadhuis. 14.30 uur. Nieuwerkerk Excursie witlof studie. Bedrijf M. W. Kik, Loensweg 27. 19.30 uur. Dinsdag 15 oktober Zierikzee Vakantie bijbelclub. Christelij ke Gereformeerde kerk. 9.15 uur. Burgh-Haamstede Bijeenkomst NCVB. Zaal Gere formeerde kerk. 19.45 uur. Dinsdag 15 t/m donderdag 17 oktober Zierikzee Vakantiebijbelclub voor kinde ren van 4 t/m 12 jaar in Christe lijke Gereformeerde kerk. Van 9.30 tot 11.30 uur. Woensdag 16 oktober Zierikzee Vakantie bijbelclub. Christelij ke Gereformeerde kerk. 9.15 uur. Brouwershaven Hospitaalschip Henry Dunant bezoekt Brouwershaven. Los- wal. 14.00 uur. Donderdag 17 oktober Zierikzee Vakantie bijbelclub. Christelij ke Gereformeerde kerk. 9.15 uur. Vrijdag 18 oktober Zierikzee Poppentheater Don Gionvanni. Brogum. 20.00 uur. Optreden marionettenspeler Anton Anderle in jongerencen trum Brogum. 20.00 uur. Zaterdag 19 oktober Zierikzee Big Bam Boom Band. Brogum. 23.00 uur. Zondag 20 oktober Zierikzee Concert Rodi Dean. Café de Vlinder. 15.30 uur. Maandag 21 oktober Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 22 oktober Zierikzee Najaars-ledenvergadcring ZOC. Mondragon. 20.00 uur. Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Vergadering Algemeen Be stuur Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF 3CHUDDEBEURS TEL 01110-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2