1000,- boete voor pieren spitten op slikken Viane §3 TAXA TIE? !r DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS Grevelingenschap heeft in 1992 twee miljoen tekort ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Klasse bewijst zich zelf! Hülsta bijvoor beeld! Ook in Zonnemaireü Beroeps-zee-aasspitter gaat in hoger beroep Eenenveertig mille voor eilandelijke gemeenten Tuin voor gemeentehuis Haamstede moet een 'open karakter' krijgen Lezingen Reformatorisch Contact 9 Diefstal boot, trailer, en motor Inbraak stacaravan camping Renesse Diefstal porte monnees Zierikzee l~' :~1 I dé krant vein schouwen-duiveland! j RIKZEESCHE NIEUWSBODE I VRIJDAG 11 OKTOBER 1991 148e JAARGANG NR 25032 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 O O ZIERIKZEE - ,,lk zie het niet als een overtreding. Ik spit al jaren pieren op de slikken van Viane. Zo kan ik mijn kost verdienen". De heer J. L. C. A. uit Co- lijnsplaat werd de afgelopen maanden keer op keer geconfronteerd met het feit dat de Oosterschelde sinds 20 december 1990 staatsnatuurmonument is. Dat houdt onder andere in dat geen pieren meer mogen worden gestoken in het slik- kengebied bij Viane aan de rand van de Oosterschelde. Precies het gebied waar de heer A. ook dit jaar regelmatig naar toe ging om voor zijn bedrijfje een nieu we voorraad zee-aas uit het natte zand te spitten. In de periode van april tot en met juli werd hij daarbij vijf keer betrapt. Dat kwam hem tijdens de zitting van het kantongerecht in Zierikzee op een boete van 1000 gulden te staan. Daar was de heer A. niet blij mee. Hij beriep zich er steeds op dat hij al vier jaar naar zee aas spit in het betreffende ge bied. ,,Ik heb daarvoor een pri vaatrechtelijke overeenkomst met de Dienst der Domeinen". Een overeenkomst die de zee- aasspitter nog zijn advokaat mr De Wit met papieren kon bewijzen. Tben kantonrechter mr H. Bruin en officier van justitie mr T. H. de Jong door vroegen bleek het om een mon delinge toezegging te gaan die alleen bewezen zou kunnen worden via een verklaring van een van de mensen van de Dienst der Domeinen. De officier van justitie voelde er echter niets voor het aanhou den van de rechtzaak om die getuige op te kunnen roepen. ,,Dan had u eerder met dat ver zoek moeten komen". Hij wees er op dat de enige manier waar op A. pieren bij Viane zou mo gen steken via een contract met de staat der Nederlanden zou zijn. Maar uit de woorden van de zee-aasspitter bleek dat zijn aanvrage voor een dergelijke vergunning in eerste instantie was afgewezen en dat hij op een tweede aanvraag nooit ant woord had gehad. ,,Ik ben nog bezig om een dergelijke ver gunning te verkrijgen". Maar de kantonrechter zag daar weinig heil in. Hij vertel de dat alleen de Delta Federa tie door het rijk is gemachtigd om dergelijke vergunningen uit te geven. „Maar sinds de Oosterschelde staatsnatuur monument is mag die geen spitvergunningen meer uitge ven voor de Slikken van Via ne". ,,Dan kan ik mijn zaak wel sluiten", aldus de heer A. De officier van justitie bevestigde dat hij het pierensteken bij Vi ane inderdaad moet vergeten. „Als u zich niets van de nieuwe regelgeving aantrekt dan krijgt u grote financiële boetes en als dat niet helpt zou u er op den duur voor moeten zitten". Hij eiste voor elk van de vijf keren dat A. werd betrapt op pieren steken 200 gulden boete. Bij elkaar 1000 gulden of 20 da gen hechtenis. Kantonrechter De Bruin vonniste conform. Maar A. en zijn advokaat lieten weten hier geen genoegen mee te nemen. Zij gaan in hoger be roep. Namens zijn zoon F. P. uit Zie rikzee kwam vader P. de kan tonrechter vertellen dat zijn zoon in augustus 1990 niet op de Waddenzee op kokkels en kokhanen viste maar uitslui tend op de Oosterschelde. F. P. moest voorkomen omdat hij op 13 augustus op de Waddenzee werd aangehouden en daarbij geen vergunning kon tonen dat hij daar mocht vissen. „Blijk baar was het iemand anders die de naam van mijn zoon ge bruikte. Dat is niet zo moeilijk, want alle kokkelvissers staan geregistreerd". Maar de kan tonrechter vond dat een onge loofwaardig verhaal. „Wat heefbhet voor zin om daarover te liegen bij zo'n lichte overtre ding". Hij vonniste een boete van 130 gulden. „De datum van het proces verbaal klopt niet en het was niet mijn rechterachter- maar mijn linkervoorband die glad was". Mevrouw C. E. J. L. uit Goedereede was verontwaar digd over de onnauwkeurighe den in het proces-verbaal dat de politie tegen haar opmaak te. Op 27 augustus 1990 werd zij op de Weg naar de Val aange houden voor controle van de technische staat van haar auto. Zij wist via vergaderdata in haar agenda aannemelijk te maken dat zij niet die dag, maar een dag later werd aange houden. De officier van justitie hield vast aan het proces verbaal, maar kantonrechter De Bruin achtte door het ver haal van mevrouw L. wel wet tig, maar niet overtuigend be wezen dat het proces-verbaal juist was. Hij sprak haar vrij. Vrijspraak was er ook voor de heer L. V. uit Rotterdam. Hij zette op 3 augustus 1990 zijn auto aan de Kampweg te Wes- tenschouwen neer bij een inva lidenparkeerplaats. Het voer tuig werd weggesleept. „Op de invalidenparkeerplaats stond al een auto (illegaal) gepar keerd. Die van mij stond er een beetje scheef achter. Via foto's, tekeningen en getuigenverkla ringen die V. had verzameld wist de Rotterdammer de kan tonrechter er van te overtuigen dat hij niet zo verkeerd stond geparkeerd dat zijn auto te recht werd weggesleept. Met het vonnis vrijspraak kan hij de wegsleepkosten a 180 gul den, die hij indertijd moest be talen, terugvorderen van de po litie. -- k. Het Grevelingenschap is komend jaar bijna 265.000 gulden kwijt om de rommel van de recreanten op te ruimen. (Archieffoto). SCHARENDIJKE'- De gezamenlijke gemeenten op Schouwen-Duiveland moeten in 1992 in totaal ruim 41.000 gulden bijdragen aan het Grevelingenschap. Het schap, dat het Grevelingengebied beheert, ver wacht in het volgende jaar een tekort van twee mil joen gulden. Het merendeel daarvan wordt betaald door het rijk, de provincies Zuid-Holland en Zee land en de gemeenten op Goeree-Overflakkee. Dat staat in de begroting voor 1992 te lezen. bijeen. Een deel van hen maakt zich schuldig aan het illegaal kamperen. Tbt ergernis van het schap, maar ook van bijvoor beeld de surveillerende politie laten de dagjesmensen daar enorm veel rommel achter. De bedoeling is, dat de deelne mende gemeenten op Schou wen-Duiveland én Goeree- Overflakkee gezamenlijk 100.000 gulden op tafel leggen voor het beheer van het gebied. Per inwoner is dat 1,36 gulden. Dat komt voor de gemeenten achteréénvolgens op 4980,15 gulden voor Brouwershaven, 4321,13 gulden voor Bruinisse, 7487,96 gulden voor Duiveland, 3391,96 gulden voor Midden- schouwen, 7558,91 gulden voor Westerschouwen en 13.389,09 gulden voor Zierikzee. De twee hoogste kostenposten voor het Grevelingenschap worden gevormd door de be heers- en onderhoudskosten en de kosten voor het recreatiebe- heer. Het recreatiebeheer om vat niet alleen zaken als be planting, onderhoud stranden en het plaatsen van bijvoor beeld steigers Opmerkelijk bijvoorbeeld is het geld dat no dig is om de rommel op te rui men van de recreant. Rommel Een omstreden onderwerp. Op delen rond de Brouwersdam (het gebied van het Grevelin genschap) komen in de zomer maanden duizenden recreanten Het Grevelingenschap ver wacht alleen hiervoor al bijna 265.000 gulden nodig te heb ben. In totaal kost de recreatie het Grevelingenschap 755.000 gulden. Het natuurbeheer vraagt van het schap in totaal 225.000 gulden. Belangrijk on derdeel hierin vormen de toe- zichtskosten 110.000 gulden. Voor het opruimen van de voor malige vuilstort op de Slikken van Flakkee is een bedrag op zij gezet van 55.000 gulden. Het opruimen vindt het schap noodzakelijk om onder meer de distelproblematiek en het illegaal storten van vuil te voorkomen in de toekomst. In de huidige beheerssituatie zijn er extra maatregelen nodig om deze overlast te beperken. Het schap in haar begroting: „Door het opruimen van de vuilstort en het afwerken en inpassen van het landschap zijn er in de toekomst geen extra beheers maatregelen meer nodig". Het schap handhaaft het be lang, dat ze hecht aan voorlich ting over het gebied. Voor 1992 is een bedrag van 24.000 gulden geraamd voor de exploitatie van het voorlichtingscentrum de Punt. Daarnaast is er een bedrag geraamd voor de eerder aangetrokken voorlichtster. Hier staan weinig inkomsten tegenover. Het schap vangt zo'n 4000 gulden voor excursies. Inkomsten Wél een belangrijke inkom stenbron voor het Grevelingen schap vormen de huren en pachten. Alleen Grandorado al betaalt voor het huren van de camping op de Kabbelaars- bank 45.000 gulden per jaar in 1992. Het resterende deel aan inkomsten uit huur en pacht (tesamen met Grandorado 81.000 gulden) komt van onder meer Scouting Nederland en Bruinisse, een tweetal catama ran-clubs, café-restaurant de Punt, twee surfcentra, een kiosk en het gebruik van de bo- tenlift in Brouwershaven. Zoals gesteld is de bijdrage voor de gemeenten op Schou wen-Duiveland in totaal 41.000 gulden. De provincie Zuid- Holland moet 500.000 gulden op tafel leggen. Zeeland 200.000 gulden en het rijk 1,2 miljoen gulden. Het rijk is in middels akkoord gegaan met de begroting maar maakt wel een voorbehoud. Als de regel geving verandert, bestaat de \ans dat er maximaal 10% minder subsidie vanuit het rijk komt. Dat kan consequenties hebben voor de begroting. Het gaat immers om een bedrag van maximaal 120.000 gulden. Herinrichting kost bijna 18 mille BURGH-HAAMSTEDE - Als het aan de meerder heid van het college van b en w van de gemeente Westerschouwen ligt wordt een bedrag van bijna 18.000 gulden uitgetrokken voor reconstructie van de tuin voor het gemeentehuis. Het is de bedoeling dat de tuin een meer open karakter krijgt. Dat houdt in dat de huidige, vrij traditionele beplan ting, moet verdwijnen. Het, voorstel komt aan de or de tijdens de gemeenteraadsvergadering van maan dag 21 oktober. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede en begint om 19.30 uur. In de meerjarenraming staat voor 1991 een bedrag van 10.000,- genoteerd voor het vernieuwen van beplanting en het aanbrengen van sierbestra ting in de voortuin van het ge meentehuis. Door de dienst ge meentewerken is nu een plan op tafel gelegd om in plaats daarvan te komen tot een com plete herinrichting van de voortuin. Rust en ruimte In dat plan draait het vooral om het verwijderen van de ou de beplanting en een betere aanpassing van de voortuin aan het gebruik voor bijvoor beeld het maken van trouwfo to's en statiefoto's. Voor de bin nenring van de tuin is een nieuw bestratingspatroon ont worpen dat aansluit op de vorm van de molensteen met fontein. Volgens een eerste begroting zou het karwei geklaard kun nen worden voor f 15.879,50. Tijdens de onlangs gehouden vergadering van de commissie openbare werken van de ge meente zijn echter voorstellen gedaan om de plannen aan te passen. Zo is nu in het plan ook verbetering van de grond ver werkt en gaat men uit van de aanleg van een beregenings- systeem. Gevolg van de wijzigingen is dat het plan duurder uitvalt dan gepland. Alles bij elkaar vergt het nu een investering van 17.960,-. De meerderheid van het college stelt de raad voor dat geld beschikbaar te stellen. Wethouder G. J. W. van der Salm neemt een minder heidsstandpunt in binnen het college. Hij vindt de kosten te hoog. Rampenplan Verder komt tijdens de ge meenteraadsvergadering het nieuwe rampenplan aan de or de. In de gemeentewet zoals die nu gehanteerd wordt is welis waar een kleine plaats inge ruimd voor rampenbestrijding maar, zo schrijft het college, sinds 1851 is er wel het één en ander veranderd. „De industrialisatie heeft een hoge vlucht genomen, evenals de mobiliteit. In nauwe samen hang daarmee is de kans op on gelukken en rampen toegeno men", aldus het college. „Om het hoofd te bieden aan de ver grote gevarenrisico's is meer nodig dan dit ene artikel in de gemeentewet. We moeten voor zorgsmaatregelen nemen om de gevolgen van elke ramp - groot of klein - zo goed moge lijk te beperken". Een rampenplan is een soort overzicht van wat er moet ge beuren als er zich calamiteiten voordoen. In een rampenplan wordt omschreven hoe de be volking gewaarschuwd wordt en welke acties vervolgens moeten worden ondernomen om de bevolking in veiligheid te brengen. Een rampenbestrij dingsplan maakt onderdeel uit van een rampenplan. De burge meester is belast met het op perbevel bij rampenbestrij ding. SIRJANSLAND - Op initiatief van het Reformatorisch Con tact Orgaan Schouwen-Duive land wordt in Sirjansland weer een serie winteravondle zingen gehouden waarbij men zich verdiept in Gods Woord en de belijdenis geschriften. De eerste bijeenkomst is op donderdag 17 oktober en wordt zoals gebruikelijk gehouden in de zaal van de kerk te Sirjans land en begint om 19.45 uur. Nederlands Hervormde predi kant te Oude-Tbnge ds Tbeuw houdt daarbij een inleiding over het onderwerp Vrijblij vende en appelerende predi king. Na de pauze kunnen naar aanleiding van de inleiding vragen worden gesteld. De bij eenkomst is toegankelijk voor iedere belangstellende. De nederlaag te lijden was niet zo schandelijk, als het schoon is de strijd te hebben gewaagd. Ovidius Minder zonnig HET WEER Geleidelijk meer bewolking en later op de dag in het zuiden moge/ijk een bui. Minimumtemp. rond 12 graden, middagtemp. ongeveer 17 graden. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind, rond kracht 3. l: EERSTE PAAL In de Lange Nobelstraat werd de eerste paal voor het NMB-bankgebouw in de grond gedraaid. KANTONGERECHT De kantonrechter nam L. C. N. uit Zierikzee zijn rijbe wijs af. WATERBODEMS Volgens de Zeeuwse Milieu Federatie is de toestand van de Zeeuwse waterbodems slecht. HENGELAARSTER Hengelaarster Greetje Smit beleefde hachelijke situa ties tijdens de wereldkampioenschappen 1991. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZONNEMAIRE - Tussen 30 september en acht oktober werd vanuit een loods te Zon- nemaire een boot plus trailer en buitenboordmotor gesto len. Het betrof een vaartuig van Rijkswaterstaat waarvan de totale waarde niet bekend is. RENESSE - Mevrouw L. K. uit Rotterdam deed bij de politie aangifte van inbraak in haar stacaravan. Het vakantieverblijf staat op een camping aan de Hoogen- boomlaan te Renesse. Het tijd stip waarop de caravan werd opengebroken is niet bekend., Er werd niets weggenomen zo dat L. K. alleen werd bena deeld door de schade door braak. DEN HAAG - De Nederlandse inzending voor de Biënnale van Sao Paulo, die door de Rijksdienst Beeldende Kunst werd teruggetrokken, gaat nu naar de Art Fair van Los Ange les. ZIERIKZEE - Donderdag werd in twee winkels in het centrum van Zierikzee de portemonnee van een winkelende vrouw ge stolen. Mevrouw A. J. uit Midden- schouwen liet na het inkopen doen enkele boodschappen in een winkel achter. Tben zij te rug ging om die op te halen ver loor zij haar tas even uit het oog. In die tijd werd haar por- temonnaie er uit gestolen. De beurs werd later teruggevon den met de bankpasjes er nog in. Maar het geld was er uit verdwenen. Ook mevrouw N. K. uit Zierikzee werd het slachtoffer van dieven. Haar portemonnee werd gestolen terwijl zij in een winkel op de Appelmarkt haar boodschap pen in haar tas deed en daarbij haar portemonnaie even neer legde. Deze beurs werd niet meer teruggevonden. Advertentie Makelaarskantoor HANSE VERBEEK ZIERIKZEE. TELEFOON 01110-16888 I Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een L. kwartaalabonnement a f 45,— O jaarabonnement f 169,— I en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee I weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode telefoon plaats: handtekening: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1